beroep levens 18 olietechnici te sparen NASA streeft naar 10 maanlandi ngen Amerikanen slaan blik op Mars GEBRUIK VAN KERNENERGIE VAN BELANG Stofzuiger in Apollo 11 tegen besmetting aarde STERIEL TERUG VAN DE MAAN Eerste Kamer tegen langdurige Overheid moet tarieven nu niet verhogen Haile Selassie ingeschakeld Premie verzekering lager voor mensen die niet roken Apollo-11: 22 uur op de maan Pendel naar platform WOENSDAG 4 JUNI 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA l BINNEN ZEVEN JAAR HEEN-EN-WEER-BOOTJES WASHINGTON (AFP/Reuter) Wanneer de lan ding met de Apollo-11 en de drie volgende vol ledig slagen, is de NASA van plan ruimtevaar ders te laten landen op zes andere plaatsen op de zichtbare kant van de maan. De eerste vier lan dingen, die eind 1970 gedaan moeten zijn, gebeu- in gebieden in de nabijheid van de evenaar de maan. De NASA heeft vijf mogelijke lan dingsplaatsen uitgekozen, waarvan er drie zijn verkend en uitgebreid zijn gefotografeerd door de ruimtevaarders van de appollo's 8 en 10. Op de tweede daarvan zullen twee ruimtevaarders van de Apollo-11 op 20 juli gaan landen. De vluchten van de Apollo's 11 tot en met 14 zijn door het congres goedgekeurd. Wanneer deze sla gen, zal de NASA aan het congres vragen nog zes landingen, die tussen 1971 en 1973 zouden vallen, goed te keuren. De maan kan dan veel uitgebrei der worden onderzocht. De plaatsen daarvoor lig gen in gebieden die geheel anders zijn dan de equatoriale zeeën die dan al bezocht zijn. Er zul len dan landingspogingen worden ondernomen in dalen, in de buurt van bergen en bij breuken. Voor landingen zijn de volgende plaatsen uitgeko- Apollo-11: In de kleurentelevisieuitzendingen van de Apollo-10 heeft men deze al kunnen zien. Zij ligt in het zuidwesten van de Mare Tranquillitatis, e van de rust, tussen de kraters Sabine en Maskelyn. Apollo-12: Peter Conrad en de leerling-ruimte vaarder Alan Bean zullen in de herfst of in de cember landen in de Oceaan der Stormen, niet ver de krater Flamsteed (landingsgebied num mer vier). 'Apollo-13: Alan Shepard, acht jaar geleden de eer ste Amerikaan die de ruimte in ging, of Gordon Cooper, en een nog niet aangewezen ruimtevaar der zetten voet aan de grond nabij de krater Fra Mauro, ten zuiden van de evenaar, tussen de lan dingsgebieden 3 en 4. Apollo-14: De hellingen van de krater Censorinus. De maankenners van de NASA vermoeden dat dit gebied rijk is aan mineralen die veel kunnen bijdragen tot de kennis van de samenstelling en ouderdom van de maan. Verleent het congres goedkeuring, dan volgen: Apollo-15: Eerste Amerikaanse landing ver van de maanevenaar. Twee ruimtevaarders bezoeken het noordoostelijke gebied bij de vulkaan Littrow aan de oostkant van de Mare Serenitatis. Apollo-16: Op de hellingen van de helderste vul kaan, Tycho. Deze sector is door de „Surveyor-17 de NASA al verkend. De 4.380 meter hoge Tycho domineert een gebied dat bezaaid is met talloze secondaire kraters. 