EEN SECRETARIS MAG GEEN SCHRIJVER ZIJN, EEN PENNINGMEESTER GEEN BOEKHOUDER Service-centrum moet administratieve taken van sportbond en overnemen Toen ik het hoorde dacht ik: Mijn Eddy fietst nooit meer Selectie van vijftien renners voor Tour UITLATINGEN VAN PRIESTER GEVEN BELGIË NOG HOOP Tom Okker in halve finale tegen La ver coupon DAF GARAGE POELGEEST Leiden Hogerbeetsstraat 6 (zijstraat Warmonderweg) GEBR. VAN (ILDEN WOENSDAG 4 JUNI 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 (Van ome sportredactie) EINDHOVEN De alliantie van de sportbonden Is wederom gericht tegen het steeds omvangrijker wordende klerkenwerk. Voor de tweede maal in vijf jaar heeft een aantal kleine en middelgrote bonden luid van de daken verkondigd, dat de nood zaak tot centralisatie en coördinatie van de bondsbureautaken nog dringender is geworden. Het oude plan dateert van 1964. Een zeven pagina's tellend interimrapport van een uit achten twintig sportorganisaties samengestelde studiecommissie, werd echter zonder al te veel plichtplegingen in een ladekast van de Nederlandse Sportfederatie begraven. Het oude plan is in een nieuwe jas gestoken. Het motief is hetzelfde: het verrichten van eenvoudige, regelmatig terugkerende administratieve arbeid, die bij vele bonden steeds grotere moeilijkheden blijkt op te leveren, waardoor vervulling van de bondstaken steeds minder als vrijetijdsbesteding kan geschieden. Drs. H. Valken, voorzitter van de Nederlandse Badmintonbond, bedrijfseconoom bij Philips en, evenals destijds, de grote animator achter het ambitieuze plan: „We moeten dat klerkenwerk afstoten. Dat kan alleen in combinatie. Wij hebben ons destijds afzijdig gehouden van iedere verdere stap. Wij hebben onze conclusies slechts voorgelegd aan de NSF en gevraagd of dat lichaam bereid was steun te verlenen aan de uitwerking, die wij in fazen hadden willen realiseren. In ons rapport hingen talloze kapstokjes, waaraan verdere pogingen konden worden opgehangen. Maar de NSF gaf geen draad. Ik kan me wel herinneren, dat ik me toen ontzettend kwaad heb gemaakt. Ik heb een brief geschreven, dat onze studiegroep het niet bepaald juist vond het rapport in de kast op te bergen. De bonden hadden er recht op. De NSF schreef terug en opperde dat er vrees mocht bestaan, dat de autonomie van de bonden zou worden aangetast. Drs. Valken hierover: „Het grote breekpunt was de vrees dat ande ren in het keukentje van de bonden zouden kunnen kijken". Het interim-rapport echter had die angst kunnen wegnemen. Dit stond „De aard van het af te stoten werk is van zodanige aard, dat -de vraag of de bonden door deze afstoting in enigerlei opzicht iets van hun autonomie prijs geven, direct als irrelevant moet worden gekenschetst". „En als", zegt drs. Valken, „die drempelvrees toch aanwezig zou zijn geweest, had ook hier het rapport die weerstanden kunnen wegnemen". Het rapport vermeldde: „Uit gaande van deze gedachte is ge zocht naar een vorm van centra lisatie, die een flexibel karakter draagt. Dit betekent dat, naarmate meer bonden OP BASIS VAN VRIJWILLIGHEID hunnerzijds taken gaan afstaan aan een oen- traal administratief apparaat, daartoe in de toe te passen sys temen ruimte over moet zijn". Het bestuur van de N.S.F. vond niettemin reden te over aanwezig geen aanbeveling te kunnen doen inzake een verdere ontwikkeling van het centralisatieplan. Vijf jaar geleden dus. Waarom heeft men de zaak weer aan het rollen gebracht? „De problemen zijn zo klemmend geworden dat