LISSE BOUWT AAN ZIJ N TOEKOMST EN Ioembollendorp wordt forensenplaats jelpolder lenigt woningnood van Leiden en Defensie B.en. W. van Warmond weigeren betaling voor vergroting speelplaats Opnieuw diamanten paar aan Roelofarendsveens Noordeinde Vaatwasmachines JE MC O N.V. Bromfietser te Alpen in verkeer gedood DE LEIDSE COURANT 5 uur 4'45, ;treeks 1980 zal Lisse 25.000 inwoners tellen, zo blijkt uit de stede- de har vkundige plannen voor deze gemeente. Dat dankt het bollendorp aan het snelle volbouwen van de Poelpolder, het zuidoostelijke ■eidingsplan. Daar zullen in de toekomst ongeveer 8000 mensen 9-15 ui en, terwijl de kern van Lisse er tegen die tijd 17.000 zal tellen, mei dit jaar had Lisse 16.658 inwoners, tegen 10.794 in 1945. er in Lisse zo veel en zo snel gebouwd kan worden, komt door de enwerking met het rijk en de gemeente Leiden. Beide instanties en in Lisse hun eigen woningschaarste gecompenseerd (er is na- jk ook een woningcontingent voor defensie bij, waarin de Kon. ■ine personeel heeft gehuisvest). Lisse heeft hierbij het voordeel 'hei meer woningen voor de eigen behoefte krijgt toegewezen, dan y (i4 een volledig op de eigen gemeente gericht bouwprogramma jaar worden. We kunnen nu nog wel zo schtuiven dat 'ie blijft bestaan. Re creatie ils dan de enige bestemming, waaraan we denken. Ais dat gaat, houden we hem zelf, of schuiven 'm in een stichting. Misschien kan het dan een soort, dorpshuis of gemeen schapsgebouw worden. We zullen hem echter nooit aan een particuliere ver eniging overdoen, of er een restaurant laten vestigen, zoals al is gesugge reerd. We zullen die boerderij eerst grondig gaan bekijken, of we er mee kunnen doen. Dat een restau ratie 100.000 gulden zou gaan kosten, kunnen we daarom niet zeggen. Dat lijkt me een nogal wild bedrag. In elk geval wordt de boerderij in september nog niet gesloopt." I van een westelijke omleidingsroute, langs de parkeervelden van de Keu kenhof. is al goedgekeurd. De mogelijkheid bestaat, dat de oor- i spronkelijk afgekeurde bouwplannen ten westen van Lisse. in de toekomst I nu toch doorgang kunnen vinden, wat i het gedeelte tussen Lisse en deze om- le-idingsweg betreft. Doch dit is op het I Lisser gemeentehuis nog maar een gedachte, die burgemeester Berends I nog niet wilde bevestigen, i Lisse krijgt haast met die weg; die moet er zo gauw mogelijk komen, al is het dan eerst maar één rijbaan van zeven meter, die in de toekomst ver- I dubbeld zal worden. Bouwstop NS-station rustig, ks) eie- 57 9.59- van zijn 9850. tol is e 14.000 In 1980 met 1850 nieuwe huizen naar 25.000 inwoners Door deze uitbreidingen zal Lisse er n de toekomst heel anders uit gaan zien. Bestaande gebouwen, wegen, wei landen en sloten zullen verdwijnen ?n woon-, winkel- en ontspannings ruimte komen er voor in de plaats. Ook inspanningsruimte, want diverse scholen zijn al in de Poelpolder ver rezen en vele zullen er nog volgen. Dan zal een deel van de nood in Lisse, met zijn 628 woningzoekenden (per 1 april), gelenigd zijn. is maar een fictief getal, ver telde ons een ambtenaar van de plaat- e wondngadviescommissie. „Ve len laten zich hier al inschrijven wan- ze verkering hebben. De werke- kelijke behoefte ligt beneden de 400 huizen en als die op dit moment in eens beschikbaar kwamen, zouden we niet eens binnen een maand alle maal vol krijgen met mensen uit Lisse. Maar we schrijven ze pas in als ze 21 zijn geworden. Ongeveer twee pro cent van de woningen die in de Poel polder worden gebouwd is voor hen bestemd." 