MONTEVERDI'S MARIAVESPERS HOLLAND FESTIVAL HOUDT LEIDEN EEN KUNSTWERK VOOR geschreven „op de fundamenten van de waarheid" Kinderen en ouders dankten vertrekkend schoolhoofd met een daverend dankfeest Bodegraafse vierling nu compleet thuis Goede kansen voor de Leidse kampioenst earns Toelating Don Bosco-school ZATERDAG 7 JUNI 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Al WIE WEINIG IDEE heeft in wat „klassieke" muziek wordt ge noemd en tóch de moed zou hebben om de portrettengalerij van de mu- ziekscheppende grootmeesters eens te bezien, moet de moed onmiddellijk in de schoenen zinken. Schütz, Da Palestrina, Monteverdi, Bach of Haydn - om er willekeurig een paar te noe men - hebben eerder het uiterlijk van zedenpredikers dan van wereldse toondichters. Mogelijk is dat ook een van de redenen, dat men veronder stelt, dat klassieke muziek „zwaar" zou zijn. En aangezien de Nederlandse geest niet erg gemakkelijk vaardig wordt over de muziek, heeft dat weer tot gevolg, dat we een componist voorzien van een etiketje, dat hem moet aftekenen tegen een muzikale achtergrond, die „men" voor hem ge schapen heeft - om het even of die basis juist is of niet. Zeg „Bach" en het verband met Passion of Hohe Messe is vlug ge legd; bij Mozart" komen een paar vluchtige toontjes tot leven bij de gedachte aan een suikerzoet jongetje met rococo-pruik. Wanneer er nog slagersjongens zouden bestaan, zou den zij sinds een paar weken Beet hoven fluitend verbinden met een beatgroep, omdat de eerste tonen van zijn „noodlotssymfonie" en top-veertig met glans hebben gehaald. Noem de naam „Handel" en het antwoord is „alleluia", maar bij Haydn komt het antwoord al minder vlot, om van Da Palestrina, Schütz of Monteverdi verder te zwijgen. De doorsnee- Nederlander gaat niet zo erg intiem met de Muze om en het oude wijsgerige gezegde, dat de mensen dié zang het meest roemen, die hen het nieuwst in de oren klinkt, stamt echt niet van de bodem der Lage Landen bij de zee; „onbekend maakt onbemind" daarentegen des te meer. Lichtvoetig juweel op compositie-gebied ALLE OGENSCHIJNLIJKE hoge golven in een Leids glas Muzenwater ten spijt, laat het Holland Festival ons opi £5Jynj, a,s,Jn de, Sleutel stad kennis maken met'een nogal onbekend werk van de Italiaanse componist Claudio Monteverdi, nl. de Mariavespers uit 1610. Het kan nuttig zijn een paar kanttekeningen te plaatsen bij deze toon dichter, zijn werk en zijn tijd. Claudio werd geboren In Cremona, de stad van de viool bouwers, in 1567. Zijn vader was daar arts. Op jeugdige leeftijd werd Claudio onderwezen door Ingegneri, een voor aanstaand didact in die dagen, om zich te ontwikkelen tot zanger, violist en componist. Zestien jaar oud schreef Monteverdi een bundel vier stemmige Madrigalen, gevolgd door driestemmige Canzo nes en vijfstemmige madrigalen. In 1590 moest hij van zijn geboortestad verhuizen naar Mantua om daar aan het her togelijk hof te worden opgenomen in de hofkapel, waar hij onder leiding van de Nederlandse madrigalencomponist Jacques de Wert moest gaan werken. Die Nederlandse lei ding is onmiskenbaar duidelijk aanwezig in werk van de jonge toondichter. Nog in 1590 verscheen een tweede en twee jaar later een derde bundel Madrigalen. DIENSTREIZEN