„Klompenmakerij is aan het uitsterven" GEVARIEERDE EXPOSITIE IN VOORJAARS- 'T DUIVENHUYS DAF55 snel, ruim, comfortabel Geslaagden cursussen Technische Avondschool Bevolkingsonderzoek Tuberculose Leiden MEDISCHE DIENSTEN VOOR LEIDEN EN OMGEVING abcdefghijKlmnopqrstuv GEBROEDERS BERNARD EN ARIE SCHALKWIJK: ZATERDAG 24 MEI 1969 DE LEIDSE COURANT burg 94) wordt tot 20 juni een ge varieerde voorjaarstentoonstelling ge houden van werken door een aantal kunstenaars, waarvan er verschillende in het verleden reeds in deze galerie hebben geëxposeerd. Thans hangen er grafiek, schilderijen, wandkleden en te keningen en staat er kleinplastiek en keramiek opgesteld. Dat alles in een grote verscheidenheid van uitvoering en opvatting. Het is ondoenlijk om alle werkstuk ken aan een afzonderlijke bespreking te onderwerpen. We verstaan derhalve met enkele grepen doch hopen daar mee wel te bereiken, dat vele kunst liefhebbers de weg naar Rapenburg 94 zullen weten te vinden teneinde daar persoonlijk hun indrukken op te doen. Zo hangen er een aantal prenten van Berserik, waarvan ons opvielen „Stil leven met vis," bedoeld als een homage aan wijlen de dichter Paul van Ostayen, een sterke prent „Westland" en het ge voelige doch indringende „Mijn ouders". ETSEN ZIJN er ook weer van Auke de Vries, waaraan wij enige tyd geleden een bespreking wijdden. Ook Maryke de Wit exposeerde een aantal prenten. Mooi is „Atelier," maar we ontdekten ook een zeer gevoelige plaat „Lezend meisje", dat zich in een por tefeuille bevindt, samen met etsen van De Vries. Van de Zweed Lars Fohlin hangt er de aquarel „Bloedend kruis." die wij ons herinnerden van zijn recente ten toonstelling. Greetje Grijpma is een schilderes met een stoere mannelijke toets, maar de kleur is sorps wat te hard voor dit streng figuratieve werk. Het beste vonden wij „Stilleven met kruiwagen" en „Fluitspelende kinde ren." Twee grote linoleumsneden kon den ons eveneens wel bekoren. De Spanjaard Joan Sibecas is verte genwoordigd met de mooie aquarel ..Bergdorp," die reeds eerder onze aan dacht vroeg. Zijn landgenoot José Pont exposeert een drietal etsen. o.m. „Barra- cas en Valencia", een zeer mooi stem mingsvol blad. Tot woensdag bevolkings onderzoek op tuberculose tweede Met verwijzing naar voorgaande be richten en naar de advertentie op deze pagina wordt nog meegedeeld, dat op dinsdag 27 mei en woensdag 28 mei 1969 iedere Leidenaar van 15 jaar en ouder nog kan deelnemen aan het ondrzoek. Dus: oproepkaart zoekgeraakt, door omstandigheden geen oproepkaart ont vangen b.v. in verband met verhuizing, kort geleden gevestigd, of door welke oorzaak ook mogelijk gemaakte foutêiï, nen kan nog meedoen! In het onderzoeklokaal, bet Waagge- I bouw, Aalmarkt, wordt dan alsnog een kaart gereedgemaakt. Iedereen is dus twee dagen nog wel- Jks- I ken f Aanvalsdrift LZC karig beloond Het al gedegradeerde LZC is gister avond heel lastig geweest voor DAW. Deze ploeg uit Alkmaar, die grote kans Van de Leidenaar Will Tweehuysen is er een map met grote aquarellen van kastelen, die hij enkele jaren geleden maakte in het Gelderse. Het zijn mooie topografiën in de van hem bekende zware lijnvoering en over het alge meen wat donkere kleur. IET WAS ONS voorts hier werk te zien van Marjan de Glopper. We zouden het kwasi-primitief willen