0 Deze tekening toont hoe in de toe komst de verkeerssituatie in en rond Lisse er uit zal zien. Vanaf de reeds bestaande omleidingsweg is een weg door de Poelpolder naar de Tweede PoeUaan bij De Engel geconstrueerd. Hiermee hoopt men de zuidpunt van Lisses kern te ontlasten van het ver keer dat vanuit de Poelpolder in zuide lijke richting gaat. Het plan voor de weg is nog niet definitief en diverse andere verkeersvoorzieningen zullen er op moeten volgen. 0 De vetgedrukte meest rechtse streep is de westelijke omleidingsweg, deel van een toekomstige rijksioeg ten westen van Hillegom Lisse en Sassenheimdie bij Lisse, vanwege de plaatselijke ver keerssituatie, het eerst wordt aange legd. De latere doortrekking van de weg wordt door de stippellijn aange geven. op- art in rit „Poele-way" Naar het zuiden zal Lisse verder niet worden uitgebreid, zo blijkt uit het structuurplan van de gemeente. Dat geldt ook voor de Poelpolder. Daar. waar de bestaande bebouwing nu op houdt, wordt een dijkje opgeworpen, dat het woongebied van het uitge strekte weiland zal scheiden. Dat is om tegemoet te komen aan technische bezwaren van waterhuishoudkundige aard. die kleven aan woningbouw in dit poldergebied. Ook voor het in ste delijk opzicht tegen Sassenheim geplak te buurtschap De Engel geldt, dat daar de door 'n deel van de 2500 zielen tel lende bevolking gewenste uitbreiding er niet zal komen. Die geeft volgens het structuurplan geen voldoende be staansredenen voor een modern „voor zieningsapparaat." Geen apart dorp Bewust streeft het gemeentebestuur van Lisse er naar, dat de Poelpolder in sociaal en economisch opzicht geen apart dorp gaat worden. Is dat sociaal misschien erg moeilijk te begeleiden, omdat in cle Poelpolder zich mensen van elders hebben gevestigd, udit heel andere miljeus dan de oorspronkelijke Lisser bevolking, in economisch op zicht echter, actief gesteund door de plaatselijke middenstand, wordt alles in het werk gesteld om de polderbe woners bij de kern van het dorp te betrekken. Weliswaar komt er een winkelcen trum in de nieuwe wijk (er is nu al een noodvoorziening waar men zijn eerste levensbehoeften kan vergaren). 1 maar voor speciale artikelen zal men toch op het dorp zelf aangewezen zijn. j Dat betekent, dat zich in de Poelpolder geen grote filiaalbedrijven mogen ves tigen. Mochten die ooit in Lisse ko men, dan eerder in de kern van 't dorp. „Structuu rplan-kern" Die kern wordt helemaal gesaneerd. Er komen daar nieuwe winkels, bre dere straten, wegen, die het verkeer om het centrum leiden en andere, in het centrum, die alleen rij- en par keergelegenheid voor het winkelend publiek scheppen. Dat „Structuurplan kern" moet voor 1980 verwezenlijkt zijn. Het betekent geen ingrijpende j sanering en sloop van huizen zoals dat j in andere gemeenten met dergelijke I rigoreuze plannen gepaard gaat. Mid- I den in Lisse, tegen het dorpshart aan, ligt namelijk een open nog onbebouwd terrein, het z.g. terrein-Blokhuis, dat I voor deze sanering zal worden ge- Vanuit de Poelpolder zal een grote aanlooproute onder de oostelijke om leidingsweg door (zonder kruispunt) de potentiële polderconsumenten direct naar dit dorpscentrum voeren. Door het ontbreken van die kruising worden zij a.h.w. gedwongen daar te kopen. Een stelling die door burgemeester Berends