EN NIEUWE OPVATTINGEN Dienstreizen naar Hongarije en onder meer in 1599 naar de zuidelijke Nederlanden (waar de chansonkunst hem im poneerde of een bezoek aan Florence in 1600 (waar Peri's opera „Euridice" werd opgevoerd) verruimden Claudio's muzikale visie aanmerkelijk. De nieuwe opvattingen pro beerde hij te venverken in een vierde en vijfde bundel ma drigalen (1603 en 1605) die voor die dagen waarlijk ste nen des aanstoots zouden worden, aangezien conservatie ven, als Giovanni Artusi, zich krachtig verzetten. Wat denkt u van een pamflet „over de onvolmaaktheid van de moderne muziek", die alleen het gehoor zou strelen maar waar een zinnig mens met zijn verstand niet bij kon? In het voorwoord van de al genoemde vijfde madrigalen- bundel verdedigde Monteverdi zich met het verwijt, dat men tot dan toe alleen maar aandacht had besteed aan de harmonische opbouw en de stemgroeperingen, maar dat de moderne zeventiende eeuwse muziek meer expressie verwachtte. Ter eventuele ondersteuning van die expressie werd ook de basso continuo ingevoerd, waardoor het zingen met begeleiding mogelijk kon gaan worden. Inmiddels telt de kalender 1607. Claudio maakt zijn eigen woorden „wees ervan overtuigd, dat de moderne componist schept op de fundamenten van de waarheid" in derdaad waar. Op 22 februari 1607 vond de eerste opvoering plaats van de beroemd geworden opera „Orféo", een sprookje op muziek, dat op een exclusieve bijeenkomst van de hertogelijke „academie van de verliefden" de carna valsstemming diende te verhogen. Voor het eerst kon men een orkestrale ouverture beluisteren, maar ook melodieuze recitatieven, soli en een orkest, dat in onze ogen misschien wat rommelig aan zou doen, omdat het was samengesteld uit wat de componist in zijn dagen in Mahtua aanwezig wist, nl. 2 kleine violen,, 10 violen en viola's, 2 knieviolen, 1 bas. 3 blokfluiten, 2 cornetten, 3 trompetten, 5 bazuinen, 2 clavecimbels, 2 kleine orgeltjes met fluitstemmen, 1 ta felorgel, 1 harp, 2 of 3 luiten. 1 cello, 1 viola de gamba en één contrabas. i 14.30 uur eeUM10" (toevallig wordt morgen, zondag 8 juni, via de AVRO een uitzending verzorgd vai gramma, dat ook een suite uit de Orféo teverdi bevat. Dat is een opname waaraan het in Leiden bekende Nederlands Madrigaalkoor medewer king verleende onder leiding van Bruno Maderna. Uw dagblad heeft u over die activiteiten al eerder geïn formeerd.) NA INTERNE MOEILIJKHEDEN vertrok Claudio in 1608 uit Mantua om onder de genezende hoede van zijn vader weer op verhaal te komen. Een mislukte poging om aan het pauselijk hof te komen (1610) leidde tenslotte na de dood van hertog Vincenzo Gonzaga in 1612 tot de benoeming van kapelmeester aan de San Marco kathe draal te Venetië op een voor die dagen vorstelijk jaarsala ris van 300,Zijn arbeidsveld werd in de Dogenstad aanmerkelijk uitgebreid. Hij beschikte daar over een or kest van 27 man (onder wie twee organisten) en een koor van dertig zangers. Zijn liefde voor de muziek uitte hij in nog verschillende opera's, madrigalenbundels en kerkelijke werken, alle gebouwd op een nieuw muzikaal principe, dat expressie tot uitdrukking gebracht móet worden in de mu ziek wanneer de tekst daar om vraagt. BEGIN BAROK PERIODE Met Monteverdi begint de