0LGA S)e CeidteSoti/fccmt Fulbright valt Nixon aan „AMERIKA ALS POLITIEMAN" DREIGENDE MODELACTIE SCHIPHOL A Opstandige jongeren beschadigen ernstig stadhuis van Huissen POLITIE TRAD „RUSTIG" OP Vliegramp in Mexico: 72 doden Schat Rommel bestaat uit granaten Midway moet wat positiefs brengen Stukje Afsluitdijk vierbaans Chili: bezoek Rockefeller uitstellen NIEUWE GRENSPAAL BOM IN SUPERMARKT Bommen op paleis van „Papa Doe5' Uw motras Meningsverschillen bij P.v.d.Aover studenten bezetting „In strijd met resolutie op congres Gratie voor ter dood veroordeelde olietechnici Anonieme brief: „Merckx onschuldig Er moet dik geld bij frites PAPENGRACHT 32-LEIDEN POSTBUS 11. TELEFOON 20935 REDACTIE 20015 en 25594 ADVERTENTIEAFDELING 20826 GIRO 10 30 03 Bank- Amro-Bank NV, Leiden Dir.: Drs. J. H. M. Brader J. F J. M. Koens HOOFDREDACTEUR L C J ROOZEN ABONNEMENT (bij vooruitbetaling) p.w 1 10, p. mnd 4 70, p. kwart 14.10; (r p post 16 95 ADV (excl B T W.) 22 ct p mm Telefoontjes 2.- KLACHTEN bezorging tel 33839 (18 00—19 00 uur) DONDERDAG 5 JUNI 1969 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WEERS VERBETERING Vanavond en vannacht voornamelijk tn het zuid oosten van het land nog een bui. Morgen overdag vrij zonnig en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige noordoostelijke wind. Iets hogere middagtemperaturen 60e jaargang, no. 17.765 Verkeersleiders voelen zich zwaar onderbetaald SCHIPHOL (ANP) De verkeersleiders op de Nederlandse burgerluchlhavens overwegen om nog deze maand over te gaan tot stiptheidsacties indien hun bond, het Nederlandse Luchtverkeersgilde. niet akkoord kan gaan met een thans aog aan de gang zijnd onderzoek naar de mogelijke reorga nisatie van de dienst luchtverkeersbeveiliging. Dit is te concluderen uit een schrjjven van het gilde aan verschillende luchtvaartmaatschappijen, die op Schiphol vliegen. In deze brief wordt gewaarschuwd tegen de ver tragingen en andere gevolgen, die een dergelijke langzaam- aanactie voor de afhandeling van het luchtverkeer kan hebben. Het gilde constateert in de brief, dat speciaal in verband met hA botsingsgevaar in het steeds drukker wordende lucht ruim de verantwoordelijkheden ten aanzien van de veilig heid van passagiers en bemanning steeds meer verschuiven van vlieger naar verkeersleider. Mede hierom vindt de bond. dat de verkeersleiders in vergelijking met de piloten onrede lijk laag worden beloond. Volgens een begeleidend rapport van het gilde verdient een hoofdverkeersleider maximaal 1776 gulden per maand en een captain van een DC-8 maxi maal 7023 gulden. De eventuele stiptheidsactie houdt in. dat het verkeerstoren- personeel, juist zoals de Duitse collega's dat enige maanden geleden deden, precies volgens de internationaal en nationaal geldende voorschriften zullen gaan werken. Deze laten on voldoende ruimte voor de extra-service, die uit economisch belang tot nu toe werd verleend voor zover de veiligheid dat toeliet. Rel in Gelderland Van t nzer verslaggevers) HllISSEN In het Gelderse Huissen is gisteravond een menigte van een paar duizend jonge mensen opgetrokken naar het gemeentebuis en zijn daar ordeverstorend opgetreden. Zo erg, dat de rijkspolitie met mobiele eenheden moest aanrukken. Men kon niet ver hinderen dat het gemeentehuis ernstig werd beschadigd. Vrijwel alle ruiten van het gemeentehuis zijn gesneuveld, het hekwerk werd uit de grond ge haald, bloemperken omgewoeld en er werd met stenen gegooid. De schade loopt in de duizenden. Dankzij het lankmoedig optreden van de politie kon zonder gebruik te maken van wapens de rust tegen het midder nachtelijk uur hersteld worden. De aanleiding tot deze rel was een protest- sahrijven, dat in Huissen woensdag huis-aan-huis was bezorgd en waarin melding werd gemaakt van het vraag- MEXICO (Reuter) Een Mexicaans straalpassagiersvliegtuig van het, type