Albert de Klerk gaf magistraal orgelconcert in Voorschoten Zeer oude waarnemingen krijgen nieuwe betekenis Materieel Leids brandweerkorps kreeg belangrijke uitbreiding BIOSCOPEN MARKTEN PPR-lid drs. C. A. Verkade: „Zaak in het van de vernieuwing is slob geraakt" PAGINA DE LEIDSE COURANT WOENSDAG 4 JUNI 1969 Pastores-beraad groot-Leiden Leidse agenda C? I AVOND EN NACHTDIENST Plannen voor vredesweek Het pastores beraad (bijeenkomst van r.k. priesters en dominees) werd be zocht door 20 personen. Voorzitter was ds. W. v.d. Zwaan; secretaresse mevr. B. G. Kloek-Pott. Agenda punten: 1. De vredesweek te houden van 21-28 september 1969. a) In alle kerken zal op zondag 21 september het onderwerp van de prediking zijn: De Vrede; b) Gedu rende de vredesweek zal het onderwerp vrede met alle kardinale politieke vra gen daaraan verbonden, worden voorge legd aan diverse politici. Deze bijeen komst zal worden gehouden in de Zui- derkerk. De organisatie hiervan berust bij de jongeren van de organisaties van Pax Christi en Kerk en Vrede; c) Op de Leidato zal een stand worden ingericht, geheel gericht op de vredesweek; d) Pax Christi wil een voettocht houden door Leiden gedurende de vredesweek. Voor de verzorging hiervan zullen de jongeren worden ingeschakeld. Het is een belang van de eerste orde dat de plannen rond de vredesweek op alle mogelijke manie ren binnen de plaatselijke kerken worden geaktiveerd. Een groep jongeren wil een spel opvoeren. Kontakt hierover is opge nomen met de jongerenmis-viering. Op de lagere scholen zal een tekenwedstrijd worden georganiseerd in verband met de vredesweek De tekeningen zullen op een tentoonstelling worden verzameld. Aan de gemeenschap van kerken zal worden gevraagd om een coördinatie op de middelbare scholen ter hand te ne men om ook daar de Vredesweek te ak- tiveren. COMMISSIES a) In verband met de Vredesweek kwam het onderwerp dienstweigeraars ter sprake. Het pastoresberaad meent dat zij aandacht aan dit probleem moet be steden. Men wil komen tot het instellen van een consultatiebureau voor dienst weigeraars. De eerste kontakten voor dit moeilijke probleem zullen worden ge legd door pater Poelma van Oegstgeest. Voor deze werkgroep zullen gevraagd worden de hervormde jeugdpredikant ds. Byl en ds. Van Bilderbeek. Verder zal de werkgroep behoefte hebben aan ju risten maatschappelijke werkers en mi litairen. b) communicatie commissie. Tijdens dit pastoresberaad, werd nog eens duidelijk dat de ambtsdragers van de verschillen de Kerken niet op de hoogte zijn van eikaars ingewikkelde organisatie vor men. In de meeste situaties weet men niet tot wie men zich moet richten. De communicatie commissie wil zo over zichtelijk mogelijk de diverse organisa tie strukturen op schrift stellen. De per sonen en hun adressen vermelden, die in de organisatie de verschillende posten bemannen. Voor deze commissie zijn aangewezen: mevr. Kloek-Pott, dhr. Meyer, scriba, en dhr. Sweerts. cOok meende het pastoresberaad dat aandacht moet besteed worden aan de homofilie. Men was ef van overtuigd dat om dit probleem goed te kunnen behan delen er veel voorwerk moest gebeu ren. Hiervoor werden aangewezen ds. v. Wagenvoorden, de heer Schlatmann en de heer Poelma. Men, was er van over tuigd dat deze commissie'- aangevuld zou moeten worden met een psycholoog. Tenslotte voelde het pastoresl^praad de noodzaak tot het instellen van een agenda-commissie. De vraag n.l. welke i onderwerpen en in welke volgorde in dit beraad aan de orde gesteld moesten j worden, kwam steeds weer terug. Voor I fieid Vl de agenda-commissie werden aangewe- zen: deken L. v. Noort, ds. Kloek en ds. r. d. Zwaan. Als onderwerpen waaraan men be hoefte had dat ze in bespreking gebracht zouden worden zijn genoemd: het funk- tioneren van de gemeente (parochie) in de wereld. Het ambt van priester en do- 1 minee (ambtsrapporten van Ned. Herv. Kerk en van de Katholieken. De eucha- j ristievieringen bij gemengde huwelijken 1 „Een slok aarde." 