WILLEM II WON EERSTE SLAG OM PLAATS IN MERKENTOUR Merckx van zware last bevrijd in Ronde van Italië Minister en zitten elkaar leraren in haren Motorfiets meer in trek dan scooter Voorselectie van vijftien ploegen EINDVOORSTELLEN SPELLING VAN BASTAARDWOORDEN Akkoord Belgische en Nederlandse Geplaagde eeboer krijgt genoeg van zn stieren commissie Voorbarig bericht van departement Ambassadeur Van Ittersum in Angola WOENSDAG 28 MEI 1969 DE LEIDSE COURANT CONCLUSIE BOVAG UTRECHT (ANP) De conclusie lijkt ewettigd. dat 1968 een goed jaar Ie motorvoertuigenbelasting kan worden enoemd. Het merendeel van de bedrij- fcn in deze bedrijfstak boekte betere lerkopen van motorvoertuigen dan 1967. Datzelfde geldt voor de resultaten de werkplaats en voor de verkoop nderdelen en accessoires. Ook de omzetten in benzine en motor ic waren in 1969 beter in vergelijking et 1967. Voor dieselolie en antiv aren de resultaten echter minder goed. staan in het jaarversla an de Bond van Automobiel jarage- en Aanverwante Bedrijven (BO- tG) in Den Haag. Een door de be- ijfseconomische dienst van de bond ge- Duden enquête onder alle garagebedrij- >n (ook de niet-leden) over de resulta- n in deze branche gedurende 1968 t, dat bijna 60 procent de netto-winst -er dat jaar gunstiger beoordeelt dan e over 1967. Inzake de handel in gebruikte auto'i ordt opgemerkt, dat jaarlijks ruwweg 'reemaal zoveel gebruikte personenau- 's worden verhandeld als nieuwe. Dt ind heeft echter de indruk, dat het be ng van de handel in gebruikte auto'i or niet-gespecialiseerde handelaren nog ij algemeen wordt onderschat. Met be- ekking tot de afdeling motorrijwielen ordt gezegd, dat de motorverkopen het eptepunt thans hebben gepasseerd. De atste jaren werden jaarlijks ongeveer D00 stuks verkocht. De scooter heeft ijwel geheel plaats moeten maken voor motorfiets. Amerikanen geven veroverde berg prijs SAIGON (AP) Amerikaanse para- hulisten hebben de berg Dong Ap Bia, Ie zij verleden week na felle gevech- tn hebben veroverd, weer ontruimd. bestorming van de 914 meter hoge fcrg heeft in het Amerikaanse congres lel kritiek ondervonden. Een militaire bordvoerder verklaarde woensdag in in, dat de laatste commando-eenhe- van de 101ste luchtcavaleriedivisie i bij het aanbreken van de dag van top van de Dong Ap Bia hebben te- [getrokken. Franse competitie PARIJS Voor de Franse competitie gisteren de volgende wedstrijden BordeauxSedan 02 en —Marseille 00. De stand is nu: 1. St.-Etienne 31 ge- |>eeld en 52 punten; 2. Bordeaux 31—47. nende tijd een eind gekomen. Ik vind het jammet voor Ca- ballero, maar het zat er nu eenmaal in dat slechts één Neder landse ploeg gekozen zou worden. We zijn erg blij met onze overwinning, waar we eigenlijk al op vooruitgelopen zijn. Om eventualiteiten te voorkomen hebben we al verschillende maatregelen genomen, zoals bestelling van extra-materiaal en mogelijkheden tot uitbreiding van het personeel. Het gaat er nu alleen nog om dat wij. vooropgesteld dat we de defini tieve selectie ook halen, het waar maken rijp te zijn voor de Tour." (Vtm onze sportredactie) PARIJS Willem II-Gazelle heeft voorlopig de Nederlandse slag om een plaats in de merken-Tour de France van dit jaar gewonnen. Gisteren gaven de organisatoren van de Ronde van Frankrijk de nanien vrjj van de vijftien equipes die de eerste selectie overleefden en daarbij ontbrak Ca- ballero, dat zich met Willem II kandidaat stelde voor de Nederlandse afvaardiging. Op 12 juni. vijftien dagen voor de start, zullen Levitan cn