Ajax: geloof in eigen kwaliteiten Michels vreest de tactiek van psychologische ontreddering BnijlH m Bij AC Milan alleen .no DE SCHEIDSRECHTER: JOSE MARIA ORTIZ DE MENDIBIL MONASTERIO Komt u maar mee naar onze oefenvelden... SUURBIER HAD EVEN LAST VAN ZENUWEN 11 Niet gerust op goede afloop WOENSDAG 28 MEI 1969 DE LEXDSE COURANT (Van onze sportredactie) MADRID „Het spijt me heren, maar het is echt niet toe gestaan op het hoofdveld te trainen". Real Madrid's secretaris Calderon was vriendelijk maar gedecideerd toen Rinus Michels en zijn spelers gisteren aanstalten maakten het veld van het immense Estadio Santiago Bernabeu te betreden. De voortdu rend neergutsende regen had de heer Calderon bang gemaakt. „De conditie van het veld is prima, maar we willen dat graag zo houden. Als u wilt trainen moet u maar meekomen naar onze oefenvelden". Rinus Michels keek verbaasd. Met de Spaanse voetbalbond was de afspraak gemaakt, dat de Ajaxspelers gisteren zouden kunnen trainen in het stadion, waar zij van avond A.C. Milan zullen ontmoeten. Die afspraak dateerde echter van tweede pinksterdag. Toen was het weer in Madrid nog zomers en moest Real Madrid nog in het veld komen tegen Rapid Wenen in een benefietwedstrijd voor Real's voormalige Hongaarse ster Ferenc Puskas. Terwijl 60.000 mensen het definitieve afscheid van de eens zo gevierde schutter bijwoonden, pakten donkere wolken zich samen boven de Spaanse hoofdstad. En het door Real met 42 gewonnen duel Puskas speelde tien minuten mee en verliet toen onder luide bijval hêft-strijdpeTk was nog niet afgelopen, of een wolk breuk barstte los, een voorde tijd yam het jaar in Madrid bij zonden ongewoon verschijnsel. De regen hield de hele nacht aan en daarom oordeelde Cal deron het verstandiger het veld te sparen tot de wedstrijd van vanavond. Ajax werd daardoor wel gedwongen uit te wijken naar de in het noorden van Madrid gelegen sports tad van Real, waar naast fraaie zwembaden, tennisbanen en sporthallen een aantal uitstekende trai ningsvelden ter beschikking van de leden van Spanjes meest vooraanstaande en de rijkste sportvereniging staan. Daar. waar ook het grote Real zelf pleegt te trainen, kregen de Ajacieden de schrik van hun leven. Tijdens een lichte training kreeg plotseling Wim Suurbier. de man die Mi la ris gevaarlijkste aanval ler Prati moet uitschakelen, een „black out". Suurbier wist ineens niet meer wat er rond hem gebeurde. „Hij was overspan nen van de zenuwen", lichtte veel later, toen Suurbier al weer de oude was, Ajax- clubarts dr. Rolinik toe. „Zoiets komt bij een sportman! die kort voor een belang rijke wedstrijd staat, wel vaker voor. Het is niets verontrustends". Toen Suurbier en de meeste van zijn medespelers de kleedkamer al weer had den opgezocht, kwam Michels linksback Theo van Duivenbode nog even onder handen nemeh. De darmstoomissen die zaterdag een aanval hadden gedaan op Van Duivenbodes conditie, bleken te zijn verdwenen. „Theo is topfit. Hij kan spe len", stelde Michels na afloop van de trai ning opgelucht vast. Waarmee het laat ste vraagteken bij Ajax was weggenomen. Alle spelers zijn in staat om vanavond te spelen en ihet hangt dus van Michels af. wie binnen de lijnen zullen komen. Zelden zo rustig De uitstekende voorbereiding heeft als resultaat gehad dat de ploeg gelooft in eigën^"kwaliteit. De 33-jarige verzorger Salo Muller, die al elf jaar bij Ajax is en de ploeg van haver tot gort kent, zegt:. „Ik 'J ""i rustig meêge- „Ik merk'altijd onmiddellijk als er span ning is, wanneer zij ach zenuwachtig voelen. Dan komen zij ieder moment met kleine blessures bij