men zich plotseling weer dat rap port herinnerde. Wij de Bad minton Bond hebben een brief geschreven naar wat kleine en middelgrote bonden, waarvan wij wisten dat ze in dezelfde situatie verkeren als wij: met het water tot de lippen. We hebben de meest bemoedigende reacties ontvangen, waaruit alleen maar bleek dat er als de bliksem gepraat moest worden. Na de eerste besprekingen kwamen we tot een tweeledige conclusie. De kleine bonden zijn niet zo gebaat met een groot scheepse coördinatie. Zij verkeren nog in de voörfaze. Die mensen zijn al blij met een bondsbureau. Ik stel me voor dat die groep van bonden in een aparte concentratie poging tot een bondsbureau moet komen. De andere groep is weer een stap verder. Die moet collec tief te werk gaan om zo snel mo gelijk tot een bundeling te komen van de administratieve werkzaam- HUIS VAN DE SPORT In het rapport van 1964 stond al wat dat inhoudt: a. ledenadminis tratie; b. type- en stencilwerk; c. personeel; d. huisvesting. De studiecommissie drs. H. Valken, voorzitter, J. W. de Jong, J. van der Hoek (inmiddels over leden), drs. F. J. Krips, mr. F. Molhuysen en mr. W. v. Ulsen legde de gevolgtrekkingen die zij op dat moment met betrekking tot het vraagstuk van de centrali satie meende te kunnen formu leren, eveneens vast in het rap port. „Zou", aldus het rapport, „een praktisch uitvoerbare oplos sing gevonden zijn, dan is daarmee de weg vrijgemaakt voor verdere centralisatieprojecten: contributie inning, huisvesting, type- en sten cilwerk, dat echter een te diep gaand onderzoek zou vergen om tot een tijdige definitieve rappor tering te komen". Verdere centra lisatieprojecten Denkt drs. Valken hierbij aan het Huis van de Sport, visioen ook van dr. W. van Zijll, algemeen secretaris van de N.S.F.? „Dat droombeeld ligt nog veel verder. Twintig, dertig jaar mis schienja, dan hebben we wel licht een gebouw van twaalf ver diepingen ergens in Utrecht, maar dat maak ik niet meer mee. Eigen lijk zou het er nu al moeten zijn, het probleem vreet namelijk steeds HAND IN DE ZAK De zes mannen van het interim rapport waren duidelijk, op weg naar zo'n situatie. Drs. Valken: „Rijkenberg, van het Nederlands Handbal Verbond, heeft het kader probleem ook al eens aangesneden. Ons plan houdt er in feite verband mee. Alleen heeft Rijkenberg het accent meer gelegd op betaling van alle krachten. Dat is de eind- faze niet. Ik zie een tweede oplos sing. Je kunt geen bestuurslid aantrekken, los van capaciteiten. Het plan van Rijkenberg is getor pedeerd. De onlangs gehouden algemene ledenvergadering van de N.S.F. verliep te chaotisch om hem in het gelijk te kunnen stellen. Misschien heeft hij het inderdaad wel verkeerd aangepakt. Ergens hebben ze hem toch in zijn hemd laten staan. Ik had werkelijk ge dacht dat éénentwintig vingers massaal de hoogte in zouden gaan. KLEIN BEGINNEN Er was te veel verwarring, de mensen hebben zich niet gereali seerd waar ze aan toe waren. Vijf vingers omhoog, de rest hield de handen in de zakken. Dan ben ik bang dat het met mij ook zo zal gaan' als ik dezer dagen voor het dagelijks bestuur van de N.S.F. moet verschijnen. Ik ben bang dat ze zullen zeggen: „Als je zo over tuigd bent, waarom doe je het dan zelf niet". Een sluitende redenering voor een voorzichtig bestuur". Wat precies stelt drs. Valken zich ten doel? „Ik denk aan een ser vicecentrum, dat de administra tieve taken van de bonden over neemt. Er zijn talloze variaties mogelijk, maar we moeten klein beginnen. Misschien