POSITIE STROUGAL IN PARTIJLEIDING ZEER VERSTERKT Proefchauffeur in één ruk naar Zür ich Affaire Merckx in Scala en veilig! Statuut TELEVISIE VANAVOND RADIOPROGRAMMA NCR V-tv over te lange ritten Scarabee op tv met Poppetgom Premier De Jong in tv-interview Solidariteit onder ploeg minsiters is heel goed De film van vanavond ANTILLEN PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT WOENSDAG 4 JUNI 1969 pIGENLIJK hebben we het bijna een half etmaal lang durende Kamerdebat over de gebeurtenissen op Curagao een wat trieste zaak gevonden. In plaats van een discussie over mogelijkheden hoe Curacao's bevolking zo spoedig mogelijk uit de brand kan worden geholpen, heeft een deel van onze volksvertegenwoor diging vóór alles geprobeerd de regering te dwingen tot de belofte dat ze zonder veel verwijl gaal aansturen op herzie ning, zo niet liquidatie van het Statuut. 'Op de keper beschouwd had een flink deel van de oppositie hiervoor ook aan zienlijk meer belangstelling dan voor de onder meer door drs. Schmelzer gestelde en door minister Bakker beaamde vraag, of de Nederlandse regering, naar aan leiding van de feiten en hun achtergrond op Curacao, niet zal gaan aandringen op een intensiever aanpak van de sociaal- economische problemen. "We geloven graag dat het loyale deel van de oppositie onder meer de woord voerder van de PvdA met het sleute len aan het Statuut niet bedoeld een gezagsvacuüm te scheppen. Maar de vraag is niet wat één of meer Neder landse partijen bedoelen, maar welke risico's men neemt en wat de indruk ervan in de West zal zijn. De zwakke plek in de opstelling van drs. Nederhorst leek ons gisteren dan ook te zijn, dat door het hele debat de eerste motie (rondetafelconferentie over het Statuut) de tweede motie (hulp aan de Antillen) overschaduwde ÜEEL anders wordt naar ons gevoel de situatie als de rijksdelen in de West zelf een initiatief gaan nemen tot beraad over het Statuut, of als Nederland zijn partners weet te winnen voor zo'n beraad op een moment waarop het niet de schijn wekt zelf om welke reden dan ook (bepaalde internationale verhou dingen of binnenlandspolitieke proble men) belang te hebben bij afschaffing of radicale verandering van het Statuut. - zo demonstreerde het Nederlandse parlement de nationale politieke ver deeldheid op een moment waarop het, ?en andere aanpak, eenheid had kunnen bewijzen. Oorzaak? Er werd te veel geprobeerd gelijk te krijgen en te weinig om te ontdekken wat op dit moment voor de Antillen het meest nood zakelijk is. Humoristisch advies van werkgeversvoorzitter T^ÊN compliment ligt er in elk gemat in 't advies dat werkgeversvoorzitter mr. Van Boven de christen-democratische partijen gisteren heeft gegeven: hij waarschuwt die partijen, bij hun streven naar toenadering, zich niet vóór alles te richten op groeperingen „die in hun progressiviteit de extreme kant dreigen op te gaan". Mr. Van Boven vreest kennelijk niet dat de christelijke partijen zich vóór alles zullen richten op groeperingen, die in hun afkeer van progressiviteit een andere extreme kant aanbevelen. Dit is duidelijke taal. Maar voor tweeërlei uitleg vatbaar wordt Van Boven wanneer hij de christelijke partijen moed toewenst om, al kost het stemmen en zetels, een „koers van evenwicht en van vernieuwing in geleidelijkheid te volgen die links en rechts van het politieke midden ligt". „Men moet de moed hebben om tot een keuze te komen", adviseert Van Boven als een arts tot zijn patiënten. Blijft onze vraag: staat de werkgeversvoorzitter zelf nu rechts of links van het politieke midden? Zijn voor hem „evenwicht" en „vernieuwing in geleidelijkheid" tegen polen of zaken die eikaars complement vormen? Mr. Van Boven is toch niet zo'n hu morist dat hij straks de christelijke par tijen telegrafeert: „Bedankt voor Jullie moed die ik hogelijk bewonder. Maar geef mij maar de geleidelijkheid van de V.V.D."