Y erkeersoplossing bij nieuw zwembad Medewerking van minister Vervolg van de voorpagina Dans Theater nu in Wenen Ajax trekt 200 miljoen t v-kijkers TELEVISIE VANAVOND RADIOPROGRAMMA Burgemeester Samkalden in gemeenteraad Bezetting deed democratisering geen goed Politie voerde taak met geduld uit BRT lust Johnny Hoes' liedjes niet DE LETDSE COURANT WOENSDAG 28 MEI 1969 De NOS vaart, uit zonder dat koers vast staat dan eindelijk de nieuwe omroep wet van kracht en wordt de N(eder- landse) O(mroep) S(tichting) praktijk. Aan goede wensen en het aangeven van een hoopvol perspectief zal het deze NOS morgen niet ontbreken. Toch vaart ze jammer genoeg niet uit zonder dat er reden is tot enige bezorgdheid. Hope lijk wordt ook hierover morgen niet ge zwegen. Immers, realiteitszin is altijd beter dan verstoppertje spelen. En de realiteitszin wil in dit geval erkennen, dat in de lang durige overgangsperiode niet alle pro blemen opgelost zijn, die vóór de start van de NOS beter opgelost hadden kun nen worden. worden. Jammer genoeg heeft niet ieder een tijdens de overgangsperiode besef g-toond, dat bij een compromis nooit iemand helemaal zijn zin krijgt en nie mand ook behoort te proberen helemaal zijn zin te krijgen. Morgen kiest de NOS zee met een bemanning en met officieren van wie sommigen graag een omroepwet gediend zouden hebben die de samenwerking juridisch sterker zou hebben gebonden en de vrije omroepverenigingen gerust wat minder speelruimte had gegeven. Ande ren daarentegen zouden geen moment aarzelen te kiezen, wanneer dit nog mo gelijk was, voor een omroepbestel waar bij de samenwerking en coördinatie meer in vrijheid aan de omroepverenigingen gelaten zouden zijn. Bijzonder jammer vinden we het. dat de overgangsperiode afgesloten wordt zonder dat er inzake het belangrijke rapport uitgangspunten gezamenlijk pro gram meer dan een eerste principe uitspraak is genomen. Want in dit rap port zijn elementaire punten voor het nieuwe bestel in de praktijk wel aange sneden. maar niet afgehandeld Een andere opgave die in de overgangs periode maar ten dele gelukte, is het vinden van de juiste taak en werkwijze voor de programmaraden; de raden die voor het eigen NOS-program terzake van radio en televisie richtlijnen en aan wijzingen moeten geven, maar die tot dusverre nog te veel in getheoretiseer zijn blijven steken en die aan de vraag W/IJ hebben zo'n vaag vermoeden, dat het overgrote deel van de Nederland se burgers bij het zee kiezen door de NOS warm noch koud wordt. Men wacht niet zonder scepsis, af, of de nieuwe constellatie een voortzetting van de ein deloze ruzies en competentiegeschillen van de overgangsperiode zal brengen, of echt een betere samenwerking. Men zal afwachten of er, nu NEU en NTS helemaal in één toporgaan zijn opgegaan, iets behoorlijks tot stand komen zal wat betreft de coördinatie tussen radio en televisie: organisatorisch, financieel en programmatisch. Of men minder erop uit zal zijn in eigen kring elke heilige zijn kaarsje te geven, dan wel dat men gezamenlijk alle aandacht zal gaan concentreren op een zo goed mogelijk program. Wat het branden van de kaarsjes betreft, misschien kan de NOS het voorbeeld van Rome volgen, waar de Paus zo juist een aantal heiligen naar het rijk van de verbeelding heeft Ook wanneer men zich inderdaad vooral op het program gaat concentre ren. wordt de taak van de NOS en haar componenten moeilijk genoeg. Want naar wat voor program moet men stre ven? De éne omroepvereniging propa geert vrij openlijk meer en meer popu laire programs; een andere zweert bij het schokken en bij het onderstrepen van de denkwijzen en voorkeuren minderheden. De één zweert bij pro grams met een hoge kijk- en luister dichtheid en maakt zich al ongerust, wanneer de statistieken wat die ..dicht heid" betreft op een achteruitgang wijzen; de ander geeft eerder voorrang aan kwaliteit boven kwantiteit. Problemen dus bij dozijnen; en toch zal de NOS in de eerste plaats op dit terrein vorderingen moeten maken, wil ze slagen in haar opzet om van de nieuwe