noemen, maar ze bezitten een grote charme. Wij ons haar te herinneren (maar v nen dat mis hebben) dat wij vi eerst werk van haar zagen op e toonstelling in het Alphense Zeer aantrekkelijk is het dubbelschil- derrjtje „Korenbloemen en anjers" en „Schaftende arbeiders". Voorts een „Landschap" met een afzonderlijke rand van bloemen. Ook „Sneeuwlandschap" is een aantrekkelijk schilderijtje. Tosca van den Haak stelt een aan tal kleine bronsjes van dieren ten toon, haar specialiteit. Zeer mooi is opvliegen de vogel, waarvan de dimensie ver bo ven het formaat uitgaat. Grappig zijn twee giraffen en ontroerend een plas- tiekje van een hulpeloos „Jong vogel tje." Gyp Zaalberg toont enkele stuk ken keramiek. Van een der vazen von den wij de vorm wat erg gezocht. Aan trekkelijk is echter een in blauw gla zuur gebakken ronde pot-vaas. rNSLOTTE moeten we beslist de aandacht vragen voor een bijzonder mooi wandkleed van de Spaanse Maria Antonia Carrasquer. Sterk van vrije compositie in een prachtige verhouding van gedempte kleuren, is het een wand- décoratie, die ons in haar soort moeilijk te overtreffen lijkt. De tentoonstelling is te bezichtigen dinsdags tot 's zondags van 2 tot 8 uur. WILLEM PRINS. Ontpoldering van Leidse polders Reeds geruime tijd ligt het gebied van de Rodenburger- en Cronesteinsche pol der binnen de stedelijke sfeer van de gemeente Leiden. De gehele polder is bebouwd of wordt in beslag genomen door sportvelden en parken. In de loop der jaren zijn door de gemeente ver scheidene voorzieningen met betrekking tot de waterhuishouding getroffen, zo als het aanleggen van gemeentelijke rio leringen en het stichten van 'n gemaaltje. De polder, die een omslagplichtige oppervlakte heeft van circa 135 ha, komt op grond van het vorenstaande voor opheffing en ontpoldering in aan merking. Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land stellen aan Prov. Staten voor tot ontpold&ring te besluiten. Hetzelfde stelt het college van G.S. voor ten aanzien van de polder Maren- dijk, die grotendeels is bebouwd of zijn agrarisch karakter heeft verloren. De polder Marendijk, waarin o.m. de Leidse Hout ligt, heeft een oppervlakte van ongeveer 74 ha. Succesvol in vele internationale rallies. Prijs f 5.895,- (incl. BTW f 6.602,40). DAF55 Coupé, DAF55 f 13, DAF44, DAF44 Slati r. (Onderstrepen wat u Hoofddealer voor Voorhout, Katwijk, Noordwijk, Noordwijkerhout, Sassenheim en Valkenburg: AUTO FOREHOLTE N.V. Katwijk - Wilhelminastraat 16 - Tel. 01718 - 4299 Voorhout - Pr. Bernhardstraat 6 - Tel. 02532 - 7341 Hoofd DAF-dealer voor Oegstgeest, Rijnsburg en Warmond: GARAGE POELGEEST bij Oegsgeest - Hogerbeetsstraat 6 (zijstraat Warmonderweg) - Telefoon 01710 - 50330 Hoofddealer voor Leiden en Omstreken: GEBR. VAN ULDEN Leiden - Verdamstraat 6 - Telefoon 01710 - 23041 Dr. J. J. van Rood hoogleraar in de immunohaema- tologie Dr. J. J. van Rood, lector in de genees kunde aan de Leidse universiteit, is met ingang van de dag waarop hij zyn ambt zal aanvaarden benoemd tot gewoon hoogleraar te Leiden om onderwijs te geven in de inwendige geneeskunde. Een bijzondere opdracht kreeg hy voor de imniunohaetologie, in welk specialisme hij de laatste jaren veel baanbrekend werk heeft verricht. De resultaten van het wetenschappelijk werk van dr. Van Rood op het