Administrateur „leende prostituee ruim 3,5 ton VISIE OP NEDERLAND Koninkrijk der Dertien Verenigde Ministeries Onlusten met studenten in Kinsjasa Leren autorijden kan veel eenvoudiger met rijeducator Beroep van Debrot op bevolking Antillen GEZONDHEID KOST STEEDS MEER GELD Ziekenhuis meest in prijs omhoog Beroep Jouwe op Canada Kort geding om staking bii fabriek Leven tikje goedkoper WEU-beraad in Den Haag zonder Parijs Franse vlag toch gehesen DONDERDAG 5 JUNI 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Kritiek van gemeenten DEN HAAG (ANP) Het is duidelijk, dat de coördinatie van het regerings beleid op enkele essentiële punten tekort schiet en dat de ministerraad niet func tioneert, zoals het collegiaal bestuur in de gemeenten. Het landsbestuur, dat toch een beeld van eenheid van beleid moet vertonen, is in banden van een aantal tamelijk zelfstandig denkende en opere rende machten, die soms eerder de in druk wekken elkaar te bestrijden dan aan te vullen. De veronderstelling, dat Ne- KINSJASA (Reuter) In de Kongo lese hoofdstad Kinsjasa zyn 400 studenten voor ondervraging aangehouden, nadat zich gisteren felle gevechten tussen stu denten en militairen hadden voorge daan, waarbij tenminste zes studenten het leven hebben gelaten. Volgens radio-Kinsjasa zou zijn geble ken, dat de studenten van de op 15 km buiten de hoofdstad gelegen Lovanium- universiteit van plan waren, vernielingen aan te richten op het terrein van de eer ste internationale jaarbeurs van Kinsjasa die op 30 juni moet worden geopend. Volgens officiële gegevens zijn twaalf studenten gewond, terwijl vier Kongo lese soldaten en twee officieren er ern stig aan toe zouden zijn. Twee officieren worden vermist. De studenten die be toogden voor een verhoging van de stu- diebeux'zen, werden door de militairen onder vuur genomen. derland zou zün het koninkrijk der der tien ministeries lijkt haast nog te optimis tisch. Met de heersende verdeeldheid worden de gemeenten tot hun ongerief haast dagelijks geconfronteerd. Dit zei vanmorgen mi. H. J. Wytema, voorzitter van de Vereniging van Neder landse gemeenten en burgemeester van Alkmaar in de jaarrede ter opening van het congres van de vereniging, dat in het Nederlands Congresgebouw in Den Haag wordt gehoudên. Hij had herinnerd aan het overleg met individuele ministers en staatssecretarissen, maar vroeg zich af of het wel voldoende is voor het goede samenspel tussen gemeenten en rijks overheid. Hij releveerde, dat Utrecht op aan drang van drie ministers de tarieven van het openbaar vervoerbedrijf verhoogde, waarna een vierde minister kwam om die verhoging te verbieden. Hij dacht ook aan de uitei'st onbevredigende, ja onbegrijpe lijke wijze, waarop de vergoedingen aan de gemeenten voor het buitengewoon lager onderwijs worden bepaald met voor bijgaan van de verplichtingen, die de kroon aan de gemeenten heeft opgelegd. Mr. Wytema maakte gewag van de vele rapporten, die er zijn en nog komen over de bestuurlijke organisatie. Erkend is de noodzaak van aanpassing van de lokale bestuursorganisatie aan de ver anderde omstandigheden ep dat de maatschappelijke regio een bestuurlijk gewest moet kunnen worden. Hij wees er op, dat lokaal bestuur een levensbe hoefte voor de burger is. Het is een be stuur, dat deels uit eigen kracht en deels met mogelijkheden, die het centraal ge zag biedt, gestalte moet geven aan een lokaal verzoigingspakket in overeenstem ming met de plaatselijke behoeften en „Wij zullen ervoor moeten vechten, dat ook landelijk in politieke kringen wordt aanvaard, dat het lokale bestuur het enige ovei-heidsbestuur is, dat de burger in zijn totale levensontplooiing