onmiddellijk wordt weerlegd: ,,Het bleek technisch1 onmogelijk daar een kruising te maken. En trouwens, als ze in polder of in het centrum een paar centen te' duur zijn dan elders, dan gaan de huisvrouwen die een autootje hebben, tegen het weekend heus wel naar Hillegom. Leiden of een andere plaats buiten Lisse. om in kopen te doen. Maar er komen hier ook grote bedrijven van plaatselijke middenstanders, die tegen concurre rende prijzen gaan werken." Die uitbreiding in westelijke richting doet onmiddellijk de vraag rijzen of het NS-station te Lisse, dat nu alleen tijdens de opening van de Keukenhof als stopplaats voor treinen op topdagen en in het weekend wordt gebruikt, in de toekomst geen permanente halte kan worden, zoals in Voorschoten. Burgemeester Berends zied dat niet gebeuren, omdat h'et station te ver van de bebouwde kom af ligt en Lisse ook in de toekomst te weinig inwoners heeft om een eventuele stop van de treinen rendabel te maken. Bovendien functioneert het busvervoer van de NZH volgens de burgemeester in zijn gemeente zeer goed. Alleen zou hij in de toekomst ook graag een lijn door de Poelpolder hebben. Lisse's eerste burger is zich er van bewust dat zijn gemeente er nu veel forensen bij krijgt, doch het meren deel van hen. die zich in de Poelpolder hebben gevestigd, bezit een eigen auto, zodat behoefte aan bus- of treinver voer niet of nauwelijks aanwezig is. „We krijgen hier nooit zo'n grote forensenbeweging, die van het open baar vervoer gebruik wil maken, dat het ook voor de N.S. belangrijk wordt Bovendien moet men dan eerst nog vanuit Lisse met een bus naar het I station, en daar gaat weer tijd mee verloren, zodat men net zo goed direct I met de bus naar Haarlem of Leiden kan gaan. Als we uitgaan van één auto op vier inwoners in de Poelpolder, dan komen er zo'n 2000 bij en die worden toch niet allemaal tegelijk gebruikt, i Het station zal pas aantrekkelijk zijn als het aan onze bebouwing grenst, 1 maar de eerste tien jaar wordt er niet I in de richting van het station ge- bouwd." Ook de aanleg van de Schip- I hollijn in 1975. die een ontlasting van de lijn Haarlem-Leiden tot gevolg j heeft, brengt hierin volgens de heer I Berends geen verandering. Daarmee komen we op de directe I toekomstplannen voor Lisse. Het struc tuurplan gaat tot 1980. Is dat niet een korte termijn, tien jaar. om mee te Samenwerking Burgemeester Berends: ,.Tot 1980 hebben we voorlopig zat te doen. De Poelpolder is over vijf jaar vol. Over verdere uitbreidingen in de toekomst kan ik nog niets zeggen. Geen enkel plan is eeuwig." Lisse moet ook rekening houden met z'n omgeving. Volgens het structuur plan van de gemeente Haarlemmer meer zal Lisserbroek in de toekomst 3000 a 4000 zielen tellen, die voor een belangrijk deel op de voorzieningen in Lisse aangewezen zullen zijn. Door de bouw van een nieuwe brug zal de ver binding tussen Lisse en Lisserbroek bovendien sterk worden verbeterd. Voor die omgeving is ook de samen werking belangrijk. Daartoe werd on langs een overlegorgaan, h'et z.g. ge west Bollenstreek, in het leven ge roepen om naast het Leidse gewest met een eigen groep te komen, die de belangen van de aangesloten gemeen ten beter zou behartigen. Burgemees ter Berends juicht het toe dat dit overlegorgaan er is gekomen, maar méér moet het volgens hem niet wor den. ,,Ik voel naast rijk. provincie en gemeente weinig voor een vierde be- stuursvlak. Ik