„PAX CHRISTI IS MEER DAN CLUB ZANGERS EN WANDELAARS" Zweden vechten in Biafra met lesvliegtuigjes SPRINT NAAR ELYSEE IS BEGONNEN N ARADES OP ERJAARDAG KONINGIN KIESPIJN? Amnestie voor Tsjechen in buitenland in Barre toestanden twee psychiatrische inrichtingen in de Y.S. Nieuwe voorzitter Teunissen: WOENSDAG 28 MEI 1969 DE LEIDSE COURANT tweede ie wel. t hij. i zoge- WCKHOLM (DPA-AP) Zweedse regering eft zich in een dinsdag ipubliceerd communi- gedistantieerd van militaire hulp die leeedse piloten de Bia- snen geven in de strijd «en Biafra en Nigeria. [n het communiqué de Zweedse regering elke bemoeienis van zijde in verband it het conflict in Nige- slechts de menshe ide hulp aan de nood- lende in het door de getroffen gebied goede mag komen". Zweedse regering dan ook nauwkeurig of door het op- van de Zweedse iten in Biafra Zweed- jwetten overtreden zijn. 'eden", aldus het com- iqué, „verbiedt al ja de uitvoer van oor- jsmaterieel naar Afri- landen". Iweedse oefenvliegtui- die bewapend zijn it raketten en bommen dienst in de Bia- :e luchtmacht. Ze >ben in de loop van maandag en dins- opnieuw aanvallen uitgevoerd op re posities. De Zweden vliegen !t de MFI 9b. Het toestel heeft inwijdte van 7.4 meter en kan landen opstijgen op een gewone weg. Het toe- weegt leeg slechts 340 kilo, maar [erust met raketten, bommen egeweren is het een ideaal „guerilla- ihtsvliegtuig". .2 2.70-f 38: BI DEN HAAG (ANP). Aan de parades Andij- koninginnedag,- 30 april j,I. namen- p vrijwillig dienenden en 9 nstpliohtige militairen deel. De totale ra-kosten bedroegen 3.834.—. Dit ft minister Den Toom (Defensie) ge- woord op schriftelijke vragen van hel ■eede-Kamerlid E. R. Wieldraaijer v.d.A.), die o.m. wilde weten of bij beslissing om het aantal parades te >erken nog anderen dan financiële dieven een rol hebben gespeeld. De lister antwoordt hierop bevestigend, motieven voortvloeiend uit de aak financieel de uiterste soberheid irachten hebben inderdaad ook an- e overwegingen het besluit tot idering van het aantal parades be- loed. Een van die overwegingen standigheid dat een parade vooroefe- g eist, te houden in voor dienst be nde tijd. Met die tijd moet door de ensivering van de opleiding en oefe- worden gewoekerd, als gevolg waar- weinig gelegenheid voor parade- ening beschikbaar is. Dit jaar werden rades gehouden in Lisse, Zuidlaren, ida en Den Helder, aldus minister Den in het rtegen kg) Al :i 6.30- aspeen Trein in brand in tunnel JEW YORK (Reuter AFP). Een ensentrein is gisteravond in New York tunnel onder de Hudson in brand aakt. Daarbij kwam een reiziger om leven en werden 25 anderen gewond, passagiers verlieten hals over kop trein toen deze midden in de tunnel stilstand kwam en zich een dichte k ontwikkelde. De meeste gewonden Iden snijwonden doordat zij door stuk- lagen ruiten naar buiten waren ge pen. Anderen zijn met rookvergifti- im ziekenhuizen opgenomen. De trein op weg van Manhattan naar Bruns- in New-Jersey. De oorzaak van de md is niet bekend. Een vliegtuig van het soort waarmee Zweedse piloten Nigeriaanse stel lingen aanvallen. (ADVERTENTIE) Weg pijn... fijn! Want - WITTE KRUIS helpt (en spaart bovendien de maag) Poeders, tabletten, cachets. Benoemingen DEN HAAG. Tot directeur van de Anne Frank Stichting is benoemd de heer I. J. van Houte uit Hilversum als opvolger van de heer S. H. Radius. De heer Van Houte was tot 1 oktober 1968 programmadirecteur van de VPRO. Mr. P. Erdman te Den Haag, is be noemd tot