Goddet bekendmaken welke teams definitief in de Tour een plaats krijgen. Dat hoeft geen ingewikkelde zaak te worden, want van de vijftien aangewezen ploegen sneuvelt er slechts één. Voor de hand ligt, dat een Italiaans merk het slachtoffer wordt. Met vier ploegen is Italië op dit moment zelfs nog stei'ker ver tegenwoordigd dan de opvallende wielernatie België. De uitslag van de schiftingsactie in Frankrijk is door Willem II-Gazelle vanzelfsprekend met groot genoegen ontvangen. Over de gunstige beslissing („officieel weten we nog van niets") zei reclamechef W. Oepts: „Gelukkig is aan de span- Beter voor de dag Caballero (evenmin vanuit Frankrijk al officieel op de hoogte gesteld) toonde zich onaangenaam verrast door de nederlaag. Manager Frans van den Ende: ,.Het verbaast me, dat we er niet bij zijn. We hadden weliswaar nog geen speciale voor zieningen getroffen, maar in stilte toch gehoopt op een goede afloop. Ik dacht ook terecht, want als men de resultaten van Willem II met Caballero vergelijkt komen wij beter voor de dag. In het klassement van de Coup du Monde staan wij vijfde en Willem II negende. In het Belgische kampioenschap bezetten wij de vierde plaats en Willem II de achtste. Dot zegt voldoende, dacht ik. Daarom geloof ik ook niet, dat deze beslissing op sportieve basis steunt. Het zal wel een com merciële zaak zijn, denk ik." De Toufselectie, zoals die gisteren bekend werd, ziet er als volgt uit: België: Faema, Flandria-De Clerck en Mann- Gründig; Spanje: Fagor en KAS; Italië: Filotex, Molteni, Sal- varani en Sanson; Nederland: Willem II; Frankrijk: BIC, Frimatic-Viva de Gribaldy, Merrier BP. Peugeot BP en Sonolor-Lejeune. (Van onze parlementaire redactie) >EN HAAG De eindvoorstellen de Nederlands-Belgische commissie de spelling van bastaardwoorden thans officieel gepubliceerd door lister Veringa (O. en W.) en zijn gische ambtgenoot prof. Van Me len, minister van de Nederlandse De voorstellen waren begin il reeds bekend geworden en ook in blad gepubliceerd. a de eindvoorstellen zijn twee eerder [ebrachte rapporten verwerkt en tot geheel samengevoegd. Dit betreft rapport van juni 1966 over de spel- van bastaardwoorden en het nader port van juni 1967 over de spelling i ei-ij, van au-ou, van achtervoegsel k en van de werkwoordsvormen, ie Belgisch-Nederlandse commissie :kt t.a.v. haar eindvoorstellen op, zij bij alle verschillen van mening, ook onder haar leden bestaan, als (Van e verslaggevers) IHIMMERT „Volgend jaar doe stieren aan de kant. Ik heb meer enoeg van die poppenkast". Dat veehandelaar J. Kuijpers te Sohim- I, die evenals zijn broers veehande- de laatste jaren getergd wordt en man, die de afrastering van vei vernielt om de stieren de vrij- te geven en tegelijkertijd ook de en in de omgeving uit de wei jaagt. Iet is een seksueel gestoorde, die al heel wat ellende heeft bezorgd, weten wie het is, maar we kunnen bewijzen", zegt de heer Kuijpers. zomer van 1967 begon de seksueel «orde met deze activiteiten. Menig kreeg de heer Kuijpers en zijn i een telefoontje, dat de stieren wa- uitgebroken. Steeds was het prik- raad vakkundig doorgeknipt. Hoe- men aanvankelijk aan normale bal gheid dacht, ontdekte men al spoe- dat tegelijkertijd in de buurt ook op dezelfde manier in vrijheid len gesteld. ehandelaar Kuijpers en zijn broers en al heel wat moeite gedaan om man op heterdaad te betrappen: hebben zelfs eens acht nachten in ei geslapen met een dikke knuppel i hand. Er gebeurde niets, maar e negende dag was het mis. Toen :n