GRAMMOFOONPLAAT IN DIENST VAN DE NIEUWE MUZIEK SaCeidóeSoti/ïci/nt Het botert nog niet met programmacoördinatie Bomaanslag in Jeruzalem Ook België zal niet ontkomen aan tv-reclame RADIOPROGRAMMA PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT DONDERDAG 5 JUNI 1969 „Status quo bij de anti revolutionairen p EN schokkende gebeurtenis is afge lopen weekend het partijconvent der anti-revolutionairen niet geworden. Be vestigd werd dat de radicale stroming aan de partijtop (zoals vermoedelijk ook aan de partijbasis) minder invloed heeft dan haar stemvolume wel eens doet vermoeden. Daarnaast deden wat ook geen opschudding wekken mag dr. Veerman en mr. Biesheuvel hun best dat ze wel positief tegenover kabinet-De Jong en christen-democratische samen werking staan, maar dan behalve posi tief ook merkbaar kritisch. Deze positief-kritische houding kun nen we dan vanuit het partijconvent aan de hand van twee uitspraken illustreren: de ARP stelt aan het belas tingverlagingsplan van minister Witte- veen wel bepaalde voorwaarden, maar dat plan wordt in zijn essentie en strek king niet afgewezen; in het gesprek met KVP en CHU willen de anti-revolutio nairen blijven zoeken naar middelen om zo nauw mogelijk samen te werken (in clusief bij het uitspreken van interesse in een bepaalde kabinetsconstructie na de verkiezingen), maar dit schone voor nemen gaat niet gebukt onder de hypo theek van een „samen uit, samen thuis". En daarmee is dan weer eens bevestigd wat de Nederlandse burger al weten kon: ten eerste dat het bij de drie chris ten-democratische partijen nog zoeken is naar de maximale vorm van samen werking waarmee ze bij de Kamerver kiezingen van 1971 voor het voetlicht kunnen treden en ten tweede dat de ARP-leiding veel wil doen om haar radicale achterban in de boot te hou den, maar tegelijkertijd beseft dat ze niet omwille van die achterban de grote massa getrouwen in hun geloof aan de „partij der vaderen" van zich vervreem den moet. GOED en handig was daai-om, dat mr. Biesheuvel zijn kritische kantteke ningen bij het fiscaal-financieel beleid van het kabinet-De Jong niet beperkte tot het belastingverlagingsplan van minister Witteveen. De anti-revolutionairen zullen in de Kamer de omvang van dit plan gaan bestrijden, wanneer het de regering zou nopen tot ongewenste bezuinigingen of tot com penselende belastingmaatrege len die sociaal moeilijk te verteren zul len zijn dan wel op hun beurt een golf van compensatiemaatregelen op loon- en ir i ingsgebied gaan uitlokken. In dit verband waarschuwde de AR- fr<,.'lieleider minister Witteveen te recht voor de riskante gevolgen van het plan om de BTW in januari weer te verhogen. Gaat dat plan door, dan zal de anti-revolutionaire fractie onmiddel lijk in de bres klimmen voor compen satie ten bate van de minst draagkrach- tigen. Het kabinet zal begrijpen dat op de regeringsbanken de anti-revolutio nairen dan niet de enigen zullen zijn die er zo over denken. Dan gaat andermaal de vraag klem men in hoeverre het kabinet-De Jong komend najaar met zijn belastingver lagingsplan gaan kan. Want dan komt ongeacht allerlei schone theoretische redeneringen de feitelijke situatie toch op het volgende neer: door wat minder belastingverlaging zou minister Witteveen in 1970 het gat in zijn budget kunnen dékken zo niet geheel dan toch in aanzienlijke mate ter opvul ling waarvan hij per 1 januari 1970 de BTW-tarieven opschroeven wil. OP dit punt staat mr. Biesheuvel naar onze smaak dan ook vrij sterk en het zou ons verwonderen zo hij in het kamp van de KVP en CHU hierover een sterk afwijkend geluid vernèemt. Zijn positiebepaling maakt het de politieke leider der anti-revolutionairen partij in elk geval mogelijk om in „eigen huis" een soort van status-quo te handhaven, waarbij de radicalen niet de stevige bries in de zeileir krijgen, waarnaar ze zo verlangend uitzien. Want de vele „kleine lieden" waaraan de ARP zo rijlc is, leren eruit dat het niet waar is wanneer de radicalen wer ken met de boeman van een aan de WD gebonden christelijk coalitieblok. Wanneer hierdoor op grote schaal ver trouwen groeit en ook anderen willen meewerken, zal de AR-leiding dan wel