K|>K' LEIDSE MUSEA LATEN ZICH OP MUSEMENT VAN BESTE ZIJDE ZIEN 150 Nederlandse musea presenteren zich drie weken in Utrechtse Jaarbeurs Vaderdag I4I I gas Fikse boete voor prijsovertreders in Horeca-sector Alphens Avondvierdaagse weer welgemoed van start Programma Leidse Voetbal Bond DONDERDAG 5 JUNI 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 De zeven Leidse musea zullen op Muse- ment, de eerste gezamenlijke presentatie van de Nederlandse musea, welke van 19 juni t/m 13 juli in de Utrechtse Kon. Ned. Jaarbeurs wordt gehouden, goed vertegenwoordigd zijn. Molenmuseum De Valk, het Nederlands Leger en Wapenmuseum „Generaal Hoefer", het Prentenkabinet der Rijksuniversiteit, het Rijks museum van Oudheden, het Rijksmuseum voor de Geschiedenis der Natuurwetenschappen, het Rijksmuseum voor Volkenkunde en het Stedelijk Museum de Lakenhal zullen samen Meer dan 150 Nederlandse musea en andere openbare collecties geven ln een soort jaarmarkt een beeld van hoe te genwoordig de musea zijn: het kunst en kennisbezit van iedereen, tentoon stellend en verklarend in eigentijdse taal, met speciale attracties en kykjes achter de schermen: restauraties, het probleem van vervalsingen, deskundi gen die antiquiteiten beoordelen, die onbekende schelpen of stenen een naam geven, films, kostuumshows, oude am bachten, demonstraties, grafisch atelier en schilderwerkplaatsen voor bezoekers. Op Musement zullen niet alle Neder landse musea vertegenwoordigd zijn. De Rotterdamse musea (i.v.m. het dure Erasmusjaar) en het Haagse Gemeente museum zullen ontbreken. Evenals het Leidse Rijksmuseum voor Geologie en Mineralogie, dat midden in de opbouw van zijn collectie zit. Daarentegen zal wel het jongste Ned. museum, 't Rijks museum Vincent van Gogh, vertegen woordigd zijn. Musement, dat donder dag 19 juni om 10.00 uur officieel ge opend zal worden door de Koningin, zal dagelijks geopend zijn van 10.00-18.00 u. Molenmuseum Het Molenmuseum De Valk zal op Musement een deel van haar collectie exposeren. De tentoongestelde verzame ling zal op de eerste plaats bestaan uit een enorme foto van De Valk zelf, voorts een foto van de broemde molengroep van Kinderdijk en verder molenonder delen, molengereedschap en glldepen- ningen. met nog 143 Nederlandse musea een keur van hun collectie exposeren. De Leidse musea trekken in Utrecht ge scheiden op en niet gezamenlijk zoals bij voorbeeld de musea van Brabant, Limburg en Friesland. „Het doel van Musement (iets unieks, een wereldprimeur, dat gaat bestaan uit een mu- seumstad, met straten en pleinen, met stands en etalages, waarin de rijkdom en verscheiden heid van het Nederlandse museumbezit wordt Wap< enmuseum Het Leger- en Wapenmuseum „Ge neraal Hoefer" zal samen met 't Delftse Armentarlum op de 125 m2, welke hun beschikbaar is gesteld, onder meer de artistieke zijde van de wapenmaker la ten zien. Het klapstuk van dit museum op Musement zal een polyester paard .zjjn van 70 kg. Het Armentarium zal enig moderne wapenbezit vertonen. Prentenkabinet Het Prentenkabinet van de Leidse Universiteit zal op vier panelen vooral de geschiedenis van de fotografie laten zien. Op achtenveertig foto's en repro- duktles (met als thema: het kinder portret), zal het scale van styien ten toongesteld worden. De oudste foto, die geëxposeerd zal worden is van Hill 