? Tsjecho-Slowakije Progressieven verdwijnen PRAAG (Reuter) Lubomir Strou- gal, leider van do pro-Russische vleugel in de Tsjecho-Slowaakse communisti sche partij, is benoemd tot plaatsver vanger van partijleider Husak. Hij blijft aan het hoofd staan van het partijbestuur voor Tsjechië. De benoe ming, bekendgemaakt na een bijeen komst van het partijpresidium, vormt het resultaat van een machtsstrijd tussen Strougal en Husak. Laatstgenoemde had volgens wel ingelichte kringen vorige week op een vergadering van het centrale comité wel ingestemd met de aanstelling van Strougal als zijn plaatsvervanger, maar hem de leiding over het Tsjechisch bureau willen ontnemen. Strougals in grijpende anti-liberale zuiveringen in de Tsjechische pers en het regionale partij -apparaat vormen al enige tijd een uitdaging jegens het gezag van de Congres Int. Theater Instituut te Boedapest DEN HAAG (ANP). Het dertiende tweejaarlijkse congres van het Interna tionaal Theater Instituut, dat van 8 tot 15 juni in Boedapest wordt gehouden, zal worden bijgewoond door een Nederlandse delegatie van acht personen. Het zijn de operaregisseuse Jacqueline Jacobi en de heren D. R. Bleijleve, Jack Bow. jlir. mr. P. J. W. de Brauw. nu*. Chr. P. Lolir, Carl van der Plas. B. Stroman en Max Wa- gener. Het huishoudelijke gedeelte van het congres zal zich afspelen in een aantal commissies, onder welke een muziekdra matische commissie en een commissie voor de toekomstige taken van het ITI De laatste twee dagen zullen worden be steed aan debatten, die zullen handelen over twee simultaan te bespreken onder werpen: New Theatre, new public" en •Musical theatre". partijleider. Zijn benoeming stelt hem in staat meer invloed uit te oefenen op Husak, die pas een maand geleden de progressieve leider Du beek opvolgde. Overigens heeft Husak grotere be voegdheden gekregen. Volgens de be kendmaking is hij voortaan behalve voor de politieke en organisatorische werkzaamheden ook verantwoordelijk voor de defensie- en staatsveiligheids- politiek. Intussen verdwijnen er steeds meer progressieven van hoge partijposten. Gisteren werd het aftreden bekend gemaakt van Dubcekaajihanger Bohu- mil Simon als hoofd van het invloed rijke partijcomité Praag. Met hem ver dwenen het hele Praagse presidium en secretariaat. Husak vertrok gisteravond naar Moskou voor de communistische we reldconferentie, waar zijn delegatie zich tegen bespreking van de augustus- invasie zal verzetten. V rijstellingsnormen omroepbijdrage DEN HAAG (ANP) Het commu nistische tweede-kamerlid Wolff is van mening dat de ontheffingsnormen in verband met de verplichte betaling van de omroepbijdrage dient te worden verhoogd. H(j heeft zich tot de minister van cultuur, recreatie en maatschappe lijk werk gericht met de vraag of deze kan bevestigen, dat de vrijstellings normen i.v.m. deze betaling onlangs zijn gesteld op f455 per maand voor een gezin van twee personen en op f318,34 voor alleenstaanden. Is het juist, zo vraagt de heer Wolff, dat deze ontheffingsnormen slechts in geringé mate boven de aow-aww-uit- keringen liggen en in vele gevallen be neden de bijstandsnormen in diverse gemeenten blijven. Tenslotte wil de heer Wolff vernemen op welke gronden de vaststelling van de ontheffingsnormen zodanig is geschied, dat deze beneden genoemde bijstandsnormen liggen en derhalve beneden een grens, die toch als uiterst miniem moet worden gezien. STER (Reclameuitzendingen om 18.56, 19.03. 