Boeing 727, is in het noorden van Mexi co neergestort. Er. waren 72 mensen aan boord. Er zijn geen overlevenden. Een van de inzittenden van het toestel was de Mexicaanse tennisster Rafael Osuna. De populaire 30 jaar oude tennisspeler was in Mexico een nationale held voor de rol die hij de vorige maand heeft ge speeld in de Mexicaanse overwinning over Australië in het toernooi om de Davis Cup. In 1960 heeft hij samen met de Amerikaan Dennis Ralston het heren dubbelspel gewonnen in Wimbledon en in 1963 won hij de Amerikaanse titel herenenkelspel in Forest Hills. PORTO VECCHIO (AP) De gemel de ontdekking van een geweldige schat die door veldmaarschalk Rommel voor de kust van Corsica tot zinken zou zijn gebracht is opnieuw een canard geble ken. (ADVERTENTIE) kokosmacaroontjes 210 gram van 91 voor 85 niet te geloven voor die prijs! JAMIN stuk van de reconstructie van een to- tail verwaarloosde wijk lin Huissen. In het begin van de avond waren jongelui met auto's aangekomen, droe gen poppen mee en hieven spreekkoren aan. Ze hadden kisten bier op de au to's, waarvan ze druk gebruik maakten. De politie tolereerde alles zolang het kon en aanvankelijk verliep de zaak dan ook wij rustrig. Men was echter op de hoogte van het feit dat de ge meenteraad aan het vergaderen was over deze zaak en men bleef net zo lang om het gebouw heen staan, tot de vergadering was afgelopen. Toen dacht de politie: „Wij zullen ook maar in rukken en het zai wel afgelopen zijn". Maar toen begon de herrie pas goed. Pas nadat versterking was gearriveerd en ook de huizen van de burgemeester en de gemeentesecretaris bewaking kregen, kon men een einde maken aan de baldadigheden. „Kind" kreeg 35 jaar lang ba by voedsel LEEDS (AP) Geoffrey Brown heeft zjin gehele leven nooit iets anders dan babyvoedsel gehad, want zijn moedor wilde dat zo. Zijn eerste normale maal tijd kreeg hij dezer dagen in de gevan genis. nadat hij was gearresteerd wegens brandstichting. Voor de rechtbank heeft Brown bekend in elf gevallen brand te hebben gesticht. Zijn advocaat weet alles aan Geoffrey's heerszuchtige moeder. De advocaat, Arthur Hutchinson, zei, dat de 65 jaar oude moeder haar kind als zuigeling babyvoedsel gaf en dat tot zijn arres tatie had volgehouden. „Ieder pleziertje werd beschouwd als een toegeven aan zondige neigingen. Ze had gezegd, dat zij hem het huis zou uitgooien, als zij hem rokend, drinkend of met een meisje aantrof", aldus de advocaat. Rechter Raymond Hinchliffe veroor deelde Brown tot drie jaar voorwaarde lijke gevangenisstraf. Het eerste jaar zal WASHINGTON (A.F.P, - A.P.). De voorzitter van de Ameri kaanse Senaatscommissie voor buitenlandse zaken, William Ful bright, heeft een heftige aanval gedaan op president Nixon en deze ervan beschuldigd Amerika de rol van „wereldpolitieman" te blijven laten spelen. Aanleiding van Ful- brights aanval was een redevoering van Nixon in Colorado Springs, waarin deze nogal fors van leer trok tegen de „nieuwe isolationis- ten" en een aantal regels opsomde waaraan de defensie van de V.S. moest voldoen. Fulbright verwijt Nixon dat hij hen, die kritiek op zijn beleid uitoefenen, probeert voor te stellen als „mensen zonder vaderlandsliefde" en tenslotte beschuldigt hij de Amerikaanse regering ervan dat zij een regeling van het Viet namese conflict in de weg staat door geen afstand te willen doen van het toe zicht op Zuid-Vietnam. Fulbright stelt in het vooruitzicht dat hij de matiging in Voorop de auto van minister Bakker, die gistermiddag het eerste vier baansstuk (9 km lang) op de Afsluit dijk opende. In 1972 zal de dijk ge heel vierbaans zijn en zullen ook de aansluitingen bij de Friese- en Noord- Hollandse kant gereed zijn. zijn kritiek, die hij tot dusverre in acht heeft genomen, zal laten varen als de conferentie van Nixon met de Zuidviet- namese president Thieu