'Apollo-17: In het Mariusgebergte, dat van de aar de af gezien van vulkanische oorsprong lijkt. Dit gebergte ligt midden in de oceaan der stormen, aan de westkant van de maan. Apollo-18: Daarmee hoopt de NASA meer te weten te komen van de merkwaardige rode lichtver schijnselen in de Schrotervallei. Apollo-19: Midden op het maanoppervlak, bij een breuk die gegevens kan opleveren over de vraag, of er in een min. of meer verleden tijdperk water op de maan is geweest. Apollo-20: De krater Copernicus. De laatste ja ren i<? uit de foto's van de Amerikaanse maanca- mera gebleken dat deze zeer merkwaardig is. Verwacht wordt dat de bemanning daar geologi sche grondmonsters kan verzamelen die uit de in gewanden van de maan afkomstig zijn. ATOOMENERGIE De Amerikaanse atoomgeleerde Edward Teller, een van de „vaders" van de atoombom, heeft za terdag voor het onderzoek van de maan het ge bruik van atoomenergie sterk aanbevolen. De ver overing van de maan ziet hij niet alleen als een sportieve onderneming, maar vooral omdat er geen lucht en water op de maan zijn. Wijzigingen van miljoenen jaren geleden zijn al die tijd onver anderd gebleven. De schokgolf van een atoom ontploffing zou veel gegevens opleveren. Maar een onderzoekstation waarvoor de energie geleverd wordt door een kernreactor zou nog veel belangrijker zijn. De maanrotsen zouden daarmee sterk kunnen worden verhit, waardoor de voor het leven onmisbare zuurstof vrijgemaakt kan worden. Waarschijnlijk zou men daarmee ook wa ter kunnen maken. Water dat in zuurstof en wa terstof is gesplitst, kan dan weer gebruikt worden Binnen zeven jaar springen ruimtevaarders in en uit banen om de aarde in „ruimteveren", die steeds opnieuw gebruikt kunnen worden, heeft de Amerikaanse ruimtevaartfunctionaris dr. George C. Müller meegedeeld. Deze toestellen kunnen ook gekocht worden door landen die ze kunnen beta len, voor ongeveer 50 miljoen dollar per stuk. Dit jaar moeten de VS in staat zijn met het ontwer pen en ontwikkelen van dergelijke toestellen te beginnen. Het grote voordeel van deze „veersche pen" is dat zij de enorme kosten van het ruimte onderzoek sterk zullen drukken. Tot dusver kun nen kunstmanen en andere ruimtevaartuigen slechts eenmaal gebruikt worden. Voor het ver keer met bemande ruimtevaartlaboratoria zullen deze „heen-en-weerbootjes" van onschatbare waarde zijn. Zij kunnen ruimtestations van vracht voorzien en de bemanning aflossen, naar de at- morleer terugzakken, daar hun vleugels uitsprei den en normaal terugvliegen naar de lanceerplaats. Belangstelling zal er wel voor zijn, meent dr. Muel ler. Behalve de VS en de Sovjet-Unie zijn Frank rijk, Italië, Japan, West-Duitsland en Engeland al zeer actief op ruimtevaartgebied en ongetwij feld zullen nog meer landen volgen. WASHINGTON Apollo 11 zal na de landing op de maan tien uur langer om de maan blijven cirkelen om de astronauten in staat te stellen het ruimtevaartuig zo grondig mogelijk te steriliseren. Deze beslissing is ge nomen om tegemoet te komen aan de scherpe wetenschappelijke kritiek op de ontoereikende voorzorgsmaatrege len die waren genomen om te voor komen dat de aarde besmet zou wor den door eventuele organismen van de i eventuele besmetting te voorko- plan op uit vrees voor zeeziekte en het eventuele gevaar dat het ruimtevaar tuig zou zinken. Senator Wallace Bennet zei dat hij dezer dagen een brief naar NASA ge schreven had, waarin hij voorstelde om de astronauten een gesteriliseer de Amerikaanse vlag om de maan te laten planten. De senator zei dat hij weinig waardering kon opbrengen voor het idee om alleen maar de vlag van de Verenigde Naties te planten. Een Amerikaanse ambtenaar zei op de leven luchtvaartshow in Parijs, dat Amerika Het plan luidt dat de astronauten m het ruimtevaartuig met een soort stof zuiger zullen reinigen voordat ze het door muren heen kunnen verlaten. Het stof zal dan opgevangen lijke' worden in busjes met