licht bereid zijn met wat meer enthou siasme te gaan werken aan het doorbre ken van een andere status quo: de pat stelling waarin de christen-democra tische samenwerking op dit moment in feite verkeert. Hilvarenbeek gedenkt Van Duinkerken HILVERENBEEK De 23ste Groot Kempische Cultuurdagen worden zater dag 28 en zondag 29 juni in Hilvarenbeek gehouden. Ze staan duidelijk in het teken van de herdenking van de onlangs ge storven Anton van Duinkerken, een van de pioniers van deze traditionele cultuur- manifestatie. Er wordt dit keer aan dacht geschonken aan de onbegrensdheid de cultuur De bijeenkomst begint zaterdagochtend met de opening van een tentoonstelling over het leven en werken van Van Duinkerken door de Leuvense hoogleraar prof. J. Aerts. De weduwe de overleden dichter, mevrouw L. Asselbergs-Arnolds onthult een brons portret van haar man, een schepping de kunstnaar Arthur Spronken, ge maakt in opdracht van 't Hilvarenbeek- se gemeentebestuur, 't Slotwoord wordt gesproken door Emiel van Hemeldonck. Prof. dr. J. Kruithof uit Gent en de Lim burgse gedeputeerde C. J. Heiligers lei den het centrale thema in. 's Avonds wordt een openluchtspel van Jan Naaij- kens opgevoerd, Esopus, een spel dat Jan Naaijkens vijf jaar geleden maakte en heeft aangepast. Ter gelegenheid van deze Cultuurdagen is in een beperkte op lage de dichtbundel „Bescheiden Gast- geschenk" herdrukt. Anton van Duinker ken liet die bundel in 1945 drukken als ge schenk voor vrienden Ze is nooit in de handel gebracht. Ook nu is de oplaag zeer beperkt, vijftienhonderd exempla ren. De bundel zal door deelnemers aan de Cultuurdagen kunnen worden ge- Centrum wordt kerngroep IIET Democratisch Centrum Nederland in de wandeling wel eens het Centrum-Couwenberg genoemd gaat zich voortaan beschouwen als een kerngroep binnen de Katholieke Volkspartij. Diit komt niet alleen uit idealistische overwegingen, maar ook omdat het centrum als politieke stroming buiten de K.V.P. geen enkele erkenning gdfcmden heeft. Dót is inderdaad de waarheid: toen het D.C.N. zijn krachten tunnel! I'll ettelijke andere groeperingen in acties tot ontwikkeling, die ten aanzien van de Nederlandse politiek ook met nieuwe vernieuwingsideeën werkten. Bij 't Democratisch Centrum Nederland la men allengs gaan ontdekken dat het bij al die groeperingen een kwestie van „zoveel hoofden zoveel zinnen" aan het worden is. De leden van het centrum hebben in de praktijk ervaren, dat bij vrijwel alle vernieuwingsbewegingen doodlopende straten vaker voorkomen dan betrouwbaar perspectief: D '66, Nieuw Links, PPR enzovoort. Het Centrum staat kritisch tegenover vernieuwing in binnenland en buitenland zoals het kabinetsbeleid van de zittende regeringsploeg op langere termijn belooft, het Centrum staat kritisch tegenover de actie om tot een geïntegreerde christen-democratie te komen. Maar voor hun concrete doel een algemeen vooruitstrevende volkspartij zien ze in de K.V.P., alle teleurstellende er v arm gen' ten spijt; toCtl debeste mogelijkheden. Daarmee is er binnen de K.V.P. een nieuwe kerngroep gekomen; anders, maar niet minder kritisch daii de groep radicalen die binnen de partij gebleven zijn. Het kan de bewegelijkheid binnen de K.V.P. ten goede komen. Maar we hopen dat het Democratisch Centrum dan wat meer praktisch -pol ófciek ingesteld gaat worden dan 't nu in zijn publikaties dikwijls geweest is. Meer dan voor de staatkundige ideologen zullen immers kiezers en burgers zich komende jaren programmering de Nederlandse politieke partijen interesseren. CNV kritiseert de „vrije" loonpolitiek IN zijn eigen blad De Gids neemt het Oliristelijk Nationaal Vakverbond deze week de vrije loonpolitiek op de korrel. De regering, en vanwege de materie dit maal dus ln het bijzonder de politiek-be- vriende minister Roolvink. krijgen te horen dat er van de vrije loonpolitiek dit jaar niets terecht komt, omdat er toch weer gewerkt wordt met algemene richt lijnen. Eén van deze richtlijnen ls natuurlijk, dat een doorschieten van het algemeen niveau boven het berekende economisch- toelaatbare maximum wordt voorkomen. Daarover zijn in enkele grote bedrijfs sectoren begin van dit jaar spectaculaire moeilijkheden geweest, die niettemin na wat wapengekletter tot een bevredigend compromis gebracht konden worden. De Gids ergert sich bij het naderen van de zomer evenwel erover dat in dit sta dium steeds meer C.A.O.