SfefigldócSotmwt Pinksterprogramma op t.v. televisie vanavond al wat aan de zomerse kant RADIOPROGRAMMA DE LEIDSE COURANT ZATERDAG 24 MEI 1969 De boompjes in het grote fiscusbos ANDANKS een „doe het nu niet" van minister Witteveen heeft de grote meerderheid van de Tweede Kamer de accijnsverhoging voor benzine, bier en alcohol aan tijdelijkheid gebonden. Wat dus zeggen wil. dat het kabinet-De Jong hierop of in zijn miljardennota zal moe ten terugkomen óf eind van dit jaar met de Kamer moet gaan disputeren over een verdere tijdelijke verlenging van het gis teren aangenomen wetje. Aangenomen dan dat de Eerste Kamer volgpnde maand geen spaak door het wiel gaat de accijnsverhogingswet zelf feitelijk niet het belangrijkste was. maar de achter grond van de totale belastingpolitiek van de regering Waarover de oppositie, de meer kritisch gestemde helft van de re geringsmeerderheid en hun minder kri tisch gestemde collega's elkaar bestreden was in de kern de kwestie welk verband er tussen deze kleine fiscale operatie van minister Witteveen en zijn Rian om de loon- en inkomstenbelasting per 1 januari te verlagen, feitelijk ligt. MET deze problematiek is de Neder landse burgerij en in het bijzonder dan de Nederlandse volksvertegenwoor- op het bekende spreekwoord van de bo men en het bos: elke keer komt de finan ciële bewindsman de Kamer vragen zijn goedkeuring te hechten aan het inplan- Met uitzondering van waarschijnlijk enkele kleine splintergroepen zal ook de oppositie een belangrijke uitspraak die minister Witteveen donderdag deed onderschrijven: „De regering wenst niet de illusie te wekken bij de bevolking, dat de accijnsverhoging slechts tijdelijk zal zijn. Er zijn zoveel uitgaven te doen in 1970, dat ik geen kans zie dit extra MAAR hiertegenover stelt dan de kritisch-ingestelde Kamermeerder heid, dat men deze feitelijkheid moet zien in haar relatie tot een andere fei telijkheid; namelijk dat minister Witte veen geen bezwaar ziet tegen een andere beslissing op fiscaal gebied, waardoor er minder geld naar de schatkist vloeit. Wie voorspelt, dat de regering het ko mend najaar met haar belastingpolitiek (ilijk zou kunnen krij- Kerkbijdrage nog niet de steen der wijzen !T\E plannen voor een sanering der kerk- financiën in het bisdom Rotterdam, waarover wij enkele dagen geleden uit voerig berichtten verdienen grote waar dering. Hoewel rekening moet worden gehouden met enig gevoelsmatig verzet, itf de hoop gewettigd, dat de meerder heid bij rustig nadenken aan het nieuwe systeem de voorkeur zal geven boven het oude. Op één voorwaarde: dat het oude systeem werkelijk radicaal wordt neer gehaald. De gelovigen, die twee procent van hun inkomen aan de kerk afstaan, moeten de zekerheid hebben, dat ze niet langer met alle mogelijke kerkelijke col lecten en inzamelingen worden lastig ge vallen. Anders gaan ze er niet op voor uit. wel achteruit. Vraag is, in hoeverre deze verzeke ring kan worden gegeven. Met name waar het hier een diocesane en niet een landelijke regeling betreft. Zullen natio nale kerkelijke organen hun financiële activiteiten in het bisdom Rotterdam staken? En zo ja, zal het bisdom in staat zijn hen voor het aldus geleden verlies schadeloos te stellen? We zijn er echt niet gerust op. Kijken we bij wijze van voorbeeld eens nöar de instituten, die geld inzamelen vpor het missiewerk, de procures van orden en congregaties. Per jaar brengen ze tientallen miljoenen guldens bij el kaar. De commissie suggereert, dat deze gelden in het nieuwe systeem zullen binnenkomen via de „algemene kerkbij drage". In het rapport wordt gezegd: „In beginsel dient één bijdrage te wor den gegeven voor één doel: de finan ciering van de gezamenlijke lasten van zielzorg, charitas en missie". Met dit beginsel kunnen wij ons wel akkoord op de begroting 1 -het- bisdom ,,Rotter- dam maar een miljoen voor missie is uitgetrokken en veronderstellen, dat andere bisdommen ongeveer hetzelfde zullen doen. mogen we voor heel Neder land maar zeven miljoen aan bijdragen voor de missie verwachten. Dat is onge veer een tiende van wat naar redelijke schatting per jaar