1845Ook zal het Prentenkabinet oude filmapparatuur laten zien. Tevens zal het publiek worden aangespoord nog eens op rommelzolders te zoeken naar oude foto's. Prenten, tekeningen en schilderen veronachtzaamt men niet ge makkelijk. Foto's daarentegen worden nogal eens als onbelangrijk beschouwd en als niet waardevol, wat ze toch zeker wel kunnen zijn. De Lakenhal Het Stedelijk Museum De Lakenhal zal de lokale kunst en geschiedenis op Musement belichten. Zo zal er onder meer een werk te zien zijn van de getoond, met attracties en ook demonstraties, waarmee de activiteiten van het moderne museum aan een ruimer publiek worden be kendgemaakt) is niet op de eerste plaats te laten zien wat de Nederlandse musea hebben, maar meer: wat ze doen. Het gaat ook niet zozeer om veel publiek te trekken, natuurlijk ook wel, maar meer om de functie van de collectie in de huidige maatschappij te be lichten", aldus prof. A. Klasens, de directeur van het Rijksmuseum van Oudheden en voor zitter van de Stichting Musement. kelijkheid". Volkenkunde geeft Muse ment tevens een „provocerend" tintje. Er komt een schutting, waar men op mag kliederen. Gevraagd wordt zoveel mogelijk schuttingtaai te gebruiken. Wie als eerste een schuttingwoord officieel zal schrijven, is nog niet bekend. Musement hoopt aan te tonen, dat de Nederlandse musea geen passieve, maar actieve instellingen zjjn, die een sociale functie hebben in de huidige maatschap- Advertentie) Nog maar 9 dagen dan is het Een van de foto's, welke het Prentenkabinet van de Leidse Universiteit tentoonstelt op Muse ment, de eerste gezamenlijke pre sentatie van de Nederlandse mu sea in de Kon. Ned. Jaarbeurs te Utrecht. Foto: visitefoto, kind onbekend, plm. 1900. Delftenaar Joost Lanckaert; een ge weven tapijt (1587), voorstellende het onder water gelopen Zuid-Holland en de ten Ontzet uitvarende Geuzenvloot. Verder zullen schilderijen tentoonge steld worden van schilders van de Leid se school, beeldengroepen, w.o. de Leidse Vierschaar, het Stadszilver en de Leidse tinvondst De Hutspot zal voor het eerst sinds 1574 buiten Leiden te zien zijn. Oudheden Het Rijksmuseum van Oudheden zal tonen, wat representatief is van zijn collectie: van scarabee tot mummiekist. Dit Leidse museum, dat op Musement samen met musea uit Assen, Nijmegen en Amsterdam één archeologische afde ling inricht, zal voornamelijk de be langstelling richten op Egypte. Er zal onder meer een (graf)brief (met verta ling) te zien ztjn van een Egyptenaar aan zijn overleden vrouw. Het Ministerie van CRM heeft bovendien foto's be schikbaar gesteld, van hetgeen n laatste wereldoorlog in Egypte is Natuurwetenschappen Het Rtjsmuseum voor de Geschiedenis der Natuurwetenschappen zal iets laten zien van astronomie, natuurkunde, che mie farmacie en optica. Vooral de rol van de natuurwetenschappen in de menleving zal belicht worden. Volkenkunde Het Rijksmuseum voor Volkenkunde laat (misschien wel als enige) niet de „mooie grote stukken" zien, maar een van de 12 cultuur-gebieden in de wereld: Japan. De inzending van kenkunde bestaat uit twee delen: „Hoe zien we Japan" en „Hoe is Japan in wer- De Haagse politierechter voor econo mische zaken heeft weer een aantal pro- cessenverbaal, opgemaakt tegen prys- overtreders in de Horeca-sector, ter be handeling gekregen. De directeur