^Ceid^Soti/fco/rtt Rustige zaterdag en zondag in ontnuchterd Willemstad s Protest van jeugd liep uit op felle rel Algemene staking is afgelast Aftreden regering geëist Hotels lopen leeg Pompidou maakt grootste kans IN SCHEVENINGEN flf i-v. Iff wil W flfy f JB - m Opschudding in Leidschendam Japans racewonder uit museum gestolen MERCKX GEBRUIKTE DOPING Huisarrest van Soekarno verscherpt Spoorwegen begon zomer zonder zorg POHER GEEFT ZICH NIET GEWONNEN Nederland op drempel van transplantatie iongen PAPENGRACHT 32-LEIDEN POSTBUS 11. TELEFOON 20935 REDACTIE 20015 en 25594 ADVERTENTIEAFDELING 20826 GERO 10 30 03 Bank: Amro-Bank N.V., Leiden Dir.: Drs. J. H. M. Brader J. F. J. M. Koens HOOFDREDACTEUR: L C. J. ROOZEN ABONNEMENT (bij vooruitbetaling) p.w. 1.10, p. mnd. 4.70, p. kwart. 14.10; fr. p. post 16.95 ADV (excl B T W.) 22 ct p. mm. Telefoontjes 2,- KLACHTEN bezorging tel. 33839 (18.00—19.00 uur) MAANDAG 2 JUNI 1969 PLAATSELIJK REGEN Vrij koude nacht met hier en daar mist. Morgen half- tot zwaarbewolkt met plaatselijk enige regen. Zwakke tot matige wind, krimpend naar richtingen tussen west en zuid. Ongcvéer dezelfde tempera turen als vandaag. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Antiyas Liber: „Optreden ran politie had racistisch karakter" rslaggevers DEN HAAG Stenen, glas en rookbommen gooiende be togers. gehelmde oproerpolitie, die felle charges uitvocrde: dat gewelddadige beeld leverde gistermiddag de Scheveningse Badhuisweg op als bruut einde van een demonstratieve op- politie moest ingrijpen toen er enkele ruiten aan scherven gingen van het Antillenhnis, waar het kabinet van dc gevol machtigde minister van de Nederlandse Antillen is gevestigd. Na afloop van de wanordelijkheden telde men 17 arrestanten. lolitie •en gebeten. »rdt I wordt door „Anti.vas Liber" te meer veroordeeld „daar er van merkbare kwade opzet gesproken kan worden, daar hel brute mishandeling duidelijk sprake was", aldus hel protest- WILLEMSTAD (ANP, AP). Ontnuchterd Willemstad is gedurende het weekeinde rustig geweest. Incidenten hebben zich, na onlusten van vrijdag, nauwelijks meer voorgedaan. De aangekondigde algemene staking is tot nader order uitgesteld. De vakbonden hebben de arbeiders de opdracht gegeven normaal aan het werk te gaan. De vakbondsleiders menen dat de termijn van 48 uur waarbinnen de rege ring moet aftreden dat is namelijk hun eis te kort is. De stakingsdreiging blijft hangen en veel zal afhangen van het gesprek dat de vakbonden vandaag nog met de regering zouden hebben. De scholen in Willemstad bleven vandaag nog gesloten. -wBBBM Een van de demonstranten, die dccl- lam aan de protestmars naar het Antil- LEIDSCHENDAM Het racewonder, waarmee de Nicawzeelander Hngh Anderson in 1964 en 1965 het wereldkampioenschap in de 125 cc-klasse bemachtigde, is ge stolen. In de nacht van vrijdag op zaterdag verdween deze motorfiets, een twee- cilinder watergekoelde Suzukimotor met tien versnellingen, uit het nationaal automobielmuscum in Leidschendam, dat kort tevoren was geopend. De daders hebben de motor met standaard en al meegenomen. Zij verschaften zich toegang tot het museum door in te breken. De politic heeft van de daders nog geen spoor te pakken. De directie van het museum veronderstelt, dat het de daders te doen is om de formule voor de afstelling van de motor, waaimee snelheden van dik over de 200 km per uur werden gehaald bij toerentallen van 15.000 per minuut. Ontzag en bewondering werd destijds in de motorwereld mef het racewonder af gedwongen. De heer E. V. N. Louwman jr. van het automuseum beschouwt de gestolen motorfiets dan ook als een historisch voorwerp van grote waarde. Is de museumwaarde onschatbaar, de ontwikkelingswaardè van de machine berekende hij op ongeveer een kwart miljoen gulden. Een beloning van 1000 is uitgeloofd voor wie aanwijzingen geeft, die leiden tot opsporing van de machine. De dieven hebben, aldus de heer Louwman. overigens niets aan de machine. Het automuseum kreeg het racewonder eerst nadat de Suzukifabrieken er zo veel aan hadden verandct'd, dat-hel onmogelijk is de formule'voor afstelling eruit af te leiden. Gediskwalificeerd SAVONA De Belgische wielrenner Eddy Merckx is vandaag wegens het ge bruik van doping gediskwalificeerd in de wielerronde van Italië. Merckx had de leiding in het algemeen klassement. Nederlandse VN-functionaris moet West-Irian verlaten DJAJAPOERA (ANP) De Het Indonesische ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft het bureau van het VN-ontwikkelingsprogr$mma