„Op de Veluwe kan een remonstrant het nog wel eens moeilijk hebben" Betere oplossing gezocht in kwestie lerarenlessen Onenigheid inKVP over woningbouw Remonstrantse Broederschap verwant met het huidige katholicisme HET HART VAN DE MANAGER Kritische organisatie opgericht In ons land al vijftig nier transplantaties Gesmokkelde sigaretten achterhaald OPENBARE DISCUSSIE Burgemeester mengt zich in schoolstrijd ZATERDAG 24 MEI 1969 Op 14 januari 1969 was het 350 jaar geleden, dat de Remonstran ten door de Dordtse Synode uit de Hervormde Kerk werden ge zet. Dit gebeurde namens de ver gadering door voorzitter Boger- man. Hij zei letterlijk: „Opdat wij godvruchtig en vreedzaam het werk mogen afdoen, waartoe wij zijn samengekomen, wordt gij ontslagen en gedimitteerd. Maar weest zeker, dat de synode uwe hardnekkigheid aan de ganse christenheid zal bekend, maken en dat het haar aan geen geeste lijke wapenen ontbreekt, om ter gelegener tijd tegen u te proce- deren< Derhalve geef ik u uit naam der gedeputeerden en der ganse synode uw afscheid*'. Het werd een afscheid voorgoed. On geveer een half jaar na de wegzending hebben 38 verbannen predikanten te Antwerpen de Remonstrantse Broe derschap opgericht. Zij deden dit dooi nood gedwongen, zoals een van hun voormannen Uytenbogaert het uit drukte: „Wij hebben de gebreken der Kerk in de Kerk willen beteren en anderen tot ons trekken door godde lijke matigheid, 't En wil niet zijn. Zo moet het op een andere manier ge schieden. Laat het de vrij remon strantse Kerk of gemeente heten". Dat was eind september 1619. V oorbeschikking Op de achtergrond speelde een con troverse over het leefstuk van de voorbeschikking tussen Gomarus, die het streng calvinistische standpunt verdedigde, en Arminius, die er rui mere opvattingen op na hield. Vol gens Arminius wil God dat alle men sen zalig worden, hij sluit niemand bij voorbaat uit; alleen wie vrijwillig de genade van God verwerpt, wordt verworpen. Gomarus daarentegen stelde, dat God van eeuwigheid sou- verein heeft uitgemaakt, wie hij zal redden en wie hij zal verwerpen. Behalve deze theoretische contro verse waren er dieper liggende ver schillen tussen het calvinisme van die dagen en de remonstrantie. De re monstrantie pleitte voor pluriformi teit, voor verdraagzaamheid ten op zichte van afwijkende meningen, kortom voor een „rekkelijke" aanpak van de binnenkerkelijke problema tiek. Het calvinisme daarentegen muntte uit door „preciesheid". En deze stromingen hebben elkaar ten slotte niet kunnen verdragen. Op 31 mei wordt het 350-jarig be slaan van de Remonstrantse Broeder schap gevierd met een oecumenische samenkomst in de Sint-Jacobskerk te Den Haag, waar behalve remonstran ten ook een hei-vormde, een katholiek en een gereformeerde het woord zul len voeren. Naar aanleiding van de komende gebeurtenis spraken wij met prof. dr. L. J. van Holk, vertegen woordiger van de Remonstrantse Broederschap bij het pastoraal con cilie van de katholieke Kerk in Ne derland. Hij meent, dat de controverse tussen Arminianen en Gomaristen haar be tekenis nagenoeg geheel heeft verlo ren. „Er wordt nooit meer over gepreekt. De gemeente interesseert zich niet voor deze problematiek. Zij vindt het een zaak voor theologen". Wat wel is blijven bestaan is het verschil tussen een wat groter vrij zinnigheid aan remonstrantse en een wat strenger orthodoxie aan her vormde kant. De verhoudingen tussen de Broeder schap en de Nederlandse Hervormde Kerk zün over het algemeen heel goed, zeker aan de top. De oude wonde heeft zich zo goed als geslo ten. „Op een Veluwedorp ban een remonstrantse villabewoner het nog wel eens moeilijk hebben, maar dat zün uitzonderingen". In dit verband betreurt prof. Van Iiolk het, dat dc Dordtse artikelen tegen dc remon stranten nog altijd overeind zijn ge bleven. „De gematigd orthodoxen staan bij deze artikelen niet stil maar de Gereformeerde Bonders