lithiumhydroxy- de. Dr. David Sencer, het hoofd var breken van het laboratorium waar~de de commissie voor besmetting, zei latiepak verlaten teruggebrachte monsters onderzocht dat proeven aangetoond hadden dat besmetting tot zullen worden. Dit is het quarantaine- zelfs hele kleine deeltjes met een stof- 4,mnr Een commissie bestaande uit afge vaardigden van het ministerie van Openbare Gezondheid, Landbouw en Binnenlandse Zaken heeft ook een waarschuwing gezonden over de ge- zou optreden door vormen va: zoals we die op aarde kennen. „Wij houden ons niet op met JHHM91 fiction", zei hij, „of met dingen die ln ,e sturen' Nadat de astronauten geland zijn, zul len zij de cabine in een biologisch iso- n het risico van minimum te be- perken. Aanvankelijk hadden ze in het miljoen zuiger verwijderd konden worden. Hij ruimtevaartuig moeten blijven, totdat de astro- zei dat zijn commissie alleen H|J 1 r de n Er heerst hier de stille vrees dat Rus land de Amerikanen toch nog voor zal zijn en een onbemand ruimtevaartuig naar de maan zal sturen om geologi sche monsters te halen, voordat de Amerikanen op 20 juli landen. nauten drie weken zullen verblijven wilde voorkomen dat er besmetting (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Senatoren van de KVP, CHU en WD hebben minister De Block (Econ. Zaken) op het hart gebonden de prijsstop niet te lang te laten duren. Bij de behandeling va begroting van Economische Zaken toonde de Eerste Kamer zich zeer mild tegenover de minister. HU mocht zelfs enkele schouderklopjes in ontvangst nemen, met name voor zijn industria lisatiebeleid. Wat dit betreft zag ook de P.v.d.A. enkele positieve kanten. De heren Terwindt (KVP), De Wilde (VVD) en Piket (CHU) hadden oog voor de moeilijke omstandigheden, waar onder minister De Block imoet werken. Voor de algemene prijsstop hadden zij begrip, maar zo'n prijsstop is een zeer grove maatregel en mag daarom niet te lang duren. De prijsstop 'is met onze instemming afgekondigd, zei de heer Terwindt, maar zonder ontheffingen kan zij maar van korte duur zijn. Ik wil niet pleiten voor het vrijlaten de prijzen. Een strak beleid blijft _ol maar het moet wel redelijk en rechtvaardig zijn. Nu is het moment aangebroken om in moeilijke en onbil lijke situaties met ontheffingen op de algemene prijsstop te komen, vond de heer Terwindt. De liberaal De Wilde zei, dat liet to tale financieel, sociaal-economische ber van de regering niet altijd even gelukkig is. Maar hij wilde van mi nister De Bloeit geen kop van jut ma ken en hem alleen de verwijten toe schuiven. Hij noemde het onverstandig de overheidstarieven bij te stellen in een tijd van forse loon- en (prijsstij gingen. Mr. Piket (CHU), die minister De Block een warm hart toedraagt, be pleitte snelle berechting van prijs- opdrijvers. De socialist drs. Verburg vond, dat de prijsstop veel te laat was gekomen, de inkomensverhoudingen steeds ongunstiger worden voor de werknemers en een uitkering-ineens maar een beperkt soelaas zal geven voor de verslechtering van de positie der werknemers. De prijsstop moet voorlopig worden gehandhaafd, liefst ook volgend jaar, aldus drs. Verburg. Dr. Albeda (A.R.) was niet erg onder de indruk van het beleid van staats secretaris Van Son betreffende het midden- en kleinbedrijf. „Ik heb soms het gevoel dat dit beleid nog maar heel weinig voorstelt", zei dr. Albeda. In vergelijking met een aantal landen ligt Nederland sinds 1965 aan de kop met de prijsstijgingen. In ruim vier jaar zijn de prijzen in ons land met 20.4' pet, ge stegen. Dit cijfer ligt duidelijk hoger dan in de omringende Europese landen. In Engeland stegen de prijzen met 15.6 pet, in Frankrijk met 14.7 pet, België 12.6 pet, West-Duitsland 8.6 pet, Italië oogst Nederlandse toneel: de vier leerlingen van de Toneelschool te Amsterdam, die deze week. hun openbaar eindexamen zullen doen: Lucïenne Scheeres, Chiem van Houwelinge, Els Ingeborg Smits en Joost Prinsen. 