-s de goedkeuring van minister Roolvink niet krijgen: een vijftal ls vanwege arbeidstijdverkortende bepalingen onverbindend verklaard en enkele tientallen anderen wachten nog op een uitspraak die ongunstig dreigt uit te vallen. Het ONV vindt dat de minister bij het beoordelen van een C.A.O. met gunstiger percentages dan die welke als landelijk gemiddelde bekend gemaakt zijn. bijna uitsluitend rekening zou moeten houden met de kans of zo'n loonsverhoging tot prijsstijgingen zou leiden. Zo neen. dan moeben Sociale Zaken en de Loonadvies- commissie niet zeuren. Want een vrijere loonvorming kan er pas dan zijn. wanneer inderdaad niet alle bedrijfstakken over één kam geschoren worden. Formeel heeft De Gids gelijk. Maar he laas heeft de praktijk bewezen, dat be drijven op handige manier toch wel prijs verhogingen weten door te voeren die ze voor de schijn eerst een poosje ophouden. Bovendien valt ook niet weg te redeneren het ook weer niet zo onbegrijpelijke ver schijnsel. dat de éne bedrijfstak graag Opklimt naar het maximum dat elders buit gemaakt kon worden. In ons huidige Nederlandse bestel is de vrijheid van een vrijere loonvorming zeker bij opwaart se conjunctuur een heel relatieve zaak. Waarin we het CNV wel bijvallen ls de kritiek. dat de richtlijnen waarmee mi nister en Loonadviescommissie werken, niets controleerbaars bekend is. Meestal komt de vakbeweging weinig te weten van de overwegingen die de Loonadviescom missie nopen de minister een onverbin- dendverklaring te adviseren. En dat maakt dit stukje procedure in de vrijere loonvorming voor de vakbeweging en fei telijk voor de gehele Nederlandse burgerij tot een ondoorzichtige zaak. Om dezelfde reden is het goed wanneer de overheid ook aan het begin van loon onderhandelingen laat weten in hoeverre ze indexafspraken in nieuwe collectieve arbeidsovereenkomsten wel en niet accep teren kan. Minister Roolvink deelt dit nu achteraf mede. waardoor afspraken tus sen werkgevers en werknemers niet .ge honoreerd, kunnen worden. In het alge meen zullen werkgevers daarover niet al te veel verdriet hebben. Maai- we kunnen ons voorstellen dat werknemers zich op die manier toch ergens ..genomen" zullen voelen. En dan begint de volgende periode van loononderhandelingen gegarandeerd met het vaste voornemen zich in dit opzicht geen knollen voor citroenen meer te laten verkopen- „Draagbare objecten" in Gemeentemuseum DEN HAAG Onder de titel „Draag bare objecten" is van 12 juni tot en met 6 juli in het Haags Gemeentemuseum een collectie moderne sieraden van een aantal Nederlandse edelsmeden te zien. Het gaat hier om sieraden van Gijs Bakker, Nicolaas van Beek, Frangoise van den Bosch, Bernhard Laméris en Emmy van Leersum, welke in de komen de twee jaar in diverse Amerikaanse steden zullen worden tentoongesteld. Eerder dit jaar was de collectie in Eind- Een aantal van de tentoongestelde sieraden zijn vrij groot van afmeting en wijken in vorm en materiaal af van de traditionele sieraden. Er zijn bijvoor beeld voorwerpen bij van aluminium en roestvrij staal. De sieraden worden tentoongesteld in een grote vierkante doos, waarvan de wanden 5 meter lang zijn. In deze wan den zitten perspecbollen. waarin de voorwerpen zijn uitgestald. Geen Nederlandse kunst naar Brazilië DEN HAAG (ANP) Nederland zal niet deelnemen aan de Biennale te Sao Paolo 1969. De commissaris voor de sa menstelling van de Nederlandse inzen ding mr. E. de Wilde heeft minister Klompé schriftelijk verzocht hem van zijn opdracht te ontslaan. De heer De Wilde, die mede namens zijn beide me deleden de heren C. Blok en C. Weste- rik spreekt, motiveert de ontslagname met verwijzing naar de politieke situa tie in Brazilië. Minister Klompé heeft inmiddels het ontslag aanvaard en is niet voornemens een andere commissaris met de opdracht te belasten, zulks mede omdat haar uit informeel contact met de Nederlandse Federatie van Beroepsverenigingen van Kunstenaars is