19.56 en 20.16 uur) NOS •18.50 uur: Pluimpje 19.00 uur: Nieuws in het kort 19.07 uur: Scala, magazine 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Politieke uitzendingen (D '66) 20.30 uur: Holland Festival Magazine 20.55 uur: The constant husband, film 22.25 uur: Uitzending Stichting Socutera •22.40 uur: Eigentijds, magazine 23.10 uur: Journaal NEDERLAND II STER (Reclameuitzendingcn om 18.56, 19.56 en 20.16 uur) NOS •18.50 uur Pluimpje 19.00 uur: Nieuws in het kort AVRO 19.03 uur: Coronation Street, t.v.-serie 20.00 uur: Journaal (NOS) 20.20 uur: Achter het nieuws, actualiteitenrubriek 20.55 uur: Werkwinkel, cabaret 21.45 uur: Dubbele bodem, 22.10 uur: Journaal (NOS) De met aangegeven programma's zijn kleurentelevisieprogramma's. HILVERSUM De NCRV-radio, op donderdag 26 juni onder de titel „Uw vakantie zal ons een zorg zijn" reeks korte reportages over het gedrag van autobestuurders. Medewerking zul len hierbij verlenen het instituut zintuigfysiologie, de A.N.W.B., de rijks politie en verslaggevers van de NCRV. Het doel van dit programma is te re gistreren wat er gebeurt met een stunrder die 700 km lang van Hilver sum naar Zürich aan één stuk achter het stuur zit. De auto van de „proefchauffeur' daartoe volgestouwd met apparatuur aan de hand waarvan men kan vast stellen hoe het hart van de chauffeur reageert op verschillende verkeers situaties en hoe zijn geest zich ge draagt na bijvoorbeeld een lange rit op een rechte weg. De vraag wordt ge steld of de bestuurder een ander „stuurgedrag" krijgt na urenlang ach tereen rijden. De praktijk wijst name lijk uit dat vele landgenoten hun va- tie, welke toch bedoeld is om uit te rus ten, beginnen met een moordende rit op overvolle autowegen naar het afgelegen vakantieadres in het buiten land. Meestal gaat het goed, maar nigmaal eindigt de" geforceerde van zo'n heerlijke vakantieperiode ook HILVERSUM De N.O.S.-televisie zendt vanavond in de kunstserie „Eigentijds" het programma „Pop petgom" is een collage van beeld, be weging, tekst cn muziek. De spelers (geen toneelspelers) vervullen er geen rollen in de gebruikelijke betekenis van het woord. Zij zijn, net als het de cor en de rekwisieten, de onderdelen van een reeks schilderkunstige compo sities, die worden ontworpen door een groepje Haagse kunstschilders, „Thea ter Scarabee". onder aanvoering van Adri Boon. Het programma gaat uit van het ver haal „Het geheime wonder" dat Jorge Luis Borges over een auteur vertelt. De auteur staat voor een vuurpeloton. Hij hoort de bevelen, ziet de geweren op zich richten, de arm van de sergeant omhoog gaan. Dan is er geen beweging meer, geen geluid, geen tijd. In die stilte vindt de auteur de beelden en scènes, die nog ontbraken in het ver haal waaraan hij bezig was. „Popetgom" is geen verbeelding van dit korte verhaal, maar geeft een ze kere Airwick en de hoofdfiguur Pop petgom een beeldenreeks, die eraan terug doet denken. Zo zijn er een fa- milierafereel, een angstdroom, de con troverse tussen de hoofdfiguur Aiirwick en Poppetgom. De teksten voor dit programma zijn van Lucebert. het