ontmoet. Gaat het zicht op deze totaliteit verloren, dan kan dat én voor de overheid én voor de burger desastreuze gevolgen hebben"., aldus mr. Wytema. Dank zij revolutionaire uitvinding Minder op de weg en minder kostbaar AMERSFOORT De Prins Wil lem III-kazerne te Amersfoort beschikt sinds twee maanden over een revolutio nair instructiemiddel, de Chrl-berg rij educator geheten, die uniek is in de wereld. Het gebruik betekent, dat het overgrote deel van de militaire chauf feursopleiding op de weg is komen te vervallen. De hypermoderne apparatuur heeft het rijk ruim 800.000.- gekost. De rijeducator bestaat onder meer uit het chassis van een normaal DAF-voer- tuig en is voorzien van koppeling, ver snellingsbak, voorwielen met aandrijving en cabine met de gebruikelijke bedie- ningsorganen en instrumenten. Het voer tuiggedeelte is met de voorwielen op Ajax is gisteren te gast geweest bij B. en W. van Amsterdam. Nu het leed van het verlies in de finale is vergeten, kon het feit van het berei ken van de finale onbekommerd als nog gevierd worden. Burgemeester Samkalden in gesprek met Vasovic en Cruyff. Spaanse schat voor N.-Ierland BELFAST (Reuter) Een ploeg Bel gisch-Franse duikers heeft een Spaanse schat geborgen uit een voor de noord kust van Noord-Ierland gezonken gal- Het galjoen, de Girona, zonk onge veer 400 jaar geleden. Daarbij verloren honderden mannen het leven. Meege deeld is, dat diamanten, armbanden en dergelijke zijn geborgen, alsook munten en munitie. Het zoeken naar de schat begon vier jaar geleden., maar bij derheden hierover zijn pas gisteren het eerst onthuld. BEJAARDE MAN AANBAD ELLEN ALS EEN SLAAF Voor rechtbank 33 maanden geëist AMSTERDAM (ANP) „De man heeft op schrikbarende wyze misbruik gemaakt van het 'vertrouwen dat in hem werd gesteld en dat op verschrik kelijke en schandelijke manier be schaamd". Dit zei gisteren de officier van justitie bij de Amsterdamse recht bank over de 61-jarige administrateur van de stichting „Roomsch Catholijk Oudc-armenkantoor", die toegaf in de periode voorjaar 1967december 1968 360.000.ten nadele der stichting te hebben verduisterd. Een zeer groot deel van het geld had hij aan de nu voortvluchtige 27-jarige prostituee El len gegeven. De officier van justitie, mr. W. Ton- ckens, eiste tegen de administrateur, die 37 jaar bij de stichting in dienst was en wiens grootvader en vader daar in dezelfde functie in dienst waren ge weest, twee jaar en negen maanden gevangenisstraf met aftrek van de zes maanden voorarrest. Bij verstek vor derde hij tegen de prostituee terzake van heling "acht maanden mét aftrèk Armando Socarras, de 22-jarige Cubaan, die zoals gisteren gemeld, een acht uur lagen vliegtuigtocht van Cuba naar Spanje vn de ruimte van het landingsgestel overleefde, ligt in een ziekenhuis te Madrid. Een andere Cubaanse verstekeling viel, kort na de start, uit het vliegtuig. ADVERTENTIE Verstopte afvoer zegt zó weer 'slurp-slurp' met Fifax van de drogist! WILLEMSTAD (ANP) Goeverneur mr. N. Debrot van de Nederlandse Antil len heeft een beroep gedaan op eenieder, z(jn taak weer op te vatten en zich vol ledig in te zetten opdat de rust terug keert, de verbittering plaats maakt voor bereidheid tot samenwerking en opdat aan de wederopbouw kan worden begon nen. H(j deed dit in een toespraak die gisteravond voor de televisie en plaatse lijke radiostations werd uitgezonden- Hij zei: ,,In deze tijd van beproeving stel ik het op prijs een enkel woord tot u te zeggen". Ik spreek tot u om dezelfde reden, waarom ik mijn reis naar Neder land heb onderbroken, en wel om samen met u te zijn in deze moeilijke dagen en voor zover