van een restaurantbe drijf te Leiden werd verweten, dat voor koffie, bier en oude klare hy voor wat koffie en bier betreft, vijf cent teveel had gerekend, voor andere dranken een dubbeltje. Volgens verdachte had hij dit gedaan op advies van de Horeca, omdat zijn be drijf verlies leed. Er was hem geadvi seerd om een ontheffing aan te vragen, doch in feite was dat nog steeds niet gebeurd en in elk geval nog geen be slissing verkregen. „En het is ook niet waarschijnlijk dat u een dergelijke ontheffing krijgt", lichtte de officier van justitie in, die het verdachte zeer kwalijk nam, dat hij in tussen nog steeds de te hoge prijzen be rekent. Om die reden luidde de eis 2.000 gulden boete waarvan 1.000 voorwaar delijk met proeftijd van een jaar, waar toe de rechter veroordeelde. Hercontrole De officier van justitie waarschuwde de eigenaar van een restaurant in Kat wijk, dat een hercontrole kan worden verwacht op de prijzen en dat het altijd mo'gelijk is om bij nieuwe overtreding sluiting van de zaak te bevelen. Deze verdachte had aanvankelijk even eens te hoge prijzen berekend voor som mige dranken, doch na de controle had hij de prijzen aangepast aan de voor schriften. „Maar nu komen er weer nieuwe tarieven en kunnen we opnieuw prijskaarten laten drukken", protesteer de verdachte. Omdat verdachte intus sen de prezen had aangepast, wilde de officier in dit geval volstaan met eei geldboete van 300,waarvan 150, voorwaardelijk met proeftijd van eei jaar, dat ook het vonnis werd. Ouderwets water polo van RZC '90 was De Zijl te machtig In Rotterdam bezorgde RZC '90 de waterpolospelers van De Zijl gister avond een koude douche. Volkomen on verwacht slaagden de Rotterdammers erin het toch sterkere De Zijl een 86 nederlaag toe te brengen. Hiertoe werk ten verscheidene factoren samen. In de eerste plaats is het bad van RCZ eigenlijk zeker te smal voor een ploeg van De Zijl waar het van snelle, breed opgezette aanvallen moet komen. Ver der was er een onprettig begin: de bal waarmee RZC wilde spelen deugde niet en er moest twintig minuten worden gewacht voor er een nieuw exemplaar was. Tenslotte speelt RZC „ouderwets" waterpolo: veel vla de midvoor, die er door goed toneelspel ln slaagde ook nog twee strafworpen van de scheids rechter los te peuteren. Na een 20 achterstand in de eerste en een 42 achterstand in de tweede periode wist De Zijl goed terug te ko men. Coach Van Egmond had zijn pu pillen verteld dat er meer met t hoofd moest worden gewerkt en dat onstuimig aanvallen met alle veldspelers tegen deze ploeg en in dit bad zeker geen resultaten zou opleveren. Dit hielp: De Zijl boog de achterstand om in een 54 voorsprong. Hierna haalde Rotterdam echter de acteerkunst tevoorschijn en gaf een kleine voorstelling, met de midvoor in de hoofdrol. De scheidsrechter liet zich hierdoor intimideren en gaf achter el kaar twee penalty's. De Zijl kwam hier door weer op een achterstand en dit konden zij niet meer verwerken, zodat RZC '90 tenslotte een 86 zege be haalde. Spreekuur van priester en predikant in Hooglandse kerk Zoals gewoonlijk kan men a.s. zater dag aan de Hooglandse Kerkgracht voor no. 44 omstreeks het middaguur naast Dominee Schoonheim ook Pater Mat- thee vinden. Bovendien wordt by wijze van proef a.s. zaterdagmorgen spreekuur gehouden in de ontvangstkamer