gebleken dat van de zij de van de kunstenaars geen medewer king aan de manifestatie in Sao Paolo te verwachten is. Meer kleur op de buis (Van i roepcorrespondent HILVERSUM Tijdens de maandelijk se persconferentie, gisteren voor het eerst gehouden onder auspiciën van de NOS, is uitvoerig aandacht besteed aan de programmacoördinatie die de laatste weken, speciaal bü de radio, tc wensen heeft overgelaten. Zo besteedde zon dagavond j.l. tussen 22.45 en 23.55 uur zowel Hilversum I als Hilversum II (resp. KRO en NOS) aandacht aan de eerste ronde van de Franse verkiezin gen. terwijl op vrijwel hetzelfde tijd stip ook de t.v. zich hiermee bezig hield. Een nog bonter geval kon op het laatste ogenblik verijdeld worden: de AVRO- radio had enkele weken geleden een rechtstreeks voetbalverslag van Man chester UnitedAC Milan geclaimd. NRU-radio vond dat typisch een „sa- menwerkingsgeval" en programmeerde dezelfde wedstrijd op de andere zender. Alleen aan het feit dat de AVRO zich op het laatste ogenblik wilde terug trekken is het toen te danken geweest dat niet twee gelijke reportages werden uitgezonden. Ook bij de uitzending van radio- en t.v.- mensen naar Curagao ontstonden in het begin coördinatiestoringen, die echter later konden worden opgeheven. Carel Enkelaar. hoofd van de programmastaf van NOS-t.v.. hield een pleidooi de gezamenlijke aanpak van dit soort evenementen, al vroeg hij ten aanzien van de kwestie-Curagao begrip voor een gedifferentieerde verslaggeving en pre sentatie uit Willemstad. Weinig personeelsproblemen De samenvoeging van NRU en NTS in de Nederlandse Omroepstichting zal voor het 3.000 man tellende personeel nagenoeg geen consequenties hebben, aldus de commissaris voor personeels zaken. de heer K. de Wilde. De moge lijkheden van samenvoeging van de verschillende diensten zullen stuk voor stuk worden bekeken. Bij dit alles zal een intens contact worden onderhouden met de verschillende vakorganisaties De heer De Wilde kon niet garanderen dat er in het geheel geen ontslagen zou den vallen, maar in de nog steeds groei ende ontwikkeling van de bedrijven zo wel voor wat betreft de radio als de televisie zag hij vooralsnog toch nog maar weinig plaatsen voor het radio- en t.v.-personeel verloren gaan. Meer kleuren-t.v. NOS-voorzitter Schüttenhelm deelde mee, dat de uitzendingen in kleur ge leidelijk aan sterk worden uitgebreid. Zo zal n in 1971 tot 18 uur kleur per week komen aan produkties uit eigen studio's. Momenteel komt men voor wat de eigen studioprodukties betreft tot middeld zes uur kleur per week. De invoering van regionale radio en tele- JERUZALEM (AFP-Reuter) Btf een bomaanslag in Jeruzalem zyn don derdag vier Arabische burgers en een Israëlische militair gewond. De politie heeft een aantal mensen gearresteerd. visie zal in fazëring moeten plaatsvin den. De kosten verbonden aan de invoe ring van een volwaardige regionale radio en televisie zijn zó groot dat zulks op korte termijn zeker niet realiseer- NEDERLAND I (STER- reclameuitzendingen o: 18.56, 19.03, 19.56 en 20.1 G) NOS: 18.50 uur: Pluimpje 19.00 uur: Nieuws in het kort 19.07 uur: I De dief van Washinj ton, tv-serie 20.00 uur: Journaal (NOS) 20.20 uur: Anjeractie 20.50 uur: Steden in puin, documentaire 21.50 uur: Ellis Regina zingt 22.20 uur: Journaal (NOS) NEDERLAND II (STER- reclameuitzendingen oi 18.56,19.56 en 20.16) NOS: 18.50 uur: Pluimpje 19.00 uur: Nieuws in het kort 19.03 uur: Scala, magazine AVRO: 19.30 uur: The Monkees, tv-serie 20.00 uur: Journaal (NOS) 20.20 uur: Weivaardigheden, magazine 20.50 uur: Danny Kaye, amusementsprogr. 21.35 uur: Gesprekken met God 22.10 uur: Zie., ik maak alles nieuw (CVK-IKOR) 22.40 uur: Journaal (NOS) (Van correspondent) BRUSSEL België is momenteel het enige Westeuropesc land, waar t.v.