n Dja- japoera een brief gezonden, waarin het Reiff beschuldigd van politieke activitei ten. De raaadsman voor West-Irian- kwesties van hel Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken, Soedjarwo Tjondronegoro, verklaarde zondag dat Reiff zich met politiek heetf ingelaten. Hij bracht bezoeken aan het hoofdwar- tier van vijandig tegenover Indonesië staande papoeas. In Europese kringen verklaarde men dat de Nederlander veelvuldig werd be naderd door Nederlands sprekende pa- et sympathie aan, doch in genoemde kringen achtte men geen reden aanwezig te geloven dat hij de papoeas in politiek opzicht hielp. Als hoofd van de afdeling onderwijs het ontwikkelingsprogramma had In de nacht van zaterdag op zondag zijn nog 300 mariniers udtt Nederland op Curagao aangekomen. Het was zo rustig in de stad, dat de nieuwaange- komenen alle tijd hadden om van de reis op verhaal te komen; zij werkten de achterstallige slaap onder de open tropenhemel weg. Ook in de afgelopen nacht was het rustig. Men houdt zich aan de avondklok. De schade die vrijdag is aangericht wordt geschat op 45 miljoen. Vele win keliers zijn al hun bezittingen kwijt. De meesten waren niet verzekerd. Men vreest verder het ergste voor het toe risme, dat voor Curagao een belang rijke bron van inkomsten is. De aan wezige toeristen hebben hun vakantie afgebroken en de hotels lopen leeg. De onlusten hebben, zoals bekend, aan vier personen het leven gekost. Er zijn 150 gewonden en er zijn 350 ar restaties verricht. De toestand van de gewonde vakbondsleider, Wilson Godet, is goed. Hij is buiten levensgevaar. Het Pentagon (Amerikaanse minis terie voor Defensie) heeft ontkend dat eenheden van de Amerikaanse vloot in Portorico in staat van alarm zijn gebracht. Er zijn ook geen plannen om de op Curagao aanwezige Amerikanen te evacueren. Intussen is er overeen stemming bereikt over een nieuwe CAO van Werkspoor Caribean. De loon schalen zullen verhoogd worden in twee etappes. De ministeriële goedkeuring moet nog gegeven worden. Op de eilan den St.-Maarten en St.-Eustatius is, in tegenstelling tot eerdere berichten, alles rustig gebleven. President Kroon heeft in een rede gesproken over een „nationale ramp". Hij deed een beroep op de bevolking alle krachten te wijden voor „het red den van onze samenleving; het is Cu racao dat op het spel staat". Trieste aanblik De Willei biedt nog steeds een trieste aanblik. Enkele gevels die de stad zo typeren, staan op instorten. In de Herenstraait zijn F,1 Globo, Caroussel, Caca Cohen, Casa Dialdas, El Louvre, La Modernists, El Ideal, Bon Ton, El Siglo en Boolchand totaal verwoest. Vuur en waterschade liepen op: La Moda, Davids, Windmill, Casa Palermo, Penha, Casa Amarilla, Morris Curie!de panden in de Keu kenstraat zijn allemaal door brand ern stig beschadigd. In de Breedestraat Punda zijn alle winkelvitrines leegge haald. Ook de winkel van Spritzer en Fuhrmann ontkwam niet aan rovers- handen hoewel het dikke veiligheidsglas zich uitstekend hield. Het KLM-kan- toor op 't Mr. Da Costa Gomezpl. werd van binnen verwoest. De zakén daar omheen liepen nauwelijks schade op. Aan de overzijde van de baai is een aantal oude huizen verwoest. Het bis schoppelijk huis werd door brand ver woest evenals hotel American, het oude gebouw van OGEM, het gebouw van Tauber, Bobica Brion met de aangren zende panden. In de Breedestraat O- trabande ging het HBU-tiliaal eraan alsmede het pand Golden Watch. Vrij wel alle winkels hier werden geplun derd. Naar schatting is zeventig procent van de zaken in de zakenwijk of ver brand of geplunderd. (Zie ook elders in dit blad). (Reuter) Het Indone sische leger heeft het huisarrest van oud-president Soekarno verscherpt. Zijn vijf kinderen mogen hem voorlopig niet meer bezoeken. Volgens welingelichte kringen geldt het verbod ook voor Soekarno s tweede vrouw Hartlni. Er is geen reden voor de maatregel op gegeven. De voormalige president wordt vrijdag achtenzestig jaar. UTRECHT De van wachttijden op de stations, heeft vrijwel geen problemen opgeleverd. Dat het publiek aandacht heeft geschonken aan de nieuwe regeling blijkt uit het feit dal op sommige stations, zoals in Rot terdam en Vlaardingen, de spoorboekjes snel waren uitverkocht. De Spoorwegen hebben echter rekening gehouden met djt „bestselleraspect" en ongeveer de helft meer boekjes laten drukken dan normaal; de bevoorrading verliep dan ook weer vlot. Tengevolge van het goede weer was de drukte op de stations rede lijk te noemen. Vlucht. Een jonge Tsjecho-Slowaal