muzikale basisthe ma van Bruno Maderna. Fred Bosman heeft de oorspronkelijke zaalvoorstel ling voor televisie bewerkt. Het geheel staat onder redactie van Jan Venema. (Nederland I - 22.40 uur) met een ernstig ongeluk en alle gevol gen van dien. In de NCRV-auto met de „proefchauf feur". welke 's morgens om 9 uur ir Hilversum start, bevinden zich naast de meetapparatuur ook een arts, electrotechnisch ingenieur en de slaggever Jan Zindel. Daarnaast zal een deskundige van de ANWB gedu rende de hele rit de rijtechnische kant van deze test beoordelen en de luiste raars over zijn bevindingen op de hoog> te houden. Met nadruk stelt de NCRV, dat men met deze test wetenschappe lijk niets wil bewijzen, maar alleen de luisteraars wil vertellen hoe alles loopt. De NOS beging gisteren niet de recen te NTS-fout (bij het Maagdenhuisde bat) om een directe uitzending uit de Tweede Kamer te beëindigen omdat de man-aan-de-knop slaap kreeg, zending werd lot-ééi gen voortgezet, het tijdstip Van Thiels hamer voor het laatst de. We hebben er geen idee van hoeveel kijkers het einde van het debat heb ben er geen idee van hoevel kijkers het einde van het debat hebben afge wacht. We weten zeker dat die afwach- ters geen minuut van deze uitzending hadden willen missen. Omdat hun tal op minstens enkele tienduizenden kan worden gesteld was het nuttig dat tv zo lang in de lucht bleef. Voor onze parlementaire coilegas zou het overigens interessant zijn uit te zoeken in hoeverre een directe tv-uit- zending invloed heeft op het verloop van een Kamerdebat. Wij kregen bij voorbeeld de indruk dat sommige par lementariërs interuppcrend aan een tweede termijn begonnen in de weten schap dat hun eigenlijke tweede ter mijn zó laat zou vallen dat de publieke tv-tribune inmiddels ontruimd zou zijn. Ook afgezien daarvan bleek dat de ge achte afgevaardigden wel degelijk het belang van tv-medium inzien. Recente tv-uitzendingen werden herhaaldelijk als „bewijsmateriaal aangevoerd. Op de boeiende Tweede-Kamershow le verde een voortreffelijk preludium. Klaasjan Hindriks volbracht vanuit Cu racao een voortreffelijke one-manpres- tatie met een goed interviewprogram ma. En men had zowaar de premier bereid gevonden om in de vuurlijn plaats te nemen. Drie journalisten voel den de heer De Jong aan de tand. De minister-president (heel beminnelijk, heel bescheiden) lustte ze rauw! Daar mee het oordeel loochenstraffend dat hij destijds ten onrechte zendtijd „vor derde. Premier De Jong is domweg op dreef ais hij „weerwerk" heeft, zo bleek gisteren duidelijk. Van het AVRO-programma „Vier" kun nen we alleen zeggen dat het nogal on benullig was: vier min of meer bekwa me zangeresjes losgelaten in buiten lands repertoire, in een onbeholpen re gie en doorspekt met de ongein van een onbekwame „geinspreken". Voor Conny kon het geen kwaad, voor Jeanette mis schien ook niet. Maar de andere twee zagen hun mogelijkheden toch wel be knot door deze onoordeelkundige uit zending. Vg. Op de bres voor De Block Eddy Merckx na de dopingaffaire wel of niet in de Tour? De voorzitter van de Belgische wielerbond, Maurice Moyson (links), vloog ijlings naar Milaan om te redden, wat nog te redden is. Rechts Merckx. in het wit zijn echtgenote, Claudine. HILVERSUM De N.O.S. besteedt vanavond in het programma „Scala" aandacht aan de dopingaffaire Eddy Merckx. Een team met verslaggever Jan Nelissen en regisseur Lindenberg heeft in België een aantal opnamen ge maakt die vanavond via Nederland II worden uitgezonden. Gewijde muziek (gr.). 