raadsheer in het gerechtshof te Den Haag. VONDELING: Van studenten verwacht ik meer fatsoen DEN HAAG Dr. A. Vondeling, voorzitter van de Party van de Arbeid, blijft er bü. dat ook studenten niet mo gen inbreken in afgesloten kasten om op die manier aan geheime stukken te kun nen komen. „Dit hoort niet. Ik verwacht dit van niemand, zeker niet van studen ten". H(j zei dit gisteren juist terug van vakantie in antwoord op het openlijk protest van Nieuw Links tijdens de pinksterdagen tegen zijn veroordeling van de methoden in het Maagdenhuis te Amsterdam. Partijvoorzitter Vondeling houdt vast aan zijn eerder uitgesproken opvatting, dat de methoden die de studenten tij dens de bezetting van het Maagden huis toegepast hebben veroordeeld moe ten worden. Hij gelooft, dat veel uit de kritiek die Nieuw Links tijdens de pinkster dagen tegen de fractie van de Partij van de Arbeid geuit heeft terug te brengen is op gebrek aan kennis, wat fractievoorzitter Den Uyl tijdens het debat over de bezetting van het Maag denhuis gezegd heeft. De nieuwe tegenstellingen tussen Nieuw Links en de partij- en fractie leiders komen volgende week maandag in het partijbestuur aan de orde. PRAAG (Reuter, AFP) President Svoboda van Tsjecho-Slowakjjc heeft bekend gemaakt dat amnestie zal worden verleend aan de tienduizenden Tsjecho- Slowaken die na 9 mei 1968 illegaal het land hebben verlaten mits zjj voor 15 september van dit jaar naar Tsjecho- Slowakije terugkeren of hun verblijf in het buitenland laten legaliseren. De amnestie geldt ook voor de men- n die deze Tsjecho-Slowaken geholpen hebben naar het buitenland te gaan. Ambtenaren van het Tsjecho-Slowaakse ministerie van Binnenlandse Zaken heb ben de vorige week een parlementaire commissie laten weten dat er na de inter ventie van de Warschaupactlanden in augustus van het vorig jaar 40.000 Tsjecho-Slowaken naar het buitenland zijn gegaan. Van hen hadden 15.000 een vergunning aangevraagd om in het bui tenland te mogen blijven. Maanden ge leden heeft president Svoboda een beroep gedaan op de Tsjecho-Slowaken die in de periode van de bezetting het land verlieten, naar Tsjecho-Slowakije terug te keren. Allan Lockheed overleden TUCSON (AFP). Een van de pioniers van de vliegtuigbouw, Allan Haines Lock heed, is dinsdag op 80-jarige leeftijd in Tucson (Arizona) overleden. Hij stichtte samen met zijn broer m 1912 de vlieg tuigfabriek Lockheed, die op het ogen blik op de ranglijst van belangrijke in dustrieën in de Verenigde Staten de 24ste plaats inneemt. De Amerikaanse Jdmspeler Mickey Rooney is gisteren in Las Vegas in het huwelijk getreden met de 25-jarige gescheiden redactiesecretaresse Caroline Hockett. Het was de zevende maal dat de 48-jarige Rooney een echtverbinte nis aangingZyn zesde huwelijk is vorig jaar ontbonden. Zijn eerste echtgenote was Ava Gardner. Moord - verkrachting - diefstal CHICAGO (Reuter) Moord, krachting, prostitutie, brandstichting, diefstal, verdovende middelen en gokken n aan de orde van de dag in twee psychiatrische inrichtingen in Chicago. Dit blijkt uit een onderzoek, dat offi- van justitie Edward Hanrahan daar gedurende ruim twee maanden heeft la ten instellen en waarvan de bevindingen zijn neergelegd in een gisteren gepubli ceerd rapport. De betrokken inrichtingen zijn het staatsziekenhuis en het Tinley Parkin stituut voor geestelijk gestoorder Chicago, waar volgens het rapport pa tiënten zijn aangerand, vermoord en be roofd door medepatiënten of