op Midway geen positieve resultaten oplevert (verwacht wordt dat een van de resultaten van deze conferentie zal zijn dat de V.S. een deel van zijn troepen eenzijdig uit Zuid- Vietnam terugtrekt). Ook in Russische kringen bij de V.N. is men niet erg gelukkig met Nixons rede. Men vreest dat de president zich niet zal houden aan zijn belofte de con frontatie te vervangen door onderhan delingen. hij ii i ziekenhuis moeten doorbrengen. SANTIAGO (AFP) De Chileense regering heeft het Amerikaanse minis terie van Buitenlandse Zaken verzocht, of het bezoek, dat Nelson Rockefeller aan Santiago zou brengen, uitgesteld kan worden. Dit heeft het Chileense ministerie van Buitenlandse Zaken be kendgemaakt. Rockefeller, gouverneur van de staat New York, zou een bezoek brengen aan Chili als afgezant van pre sident Nixon. Zonder te letten op de Wesiduitse grensbewakers, vernieuwen Oostduitse soldaten een grenspaal bij de zonegrens te Lübeck. De oude paal was waarschijnlijk weggepikt door souvenirjagers. De Oostduitsers hebben aangekondigd, dat er zonder meer geschoten wordt als iemand er nog eens aan durft be komen, PORT AU PRINCE (Reuter) Een niel-geïdentificeerd vliegtuig beeft brand bommen gegooid op de binnenplaats van het presidentspaleis te Port au Prince, de hoofdstad van Haïti, en andere delen van de stad. In Israël is gisteren het proces be gonnen tegen de 25-jairige Palestijnse onderwijzeres Ayesha Oudah (staan de) en haar vermoedelijke handlan gers. Zij worden ervan verdacht een bom te hebben geplaatst in een su permarkt tn JeruzalemDe aatvslag kostte twee mensen het leven ADVERTENTIE (Van parlementaire redactie] DEN HAAG Een vijftiental leden van de Tweede-Kamerfractie van de PvdA en een veertigtal Nieuw Links sympathisan ten hebben gisteravond langdurig gedis cussieerd over de stellingname van de fractie in het debat over de bezetting van het Maagdenhuis en de afkeuring die daarover door zeventig Nieuw Linksers in een verklaring is uitgesproken. Ander maal bleek daarbij van diepgaande me ningsverschillen sprake te zijn. waar over men nauwelijks nader tot elkaar is kunnen komen. De fractie bleef bij monde van drs. Den Uyl en partijvoorzitter Vondeling die be zetting afkeuren terwijl de Nieuw Link sers die bezetting juist goedkeurden en de fractie scherpe verwijten maakten. Het oud-partij bestuurslid Jan Nagel ging daarbij zo ver te stellen, dat de fractie door haar houding de progressie concen tratie in gevaar heeft gebracht en in strijd heeft gehandeld met de revolutie van het PvdA-congres, die op scherpere oppositie van de fractie aandrong. Jan Nagel stelde de PvdA zich aan de kant van het gezag had opgesteld in deze zaak en dat de fractie kennelijk niet de op vattingen van de partijleden weerspie gelt. Hij vond het onvoorstelbaar dat alle fractieleden eenzelfde standpunt hebben kunnen innemen. „De fractie is een kweekplaats van spijt-stemmers", aldus zijn naamgenoot Karei Nagel. Drs Den Uyl verdedigde de frontale LISSABON (AFP) De regering van Biafra heeft de Portugese regering laten weten dat zij gratie heeft verleend aan de achttien Europese olietechnici die ter dood veroordeeld waren wegens hulp aan Nigeria. Dit is door het Portugese minis terie van Buitenlandse Zaken meegedeeld. Tevens ia bekendgemaakt dat de Bia- fraanse vertegenwoordiger in Lissabon gezegd heeft dat maatregelen worden ge troffen om de achttien 14 Italianen, drie Westduitsers en een Libanees in vrijheid te stellen. Het schijnt de laatste tijd onrustig te i zijn op Haïti. Er is melding gemaakt van acties tegen de president-voor-het-leven „papa doe" Duvaiier. Na de bomaanval heeft de Haïtiaanse regering verzocht jachtvliegtuigen te zenden ter bescherming van de „open stad" Port au Prince, krachtens het tus sen de Amerikaanse en Haïtiaanse rege ring gesloten defensieverdrag van Rio de Janeiro. De