8.1 pet. De Ver. Staten zagen de prijzen sinds 1965 tot en met het eerste kwartaal van dit jaar met 13.6 pet. omhoog gaan. Dit deelde minister De Block (Ec. Zaken) mee. De minister had de indruk, dat de prijsstijgingen op dit moment aan het af Bauwen zijn. De algemene prijsstop achtte hij slechts voor een beperkte tijd geboden. Aan het opheffen van de prijs stop kan worden gedacht ails de prijscon currentie vruchten gaat afwerpen. Nood zakelijk is het de prijsstijgingen te be perken, maar wel streef ik naar een minder strakke greep op de prijzen, zei de minister. De loonkosten spelen bij de prijsverhogingen een belangrijke rol. Daarom is matiging in de looneisen ge- Kruideniers vragen regering prijsstop LAGOS (AP) Generaal Ojoekwoe, de leider van Biafra, is nog steeds niet met zichzelf in het reine of hü de doodvon nissen, die z(jn uitgesproken over acht tien buitenlandse personeelsleden van de Italiaanse „Agip"-aardoliemaatschapp(j zal bekrachtigen of niet. De achttien mannen zijn veroordeeld wegens samenwerking met 't Nigeriaan- se leger. In een uitzending van radio- Biafra werd gezegd, dat de vonnissen ter bekrachtiging zijn toegezonden aan Ojoekwoe. De president van het internationale Rode-Kruis, Marcel Naville, heeft een dringend verzoek gericht tot Ojoekwoe om het leven van de achttien mannen te sparen. Hij vroeg toestemming dat ver tegenwoordigers van het I.R.K. hen mochten bezoeken. De keizer van Ethio pië Haile Selassie heeft eveneens een dringend beroep gezonden aan Ojoekwoe VRAGEN IN KAMER Rokende leraren in de klas DEN HAAG (ANP). Het Tweede- Kameridd dr. Lamberts (P.v.d.A) heeft de minister van Onderwijs en Weten schappen en de staatssecretaris van So ciale Zaken en Volksgezondheid gevraagd of zij over gegevens beschikken, waaruit kan blijken in hoeverre door onderwij zers en leraren tijdens de lessen worden gerookt. Dr. Lamberts vraagt voorts of de bewindslieden niet van oordeel zijn. dat het roken onder de les ongustig is voor de atmosfeer in de lesruimte en een slecht voorbeeld voor de leerlingen.. de levens van de 18 In een officiële verklaring werd gezegd dat de keizer deze stap had ondernomen op verzoek van de kanselier van West- Duitsland en de Italiaanse regering in zijn hoedanigheid als voorzitter van de speciale commissie over Nigeria van de organisatie voor de Afrikaanse eenheid. Maatschappij steunt suggestie toekomst ook verlaging voor „magereters (Van een onzer verslaggeversI AMSTERDAM Als enige levens verzekeringsmaatschappij in ons land heeft Abbey Leven Nederland N.V. be sloten in te gaan op de suggestie van de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid dr. R. Kruisinga niet-rokers een korting te verlenen op de premies voor hun levensverzekering. De firma is de eerste van de meer dan 60 levensverzekeringmaatschap pijen in ons land, die positief op de op roep van de bewindsman heeft gerea geerd. Zij heeft met ingang van giste ren een reductie geïntroduceerd op