personeel. de lopende band plaatsvindende seksuele praktijken werd door het per- Isoneel geen acht geslagen. Sommigen De Russen hebben het kan vijftien Patiënten met wapens deden er frequent aan mee. De artsen hadden opdracht 'abnormale overlijdens- gevallen of criminele voorvallen voor de autoriteiten te verzwijgen. De leiding nam personeel in dienst dat zelf geeste lijk gestoord was of geen blanco straf blad had. De leiding bleek volkomen on verschillig te staan tegenover de voort durende gevallen van misdaden, vecht partijen, branden en ontvluchtingen die zich in hun instituten voordeden. Van de vroegere en de huidige personeelsleden van Tinley Park hebben 82 een strafre gister waarop moord, doodslag en ge wapende roofovervallen voorkomt. Het rapport somt een aantal inciden ten op: een 78-jarige gedeeltelijk ver lamde patiënt overlijdt na een verblijf van meer dan een uur onder een te hete douche terwijl de verpleger een bood schap deed. Een verpleger verkracht een patiënte. De man had een lange straflijst. Hij werd niet vervolgd. Patiën- en personeel stelen op grote schaal linnengoed, televisietoestellen, voedsel en kantoorbenodigheden. In beide zieken huizen brak bijna dagelijks brand uit doordat patiënten, tegen de voorschriften lucifers mochten hebben. Tussen 12 december en 16 februari kwamen vier pa tiënten bij branden om. Hanrahan zei dat zijn onderzoekers patiënten vonden, n het bezit waren van wapens en gevaarlijke instrumenten, zoals scheer- en, honbalslaghouten, stokken en metalen pijpen. Er deden zich zoveel in cidenten op seksueel gebied in Tinley Park voor, dat men er maar mee opge houden was deze te registreren, aldus het rapport. Het beschrijft tenslotte de omstandigheden, waaronder Anita Schechtman, een 46-jarige patiënte van het staatsziekenhuis, op 16 februari stierf. Als doodsoorzaak was aanvanke lijk zelfmoord opgegeven. „In feite werd rouw door drie mannen, twee pa tiënten en een voormalige patiënt, ver moord. Zij bonden haar vast, randden haar aan en staken haar tenslotte in (Van e i onzer verslaggevers) DEN HAAG Pax Christ! is niet al leen een club van pleinzangers, die 'n massa mooie woorden in hun liedjes stoppen. Het is ook niet alleen een instituut, dat een paar keer per jaar voettochten organiseert. Het is zeker geen beweging, die uitsluitend voor jongeren bedoeld is. Pax C'hristi moet van dit soort gezichten af. „VV'ü zyn veel meer dan alleen maar jonge pleinzangers en wandelaars. Onze be weging is op zoek naar de wereld vrede". Deze woorden, die de nieuwe vice-voorzitter en voorzitter van het dagelijks bestuur van Pax C'hristi mr. P. J. Teunissen gebruikt, klinken erg mooi en erg idealistisch. De in Rotterdam geboren en in Groningen wetenschap beoefenende opvolger van dr. W. J. Schuüt is inderdaad idea listisch. Maar hij Is nog veel meer: een beetje idealistisch, een beetje nuchter, sterk politiek geëngageerd, volledig bezig met de vredesvraagstukken In Neder land. in Europa, in de wereld. Hij is vooral bezeten van de opvatting, dat de vrede alleen tot stand kan ko men door een totale verandering van de menselijke samenleving. „Werken aan de vrede, aan de ontwikkelings samenwerking houdt als laatste con sequentie in: verander de maatschap pijverhoudingen. anders kom Je er nooit", zegt hij in Den Haag onmid dellijk na zijn benoeming tot vice- voorzitter van een beweging, die hij al jaren geestdriftig aanhangt. De spanningen, die overal tastbaar zijn. gaan ook de vredesbeweging Pax Chrlsti niet voorbij. Sommige afdelin gen stellen zich zeer radicaal op: ..Nederland uit de „NAVO" en dat soort udterste kreten. Mr. Teunissen weet dit: Hard „Volgens sommige Jongeren gaat Pax Ohrista te hard, of niet hard genoeg. Andere jongeren zeggen, dat we het goed doen. Spanningen zijn er genoeg, ook bij ons.'