moet worden opge bracht. Nu veronderstelt het rapport min of meer tegen zijn eigen beginsel in dat bestaande inzamelingen althans voorlopig en althans gedeeltelijk zullen worden voortgezet. Het wil daartoe de ruimte laten: genoemde instellingen mogen op de oude voet voortgaan, zij mogen ook aankloppen bij de beheerders van de al gemene pot. Op de duur zullen zij dit laatste wel moeten: de commissie „acht het aannemelijk dat door de te ver wachten zuigkracht van de universele bijdrage de opbrengst van andere inza melingen zal teruglopen en dat alleen reeds op die grond instellingen zich zul len melden voor een aandeel in de bii- dragenpot" Naar ons gevoel wordt door de samen stellers van het rapport nog altijd op twee gedachten gehinkt Er wordt niet. echt gekozen. En toch zal dat moeten. Als een „algemene kerkbijdrage" wordt in gevoerd, laat die dan echt „algemeen" zijn en maak de begroting zo, dat instel lingen, die tot nog toe inzamelingen hiel den. het nodige kunnen betrekken uit de algemene bijdragenpot. In feite zou dit weieens kunnen betekenen, dat een bij drage van twee procent van het inkomen wat te laag is geschat. Mocht dit 2 irlijkse bijdrage be- Ter navolging Dr. Vondeling gaat er een sport van maken om aandeeltjes te kopen; eerst een aandeel Verblifa en nu weer een aandeel Etna. Dit overigens niet met de bedoeling om zijn privévermogen te vrij waren tegen geldontwaarding, maar op aandeelhoudersvergaderingen 1 te kunnen i datieplannen. Misschien gaan de kopstukken van andere politieke partijen straks dit voor beeld volgen en wordt ons gezamenlijk politiek bedrijf op die manier een groot aandeelhouder in het bedrijfsleven. Mis schien gaan ze dan op aandeelhouders vergaderingen wel de politieke discus sie voortzetten die ze op en rond het Binnenhof plegen te voeren. Wellicht dat dan op de duur het mid delpunt van het politieke steekspel ver plaatst wordt van het Binnenhof naar aandeelhoudersvergaderingen. Die krij gen op die manier dan wel heel 'acht r open karaktei Mies-en-scène is afgelopen. We geloven dat mevr. Bouwman en de VARA er goed aan doen de serie te stoppen. Er was naar onze smaak in het laatste seizoen sprake van een licht terug vallen, waarbü we de mogelijkheid openlaten dat dit nóch in de presen tatie, nóch in het gepresenteerde zat, maar domweg in het feit dat je als kijker na vier jaar zelfs op de meest geslaagde programmaformule 'n beetje uitgekeken raakt. We hebben nagenoeg alle uitzendingen gezien en we hebben het nagenoeg steeds een heerlijk programma gevon den. Zelfs in de wetenschap dat t.v. altijd teamwerk is, dat de mens-en achter de schermen vaak het meeste .werk verzetten, geloven we rustig te •kunnen stellen dat het succes van deel een persoonlijk succes van de lonlijkheid. Intelligent (zoal De laatet.e aflevering was overigens een hele goede. Met actualiteit, kijk en luistenverk, een regelrechte pri meur (tóch een Nipkov-schiJ* voor Bob Rooijens, de meest inventieve man van onze t.v.), een voortreffelijk gesprek-in-de-stoel met G. K. van het Reve en niet in het minst door de alleraardigste bijdrage van Frascati- bezettende Farce Majeurders. Dat in de scène overigens „Echos of mankind" verdwaalden was een beetje vreemd. De aflevering was er kenne lijk in geplaatst om te laten zien hoe ongelooflijk smakeloos t-v. óók kan zijn. Maar om dat aan te tonen waren een paar meter film ruimschoots vol doende geweest Johnny Woodhouse speelde in Wenen een langspeler vol en kwam die bij de TROS verkojsen door per film vrien delijk te play-backen tegen allerlei Weense achtergronden. Maar de TROS bracht ook Juliette Gréco, en al wordt die elke keer dat we haar zien moei lijker verstaanbaar, zo'n optreden be tekent toch wel iets. Karei Prior zorgde bovendien voor heel mooie plaatjes. De TROS bad nog een extra, die van de avond een latertje maakte het slotfeest van 't filmfestival te Cannes. Prijsuitreikingen en ook het optreden van het prkest van Frank Poureel goede solisten. Beste: Nana Moskour die met vier liedjes vier puur-muzi- kale wonderen bood. Heerlijk Rumoer in Hilversum Uitreiking Nipkowschijf