van de Hooglandse kerk, ingang Middelweg 2. Achtereen volgens kan men daar spreken met rec tor drs. A. M. E. Th. Vreeburg van de Lodewyk Parochie, die van half elf tot half twaalf aanwezig is; pater C. J. Matthee van de Herensingel Parochie heeft spreekuur van half twaalf tot half een en dr. P. L. Schoonheim van half twee tot half drie. In de m&rktstand zal in verband met het spreekuur van priester en predi kant o.a. lektuur worden uitgestald voor gezinnen waar zowel Rooms Katho lieke als Hervormde kerkleden zyn. Te- geUjkertyd zal een gedeelte van de stand worden ingenomen door materi aal van het Roode Kruis met het oog op de Roode Kruis-kollekte van deze LEIDERDORP UITVOERING MUZIEKSCHOOL De Stichting Muziekschool Leider dorp geeft op vrydag juni a.s. in de Schepplngskerk een concert, dat ge geven zal worden door enige docenten en gevorderde leerlingen. De uitvoering begint om acht uur. Sikkens nam afscheid van adj.-directeur v. d. Plas Loopb; aan gistermiddag een druk ko- n by Sikkens i.v.m. het af scheid van adjunct-directeur L. v. d. Pla9 hoofd publiciteit, daar het tydstip diens pensionering gekomen was. Op de zeer druk bezochte afscheidsreceptie kwamen honderden deze belangrijke functionaris met echtgenote, de hand drukken. Duidelijk kwam tot uitdrukking welke grote relatiekring de heer v. d. Plas heeft in de wereld van kunst, reclame en commercie. Onder de velen moeten genoemd worden drs. A. M. Mees, oud president-commissaris; algemeen direc teur van de Sikkens Groep ir. A. van Driel; burgemeester Baron van Kno- belsdorff van Sassenheim; directieleden van de negen dochterondernemingen; reclame-chefs van diverse industrieën en de velen die direct of indirect samer met de heer v. d. Plas Sikkens „het gezicht gaven." Ook waren er velen uit de meubel industrie i.v.m. de recent gemaakte stu diereis van meubelfabrikanten naar Ja pan, de laatste door de heer v. d. Plas georganiseerde activiteit op dit niveau Namens vrienden bood de heer Jansen van Reclamebureau Prad uit Amster dam, een reis aan. Als zijn opvolger is benoemd de heer J. C. Groenewegen, die reeds jarenlang de rechterhand was de scheidende functionaris. Vrijdag werd reeds in besloten kring afscheid geno men van de directie en eigen afdeling. De 1000 nog niet bereikt De Sint-Jozefzaal aan de Paradys- laan is weer het ontmoetingscentrum van een kleine duizend deelnemers de Avondvierdaagse, die vanuit Alphen gisteravond weer begonnen is onder auspiciën van de Wandelkring Leiden en Omstreken, die in haar sercretaris, de heer J. P. Woordes te Alphen den Ryn een volijverige promotor bezit. Jammer voor hem werd ook ditmaal het duizendtal niet tenvoiie bereikt. Wel kwam men met een aantal van 987 in- schyvers weer iets hoger dan vorig jaar en was het weer gunstiger geweest, dan had men wellicht op de startavond nog wel een wat groter aantal individuelen in kunnen schrijven. Nu was het zó, dat achttien inschrijvers wegbleven en zo zijn er gisteravond 969, al of niet in groepsverband gestart, waarmee de Al- phense Vierdaagse toch wel de grootste blijft uit de kring. Het weer hield zich overigens best op deze eerste avond. De wind was minder geworden en pas om acht uur, toen een groot deel van de tien km- lopers al weer thuis was, viel enige lichte regen. Zoals gewoonlijk, kan men inschrijven