de draden weer doorgeknipt". vorige week donderdag zei de Kuijpers nog tegen zijn buurman: gaat goed. We hebben geen last van die man". Prompt een dag was het weer zo ver. „Het is nu zo, dat ik elke morgen mijn hart houd als de telefoon gaat". geheel achter de geformuleerde conclu sies en de daaruit voortvloeiende re gels staat. Met nadruk ontkent de com missie berichten over verschillen van opvatting tussen Nederlandse leden ener zijds en de Belgische leden anderzijds: „Van enige tegenstelling tussen de Ne derlandse en Belgische delegatie is geen sprake". Voorzitter van de Belgische delegatie was de heer W. Pee; voorzit ter van de Nederlandse delegatie de heer J. H. Wesselings. Zoals bekend stelt de commissie in haar nader rapport voor om de uitgang „dt" bij de verbuiging van werkwoords vormen achterwege te laten. Dus „hij antwoord" in plaats van „hij ant woordt". Ook wil de commissie een aantal verdubbelingen in de verleden tijd van werkwoordsvormen laten ver dwijnen. „Hij lustte" en „hij landde" zou moeten worden „hij luste" en „hij lande". Voorts stelt de commissie voor om te schrijven vreselik, dadelik, mak kelik etc. De commissie ontraadt een herzie ning van de spelling van het foneem „ei" door wijziging in „ij". Ook ziet de commissie te weinig voordelen om te gaan tot wijziging van de spelling van het foneem „ou". De commissie wil woorden eindigend op „eau" en uitge sproken als „oo" voortaan als ,,o' spellen, dus: buro, kado, nivo, plumo, plato. Een als „ee" uitgesproken uit gang e(e) stelt de commissie voor ook als „ee" te spellen, dus: kafee, kana- pee, komitee, logee. Voorts beogen voorstellen over te gaan tot schrijfwij zen als: januarie, junie, makaroni, tak- sie, finansiën, analities, stilisties, buuste, luukse, stuukwerk, truuk, eksekutoor, rekwizitoor, aksent, aksijns, akkwizitie, biblioteek, tee, reuma. Voorts boeke- kast, boeredochter, gekkehuis, maar ha venmeester, molensteen, zuidenwind. De commissie heeft zich onthouden van het doen van voorstellen tot ver nederlandsing van de spelling van aard rijkskundige namen in het buitenland, waarvoor het Nederlands geen eigen vorm heeft. Dit viel volgens de commis sie te ver buiten haar opdracht. De commissie meent echter wel, dat ns aanvaarding van haar rapport de spel ling van dergelijke woorden alsook var historische namen opnieuw zal moeten worden bezien. Indien de voorstellen van de commis sies worden aanvaard en het parlement de spellingwet overeenkomstig wijzigt, zal ook de woordenlijst van 1954 daaraan aangepast moeten worden. De verneder landsing van de spelling van de bas taardwoorden zal een scherpere schei ding veroorzaken tussen deze categorie en die van de vreemde woorden. In het algemeen horen vreemde woorden een woordenlijst van de Nederlandse taal niet thuis, aldus de commissie, zullen wetenschappelijke en technische termen van Grieks-Latijnse herkomst in ruime mate moeten worden opgeno men, in het bijzonder de termen die door het gebruik in kranten en tijd schriften gemeengoed zijn geworden. Ook moet volgens de commissie bi; herziening van de woordenlijst 1954 aan dacht gegeven worden aan de wense lijkheid van incidentele vernederland singen. waarvoor geen afzonderlijke re gels zijn geformuleerd, als voorbeeld noemt de commissie vernederlandsing van cacao tot kakou, geisha tot geisja shag tot sjek en shintoïsme tot sjintoïs- Ajax wilde trainen en dacht daar voor gebruik te kunnen maken van een van de velden van het stadion Santiago Bernabeu. Dat mocht niet