barokperiode. Ik zeg met na druk „begint", omdat dit voor twintigste eeuwse oren een aparte opgave betekent. We zijn niet zo erg vertrouwd met de tere moeilijkheden van de renaissance en interpreteren veelal ook die muziek naar orkestrale normen van de ro mantiek. Zo denken we helaas dikwijls ook; „wat een boer niet kentwordt in de muziekappreciatie maar al te dikwijls toegepast. Men redeneert dan in de geest van: ik ken alle belangrijke werken van grote componisten. Dit ene werk van die en die onbekende componist kan niet veel waard zijn, want anders zou het voor mij niet onbe kend zijn! Monteverdi zou dan ook in de onbemindheid dreigen terug te vallen, ware er geen Holland Festival. Ik kan niet nalaten op dit punt een erg Leids woordje te zeggen. Wie in alle oprechtheid de Muze wil dienen, moet zijn oren open stellen voor alles wat mooi gevonden kan worden. Wie ooit de lichtvoetigheid van Monteverdi heeft ervaren, reist stad en land af om een Monteverdi-werk te kunnen beluisteren. De uit te voeren Vespers zijn een ju weel op compositie-gebied. Er is geen masaal orkest, maar groepen instrumenten; het koor en de solisten hebben her haaldelijk een andere taak te vervullen, zodat de toeschou wer niet tegen een uitvoerend lichaam zit aan te staren, maar telkens opnieuw betrokken wordt bij een fragment, dat herhaaldelijk op een andere plaats in de kerk zal wor den uitgevoerd. Men wandelt als het ware door de Vespers heen. Dat is een opvatting, die wij Nederlanders, niet ge wend zijn. Wie zich bewust afsluit van de mogelijkheid om zijn muzikale horizon te verbreden, doet zichzelf te kort, wanneer hij vooral op ander terrein z(jn dienstén wil ver lenen aan de dienst van deMuze. TEGENKLANKEN ken in de Leidse wereld, die minstens met zorg wor den beluisterd. Een paar jaar geleden heb ik eens over duidelijk gezegd, dat traditie omwille van de traditie in het Holland Festival ongewenst is, aangezien juist het doel van dit Festival is om ons dingen te laten horen, die anders niet beluisterd kunnen worden. Ook wanneer er kritiek is op dat Holland Festival, dan mag het dit jaar niet in Leiden te beluisteren zijn, waar juist eèn belang rijk én interessant werk wordt gebracht buiten een tradi tie om. Ik zeg dit niet omwille van het werk van Bach, maar omwille van de traditie, u moet dat goed begrijpen. leder werk, dat gebouwd is op de „fundamenten van de waarheid" is de moeite van het beluisteren meer dan waard. Monteverdi's Vesper is zo'n werk. Wanneer de Pieterskerk op 25 juni aanstaande niet afgeladen vol is, zijn we in Leiden geen knip voor onze neus waard, want dan is de schijn te groot, dat we de Holland Festivalconcerten bijwonen omwille van het snobisme en niet omwille van het gebrachte werk. Maar zo pessimistisch wil ik niet zijn, want ook die woorden zouden verkeerd kunnen worden uitgelegd, en jalouzie en misverstand heb ben we al meer dan genoeg in een stad waar onder het stadwapen geschreven staat „dit omwille van de VRIJHEID". U bent vrij om naar Monteverdi te komen luisteren of niet, maar muzikaal en musicologisch gezien zou ik het jammer vinden wanneer u die kans voorbij liet gaan. JAN DOOVE. Behoefte voorziening elektriciteit in Z.H. niet verzekerd Terzake van een nieuwe