20.00 APOTHEKEN TE LEIDEN Geopend voor spoedeisende gevallen; Zuider Apotheek, Lammenschansweg 7, tel. 235553. WOENSDAG 4 JUNI Gymzaal Moussorgskystraat Zuid- West-Aktief. Conditietraining. 21.00 uur. DONDERDAG 5 JUNI Imperium Toneelgroep Imperium: WELKE IS DE TAAK? Ook is tijdens dit beraad veel tijd be steed aan de vraag: we" van het pastoresberaad moet het pasotresberaad een team van deskundigen worden die als adviseurs de gemeenschap van ker- pressiegroep zijn optreden moet het ee op lopen? of moeten i werpen de gemeenschap toestuurt De oplossing van deze vraag kon nu nog niet gegeven worden. Wat wel nadrukkelijk besproken is dat er wijksgewijze alles aangedaan moet worden om in de wijk te komen tot een praktisch stuk samenwerking van r.k. priesters en dominees. J. S. Kantine Jeugddorp Zuid-West-Ak- tief. 19.00 uur. Kantine Royal McBee Contactbfl- I eenkomst „De Natuurvriend". 20.00 uur. Kantine de positie ouderen 20 Antonius Clubhuis Feestavond voor hoofd Pacellischool P: van Adrichem, 20.00 uur. ZATERDAG 7 JUNI Jeugddorp Zuid-West-Aktief. Atle tiek voor de jeugd. 14.00 uur. St.-Leonardushuis Afscheidsrecep tie P. J. W. van Adrichem. 15.00-17.00 u, Burgerlijke stand Geboren: Richard Johannes, zn. van H. J. Kramp en P. J. van Went, Martljn zn. van H. D. F. Leniger en M. Y. E. Ertman; Cornelia Louise, dr. van C. J. M. v.d. Voort en J. J. E. van Winsen; Wilco Lambertus Johannes, zn. van L. Wielders en B. H. Zonneveld; Gerhardus Adrianus Johan, zn. van J. C. van Zuij- len en D. den Heijer; Mireille Elisabeth Janine Anneleis, dr. van A. H. C. van der Zalm en J. A. M. de Rijk; Erik Ma- rinus Jan, zn. v. C. L. van der Vliet en M. C. Oskam; Christiaan Martlnus Pe trus, zn. van H. de Ridder en C. J. A Broekhof. Overleden: F. M. Vaughan, 64 jaar man: J. Ruijsch, 34 jaar, man; J. van der Meer .77 jaar, wed. van P. den Har tog; S. M. Heibendaal, 64 jaar, echtgen van A. Vinke. Gehuwd: A. H. Dernison en A. M Anthonisse. de beroemde organist Albert de Klerk, stadsorganist te Haarlem, uit te nodigen om een orgelconcert te geven op het fraaie orgel van de dorpskerk. Er was grote belangstelling voor deze organist. Het programma was zeer gevarieerd. Dat die gevarieerdheid ook in alle op zichten door De Klerk tot klank werd gebracht konden we verwachten. De tot in de perfektie beheerste techniejc, ON UEV ALLEN-DIENST LEIDSE ZIEKENHUIZEN Voor de behandeling van ongevallen is het Academisch Ziekenhuis doorlopend geopend, behalve dinsdagmiddags van 13 uur tot woensdagmiddags 13 uur (dan Diaconessenhuis) en vrijdagmid dags 13 uur tot zaterdagmiddags 13 uur idan St.-Elisabeth-ziekenh uis 1 Openbare les anatoom dr. Huson Dr. A. Huson heeft gisteren het ambt van gewoon lector in de anatomie en de anatomie en de embryologie aanvaard met het uitspreken van een openbare les, getiteld „Het eigenaardige van de ana- Anatomlscli onderzoek is, zo begon dr. Huson zyn rede, in de ruimste zin van het woord, een onderzoek naar de struc tuur van het menselijk lichaam. Aanvankelijk nog zeer onvolledig en geremd niet alleen door technische on volkomenheden, maar ook door velerlei vooroordelen, waardoor het slechts tot een meer incidenteel in plaats van een systematisch prepareren van het lichaam kwam, heeft dit onderzoek zich sedert Vesalius, hoogleraar