18.30 Nieuws e rspelbaarheld. Recht, i fonie Orkest van de Hessischer Rundfunk: moderne en semi-klassieke muziek (opn.). (In de pauze: plus minus 20.25—20.35 Her- teurs. 22.10 Storing: populair programma over elektronica. NVSH: 22.20 Sextant, radio weekblad van de NVSH. N.O.S.22.30 Nieuws. 22.38 Parlementair overzicht. 22.45 :o: X. een sprong in het duister. 23.55- 8.20 Uitzending de Communistische Partij Lichte grammofoonmuziek. 20.20 Country en Western muziek, 20.40 Buitenlands weekover- icht._ 20.50 Stereo: Strijkorkest. 21.20 Ste en popmuziek. 21.50 In- ADVERTENTIE SUN OIL SUN CREAM SUN MILK (OOK IN SPRAY) ANTENNE (Von onze parlementaire redactie) DEN HAAG De noodzakelijke invoering van de B.T.W. en de niet zonder wrijvingen verlopen overgang naar een vrije loon politiek hebben het kabinet volgens premier De Jong veel populariteit gekost. „Ik vind dat jammer, maar ben er toch van overtuigd dat we op de goede koers zitten", zei de premier gisteravond in een tele visie-interview voor AVRO's Televizier. Volgens premier De Jong is de solidariteit onder zijn minis tersploeg heel goed. Dit geldt ook ten aanzien van minister De Block. De premier sprong duidelijk voor de minister van Economische Zaken in de bres. U moet door zijn versprekingen heenzien en echt naar zijn be leid zelf kijken. Op het gebied van werkgelegenheid, industria lisering en regionaal beleid is zijn werk heel goed. aldus de premier. Hij ontkende dat het kabinet het ten aanzien van vernieuwin gen op tal van terreinen zou laten afweten. Met name de staatscommissi e - Cals-Donner. die staatsrechtelijke vernieuwin gen voorbereidt, heeft tijd nodig. Onjuist noemde de premier de opmerking, dat er van een be paalde partij niets uit deze com missie zou mogen komen. De leden van de staatscommissie zijn mans genoeg om ach dat niet te laten welgevallen, aldus de premier. Hij ging niet in op de vraag over het tot inzet maken van zijn kabinet bij de verkiezingen. „Dat is nu niet aan de orde. Dat moet met de regeringspartijen overlegd wor- Dat de socialistisohe oppositie leider drs. Den Uyl een wat pittiger oppositie is gaan voe ren noemde de premier „een goede ontwikkelingHij zei ook er geen last van te hebben: „Er Ls ook een zekere hoeveel heid schulmklopperij bij". Over de ontwikkeling in de Europese politiek zei de premier dat er na het vertrek van ge neraal De Gaulle zeker een en ander in de Franse houding ver anderen zal. maar dat dit niet dadelijk naar buiten zal komen. ..Veel politici zijn met De Gaulle tevens hun eigen alibi kwijt", merkte de premier hierbij op. Berichten in het Engelse blad ..Observer" over keiharde Indo nesische militaire terreur Jegens de Papoea's op voormalig Ne derlands Nleuw-Guinea waren voor de premier aanleiding op te merken, dat de Nederlandse re gering zal uitzoeken op welke gegevens deze berichten berus ten. „Dit waren nieuwe gegevens voor ons", aldus de premier, die ook zei dat Nederland nog altijd ..een zekere morele verantwoor delijkheid jegens de Papoea's bezit". De nota over het gedrag van de Nederlandse militairen in In donesië gedurende 1946-1950 had volgens de premier aangetoond, dat Nederlanders geen haar be ter zijn dan andere volkeren. „Het is een schokkend rapport- Maar de overgrote meerderheid van de Nederlandse militairen heeft zich correct gedragen", al dus de premier. Over de Nederlandse bemoeie nissen met de gebeurtenissen op Curasao zei