omroepwet iets goeds te maken. IEMAND mag verwachten dat er van morgen op overmorgen plotseling veel ten goede verandert. Niemand mag zo cynisch zijn. dat hij alleen maar rekening houdt met veranderingen ten kwade. Wel mag men van de nieuwe NOS- leiding verwachten, dat ze probeert de sère van de overgangswet misère laraan de overheid ook wel eens debet geweest af te sluiten en zich gaat concentreren op een vaardig beleid. Dat de beste manier om te voorkomen, dat de Nederlandse burger met heimwee de vroegere etherwetgeving blijft denken of weer verlangend naar een nieuwe wetswijziging gaat uitzien. In Alphen aan de Rijn (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Bakker van Verkeer en Waterstaat wil graag mede werken aan een verkeerstechnische op- Geen boodschap OM be ui-ten stellen de heren Den Uyl en Vondeling de waag of het wel nodig is het kabinet-De Jong nog langer in het zadel te laten zitten. Dan wordt de schijn gewekt, dat de Partij van de Arbeid graag een kabineterisis zou ai en uitbreken. Maar waarschijnlijk begeren ze die ka binetscrisis alleen, als liet mogelijk ware haag fce laten uitbreken zonder vervroegde Kamerverkiezingen. Zoals anderen bijvoorbeeld D '66 en de PSP begeren. Want bij Kamerverkie zingen op korte termijn begint voor de socialistische partij de ellende van de in terne verdeeldheid weer opnieuw. Wat zal Nieuw Links dan niet probe ren te forceren op het punt van urgentie- program, kandidaatstelling, blauwdruk voor het nieuwe kabinet. Op dit moment ageert een sterke groep uit Nieuw Links weer tegen partij- en fractievoorzitter, omdat die onvoldoende of helemaal geen steun gegeven hebben aan de rebellerende studenten van het Maagdenhuis. Nieuw Links heeft geen boodschap aan de woorden, van Den Uyl inzake de stu denten die als minderheid de meerder heid provoceren en dat willen doen onder de schiutee van de super-democraten. En drs. Den Uyl heeft weer geen boodschap aan de kritiek van Nieuw Links op zijn beleid dat vorige week tijdens het Ka merdebat over het Maagdenhuis duidelijk het beleid van de hele fractie bleek. Kamerverkiezingen nu zouden de meeste regeringspartijen inderdaad onwel kom zijn. Maar de socialistische oppositie ook, tenzij de groep die erop speculeert een nederlaag van de eigen kopgroep die ze bij tijd en wijle als een socialistische establishment ook bij het politieke on kruid indeelt als een nieuwe spring plank voor Nieuw links kunnen gebrul- Italiaanse straf voor Alain Delon ROME Een rechtbank in Rome heeft gisteren de Franse filmster Alain Delon bij verstek veroordeeld tot vier maanden omdat hij een Italiaanse foto journalist had aangevallen. De rechter, Alfredo Pascuicco weigerde de vonnis sen tegen Delon en twee van zijn Fran se vrienden voorwaardelijk te maken. Veroordeeld met Delon werden Jean Bon- notte en Pierre Care. De fotojournalist. Giuseppe Arnone verklaarde voor de rechtbank dat hij aangevallen werd. dat Delon. Bonnotte en Care zijn camera stuksloegen toen hij probeerde een foto van de acteur te maken in, een restau rant in maart van dit jaar. Citroen geeft zijn collectie in bruikleen i schrijvers" van de schilder-graficus Paul Citroen (72) in de expositiezaal de Tille .in Leeuwarden, is vandaag namens de kunstenaar medegedeeld, dat deze zijn collectie van 200 moderne schilderijen en Dave Brubeck als solist en componist in Rotterdam ROTTERDAM Op vrijdag 30 mei wordt in De Doelen te Rotterdam een concert gegeven door het Cincinnati Symphony Orchestra o.l.v. Erich Kunzel met medewerking van de wereldberoem de jazz-pianist Dave Brubeck. Brubeck zal als solist optreden in een door hemzelf gecomponeerd oratorium „The light in the wilderness, voor groot symfonieorkest, groot koor, bari ton solo. orgel en jazz combo. Verdere medewerkenden zijn het Miami Universi ty A Cappella Chorus en de bariton Ro bert Hale. Voor de pauze wordt Leonard Bernsteins Ouverture Candida gespeeld en Mozarts Symfonie in C, KV 338. enige honderden bladen grafiek, in lang durig bruikleen heeft afgestaan aan het gemeentemuseum