wel. Daar leeft nog altijd de angst voor een stuk vrijzinnigheid, dal ze niet lusten". Katholieke inslag Met de rooms-katholieke Kerk' heelt de Remonstrantse Broederschap van af het begin goede betrekkingen ge had, betere dan met de hervormde. De verwantschap lag op het theolo gische vlak (nadruk op de vrije wil, universalistische tendens in het den ken) en op het vlak van de beleving (beide werden vervolgd en moesten hun heil zoeken in het zuiden des lands). Typerend is de uitspraak van Uytenbogaert, dat „God aan de rooms-katholieke Kerk haar scheids- brief nog niet heeft gegeven", een voor die tijd zeer oecumenische en ruimhartige stellingname. De verhou dingen werden slechter in de 19e eeuw, toen de Broederschap het mo dernisme met enthousiasme binnen haalde op het terrein van de bijbel kritiek, de wijsbegeerte en de gods dienstwetenschap. De katholieke Kerk verzette zich scherp tegen deze ten dens en kwam met haar Syllabus, be nadrukking van de pauselijke onfeil baarheid en haar supernaturalisme diametraal tegenover de Broeder schap te staan. „Ik heb nooit de behoefte om die dingen uit te werken", zegt prof. Van Holk, „zeker niet nu ze geschiedenis zijn geworden. De rooms-katholieke Kerk heeft in zeer korte tijd het ver leden van zich afgeschud. Het is on gelooflijk, met welk een gemak deze Kerk erin slaagt, de onverdraag zaamheid van het verleden .te doen vergeten. Van de ene kant is dat gelukkig: als ze het niet deed zou ze geen schijn van kans meer maken. Van de andere kant vraag je je wel eens af, of het niet eerlijker zou zijn de grote fouten uit het verleden royaal te erkennen. I'k heb staan kij ken van 'het gemak waarmee bisschop De Smedt op het concilie stelde: de Kerk heeft altijd de juiste principen gehad maar zich er niet altijd aan gehouden Gemengde gevoelens De worsteling van de roomse Kerk om een nieuw gezicht te krijgen vindt prof. Van Holk grandioos. Haar ge nezing zal echter onvolledig blijven, als ze nietofficieel haar schuld be kent". Ook zou hij haar graag willen waarschuwen tegen overdrijvingen op oecumenisch gebied, die hij de laat ste tijd on Nederland meent te con stateren. „Ik vind het onzinnig, dat een remonstrantse dominee voorgaat in een katholieke eucharistieviering en omgekeerd. Dat is de boel door elkaar klutsen, dat is een .gebrek aan clarté latine, waarvan ik als nazaat der Hugenoten niet veel moet hebben. Ik wil best aan de communie in een katholieke dienst deelnemen als ik daartoe word uitgenodigd en van te voren in een gesprekje mijn positie lean uiteenzetten. Dan liggen de zaken duidelijk, dan klutsen we de boel niet door elkaar". Nog liever houdt hij zich aan het vieren van een ge meenschappelijke Jiefdemaaltijd, die geen eucharistisch karakter heeft. „Het gaat mij niet zozeer om de een heid van de Kerken als wel om de eendraoht van de gelovigen. Als die er is, waarom zouden we dan de za ken forceren?" lieke kamp met gemengde gevoelens gadeslaat: van dc ene kanl is hü en thousiast, van de andere kanl bezorgd. „Het gaat allemaal zo snel", zegt hü. „en er wordt zoveel geëist. Ik vraag me wel eens af: wat schiet er straks van het katholicisme nog over? Be grijp me goed, ik juich het toe, dal velen de eucharistie meer symbolisch gaan zien en dat ze meer nadruk gaan leggen op het aspect van dc gemeen schappelijke maaltijd. Maar is dat nog rooms-katholick? Is de voor hoede niet zover vooruitgeschotcn. dat de meer behoudenden zich er niet meer in herkennen? Ik kan een be weging als Confrontatie echt wel bc- Professor Van Holk vraagt zich af, of de katholieke Kerk, zoals ze zich ont wikkelt, wel voldoende een herken bare grootheid blijft. „Als ik mijn ogen dicht doe en ik luister naar een spreker, dan hoor ik soms het ver schil niet meer tussen een remon strant, een doopsgezinde en een ka tholiek. Op het Vaticaans concilie had ik die ervaring bij het beluiste ren van bisschop Edelby. En