premier De Jong dat het bestaande statuut met de Antillen en Suriname Neder land concrete verplichtingen op legt op het gebied van de de fensie. en buitenlandse politiek. Nederland geeft echter geen steun zonder voorwaarden. Met name zou Nederland geen steun verlenen als het erom zou gaan in de Antillen een impopulaire regering in het zadel te houden. In liet verleden is ook wel eens een steunaanvrage geweigerd, toen het ging om arbeidsmoei- lijfcheden in de haven van Wil lemstad. De premier liet voorts met zoveel woorden blijken, dat allerlei ontwikkelingen ook van invloed zullen zijn op de toe komstige Inhoud van het sta- Een Engelsman, Charles Hathaway, blijkt na een verkeersongeluk zijn ge heugen verloren te hebben. Dit brengt hem in een moeilijk parket, aangezien zes vrouwen hem beschouwen als him wettige echtgenoot. Al gauw wordt hij voor de rechtbank gedaagd wegens bi gamie. Een vrouwelijke advooate echter, onder de invloed van zijn charmante persoonlijkheid weet hem vrij te pleiten. Charles staat er echter op zijn straf uit te zitten. Na zijn vrijlating beginnen de moeilijkheden weer van voren af aan. Aldus de korte inhoud van „Zes vrou wen en een man", de* hoofdfilm van vanavond. Het uitgangspunt van deze komedie is aardig en geeft in het begin aanleiding tot enkele komische film vondsten. Later verloopt het verhaal min of meer in de klucht. Er blijven enkele grappige tonelen over. maar niet ge noeg om deze film boven de middelmaat te verheffen. In de hoofdrollen o.a. Rex Harrison Margaret Leighton en Cecil Parker. (Nederland I - 20.55 uur). TV-magazine over Holland Festival HILVERSUM DE N.O.S.-televisie /.al vijf magazines uit/enden over het Holland Festival, waarin optredende kunstenaars zullen worden geïnter viewd en achtergrondinformatie wordt gegeven. Het is dc bedoeling dat in de ze uitzendingen gesprekken te zien zul len zijn met musici, acteurs, schrij vers en mensen die organisatorisch bij het Holland Festival zijn betrokken. Ook zullen filmfragmenten van diver se voorstellingen worden vertoond. Zo zal men onder meer een gedeelte uit „Reconstructie", een door 7 mensen gemaakte opera, kunnen zien, gedeel ten uit het Offenbachconcert en uit bet ballet van Béjart. De eerste van deze serie magazines wordt vanavond op Nederland I uitgezonden. De redactie is in handen van Henriette Klautz, Jan Venema (die beiden tevens de presen tatie voor hun rekening nemen). Paul Verbist en Fred Bosman. Frans Boer lage heeft de regie. (Nederland I - 20.30 uur) t Slmon Carmiggelt. 18.58 Taalwenken. JMHPHHHi en actualiteiten. 19.40 Amusementsmuziek. 19.45 Pedagogisch programma. 20.00 Operet temuziek. 22.00 Nieuws, berichten, de Zeven Kunsten. 22.15 Gevarieerde muziek. (23.00- 23.10 Nieuws). 23.40 Nieuws. 23.45-0.30 Voor de zeelieden. •s; 7.32 Actualiteiten: 7.50 Ovi vrouw. (9.00-9.10 Gymnastiek voor de huis vrouw: 9.35 Waterstanden). N.O.S.: 10.00 Wat heeft dat kind?, pedagogische lezing. 10.20 Stereo: Muziek uit de Barok (opn.) KRO: 11.00 Nieuws. 11.02 Voor de zieken. 11.55 Mededelingen. NCRV: 12.00 Los-Vast: ird programma. (12.15 Boekbespre- ai-klassieke muziek. 15.00 Middagdienst de Ned. Baptisten Jeugdbeweging. NOS: :0 Meer over minder: informatief pro- mma over mensen en dingen die minder de voorgrond treden. 17.00 Bezigheden: gazine voor liefhebberijen en vrijetijds- :o: Met frisse moed: lichte grammofoc (8.30-8.33 De groer ding. 9.00 Stereo: I 8.50 Morgen wlj- c pianoconcert (gr.). Stereo: Operettemuziek (gr.). 