Het Princessehof te Leeuwarden. Nog groter is de angst van het kabinet, dat de werkgelegenheid uiteindelijk de zeer nare gevolgen van de forse loon- en prijsstijgingen zal ondervinden. Inflatie De regering zal de medewerking van het bedrijfsleven aan het tegengaan van de inflatie moeten „kopen". De vak centrales vinden dat de liefde niet van één kant kan komen. De regering zelf werkt met allerlei prijsverhogende maat regelen de inflatie in de hand en van structurele verbeteringen voor de werk nemers is nog bar weinig te zien, zo redeneerden de vakcentrales. Laat het kabinet eerst maar eens wat bieden, voordat het iets aan ons vraagt. De werknemers vinden verder, dat het overleg met de regering pas zin heeft ais bekend is, hoe de rijksbegroting 1970 er uit zal zien. Of het kabinet in juli zijn plannen voor 1970 al op tafel kan gooien, staat nog te bezien. Duidelijk is nu al dat het kabinet bijzonder weinig te bie den zal hebben. In september komt de regering met een uiterst schrale begro ting, waaraan weinig aardigheid zal zijn te beleven. Minister Witteveen- (Finan ciën) zal zijn collega's In de komende maanden wel enkele keren het mes op de keel moeten zetten om te proberen de verschillende begrotingsposten rond te krijgen. Die begroting biedt namelijk bijzon der weinig speelruimte. De regering zou dan ook de medewerking van de vak beweging moeten winnen door concrete toezeggingen over structurele verbete ringen ten gunste van de werknemers. Te denken valt bijvoorbeeld aan de her ziening van de ondernemingsstructuur en de invoering van vermogensaaqwas- deling, waarvan de werknemers vinden, dat de regering het te veel bij fraaie liefdesverklaringen laat. Verwacht mag worden, dat ih overleg tussen regering en de Stichting van de Arbeid erop zal worden aangedrongen, de BTW volgend jaar niet te vernogen. Tegenover de wens van de regering om matiging in de looneisen, zal moeten staan dat de prijzen zo stabiel mogelijk blijven en de overheid tariefsverhogingen achterwege laat. Het kabinet wacht een zeer moeizaam overleg met de Stichting. Aan de gesprekspartners van de vak beweging. die nog kiespijn hebben van de prijsstijgingen, heeft het bij voorbaat weinig te bieden. C.A.O.'s Intussen bestaat er nog steeds voor hoe lang nog? een tamelijk vrije loon politiek. Minister Roolvink aarzelt niet ora CAO's af te keuren als te grote loonsverhogingen xjjn overeengekomen. Dat is ook nu weer gebeurd. De minister heeft een streep gezet door de te grote loonstijging en de arbeidstijdverkorting in de CAO's van Shell Pernis. de Gas unie. Linoleum Krommenie en de groot handel Vlakglas. Eerder had de minister een zogenaam de indexclausule in de schilders-CAO, waarbij was overeengekomen dat de lonen na een bepaalde prijsstijging zouden worden aangepast, afgekeurd. Venvacht wordt, dat de CAO's Van de Nederlandse Aardolie Mij (NAM) en Chevron (ook vanwege de forse loonstijgingen) zullen worden afgekeurd. Intussen heeft de minister de goedkeuring van zo'n 26 CAO's voor drie weken opgeschort. Dit behoeft niet meteen te betekenen, dat de betrokken CAO's voor afkeuring gereed liggen, maar wel acht minister Roolvink in die gevallen een kritische nadere beoordeling gewenst. In diverse CAO's zouden te hoge loonstijgingen zijn overeengekomen. Bij de wachtende CAO's zijn o.m. die van de Kon. Neder landse Papierfabriek, Van de Bergh en Jurgens, AKU, Kon. Zout-Organon en de binnenbeurtvaart. lossing bij het nieuw te bouwen z% bad aan de Spoorlaan in het vroegere Zwammerdam (gemeente Alphen den Rijn). Voor de bouw van dit bad is nog steeds geen vergunning verleend, omdat de verkeersvoorzieningen in deze omgeving tot nu toe onvoldoende veilig heid garanderen aan de bezoekers var het bad. In antwoord op vragen van het libera le Tweede Kamerlid mr. F. Portheine schrijft minister Bakker, dal de veilig heid alleen bereikt kan worden, wanneei ter plaatse een nieuw kruispunt aange legd wordt. De bestaande aansluiting Spoorlaan-Rijksweg Leiden-Bodegraven voldoet niet aan de eisen van een druk verkeer. „Het verkeer uit Zwammer dam naar het ontworpen zwembad omgekeerd zou deze rijksweg moeten kruisen. Uit veiligheidsoverwegingen zijn hieraan bezwaren verbonden. Te meer daar naar mag worden ver wacht onder de bezoekers van he' zwembad zich veel jeugdige personen zouden bevinden, die de weg te voet of per (brom)fiets moeten oversteken," al dus schrijft de minister. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben de goedkeuring van het gemeentelijk be sluit tot de bouw van het zwembad aan liging van deze oversteek. Waarschu- gehouden. Ook Ged. Staten willen, dat eerst plannen op tafel komen ter bevei- wingslichten, zoals B. en W. van Alphen aan den Rijn voorgesteld hebben, zijn volgens de minister niet afdoende genoeg. DEN HAAG (ANP) Het Nederland» Dans Theater heeft gedurende het pink sterweekend twee voorstellingen gege ven in het oudste overdekte theater ter wereld, het Teatro Olimpico, in Vincen- za in Italië. De voorstellingen van het Nederlands Dans Theater zijn opgenomen in het jaarlijks festival Primavera a Vin- cenza. .Als programma werd opge voerd: Grand Pas Espagnol, Solo for voice 1, Variomatic, Le diable a qua- tre en Recital voor cello en acht dan sers. Anneke Haenen (sopraan) en An- ner Bijlsma (cellist) verleenden mede werking aan de voorstellingen, die veel publiek hebben getrokken. Het NDT ont ving een uitnodiging voor een optreden in Vincenza tijdens de voorstellingen die het gezelschap in 1968 gaf in het Teatro Bellas Artes in Mexico-City. Gisteren is het gezelschap naar Wenen gevlogen, waar in het Theater an der Wien drie voorstellingen gegeven worden, öezè 'zïjn opgenomen in het Internationaal Ballet Festival t.g.v. de viering van 100-j. Staats Opera. Andere balletgezelschappen die' in dit festival'optreden zijn: het ballet van de Weense Staats Opera, 'het ballet van het Theater an der Wien, het dans theater van Alwin Nikolais, het Kirow- ballet Leningrad, Ballet Rambert Lon den, het ballet van de Duitse Opera Ber lijn, het ballet van Boekarest, City Cen ter Joffrey Ballet New York en 't Praags Studio Ballet. Nederlands filmteam voor Expo in Osaka DEN HAAG Het team dat de fil mische presentatie van ons land zal reali seren in het Nederlandse paviljoen op de wereldtentoonstelling te Osaka in 1970, is thans samengesteld. Het staat onder leiding van de filmregisseur en produ cent Jan Vrijman die deel uitmaakt van de groep, welke de vormgeving van de Nederlandse afdeling zal verzorgen. Re gisseur in het filmteam is Frans Weisz, regiemedewerker Anton Kothuys, regie assistent Richard Hendrikx, montageleid ster Astrid Weyman, chef fotografie Bert v. Munster, art-director Massimo Gotz, diafotograaf Eddy Posthuma de Boer. Het team is inmiddels met de uitvoe ring van dit veel omvattende en zo wel technisch als artistiek veeleisende filmproject begonnen. Veelomvattend, omdat het „filmgebeuren" dat de be zoeker aan het Nederlands paviljoen wacht, hem in 15 tot 20 minuten een beeld moet geven van Nederland vroeger, nu en in de toekomst. Daarbij zal ge bruik gemaakt worden van de „multi ple screentechniek" meerdere projec ties op meerdere schermen tegelijk die op tal van manieren zal worden toe gepast en de bezoeker als het ware met beeld en geluid zal omgevén. Veeleisend ook, omdat een groot aantal film- en diaprojectoren twaalf uur per dag, zes maanden lang, onafgebroken en geheel gesynchroniseerd een lengte van vele ki lometers zal moeten vertonen MADRID (ANP) Naar schatting 200 miljoen televisiekijkers zullen van avond de finale volgen van het toernooi om de Europa-Cup tussen Ajax en AC Milan, die in Madrid wordt gespeeld. lp de volgende landen wordt de wed strijd uitgezonden: Spanje, Nederland, Italië, West-Duitsland, Frankrijk. Dene marken, Zweden, Noorwegen, Finland, Zwitserland, België, Luxemburg, Oost- Duitsland, Tsjecho-Slowakije, Bulga rije, Zuid-Slavië, Marokko, Tunesië. Portugal, Ierland en Groot-Brittan- nië. Of een uitzending via een satel liet naar Argentinië, Chili en Mexico doorgaat is nog niet bekend. Vanavond uitslag van emmeractie (Van o e omroepcorrespondent HILVERSUM In een ingelast pro gramma, dat de NTS vanavond 28 mei om 22.15 uur via Nederland-1 (onmid dellijk na de Europa-Cupwedstrijd AjaxAC Milan) uitzendt, wordt het eindresultaat van de Actie Bisschop Bekkers bekendgemaakt. Dit zal ge schieden in een vraaggesprek, dat Mies Bouwman heeft met de voorzitter van de Stichting Bisschop Bekkers, mr. J. Werner, burgemeester van St.