in de anatomie te Padua van 1537 tot 1544, met kracht ontwikkeld tot een wetenschap in de moderne betekenis van het woord. Be gonnen als onderzoek met mes en pin cet naar de opbouw van het lichaam in zijn geheel, voerde het allengs tot een steeds minutieuzer bewerking, waarbij vergrootglas en later microscoop onont beerlijk bleken te zyn. Beschouwt men het lichaam, met Ve salius, als een „ingenieus bouwwerk", dan doet zich reeds spoedig de vraag voor, hoe dit bouwwerk door een won derlijk proces van groei en differentiatie bij elk individueel organisme telkens weer tot stand komt, hoe het functio neert, hoe het zich tot al die andere in gewikkelde organismen planten en dieren, allen met een eigen bouwplan verhoudt. Zo ziet men het met de „een voudige" ontleedkunde aangevangen on derzoek uitwaaieren tot een groot aan tal onderzoekrichtingen. Hoe ver men echter ook afdaalt ln de fijnere geledingen van de formele en functionele structuur, steeds moet men weer terugkomen bij de totale structuur van het lichaam, zoals die in eerste in stantie object van ontleedkundig onder zoek was. Oude, dikwijls reeds lang be kende waarnemingen kunnen dan een nieuwe betekenis krijgen en aan weten schappelijke waarde winnen, aldus dr. Huson, die dit aan de hand van enige voorbeelden uit het huidige anatomisch onderzoek toelichtte. de verantwoorde registratie voor de ba rokmuziek en voor de Franse muziek uit deze eeuw, behoeft nauwelijks meer te worden vermeld. Begonnen werd met het „Kyrie" uit de Messe du Huitième Ton van Gaspard Corette (1680-17501. De vijf delen kre gen de gewenste kleur en timbre. Van de schoonzoon Buxtehude, was Franz Tunder (1614-1667) zijn voorganger als organist aan de Mariënkirche te Lubeck. Van hem hoorden wij een Koraalfantasie die hoewel compositorisch wel knap. maar weinig boeiend is. De Fantasie in G van Bach is waarschijnlijk een jeugd werk van de grote Sebastian, dat hoe virtuoos ook gespeeld tenslotte geen voldoening geeft. HET TWEEDE deel van De Klerks recital was aan de Franse muziek van deze eeuw gewijd. Niettegenstaande de bescheidenheid in het aantal stem men van dit orgel bracht Albert de Klerk een prachtige mooi gekleurde „Pasto rale" van César Franck ten gehore, bijna als een „homage" aan de grote meester. Een Prelude et Fughetta van Roussel gaf nog niet de latere symfo nische componist met zijn eigen coloriet weer. Uit „Livre Oecumenique," dat Jean Langlais, de blinde Franse orga nist en componist, in 1968 uitgaf, speelde De Klerk vijf delen, waarvan het „Ave Maris Stella" geleek als een transparant gekleurd kerkraam. Tenslotte de be roemde „Sonata de Chiesa" van de Frans georiënteerde Hollandse componist Hen drik Andriessen. Het orgel bood niet de gelegenheid deze sonate tot de volle ontplooiing te laten klinken, maar het werd onder De Klerks handen een groots besluit van dit prachtige orgelrecital. THEO TEN HOOVEN i de brandweer in gebruik, her- j ciaal gedaan met het oog op mogelijke auto-ongelukken. Het voertuig is geleverd door de N.V. Mot or kracht te Hoogeveen. Een 30-jarige steigerbouwer uit Alk maar kreeg gistermiddag b(j demontage- werkzaamheden op een bouwwerk aan de Vondellaan een tik van een koevoet tegen zjjn achterhoofd. Achter het lin keroor werd hij inwendig gekneusd en hij raakte bewusteloos. Door de EHD werd hij overgebracht naar het Acade misch Ziekenhuis. De twaalfjarige Yvonne Vijlbrief be kwam gistermiddag omstreeks half een 'n heupfractuur bij een ongelukkige val op de hoek van het Rapenburg en het Noordeinde. Zij sprong van de bagage drager van een fiets en verloor haar evenwicht. De EHD bracht haar