me of met vraagjes van wil je hier eens naar kijken, of daar naar. Maar nu gebeurt dat helemaal niet. Alle spelers zijn in topconditie, ook gees telijk". Aanvoerder Gert Bals, die vanavond zijn 24ste Europa-Cupwedstrijd speelt (hij is recordhouder bij Ajax» zei: „Een zekere spanning is er natuurlijk wel. Dat hoort erbij. Maar vroeger lieten wij er meer van blijken. Nu is zo'n wedstrijd voor ons Beetje bijgelovig Deze „volwassen" ploeg heeft de echt genotes meegenomen naar Spanje. Op eigen kosten, met weliswaar een kleine bijdrage van de club, zijn de echtgenotes naar Madrid gereisd. Twee voetballers echter hebben hun vrouwen bhuisgelaten, de buitenlanders Velibor Vasovic en Inge Danlelsson. Vasovic zei: „Het is zo moei- :en oppas te krijgen" en Danlelsson bevestigde dat. Bovendien voegde de Joego-Slaaf eraan toe: „Dit is mil tweede Europa-Cupfinale. De eer9te, met Partizan tegen Real Madrid, heb ik in Brussel ver loren. Toen zat mijn vrouw wel op de tribune. Deze willen wij winnen en om dat ik een beetje bijgelovig ben, heb ik haar nu maar bhuisgelaten". Niet zo warm Ver van Ajax' tijdelijke verblijfplaats El Escorial gelegen op 50 kilometer van Madrid en bekend om zijn als mu seum ingerichte klooster, waar Spanjes meest kostbare schilderijen bijeen zijn gebracht probeerden de vele naar Ma drid gekomen Amsterdamse supporters zich te vermaken in bars en andere ho recabedrijven. Want de tegenvallende temperatuur het is in Madrid niet dan 16 graden en de regen maken het verblijf buiten niet bepaald aange- De spelers van Ajax zelf zijn wel blij met deze weersomstandigheden. „Ge lukkig is het niet zo warm als we hadden gevreesd", zei Henk Groot na afloop van de training. En Johan Oruyff merkte ojx dat het, wat^eJh befij^f^bt mag., blijven regenen. Achter' liet "'1llfc'' De Madrilenen hebben nauwelijks oog voor het Nederlandse legioen, dat giste ren met het uur in omvang toenam en vandaag nog eens met enkele duizenden wordt uitgebreid. Meer dan 50.000 toe schouwers worden niet verwacht in het stadion, dat 120.000 plaatsen ter beschik king heeft. Ten eerste omdat de wedstrijd in Spanje rechtstreeks op de televisie zal zijn te zien, ten tweede omdat er geen Spaanse club bij is betrokken. Er zullen vanavond meer Nederlanders op de tribune zitten dan Italianen. Dat is te danken aan de Nederlandse reisbu reaus. die tijdig de hotelruimte in Madrid reserveerden. A.C. Milans supporters wil den eerst het resultaat van de tweede ontmoeting tussen haar favorieten en Manchester United afwachten met als ge volg, dat zij achter het net visten. Vrijwel alle hotelbedden in de Spaanse hoofdstad en naaste omgeving, wei-den in de afge lopen nacht beslapen door Nederlanders. Zakenmensen, die gisteren op het vlieg veld arriveerden, kregen te horen, dat zij er niet op moesten rekenen in een straal van 50 kilometer rond Madrid onderdak te krijgen. De Nederlandse bezetting van Spanje zal echter niet zolang duren als de Spaan se van Nederland zo n vijf eeuwen gele den. Zelfs niet als de wedstrijd van van avond gelijk eindigt. Dan immers zal het verblijf slechts met- enige dagen moeten worden gecontinueerd. Real Madrid nam afscheid van Ferenc Puskas MADRID Real Madrid heeft in Madrid afscheid genomen van een van de beste spelers van na de tweede we reldoorlog, de ex-Hongaar Ferenc Puskas. De Spanjaarden speelden voor hem een afscheidswedstrjjd tegen Rapid VVien (Oostenrijk) en wonnen met 42. Zij namen hiermee revanche voor de uitschakeling door dezelfde clulb In het toernooi om.de Europese beker voor lands- (Van on2e sportredactie) MADRID. In de laatste