kunnen we het werk wel uitbesteden aan de I.B.M. of een maatschappij of in stituut met dezelfde doelstellingen. De nood is gewoon te groot om nu nog stil te blijven staan. Als je het een beetje slim aanpakt, kun je nooit moeilijkheden krijgen. De N.S.F. zou dan op basis van ver goeding het beginkapitaal moeten verschaffen, zodat de kosten ge dekt zijn. De winst die er even tueel uitkomt, kun je gebruiken om een reservefonds te creëren. Als je eenmaal draait, heb je kans dat meer en meer bonden zullen meedoen. Dan kun je op een ge geven ogenblik de N.S.F. alles ter overname aanbieden. Ik weet niet wat de oorzaak is, maar er bestaat nu" bij de N.S.F. een zekere drem pelvrees. Ik hoop achter de oor zaak te komen, ik wil hen met alle plezier over die vrees heen helpen. Zeggen ze nee, mij een zorg, dan doen we hetzelf. Het is gewoon een absolute noodzaak". Wat ontdekte de met efficiency vergroeide bedrijfseconoom als bestuurder van de Badminton Bond? „Die hele administratieve rompslomp kon je op de lange duur niet meer torsen. Je hebt geen tijd meer voor beleid, want je bent constant bezig met je beheer. NIET TE TORSEN Dat is ridicuul. Een secretaris mag geen schrijver zijn en een pen ningmeester geen boekhouder. Zo'n man kan de problemen van een topsporter niet begrijpen. In het uur dat hij met een sportman zit te praten, kijkt hij steeds op zijn horloge omdat hij zijn kas boek nog niet kloppend heeft. Het is heus niet dat ze te oud zijn of geen flexibele geest hebben. Be taald kader is ook de oplossing niet. Stel je nu eens voor dat mijn leden mij. als betaalde kracht, kwijt willen als voorzitter van mijn bond. Die mensen denken aan zichzelf, wat er met hen getrouwde mannen zou gebeu ren als zij op straat zouden wor- Noodzakelijke poging, geënt op vijf jaar oud rapport Rapport-Valken: middelgrote en kleine bonden moeten klerken werk afstoten aantal nevenfuncties. Hij ls o.m. vice-president van de Europese Badminton Unie, penningmeester van de Int. Badminton Federatie, heeft een functie in het hoofd bestuur van de N.S.F. „Dat kun je allemaal wel mooi op je visite kaartje zetten, maar dat is mijn instelling niet. Ik wil waar maken waarom ik gekozen ben. En daar ligt je kadcrprobleem dan. Als je bestuurslid bent en je hebt geen capaciteiten, je zit alleen maar in zo'n bestuur voor de show, dan kunnen ze zich in mijn plan niet meer achter hun klerkenwerk ver schuilen. Dan vallen ze door de mand als incompetent. Zo'n ser vice-apparaat moet er gewoon komen. De bonden zijn bezig hun greep op de recreatiesport te ver liezen, terwijl die bonden toch in wezen het service-apparaat voor die recreatiesport zijn. In feite is dit hele probleem een bedrijfs economische zaak, die helemaal niets met de sport uitstaande heeft". geen rekening te houden met vrouw en kinderen. Je leden moe ten je beleid kritisch kunnen be- Naast voorzitter van de N.B.B. heeft drs. Valken nog een groot den gezet. Dan kom je in een onmogelijke situatie. Je nloet het gewoon amateuristisch houden. Als ze me dan kwijt willen, hoeven ze Als drs. Valken er inderdaad in slaagt de N.S.F< over de drempelvrees heen te helpen, is het niet onmogelijk dat Nederland binnenkort een novum kan begroeten: een Stichting Nederlandse Sport- administratie. (Van ome sportredactie BRUSSEL Hetgeen politici Jarenlang vruchte loos geprobeerd hebben, heeft de wielrenner Eddy Merckx in één dag klaar gespeeld, na zovele jaren van onderlinge twisten tussen de Vlamingen en de Walen vormen zU eindelijk een eenheid in de algemene verontwaardiging om hetgeen-men in Italië het wieleridool Merckx heeft aangedaan. In de salon boven haar bescheidep groente- en fruitzaak in St.