onofficieel Thans blijkt echtei. dat de Ar damse journalist Nico Scheepmakei dewerker aan het produktie gezag besloot de pri nen. Telt de s nsdagavond op eigen lige s Geen duidelijker bewijs dat de zomer in aantocht is, dan een blik op de televisieprogramma's voor de beide pinksterdagen. De Hilversumse produktiestaven hebben het stuk voor stuk over de luchtige boeg gegooid: een paar series, wat familie- programma's, een handvol zangers en zangeressen, een thril ler en natuurlijk een dosis sport. Wies Andersen in spionage thriller Zaterdag 24 mei wordt het avond programma van de NCRV om 19.07 uur geopend met de finale van „Twee- Dan treden alle vier finaleteams aan. namelijk van de rijksuniversiteit Lei den, dc technische hogeschool Delft, de winnaar van het vorig jaar, de katho lieke hogeschool Tilburg. Als deze wedstrijd begint heeft Am sterdam vier punten. Leiden en Tilburg twee punten en Delft nog geen punten, j Het is echter mogelijk dat zowel Til burg als Leiden ook vier punten be- halen, voorwaprde is echter dpt dan i moét worden gewonnen van respectie velijk Amsterdam en Delft. Het vol gende winterseizoen zal men de quiz „Tweekamp" opnieuw kunnen zien. Quizmaster is ook dan drs. Kick Laatste „eerste man" Freek „Eerste man" Nijdam ontdekt dat hij over verborgen talenten beschikt. Immers 'n handeltje doet hem beseffen dat hij met dit soort arbeid ook een behoorlijke boterham moet kunnen verdienen. Het begint allemaal met een lekke band van zijn taxi. Omdat Freek Nijdam eigenlijk alle banden van zijn wagen zou moeten vervangen, gaat hij naar een autosloper. Deze man weet zo te praten, dat Freek tenslotte het auto kerkhof verlaat met veel meer dan zijn bedoeling was. Bij zijn collega's aan gekomen blijkt er echter veel geld in deze „partij" te zitten. Dan staat het besluit van Freek vast: hij houdt op taxichauffeur te zijn, om zich volledig aan de handel te kunnen wijden! Daar mee wordt tevens de tweede serie „Eerste man" besloten. Deze uitzen ding, getiteld: „De kost gaat voor de baat uit", brengt de NCRV zaterdag 24 mei om 20.20 uur via Ned. I op het scherm. Wies Andersen en Marja Habraken bent", die de VARA zondagavond belangrijke rollen worden vertolkt door Marja Harbraken, Hans Culeman en Wim van de Brink. De regie is in handen van Eimert Kruidhof. Film over Cruyff Ajax het t< iemand uit het elftal te kort te doen is Johan Cruyff toch in niet geringe mate verantwoordelijk voor dit succes. Daarom zal de NCRV in „Attentie voor sport" nogmaals de opnamen tonen, die speciaal van Cruyff werden ge maakt door een team van de NCRV- tv tijdens de beslissingswedstrijd te Parijs tegen het Portugese Benfica. Dit programma wordt op 26 mei om 20.20 uur op Nederland 2 uitgezonden. Spnrtreportages NTS-sport, dat maandag 26 mei (twee de Pinksterdag) van 19.20 tot 19.56 uur op Nederland 2 wordt uitgezonden, beVat de Volgende onderwerpëri: de voetbalwedstrijden FC TwenteFeijen- ichappen speedbootr; op deze dag slechts van 19.03 tot 19.20 uur. eveneens via Nederland 2 worden uitgezonden. In het NRU-programma „Langs de lijn" dat op 26 mei van 15.30 uur tot 17.30 uur via Hilversum 1 wordt uit gezonden, zullen reportages en be schouwingen te horen zijn van de NEDERLAND I (STER- reclameuitzendingen 18.15, 19.03, 19.56 cn 20.16) NTS: 18.50 uur: De fabeltjeski actualiteitenrubriek 22.55 uur: Evangelie 19.00 uur: Nieuws in htft kor 19.03 uur: Scala, magazine AVRO: O 19.30 uur: De Monkees, tv-si 20.00 uur: Journaal (NTS) NEDERLAND I KRO/RKK: 10.30 uur: Eucharistieviering Verkeersinformatie 115.30 uur: Reportage 17.1 ting 18.55 v De fabeltjeskrant 19.00 uur: Woord voor woord, bijbelvertelling (CVK/IKOR) 19.05 uur: Via Humana (CVK/IKOR) VARA: 19.30 uur: De jonge onderzoekers, wetenschappelijk programma 20.30 uur: Journaal (NTS) 20.35 uur: Fijn dat je er weer bent, tv-spel 21.50 uur: Jean Ferrat, Peter Sarstedt en Pan's People 22.20 uur: Achter het nieuws, actualiteitenrubriek 22.30 uur: Journaal (NTS) NEDERLAND II NTS: 18.55 uur: De fabeltjeskrant 21.50 uur: Frost op zondag, a musementsprogrc TWEEDE PINKSTERDAG NEDERLAND I (STER- reclameuitzendingen 18.56,19.03. 