dat vond ik toch wel bedenkelijk". Vrijzinnig De Remonstrantse Broederschap is vrijzinnig, daaraan laat prof. Van Holle geen twijfel bestaan. Zij bindt zich niet aan een geloofsbelijdenis, past op alle terreinen de kritische methode toe, ziet de ambten als een instelling van de Kerk en legt het zwaartepunt bij de gemeente. „Ik geef toe, dat dit ook zijn schaduw kanten heeft. Inspraak van leken kan bijzonder boeiend zijn door het emo tionele en spontane dat dan naar voren komt, maar zij levert ook een heleboel dilettantische onzin op. Daarom heb ik uw Kerk op het pas toraal concilie tegen elke overdrij ving in deze gewaarschuwd". In de loop van ons gesprek blijkt herhaaldelijk, dat prof. Van Holk de ontwikkelingen in het rooms-katho- van Nederland vrijzinnig vindt. Het antwoord luidt bevestigend, althans voor een gedeelte van de Kerk. „Ik blyf erbuiten of het een grote min derheid is dan wel een kleine meer derheid. Daarvoor zou je de zaak nauwkeuriger moeten onderzoeken". Hoe vindt, hij het, dat katholieken bestuursfuncties vervullen in de VPRO? „Het verbaast mij niet, ge zien het algemene beleid van die om roep. Maar ik ben er niet enthousiast over. Het is weer het door elkaar klutsen van verschillende elementen, waarover ik u straks al heb gespro ken". Hereniging Terug naar de Remonstrantse Broe derschap. die binnenkort haar 350- jarig bestaan viert. Op mijn vraag, of dit kerkgenootschap momenteel een up dan wel een down beleeft, antwoordt prof. Van Holk zonder na denken: „Duidenlijk een down. Het aantal leden loopt terug, nieuwe lid maten komen er weinig, het kerkbe zoek gaat achteruit. Een van onze problemen is de zgn. ijle spreiding. Wat moeten wij met een handjevol lidmaten, die verspreid wonen over een groot gebied als de Bijlmermeer of de provincie Groningen? Hoe moet je onder deze mensen huisbezoek doen. hoe krijg je ze naar de kerk? Ze dreigen verloren te lopen, want naar hervormde of gereformeerde diensten gaan ze ook niet. Daar voe len ze zich niet thuis". De Broederschap is een typisch Ne derlands verschijnsel, buiten onze grenzen heeft zij maar één gemeente, in Friedrichstadt. Ook de geest is Nederlands: een grote verdraagzaam heid (de geest van Coornhert vindt Van Holk), een geringe behoefte om buiten de grenzen te treden en een sterk intellectualistische inslag. „Het is geen toeval, dat de wieg van de Broederschap in de aula van de Leidse universiteit heeft gestaan". Ik vraag hem of wjj de hereniging der Kerken nog zullen beleven. „Neen", zegt hü zonder aarzeling. „Indien dat te beleven zou zün, dan alleen op basis van een zo verwaterd akkoord, dat ik het niet meer de moeite waard zou vinden. Eenheid tegen elke prüs is niets, zeker een heid tegen de prüs van onwaarach tigheid". Voorlopig zullen we tevre den moeten zün met een intensieve samenwerking en met wcderzüds be grip. „Als we alvast eens begonnen, de gulden regel van het evangelie toe te passen: behandel een ander zoals je zelf behandeld zou willen worden. Dat is de eenvoud zelf. Maar lééf er DEN HAAG (ANP) Dinsdag a.s. lullen vertegenwoordigers van de raad van leraren en van het departement van Onderwüs en Wetenschappen bü- renkomen om een betere oplossing zien le bereiken in de kwestie van de lera renlessen voor scholen voor voorbe reidend hoger en middelbaar onderwüs. Dit hebben de vertegenwoordigers van de leraren in een twee uur durend onderhoud met minister dr. G. H. Ve- ringa en staatssecretaris mr. J. H. Gros heide van Onderwijs en Wetenschap- Pen op het departement vernomen. De bewindslieden erkenden, dat het niet juist was geweest dat bij de voor bereiding van de nieuwe formule ,voor het vaststellen van de lelrarenlessen niet met de leraren overlegd was. De leraren vrezen, dat door de nieu we formule de leerlingen niet de bege leiding kan worden gegeven, die in de mammoetwet is toegezegd. Wat do bo awaren tegen de wijziging van de