de 20-21 JULI WASHINGTON (AFP) De NASA heeft officieel bevestigd dat zyn eerste ruimtevaarders op zondag 20 juli te 14.22 uur (19.22 uur Ned. tqd) met hun toestel op de maan zullen landen. Tien uur daarna zal de commandant van de Apollo-11, Neil Armstrong, de maan- sloep verlaten en voet zetten op de op pervlakte van de maan. Dat gebeurt dus op 21 juli te 5.22 uur Ned. tijd Edwin Aldrin. de tweede man van de „LEM", daalt 27 minuten later de negen treden van de ladder af om zich b(j Armstrong te voegen op de bruingrijze bodem van de zee der rust. De tijd tussen de landing en het ope nen van het luik wordt als volgt door gebracht: ongeveer een half uur lang ontbijten de twee ruimtevaarders. Daar na rusten zij ongeveer vier uur, vervol gens gaan zij na of de LEM nog geheel voldoet aan de voorwaarden voor op stijging en tenslotte eten zij hun mid dagmaal. Van het maanoppervlak zul len de mannen ongeveer 22 kilo grond monsters verzamelen om mee te nemen naar de aarde. Zij zuilen foto's nemen en instrumenten op de maan plaatsen. Dat zijn een laserreflector en instrumen ten voor het meten van bodemschokken. Met de laserreflector wil men de af stand van de aarde tot de maan met tot dusver ongekende precisie vaststellen. Om 7.42 gaat de bemanning weer aan boord van de LEM en sluit het luik. Te 17.00 uur Ned. tijd start de LEM van het maanoppervlak om zich weer naar de stuurcabine van de Apollo-11 te begeven, die op 112 km hoogte rond de maan cirkelt. Armstrong en Adrin voe gen zich weer bij Michael Collins en zullen na een vlucht van acht dagen op 24 juli te 17.52 uur Ned. tijd in de Stille Oceaan landen. Zij zijn dan 195 uur en 20 minuten weg geweest, d.w.z. ruim acht dagen. premie voor alle mannelijke kandidaat verzekerden tussen de 23 en 50 jaar, die nooit of tenminste de laatste drie jaren niet hebben gerookt. Daarmee wordt volgens het bedrijf een onrecht glad gestreken: de niet-roker en dus ook de ex-roker wordt niet langer be last met de medefinanciering van de verhoogde riekte- en sterfterisico's, veroorzaakt door de rokers. Verwacht wordt, dat de regeling niet alleen an dere maatschappijen zal dwingen tot de bepaling van een nieuw standpunt, maar ook, dat zij een extra-stimulans zal blijken te zijn om met het roken op te houden. Volgens opgemaakte statistieken over lijden thans in ons land drie van elke tien rokers op een leeftijd, die volgens recente Amerikaanse berekeningen ge middeld bijna drie tot ruim acht jaar lager ligt dan die van niet-rokers, en wel aan ziekten, die tengevolge van roken kunnen optreden. In ons land sterven iedere dag dertig personen aan de gevolgen van roken, aldus long- kankerdeskundige dr. L. Meinsma. Vijf procent hoger Vorig jaar overleden 4.886 Neder landse mannen en vrouwen aan long kanker, 246 ofwel vijf procent meer dan in 1967. Dokter Meinsma verwacht, dat het percentage mannelijke slachtoffers van longkanker langzaam zal gaan zakken, maar dat het bü de vrouwen sterk zal gaan stijgen. Hij noemde het besluit van Abbey Leven N.V. om niet-rokers korting te geven, psychologisch en pe dagogisch waardevol. Per 10.000 gulden verzekerd kapitaal wordt de premie voor 40-jarigen 9,70 gulden per jaar goedkoper (eerst 321,30 nu 311,60). Hot bedrag varieert per leeftijd. Het percentage niet-rokers bij Abbey Leven bleek na een onder zoek 23 procent te bedragen. „Mocht het zo zijn", aldus de directeur van de firma, mr. Hans Rozelaar, „dat vet eten bewijsbaar