en Ajax zocht elders onderdak. Ook dat ging niet zo als het gaan moestHet duurde meer dan een half uur voor dat vervoer naar een sportveld werd gevonden. V.I.n.r. Klaas Nuninga, Salo Muller, Rinus Michels, Wim Suurbier, Piet Keizer. Links: Milan linksbuiten Pierino Prati. Rechts: Milan rechtsbuiten Kurt Hamrin. Op de voorgrond de voeten die Ajax moeten vellen. Vittoria Adorni, eens wereldkam pioen, heeft gisteren in de twaalfde etappe van de Ronde van Italië be zoek gehad van de man met de. hamer Op het bijzonder bergachtig terrein werd Adorni op twintig mi nuten achterstand gereden. Links met de bidon boven het hoofd, Giancalro Ferretti. Franse tenniskampioenschappen Tom Okker in tweede ronde PARIJS Tom Okker heeft zich gis teren geplaatst voor de tweede ronde van het hercnenkelspel van de open Franse tenniskampioenschappen in Pa rijs. HU won met 63, 62, 60 van de Fransman Bernard Paul. De enige verrassing was het verlies van de Italiaan Nicola Pietrangeli tegen de Roemeen Petru Marmureanu. De bes te partij speelden de Spanjaard Manuel Orantes en de Deen Torben Ulrich. Op het centre court verloor Ulrich, die zijn lange haar in twee staarten aan weers zijden van zijn hoofd had gebonden, in <Sp.)—Ulrich (Den.) 6—2. 6—0; Roche (Aus.)—Mukerjea (ln< Stolle (Aus.)—De Crc 6—0, 6—3; Hewitt (Z.-Afr.. 6—1, 6—3, 6—3; Kodes (Tsj.)—Drossard (Belg.) 6—1, 6—3, 6—3; Holecek (Tsj.)—Taylor (GE) w.o.; Marmureanu (Roem.)—Pietrangeli (It.) 6—3, 6—3, 6—2: Okker (Ned.)—Paul (Fr.) 6—3, 6—2, 6—0; Riessen (VS)—Montrenaud (Fr.)— ville (Aus.)—Christina Sandberg< Zw.) 4—6. 6—3, 6—4; Pat Walkden (Z.-AtlM—Junko Sawamalsu (Jap.) 7—5, 6—l^jïpdy Heldman (VS)—Joyce Young (Aus.) 6—1, 6—2; Ann Jones (GB)—Pigeon (VS) 6—2, 6—0; Margaret Court (Aus.)—Arias (Arg.) 6—1, 6—2; Nancy Tsjechen nit Davis Cup PARIJS Tsjecho-Slowakije heeft zich gisteren officieel teruggetrokken uit de Davis Cup uit protest tegen de Zuid- afrikaanse apartheidspolitiek. De twee landen zouden elkaar in de derde ronde ontmoeten. Zuid-Afrika zal nu moeten spelen tegen de winnaar van Groot-Brit- tannië tegen West-Duitsland. Fedor den Hertog oniveerstaan baar in Engeland SILVI MARINA De Italiaan Schia- von heeft gisteren Eddy Merckx van een zware last bevrüd. Voor de jonge Belg werd het verdedigen van de roze leiders trui in de Ronde van Italië tol aan de aankomst in Milaan een tc grote op gave. Merckx stond in de twaalfde rit Schiavon dan ook negen seconden winst toe, waardoor hü naar de tweede plaats terugviel en in een in zijn ogen gunstiger positie kwam om zyn belofte deze Ronde te winnen, waar te maken. De rit van Scanno naar Silvi Marina heeft voor de wereldkampioen op de weg, de Italiaan Adorni niet zo'n prettig verloop gekregen. Alle favorieten eindig den voor in het veld, Adorni werd ech ter door lekke banden en pech op grote achterstand gereden. De twaalfde etappe kenmerkte zich dooL^'ta'lrijkèpógingén óm weg te ko men. Vijftien kilometer voor de finish sprong Taccqne yeg, hu werd echter ingelopen doof een groepje renners van wie in de eindsprint, die tegen een klei ne helling opliep, de Italiaan Colombo de snelste was. Daarvóór had, bü doorkomst in Chie- ti, zich een valpartij voorgedaan, waar bij drie jonge Italiaanse renners, Giusep pe Bratzu, Alberto Rossetto en Maurizio Malagutti, ernstig werden gewond. Het ongeluk werd veroorzaakt door de onzorgvuldigheid van een automobilist. De pas kortgeleden prof geworden ren ners werden door de achteropkomende auto geraakt en moesten met zware ver