naar het Aacdemisch Ziekenhuis. Een hersenschudding en schaafwon den aan handen en benen liep een 16- jarig meisje op, toen zij op het fietspad van de Hoge Rijndijk een val met haar bromfiets maakte. Bij een zwenking om een fietser in te halen bleef zij met de pedaal van haar brommer Raken achter de voorband van een bromfiets die voorgesorteerd stond om over te ste ken. Ter behandeling werd het meisje overgebracht naar het Diaconessenhuis. De Leidenaars schijnen eindelijk het Heemparb in de Kikkerpolder ondekt te hebben. Een aantal jaren is het alt(jd ijzonder stil geweest in het park, dat een unieke verzameling biedt van groei ende en bloeiende Nederlandse bomen, planten en bloemen. Volgens een op gave van het gemeentelijk bureau van voorlichting bezochten in het Pinkster- weekeinde 400 mensen per dag het park. Het Heempark is in de maanden mei tot en met oktober dagelijks geopend van 8.00 tot 17.00 uur. Zaterdag en dag kan men er 's middags terecht 14.00 tot 17.00 uur. kenbaar aan een tot dun toe ongehoor de, tweetonige, electrische signaalhoorn hoog en doordringend geluid, e aanwinst is vanmorgen, ge lijk met een omgebouwde duikersauto, aanioezigheid van burgemeester G. van der Willigen op het kazerne- terrein officieel in gebruik gesteld. AUTOSPUIT Het is een Magyrusauto waarvan de 144 PK sterke motor tevens de aandrij ving van twee pompinstallaties verzorgt. De wagen heeft een lengte van 6.33 m hoogte van 2.85 m. In de cabine kunnen zes manschappen. De autospuit (kosten ƒ58.000) is uit gerust met een tweetrapslagedrukspuit met een capaciteit van 3.000 liter wa ter per minuut met 8 atmosfeer druk, waarbij in totaal 360 meter traditionele brandslang aanwezig is. Tevens bevat de wagen een tweetraps-hogedrukpomp met een capaciteit van 300 liter per minuut bij een druk van 25 atm. (ne vel), waarvoor drie haspels met in to taal 210 meter volrubber-hogedrukslan- gen. Deze slangen behoeven in te genstelling tot lagedrukslangen niet eerst te worden uitgerold, maar kunnen meteen op de haspel al water geven. Behalve een pompinstallatie heeft de wagen een watertank met een inhoud van 1.500 liter en een schuimpoeder- tank van 100 liter. Dank zij een inge bouwde tussenmenger kan direct bij DUIKERSWAGEN Naar ideeën van commandant A. C. Broeshart heeft eigen personeel in de brandweerwerkplaats de Taunus Tran sit 1250 (gereedschappenwagen) omge bouwd voor vier doeleinden. Ten eerste voor vervoer van de kikvors mannen van de brandweer, die zich ty- dens het uitrukken van de duikerswa gen „aan boord" kunnen verkleden. Verder zijn er voorzieningen in getrof fen voor dienst als bewakingsauto bij helicopterlandingen (Ac. Ziekenhuis). De auto kan voorts dienst doen als trek ker voor motorspüit of waterkanon. Ten slotte Is dit brandweerbusje inge richt als kantineauto, waarin koffie kan worden gezet, soep gekookt e.d. voor de verzorging van de inwendige brand- gecombineerde autospuit AI HUIDIGE MATERIEEL Het Leidse brandweerkorps beschikt nu over het volgende rollend materieel: de nieuwe Al gecombineerde autospuit; de A2 gecombineerde autospuit; de A3 lagedr uk-autospuit; een ladderwagen Metzladdereen gereedschapswagen, met eigen lichtaggregaat; een kraan wagen van 8 ton hefvermogen; een commando-auto; de nieuwe trekker- en duikerswagen en een trekkerwagen voor algemene dienst. Verder zijn er een mobiele motorspuit (één as) en een draagbare babyspuit (beide benzinemotoren), een poederwa gen op twee wielen met twee poeder kanonnen (voor reddingsacties bij felle branden), een waterkanon op twee wie len met een capaciteit van 2.000 liter per minuut en acht rijwielen. Gedeelte