gebied van de weefseltype-, ring en zjjn inzichten In het afstotings proces waren onder meer van vitaal be lang by de orgaantransplantaties van de laatste tyd. Geslaagden van Sted. Gymnasium Aan het Stedelijk Gymnasium te Lei den zijn geslaagd voor het eindexamen de volgende kandidaten: Voor diploma A: Marlies Renaud, Loutje den Tex (Zoeterwoude), Anke Wargerink (Voor schoten). Diploma B: Jacqueline Govers (Oegst geest), Roland de Zeeuw (Leiderdorp), Sandra Metz (Voorschoten), Frank Ouwerkerk, Annelies Pleiter, Goedele Schaly (Sassenheim), Dirk Sikkel (Oegstgeest). Het examen wordt voortgezet. In de Technische School zijn gister avond door Ir. E. Ruempol voorzitter van de vereniging „De Ambachtsschool" de diploma's uitgereikt van de 2- en 3-jari- ge avondcursussen. 46 leerlingen verwierven het A-diplo ma (3-jarige cursus) en 18 leerlingen het B-diploma, dat de bekroning vormt voor twee jaar studie in de avonduren. Ir. Ruempol, die de geslaagden prees voor hun doorzettingsvermogen, z«-i in zjjn toespraak voor de uitreiking van de diploma's, dat de techniek steeds hogere eisen gaat stellen aan de vakman. Door studie zal daarom de ontwikkeling stel selmatig moeten blijven toenemen. Hij wekte daarom de geslaagden op verder te studeren In vervolgcursussen. Een woord van waardering sprak ir. Ruempol tevens aan het adres van de werkgevers, door wier medewerking het altijd mogelijk was de theoretische en praktische vorming van de leerlingen harmonisch te doen verlopen. De uitrei king van de diploma's werd ook bijge woond door een groot aantal ouders. De geslaagden zyn: DIPLOMA A (3-jarige Timmeren: Aandewiel P. Katwijk, Dongen J. H. van, Lisse, Ebbens P. J. R. Leiden, Haas P. J. M. de Noordwijk-B., Meij C. G. v.d. Katwijk/Zee, Velde H. J. van Oegstgeest, Yzerman J. P. Leiden. Autohersteller: Beelen C. L. v. Kat wijk/Zee, Faas A. Voorschoten, Hars kamp W. J. v. Voorhout, Marei A. v.d. Katwijk/Zee, Ouwerkerk H. G. H. Lei den, Poel A. H. v.d. Noordw'hout, Ton geren P. A. M. v. Leiden, Wolper M. H. Leiderdorp. Metselen: Vink W. Noordwijk. Koper-lood-zinkbewcrkenBodiJn J. Leiden, Heemskerk P. Katwijk/Zee. Mctaalbewerken: Cuba J. A. de Oegst geest, Duivenvoorde A. J. M. v. Noordw. 'hout, Esveld J. G. P. Ter Aar, Helden C. van Leiden, Hogenes Th. C. Katwyk, Rossen J. v. Leiden, Wiessenberg H. W. Leiden, Stokkermans J. J. Leiden, Ken nis P. G. Nieuw Vennep, Houwaart P. J. Katwijk/Zee. Schilderen: Petgon J. Leiden, Bouw man P. Leiden. Duijvenvoorde A. van Katwijk/Zee. Nygh J. Katwijk, Plas D. v.d. Katwijk/Zee, Plas D. v.d. Katwyk, Schelvis J. A. Leiden. Elektrotechniek: Alders C. B. M. Noordwijk, Edel J. S. Leidschendam, Eg- mond P. v. Lelden, Leek A. W. v.d. Lei den, Rie F. P. de la Leiden Tegelaar J. J. Leiden, Bezuyen S. J. P. Alphen a.d. Rijn, Vet A. de Leiden. Stofferen: Best D. de Katwyk/Zee, Geest A. J. M. v.d. Sassenheim, Zoet J. H. Lisse. B-DIPLOMA (2-jarige cursus). Stofferen: Best A. de Katwijk/Zee, Eikelenboom P. Aarlanderveen, Zwaai K. Leimulden. Mctaalbewerken; Swanenburg J. F. Leiden. Elektrotechniek: Bruyn J. A. de Al phen a.d. Rijn, Cillekens R. G. Katwyk a.d. Rijn, Horst G. v.d. Woubrugge, Pol ling J. H. H. H. Voorhout, Taffijn H. F. Oegstgeest, Ruyter R. L. de Zoeterwou de. Gawalo: Drlel L. v. Zoetermeer, Meul J. A. Leiden, Smit