uren voor het grote duel dringt zich in Madrid de vraag op: welke kans heeft Ajax tegen de erva ren en geharde cupfighter AC Milan? Vooropstellend dat de beantwoording van deze vraag in sterke mate theoretisch blijft, kan men toch enige kantteke ningen plaatsen die nuttig zijn om een indruk te krijgen van hetgeen Ajax vanavond in het immense Bernabeustadion te wachten staat. Daarbij dient men vast te stellen, dat het elftal dat de Milanezen tegen woordig op de been brengen, een produkt. van een groei proces is. Oog van voetbalwereld gericht op Cruyff en Keizer De ervaring, jarenlang i vele Europa-Cupduels, is gebruikt om een team te smeden, dat een vrijwel perfecte verdediging heeft en dat daarbij ook nog aanvallend van we reldklasse (Hamlin, Rivera, Sormani, Prati) is. Echter, hoezeer men ook het atletisch vermogen, de technische begaafdheid en het tactische vernuft van de Milaneen moet bewonderen, de voetbalbrains achter AC Milan (Rocco) hebben helaas ook hun erva ringen aangewend voor een doeleinde de psychologische ontreddering van de tegenstander. Een wapen dat zoals het door AC Milan wordt ge hanteerd in sportief opzicht een schandaal is, maar dat tevens bijzon der effectief is gbleken. Immers, in de vercommercialiseerde voetballerij, waar het om zulke enorme kapitalen gaat, heiligt het doel vaak alle middelen. De televisie kijkers ervaren doorgaans weinig van deze psychologische oorlogsvoering op de grasmat. Het oog van de camera volgt, evenals (helaas ook) de ogen van de scheidsrechter, de bal. En juist daar kan men vanzelfspre kend weinig waarnemen van de prak tijken waardoor het toch al verbleekte begrip „sportiviteit" nog meer met de voeten wordt getreden. Wat doet AC Milan bijvoorbeeld? Als de bal naar voren is gedirigeerd blijft de strikte mandekking van de Milanezen gehandhaafd. Van de ge legenheid wordt tevens gebruik ge maakt de tegenstander te prikkelen en vooral uit zijn concentratie te halen, door trappen of stoten tegen gevoelige plekken van het lichaam (trappen tegen de hielen en een duim onder de ribben stoten). Daarbij wordt, tevens gespuwd. Doel van de psychologische ontred dering is: a. de tegenstander te ver leiden tot terugslaan of trappen, waarbij men hoopt dat deze hande lingen wèl door de scheidsrechter gezien worden, hetgeen tengevolge kan hebben uit het veld zenden of een officiële waarschuwing (voor beeld: Fitzpatrick van Manchester United; hij kon zich niet langer be heersen) en b. de aandacht van de tegenstander zodanig binden, dat hij zich minder concentreert op het spel. Korreltje zout Tegen de achtergrond van dit alles moet men de uitspraak van trainer Rinus Michels: „Milan is voor ons een tegenstander zoals alle andere in een Europa Cup", met een korrel tje zout nemen. In een vertrouwelijk gesprek heeft Michels wel eens te kennen gegeven dat juist deze tactiek van de psychologische ontreddering hem zorgen baart. Vanzelfsprekend zijn ook de jongens van Ajax geen lieverdjes. Het kan best zijn, dat men, als er gevaar dreigt, de robuuste body van een Pronk op enigszins pijnlijke wijze tegenkomt. Het kan ook dat een Suurbier in wanhoop het shirt van de tegenstander vasthoudt of „Maar", aldus Michels, „onze tegen stander overschrijdt schromelijk de normen van hetgeen bü ons nog als enigszins toelaatbaar geldt". Michels heeft Ajax vooral de laatste tijd ter dege op deze strijdwijze voorbereid. Hjj heeft getracht belangrUke pion nen als Cruyff en Keizer hun een nog grotere mate van zelfbeheersing eigen le maken. „Maar", zoals Michels stelt, „je kunt nóg zoveel onderwUzcn, als de speler