-Pieters-Woluwe, huilt de moeder van Eddy Merckx, voor de zoveelste keer die dag. als ze het verhaal vertelt van het onrecht dat zij meent dat haar zoon is aangedaan „Eddy is altijd rechtuit geweest", zegt ze, „nooit heeft hij over iemand kwaad gesproken. Hij heeft ze, als men hem nadeel had berokkend, zelfs ver dedigd. Och, mama, zei hij dan, dat hoort nu een maal bij ons metier. Tijdens deze Ronde van Italië heeft hij me drie keer gebeld. Eddy, zei ik dan, waarom rij je weer zo hard aan de leiding, spaar je krachten toch. Hij antwoordde: ik forceer me helemaal niet, het gaat heel gemakkelijk. Als er iemand op dopinggebruik betrapt was, waar schuwden mijn man en ik hem altijd. Eddy zei dan: maakt u zich geen zorgen, dacht u dat ik u die schande ooit zou willen aandoen? Kijk, meneer, het zou niet zo erg zijn als het niet zo'n gevoelige jongen was. Jan Janssen was er vlug over heen, want die is ouder en harder. Maar Eddy, zijn moreel is kapot. Toen ik het nieuws hoorde, was mijn eerste reactie: hU fietst nooit In een ander stadsdeel van Brussel, Anderlecht, zit Lucien Acou, oud-zesdagenrenner en schoon vader van Eddy Merckx, somber in zijn café, om ringd door al even sombere stamgenoten. Acou: „Ik heb net gehoord dat Felix Levitan, de direc teur van de Tour heeft gezegd dat hij er bijna zeker van is dat Eddy kan starten in de Ronde van Frankrijk. Maar daarmee is hij niet schoon gewassen van de blaam. Weet u waarom hij altijd met zulke grote verschillen won? Dat kon juist omdat er een dopingcontrole was. Zo moest ieder- op eigen bracht fietsen en hij is dan veruit de sterkste. Waarom denkt Acou dat men Merckx in Italië deze streek heeft gelapt. H(j: „Dat is een kwestie tussen de grote fabrieken die in de wielersport reclame maken. Zij hebben niet zozeer Eddy Merckx willen treffen, dan wel Faema. Eddy heeft dat trouwens vanuit Milaan ook telefonisch aan mij medegedeeld". Intussen wekt 't bericht, dat 'n priester tijdens de mis, die de dag voor de bekendmaking van de po sitieve reactie van Merckx werd gehouden, gezien zou hebben dat iemand de drinkbus van de fiets van Merckx wegnam en later weer terugbracht, in Brussel opnieuw opschudding. In het café van Lucien Acou hecht men veel waarde aan dit be richt. De priester uit Parma, to weet men te ver tellen, zou zelfs genegen zijn dit onder ede voor een rechtbank te verklaren. Eddy Merckx woonde die mis bij terwijl zijn fiets buiten voor de kerk Gisteravond om half negen keerden Martin Van- denbossche. Guide Reybroeck, Roger Swerts en Vic van Schil de Belgische ploegmakkers van Merckx in de Giro terug op de vlieghaven Zaven- them. Ze hadden niet veel nieuws te vertellen. Allen ontkenden pertinent dat Merckx een op wekkend middel genomen zou hebben. Vanden- bossche: „Het middel dat ze zeggen gevonden te hebben is bij niemand van ons bekend". Reybroeck op de vraag waarop dan zovele wiel renners wel gepakt zijn en ook gedeeltelijk toe gaven dat ze gepakt hadden en waarom Merckx dan niet genomen zou kunnen hebben: „Merckx is anders. Hij is een eerlijke vent die zoveel klasse heeft dat hij opwekkende middelen niet nodig heeft". PARIJS Tom Okker heeft gisteren de Australiër John Newcombe vrijwel verpletterend verslagen met 57, 6 2, 46, 62, 62. Okker heeft daarmee de halve finales bereikt van het Franse tenniskampioenschap. Rod Laver die gis teren de Spanjaard Andres Gimeno ver sloeg (36, 6—3, 6—4. 