regering van Haïti verklaarde dat het plan voor de bomaanval van de Cu banen is uitgegaan. Het toestel, dat de brandbommen had laten vallen, zou in Florida gekocht zijn. Ontploffing Bij 'n enorme ontplof fing in 'n deel van 'n munitiefabriek in New Jersey zinj 3 personen om 't leven gekomen en tientallen anderen gewond. Vier van de arbeiders van de fabriek worden nog vermist MILAAN ..Eddy Merckx is onschuldig, ik heb hem gedrogeerd", schrijft een zekere Marco B. in een expresbrief aan de Milanese krant II Corriere della Sera. Hü vertelt verder, dat iemand uit de „wielerwereld" hem heeft betaald om Merckx verboden stimulerende middelen toe te dienen. Net zoals de brieven, die na schokkende gebeurtenissen aan de politie worden ge stuurd, was de brief, gericht aan de Corriere della Sera, anoniem. De boodschap was met de hand geschreven en gepost in Milaan. De inhoud luidde: „Eddy Merckx is onschuldig. Ik heb hem. geholpen door een man waaiVan ik alleen de voornaam, Giorgio, ken en die wat met de wielersport heeft te maken, gedrogeerd voor de start in Parma. Om dat te bereiken hebben wij een pilletje in een van zijn bidons gedaan. Ik had niet verwacht, dat mijn handeling dergelijke ver strekkende ge volgen voor de renner zou kunnen hebben. Ik had geen cent en Giorgio bood mij een aantrekkelijk bedrag voor iets dat nauwelijks ro-eite kostte. Ik heb niet de moed mij bij de justitie aan te geven, maar ik wil ook niet, dat iemand anders boet voor wat ik heb gedaan. Ik ben bovendien bang voor wat er met mij zal gebeuren als ik mijn naam bekend maak. Ik heb er werkelijk spijt van en ik her haal: Eddy Merckx is onschuldig. Marco B." Het is onmogelijk te bepalen of de brief van een authentieke betekenis i«, of het werk van een dwaas. aanvallen op zijn beleid door op te mer ken, dat de bezetting van het Maagden huis door een willekeurige groep is uit gevoerd, die niet representatief genoemd kon worden. Het ging om een groep die zich losgemaakt had van de ASVA, de officiële studenten vertegenwoordiging, en die bovendien helemaal de intensie niet had om door overleg in discussie tot een oplossing met de universiteitslei ding te komen. Drs. Den Uyl citeerde de bezettingsleider Ton Regtien, die slechts liquidatie en sabotage van het overleg wilde. Drs. Den Uyl verwierp het verwijt dat de fractie geen oog zou hebben voor de doelstelling tot democratisering bij de studenten. De moeilijkheid is echter, dat de studenten zelf allerminst duidelijk voor ogen staat wat men nu precies wiL Op een vergadering van de ASVA is een motie aangenomen, waarin de meer derheid van de 300 aanwezige studenten zich stelde achter de stellingname van hen. ASVA-bestuur Inzake de bezetting van liet Maagdenhuis. DEN HAAG (ANP) De aard- appelverwerkende industrie zit in dc knel, meldt het produktschap voor aardappelen. By de fabri kanten van voorgebakken frites en de chipsindustrie bestaat een nogal felle concurrentiestrijd, die de laatste tüd in hevigheid is toe genomen. De achtergrond hiervan is een vollediger benutting van de produktiecapaciteit teneinde hier door dc kosten per gewichtseenheid te drukken. Do algemene prijsstop, met als peildatum 14 maart, geldt ook voor voorgebakken frites, maar niet voor de grondstof aardappe len. Door de prijsstijging van de aardappelen sinds 14 maart is nu de kostprijs van de voorgebakken frites met 16 a 22 cent per kilo gestegen, zonder dat dit aan de afnemers mag worden doorbere kend. Verschillende industrieën moeten daardoor werken met ver liezen. In sommige gevallen met niet te dragen verliezen. Het ministerie van Economische Zaken heeft nu toegezegd aan individuele bedrijven op aanvraag zonodig ontheffing te geven voor een prijs verhoging met maximaal 6% cent per kilo voorgebakken frites ge durende een maand.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 1