heb het gevoel, dat je het werk daarmee eerder vertraagt dan versnelt. Vooral voor de HLS-lijn (Hillilegom-Lisse-Sassenheim) is deze samenwerking belangrijk." P. W, B. 0 De laatste hand xcordt gelegd aan het uiterlijk van de laatste serie gale rijflats die aan het Rembrandtplein is verrezen. Wanneer de afwerking vol tooid is, kunnen ze nog deze zomer wor den betrokken. Eerste plannen De eerste plannen voor de uitbrei ding van Lisse in de Poelpolder ont stonden in 1963 toen definitief bekend was geworden dat een uitbreiding van het dorp in westelijke richting (naar de Keukenhof) niet was toegestaan. Reeds drie jaar later, in juli 1966, werd de eerste woning er betrokken. Sinds die tijd zijn er nu al bijna 700 woningen gereed gekomen; voor een deel galerijflats, voor een ander deel eengezinswoningen. Onder de laatste categorie vallen zowel huur- als pre- i miewoningen. Aan Leidse gezinnen i zijn tot nu toe 187 woningen toege- j wezend. Nog deze maand zal een deel van een 72 woningen tellende flat worden opgeleverd. Nog 500 huizen I en dan is het zuidelijke gedeelte van (Ie Poelpolder volgebouwd. Er is wel wat meer import" geko- men (naast export doet Lisse daar nu j ook aan) dan oorspronkelijk werd ver wacht. Reden was, dat vele Lissers de koopwoningen die tot ongeveer 65.000 j zijn gestegen, te duur vonden. Van- j daar dat er zich nu zelfs mensen heb-1 ben gevestigd, die hun werkterrein in Amsterdam vinden. Wanneer ook het plan Poelpolder- noord zal zijn verwezenlijkt (Burgc- die daar verrijzen, de hele Poelpolder getekend"), zal, met de 650 woningen J er 1850 tellen. Daarbij inbegrepen zijn j dan de luxe maar dure patiowoningen, I die daar verrijzen, de hele Poelpolder scheppen parkje aan de voet van de Die overgang van oud naar nieuw gaat niet zonder problemen. Want de uit 1641 daterende boerderij „Poele- way" in de Poelpolder-noord dreigt het slachtoffer van de bebouwing te worden. Een definitief vonnis wilde men in de laatste vergadering van de Lisser gemeenteraad echter nog niet vellen, omdat er allerwegen nog een sprankje hoop is voor bet behoud van deze 9tatige hoeve, omzoomd door bijna evenoude reusachtige bomen, aan het eind van een lange kuilerige oprijlaan.' Zelfs voor de burgemeester van Lis se, drs. J. A. Berends (een jaar gele den uit het Westlandse Monster naar het bloembollendorp gekomen) staat het verdwijnen van deze boerderij nog niet vast. „Zo stond het wel in de plannen," vertelt hij. „We hebben hem op sloopbasis gekocht. Het uitbrei dingsplan Poelpol der-noord is nog niet klaar. Dat zal misschien pas eind dit Omleidingsroute Een gevolg van dat structuurplan voor de kern van Lisse is, dat het dorp van het huidige drukke verkeer over rijksweg 8, dwars door het cen trum, ontlast gaat worden. De aanleg „St. Nicolaas-school" verhuurd aan Bescherming Bevolking kring Leiden Bruid eu bruidegom W. Straathof - Rierbroek 0 Een deel van de eengezinswoningen waar het zuidelijk gedeelte van de Poelpolder al praktisch mee is volge bouwd. Binnen het blok rechts achter ligt liet noodwinkelcentrum. In het plan Poel polder-noord wil de gemeente Lisse deze huizen afwisselen met drive- in woningen, die bestaan uit een gara ge en ehkeel kleine vertrekken als on derbouw, de woonvertrekken op de eerste etage en de slaapvertrekken op de tweede verdieping. Het voorzienings centrum voor de Poelpolder is hoofd zakelijk in het ontwerp van het Noor delijke bouwplan opgenomen. Toen wij enkele dagen geleden een bezoek brachten aan het diamanten bruidspaar Akerboom werden wij erop geattendeerd, dat er een goede 100 meter verder het Noordeinde in zich nog een 60-jarig bruidspaar bevond, n.l. op Noordeinde 179 naast de pastorie. St.