. Makr dat hóudt onze be weging dynamisch. Per slot van zaken moet het goede geboren worden uit de dialoog, uit' de Samenspraak met el kaar. De een is radicaal, de ander denikt wat genuanceerder, de derde heeft weer andere opvattingen". „Bij ons is de samenspraak het be langrijkste. We werken niet in vol strekte conflictsituaties, die gesprek ken verhinderen. In die situaties ben je alleen maar bezig met het oprui men van barricades en met het ver schuiven van machtsverhoudingen. Daar gaat het bij ons niet om". Of zoals de secretaris van Pax Ohristi, de heer C. ter Maat. het uitdrukt: „Wij kunnen niet volstaan met alleen maar kreterige toestanden. Pax Chrlsti wil en moet de discussie op gang brengen. De parlementaire dis cussie. de dialoog met de regeringen, met legeraalmoezeniers bijvoorbeeld, met militaire organisaties, met politie ke partijen, welke ook." Pax Christ! voelt zich daarom niet geroepen om tegen struoturen aan te schoppen, maar om te helpen denken over de vrede. Daarom ook moet de beweging van het gezicht af, dat er alleen plaats is voor jongeren. Ook ouderen horen erin thuis, en hebben er hun plaats al gevonden. De belang stelling groeit, blijft groeien. „Wij zijn vooral in het nieuws geko men door onze discussie met de minis ter van Defensie over de dienstplicht. Later nog meer tijdens de politieke debatten over de 225 miljoen gulden extra voor de NAVO. Wij hebben ons toen in een resolutie tegen deze extra- bijdrage verklaard. Zijn we daarom bijvoorbeeld anti-KVP of wat ook?" Mi-. Teunissen lacht. Wij weten, dat hij sterk politiek geëngageerd is en zichzelf een afgescheidene noemt van de KVP. Hij was namelijk al KVP- radicaal van het eerste uur en zette met andere de stap naar de Politieke Partij Radicalen. Toch heeft dit poli tiek engagement hem niet gebracht tot de functie in Pax Christ!. „Ik vind. dat je de partijpolitiek buiten de be weging moet houden. Daarom heb ik ook mijn voorzitterschap van de PPR- commissie voor vredesvraagstukken en ontwikkelingssamenwerking neerge legd. Maar een lid van Pax Chrlsti is vanzelfsprekend toch politiek geënga geerd. Hij streeft namelijk naar de vrede in de volstrekte betekenis van het woordAnti-KVP? Nee, zeker niet. We zijn juist ln gesprek met de KVP. We zijn niet anti-welke politieke partij „Wij zijn een kerkelijke beweging, dat wel. Niemand minder dan kardinaal Alfrink Is er president van. Maar dit wil niet zeggen, dat wij ons gebonden weten aan de kerkelijke structuren. Wij gaan er vanuit, dat de katholieke kerk bijvoorbeeld de opdracht heeft zich volledig in te zetten voor de we reldvrede. En daarom moeten bij ons alle aspecten, die dit verhinderen, in of buiten de kerk. Pax Christi wil de samensrpaak hierover in kerk en maatschappij bevorderen Actueel „Wij moeten het daarom niet in hoofd zaak hebben van die hoogstactuele kwesties, zoals de 225 miljoen. Ons werk moet veel dieper graven. Wij zijn op zoek naar de wereldvrede. Dat be tekent 225 miljoen, maar ook Grieken land. Vietnam. Angola. Mozambique. Biafra-Nigeria, de tegenstellingen oost-west. de Europese veiligheid, de ontwikkelingssamenwerking." Het Is