-re- clame verboden blijft. Het invoeren van commerciële reclame bü de B.R.T. valt nochtans niet langer te ontwijken. Tot deze conclusie kwam het belangrijke Belgische Centrum voor Politieke, Eco nomische en Sociale Studies (CEPESS), dat gisteren een studie over het vraag stuk publiceerde. In de studie houdt men er rekening mee, dat machtige groepen in België gekant zijn tegen reclame-t.v.: in de eerste plaats allerlei sociale- en cultu rele groepen, die de oppermacht van de industriële sponsors vrezen, en in de tweede plaats de Belgische pers, die weinig kan missen van 't in België al niet zo ruime reclamebudget. Het voornaamste argument aldus het machtige CEPESS dat pleit voor het invoeren van reclame bij radio en t.v., is wel het feit, dat dergelijke etherreclame toegelaten is in alle om ringende landen, en dat de invloed van die reclame op de Belgische markt erg ten nadele van de Belgische industrie begint te werken. De CEPESS zou, bij eventuele invoering van etherreclame, wel allerlei beperkende maatregelen, en een sterke controle eisen. T.v. volgt Paus in Genève HILVERSUM Nederlandse tv.-kij kers zullen dinsdag 10 juni geen recht streekse tv.-reportages kunnen aan schouwen welke de Eurovisie maakt van het pauselijk bezoek aan Genève. Desondanks blijven zij niet verstoken van deze bijzondere gebeurtenis. Het in terkerkelijk magazine „Kenmerk" zal dinsdag in de vooravond van 19.07 19.30 uur op Nederland I een samenvat ting geven van de aankomst van de Heilige Vader in Genève. Vervolgens ziet men beelden van zijn bezoek aan de I.L.O. (International Lab.oqr Organisa tion), terwijl ook de toespraak van de Paus tot de jubilerende wereldorganisa tie wordt uitgezonden. Daarna vertoont men een impressie van de tocht welke de Paus door Genève maakt als hij op weg is naar de vergadering van de Wereldraad van de Kerken. Het commentaar bij deze samenvatting in kleur zal worden verzorgd door Joop Rijnbout. Aan het einde van de avond zendt de KRO-t.v. op Nederland II van 22.2022.50 uur een tweede samenvat ting in kleur uit, o.a. van de toespraak welke de Paus zal houden tijdens de bijeenkomst van de Wereldraad van De met aangegeven programma's zijn kleurentelevisieprogramma's DONDERDAG HILVERSUM I (402 m) NCRV: 18.00 Tijd vrij voor muziek in vrije tijdkoorzang en koperorkest. 18.30 Nieuws en weerpraat- je. 18.41 Actualiteiten. 19.00 Spektrum: nieuws uit de protestants christelijke organisaties. 19.15 Muziek van Het Leger des Heils (gr). 19.30 Stereo: Londens Symfonie Orkest: se- mi-klassieke muziek. 20.00 Raket: gevarieerd 22.20 Avondoverdenking. 22.30 Nieuws. 22.35 Parlementair overzicht. 22.45 Mededelingen. 22.50 Stereo: Sterren in Stereo: licht geva rieerd platenprogramma. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II (298 m) AVRO: 18.00 Nieuws. 18.11 Radiojournaal. 18.20 Uitzending van de Volkspartij voor Vrijheid en Demo cratie. 18.30 Stereo: Dis-Sonantjes: licht mu ziekprogramma. 19.25 De gesproken brief. 19.30 Nieuws. IKOR: 19.35 Kerk veraf en dicht bij. 19..40 Mens en Bijbel, radiocatechese. 19.50 Avondgebed. N.O.S.: 20.05 Stereo: Pro tuinbouw: 12.30 Nieuws; 12.41 Actualiteiten; 13.00 R&den maar 14.05 Schoolradio. 14.30 Stereo: Musiësta: licht gevarieerd mu ziekprogramma. TROS: 15.00 Licht gevari eerd platenprogramma. 16.00 Nieuws. 16.02 Stereo: lene Miene Muze: nieuws over un derground en westcoast music. 16.30 Sterre- beeida: Shani Wallis. 17.00 Sporlkompas. 17.45 HILVERSUM II (298 m) AVRO: 7 00 Lichte grammofoonmuziek. 8.00 Nieuws. 8.li Radiojournaal. 8.20 Stereo: Lichte gramma- foonmuzlek (vervolg). (8.30-8.33 De groente man). 8.50 Waardelijkvandaag de dag. praatje. N.O.S.: 9.00 Stereo: Berlioz in woord cn muziek (opn). AVRO: 10.00 Voor de kleu ters. 10.10 Arbeidsvitaminen: populair ver- zoekplatenprogramma. (11.00-11.02 Nieuws). 11.30 Stereo: Pianorecital: klassieke en mo derne muziek. 11.55 Beursberichten. N.O.S.: 12.00 Blik op de wereld: Informatief program fiel van Joe Jones. 20.35 Stereo: Klassie ke gamelanmuziek van Midden-Java I. 21.00 Hobomen met Koen. muzikaal klankbeeld. ma. 12.30 Overheidsvoorlichting: Uitzending voor de landbouw 12.40 Stereo: Lichte orkest 21.30 Let the peoples sing H: internationale koorwedstrijd voor amateurs. 21.55 Omdat Biafra bestaatklankbeeld. 22.30 Nieuws. Nieuws. VARA: 13.11 Actualiteiten. 13.20 Ste reo: Klassieke kamermuziek (gr.) N.O.S.: 14.10 Stereo: Licht orkest (gr.). 14.30 Stereo: 22.55 Stereo: Metro's Midnight Music: licht muziekprogramma. 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL NED (324 m) 18.00 Nieuws. Moderne kamermuziek (opn). 