13.00 Nier 13.11 Radiojournaal. 13.30 n moderne muziek. Daarna: Accor- l zangsolist: llchlc mu/.lc-l;. 17.no Tu-- 10 plus en 20 min: lichte grammofoon- raars van nu. 9.30 Zzzoeff*..in< taal programma. 10.00 Nieuws. 10.03 Nieuws.) N.O.S.: bij de kc Nieuws. 12.03 Felix Meurders. KRO: 13.00 15.03 Holster: pop- i Nieuws. 16.03 lORRRrrr.hitparade. 17.00 Nieuws. 17.02 Actualiteiten. 17.07-18.00 Draai- jijofdraaiikverzoekplatenprogramma. BRUSSEL^ NED (324 mededelingen en S.O.S.-berichten schippers). 12.55 Buitenlands pers overzicht. 13.00 Nieuws, weerbericht, beurs- •n dagklapper. 13.20 Tafelmuziek. H Symfonische •(Vervolg van de voorpagina) De Kamer was het er ook over eens dat de bijstand van de Nederlandse mi litairen in deze situatie onontkoombaar was. De Partij van de Arbeid, D '66 en de PPR twijfelden echter aan het zen den van 300 man extra aflossingstroe pen naar Curagao. D '66 wilde zelfs niet spreken van aflossing maar van een versterking van de troepen die al op Cu ragao aanwezig zijn. In een regerings verklaring had minister Bakker tevoren gezegd, dat op de Antillen al ruim 700 man mariniers aanwezig waren. Op verzoek van de waarnemend gouverneur Cola Debrot bleef tot zondag nog in New York had Nederland besloten de 300 man aflossingstroepen te sturen om as sistentie te verlenen bij het herstel van de orde in Willemstad. De oppositie drong er echter bij de re gering sterk op aan een initiatief te ne men tot wijziging van het koninkrijks statuut en tot het bijeenroepen van een ronde-tafelconferentie van de drie re geringen om hierover overleg te ple gen. Het bestaande statuut houdt, aldus de oppositiepartijen, het gevaar in dat Ne derland in allerlei conflicten betrokken kan worden in het Caraïbisch gebied. Juist daarom moet het noodzakelijk op de helling gezet worden. De regerings partijen meenden echter dat men juist op dit ogenblik geen onzekerheden mag scheppen. De PvdA diende over beëindiging van het statuut een motie in en zegde ver der toe eventueel met een motie te ko men voor het bijeenroepen van het ko- ninkrijksparlement. De CPN ging nog verder met een motie die van de rege ring zóndér 'meer eiste Aai alle troepen onverwijld teruggeroepen zouden moeten worden. Een motie van D '66 was wat voorzichtiger. Mr. Hans van Mierlo en zijn fractieleden drongen er in dit ver band bij de regering op aan met kracht te streven naar een zodanige wijziging van het koninkrijksstatuut dat het inzet- troepen in de toekomst onmoge lijk z Minister Bakker zegde de Kamer toe dat de troepen zo snel mogelijk terugge trokken zouden worden. Hij dacht dat dit op korte termijn zou kunnen gebeu ren. Voor wat de sociale projecten voor de Antillen betreft kon hij de Ka mer meedelen dat het bedrag van 3,5 miljoen gulden volgens de begroting verhoogd zou worden tot 10 miljoen gul- De vier regeringspartijen hadden geen behoefte aan de zes moties die door de oppositie ingediend waren: twee van de Partij van de Arbeid, twee van de PSP, één van D '66 en één van de CPN. De moties werden allen verworpen. Drie ervan hadden ten doel een ini tiatief te nemen tot wijziging van het koninkrijksstatuut, of dit statuut op te zeggen. Twee moties eisten directe te rugroeping van de Nederlandse troepen. Eén motie handelde over een sociaal reconstructieplan voor de Antillen. De minister had al gezegd dat hij in koninkrijksverband beraad wilde over het statuut en dat de troepen zo snel mo gelijk teruggetrokken zouden