rati het duikerswagen-inte- Jaarlijkse sportdag van Zoeterwoudse KPJ Zondag was het SJZ-terrein tournooi- veld van de plaatselijke KPJ die haar jaarlijkse sportdag hield. Het was te vens een selectie voor het districtskam pioenschap dat over twee weken in Lei den wordt gehouden. Bij de dames trad de „newcomer" Joke Dales sterk op de voorgrond. Zij behaalde drie titels en op de drie overige nummers tweede. Ook bij de heren was er een drievoudige kampioen ln de persoon van Nico Straat hof. Op zijn favoriete nummer, het hoog springen, reikte hij tot 1.65 meter. Voorts triomfeerde hij bij het verspringen en het nummer Hink-stap-sprong. Op de loopnummers was Jacques Veldhuizen ongenaakbaar op de 400 en 1500 meter. De uitslagen waren: Dames: 100 meter 1 Wil v.d. Salm, 2 Joke Dales, 3 Anny v.d. Salm; hoogsprin gen: 1 Joke Dales, 2 Ank Wijsman, 3 Anny v.d. Salm; verspringen: 1 Joke Dales, 2 Wil v.d. Salm, 3 Ans Wijsman; 400 meter: 1 Wil v.d. Salm. 2 Joke v.d. Salm, 3 Ria Zandbergen; Kogelstoten: 1 Joke Dales, 2 Anny v.d. Salm, 3 Wil Berg. Heren: 100 meter: 1 W. v. Rijn, 2 Ge rard Olsthoorn, 3 Nico Straathof Hoog springen: 1 Nico Straathof. 2 Piet de Groot, 3 Jan v. Leeuwen; Verspringen: 1 Nico Straathof, 2 Piet de Groot, 3 Adri Straathof; Hinkstapsprong: 1 Nico Straathof, 2 Piet de Groot, 3 Huub v.d. Krogt; 400 meter: 1 Jacques Veldhuizen, 2 Piet de Groot, 3 Nico Sstraathof; ko gelstoten: 1 Gerard Olsthoorn, 2 Her man van Rijt, 3 Jan v. Leeuwen; 1500 meter: 1 Jacques Veldhuizen, 2 Leo Moorman, 3 Theo Borst. GESLAAGDEN E.H.B.O. DIPLOMA Nadat zij ln het afgelopen seizoen een cursus hadden gevolgd, waarby dokter W. Kortmann en mevrouw A. v. Dam de docenten waren legden 16 kandidaten examen af voor het EHBO-diploma in het wljkgebouw aan de Korte Miening. Dit geschiedde ten overstaan van dokter Van der Horn uit Voorschoten en dokter W. Kortmann voor het theoretisch ge- De films ln de week van 29 mei t/m 4 juni zijn door de K.F.C. als volgt ge keurd: Camera: Wat is er aan de hand met Rosemary's baby (18j.) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Naohtv.: Hollandse nieuwe, 24.00 uur (18 j.) Jeugdmatinees: zo - wo, 2.30 uur De man met het zwarte masker (a.I.) Luxor: Help, m'n broer Is hip!! (14J.) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 eu 9.15 uirr. Studio: Het uur van de moord (14J.) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Trianon: Casino Royale (14 j.) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur Zondag: 2.15, 4.30, 7.00 en 9-15 uur. Rex: Rosso de Mexicaan (14 j.) Dagelijks: 2.30, 7.15 en 9.15 uur Zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Nachtvoorst, vr. - zat. 23.30 uur: Mini-Weekend (18 j.) Korreltje PUNT „Voor u begint wil Ik u graag nog eerst een paar hoofdstukken voorlezen over de behandeling van mijn geval." WOERDEN, 4 juni - Kaas - Aanvoer 13 partijen. Notering: le kwal. 3.69- 3.85 per kg; 2e kwal. 3.45-3.68 per kg; Extra kwal. tot 4.05 per kg. Handel re delijk. ISITAIR praktijk. Allen kandidaten slaagden. Dit waren: mej. A. Ammerlaan, G. Captein, M. v. Diemen, A. Klink, A. Kort mann, M. Mooijman en E. Noordman, E. Poel en M. v.d. Salm, UNIVERSITAIR NIEUWS Aan de Leidse Rijksuniversiteit slaag den voor: Doet. ex. II Gen.: Mej. M. H. C. Schaaf (Breda1)Mej. J. J. Schok king (Aerdenhout); Mej! A. F. M. J. Van Dam voor "de Ver inga (Dordrecht); B. J. Hornstra (Rijswijk); P. R. van Rhijn (Voorburg) G. Sierat (Leiden); H. V. Warnaar (Leiden); Semi-artsex. de heer C. C. Sterk (Eindhoven); Artsex. Mej. M. Y. Vellekoop (Helmond); de heer J. M. A. Jong-Straathof, G. Koemans-v. Gerven,Juffermans (Lelden). Kand. ex. Godge- H. v.d. Kolk-Castelein, Chrh. Schrader-ttt Arkensteijn, M. Smallenbroek-Philippo en J. de Boer-van Veen, en de heer: W. AANWINST VOOR S.J.Z.? De 18-jarige Martin van Duyn, talent vol jeugdspeler van de Haagse derde klasser Archipel, zal in het komende sei zoen uitkomen voor SJZ. De familie Van Duijn heeft zich sinds kort in Zoeter- woude gevestigd. leerdheid de heer A. C. van Dam (Dort mund Did). Aan de Rijksuniversiteit te Leiden is geslaagd voor het Doet. exé Ned. Recht de heer N. J. C. Francken (Den Haag). OEGSTGEEST Geslaagd Mevr. P. Hasekamp-Van Driek uit Oegstgeest ls aan de Univer siteit van Amsterdam geslaagd voor het examen MO-B wiskunde. Gecombineerde vergadering KVP, ARP en CHU in Voorschoten Receptie en feestavond voor PJ.W. v .Adrichem De Pacellischool aan de Damlaan in liet Morskwartier neemt zaterdag offi cieel afscheid van de heer P. M'. van Adrichem. De heer Van Adrichem it sedert de oprichting van de school hoofd geweest en heeft thans de pensioenge rechtigde leeftijd bereikt. Het vertrekkende schoolhoofd wordt zaterdagmiddag van 3 tot 5 uur in het parochiehuis „St. Leonardiis" een af scheidsreceptie aangeboden. Vrijdaga vond om acht uur is er in het St. An tonius Clubhuis een feestavond, die hem wordt aangeboden als dank voor zijn werkzaamheden in Leiden. Zoals enige tijd geleden in een intervieiv in onze krant werd geschreven is de heer Van Adrichem ruim veertig jaar hoofdon derwijzer geweest: in Wassenaar, in Poelwijk en in Leiden. GROFVUIL- OPHAALDIENST monderweg, Nachtegaallaan, Mezenstr., Vinkenstraat, Lijsterstraat, Roodborst- straat, Merelstraat, Wassenaarseweg, Leeuwerikstraat. DONDERDAG 5 JUNI Buurt 15: Stationsweg, Paviljoens- Buurt 13: Rijnsburgerweg, Terwee- hof, Stationsplein, Morssingel, Pest- park, Boerhaavelaan, Mariënpoelstr., huislaan, Piet Paaltjespad, Morsweg, Ksgerstraat, Brasemerstr., Zweiland- Paul Krügerstraat, Pres. Steynstraat, laan, Van Swietenstraat, Faljerilstr., Transvaalkade en -hof, Joubertstraat, Houtlaan, Antoine Duycklaan, v. Beu- Wolmaransstraat, v. d. Tasstraat, Lop- ningenlaan, Van Slingelandtlaan, Jo- senstraat, Rijnzichtstraat, De Wetstr. In de openbare vergadering, belegd door de KVP, afdeling Voorschoten ln aansluiting op de jaarvergadering, sprak drs. C. A. Verkade, lid van de Provin ciale Staten en politiek voortgekomen uit de radicalenstroming in de KVP, over de visie van de radicalen op de partyvernieuwing. Onder zyn gehoor be vonden zich vertegenwoordigers van de A.R.P. en de C.H.U. In de eraan voorafgaande jaarverga dering werden onder leiding van vice- voorzitter C. D, Mouwen de gebruike lijke verslagen bij hamerslag goedge keurd. De bestuurswisseling verliep eveneens vlot. De heren Langemeyer, Van Adrichem en Wittebrood traden onder een woord van dank af en de he ren Van Bemmelen. Miezenbroek en Moov namen hun plaatsen in. Daar zo wel de scheidende als de nieuw gekozen voorzitter, resp. de heren De Boer en Meershoek, in het buitenalnd vertoeven, vond een en ander symbolisch plaats. De definitieve taakverdeling vindt plaats op de eerst te houden bestuursvergade ring. Het kiezen van afgevaardigden naar de Kring- en Statenkringvergade- ring verliep zonder moeilijkheden. Hier na gaven de heer Esselaar name raadsfractie de heer Miezenbeek uit de commissie van zes (twee uit elke chr. partij) opening van de stand van zaken bij de contacten met de andere christelijke partijen, wat tot optimisme stemde met het oog op 1970. Ook in rondvraag kwam dit punt aan de orde, waarbij de heer Mouwen de leden mee deelde, dat voor wat de K.V.P. betreft de ledenvergadering in essentiële