15.10 Stereo: Licht orkest, (gr.). 15.20 De ochtend van bloed, zweet en tranen, klankbeeld over 6 ju 18.03 Popmuziek voor de soldaten. 18.28 Paar- desportultslagen. 18.30 Franse les. 18.33 Gram mofoonmuziek. 18.34 Tips voor het verkeer. 19.40 Amusementsmuziek. 18.45 Sportkroniek. ni 1944. 15.50 Spelen met taal. VPRO: 16.00 Nieuws. 16.02 Thuis: programma voor thuis zittenden. 16.45 Rotterdams Filharmonisch Or kest: moderne en klassieke muziek. 17.40 In- ^^S^L^hï^Tn^zfek.1 20.00POOpm^faartZKimst- bezit. 20.10 Boekbespreking. 20.25 Pianomu ziek. 21.30 Operettemuziek. 22.00 Nieuws, be richten en De Zeven Kunsten. 22.15 Geva Mededelingen. HILVERSUM III (240 m en FM-kanalen) VARA: 9.00 Nieuws. 9.02 Eddy's Show (10.00 Nieuws). N.O.S.: 11.00 Nieuws. 11.03 Micro-No tities. VPRO: 12.00 Nieuws. 12.03 Top-30 (13.00 (of Los). AVRO: 15.00 Nieuws. 15.03 Muziek rieerde muziek. (23.00-23.10 Nieuws). 23.40- Boetiek: licht muziekprogramma (16.00 Nieuws.). 17.00 Nieuws. 17.02 Radiojournaal. 17.05-18.00 In de kraam te pas: verzoekpla- HILVERSUM I (402 m) KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Stereo: Badinerie: klassieke en moderne muziek (gr) (7.30 Nieuws: 7.32 Actualiteiten: 7.50 Over weging; 8.00 Nieuws). 8.30 Nieuws. 8.32 Toe- ringklub: toeristische tjps. 8.45 Voor de huis vrouw. (9.00-9.10 Gymnastiek voor de huis- 10.00 Stereo: Aubade: klassieke en moderne muziek (gr.). 11.00 Nieuws. 11.02 Voor de zieken. 11.55 Medelingen. 12.00 Van twaalf tot twee: gevarieerd programma. (12.22 Wij van het land; 12.25 Mededelingen t.b.v. land- en BRUSSEL NED. (324 m) 12.00 Nieuws. 12.03 Gevarieerde muziek. (12.40-12.48 Weerbe richt. mededelingen en SOS-berlchten v. d. schippers). 12.55 Buitenlands persoverzicht. 13.00 Nieuws, weerbericht, dagklapper en beursberichten. 13.20 Tafelmuziek. 14.00 Nws. 14.03 Koor- en instrumentale muziek. cTussen lië). 15.00 Nieuws. 15.03 Moderne muziek. 16.00 Nws. 16.03 Beursber. 16.09 Hongaarse volkslie deren. 16.30 Muz. lezing 16.50 Volksdansen 17 Nieuws, weerbericht en mededelingen. Aan- Herman VVigbold klopte gisteravond zichzelf op de Achter het Nieuws- borst toen hy. kanttekeningen plaatste bij de nota over excessen die destyds in Indonesië zyn begaan. Het was toch maar zyn rubriek die een en ander in gang heeft gezet. Hy citeerde voorts uit de tweede en volgende uitzendingen die AhN aan dit onderwerp wydde om aan te tonen dat AhN altijd van me ning was dat het met de Nederlandse militair wel goed zat en eiste vervol gens hoofden van de mensen, Beel bij voorbeeld, die de eigenlijke schuldi gen geweest zouden zyn. Wij menen ons te herinneren dat in de Springer hoog geprijsd op veiling AMSTERDAM (ANP) Op de gisteren bij Mak van Waay in Amsterdam gehou den schilderijenveiling zijn prijzen ge maakt die over de gehele linie op hoog niveau lagen. Een gezicht op de St.-Pan- craskerk in Leiden van Cornells Spinger bracht f40.000 op en een gezicht op de Grote Markt en het stadhuis van Ulm van dezelfde schilder f38.000. Een Ma donna met het slapende Christuskind uit de school Joos van Cleve ging van de hand voor f22.000 en een klein familie portret van Frans van Mieris voor f 16.000. Dezelfde prijs werd betaald voor een werk van Floris Verster, voorstellen de paarse bloemen en een plant voor het Kaam. Andere prijzen waren: f 10.000 voor •en schilderij met vissersschepen voor •en kust van E. Linnig, hetzelfde bedrag foor vissersschepen in de haven van Oostende van C, Perroek^ f8.000 voor i een zittende herdersjongen van A. Ober man. f 7.200 voor bolbegonia's van Frans Oeder. f 10.600 voor een Odillon Redon If 11.200 voor een Th. Ribot en f8.600 voor een J. Rosierse. Kunstzwendelaars in Brussel gepakt BPl SEL (APTwee mannen die dooi Interpol gezocht werden in verband met kunst vervalsingen ter waarde van ruim 200 miljoen gulden zijn in Brussel gearresteerd. Hetzijn een Canadees en een Fransman die in Brussel woont. Zij werden gegrepen toen de politie hun wa gen controleerde wegens overtreding van een parkeerverbod. In de wagen wer den verscheidene werken gevonden van Van Dongen, Derain en Vlaminck. In terpol wil de mannen verhoren