stichtingsnormen voor scholen betreft, zegde staatssecretaris Grosheide de le raren toe, dat niet gevreesd hoeft te worden dat een complement van deze wijziging zal zijn dat. de opheffings normen voor scholen worden veranderd. De kritische lerarenorganisatie, die thans ongeveer 300 sympathisanten telt, heeft zich gisteren officieel gepresen teerd. Deze nieuwe pressiegroep, die openstaat voor alle docenten van kleu teronderwijs tot en met het universitaire onderwijs, is niet geïnstitutionaliseerd. Zij telt geen leden of bestuur. De ini tiatiefnemers Helge Bonset, Piet Calls en Anton Oskamp, geloven niet in hel georganiseerd overleg, noch in de be staande lerarenorganisaties. Wij ervaren evenals vele studenten en andere pro gressieve maatschappelijke groeperingen de bestaande structuren als star, auto ritair en niet gericht op de eigenlijke ontp.ooiïng van de mens, zo zei de heer Oskamp op een persconferentie. De actiegroep eist een radicale en snelle onderwijskundige vernieuwing, waaronder invoering van het 9-Jarig basisonderwijs, doorbreking van het starre klassensysteem, geheel of gedeel telijk projectonderwijs en collegesys teem voor het voortgezet onderwijs, afschaffing van cijfers, zitten blijven en eiindexamensysteem, het opnemen van nieuwe vakken in het studiepakket, waaronder psychologie, filosofie, pers- UTRECHT (ANP) „Tot nu toe zijn in verschillende ziekenhuizen in ons land vijftig niertransplantaties verricht,. Slechts één patiënt is nadien overleden. De bereikte resultaten bij niertransplan taties in ons land zijn de beste ter we reld". Dit zei in Utrecht dr. E. J. Dorhout Mees, hoofd van de nierafdeling van liet academisch ziekenhuis in Utrecht. Hij sprak op een persconferentie, die was belegd door de plaatselijke vereniging tot steun aan de nierstichting. Deze vere niging houdt van 2 tot 7 juni aanstaande een actie, waarvan de baten onder meer ter beschikking komen var nierstichting Nederland. k.n.m.i. -w r deelt Vrij warm mee: Het algemeen weerbeeld in onze omgeving is geleidelijk meer on der invloed van oceaandepressies gekomen. Een samengesteld lage- druksysteem bevindt zich in het zeegebied tussen Ierland en zuid west-Europa. Dit systeem breidt zijn invloed steeds verder naar het vasteland uit. Om dit depres siesysteem wordt met zuidelijke tuinden onstabiele oceaanlucht naar het oorden en oosten ge stuwd. Hiern komen -buien qn plaatselijk pok onweer voor. In Frankrijk en Spanje was dit vrij dagmiddag het geval. Zaterdag zal ook ons land zich in deze onsta biele lucht bevinden, zodat er hiel en daar een bui, mogelijk met on weer kan voorkomen. De wind zal matig, langs de kust vrij krach tig zijn in hoofdzaak uit richtin gen tussen noordoost en zuidoost. De temperaturen zullen iets hogere waarden bereiken dan vrijdag. Eerste pinksterdag: zon: 4.33-20.42; maan: 13.04-2.06; hoogw: Schei-. 9.17-21.51. Tweede pinksterdag: zon: 4.32- 20.43; maan: 14.21-2.1Ghoogw. Schev.: 10.2S-22.59. Dinsdag 27 mei: zonr 4.31-20.44; maan: 15.41-2.26; hoogw. Schev. 11.33-23.57. Vooruitzichten voor maandag: aan tal uren zon 2 tot 8. Min. temp. 1 tot 5 graden voben normaal. Max. temp. van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaalKans op een droge periode van minstens 12 uur 70 procent. Kans op een ge heel droogetmaal 40 procent. Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG 2000 managers af- lomstig uit het Nederlandse bedrijfsle- zullen meewerken aan een groots onderzoek naar de relatie tussen hun levenswijze en eventueel voorkomende en vaatafwijkingen. Het onder- loek, dat vanuit de Nederlandse Hart- itichting werd gestimuleerd, staat on der leiding van de Groninger hoogle- prof. dr. J. Nieveen, specialist in hart-en vaatziekten. De managers, allen leden van de Nederlandse juniorkamer, hebben in middels een uitgebreid enquêteformu lier ontvangen. Zij hebben het op zich genomen om zich in de eerstkomende