-Oeden- Ook dit seizoen Kanjer Koning Kompetitie (Van o e omroepcorrespondent HILVERSUM Ook dit jaar houdt de KRO haar jaarlijkse Kanjer Koning Kompetitie. Gedurende de maanden juli, augustus en september worden de wekelijkse inzendingen besproken en gewaardeerd in vijf minuten durende radio-uitzendingen op de zaterdagmid dag rond de klok van half zeven. Zo als gebruikelijk wordt ook nu weer me dewerking verleend door de landelijke bond van hengelsportwinkeliers „Di- bevo" en de afdeling sport, en binnen visserij van de directie der visserijen. Deze laatste instantie verzorgt de des kundige jurering. ten kleine 800.000 sportvissers kijken met verlangen uit naar de vroege uren van zaterdag 31 mei wanneer het vis- seizoen wordt geopend. Aan de sport- vissende dames is ditmaal ook gedacht. Indien de ingezonden vangstmeldingen het rechtvaardigen, kroont de KRO dit seizoen voor het eerst ook een kanjer koningin. De warme bakkers in Amsterdam ko men met een stunt: zij gaan speciaal voor de sporthengelaars de „Kanjer Ko ning Kadet" bakken. Ongetwijfeld vol gen de warme bakkers over heel Ne derland hun voorbeeld, zodat de sport hengelaars een bij uitstek geschikt aas kunnen kopen, dat in plastic verpakt veel langer vers blijft. Het streven van de warme bakkers om de invalide hengelaars via de ver koop van de „Kanjer Koning Kadet" geldelijk bij te staan wordt door de stichting „Viscentra gehandicapten" voortgekomen uit de eerste Kanjer Ko ning Kompetitie ten zeerste gewaar deerd. Van de opbrengst schenken de warme bakkers een gedeelte aan de invalide hengelsportvrienden via „bo ter bij de vis". Jeffrey Hunter overleden LOS ANGELES De filmspeler Jef frey Hunter, die in veel avonturenfilms heeft gespeeld, is dinsdagavond op 43- jarige leeftijd in Valleyhospitaal in Los Angeles overleden na een hersenopera tie. Hij was maandagavond na een val in zijn woning naar een ziekenhuis ge bracht. Hunter is in New Orleans gebo ren. Hij trad o.m. op in films als „King of kings", „White feather, Seven angry „The proud ones" en „A kiss be fore dying". De 43-jarige filmster heeft de meeste bekendheid gekregen door zijn uitbeelding van Christus in de film „King of kings". Hunter was gehuwd met de filmster Barbara Rush. In 1967 was hij de filmster Dusty Barlett geschei- NEDERLAND I STER (Reclameuitzendingen o 18.56, 19.03. 19.56 20.16 uur) NTS •18.50 uur: Efe fabeltjeskrant 19.00 uur: Nieuws in het kort 19.07 uur: Scala, magazine 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Stichting Socutera •20.25 uur: Voetbal, finale Eu/opa Cup tussen Ajax sn A.C. Miian •22.15 uur: Wetstrijd 23.00 uur- Journaal NEDERLAND li STER (Reclameuitzendingen om ió.56, 19.56 en 20.16 uur) NTS •18.50 uur: De fabeltjeskrant 19.00 uur: Nieuws in het kort AVRO •19.03 uur: •19.28 uur: Doktersvogeltje in Jamaica, documentaire 20.00 uur: Journaal (NTS'; •20.20 uur: De Saint, t.v.-serie •21.10 uur: Vers 2, compositie in 8 delen 21.50 uur: Televizier, actualiteitenrubriek 22.15 uur: Journaal (NTS) I aangegeven programma's zijn kleurentelevisieprogramma's WOENSDAG I (402 m) NCRV: Veel gevraagde gewijde muziek (opn). inwerkingtreding Om ,.rMadrid. NVSH: 22.20 Sextant, radioweekblad van de NVSH. NRU: 22.30 Nieuws. 22.38 Parlemen tair overzicht. 22.45 Stereo: X, een sprong in het duister. 23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM II (298 m) VARA: 18.00 ualiteiten. 18.20 Uitzending de Boeren Partij. 18.30 Stereo: Klink tergrepen: boekbespreking. 21.50 Stereo: Mc tropole-orkest. 22.30 Nieuws. 22.38 Actualitei ten. 22.55 Stereo: Contrasten: oude en moder- kamermuziek (opn.). 23.55—24.00 Nieuws. 