betref fende vervalsingen van werken van Pi casso en Dufy. De Canadees had onlangs ln Liechten stein de Arts Investment Trust opgericht voor de aan- en verkoop van schilderij en. Hij werd reeds eerder in Zwitser land gearresteerd, maat wis* naat Bel gië te ontsnappen. Beatles wezen weg naar nieuwe mogelijkheden Een paar jaar geleden gaf componist Ton de Leeuw, auteur van een diep gaande studie over de muziek van de 20e eeuw, op een lezing in het Haag se Gemeentemuseum te kennen dat naar zijn mening de elektronische mu ziek op dood spoor was geraakt. Deze conclusie lijkt wel wat voorbarig als men vaststelt hoeveel elektronische muziek wordt opgenomen in de grote serie grammofoonplaten, die Philips in samenwerking met zijn Franse zuster onderneming op de markt brengt. On der de niet weinig ambitieuze titel Prospective 21e siecle" waren al sinds enige tijd in de winkels drie platen met nieuwe muziek in spectaculaire zilve ren hoezen verkrijgbaar. Twee van de ze platen en een van de hoezen wer den zelfs al bekroond, maar gisteren zijn er in deze reeks ineens negen nieu we platen bijgekomen. Vanwaar die ongewone activiteit? Om eerlijk te zijn: niet omdat de betrokken platen met elektronische muziek van Berio. Maderna. Xenakis en Kagel en slagwerkcomposities van Kabelac, Oha- na. Stibilj. Shinohara en Peter Schat in ons eigen land zo geweldig worden verkocht. Wel echter omdat de serie in Frankrijk onverwacht veel belangstel ling krijgt van het jonge publiek. Zo staat de Messe pour de temps présent, die Pierre Henry als een soort ballet theater maakte voor de befaamde Brusselse choreograaf Maurice Béjart, bovenaan de lijst van bestsellers. De ze langspeelplaat heeft zelfs een zo klassieke „hit'' als Vivaldi's Vier Jaar getijden (van I Musici) van de eerste plaats verdreven! Ook de indertijd op aanmoediging van Pierre Boulez tot stand gekomen slagwerkgroep van Straatsburg werd door deze serie be kend .vooral in Parijs maar toch enigs zins ook in ons land. Die Franse belangstelling, die ook in Duitsland schijnt door te werken, is voor Philips een stimulans op de inge slagen weg voort te gaan en nieuwe initiatieven te ontwikkelen, onder meer in samenwerking met het instituut voor Sonologie, de studio voor elektronische produktie van een viertal composities, die in bovengenoemde serie van Philips zullen verschijnen. Daartoe behoort een werk van Luctor Pons^ getiteld Studio voor elektronische hel Instituut voor Sociologie ran de Rijksuniversiteit Utrecht. Nacht, een werk van Gottfried Michaël König, de artistieke leider van de Utrechtse studio, getiteld Terminus X, een compositie van de Amsterdamse criticus Konrad Boehmer Aspect ge heten en tenslotte een werk van Makato Shinohara met het motto Mémoires. Beatles zagen kansen Volgens de heer F. C. Weiland, weten schappelijk medewerker van de studio gaat men langzaam maar onontkom- baar beseffen dat communicatiemedia als radio, televisie en grammofoonplaat eigen vormen en eigen uitdrukkings mogelijkheden hebben, kortom een eigen medium gaan functionaliseren. Speciaal voor de grammofoonplaat zijn ongekende mogelijkheden weggelegd, waarvan tot nu toe nauwelijks eniger mate gebruik is gemaakt. Toch heb ben The Beatles en andere beat- en popgroepen al lang ingezien dat in de studio's tal van boeiende effecten mo gelijk zijn die bij een optreden in een zaal niet kunnen worden verwezenlijkt. Wat heeft Philips nu aan zijn op de 21e eeuw vooruitlopende serie grammo foonplaten toegevoegd? Er zijn drie nieuwe platen met werken van Pierre Henrv, een pionier van het eerste uur, die al in 1949 met Schaeffer in Parijs „musique concrète" maakte en die sindsdien ontzaglijk produktief is ge bleven. Van hem is onder meer opge nomen een werk geïnspireerd door het Tibetaanse Dodenboek. Ook uit Parijs komenf composities van Francois Bayle, een autodidact die muziek op in strumenten op een heel persoonlijke manier verbindt met geluiden op ban den, en aan wiens werk een hele plaat is gewijd. Verder is er een plaat met Noorse elektronische muziek, een plaat met composities van moderne Polen die veel slagwerk maar spaarzaam elektronica toepassen, een plaat van de