wondingen in een ziekenhuis worden op genomen. Bratzu had naast een gebroken arm en been ernstig hoofdletsel, Rossetto brak een voet en Malagutti een arm en Het algemeen i etappe luidt: 1. Schiavon nuten 46 seconden; op (Belg.); op 26 (It.) 2.24: 9. Mori (It.); op 3.0410. Moser (It.). Overheersing Fedor den Hertog heeft in de vierde rit van de Ronde van Groot-Brittannië van Great Malvern naar Porthcawl over 179 kilometer zijn ploeggenoot Popke Oosterhof als leider onttroond en het gehele rennersveld ontluisterd. Den Hertog staat nu eerste met een voor sprong van bijna acht minuten op Oos- Reeds na drie kilometer ontsnapte Den Hertog. De twee renners die bij hem bleven, de Pool Mikolajczyk en de Rus Gontjoerov, konden echter de tweede demarrage van de Nederlander, veertig kilometer van de*finish, niet verhinderen. Den Hertog ging met een voorsprong van ruim drie minuten.Qp de Pool over de eindstreep. Oosterhof werd achtste, Van de Kruijs tiende en Vrancken ein digde als 53ste. De Nederlanders overheersen deze ronde volkomen. Behalve de eerste plaats in het individuele klassement, bezetten zij ook in het berg-, punten- en ploegen- klassement de eerste plaats. De uitslag van de vierde rit Is: 1. Den Hertog (Ned.) 179 km In 4.40.27. 2. Miko- lajczvk (Pol.) 4.43.29. 3. Doyle (Ier.) 4.46.23. 4. Polewiak (Pol.) 4.48.42, 5. Roach (GB) 15.15.01. 2. Oosterhof (Ned.) 15.23.14. 3. Dalley (GB) 15.25.21, 4. Doyle (Ier.) 15.25.33, 5. Gont- jurov (Rus.) 15.25.45 Ritzege Jan Janssen Jan Janssen heeft gisteren de derde etappe van de Ronde van de Zes Pro vinciën gewonnen. De Belg Bracke blijft leider in het algemeen klassement. De rit ging van Valence naar Grenoble. De uitslag Is: 1. Janssen (Ned.) 201 km in - - 1 (Belg), Het algemeen klassement na drie etappes Is: 1. Bracke (Belg.) 10.33.37 2. Poulldor (Fr.) op 10 sec.: 3. Anquetll (Fr.) op 18 sec.; 4. Huysmans (Belg.) en Janssen (Ned.) op 31 sec.; 6. Plngeon (Fr.) op 39 sec.; 7. Beugels (Ned.) op 41 sec.; 8. Bouloux (Fr.) op 42 sec.; a rjome7 del Moral (Sp.) op 49 sec.; io. Gal dos (Sp.) op 53 sec.: 23 Hiddinga (Ned.) en San Miguel (Sp.) op 1.14. W.K. VOETBAL Le Figaro is weer verschenen (Van onze correspondent) PARIJS Na twee weken van staking is dinsdagmorgen het conservatief-libera- le ochtendblad Le Figaro weer versche nen. Het conflict tussen directie en re dactie is niet bijgelegd, aangezien de eigenaar Prouvost een man van meer dan 80 jaar en miljardair niet wilde afzien van zijn poging om medezeggenschap te krijgen in de redactionele samenstelling van de krant. De redactie, die dat una niem weigerde, heeft daarop de rechter lijke macht in de arm genomen, want bij de bevrijding na de oorlog werd een nieuwe Figaro niet toegewezen aan de eigenaar, maar aan de ploeg van de toenmalige hoofdredacteur Pierre Brisson, inmiddels overleden. De justitie heeft thans voor de tijd van drie maanden een voorlopige administrateur benoemd en zal eind juni in het conflict tussen directie en redactie uitspraak doen. aanvullend voorstel gedaan voor de re geling op grond van de nieuwe formule, maar daarover heeft de raad van lera ren zich nog niet kunnen uitspreken. Van overeenstemming kan tot op dit ogen blik dan ook geen sprake zijn, aldus de DEN HAAG (ANP) Het overleg naar aanleiding van de onvrede over een wijziging van de formule voor het bepalen van de lerarcnlessen bij het voorbereidend hoger en middelbaar on derwijs heeft tot oplossing Van de moei lijkheden geleid. Werd voorheen het aan tal van de bedoelde lessen