voor tien of vijftien km.; verreweg de meesten preferen de eerste afstand, wat gezien de leeftyden geen Het is voornamelijk de jeugd binnen het verband van scholen of gymnastiek verenigingen die tot het grote aantal bydraagt. De Kon. Emmaschool, de Mor- gensterschool en de Kennedyschool zijn dit jaar voor het eerst van de party er zijn twee deelnemende groepen var de speeltuin Vreugde-Oord en één var ■de speeltuin Kindervreugd; zes groepen van de Chr. Gymnastiekver. D.O.S., drie van Hou-Vast en vier van de R.K. Gym nastiekvereniging Wilskracht; verder troffen we groepen aan van de Bethle- hemschool (drie), Groen van Prinsterer- school, Dr. de Visserschool, Da Costa- school; van buiten Alphen de Burg. de Herderschool uit Koudekerk; de Chr. Nat. School uit Nieuwkoop. We noemen ook de Wandelsportver. Jong en Jolig uit Koudekerk en de Alphense vereni gingen De Natuurvrienden en The Quick Steps en enkele groepen van Rijnstroom. De individuelen hebben er soms flinke afstanden voor over om iedere avond en zaterdagmiddag naar Alphen te ko men, want er zyn deelnemers uit Den Haag en Katwijk, uit Leiden en Woer den, maar ook uit gemeenten rondom Alphen. De eerste avond gingen de wan delaars richting Gouwsluis, over de hefbrug rechtsaf langs de Gouwe tot de J. C. Hoogendoornlaan; de tien kilome ters voerden dan via het Goudse Rijpad weer naar huis, de vyftien kilometer strekte zich uit tot het gemeentedeel Zwammerdam. De stemming was uit stekend en de organisatie klopte prima. Hedenavond biyft men met de tien km binnen de gemeentegrenzen, de 15 km gaat gedeelteiyk door Woubrugge. Morgenavond is de traditionele wande ling door het Alphense Rietveld. LOOPBAAN De heer v. d. Plas trad ln 1935 ln dienst by Sikkens, toen nog in Gronin gen gevestigd. Hy was toen directie secretaris en verder belast met export, inkoop en publiciteit. Met de verhuizing van Sikkens kwam hy mee naar Sas senheim. Naarmate Sikkens groeide, werd de combinatie van taken te veel voor hem, zodat hy zich helemaal aan de publiciteit en public relations ging wijden. Sinds 1955 is de heer v. d. Plas adjunct-directeur. Hy was de man die een groot aandeel heeft gehad in het bepalen van „het gezicht" van Sikkens. Hij was het ook die het begrip „func tioneel gebruik van kleuren" in ons land introduceerde en die zeer nauw betrok ken is geweest by de instelling van de Nederlandse Sikkensprijs en de Talens- prijs Internationaal. Verschillende instanties hebben de heer v. d. Plas verzocht een adviseurschap te aanvaarden op het gebied van public relations. Dit zyn de Nederlandse Kunst stichting te Zeist, de Stichting Ideële Reclame (SIRE), de door de Neder landse Montessorlvereniging onlangs op gerichte commissie Kind en Kunst, en Industriële Vormgeving. De heer v. d. Plas heeft zich bereid verklaard deze functies pro deo te aanvaarden. Ziekentriduum op 24, 25 en 26 juni in Herensingelkerk Op ti, SS en S6 Juni a.s. wordt in de kerk aan de Herensingel te Leiden het jaarlijkse ziekentriduum gehouden. Welkom zijn zieken en gebrekkigen uif Leiden en omgeving, die op een nor male manier niet meer in de kerk kun nen komen. Aanmelding moet geschieden met aanmeldingsformulieren welke verkryg- baar zyn bij de pastorieën, de zusters van het Wit-Gele Kruis en by de secre taris, de heer J. van Zijp-Haarlemmer straat 