de levenskansen ver mindert, dan zullen wij niet afwijzend staan tegenover een premieverlaglng voor verzekerden, die mager eten". Controle is er niet bij. Het niet-roken (en straks het mager eten) is een zaak van goed vertrouwen. Wel wordt ie dereen, die opeens aan het roken slaat, verondersteld dit aan de maatschappij op te geven waarna de premie weer verhoogd zal worden. Atmosfeer van Vèrius bijna geheel koolzuur MOSKOU (AFP) De academie van wetenschappen in de Sovjet-Unie heeft volgens het Russische persbureau Tass bekendgemaakt, dat uit metingen van de Russische ruimtesondes Venus-5 en Venus-6, die op 16 en 17 mei op Venus zijn geland, blijkt, dat de atmosfeer van de planeet Venus voor 93 97.5 procent uit koolzuur bestaat, voor 2 5,5 procent uit stikstof en niet-reagerend gas en voor niet meer dan 0,45 procent uit zuurstof. Op een hoogte van 40 km bevat de atmosfeer waterdamp ln de hoeveelheid van 4 11 milligram op een liter. Venus-5 begon met het verrichten van metingen op 36 km hoogte en Venus- 6 op 38 km. Een botsing tussen i mensen het leven. Het aantal ge- (Van onze correspondent) VALKENBURG Ne Ned. kath. (Van onze correspondent) LONDEN Televisie-opnamen van dc oppervlakte van Mars die door onbemande Ameri- Dr. Thomas Paine van NASA zei op een persconferentie in Londen dat er de mogelijkheid bestaat dat de mens zich in 1985 daagse congres te Valkenburg beëindig de, zond aan het slot een telegram aan de ministerraad. Hierin spreekt de bond 31 juli en 6 augustus naar dc aarde teruggezonden worden, zullen Amerikaanse geleerden dichter bij Mars dan dat we acht jaren geleden bij de maan waren", zei hij. „Het is nog misch klimaat en verzoekt dan ook tot intrekking van de algemene prijsstop voor de kruideniers als zijnde onrecht vaardig. Verder verzoekt do bond de mi logisch leven op de planeet bestaat en deskundigen van dc NASA helpen om tot een besluit te komen over de vraag 1975 een „laboratorium ln de lucht" zullen hebben, een per manent ruimtestation dat rond de aarde cirkelt en dat via een „een soort DC-10" zou tien pas sagiers en astronauten vervoe ren. De raket die mogelijk ont- nisterraad een fiscaal beleid te voeren, waarin de BTW geen nieuwe lasten op de schouders der ondernemers legt. of het de moeite waard Is een bemande vlucht naar Mars te laten plaatshebben. door raketten onderhouden pen deldienst in directe verbinding met Amerika staat. Elke raket werking van NASA met de Ame- wikkeld zal worden in samen- rikaan6e luchtmacht zou „de kosten van ruimtevluchten aan zienlijk verlagen". Dr. Paine legde er echter de nadruk op dat op het ogenblik alle aandacht gericht is op de komende tien Apollovluchten. Deze zijn alleen bestemd voor de maan. De vlucht van Apbllo-11 is er in de eerste plaats op gericht op technische kant van de zaak en het gehele transportsysteem te testen. Als er Wj bet aftellen Iets verkeerd zou gaan, zou de NASA niet aarzelen om de vlucht op 16 Juli niet te laten doorgaan. Dr. Paine liet door schemeren dat het in dat geval mogelijk was een latere vlucht te doen. Nell Armstrong die de maan- sloep zal besturen en de eerste mens zal z(jn die *n voet op de maanbodem zal zetten, zal uit eindelijk de beslissing nemen of hij zal landen. Dr. Paine waa van mening dat, hoewel d« sloep automatisch kan landen. Arm strong dit zelf ter hond eed moeten nemen om kraters e.d. te kunnen vermijden. (Copyright The Guard laai

Leidse Courant | 1969 | | pagina 7