elektriciteits centrale heeft het socialistische raads lid, de heer M. van Aken, de Leidse raad verzocht, een interpellatie te mogen doen aan het college van b. en w. Het college wordt daarin gevraagd, of het niet van oordeel ls, dat aan de raad van commissarissen van de EZH moet wor den medegedeeld, dat het niet te ver wachten is, dat de nieuwe centrale in de Barrepolder te Zoetenvoude kan wor den gebouwd. In zijn interpellatieverzoek geeft de heer Van Aken verder te kennen, dat er al een aanzienlijke vertraging in de totstandkoming van deze centrale is ontstaan, waardoor het vrijwel uitge sloten moet worden geacht, dat de eer ste eenheid in 1973 en de tweede in 1974 aan de produktie zal kunnen deelnemen. Als gevolg daarvan is de door de EZH verlangde veilige en economische voor ziening in de behoefte aan elektrische energie in de provincie Zuid-Holland niet verzekerd. De EZH zou volgens de heer v. Aken verzocht moeten worden, in overleg te treden met de minister van economische zaken en het provinciaal bestuur van Zuid-Holland, teneinde zich te beraden over de ontstane situatie en een aan de omstandigheden en bevindingen aange paste beslissing te nemen, waarmee al thans de brief van de EZH van 10 april 1937 aan hu en w. van Lelden wordt in getrokken. Afscheid P W. J. van Adrichem De heer P. W. J. van Adrichem heeft gisteren tweemaal afscheid genomen als hoofd van de PacelUschool (Damlaan). De derde heer gisteravond in het St. Antoniusclubhuis gebeurde dal in aanwezigheid van zijn leerlingetjes en hun ouders. Het oudercomité bood het mei pencioen gaande schoolhoofd een -daverend afscheidfeest aan. Of liever gezegd: een dankfeest, zoals het nieuwe schoolhoofd, de heer Lommers (27), het Opgevoerd werd o.m. het toneelstuk „Het nieuwe spreekwoord van de ko ning", een spel van Han van Koert. De vierdeklassertjes olv. de heer Van der Vin lieten de totstandkoming zien van een nieuw woord; een spreekwoord over de vriendelijkheid, dat een omme keer in de verhoudingen teweeg brengt in het paleis van een koning, die wel altijd zijn mond vol heeft over spreek woorden, maar nooit een vriendelijk woord voor anderen over heeft. De Pacelli-kinderen kregen dus ook nog op een feestavond wijze lessen mee. Het succes van de avond was onge twijfeld de kindermusical van Benny Vreden: „Meester Pennelik", dat ver- ADVERTENT1E Th. J. van der Heijden lid van de Nederl. Veren, van Rechtskundige Adviseurs. Hoge Rijndijk 103a Leiden Telefoon 23405 haalt over een hard werkende onderwij zer, die een middel uitvindt om vrolijk te worden. De liedjes, die de vijfde- en zesdeklassertjes olv. de heer Lommers hadden ingestudeerd, waren alleraar digst. Gé v. d. Berg, die de rol van meester vervulde, toonde zich al een heel aardige musicalsterretje in de dop. Aan het einde van het programma dankte de heer A. de Kruijf, die overi gens ook een goed uitziend programma boekje had samengesteld, namens de ouders de heer Van Adrichem voor diens JfO-jarig goede hoofdschap. Tot slot sprak het scheidende schoolhoofd nog een dankwoord uit, waarin hij voor al zijn naaste medewerkers betrok. „Colourform" wil werkgemeenschap in Leidse ateliers De Leidse groep Colourform heeft een aktiekomité gevormd, ter verbetering van de