in mijn vermogen is, te wer ken voor het welzijn van land en volk van de Nederlandse Antillen en het leed te verlichten van de zovelen, die op enigerlei wijze waren betrokken bij de ramp, die Curagao heeft getroffen". Hij betuigde zijn diepe medeleven met de nabestaanden van hen, die bij de gebeur tenissen van 30 mei het leven hebben gelaten en sprak de hoop uit, dat de nodige maatregelen zullen worden getrof fen voor allen die hun bestaanszekerheid hebben verloren. De regering van de Nederlands Antil len heeft bekendgemaakt, dat er een fonds gevormd wordt om de werknemers te helpen die door het afbranden van verschillende bedrijven zonder inkomen UTRECHT (ANP) De financiering van de gezondheidszorg blijft een zorgen kind. De kosten gaan niet alleen absoluut omhoog, maar vertonen ook een aanzien lijke relatieve stijging. De federatie van door verzekerden en medewerkers be- stuxxrde ziekenfondsen, waarbij 47 fond sen zijn aangesloten met ruim vier mil joen verzekerden (45,6 procent van alle ziekenfondsverzekerden), zegt in haar jaarverslag over 1968, dat sommige oor zaken van de kostenstijging van ver blijdende aard zijn. Dc mogelijkheden van de geneeskunde worden steeds gro ter, steeds meer patiënten kunnen van steeds meer ziekten en kwalen worden afgeholpen en de techniek gaat in de geneeskunde een grotere rol spelen. Dat de salarissen en honoraria in de geneeskundige sector stijgen acht de federatie VMZ alleszins aanvaardbaar, xxiits ze binnen de algemene trend blijven. Uit de stukken voor de jaarvergadering van de federatie op 14 juni blijkt, dat de ziekenfondsen per verzekerde in 1968 gemiddeld 9,43 maal zoveel uitgaven als in 1948, namelijk f256,59. Verreweg de belangrijkste uitgaven post is die van de ziekenhuisverpleging f 105,88 per verzekerde, bijna negentien maal zoveel als in 1948. Andere posten zijn: huisartsenhulp f27,22 (zes maal zo duur), farmaceutische hulp f 38,40 (8 x), specialistische hulp f 35,02 (10 x), overige verstrekkingen f 33,20 (6 x), administra tie- en beheerskosten f 11,27 (3 x) er: roepsoixgevallen en -ziekten f 5,60 (deze post kwam voorheen voor rekening de ongevallenwetten). Abie Nathan even in Cairo CAIRO (AFP) Hel verblijf van Abj,e Nathan de Israëlische „vredespi- loot" op Egyptische bodem heeft niet lang geduurd. Naar het Egyptische blad „Al Ahram" meldt, arriveerde Nathan dinsdagavond met een Japans lijntoe- stel in Cairo. Hij reisde op een Brits paspoort, dat hij bezit als voormalig be- Op het vliegveld werd hij verwelkomd door vier bxxitenlandse journalisten, die hem meenamen naar het Hilton-holel. Twee uur na zijn aankomst werd hij door de Egyptische autoriteiten aange houden. Na ondervraagd te zijn door de veiligheidsdienst, werd Abie Nathan teruggebracht naar het vliegveld van Cairo ,waar hij op een lijnvliegtuig van de Egyptische luchtmaatschappij met be stemming Athene werd gezet. OTTAWA (Reuter) De voorzitter van het vrjjheidscomite van West-Pa poea, Nicolaas Jouwe, heeft op premier Trudeau van Canada een schriftelijk beroep gedaan, indien mogelijk in sa menwerking met de vier Scandinavi sche landen, er bij de secretaris-gene raal van de V.N. op aan te dringen de drie Papoealeiders in de V.N. gelegen heid te geven tot een uiteenzetting. Hij verzocht tevens een V.N.