natuurlijk een toevalligheid, dat de in Rotterdam geboren professor J. B. W. M. Möller lid van Pax Chrlsti straks als bisschop van Groningen aan de rijksuniversiteit aldaar zal ontmoe ten: de ln Rotterdam geboren mr. P. J. Teunissen, vice-voorzitter van Pax Chrlsti en werkzaam op het Instituut van oorlogs- en vredesvraagstukken van professor Röhllng. Toevallig? „Och er zijn al zoveel bis schoppen aangesloten. Dat is nauwe lijks toevallig". Het wijst er wei op dat een groeiend aantal ambtsdragers zich bewust zijn van hun opdracht als ohristen- Eén probleem moet mr. Teunissen van het hart; het misverstand rond het aftreden van dr. W. J. Schuijt als vice-voorzitter. „Als er een is. die de dynamiek in Pax Chrlsti gebracht heeft 4s hij het wel. Hij is begonnen met het aantrekken van allerlei des kundigen. Met het leggen van die basis van spanningen waarop wij kunnen doorwerken." GEORGES POMPIDOU (Van onze correspondent Lucas Kleyn) PARIJS De sprint voor de eerste ronde naar het Elysée is gisteren begonnen. Terwijl Pom pidou per vliegtuig het land afreist en na iedere vergadering driemaal roept: „Wü zullen over winnen", heeft Poher in een persconferentie in de Senaat (Eerste Kamer) zijn program in twaalf punten bekendgemaakt. Het werd tijd dat Poher wat meer in de openbaarheid kwam. Zijn vrien den uit diverse delen van het land lieten hem weten, dat bij voor het voetlicht moest komen, zich moest laten zien cn zich niet moest be perken tot alleen maar redevoeringen voor radio en televisie. Het program van Poher kan als volgt worden samengevat: Frankrijk zal voortaan weer deelnemen aan alle internationale organisaties. Voornamelijk die van ide NAVO en van de ontwapeningsconferen tie in Genève. De lege stoel heeft geen enkel nut. In het can f Hot tussen Israël en de Arabische landen is Poher voorstander van een 'algemeen wapenembargo, maar tegenstander van het een zijdige embargo tegen Israël. De eenheid van Europa maakt het noodza kelijk, dat de gemeenschappelijke markt wordt uitgebreid tot Engeland en andere landen, die bereid zijn de verdragen van Rome na te leven. De grondslagen van de economische politiek zijn: expansie, volledige tewerkstelling en mo netaire stabiliteit. De ware grandeur van Frankrijk Mgt ln so ciale rechtvaardigheid waartoe onder meer be hoort erkenning van de rechten van de vakbe weging. De vrouw moet de vrijheid hebben haar leven in te richten zoals zij dat wil. Zij heeft het recht op arbeid en op hetzelfde loon en op de zelfde promotiekansen als de man. Bij verhoging van toeslagen hebben de ouden van dagen prio- Om de jaarlijks toenemende achterstand vergeleken met andere landen, voornamelijk met Duitsland, in te halen, zal de bouw van woningen worden versneld. Hetzelfde geldt voor de open bare gezondheid en de inrichting van zieken huizen. Decentralisatie van het bestuur via parlemen taire weg door betere transportmiddelen, wegen en uitbreiding van het telefoonnet. Organisatie van een Europese landbouw markt. Voor betere afzet ook naar Engeland en de onderontwikkelde landen van de Franse land- bouwprodukten, voor wie de Franse markt alléén te klein is geworden. Een eind moet worden ge maakt aan de schandelijke speculatie van land- bouwprodukten op de wereldmarkten. Het plan- Mansholt biedt geen voldoende oplossing. Nationaal onderwijs is de eerste plicht van de staat. De gemeente blijft de basis van de gehele gemeenschap en moet derhalve democratisch worden bestuurd, dat wil