- Petrus' Banden, waar het bruidspaar W. Straathof-Rietbroek woont. Voor ons geen onbekende, want al is het dan al weer meer dan een kwart eeuw gele den, wij kwamen daar toen wel vaker op bezoek, al was het dan soms alleen maar om het daar aanwezige biljart, op zijn kwaliteiten te proberen. Begrijpelijk kwam dit ons in herinne ring toen wij bij de koffie met gebak in de feestelijk versierde woning ons gebruikelijk „babbeltje" met het bruids paar maakten. Uiteraard informeert men dan naar de gezondheid van het bruidspaar, en dan krijgt men als ant woord, dat er geen reden tot klagen is. Alleen gaan de benen een beetje stroe ver, aldus de 84-jarige bruidegom, die desondanks toch nog graag wat kar weitjes opknapt in de nu door zijn drie zoons beheerde bollenkwekerij. Daarnaast hebben nog twee zoons een eigen bloembollenkwekerij. Begonnen als tuinder mag de bruidegom toch tot de eerste bollenkwekers van Roelof- arendsveen gerekend worden, waarin hij zich als vakman een heel goede naam had verworven. Ook in de bollenstreek (Geestkant) was Willem Straathof in vroeger jaren geen onbekende. Op de fiets ging hij met monsterzakjes op bezoek bij de I daar woonachtige bollenhandelaren. De 83 lentes tellende bruid maakt zich nog minder zorgen en is dagelijks werk zaam met haar huishoudelijke bezighe- I den. In feite zijn zij al deze 60 jaren de buren geweest van de pastoor. „Nu de kerk is afgebroken en daar achter de noodkerk is geplaatst, kunnen wij praktisch binnendoor naar de kerk," aldus de diamanten bruid. Met 8 kinderen en 31 kleinkinderen hoopt men op 2e Pinksterdag, maandag 26 mei, het 60-jarig feest te vieren. In de kerk van St.-Petrus' Banden wordt dan om 11 uur een gezongen H. Mis tot hun intentie opgedragen. In hotel „De Vier Heemskinderen" wordt dan de dag verder doorgebracht, waar des mid dags van 3.30 tot 5 uur gelegenheid is om het bruidspaar te komen geluk wensen. Ongetwijfeld zal het hen dan niet aan belangstelling ontbreken. In de op dinsdag a.s. te Warmond te houden openbare raadsvergadering komt o.m. aan de orde een voorstel van b. en w. tot het verlenen van een subsidie aan het Wit-Gele Kruis tot een bedrag van ƒ8.003,Voorgesteld wordt het ver zoek van de heer Voordouw om voorzie ning tegen het besluit van b. en w.. waarbij hem vergunning werd geweigerd tot de bouw van een serre achter de door hem bewoonde woning, ongegrond te verklaren. Aan de orde komt de vast- j stelling vem het bestemmingsplan Oran- je Nassaulaan Oost. Door het bestuur van de school met de Bijbel is een aanvraag ingediend om gel den beschikbaar te stellen voor vergro ting van het schoolplein. Op grond van het feit dat blijkens constante jurispru dentie een achteraf ingediende aanvraag niet geacht kan worden steun te vinden in art. 72 der wet en voorts naar liet oordeel van b. en w. ook geen termen aanwezig zijn om bij de getroffen voor zieningen van een spoedeisende nood zaak te spreken, stellen b. en w. voor tot niet-ontvaiikeiykverklaring van liet ingediende verzoek te besluiten. Boven dien merken b. en w. hierbij nog op dat nog daargelaten de te late indiening van de aanvrage