-com missie van onderzoek naar zijn land te sturen om „de slachtoffers van een nieuw soort kolonialisme" te horen. In donesië is van plan voor de miljoenen bevolking van Papoea slechts 1.025 af gevaardigden over de toekomst van het volk te laten beslissen, in plaats van een vrije stemming toe te staan. „Op 1 mei is de bevolking uit protest in opstand gekomen, waarop de Indo nesiërs honderden mensen hebben ge dood", aldxxs Jouwe. Zijn eigen vader is in de gevangenis omgekomen en zijn broers zijn gevangen gezet wegens zijn politieke overtuiging. Jouwe zei te hopen dat de twee delen van het eiland in de toekomst verenigd zxxllen worden en met. de Salomons eilanden, met een bevolkingsras van dezelfde oorsprong, één staat kunnen gaan vormen. Australië is van plan het oostelijke deel van het eiland in 1972 onafhankelijkheid te verlenen. UTRECHT (ANP) Het stakings recht en het recht van een vakbond om namens het personeel een CAO af te sluiten waren de inzet van een kort ge ding, dat bij de president van de Utrecht se rechtbank was aangespannen tegen de bü het NKV aangesloten Nederlandse katholieke bond van houtwerkers, meu belmakers en aanverwante vakgenoten en behangers, die maandag een staking heeft uitgeroepen bü Berkvens' hout industrie in het Brabantse Sortxeren. „Een werkgever kan niet worden ver plicht met een bond te praten over een CAO", betoogde de advocaat van Berk vens, een werkgever die door zijn tegen- pleiter, mr. Th. E. F. van Schaik, juri disch adviseur van het NKV. Tweede- Kamerlid en expert op het gebied ve het stakingsx-echt. werd beticht ve 19e eeuwse methoden en opvattingen. De staking bij het Somerense bedrijf is maandag begonnen, nadat herhaalde pogingen van de katholieke houtwer- kersbond om tot een gespi-ek over eer CAO te komen waren mislukt. De werk gever wenst alleen met het personeel te praten over een regeling van loon- en arbeidsvoorwaarden, waarbij hi bondsfunctionaiissen als adviseurs var hun leden wil toelaten. Hij verzet zich evenwel tegen de eis van de bond, dat hij contractpartner wil zijn. Berkvens' houtindustrie telt 110 werk- nemers, maar volgens de katholieke bond zijn het er 61. Daarvan is 90 procent georganiseerd bij deze bond. De pi-esi- dent van de rechtbank bepaalde de uit spraak op vrijdag. Mr. D. Runia, raadsn/an van de eisende partij, schetste zijn opdi-achtgever als een „merkwaardig man", die als houtwer ker is begonnen, als self-made man een flink bedrijfje heeft opgebouwd, geen lid is van een werkgeversorganisatie, met het personeel altijd goede contacten heeft gehad, maar het met „de bond" en met name zijn vertegenwoordiger, penningmeester Keetelaars, niet kan vin den. „Volgens Berkvens zou deze jaloei-s zijn geweest dat-ie zo groot is, omdat ze elkaar kennen uit Helmond", aldus het betoog van mr. Runia, die deze achtergrond belangrijk achtte voor het gerezen geschil. Hij verzocht de NKV-bond te gelas ten het stakingspa rooi in te trekken op straffe van een dwangsom van 50.000 gulden pér, dag. „Deze bond wil over de ï-ug van Berkvens heen de nieuwe rechtsregel introduceren, dat oen werk gever verplicht is een bond als contract partner bij een CAO te accepteren", al dus mx\ Runia. Mr. Van Schaik betoogde, dat er sta- kingsvrijheid in ons land bestaat, hoe wel zij sinds de opheffing van het coa litieverbod slechts met de mond wordt beleden en het woord in de wet niet voorkomt. van drie maanden voorarrest. De administx-ateur had op 55-jarige leeftijd omgang met de prostituee ge- ki-egen. „U vereerde haar en aanbad haar als een slaaf", tzëi de rechtbank president, mr. J. A. Bietz, tot ver dachte.' De administrateur, die dit be vestigde, had zelf over Ellen igezegd: „Zij had mij volkomen in Shaar macht. Zij wilde uit het leven". „Dat kost een beetje geld", merkte mr. Bletz op. Volgens verdachte had de vrouw van begin af aan geweten waar het geld vandaan kwam. Bij haar ver hoor had de vrouw dit indertijd echter ontkend. „U bent min of meer gechan teerd door een vriend van Ihaar. Tot het