zeggen door hen, die door het volk zijn gekozen. De justitie is er om de wetten te doen eer biedigen en behoort volstrekt onafhankelijk te zijn van de regering. Derhalve zullen de uitzon deringsrechtbanken en het staatsveiligheidsge- rechftshof worden afgeschaft. Frankrijk behoort da convent» voor da rechten van de mens te bekrachtigen, voor een igrote natie is het onwaar dig dat dit nog niet is gebeurd. Het ministerie van Voorlichting, dat in geen enkele staat van West-Europa te vinden is, zal worden afgeschaft. Radio en televisie zullen een statuut krijgen, waardoor objectieve voorlichting wordt gewaarborgd. Bij radio en televisie ont slagen journalisten zullen terug in dienst worden genomen. De oppositie krijgt het recht van ant- De president van de republiek is hoeder van de grondwet. Een scheidsrechter en tegelijk gang maker. Hij zal zich niet beperken tot alleen maar presentatie, maar zal evenmin alle macht in eigen handen concentreren. Het zal de regering zijn, die de politiek van het land bepaalt. Aan het slot van zijn persconferentie beant woordde een lachende Poher nog enkele vragen van journalisten. Op een vraag, wat hij dacht van De Gaulles uitroep: „Leve het vrije Que bec", zei Poher: „Ik heb vrienden in Canada en in Quebec, maar ik maak tussen Canada en Quebec geen enkele scheiding". Hij verweerde zich tegen het verwijt, dat hij als president ge kozen zou zijn met communistische stemmen. „Wat weet men daarvan?" vroeg Poher. „Ik lees wat er in de Russische Pravda staat en ik hoor, wat de communist IDuclos van mij zegt. Van de twee voornaamste kandidaten wordt ik het meest door de communisten aangevallen. Wat de communistische partij bij de tweede ronde zal doen, weet ik niet en dat interesseert mij ook niet. Ik sta boven alle partijen. En als ik geko zen wordt, ben ik de president van alle Fransen. De nieuwe regering, die ik zed vormen, zal geen overgangsregering zijn, zoals wordt beweerd. Zij zal aan het bewind blijven tenzij het parlement haar door een motie van wantrouwen ten val brengt. De France Soir van vanochtend publiceert de nieuwe proefstemming voor de eerste ronde van de presidentsverkiezingen op zondag. De per centages voor de zeven 'kandidaten zijn de vol gende: Pompidou 41, Poher 27, Duclos 16, Def- ferre 8, Rocard 4, Krivine 2 en Ducatel even- Deze laatste proefstemming geeft aanleiding tot het volgende commentaar: Pompidou blijft op zijn 40 tot 41 procent staan en komt niet verder. Het is blijkbaar het maximum dat hij nog kan halen. Poher zakt omdat hij zich in tegenstelling tot Pompidou te weinig in het land laat zien en zich hoofdzakelijk beperkt tot redevoeringen voor radio en televisie. De campagne die de communist Jacques Duclos voert, werpt zijn nut af, want hij spreekt on danks zijn 72 jaar overal dn Frankrijk, in tegen- stelUng tot Defferre geldt hij als de kandidaat van de linkerzijde. De overige kandidaten kan men verwaarlozen. Maar telt men de percen tages van Poher, Duclos, Deferre en Rocard bij elkaar op, dan komt men tot boven de 50, zodat bij de tweede ronde Poher het gemakkelijk van Pompidou kan winnen, want bij de tweede ronde is hij gekozen die de meeste stemmen haalt De communisten zullen weliswaar bij ide tweede ronde niet het parool uitgeven voor Poher te stemmen, maar hun verkkwdngfifleu» zal luiden: „tegen het (persoonlijk bewftid" en het ls dui delijk dat daarmee Pompidou wc ALAIN POHER

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5