Ateliervoorzlening in Leiden voor j Beeldende kunstenaars en jongnren. Het doel is een werkgemeenschap ln ateliers in Leiden te organiseren. Het aktiekomité verzamelt de gehele maand juni handtekeningen om drie eisen kracht bij te zetten: Permanente ateliers die tot een werk- ogemeenschap zullen leiden; inspraak en overleg met B. en W. over de atelier voorziening in Leiden; zelfbestuur voor de ateliersgebruikers, regelmatige ver gaderingen met organisatie en eigenaars. Promotiecompetitie tennis Om voor een vlotte afwerking van deze competitie te zorgen, heeft de competitie- leider van de K.N.L.T.B. morgen reeds de promotiewedstrijden vastgesteld. Noordwijk en Roomburg 2 gaan hun geluk elders proberen tegen respectievelijk I.C.C. I en de Metselaars V, terwijl Forescate 2 tegen O.T.C. IV het genoegen smaakt thuis te mogen aantreden. Gezien de competitieresultaten zyn voor de Leidse kampioenen zeker winstkansen aanwezig, al zal vooral Roomburg 2, gezien de zware tegenstander, het moeilijk krijgen. De Bodegraafse vierling is gistermorgen thuis die uit het Woerdense Algemeen Ziekenhuis i> Straatweg IJ/7, arriveerde. De vierling van onder naar bovenPeter, Marcel, Rinke en het meisje Yvonne, met de gelukkige ouders Verheul en kinderverzorgster Lenie Groenenveld, die Verheul voorlopig de helpende hand blijft bieden. NOORDWIJK Noordwijk zal morgen in de uitwed strijd tegen I.C.C. I proberen haar kam pioenschap te verzilveren met een pro motie, hetgeen ongetwijfeld een bij zonder zwaar karwei zal zijn voor de Noordwijkers. Kansen zijn hier voor Noordwijk zeker aanwezig, mede door- het weer meespelen van Jan de Groot, al zal rekening gehouden moeten wor den met sterk tegenspel van de zusjes Sluyter, Theo van der Broek, Tijveleyn en Hendriks, die onlangs nog in de com petitie het Leidse Roomburg achter zich lieten. Noordwijk heeft echter in „first lady" Josine van der Koogh, Joke Bos en de heren Jan de Groot, Jaap Tem- minck, Roy Kasten en BlommendaaJ belangrijke troeven, die in staat moeten worden geacht I.C.C. I achter zich te laten. FORESCATE Bona Stars-trip naar Tsjecho Slowakije Hoewel pas in september de nieuwe competitie een aanvang neemt en de Leidse Bona Stars aan hun derde sei zoen in de eredivisie beginnen, zjjn zij nu reeds zowel organisatorisch als tech nisch volop bezig met de voorbereidingen hierop. Een jaar hebben zij ervaring kun- Zaalvoetbal Op het riante tennispark in Voorscho- - ten zal Forescate 2 morgen proberen T pi fl de tweede klasse te verwisselen voor I de overgangsklasse-B, waardoor aldus „het gat" tussen het eerste en tweede team iets opgevuld zou kunnen worden. Dit team, opgebouwd rond het gerou tineerde echtpaar Rik MeijerAnnie Meijer-Den Eisen, aangevuld met geta- bedrij\ Leidse Universiteit Aan de rijksuniversiteit te Leiden zijn geslaagd voor het doet. ex. Ned. Recht de heren Th. G. M. Heere (Raamsdonk- veer).; R. v. Aken t Amsterdam!;- D. F. i E. Tesselaar (Leiden); en mej. M. Faile (Beverwijk.) en JL van Erp (Den Haag). Van 15 t/m 18 september zal in de Groenoordhal een zaalvoetbaltoernooi lenteerde krachten als Henny Koemans, worden gehouden voor de Leidse bedrij- T -y,—,T^1V T Peter en M argot de Koning, moet mor- mlt« daarvoor voldoende animo be- fvLKK. L Jl