be slissingen het hoogste woord heeft. Ongewild vormde de rondvraag een natuurlijke aanloop tot de inleiding van deze avond. Drs. C. A. Verkade. die be nadrukte, dat het een persoonlijke visie betrof en niet de officiële radicalen- mennig, gaf eerst een vrij subjectieve benadering van de parlementaire periode 19631967. Hij onderwierp de kabinetten Marijnen/Cals/De Jong en de rol van de KVP bij de vorming van elk dezer en het heengaan van de eerste twee aan een kritisch onderzoek. In die periode ontstond ook binnen de KVP een ge voel van onbehagen. De groepering met radicalen aangeduid eiste rechtlijnigheid in de politiek. Samen met ARP en CHU, akkoord, maar dan eerst eens zijn over hoofdzaken en uitvoering van program ma. De PvdA zagen ze niet als ideale partner, maar voor de uitvoering van concrete urgentiepunten, eventueel met ARP en CHU als verkieslijk boven WD. Spreker betreurde de door kortsluitin gen en onbegrip gecumuleerde ontwik kelingen na de brief van augustus 1967, die uitliepen In de z.i. onnodige afschei ding in februari 1968 bij de oprichting van de PPR. Hierna ging hij in op de party vernieu wing als een der doeleinden van de radicalen. Momenteel is dit streven min ol" meer vaal gelopen. De PPR heeft geen eigen Identiteit en moet als onvrucht bare groep gekarakteriseerd worden. De uitspraak van de PvdA van maart de i 1969, niet te w illen samengaan met de KVP, was een concessie aan de PPR. D '66, in naam vernieuwingsparty, groeit voornamelijk door kreten en het zich niet binden aan enige andere party. Positieve ejementen zag hij in de sa- menwerkingspoglngen van de KVP t.w. partijraad te Arnhem in 1967 en de verklaring van begin 1969 te willen komen tot een gedegen eigen kernpro gramma en daarop gebaseerd tot sa menwerking met ARP en CHU. Ook staan de radicalen achter het streven van de Groep van Achttien, al verloopt het zeer stroef en zal meer nodig zijn dan een gemeenschappeyike christelijke politiek, namelijk de bereidheid met iedere partij aamen te werken, met wie programma de concretisering haalbaar is. Overigens ls drs. Verkade van me ning, dat de zaak van de vernieuwing in het slob geraakt Is. Als reële vernieu- wingsmogelykheid ziet hij nog een pro gramma van de drie christelijke par tyen, waarin de verwezenlyking van uit te voeren punten primair staat. Voor waarde om tot een reële vernieuwing te komen is zijns Inziens liet kritisch be naderen van onze Westerse, d.w.z. eco nomisch en sociaal kapitalistische maat- schappystructuur. Onderkennen dat wo een maatschappy hebben die voor, ty- dens en na de Franse Revolutie door mensen is gevormd In haar tot instituut geworden structuur. Er moet is gedaan worden aan de kortsluiting, die er ontegenzeggeiyk is tussen leiders en geleiden op alle ter- Wat de radicalen willen is verandering aanbrengen in die zaken, die niet meer passen voor rechtsgevoel en feitelijke ontwikkeling. j Plaatselijk vlak In de hierna volgende levendige dis cussie, waaraan ook door de gasten werd deelgenomen, bleek, dat naast verschil len in opvatting veel meer overeenstem ming bestaat, dan de feitelijke ontwikke lingen zouden doen vermoeden. Zo kon den o.a. de heren Mouwen, Van der Laan, Esselaar en Bakker ondanks de huns Inziens wat gekleurde bril van drs. C. A. Verkade een heel eind met hem meegaan. De discussie werd uiteindelijk op het plaatselijk vlak getrokken en dit was op deze door de KVP belegde ver», gadering in ieder geval wel duidelijk, dat de drie christelijke partijen in Voor schoten .wat vernieuwing en samenwev» king betreft op de goede weg zyn.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5