9.40 Grammofoc le te Madrid (21.15—21.30 Muzikaal intermez zo) (22.00 Nieuws, berichten en De zeven kunsten). 22.15 Avonddecor (23.00—2310 DONDERDAG rie: klassieke en se "50 Overweging; 7.32 Actualiteiten: 8.32^ Voor de huisvrouw. (9.00—9.10 Gymnas- den). N.O.S.r 10.00 Wat heeft dat kind, pe dagogische lezing. 10.20 Muziek uit de Barok (opn). KRO: 11.00 Nieuws. 11.02 Voor de zie ken. 11.55 Mededelingen. NCRV: 12.00 Los- Vast: gevarieerd programma. (12.15 Boekbe spreking: 12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw: 12.30 Nieuws: 12.41 Actualiteiten; 12.50—13.10 Godsdienstige uitzending). 14.00 liederen. 15.01 (16.00—1602 Nieuws). 17.0 lojournaal. 8.20 Stereo: nen: populair verzoekplat jws!" 3ai3.n°PRadiojoui Modern platte en (GR.). 13.0 I. 13.30 Stereo I. Blaaskwintet: klassiek ;pdubbelkwartetoude ei liederen. III. Orgelconcert: klassie Schakeringen de jeugd. 17.55 Mededeling; HILVERSUM III (240 m en FM-kanalen) - NCRV: 9.00 Nieuws. 9.02 Terug van weg geweest: muziek van vroeger voor luiste- o.oo Nieuws. 10.03 Muziek Nieuws.) N.O.S.: 12.0< bij de 1 m Nieuws. 12.03 Felix Meurders. KRO: Nieuws. 13.03 Actualiteiten. 13.08 T.N.T licht platenprogramma. 14.00 Nieuws. 14.i Pop-In: licht platenprogramma. 15.00 Nieuws 15.03 Holster: pop- en countrymuziek. 16 Nieuws. 16.03 lORRRrrrrhitparade. 17.( Nieuws. 17.02 Actualiteiten. 17.07—18.00 Draai - jijofdraailk: verzoekplatenprogramma. 11 BRUSSEL NED (324 m) - 12.00 Nieuws. 12.03 Gevarieerde muziek. 13.40 Weerbericht, mededelingen en SOSberichten voor de schip pers. 12.48 Gevarieerde muziek. 12.55 Buiten- 13.00 Nieuws, weerbe- i en dagklapper. 13 20 lUZiek. 14.00 Nieuws. 14.03 Semi-klas- muziek. 15.00 Nieuws. Tussen 15.00 c-n Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM „Ofschoon de bezet ting van bet Maagdenhuis het werk aan de democratisering van de universiteit geen millimeter vooruit heeft gebracht en schade heeft berokkend door de aan tasting van vertrouwen, door de ver dachtmaking en de hoon, die aan de ge kozen weg van de studenten onverbreke lijk verbonden waren, zullen wU al onze krachten moeten inspannen om met de hervorming van de bestuursstructuur van de universieit door te gaan. Presi dium en curatoren zullen daarover hun plannen binnen zeer korte ttfd bekend Aldus burgemeester Samkalden van Amsterdam, toen hij vanmiddag tegen over de gemeenteraad verantwoording aflegde over de gebeurtenissen van de afgelopen weken. „Vrijdag j.L heeft wederom een ver gadering plaatsgevonden van de werk groep, die de democratisering voor bereidt. De hoop op vruchtbaar overleg bleek aanwezig", 10 vervolgde burge meester Samkalden „Niemand in deze stad kan zich verheugen over de gebeur tenissen. die hier tussen 16 en 21 mei hebben plaats gevonden. Zij raken niet alleen de universiteit. Zij raken de hele stad. Wij kilnnen alleen maar hopen, dat de weg naar redelijkheid en het gezond verstand spoedig weer door alle geledin gen van de universiteit en op alle niveaus wordt gevonden". Over het politie-optreden verklaarde de burgemeester: „Tijdens de gehele duur van de omsingeling van het Maag denhuis hebben politie en marechaussee een moeilijke taak met geduld, met be slistheid en waar nodig met kracht uit gevoerd. Er is van hen zeer veel gevergd, fysiek en mentaal, gedurende een lange periode. Ik heb de politie mijn tevreden heid laten blijken. Ik heb dit gedaan in de wetenschap, dat incidentele ontspo ringen bij een actie gedurende zovele uren en op zo grote schaal moeilijk geheel te vermijden zijn en dat de politie thans ook tot taak heeft het kritisch toetsen van eigen ontreden, opdat uit eventuele ontsporingen voor de toekomst lering wordt getrokken. Na de ontrui ming zijn in totaal 660 personen aan gehouden, van wie 128 opgaven geen student te zijn. Nader is gebleken, dat het aantal niet bij de universiteit inge schreven personen 208 was. dus ruim 30 'r. Tijdens de rellen op 20 mei en de daaropvolgende nacht zijn 15 personeels leden van de Amsterdamse politie, drie man van de rijkspolitie en 10 man van de koninklijke