Fransman Jeen Cuillou, opgedragen Concertgebouworkest Bij dit alles zal Philips het niet laten. In de afgelopen winter speelde Haitink met het Concertgebouworkest (ook in Den Haag) een werk van Olivier Mes- siaenEt Expecto Ressurectionem, dat is opgenomen en dat zal worden uitgebracht zodra men een stuk heeft gevonden dat de plaats kan complete ren. Aan het einde van deze maand gaat men in Hamburg een integrale op name op 3 lp's maken van de opera De Duivels van Loudun van de Pool Krzystof Penderecki, wiens Lukaspas- sie een bestseller wérd onder de he dendaagse composities. In Londen is kort geleden muziek opgenomen van de Italiaan Luciano Berio- waaraan het New Yorkse Juillard Ense.nble mee werkte. Hetzelfde ensemble maakte nog een andere lp met werken van Ivea, Bolcom, Pousseur en Lipchltz. KSJ eerste uitzending, op 17 januari j.l. dus, door dr. Hueting gesproken werd over „vele duizenden" Indonesiërs die, zo te zeggen „vermoord" zijn. Vele duizen den is uiteraard een betrekkelijk be grip, maar in het kader van die uit zending werd wel degelijk, naar onze 11 smaak;"gCSug'geteeW d!it het moorden zo ongeveer als systeem plaatsvond. Ware dit inderdaad het geval geweest, dan zou dr. Hueting niet gesproken hoeven te hebben. Dan zouden er in ons land „vele duizenden" ooggetui gen walgend hebben rondgelopen en het zou bepaald niet tot 17 januari 1969 geduurd hebben eer deze „nationale schande" tot een „nationaal schan daal" zou zyn geworden. Er waren ook na 1948 steeds wel groepen die bereid waren regeringen-Beel of regeringen- Drees een beentje te lichten. Tenslotte is het zo gegaan.dat 'n AhN- man een Volkskrantinterview met dr. Hueting las, interview overigens dat voorzover wij weten geen enkel op zien baarde. Dat hij daarin een „lek ker" tv-onderwerp vermoedde dat, vol gens verwachting goed heeft uitgepakt Wat sindsdien is komen bovendrijven Ls afschuwelijk genoeg. Maar het had naar onze mening twee decennia later niet boven hoeven te komen. Ook al omdat het moeilijk is de feiten van toen eerlijk te kunnen beoordelen in de context van de omstandigheden van We geloven om dezelfde reden ook niet in Wigbolds aansporing tot koppen- snellery t.a.v. de politieke leiders van destijds. De geschiedenis terugdraaien is onmogelyk. Als Beel c.s. destyds ge lijk gekregen hadden zou Indonesië thans wellicht een welvarende staat zijn geweest en zouden „vele honderd duizenden" Indonesiërs (om niet te spreken van „vele duizenden" Pa poea's) er het leven bij behouden heb ben. De VARA bood gisteren Werkwinkel een plezierig overzicht van de belan gengroep van Nico Knapper die aan komende kleine-k-mensen begeleidt en dat succesvol doet. Het werd een pret tige uitzending met veel bijna of hele maal volwassen kleinkunst die de ze kerheid bood dat er doorstroming is, dat er jongeren gereed worden gemaakt door routiniers om het vak voort te zetten en de mogelijkheden ervan uit te breiden. Dat we gematigd enthousiast waren over de Poppetgomafleverlng van het NOS-programma Eigentijds komt om dat we dit programma, evenals het grootste deel van de kijkers, maar ..hair' zagen, t.w. In zwartwit. Het was een van de weinige uitzendingen waarin het kleurelement onmisbaar leek. Voor het overige kunnen we in stemmen met de enthousiaste instem ming van de theatercritici die hier tal van toneelvernieuwingselementen bij eengebracht zagen. En zulks zonder de verveling die dergelijke experimenten pleegt te kenmerken. Zou het niet gewenst zijn dat een rijke omroep, de NOS dus. aan Paul Boon c.s. opdracht gaf voor een eigentijds tv-programma? Daar zou wellicht iets heel leuks van kunnen komen en het zou materieel kunnen aandragen voor echt-nieuwe dingen. We vinden dat Boon en Rooyens eens met elkaar ge confronteerd zouden moeten worden Vg. Museum Boymans-Van Beuningen meldt dat de voorbereidende werkzaam heden voor de bouw van de eerste faze van de nieuwe vleugel thans zo ver gevorderd zijn, dat op donderdag 26 juni de eerste paal zal kunnen wor den geslagen. Dat zal gebeuren door mevr. K. van der Vorm-van der Vorm, lid van de Commissie van Toezicht op het Museum Boymans-Van Beunin gen,

Leidse Courant | 1969 | | pagina 2