worden. Bovendien, aldus de minister, wil Neder land alles doen om de Antillen bij te staan in de sociale verbeteringen. „Wij zullen daarover bovendien voortdurend overleg blijven plegen met de Antilliaan se regering", aldus minister Bakker. Corot bracht 115 mille op AMSTERDAM (ANP». De eerste dag van een deze week te houden kunst veiling bij Mak van Waay in Amsterdam kenmerkte zich al direct door een hoog prijsniveau en een grote animo tot kopen, vooral bij de Duitse bezoekers, die dan ook overwegend tot de kopers behoorden. Toch ging liet doek dat het meest op bracht, namelijk 115.000 gulen. voor „Ita liaanse herder onder een boomgroep bij een beekje (omstreeks 1872) van Corot naar Parijs. Een schilderij van Adam van Breen (eerste helft 17e eeuw) „Figu ren op een bevroren Hollandse rivier" ging voor 32.000 gulden naar Engeland. Een Amsterdamse particulier kocht voor 36.000 gulden een werk van Henri met de Bles (omstreeks 1500-1560) „Rotsachtig landschap waarin op de voorgrond enige reizigers worden overvallen door rovers". Eveneens ln Nederland bleven twee ge zichten op de Dorpsstraat in Leidschen- dam. Ze brachten 22.000 gulden op. Ook de moderne schilders werden hoog ge waardeerd: opbrengst van een stilleven van Fernhout uit 1944 1000 gulden. Een liggend vrouwelijk naakt op een divan van Isaac Israëls werd verkocht voor 6000 gulden. Onderscheiding DEN HAAG (ANP».- Mej. H. H. P. Rijperman is benoemd tot ridder in de orde van oranje nassau. Zij is oud-we tenschappelijk ambtenaar bij het bureau der rijkscommissie voor vaderlandse ge schiedenis in Den Haag. De oud-voor zitter van de r-kscommissie. prof. jhr. dr. P. J. van Winter, reikte de versier selen behorende bij deze onderscheiding uit Kunst en kunstenaars Heinikcns Brouwerijen Nederland N.V. organiseert van 1 tot en met 21 sep tember in Museum Fodor te Amster dam een tentoonstelling van beelden de kunst t.g.v. het 50-jarig jubileum van de KLM in oktober a.s. Deelne ming staat open voor alle Nederlandse of in Nederland werkende beeldende kunstenaars. Als motief is gekozen: Luchtvaart, Beweging, Ruimte. Er zijn drie prijzen van 1500 gulden beschik baar, benevens KLM-retours. Inlich tingen geeft de afdeling Public Rela tions van Heineken, Postbus 28, Am sterdam. Het Tsjechische mannenkoor „Foerster* (70 zangers oi.v. prof. Karei Hradii) viert zijn 50-jarig bestaan met een korte tournee door België, Nederland en West-Duitsland. Op maandag 16 juni komt het koor in Diligentia met een veelzijdig programma van voor namelijk Tsjechische muziek, w.o. volksliederen. Op 17 juni zingt het koor in de hervormde kerk te Kat wijk. Prof. dr. E. Reeser is tijdens de alge mene vergadering van de Maatschap pij tot Bevordering der Toonkunst te Wageningen afgetreden als voorzitter van de Maatschappij. Hij heeft deze functie bijna twintig jaar vervuld. Prof. Reeser werd benoemd tot lid van verdienste en hem werd de Van Bere- steynpenning aangeboden. Zijn opvol ger is mr. A. S. H. A. Blaisse te Schie dam, tot nog toe algemeen ondervoor- Over de filosoof-literator-kunstverzame- iaar Frans Herr.sterhuis, die van 1722 tot 1790 leefde, zal door de „Werk groep 18de eeuw" op 9 en 10 septem ber een symposium gehouden worden in het slot Zuylen bij Utrecht. Daar wordt tevens een tentoonstelling Hen*- sterhuisiana ingericht. Het kamermo- ziekgezelschap Syntagma Musicum zal er voorts een concert van 18de-eeuwse muziek geven.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 2