ClNj J LIN gen in staat worden geacht tegen O.T.C. ataat 4 de volle winst te pakken en aldus commissie Zaalsporten Sporlstich- goede stap oP de weg naar de CC' in dekenaat Leiden trekken bij de officiële opening van deze immense hal. Omdat zaalvoetbal vooral in Leiden nog weinig populariteit geniet en de spelregels derhalve vrijwel onbekend zijn. is deze Sportstichting van plan alle deelnemende teams tevoren te confron teren met deze jonge sport. Daartoe zul len officiële spelregels worden verzonden t en krijgen de teams bovendien nog de gelegenheid oefenwedstrijden te spelen, zodat zjj zich voldoende kunnen prepa reren op de ontmoetingen. Er wordt geen inschrijfgeld gevraagd, wel worden enkel prijzen beschikbaar gesteld. promotie te doen. ROOMBURG Roomburg 2 zal het in de uitwedstrijd tegen de Metselaars V ongetwijfeld bij zonder moeilijk krijgen en zal zeker alle zeilen bij moeten zetten, willen de Lei- denaren een rol blijven spelen in deze promotiecompetitie. Toch moeten Helge Ubbink, Kees Koole en Els Heymans in staat worden geacht de Metselaars V te kunnen verslaan om dan volgende week de sprong naar de overgangsklasse- B te maken. De volgende leerlingen werden ge plaatst in het le leerjaar (brugklas) i opdoen in de 5-Meihal met wat het j de R.K. Technische School „Don Bosco" zeggen te spelen in een dergelijke te Leiden: F. C. M. Aanhane, Katwijk; wil zeggen te spelen accommodatie, en willen er in het ver volg ten volle profyt van trekken. Twee jaar hebben zij in de eredivisie de kat uit de boom gekeken en konden aardig in de middenmoot meedraaien. Nu achten zij het tijd om een poging te wagen door te stoten naar de top en willen mikken op een tweede of derde plaats. Daarom is het haast ideaal dat er tussen het afgelopen en het nieuwe seizoen een soort tussenstation is en wel een trip naar Tsjecho Slowakije. Het complete eerste team plus enkele spelers uit het reserve team gaan eind deze maand drie weken weg om daar o.a. tegen Slavia Kosice, welke ploeg begin januari in Leiden was. en Slavia Praag te spelen. En wie de naam Slavia Praag hoort denkt meteen aan de Euro pese topklasse, 2 jaar geleden bereik te zij de finale van de Europa-cup. Zij beschikken over de fabuleuze Zedzinek, S. J. M. Mank. Alphen a.d. Rijn; M. P. J. v. d. Meer, Zoeterwoude; F. C. v. d. Mey; C. A. M. Mooyman, Zoeterwoude; J. N. N. Mooyman, Zoeterwoude; A. H. M. v. d. Meer. Oegstgeest; A. J. C. Mooy man, Zoeterwoude: R. P. v. d. Ploeg, Hoogmade; J. H. Petit; A. v. d. Post. Koudekerk a.d. Rijn J. D. Pelgrim; J. H. M. v. Paridon, Katwijk; A. W. v. d. Ploeg. Wassenaar; J. L. G. Post, Wasse naar; J. Prins, Sassenheim; J. B. M. v. Rooden; W. M. M. v. Rooden; J. P. M. Reizevoort, Oegstgeest; L. J. Rooyak- kers, Wassenaar; P. J. v. Rijn, War mond; C. M. v. Rijn, Woubrugge; F. Th. P. Rafain, Hazerswoude; A. J. C. Rosier; P. B. Ruyrok, Wassenaar; J. A. F. Reibel, Zoeterwoude; B. M. P. de Rooy, Warmond; M. H. Rozier; C. v. d. Starre, Leidschendam; J. J. Simons, Voorschoten; P. v. Steyn; R. P. Sloos; F. A. Steenvoorde, Noordw(jk; H. G. v. Schie, Warmond; J. C. M. Schokker. Voorschoten; J. P. Slierings, Oegstgeest; S. G. M. Stijnman, Warmond; Th. M. v. d. Geer. Zoetenvoude; J. J. v. Goo- Schaik; J. A. V. v. Schilt. Leiderdorp- Hoogmade; P. A. M. v. Goozen, A. W. J. Schoo. de