eind bent u doorgegaan met haar cadeau's en geld te geven", merkte de president op. De vrouw, diie een paar Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het leven in Neder land is van half april tot half mei een tikkeltje goedkoper geworden. Het prüsindcxcüfer voor het levensonder houd is in die periode namelük gedaald van 127.3 tot 127.1. Prijsdalingen deden zich voor bij eieren, vaste brandstoffen, zomerkle ding en tweedehands auto's. Bij groen ten en fruit deden zich kleine piijs- stijgingen voor. Heel opmerkelijk is, dat in voorgaande jaren het prijsindex cijfer van half april op half mei altijd een stijging te zien gaf. De daling is nu dan ook des te opmerkelijker. Het is zonder meer duidelijk, dat de prijsstop zijn invloed laat gelden en rust aan het prijzenfront heeft gebracht. Het ligt in de verwachting dat het index cijfer in de zomermaanden een ver dere daling zal ondergaan. auto's, wagens van minstens 20 mille, aldus de president, total loss had ge reden, zou nog een paar flatjes in Spanje hebben gekocht, doch die waren nog aiiet afbetaald. Ellen had de ad ministrateur wijs gemaakt dat zij in diamanten handelde en hem ook dia manten laten zien. Verdachte zei dat hij geen verstand van diamanten had. „U kon begrijpen dat het vandaag of morgen mis zou lopen", zei de presi dent waarop vex-dachte antwoordde dat hij steeds gedacht had dat het wel in orde zou komen en Ellen het geld terug zou geven. Hij had het als een soort geldlening gezien, die te zijner tijd terug zou komen. In het psychiatrisch- psychologisch rapport werd gezegd dat verdachte zeer positieve en vooruit strevende denkbeelden heeft op het ge bied van de bejaardenzorg. Hij heeft een uitstekende intelligentie. Verstrikt De raadsman, mr. H. G. Th. Keune, zei: „De man is geheel verstrikt ge raakt in de netten van deze ene vrouw. Hij heeft «1 heel spoedig alle kritische zin verloren". „Welke machten hebben hem zo aan Ellen gebonden dat alle kritische zin en gevoel voor werkelijk heid verloren zijn gegaan?", zo vroeg mr. Keuixe zich al'. Slechts een geestes stoornis van tijdelijke aard kan volgens hem de verklaring zijn. In zijn laatste woord zei de administrateur: „Ik wil iedereen vergiffenis vragen die ik heb benadeeld of teleurgesteld". Uit de voor de x-echter-commissaris indertijd door Ellen afgelegde verkla ring las de president voor dat zij „Guus als klant had" en verschillende bedragen van hem had gekregen. In een dronken bui had Guus haar in 1968 verteld dat hij het geld verduisterd had van zijn werkgeefster. In het rap port werd over de vrouw die vanaf haar 15e jaar in de prostitutie zat gezegd dat zij enerzijds een gehaaide prostifcutee is en andei-zijds zij zich uit deze wereld wil terugtrekken om haar dochter te kunnen opvoeden. Uitspraak 18 juni. rollen geplaatst en wordt hydraulisch aangedreven. De leerlingbestuurder krijgt, als hij les gaat nemen, volledig de suggestie dat hij rijdt. In een aangrenzend zaaltje van de kazerne is een maquette van een stad, compleet met straten, pleinen en ge bouwen en vrijwel alle voorkomende verkeerssituaties. In deze stad bevindt zich een miniatuur auto. Doordat nu de stuurbewegingen van de leerling bestuurder in het educatorvoertuig wor den overgebracht op de voorwielen van de miniatuurauto, is het mogelijk deze auto door de stad te laten rijden. Uiter aard moet de leerling ook zien waar hij rijdt en da ai-om is op de mimatuurauto een t.v.