19.56 en 20.16) AVRO: 19.07 uur: Vaders tegen wi 19.32 uur: KeerKwis, quiz 21.10 uur: Corrie Brokken"'6 22.25 uur: Journaal (NTS) NEDERLAND II (STER- reclameuitzendingen 18.56, 19.56 en 20.16) NTS: 18.50 uur: De fabeltjeskrant NTS-sport 20.00 uur: Journaal NCRV: Johan Cruyff op d korrel, reportage 20.45 uur: Made in Holland, hengelsport 21.55 uur: Nu hoort u het ook Journaal (NTS) i programma's zijn kleurentelevisieprogra voetbalwedstrijden .FC TwenteFeijen- oord, DOS—AZ '67, Telstar—MW, Volendam—PSV en Blauw Wit—SW; de autoraces van Zandvoort; de speed bootraces om het Europese kampioen schap op de Bosbaan in Amsterdam; tafeltenniswedstrijden om het kam pioenschap van Zuid-Nederland in amateurvoetbal en korfbal. In het NTS-programma „Scala" dat zaterdag 24 mei van 19.03 tot 19.30 uur op Nederland 2 wordt uitgezonden, wordt aandacht besteed aan de volgende sportgebeurtenissen: de internationale tennistoernooien in Amsterdam en Eindhoven en het internationale Pink stervoetbaltoernooi van Blauw Wit. Ook 2e pinksterdag: Radio aan... veilig uit ilitie (sectie bijzondere verkeerstaker Driebergen) cn de ANWB zich op sveede Pinksterdag van 15.30 tot 23,55 ir op Hilversum 2 (298 m) weer in enst van het verkeer stellen. Bekroonde Listshow de „Liesbeth List vermelding van de int* op het Festival om de Gouden Roos ii Montreux, bekroond. Dit is voor de AVRO-televisie aan leiding geweest om het programma nog maals uit te zenden. In vergelijkin; februari zal de kijker enkele verschil iekken: een wat andere mon ■volle tage, een pakkende openir aardig slot. Zaken die bij Zangeres Liesbeth List is het middel punt in de bekroonde show van Bob Rooyens. die zaterdagavond nogmaals op t.v. verschijnt uitzending door ziekte van tv-regisseur Bob Rooyens nog niet aan bod waren gekomen. Het programma, dat zaterdag 24 mei van 20.20 tot 20.55 uur in kleur via Nederland 2 wordt uitgezonden, omvat de zang en de expressie van Liesbeth List in „De Sneeuwkoningin", „Door het hooggeboren koren", ..La mer du Nord", „Grijze lente", „Minstreel in het gras", „Encore un jour de notre amour", „Draai weer bij", „He is very good with his hands", „De ijssalon". „Killy", „Timid Frieda-. „Contact" en en duet met de speciale gast, Ramses Eucli ar is tier ie ring l eucharistieviering in de kerk van H. Dominicus te Amsterdam. De ■ring wordt veiv.orgd door het ge- hem namens andere deelde, dat 't onmogelijk was, aangezien de stichting officieel was opgeheven. Bo vendien zou het nimmer mogelijk zijn binnen één dag een nieuwe „Nipkow"- schijf te laten slaan en graveren. De oud-voorzitter de heer H. Schaafsma, weigerde vervolgens de prijs uit te reiken. Daarop werd de heer Piet Beis huizen kennelijk niet op de hoogte van het een enander voor het „Nip- kow"-karretje gespannen. Men ging zelfs seizoen 1968-'69, toegekend Bob Rooyens". Al met al een onsmake lijke stunt, die niet alleen ontluisterend werkt op hen, die deze prijs eerder of ficieel kregen maar ook op de makers van de laatste „Mies-en-sc R. W. Tepe O P. De H. de Bont. Op verzoek Duitsland zal deze eucharistie- •ing eveneens via de ZDF uitge- den worden. De Duitse televisie is bij van het standpunt uitgegaan de ontwikkeling in de liturgie- lieuwing in Nederland reeds zover orderd is dat van een goede aun- in de laqdstaal jelsehap: geestelijke 7.05—18.00 Poppart schippers. 13.20 Opera- en t I Pop-In: licht platen- spionagethriller hologische thriller, die d idagavond uitzendt (Ned. e auteur is de Engelsma VARA o 20.35 uu Michael .Oen man, Michael Paterson, spionagezaak betrokken Ajaxster Johan Cruyff is tijdens de wedstrijd tegen Benfica door een filmcamera op de voet gevolgd. Deze impressies zendt de NCRV tweede pinksterdag nogmaals uit vindt daarvai quenties. Beide partijen in deze maken zich beurtelings van hem rr ter. waarbij de kijker in het ongev wordt gelaten of Paterson nu we nende thriller verschaft de kijker niet de oplossing van het raadsel. De rol van Michael Paterson wordt gespeeld door Wies Andersen. Andere tereo: Repérto- Nleuws, weerbericht, dagklapper

Leidse Courant | 1969 | | pagina 2