eenmaal in de sfeer van zo'n Europa-Cupfinale komt, gaat automatisch een deel van je adviezen verloren". Harde realiteit Men kan zich afvragen: is dit nog voetbal, is dit nog sport? En men kan die vragen met ja of neen be antwoorden al naar gelang men sport nog bekijkt met een al dan niet idea listische oogopslag. Feit is dat het topvoetbal is geëvolueerd naar het psychologisch keiharde gevecht dat AC Milan tot in de perfectie beheerst Dat is een harde realiteit, die men onder ogen moet zien, wil men een Europa Cup winnen. Maar plaatsen we deze wat sombere overwegingen voor een kansbereke ning op een ander niveau, dan moet men vaststellen dat Ajax inderdaad de mogelijkheid bezit de verdediging van AC Milan te passeren. Dat moet dan met individuele acties gebeuren. Cruyff en Keizer hebben het in hun vermogen een tegenstander in de luren te leggen. Zelfs als deze bij AC Milan speelt. Maar veel zal af hangen van hun dagvorm. Men weet dat de beide sterspelers nogal wispel turig zijn. Keizer paart geweldige wedstrijden aan zeer slechte, Cruyff doet dat in mindere mate ook. Maar deze finale moet toch beide spelers kunnen inspireren. Het oog van de voetballende wereld is op hen gericht en met deze wetenschap kan men van dit tweetal verwachten dat het de zo befaamde verdediging van AC Milan een gedenkwaardige avond bezorgt. wgr w'. 3E ".JJI-W.' ■- JPM-m •-3 v -7 De opstellingen luiden: AJAX SUURBIER SVVART BALS HULSHOFF VASOVIC VAN DUIVENBODE GROOT PRONK DANIELSSON CRUYFF KEIZER Scheidsrechter: Ortiz de Mendlbil RIVERA SORMANI HAMRIN TRAPPATONI LODETTI SCHNELLINGER MALATRASI ROSATA ANQUILETTI CUDICINI MILAN kampioenen Real Madrid stond na de eerste helft met 2—0 voor. De 42-jarige Ferenc Puskas, die voor de aanvang van de wedstrijd een onderscheiding ontving, verrichtte de aftrap en speelde de eerste tien minuten mee. Hij bracht het in zijn voetbal loopbaan tot 324 doelpunten in 372 wedstrijden, een bijna niet te overtreffen record. Tegenwoordig is hij trainer van een Spaanse tweed edivisieclub en bezit hij een zaak in Madrid. voetbalde. (Van onze sportredactie) PUERTO DE NACACERRACA Nereo Roceo. de i AC Milan werd, toen hij zelf nog actief in Italië „de moordenaar" genoemd. Als I Triest en Napoli verwierf hij zich in het oegin vin de jaren dertig een twijfelachtige reputatie in het Italiaanse topvoetbal. „Rocco was een van de hardste verdedigers die Italië ooit had", weet een van de leden van het gezelschap van AC Milan, te ver tellen in het bergdorpje Puerto de Nacacerraèa, waar de Italiaanse ploeg zich heeft teruggetrokken. „En toen hij trainer werd bü Padua kreeg dat elftal al gauw de naam „de tanks", omdat het zo onvoorstel baar hard voetbalde", aldus deze Italiaan. Nereo Roccoe 56 jaar, getrouwd en vader van drie kinderen, schuwt in Spanje ieder contact met de pers „Hij heeft dit afgelegen oord uitgekozen helemaal niet te worden gestoord", wordt i" verteld door Italiaanse journalisten. De bijna onuitsprekelijke naam van het dorpje was gistermiddag bij de echtgenotes van de Milanspelers nog niet bekend. „Ik weet niet waar mijn man op het ogenilik zit", zei mevrouw Usschi Schnellinger, die met de echtgenotes van de andere Milanspelers is ondergebracht in het Madrileensc Mindanahotel „Zelfs hot telefoonnummer, waarop hij ij i Madrid noodgeval- len oereikbaar moet zijn, wordt angstvallig geheim gehouden", verteldé de echtgenote van de Duitse ver dediger. Wat is voor Rocco aanleiding geweest om zijn spe lers als kostbare edelstenen te verstoppen Is hij bang7 Is hij niet overtuigd van de goede vorm van zijn spelers Rocco wil niemand