se soldaat is in de nacht van zaterdag c zondag met een lichte pantserwagen na; Oostenrijk gevlucht, waar hij politiek asiel heeft gevraagd. Het voertuig is e de Tsjecho-Slowaakse autoriteiten terug- (Van c correspondent Lucas Kleyn) PARIJS Weliswaar is Pompidou gisteren nog geen president van de republiek geworden, maar alles wijst erop dat hy over veertien dagen by de tweede ronde op de stoel van De Gaulle in het Elysée kan gaan zitten. Het ver schil in percentages tussen hem en Poher bedraagt meer dan 20 procent, die Poher alleen maar kan inlopen als hij by de tweede ronde de steun zou krijgen van de communisten. Wat uit gesloten schijnt. En ook al zou hij die krügen, dan kan Poher niet in dc po sitie komen van een president, die ze ven jaar lang afgeschilderd zal worden als de gevangene van de communisten. De uitslag van de eerste ronde is ais volgt: Pompidou 44.40 procent Poher 23.38 procent Duclos 21.53 procent Deferre 5.06 procent Rocard 3.65 procent Krivine 1.06 procent Ducatel - 1.32 procent Zondagavond laat zeker van zijn over winning, heeft Pompidou een beroep gedaan op Poher om zich bij de tweede ronde terug te trekken. Vrienden van Poher sloten zich daarbij toezingen van 1965 kandidaat was. Tixier bracht hulde aan de moed van Poher die het bij het referendum tegen De Gaulle heeft opgenomen, maar gaf hem de raad het verleden thans te laten rusten en alleen nog maar oog te hebben voor de toekomst. Poher is op dat verzoek niet ingegaan en heeft ge antwoord dat de strijd om het presi dentschap nu pas goed zal beginnen. Of hij dat zelf gelooft is zeer de vraag. „Ik ben te sportief en te bescheiden ge weest", was zijn conclusie. Van de ochtendbladen doet ook de conservatief-liberaie Figaro een beroep op Poher om zich terug te trekken. Poher heeft daar tot donderdagochtend 12 uur de tijd voor. Daarentegen meent dat ■rugtrekken, omdat i bij c Dikke rookwolken hingen vrijdag boven Willemstad. Op de foto ie nog ju iet de bekendi Jong Oranje niet naar de West (Van onze sportredactie) DEN HAAG Het bestuur van de KNVB heeft besloten de reis van Jong Oranje naar de West, die zou plaats heb ben van 15 tot en met 25 juni met twee wedstrijden op Suriname en twee wed strijden op Curacao, in verband met de huidige omstandigheden op Curagao niet te laten doorgaan. Voorlopig is de tour nee van de agenda afgevoerd. tisch verdwijnen en Frankrijk deeld worden in twee blokken: een gaullistisch en een communistisch. Vanmiddag vergaderde het bestuur van de communistische partij om zijn houding te bepalen voor de tweede ronde. Het meest waarschijnlijke is, dat alle communistische kiezers de stille wenk krijgen om op 15 juni maar rus tig te gaan vissen. Immers, Jacques Duclos zit op zijn 72ste jaar op fluweel. Hij is vandaag de held van de Franse arbeidersklasse want zijn partij is de derde geworden van Frankrijk en heeft de oude SFIO, de socialistische partij, druk maken? Poher en Pompidou zijn voor hen lood om oud ijzer. Zonder verder een hand uit te steken, laten zij hij de buitenlandse politiek Gaulle zal voortzetten, wat in de kraam te pas komt van Moskou. En wat dr binnenlandse politiek betreft, zullen zij samen met het machtige communisti sche vakverbond, de CGT zoveel eisen stellen aan loonsverhoging en verkor ting van de werktijd, dat de Franse ar beiders in toenemende mate het gevoel krijgen zo zy dat al nie thebben Jacq. Duclos is onze man en onze enige man. De communistische humanité was maandagmorgen uiterst beleefd en be scheiden ten opzichte van Gaston Def- ferre en de socialistische partij. Wat wonder? Over de doden mets dan goeds. LEIDEN (ANP) Nederland staat op de drempel van een longtransplanta De experimentele faze is thans dat in bepaalde medische centra ngreep wordt overwogen. Geziei jraken van longartsen en de uitli 'el In Dit concludeerden prof. dr. J. Swieren- ga en dr. J. P. M. Wagenaar uit de be sprekingen tijdens het 19e congres van de „Association internationale pour l'étude des bronches", dat dezer dagen in Leiden is gehouden. De laatste belet selen zijn, dat nog niet nauwkeurig ge noeg bekend is welke patiënten voor een long-transplantatie in aanmerking ko men. Hoogstwaarschijnlijk zijn het bij voorkeur jonge mensen, waarvan alleen de longen zijn aangetast, maar voorts nog over een gezond lichaam beschikken, aldus de twee specialisten. Eerst zullen de resultaten moeten worden afgewacht in de eerste operaties, voor verdere ïrfijning van de indicaties.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 1