marechaussee merendeels licht gewond. Door de honden van de bij de diverse acties ingezette politiehonden- I geleiders is enkele malen gebeten Aan vele politie-auto's is door het gooien met stenen en dergelijke schade toegebracht. De genomen maatregelen rechtvaar digde burgemeester Samkalden in zijn 14 pagina's lange redevoering als volgt: „Iedereen kon weten, dat het universi teitsbestuur de bezetting van het admini stratieve centrum van de universiteit niet zou toelaten. Dat toch te doen zou neerkomen op capitulatie voor on rechtmatige en niet te rechtvaardigen pressie, die bovendien aan het universi tair bedrijf ten nadele van vele anderen, studenten en ambtenaren, niet te over- ziene schade zou toebrengen". „Zo kwam na afweging van de andere mogelijkheden het besluit tot stand om het Maagdenhuis door een omsingeling van de buitenwereld af te snijden, de bezetting daardoor onaantrekkelijk te maken en dientengevolge een snelle be ëindiging te bevorderen", aldus de bur gemeester. De burgemeester liet zich bitter, uit over de houding van de Asva tijdens het overleg, dat aan de bezetting van bet Maagdenhuis is voorafgegaan „Dat niet alles in eens tot stand komt", zei hij, „dat een begrotingscommissie, waarin studenten meespreken, de medewerking van het ministerie nodig heeft, dat de omvorming van een onderwijs-research commissie tot een onderwijsraad binnen de universiteit nog een aantal vraag stukken oproept, die opgelost moeten worden, voordat die raad aan het werk kan gaan, dat alles is voor de redelijke waarnemer zo duidelijk, dat het verwijt van trage besluitvorming nauwelijks weerlegging behoeft. In het afgelopen jaar is het hervormingstempo hoog ge weest. De rector-magnificus en zijn naas te medewerkers in het bestuur verdienen lof inplaats van hoon en verdacht making". „Het opgestelde werkprogram, waar over overeenstemming was bereikt, is uitgevoerd, maar het werd tegelijkertijd door de Algemene Studenten Vereniging Amsterdam begeleid met een activiteit naar buiten, die met het in gang gezette overleg binnen de werkgroep nauwelijks te rijmen valt", (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM De leiding van Belgi sohe omroep de BRT heeft, zo verne men wij, het televisieprogramma „Een lach en een traan" gemaakt over werk van de Weerter componist levensliedjes en smartlappen, Johnny Hoes, voor uitzending op de televisie teruggetrokken. De inhoud zou vai dergelijk niveau zijn, dat men e Belgische kijkers niet mee wenste te confronteren. Dit besluit betekent eei ernstige slag voor de heer Hoes, wiens liedjes in België veel meer succes oog. sten dan in ons land. Dit televisieprogramma dat in co-pro- duktie werd gemaakt met de VARA, ii vorig jaar reeds door de VARA-televi- sie op het scherm vertoond. De BRT- persdien."* deelt mee dat de heer Her man Vereist, chef van de afdeling ge- variëerde en amusementsprogramma': van oordeel was dat de kwaliteit var 't Johnny Hoesprogramma minderwaar dig is en ontoelaatbaar voor het Bel gische kijkerspubliek moet worden ge acht. De heer Vereist verwachtte n.l. reacties op liedjes die als titel dra gen: „Ik wil nog een keertje", „Nelis niet kietelen", „O, moet je eens voelen", „Je moet wat lager", „O, die eerste", „Het wratje", „Lekker troeleke" en „Striptease baby", „amme nooit-niet". Nader vernemen wij, dat de BRT als nog overweegt dit televisieprogramma in de zomermaanden eventueel op een middaguur uit te zenden. Men acht dit programma namelijk niet geschikt voor het brede kijkerspubliek in de avond- Intellect heeft minder afschuw van geweld (Van nroepcorrespondent) HILVERSUM Ten behoeve van de documentaire over „hel geweld" die de NTS dinsdagavond 27 mei heeft uit gezonden, heeft het bureau Intomart een onderzoek ingesteld onder 600 ne- derlanders van 15 jaar cn ouder naar de ideeën van de Nederlandse bevol king over het gebruik van lichamelijk geweld bij de opvoeding, de handha ving van de gezag en openbare orde en de oplossing van internationale con flicten. Uit hel onderzoek kwamen enkele' be langwekkende