Kaag; v. Tongeren. Hoogmade; A. M. v. Grieken, Warmond; Warmond; R. J. Trippe, Voorschoten- E ,17 T «ra Trommelen. G. F. M. v. Tongeren L. M. Akerboom, Wassenaar; B. J. J. v. d. Berg, Wassenaar; J. D. Brauck- man, Oegstgeest; J. W. A. Borst, Zoe terwoude; P. P. M. Bruines, Zoeter- woudewoude; M. P. J. M. v. Bemmelen, Zoeterwoude; J. C. Bentvelzen; F. C. de Boer, Hazerswoude; L. Boers; L. G. v. Bohemen, Noordwijk; S. Bos; C. A. P. Bouwens; J. N. C. Berg, Zoeterwoude; J. M. v. d. Bogaerd; J. H. M. Bruines, Zoeterwoude; W. M. den Blanken, Zoe terwoude; H. P. M. Bollen, Wassenaar P. P. Bastlaans, Voorschoten; W. Th. C. v. d. Boog, Wassenaar; J. Capteln, Zoetenvoude; A. Dierclcx, Voorschoten; W. G. P. v. d. Drift, Zoeterwoude; A. J. Ciere; J. M. M. Elstgeest, Hoogmae; W. C. A. v. Elk, Oegstgeest: G. ren Eisen, Zoetenvoude: J. Q. M. Flohr, Leider dorp; P. H. Fase, Hazerswoude: C. A. Gesser; v. Goozen, Hoogmade; J. L. A. 1967 gekozen werd in het All Stars Team van Europa. Niet dat de Bona i w XGroen in't Woud, Warmond; G. H. Stars denken een kans te maken tegen j Groenewoud, Noordwijk; J. Geerstma, Warmond; N. A. J. M. Turk Zoeter- dit team. zeker niet. maar verliezen of p A Gras. Wassenaar; G. Gertenaar; woude; W. P. v. Vliet, Hazerswoude- H. C. R. J. v. Velzen; A. J. J.' Verbij, Alphen weggeveegd worden zijn 2 verschillende c" j q de Greef, Wi zaken. Zeker willen zij daar een goede Groen, Hazerswoude; R. L. M. Groen in j a. d. RHn- W J Verhoog- C a M indruk maken en hebben dan ook een t woud; c p v d hul8t; c a a. Velzen, Zoeterwoude; N L.' v' Veen' rigoreus trainingsprogiamnra opgesteld, j Hoogervorsl Zoeterwoude; I. a. v. Warmond; a. p. Wouters, Katwijka j' wat o.a. behelst dat er een maand lang Haasteren, Oegstgeest; p. M. Heems-j Wijfje, Leiderdorp, N. J. M. v. d. Werf elke dag getraind wordt. kerk, Warmond; J. C. W. Hydra, Was- Hazerswoud; N. N. p. Wolffenbuttel Veer interval en duuriooptralnlrigen j senaar; J. C. Henzen; A. H. Hoogen-H. C. M. v. Wijk, Hazerswoude; C R orgen voor een goede conditie, boom; e. W. Hoongeboom, Hoogmade; m. de Winter, Warmond; a. p. a Wes- elke dag wordt er in de Leidse Hout ge- E. G. de Jong, Wassenaar; H. C. .1. A. ploetèrd. Daarna wordt veel aandacht Joseph, Voorschoten; W. J. C. M. de besteed aan het schot en ook aan de Jong, Zoeterwoude; H. J. G. Koppers, talrtiek. In het kader van de festaties in Leiden Zuid-West spelen zy maandag 16 juni een (tralnings)-denion- stratiewedHtrijd waarschijnlijk tegen Wilskracht. Even voor het vertrek naar Tsjecho- Slowakije, wanneer de topvorm aanwe zig moet zijn, op 21 juni komt de Isra ëlische kampioen Hapoel naar de 5-Mei hal. Eind maart nl. maakte het Neder lands team een trainingstrip naar Israël en nu brengt Hapoel een tegenbezoek. In Tel Aviv won het Nederlands team dank zij Roel Tuinstra, die 34 punten voor zijn rekening nam. De Bona Stars willen zeker hun grote supportersschare iets laten zien, wellicht een voorproef, rem wat hei! komend aoteoea bieden eel. selingh," Hazerswoude; P. J. v. d. Wey- rlen; C. F. J. Willems, Oegstgeest; A. Weefen; A. J. L. Wyrwas; G. J. v. Willigen; F. B. Winkelhuis, Leiderdorp; A. J. M. v. Wijk, Bodegraven; M. J. C. B. de