-camera gemonteerd, die het beeld van de stadsmaquette opneemt. Dit beeld wordt geprojecteerd op een scherm rond het educatorvoertuig. Tot nu toe hebben 42 chauffeurs vla de rij-educator hun militaire rijbewijs gehaald. Indien dit nieuwe instructiemiddel in serie kan worden gebouwd, bedraagt de aanschafprijs ongeveer f 400.000 per stxxk. De gemiddelde opleidingstijd vol gens de klassieke methode is thans 40 lesuren. Met het nieuwe systeem kan de opleiding worden teruggebracht tot 8 uur rijeducator en 5 uur op de weg Per jaar zijn er 375 opleidingen mogelijk, 10.000 chauffeursopleidingen. Dit be tekent, dat van de circa 400.000 lesux-en op de weg er cix-ca 350.000 zullen ver vallen, waardoor ongeveer tien miljoen kilometer minder gebruik van weg en voextuigmateriaal behoeft te worden ge maakt. Het ligt in de bedoeling ln de toe komst ook kleine rijeducators (met min der mogelijkheden) te bouwen, die ook voor burgerrijschoolhoudei-s gebrixikt kunnen worden. De kosten liggen dan veel lager: 50.000. De uitvinder is de heer Chr. van de Berg uit Vierhouten (Gld.). (ADVERTENTIE) Tent niet waterdicht? Doe 't zélf met Harmisol. Uw drogist heeft 't. Uitgaansverbod in Haiderabad HAIDERABAD (AP) Een volstrekt uitgaansverbod is in Haiderabad afge kondigd nadat de politie voor de derde achtereenvolgende dag 't vuur had moe ten openen op betogers voor een nieuwe staat waarbij negen doden vielen. Sedert maandag zijn twintig mensen door poli tiekogels gedood, terwijl op zijn minst 50 mensen in ziekenhuizen zijn opgeno men. Het uitgaansverbod geldt in ieder geval van woensdagavond tot vrijdag morgen. Gemeld wordt dat de brand stichtingen en plunderingen in Haidera bad en de zusterstad Secoenderabad voortduren en dat drie politiebureaus zijn aangevallen. ADVERTENTIE Bartex is de fijnste snel- scheercréme die ik ken. En nog de voordeligste ook! I harttransplantatiepatiënten bi) elkaar I gekomen. Dat was ter gelegenheid, j van de vertoning van twee films over I orgaantransplantaties. Van links naar rechts: pater Boulogne, Marion, Furlo i Vitria. Drie van hen hadden ge zellig een sigaretje aangestoken. DEN I1AAG (ANP) De ministers conferentie van de Westeuropese Unie die vandaag in Den Haag geopend is, is de eerste waarop een land, Frankrijk, niet vertegenwoordigd zal zün. Na de vorige ministersconferentie, in februari in Lixxembnrg, heeft generaal De Gaxil- le, toen nog president van Frankrijk, besloten de W.E.U. te boycotten omdat bü het niet eens was met een door de andere landen voorgestane vorm van politieke consultatie. Frankrijk betwist de rechtsgeldigheid van conferenties zonder deelneming van alle lid-staten, maar EUidere lan den, en vooral ook Nederland, willen de W.E.U. normaal laten doorwerken. De Nederlandse regering heeft er dan ook naar gestreefd data te vinden waarop de ministers van Buitenlandse. Zaken van de andere landen allen zou den deelnemen. In principe is dat ge lukt. Aan de conferentie wordt deel genomen door de ministers Stewart (Groot-Brittarmië), Brandt (West-Duits- land), Harmel (België) en Thorn (Luxemburg) terwijl minister Luns ris voorzitter opti-eedt. Minister Nenni (Italië) zou ook komen maar was op het laatste moment verhinderd. Italië is vertegenwoordigd door zün ambas sadeur te Lonend, Manzini. Al laat Frankrijk zijn zetel aan de conferentietafel onbezet, de Franse diïeklexxr is wel voor het conferentie gebouw, de Julianakazerne, gehesen. Een formele agenda is er niet, maar er zijn door de verschillende regerin gen onderwerpen genoemd die ter tafel worden gebracht. Daax-oxxder zijn het probleem NigeriaBiafra, GrlekenlEuxd, het Midden-Oosten en de Middellandse Zee alsmede Oost-Westverhoudingen. In dat verband zal ook over de voor* stellen tot het houden van een Euro» pese veiligheidsconferentie worden ge»

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5