A. Nocrdwyk/Zee, Steen C. G. v.d. Leiden, Wezel H. v. Leiden, Wieringen P. van Alphen a.d. Ryn. loopt ook naar de tweede klasse te ver dwijnen, wist in de Vliet slechts met grote moeite een 12 overwinning te bewerkstelligen. Deze overwinning is vooral tot stand gekomen in de eerste twee periodes. In de laatste twee speeltijden wist LZC wel een veldoverwicht op te bouwen, maar Roland Koedooder c.s. wisten slechts éénmaal het doel te vinden. Bob van Bekkum, goede bekende in de LZC-gelederen, opende de score voor DAW, terwijl in de hierna volgende speeltqd een strafworp de stand op 02 bracht. Hierna begonnen de 10 minuten van LZC. Hoe er geprobeerd werd het doel te bereiken, vele malen lukte dat niet. De aanvalsdrift van de Leidenaars had echter bepaald wel beter beloond kunnen worden dan met het enkele doelpunt dat Klaas Parrel in de laatste minuten wist te scoren. G.S. achter de EZH-voorstellen Nu de gemeenteraden van vyf van de zes in de N.V. E.Z.H. deelnemende ge meenten zich over een nieuwe structuur van de N.V. E.Z.H. hebben uitgesproken, zyn G. S. van oordeel dat er geen reden Is, langer te wachten met de behande ling in de vergadering van Prov. Staten. Het college van G. S. is van oordeel, dat net aanbeveling verdient de stellen van de raad van de E.ZB, te aanvaarden. Zy bete kenen het behoud van de bestaande vruchtbaar gebleken samenwerking, la ten de weg vry voor een verdere ontwik keling in overeenstemming met hetgeen op landelijk niveau gaande is en behel zen een eerste stap in de richting van in tegratie van de stroomproduktie. De mo gelijkheid wordt tévens geopend dat N.V. E.Z.H. in overeenstemming met de be trokken gemeente zelf elektrische cen trales kan bouwen en exploiteren. Advertentie Zweilandermolen gerestaureerd Laatste gelegenheid tot onderzoek: in het WAAGGEBOUW, Aalmarkt. HAAST U DUS De Zweilandermolen nabjj het Vennemeer is weer volledig gerestaureerd en zal zaterdag 81 mei a.s. in gebruik worden gesteld. De wipvyzelmolen dateert uit de 17e eeuw en is reeds de vyftiende welke door de Rijnlandse Molenstichting ls hersteld. Leiden: Leidse huisartsen: tot zaterdag morgen ÏO uur dient men de eigen huis arts te bellen. Na zaterdagmiddag 12 uur belle men voor spoedgevallen de dok terstelefoon 22222. Alkemade: dkt. Heynen, Noordeinde 166, Roelof arendsveen, tel. 01713-2329; dkt. Brinkhorst, Dr. Stapenseastraat 6, Lei- muiden, tel. 01721-269; zr. Rusman, Past. v. d. Plaatstraat 13, Rypwetering, tel. 01712-366 b.g.g. 573. Bodegraven: dkt. van Beek, Vijverlaan tel. 2268; zr. de Groot, Irenestraat 8, tel. 2599; apotheek Rond, Kleiweg, Gouda; dierenarts: dkt. van Oosterom, vyver laan, tel. 2136; tweede Pinksterdag: dkt. Bol, Wilhelminastraat, tel. 2113. Boskoop: dkt. de Goeje, Dorpsstraat 20, Benthuizen, tel. 01790-3636; tweede pink sterdag dkt. Blom, Coiynstraat 60, tel. 01790-2136; zr. van Dam, Overslag, tel. 2141. HlUegom: dkt. van der Kaaden, Hoofd straat 14, tel. 5114. Katwyk aan den Ryn: dkt. v. d. Laan, Rapenburg 1, Rynsburg, tel. 2810; Kat- wijkse apotheek, Princestraat 3, tel. 2751. Katwyk aan Zee: dkt. By derwellen. Bou levard 28, tel. 2182. Langeraar: dkt. Nooter, Woubrugge, tel. 01729-104; zr. Eys, Nieuwveen, tel. 01723-144 b.g.g. 01725-1777. Leiderdorp: za. en zo. dkt. Hennink, Mauritssingel 166, tel., 33686; ma.: dkt. Blaauwendraad, Hoge Waard, tel. 01714- 2208; zr. Prins, Kom van Aaiweg 7, tel. 24909. Leidschendam: za.: dkt. Ludwig, Voor- burgseweg 4a, tel. 3532; zo.: dkt. v. d. Mee, Pr. Margrietstraat 10, tel. 4535; ma.: dkt. Perquin, Venestraat 24, tel. 3510; apotheek: za. en zo. Lakke, Wilhel- minalaan 471, Voorburg; ma.: Lansber gen, Geestbrugweg, Ryswyk; wijkver pleging: Willibrordusstraat 2, tel. 3449; tandarts: spoedgevallen tel. 070-543035. Alphen aan den Ryn: za.: dkt. Stehou- wer, A. van Burenlaan 5, tel. 2170; 20: dkt. Zwartendyk, Stationsweg 8, telef. 2472; ma.: dkt. van der Steen, Wilhel- minalaan 64, lel. 2170] tandarU: dkt Grevers, Stationsstraat 8 (12.00-12.30 uur); apotheek Somberg, Wilhelmina- laan 67; zr. Dittmar, P. Floriszstr. 124, tel. 2542. Lisse: za. en zo.: dkt. van Dyk, Achter weg 6, tel. 3134; ma.: dkt. Haase, He renweg 337, tel. 3685. Zr. Overbeek Schoolstraat, tel. 3353 b.g.g. 3305. Nieuwkoop en Noorden: za. en zo.: dkt. Bremer, Nieuwkoop, tel. 01725-1103; ma. dkt. Essens, Noorden, tel. 01724- 482. Noordwyk: De Beer, Wantveld 11, tel. 2751; wijkverpleging: gem. wykgebouw, Van Panhuysstraat, tel. 2907 resp. 2338. Apotheek aan Zee, Hoofdstraat 59, tel. 3068. Noordwykerhout: dkt. van der Lugt, Hoogduinweg 20, Zilk, tel. 02520-5707; zr. Cypriana, Hillegom. Bollenstreek: tandarts dkt. Hoek, Grachtweg 2, Lisse; apotheek: za. en zo. Lissese Apotheek, Vierkant 223; ma.: Hillegomse Apotheek, Hoofdstraat 78, Hillegom. Oegstgeest: za. en zo.: dkt. Meissner- Roelants, L. de Colignylaan 20, tel. 53865; ma.: dkt. van Walcheren, Oranje- laan 29, tel. 52130; zr. de Groot, tel. 54500 b.g.g. 22222. Sassenheim: dkt. de Graaff, Teylinger-j laan 17. tel. 8479. Voorhout: zr. Paassen. Herenweg 77, Warmond, tel. 01711-2250. Voorschoten: za. en zo. dkt. Kostense, Voorstraat 23, tel. 2493; ma.: dkt. van Sehaik, J. van Stolberglaan 62, tel. 3344; apotheek: Voorschotense Apo theek, Leidseweg 66; tel. 2525; wykver- pleging: Gezondheidscentrum, wyngaar- denlaan 2, tel. 2177. Wassenaar: za. en zo.: dkt. Paulides, van Van Nyenveltstr. 42, tel. 4561 en dkt De Wit, Jonkerlaan 83, tel. 2460. ma.: dkt Plink, Prinsenweg 44, tel. 2075 en dkt Van Tollngen, Wilhelminaplein 1, tel. 8303. Apotheek: Schouwweg 32, tel. 2402. Tandarts: dkt Stork, Stoeplaan 6, tel. 9508. Storing gas, water en elektriciteit: tel. 2248. QUI, tal. (0236-8627. Een oud ambacht wordt in het rustiek gelegen dorpje Noorden nog steeds In ere gehouden. Noorden, dat deel uitmaakt van de gemeente Nieuwkoop, is gelegen aan de noordkant van de Nieuw- koopse Plassen. De plassen zijn hier bedekt met rietlanden en -pollen, die een ongekende schoon heid bieden voor de liefhebbers van flora en fauna. Hoewel het dorp centraal gelegen is in de randstad Holland, wordt de lucht daar niet vervuild door de zich steeds opdringende industrieën. Ook de jaarlijkse touristen-karavaan heeft dit dorp (nog) niet in zijn greep genomen. Voor wie landelijke rust zoekt, zijn geest wil ontspannen en van water houdt, vindt in Noorden deze samenloop van factoren. Wij brachten daar een bezoek aan een oer-nederlands bedrijf: de klompen makerij van de gebroeders Schalkwijk. Bernard en Arie hebben drie jaar geleden het bedrijf van hun vader overgenomen. Al vijftig jaar lang voorziet dit bedrijf Noorden en wijde omgeving de gegadig den van klompen. 