Zwart, Wassenaar; J. J. M. Zoete melk. Wassenaar; L. J. A. v. Zaal; J. C. Th. Zandbergen, Zoeter woude; J. H. W. Zonderop, Hazerswoude. Nieuwe leerlingen geplaatst in klas 2 Mt - C. A. v. Geylswijk. Stompwyk; M. L. M. Lelieveld. Voorschoten; P. A M. v. d. v. Hout, Voorschoten; F. A. Winkelhuis Linden; M. J. C. v. d. Laar. Noordwijk; Leiderdorp; J. Zwetsloot. Hoogmade' R A. iAidelmeyer. Zoeterwoude; R R. Klei 2 M A. C. M. v. Wijk. Bodegraven: J f- J- v- w«" W- P. Zitman. Klas 3 Mt F. M. Ntjhuia. keer afgealoten an de ollelaag met Kind mond; G. P. J. Louner, Hazerswoude; Voorschoten. Klas 3 T A I M v Tj.p ",CL •6^na H. V. M. v. d. Meer. Degree*; J. B. vZSÏ M H. J v. bu^ iLmVmTn .oH^ W.Th. M. Voorschoten; F. P. J. M. Nabuur., VoSr- avond m" tïïTg gewéeït. Een d^! v£ Sambeeck, Voorscho- j de olie liep ook in de Abtwetering, langs -> maakte het water onbrulk- Warmond; C. A. J. Kortekaas, Leid schendam; J. J. v. Klink; G. J. M. Koot, Hazerswoude; P. B. M. Kortekaas, Voor hout; Th. v. Kampen, Noordwykerhout; H. Klijn, Hoogmade; E. J. de Koning; G. J. A. W. Kooter, Hazerswoude; J. G. Kroone; J. W. M. v. Leeuwen, Hoogma- Leyden. Hoogmade; Th. L. H. ZATERDAGAVOND 'ar. H. Lodewyk 7.00 uur Herensingel 7.00 H. Petrus 7.00 Hartebrug 7.30 H. Leonardus 7.00 H. Antonius 7.00 Oegstgeest 7.30 Rijnsburg, Tuinbouwschool 7.00 Bonaventura-kapel 6.30 Meerburg 7.00 Haagse Schouw 7.00 Studenten 7.30 Laurentuis (Voorschoten) 7.00 Moeder Gods (Voorsch.) 7.00 H. Willibrordus (Wass.) 7.00 Goede Herder (Wass.)... 5.00 m H. Joseph (Wass.) 7.00 De Menswording (L'dorp) 7.30 ZONDAG Parochie H. Lodewyk 8.80, 9.45, 1L00, 12.15 en 18.00 uur. Studentenparochie 11.45 uur. Parochie Herensingel 8.00, 9.30. 11.00 en 18.30 uur. Bykerk Tlmorstraat 9.30 en 11.00 uur. Parochie H. Petrus 8.00, 9.15, 10.45, 12.00 en 18.00 uur. Parochie O. L. Vr. Onb. Ontv. (Harte brug) 8.00, 9.00 hoogmis, 10.45, 12.00 en 19.00 uur. Parochie H. Leonardus 8.00, 9.00, 10.45, 12.15 en 19.00 uur. Parochie H. Antonius (Z.W.) 8.00, 9.80, 11.00, 12.15 en 19.00 uur. Parochie Haagse Schouw 9.30, 11.30 en 18.30 uur. Parochie Oegstgeest 9.00, 10.30, 12.00 en 18.30 uur Parochie Rynsburg, Tuinbouwschool 10.00 uur. Wijkkapel Bonaventura 8.00 en 10.00 u. 12.00 en 18.00 uur. Parochie Meerburg (Z'woude) 8.45, 10.30. Parochie De Menswording (L'dorp) 9.00, 10.30 en 12.00 uur. Parochie H. Joseph (Weiss.) 7.30, 8.45, 10.30, 12.15 en 19.00 uur. Parochie H. Laurentius (Voorsch.) 7.30, 9.00, 10.30, 12.00 en 17.00 uur. Parochie Moeder Gods (Voorsch.) 8.00, 11.00, 11.30 en 18.00 uur. Parochie Goede Herder (Wass.) 8.30. Parochie H. Willibrordus (Wass.) 8.00, 9.30, 11.00, 12.15 en 17.00 uur. TER AAR OLIE OP DE WEG Vrydagmiddag moest een grote tank wagen stookolie afleveren by kweker M. P. M. Fransen aan de Westkanaalweg De chauffeur van „De Humber" koppel de de grote slagen aan de leiding en draaide de kraan open. De slag raakte nklaar en de olie stroomde op de weg waar alles een glibberige massa werd. De Westkanaalweg werd voor het i Mooyman, Zoeterwoude; C. L. M. Mou- schoten; H. E. - rit., HazerswoudeP. P. M. Maskers, tan. Waar geen plaatsnaam genosmd, I de w«"i Warmond* N. F, Molenkamp, Voorhout* ia deaa Lalden. 1 -

Leidse Courant | 1969 | | pagina 3