jaren sterk op het hartonderzoek van de Nederlandse Hartstichting te richten door steun aan de stichting en informa- over het werk dat zij doen. ,,Deze activiteiten moeten worden ge zien als een aanloop tot latere jaar- lijke bevolkingsonderzoeken op hart- en vaatafwijking op grotere schaal. Nu moeten we ons noodgedwongen teveel met revalidatie bezighouden. We wer- cen er echter zoveel mogelijk naar toe m dat vanuit de Hartstichting om pre ventief te kunnen werken. Dat vergt evenwel nog een geweldige studie en eist veel tijd", aldus prof. Nieveen. Een beeld van de strüd om de „Hamburger heuvel" dicht bü de Laotiaanse grens in Zuid-Vietnam. Bü de strüd, die eind vorige week werd gevoerd, vielen vü'tig doden en 300 gewonden aan Amerikaanse zijde. Senator Kennedy heeft deze gevechten zinloos genoemd. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De woningbouw heeft de laatste tijd binnen de KVP tot ver schillende discussies geleid. Als gevolg I daarvan zijn twee stromingen ontstaan, die totaal anders oordelen over de aan pak van de woningbouwproblemen. Dit heeft de rijkskieskring Dordrecht ertoe gebracht op 29 mei in het groothandels gebouw te Rotterdam een openbare dis cussieavond te houden. Het Tweede-Kamerlid mr. F. Andries- sen, woningbouwdeskundige van de KVP- Tweede-Kamerfractie zal dan debatteren met de heer L. H. Weeber, KVP-wet- houder te Delft en woordvoerder van een groot aantal KVP'ers, die het met dit woningbouwprogramma niet eens In een vroeger gesprek met ons heeft SCHIJNDEL (ANP) Op de kweek - I school-havo in Schijndel is een gespan nen toestand ontstaan, nadat de poli tie in het conflict op deze school betrok ken is. Toen leerlingen cn docenten van de havo hoorden, dat de adjunct-direc teur, de beer H. Vissers, zijn ontslag aanvrage misschien zal intrekken, gin gen zij opnieuw gezamenlijk tot actie over. De leerlingen staakten en sommi ge docenten gaven geen les. De toestand op de school werd op de ze manier zeer gespannen. Een deel dei- docenten eist, evenals de havo-leerlin gen, het vertrek van de heer Vissers. Een ander deel heeft zich met de heer Vissers solidair verklaard. De spanning kwam tot een hoogtepunt, toen een com muniqué werd verspreid door het school bestuur. Hierin stond dat zowel leraren als leerlingen onmiddellijk hun werk zaamheden moesten hervatten, omdat zij anders uit de school verwijderd zou den worden. De scholieren en docenten gaven aan deze eis gevolg, mede om dat op dat moment buiten de school een aantal politiewagens verscheen. De politiemannen werden vergezeld door mr. A. van Tuyl, de burgemeester van Schijndel. Deze stapte de aula bin nen, waar de stakende leerlingen en le raren op dat moment bijeen waren. Hij zei hun dat zij hun werkzaamheden moesten hervatten, omdat anders de school zou worden ontruimd. Leraren en leerlingen gaven hieraan gevolg. Gisteravond hebben zowel leraren als leerlingen, van de havo en van de kweek school, overleg gevoerd. De situatie in Schijndel is volgens insiders op dit moment zeer explosief. Beide partijen willen niet met elkaar in contact komen. Vandaag wordt er in Den Haag een ge sprek gevoerd over deze zaak met Tweede-Kamerleden AMSTERDAM (ANP) Nauwe sa menwerking tussen de rijkspolitie cn douanerecherche heefl ertoe geleid, dat in Volendam een partij van ruim vijf miljoen Amerikaanse gesmokkelde si garetten in beslag kon worden genomen. Eerder was in Rotterdam een half mil joen klandestien ingevoerde sigaretten aangetroffen. De herkomst is de visserskotter uit Zwartsluis „Rinske", die ongeveer een week geleden bij Petten op de Noord hollandse kust liep. De politie vond de volgende morgen sloffen sigaretten op het strand. Dat was het begin van een diepgaand onderzoek. Kikvorsmannen, die het schip nader onderzochten, von den aan boord nog een kleine partij door weekte sigaretten.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 7