naar hun mening in dit geval geen enkele noodzaak aanwe- zig is het schoolplein te vergroten. Volgens de leerlingenschaal moet de school plaats bieden aan 139 leerlingen. De vereiste oppervlakte van de speel- 1 plaats moet mitsdien op 139 keer 3 is 417 m2 worden gesteld. De oppervlakte is, de plaatsgevonden uitbreiding buiten beschouwing gelaten, 500 m2. Voorgesteld wordt een subsidie te verlenen van 572,93 voor het jaarlijks te geven jeugdconcert voor de kinderen van de drie hoogste klassen van de lage- - re scholen. Voorgesteld wordt aan de 1 stichting Buitenlandse Werknemers Rijn j en Lek een subsidie te verlenen van ƒ20,— per jaar per in het bevolkings register opgenomen buitenlandse werk nemer. Ter tafel komt een voorstel om aan het Historisch Genootschap „War- melda" een garantie subsidie te verlenen van 1250,voor de uitgave van de historische bundel „Heeren en Bueren, bijdrage tot de geschiedenis van War mond". Verluchtingsmacliiiie Voor de kwaliteit en de levensduur van de sportvelden is het bijzonder be- i langrijk. aldus b. en w„ dat de velden j regelmatig worden verlucht, niet alleen dat het water sneller wordt afgevoerd, maar lucht en zonnewarmte kunnen dan 1 de wortels bereiken. In verband hierme de stellen b. en w. voor over te gaan tot aanschaffing van een verluchtingsma- ehlne waarvan de kosten bedragen 2 010.— Voorgesteld wordt een bedrag van 14.962.beschikbaar te stellen voor door de deskundigen gemaakte kosten in verband met de onteigening in het be lang van de volkshuisvesting van gron- den gelegen in het bestemmingsplan Endepoel", eigendom van mevr. A. C. de Croomen-Lommerse en C. J. de Vroo- Voorgesteld wordt een bedrag van 1096,- beschikbaar te stellen aan het „Comité Fotu Warmond", voor gemaak te kosten bij het periodiek onderzoek der bevolking tegen tuberculose. Aan de or de komt de voorlopige vaststelling van de gemeenterekening en die van het wa terleidingbedrijf over 1966. B. en w. stelen voor het salaris van de wethouders met Ingang van 1 januari i960 vast te stallen op 3.475.* per Jaar. Verhuur St.-Nio( ichool Voorgesteld wordt aan de Kringraad van de A-Kring Zuid Holland van de Bescherming Bevolking het gebouw van de voormalige St.-Nicolaasschool met bijbehorend terrein te verhuren voor een tijdvak van tien achtereenvolgende jareD, tegen een huurprijs van 664,per maand. ADVERTENTIE KIES UIT 10 MODELLEN AEG BOSCH ERRES GEN. ELECT. MIELE Donderdag/niddag omstreeks 12.1,0 uur vond nabij het kruispunt Juliana- I straat-Castellumstraat te Alphen aan j den Rijn een verkeersongeval plaats dat het leven heeft gekost van de 61-jarige i Alphenaar C. D. Blom, gewoond heb- j bende in de Concordiastraat. De heer Blom reed op dat moment op j zijn bromfiets in de richting van de Al- phense brug; op het moment dat hij be zig was enkele voor hem rijdende wiel- rijders in te halen en te passeren, werd hij ingehaald door de bus van Westne- i derland. Door ongelukkige omstandigheden kwam de heer Blom te vallen; hij ge raakte onder een der achterwielen van de bus en werd opslag gedood. ONGEVALLEN-!) LENST LEIDSE ZIEKENHUIZEN Voor de behandeling van ongevallen Is het Academisch Ziekenhuis doorlopend geopend, behalve dlnsdagmiddags van 13 uur tot woensdagmiddags 13 uur (dan Diaconessenhuis) en vrijdagmld- dagB 13 uur tot zaterdagmiddags 13 uur (dan SL-Ellsabeth-ziekenhuis).

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5