6—3). Twee an dere Australiërs, Ken Rosewall en Tony Roche hebben reeds maandag de halve finales bereikt. Okker en Newcombe speelden het bes te tennis dat hier gedurende de afgelo pen negen dagen werd gezien. Newcombes service was magnifiek en zijn vollys geweldig, maar de fantas tische snelheid van Okker en 'n sublie me backhand waren tooh te machtige te- genwapens. Het was een vreemde willekeur van *t noodlot dat de beide spelers reeds in de 5de set waren aangeland en prachtig tennis speelden, toen Newcombe een dubbele fout serveerde, de eerste in de wedstrijd, en daarmee een uiterst be langrijke game verloor. Daarna was Newcombe niet meer he lemaal de oude en Okker rende daarna naar de overwinning. Resultaten Giro De achttiende etappe van de Ronde van de achttiende etappe is: Marino Basso. De uitslag 1. Basso (It.) 113 kilo ten 28 seconden. 2. Zandegu (It.) z.t., Duran- vervolgens het gehele peloton in dezelfde tijd als de kilo- San Fellegrino, meter van Zlngonia gewonnen. In de eindsprint versloeg^hlj ^Ijn^ landge- respectievelljk tweede en derde werden in Het algemeen klassement ziet er na de negentiende etappe als volgt uit: i. Glmondl (It.) 82 uur. 16 minuten, 01 se conde: 2. Zilloll (It.) op 2.13: 3. Schiavon (It.) op 2.51; 4. Bitossi (It.) op 3.10; 5. Miche- lotto (It.) op 3.25: 6. Colombo at.) op 3.33; 7. Dancelll (Itop 6.22: 8. Mori (It.) op 7.38; s Moser (It.) op 9.59; 10. Altig (W.-DId.) op Toto draait op buitenland DEN HAAG In verband met het voorkomen van Duitse en, Zwitserse wedstrijden op sporttoto no. 42 van 7 en 8 juni onderstaand de standen van de Bundesliga en de Nationaalliga A. iliga (Duitsland): VALKENSWAARD De wielerploeg van Willem II is vorige week, door de organisatoren van de Ronde van Frankrijk voorlopig geselecteerd voor deelneming aan de Tour. De Nederlands- Belgische fabrieksploeg heeft vijftien renners aangewezen, die voor deelneming ln aanmerking komen. Wanneer Wil lem II tot de Ronde van Frankrijk wordt toegelaten, zal uit dit vijftiental de defi nitieve ploeg van tien plus twee reserves worden aangewezen. De vijftien renners zijn: Eef Dolman, Cees Haast, Jan van Katwijk, Henk Nij- dam. Harm Ottenbros, Leen Poortvliet, René Pijnen, Jo van Seggelen, Jan Ser- penti, Riny Wagtmans en Huub Zilver berg en de Belgen Rik van Looy, Jules der Flaas, Marcel Maes en Jos Timmerman. Beroering tot aller hoogste regionen BRUSSEL Het geval Merckx heeft in België tot in de allerhoogste regionen beroering gewekt. De minis ter van Nederlandse Cultuur, prof. Van Mechelen heeft met zijn collega van Buitenlandse Zaken Harmei, con tact opgenomen over stappen bij de Italiaanse regering, teneinde aan te dringen op een grondig gerechtelijk onderzoek. Prof. Van Mechelen heeft voorts een telegram gezonden aan Merckx en in brieven aan de voor zitter van de Italiaanse wielerbond en aan de organisatoren van de Giro meer bijzonderheden over het dopingschandaal gevraagd. 