291 te Lelden (telefoon 22082). De heer v. d. Plas krijgt van een ver tegenwoordiging van de Talensgroep een schilderspalet aangeboden. Gribling en Buurman exposeren bij LAK In de door het Lelds Academisch Kunstcentrum geëxploiteerde Galerie Walenkamp, Nieuwsteeg 11, wordt tot vrydag 13 juni een expositie van ruimte calculaties van Frank Gribling gehou den. De Galerie Walenkamp is geopend dinsdags tot en met vrijdags van een ses uur en zaterdags van twee tot vyf uur. Tot en met vrydag 20 juni wordt ln het trappenhuis van het Academiege bouw, Rapenburg 73, een door het Leids Academisch Kunstcentrum georgani seerde tentoonstelling van grafiek en vouwbladen van de Leidse kunstenaar Kees Buurman gehouden. De tentoonstelling is geopend maandags tot en met vrydags van negen uur tot half zes. De stemming was uitstekend op de eerste avond van de Alphense Avond- vierdaagse Avondzesdaagse woensdagavond in Sassenheim De Internationale Wieleravondzes- daagse, die maandagavond van start gaat, ziet er dit jaar anders uit dan in voorgaande Jaren. De traditionele slotrit is voor het eerst niet meer ln Leiden Swift heeft zich uit de organisatie terugetrokken), maar in Poeldijk. Nieuw in het schema is ook de rit in Sassen heim. Door politie-technische moeilijk heden er waren niet voldoende man schappen om op de corsodag ook de Ronde van Sassenheim te laten ver rijden moest de actieve Wielerver eniging Sassenheim Omstreken uit zien naar een andere datum. Het werd na overleg met het organisatiecomité van de Internationale Wieleravondzes- daagse woensdag 11 juni. Sassenheim wordt dan het strijdtoneel van de derde avond. Aan de derde etappe van de avondzesdaagse een rit over 80 kilometer op het bekende parcours aan de Wlllibrorduslaan gaat een wedstrijd voor adspiranten vooraf. Zy starten om 6 uur voor hun 20 km lange wedstryd. Onder de deelnemers zijn ook de Sassenheimse rennertjes Herman Giele en Theo van Ruiten. By de ama teurs, die een uur later starten, bevindt zich ook de complete wielerploeg van Van der Mey uit Sassenheim met de renners Cees Schijff (Rijnsburg), G. Wessellus (Oude Wetering). Cor Leunis (Amsterdam) en Herman Garter (Am sterdam In het deelnemersveld komen ook de namen voor van Piet Legierse (win naar van Olympia's Tour door Neder land van dit jaar), Plet Hoekstra, de winnaar van de Ronde van Sassenheim In '67 en '68, Bart Solaro en de oud- schaatsenrijder Rudle Llebrechts en vele ■nderen. ZATERDAG 7 JUNI 2B: TAVV 3-GWS 2; VWS 2-Rouwkoop 3; 3D: Q.-Boys 9-Sp. Lisse 1 (15 minu ten, aanvangsstand 5-4. Sp. Lisse speelt niet 10 man; 3H: Oegstgeest 7-Leiden 6; Valken '68-2-VVSB 4; 3J: Katwyk 11- SJZ 2; Valken '68-3-Haz. Boys 7; Al: KRV al-Leiden al; GWS al-Q.-Boya a2; A2: T.-Leede a2-VWS al; Valken '68- al-Q.-Boys a3; Leiden a2-Leidse B. al; B3: ARC b3-DOSR b3; Koudekerk b2- Alph. B. b2; MSV b2-Alphen b2; TAVV bl-DOSR b4; B13: Roodenb. b5-KRV b2; C8: T.-Leede c3-SJC c4; Teyllngen c4-Noordwyk c3; Cll: Q.-Boys c3-Or.- Groen cl; C15: RCL c4-UDO c2. ZONDAG 8 JUNI 3B: DOCOS 4-ASC 3 (woensdag 4-6-'69), Stompw. B. 2-LFC 4; St.-Bern. 2-UVS 5; 3C: St.-Bern. 3-Unltas L. 2; 4Fi DOSR Ö-UDO 5; 4J: ASC 8-Weter. B, 5; 4L: Alph. B. 7-KRV 5; 4M: DOSR 9- Roodenb. 11; ZLC 5-Weter. B. 6; All ASC al-DOCOS al (woensdag 4-6-'69- DOCOS-terreln),

Leidse Courant | 1969 | | pagina 3