gerelateerd aan het aantal klassen, volgens de nieu we formule zal het aantal lessen afhan kelijk zijn van bet aantal leerlingen. De oplossing is gevonden door de nieuwe I formule aan te vullen met een margere- geling. Scholen die tekort komen aan le- i rarenlessen kunnen een aantal extra- lessen opnemen. Deze lessen kunnen zij in een volgend schooljaar inlopen. Houden zij leraren- lessen over, dan kunnén de niet-gebruik- te bij het aantal voor een volgend school jaar worden gevoegd. Het aantal extra- lessen wordt jaarlijks door de minis ter vastgelegd. Er bestaat een mogelijk heid tot bijsturen, aldus het ministerie. De raad van leraren deelt naar aan leiding van dit departementale bericht mee, dat de moeilijkheden niet zijn op gelost. In afwijking van wat het minis terie zonder medeweten en buiten verantwoordelijkheid van de raad van leraren meedeelde, is aldus de raad van leraren geen overeenstemming be reikt Wel werd door het ministerie een Oververmoeide drs. Tilanus in ziekenhuis DEN HAAG'(A.N.P.). De voorzitter van de CHU-fractie in de Tweede Kamer, drs. A. D. W. Tilanus, is gisteravond ter observatie in een ziekenhuis te Arnhem opgenomen. De heer Tilanus voelde zich de laatste tijd al oververmoeid. Eén met 13 in toto DEN HAAG. Voor toto no. 41 van het pinksterweekeinde heeft zich pas één deelnemer gemeld met dertien juist voor spelde uitslagen. Voor de tweede en derde prijs zijn resp. 25 en 303 gegadigden. Voor de extra-prijs (eerste acht) meldden zich 144 deelnemers. LISSABON (A.F.P.). De Nederlandse ambassadeur in Portugal, mr. G. E. baron van Ittersum, brengt op het ogenblik een bezoek aan Angola, het Portugese ge biedsdeel in West-Afrika. Gisteren vertrok hij uit de hoofdplaats Loeanda naar het zuiden. Daar zal hij volgens een bericht van het Portugese persbureau A.N.I. o.a. de havenstad Lobito en de ijzermijnen van Cassinga bezoeken. Vrijdag gaat de ambassadeur naar het diamantwinningsgebied ten noorden van Loeanda. Volgende week woensdag reist hij door naar Mozam bique, het Portugese gebiedsdeel aan de zuidoostkust van Afrika, Denemarken won van Ierland KOPENHAGEN Denemarken heeft gisteravond in Kopenhagen in een elimi natiewedstrijd voor het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal met 20 gewonnen van Ierland. Beide doelpunten werden gemaakt door de ex-PSV-speler Ole Soerensen, in de 36e en 66e minuut. Er waren 26.700 toeschouwers. De stand in groep twee is: 1. Tsj.-Slowakije 4 3 0 1 6 63 2. Hongarije 1 1 0 0 2 20 3. Denemarken '3 1 0 2 2 24 4. Ierland 2 0 0 2 0 1—4 Veteraan Dick Tiger bedwingt kampioen NEW YORK De 39-jarige Dick Tiger Biafra heeft in MadLson Square Garden (New York) een gevecht over tien ronden in het middengewicht tegen wereldkam pioen Nino Benvenuti (Italië) op punten gewonnen. Het was een van Tigers beste partijen in zijn 18-jarige carrière als beroepsbokser. De 12.000 toeschouwers zagen Tiger gedurende de gehele partij domineren. Voor Benvenuti was het een test voor een mogelijke entree in de half zwaargewichtkl asse, maar kenners geven hem in dde klasse niet veel kaïns tegen de huidige wereldkampioen Bob Foster (VS). Cooper wil titel afstaan LONDEN De Engelse bokskampioen in het zwaargewicht Henry Cooper wil zijn nationale titel afstaan, omdat de Engelse Boksbond aan het gevecht van Cooper en Jimm Ellis, volgende maand, niet het predikaat wereldtitelgevecht wil verlenen. Cooper is reeds tien jaar en vier maanden Engels kampioen in het zwaargewicht

Leidse Courant | 1969 | | pagina 9