resultaten naar boven Zo was 52 procent van de ondervraagden het eens met de stelling dat de mens van nature geneigd is tot lichamelijk geweld. En 24 procent was het daar mee niet eens. 14 procent bleef neu traal. Liefst 57 procent van de man nen was het met bovengenoemde stel ling eens tegen 46 procent van de vrou wen, terwijl 48 procent van de onder vraagden vond dat er omstandigheden zijn waaronder het toelaatbaar is, dat mensen lichamelijk geweld gebruiken tegen andere mensen: 45 procent vond van niet. Hoogst merkwaardig dat 69 procent van degenen die middelbaar en hoger onderwijs hebben genoten, het met bovengenoemde stelling eens waren, dat geweld some gerechtvaar digd is. terwijl 39 procent met dezelf de opvattingen slechts lager en lager beroepsonderwijs hadden genoten. Dat een jongen moet worden geleerd, zichzelf met zijn blote handen te kun nen verdedigen is de mening van 68 procent van de ondervraagden tegen 21 procent die het hiermee niet eens zijn ®n 11 procent dia geen mening hebben. De belangwekkendste programma's gisteren waren gewijd aan structurele vraagstukken binnen de kerk. In Ken merk werd kardinaal Suenens geïnter viewd naar aanleiding van een recent interview. Dat lijkt goedkoop, maar het bleek doeltreffend, liet betreffende in terview is namelijk in de pers ge komen als zou de kardinaal van plan zijn de kerk op zijn kop te zetten. Hij herhaalde nu zijn uitspraken, maar zonder het „headline-effect", die ze in de kranten kregen, bleken ze veel min der negatief dan geopperd was. Iets gelijks bood de goede begeleiding, die een KRO-forum gaf aan de recente cijfers van een onderzoek betreffende het priestercelibaat. Er werden nutti ge kanttekeningen geboden en er werd heel wat gerelativeerd van wat na de eerste publicatie als „absoluut" werd uitgekreten. Overigens: alleen de H.H. Geestelijken kwamen aan het woord. In een dergelijk programma hadden we graag ook de stem-van-de-leek ge hoord. Met name van de vrouwelijke leek, immers de eventuele huwelijks partner van de priester, als het ooit tot opheffing van de celibaatsverplichting OP „II" wijdde de NTS een verschrik kelijk lang programma aan Het Ge weld. Men had onderzocht in welke ge vallen „men" een kind wilde alaan. be rispen. karwijtjes wilde laten doen of een beetje groter vergrijp. Als we het goed begrepen hebben slaan stemmers van de P.v.d.A., die Nederduits her vormd zijn en middelbaar gevormd, minder dan christelijk historischen, die gereformeerd zijn, uit een gezin van vijf personen komen en een voorname lijk technische opleiding kregen. We nemen aan, dat kijkers uit VVD- kringen met een gemiddelde van ander half kind van wie 34 procent een uni versitaire opleiding geniet en wier le vensbeschouwing christelijk-humanis- tisch is, blij zijn met de gegevens van zo'n onderzoek. Dat de overige kijkers aan zo'n duur onderzoek geen enkel houvast hebben zal de NTS een zorg zijn. De NTS (straks NOS) is immers de rijkste omroep en bovendien de eni ge omroep, die geen vrees hoeft te koesteren voor ledenverlies. We hebben overigens niet alle cijfers van dit NTS-onderzoek ondergaan, om dat halverwege de KRO Vanavond in Nieuwspoort bood. Dat is meestal en ook deze keer, veie malen belangwek kender dan de „voorlichtende" pro gramma's van de NTS. Maar de KRO is dan ook een „gewone" omroep, der halve afhankelijk van de kijkersgunst. Vg. VPRO gaat zenden vanuit „de provincie NIJMEGEN (ANP) Een team van de VPRO heeft zijn intrek in Nijme gen genomen ter voorbereiding van een 2'/x uur durende rechtstreekse radio- uitzending, die vrijdag vanuit deze stad wordt verzorgd. Het is een experimenteel programma, waarbij de initiatiefnemers het nut van een lokaal radiostation willen aanto- In de voorbije weken zijn de burgers van Nijmegen herhaaldelijk opgewekt om zich te melden met ideeën, klach ten of suggesties. Gisteren, op de eerste dag dat het VPRO-team in Nijmegen was, maakte slechts een enkele burger gebruik van de mogelijkheid om zijn hart te luch ten.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 2