33 wedstrijden 34 punten 33 wedstrijden 34 punten 33 wedstrijden 32 punten 33 wedstrijden 32 punten 33 wedstrijden 32 punten 33 wedstrijden 32 punten 33 wedstrijden :tt punten 33 wedstrijden 30 punten 33 wedstrijden 30 punten 33 wedstrijden 29 punten lund 33 wedstrijder Kickers Offenbach 33 wedstrijden 28 punten Natlonalllga A (Zwitserland): Basel 2S wedstrijden 34 punten Lausanne 23 wedstrijden 33 puntei JSVVH S33D Dick van Dijk onderhandelt met Ajax (Van onze sportredactie) DEN HAAG De onderhandelingen tussen FC Twente en Ajax over een transfer van Dick van Dijk zijn in een vergevorderd stadium. Er zijn meer wijzigingen in de Twentse ploeg te ver wachten. Het staat vrijwel vast dat Henk Houwaart volgend seizoen geen deel meer zal uitmaken van de ploeg van Kees Rijvers. Ook Achterberg zoekt positieverbetering, zodat ook zijn naam op de transferlij st zal verschijnen. wedstrijden 30 punten 25 wedstrijden 28 punten 25 wedstrijden 28 punten 25 wedstrijden 28 punten 25 wedstrijden 26 punten 25 wedstrijden 23 punten 25 wedstrijden 22 punten 25 wedstrijden 22 punten 25 wedstrijden 20 punten 25 wedstrijden 20 punten 25 wedstrijden 20 punten 25 wedstrijden 16 punten FIGURANTENROL VAN BOKSERS UITGESPEELD BOEKAREST De rol van de Neder landse figuranten in het toernooi om het Europese kampioenschap in Boeka rest. is uitgespeeld. Schregardus. op wie na de uitschakeling van de acht andere Nederlanders alle hoop was ge vestigd. ging gisteravond in het met ruim tienduizend toeschouwera bezette stadion kansloos ten onder. De Amsterdamse veteraan, moest te gen de Bulgaar Iwan Kiriakov viermaal tegen het canvas voordat de scheids rechter na een minuut in de laatste ronde de Nederlandse kampioen naar zijn hoek stuurde. Nauwelijks twintig seconden nadat Schregardus in de ring was gekomen zag het er al zeer somber voor hem uit. De rechtsvoorstaande Kiriakov sloeg zijn tegenstander met een linkse op de lever aan. Schregardus zeeg ineen, maar wa» bij d« achtste tel toch weer (ADVERTENTIE) voor de derde maal in successie: eerste plaats voor daf in acropolisrally acropolisrally 1969! tachtig auto's -gestart, ruim 3200 km dwars door grlekenland over veelal onverharde wegen, slechts 22 wagens aan de finish, daf behaalt een overtuigend succes, de equipe laurent- marche met daf 55 eerste in de tourwagenklasse tot 1150 cc en - dat is nog veelzeggender - derde in het algemeen klassement, de equipe haxhe-delferier met daf 55 derde in de tourwagenklasse tot 1150 cc. opnieuw een duidelijk bewijs van de kracht en de be trouwbaarheid van de volautomatische daf. test 'm zelf. J Stuur mij informatie over DAF33, DAF44, DAF44 Stationcar, J I DAF55, DAF55 Coupé, DAF55 Stationcar. (Onderstrepen wat iüaTmTiBp757-- I Adres:Plaats: In enveloppe zonder- postzegel zenden aan DAF. antwoordnummer 2000. Eindhoven, j AUTOMATIC VABI0M AT C Hoofddealer voor Voorhout, Katwijk, Noordwijk, Noordwijkerhout, Sassenheim en Valkenburg: AUTO F0REH0LTF NV KatwiJk WHhelminaslraat ie Telefoon 01718-4299 """"Voorhout— Prins Bernhardstraat 6—Telefoon 02532-7341 Official DAF-dealer voor Oegstgeest, Rijnsburg en Warmond: Telefoon 01710 - 50330 Hoofddealer voor Leiden en Omstreken: Leiden Verdamstraat 6 Telefoon 01710-23041 overeind. Direct na het begin van de tweede drie minuten flakkerde er even hoop in de Nederlandse harten. Kiriakov liep op een rechtse hoek en kwam op de ringvloer terecht. De Oostenrijker Tu- schar zag er echter geen reden in om te tellen. Ook in de laatste ronde probeerde de Amsterdammer vergeefs een eindstoot te plaatsen. De Bulgaar scheen de tref fers, die hij enkele malen van rechts moest incasseren, gewoon niet te voe len. Toen Schregardus na een minuut opnieuw een linkse op de lever moest nemen en weer neerging was het alge- Itapid Wien de beker WENEN Rapid Wien heeft d« Oos tenrijkse voetbalbeker veroverd door in de finale met 21 te winnen van Wiener Sportklub

Leidse Courant | 1969 | | pagina 9