3 3 3 3 HANDWERK Onze romantsiche verwachtingen werden enigszins teleurgesteld door het feit, dat de klompen by na geheel machinaal worden vervaardigd. De sfeer in de oude werkplaats ademt nog wel de geest van het oude hand werk, maar het snerpende lawaai van de moderne machines; de rondspat tende houtsplinters hebben de rust doen verdwijnen. De oude gereed schappen zijn nog wel aanwezig. De klompenmakersbijl, het blokmes, de hielhaak 't bodemmes en de teenhaak hangen als vertrouwde makkers van weleer onder het spinrag. Arie ver klapte ons met een zekere weemoed, dat het oude handwerk hem nog n& aan het hart ligt. Nog steeds wordt de eind-afwerking van de klomp met de hand gedaan. Op ons verzoek sneed hy met vaardige hand een hou ten schoen, zoals onze klomp in het buitenland heet. Feilloos sneed hy de knoop van de buik. Ja, wat dacht u, een klomp heeft een buik! De knoop bevindt zich tussen de grote en de kleine teen. Daarna werd vakkundig de „bek" uit geschrooid. De bek is de instap-openlng. Broer Arie vertelde, dat er zo'n 70 modellen klompen bestaan. In de werkplaats te Noorden worden het Bossche en het Gelderse model ver vaardigd. Dit puur Nederlandse am bacht ls aan het uitsterven. Op onze vraag of het buitenlandse tourisme geen grote afnemer ls, biykt dat maar een gering percentage te zyn. Waren er twintig jaar geleden in ons land nog zo'n 1500 bedrijven, nu zyn het er nog ongeveer 200, die verenigd zyn in de Nederlandse klompfedera tie. MACHINAAL Pas vyf jaar geleden ls men over gegaan op de machinale produktie van de klompen. Hiervoor is een in genieuze machine uitgedacht. Het ruwe blok wilgen- of populierenhout wordt vastgeklemd in de koplëer- machine. Een roterend mes, dat de beweging volgt van een voelarm, dat de mal aftast, snijdt de buitenkant van de klomp. Voor elke maat is een andere mal vereist. Vervolgens komt de klomp in de boormachine, waar ook alweer met behulp van een mal, de klomp op de gewenste maat wordt uitgehold. Daarna worden ze geschuurd, ingewreven met poriaat (een soort celluloselak) vervolgens beschilderd en gelakt. De motieven die op de klomp geschilderd worden, zijn voor elk model verschillend. In het verleden werden de onbeschilder de klompen het meeste verkocht, om dat die het goedkoopste waren. Men kende dan ook het wekelykse uurtje van blank schuren. Niet alleen op het platte land, maar ook in de grote steden. Oudere mensen herinneren zich nog de klompenscholen, waar kinderen van de minst bedeelden het a-b-c-leerden. GEZOND Hoewel klompen dus steeds min der gedragen worden, staat het by de gebroerders Schalkwyk als een paal boven water, dat dit schoeisel nog altijd de beste bekleding van onze onderdanen is. Ze houden de voeten hard en droog. Mlschien schrikt u er voor terug om op klompen naar Uw dageiykse werkkring te gaan. Toege geven: een directeur op klompen ach ter zyn bureau ls geen alledaags ge zicht. Maar misschien zou u deze pe dicure kunnen toepassen tydens uw vakantie op de camping of rond uw zomerhuisje. Ook de wekelijkse tuln- beurt is een geschikte gelegenheid. Mochten de beginnelingen opzien tegen een pyniyke wreef, neem dan eens een paar klompen met leren band en een stootkussentje. In Noorden kunt u ze vinden!

Leidse Courant | 1969 | | pagina 3