te woord staan. En hij heeft zijn spelers eveneens een spreekverbod op gelegd „No comment" is het enige, dat de journa- nisten die de verre tocht door het onherbergzame ge bied hebben gemaakt te horen krijgen. Rocco is kennelijk van mening, dat hij al genoeg heeft gezegd toen AC Milan op tweede pinksterdag op het vliegveld van Madrid arriveerde. „Ik onderschat Ajax niet", vertelde hij toen. Dat was echter niets nieuws, omdat hij zich in dezelfde trant had uitgelaten toen het zware karwei tegen Manchester United erop zat. De Italiaanse coach, die in Manchester tegenover de buitenwacht de indruk maakte alles met een korreltje zout te nemen en in elke situatie wel een grapje te kunnen maken, is in Spanje de ernst zelve. De schat rijke slager uit Triest, voor wie het coachen van een voetbalelftal niet meer is dan een overigens goed be taalde hobby ,ziet de wedstrijd van vanavond toch wel met enige zorg tegemoet. Hij is van mening, dat het reeds maandag door hem bekend gemaakte elftal het sterkste is dat hij momen teel op de been kan brengen, maar in kringen van AC Milan wordt aangenomen, dat hij niet gerust is op de wedstrijd omdat hij van Ajax niet al te veel afweet. De rapporten van assistent Cecare Maldini, die vorige week het 'duel AZ '67Ajax zag, en zijn eigen indrukken van het televisieverslag van de wed strijd Spartak TrnavaAjax, hebben die onzeker heid schijnbaar niet kunnen wegvagen. Wetende, dat het altijd gevaarlijk is een onbekende tegenstander te onderschatten, heeft Rocco zijn spelers de laatste da gen herhaaldelijk op het hart gedrukt de opgave niet te lichtvaardig op te vatten. „Het is maar één wedstrijd en daarin kan van alles gebeuren", zei hij na aankomst in Madrid. Mlk reken op bijzonder zware tegenstand,..,,. DEN HAAG De scheidsrechter, die vanavond HET duel zal leiden, is in de internationale voetbalwereld bepaald geen onbekende. Het is de Spaanse heer José Maria Ortiz de Mendibil Monasterio (41), de scheidsrechter met de langste naam in Europa. Vorig jaar juni werd taü o.a. belast met de leiding van een aantal wed- strüden voor de in Italië gespeelde eindronden voor de Europa Cup voor landen teams. Daaronder was de beslissende finale tussen Italië en Joego-Slavië, die Italië mede door een omstreden (buitenspel)-doelpunt het Europese kam pioenschap bracht. De eerste wedstrijd tussen beide teams was onbeslist geëindigd. Scheidsrechter Ortiz zoals hij kortweg wordt genoemd is zelf voetballer ge weest bij een amateurvereniging in zijn geboorteplaats Bilbao. Hij moest zijn actieve voetballoopbaan echter al op vrij jeugdige leeftijd beëindigen in verband met een hinderlijke voetblessure. Voor de heer Ortiz aanleiding zich daarna als fluitist over de velden te bewegen. Hij slaagde voor* het scheidsrechtersexamen in 1950. Vijf jaar later in 1955 was hij reeds doorgedrongen tot de top van het Spaanse voetbal en in 1963 volgde zijnaans telling als FIFA-scheldsrechter. De poorten naar scheidsrechterlijk succes gingen voor de heer Ortiz wijd open. Hij floot o.a. de Europa-Cupwedstrijden AC MilanGlasgow Rangers, West Ham UnitedBorussla Dortmund, InternazionaleLiverpool, AnderlechtManchester United en ook de vorig jaar in Rotterdam gespeelde finale tussen AC Milan en de Hamburger SV voor de Europa Cup voor bekerwinnaars werd door hem geleid. Het voorlopige hoogtepunt van de scheidsrechterscarrière van de heei' Ortiz directeur van een groot importbedrijf in machines in Bilbao volgt vanavond: scheidsrechter van de finale voor de Europa Cup voor landskampioenen tussen Ajax en AC MUan!

Leidse Courant | 1969 | | pagina 7