Grammofoonopnamen houden Concertgebouworkest in eigen land %ft2idteSoti/so/nt ADVIES AAN C.R.M.: Uitzonderingspositie Res.-Orkest opheffen Breuk in NKV Man van la Mancha herboren te Nijmegen n -x/-1 raul Kijzer stuurde gelukwenstelegram RADIOPROGRAMMA F< Volledig symfonisch oeuvre Beethoven, Mahler, Brückner DONDERDAG 22 MEI 199 ÜÏEÜ Van dialoog via discussie naar morgen genootschappen, in het bedrijfsleven, kortom in vrijwel alle geledingen van onze maatschappij. Bedoeling was door de dialoog tot een beter begrip te komen met medemensen die men tot dusverre alleen maar aan de overkant van brede rivieren of diepe ravijnen had zien staan. Dat betere be grip zou een kostelijke bijdrage kunnen worden om te komen tot een gelukkiger samenleving. ÏN de methode van de dialoog zat het risico dat de dialoog in plaats van middel doel worden zou. Dat bij één of beide gesprekspartners de bereidheid zou gaan ontbreken om voor de eerlijke argumenten van de ander open te staan. En dat allengs dus de dialoog heel iets anders zou worden dan haar promotors bedoeld hebben. In het tijdperk van de discussie dat de jaren van de dialoog opgevolgd is, liggen de bewijzen van de inflatie van de dialoog voor het grijpen. Want meer nog dan gisteren blijkt, dat zij die op welk niveau en in welke sector ook de discussie eisen als het nieuwe ei van Columbus om menselijke relaties tot hun recht te laten komen, zelf met onwrikbare bedoelingen op dis cussies aansturen en zich niet van hun voornemens willen laten afbrengen. Deze discussianten zijn vastbesloten vast te houden aan hun eigen lijn: tot in het onredelijke! T\AT is de reden waarom menigeen, die met enthousiasme aan de dialoog begonnen is, met bezorgdheid of scepsis de vraag stelt, waarheen de discussie onze samenleving van morgen brengen Natuurlijk, ook na de brand kan men blijven discussiëren over de oorzaken van de brand en de vraag welke ver zekering betalen moet. Wanneer een der partijen daarop uit is, breekt er intussen wel weer een nieuwe brand uit. Plan-Grapperhaus IfAT een bewindsman secretaris Grapperhaus gelukt: een krach tig appalus voor een nieuw fiscaal plan. Maar het betreft dan ook een plan om het belastingbiljet te vereenvoudigen, vooral door de aftrekregelingen minder Individueel en meer algemeen te maken. De belastingbetaler hoeft dan niet lan- gr dagenlang aan het invullen van zijn biljet te werken; de belastingdienst wordt bevrijd van een tijdrovende controle en de ambtenaren kunnen de vrijgekomen tijd gaan besteden aan controle op het bruto-inkomen van de belastingplichtigen. Deze controle kan dan wellicht voor compensatie zorgen van het geld dat de fiscus derven gaat. omdat van een meer algemene regeling voor aftrekposten veel belastingplichtigen zullen profiteren. Dr. Grapperhaus schat in eerste instantie dat dit de schatkist zelfs een paar honderd miljoen kan kaan schelen. Voor dat gat zal opvulling moeten wor den gezocht. Witte veens coadjuter-zon- d er-recht-van-opvolging betwijfeld of men het gat moet stoppen door de tarie ven der inkomstenbelasting weer te ver hogen. Hij denkt meer aan compensatie via belastingen in de indirecte sfeer. Maar op dit punt krijgt het plan-Grap- perhaus toch een minder aantrekkelijke kant. Want verzwaring van fiscale druk in de indirecte sfeer gaat meestal ook op kleine lieden die van een soepeler en royaler aftrekregeling weinig of niets beter erop worden Het celibaat in de Kerk van morgen Ï\E Nederlandse clerus denkt meer ge- *^nuanceerd over het priestercelibaat dan wij hadden verondersteld. Het is al lerminst zo, dat daar een kwasi algeme- ■ne opinie bestaat: de celibaatswet moet worden afgeschaft. Er zijn drie stromin gen: een sterke, die pleit voor afschaf fing; een zwakke, die pleit voor handha ving; een eveneens zwakke, die zich van fctellingname onthoudt. Binnen die stro mingen doen zich weer alle mogelijke nuances voor. En achter die nuances staan duizenden mensen, die ieder hun eigen oordeel over de celibaatswet heb- "ben gevormd. Intussen is het wel duidelijk, dat dat -oordeel meer is beïnvloed door de eigen eelibaatsbelevenissen van de priesters persoonlijk. Veelzeggend is een passage uit een officiële samenvatting van het rapport^ die wij hier letterlijk willen qi- teren: „Velen vinden, dat zij door hun .celibaat geholpen worden, Christus meer na te volgen en zichzelf meer te heiligen, en zij hebben niet het gevoel, dat hun eigen levensgeluk er ernstig door be- .dreigd wordt Echter, in him omgeving nemen zij de celibaatsproblematiek waai en zij horen erover in de discussies. Zij ^schijnen daaruit te leren, dat 't moment van Christusnavolging in het algemeen ▼eel minder belangrijk en dat het mo- jnent van het levensgeluk belangrijker geworden is. Dientengevolge gaan zij in hun algemeen oordelen het celibaat meer in deze perspectieven zien en dus voor een wijziging van de celibaatswet Uit deze passage blijkt duidelijk, welk een grote invloed de samenstellers van het rapport toekennen aan de publieke opinie, die in Nederland over de celi baatsproblematiek heerst. Daarin is gaandeweg een priesterbeeld en een kerk beeld naar voren gekomen, dat zich met het verplichte priestercelibaat niet lan ger laat verenigen. Duidelijk blijkt, dat het pleidooi voor de afschaffing van de celibaatswet niet in de eerste plaats wordt Ingegeven door de behoefte, om van persoonlijke proble men verlost te zijn, maar door het ver langen naar de Kerk van de toekomst. Men zou ook kunnen zeggen: zeer velen willen van de celibaatsverplichting af, niet voor zichzelf, maar voor anderen, niet voor de priesters van vandaag maar voor de priesters van morgen. Het is juist om de belangeloosheid van de gedane uitspraken, dat wij er een grote waarde aan hechten. Hier wordt een nieuwe visie uitgedragen, hier wordt geen kleinmoedig pleidooi gehouden voor het kiezen 'van de gemakkelijkste weg. Wel blijven we natuurlijk zitten met de vraag, of de nieuwe visie juist kan wor den genoemd, of de Kerk van Christus met het nieuwe priester- en kerkbeeld uiteindelijk beter gediend zal zijn dan met het oude. Daarop geeft een enquête als deze geen antwoord. Het is een vraag, die moet worden bekeken in het gelovig beraad van de Kerk, op het nationale vlak in het pastoraal concilie en op het internationale vlak in de aan staande bisschoppenvergaderingen van Khur en Rome. Degenen, die voor deze bijeenkomsten werden uitgenodigd, zul len er goed aan doen, de Nederlandse en quête met zorg te bestuderen. Zij draagt een massa materiaal aan, dat op zich geen doorslaggevende betekenis heeft, maar de discussies wel in constructieve banen kan leiden. Alleen bijzondere voorwaarden aan Concertgebouw orkest Petra Laseur (links) speelt met Kees Brusse (r.) de hoofdrol in het romantische blijspel ,,'n Zomerdagdroom" van George Anxelrod, dat de VPRO vanavond op het scherm brengt (Ned. 1, 21.25 uur). Brusse speelt een man die 'ns gezellig over de schreef wil gaan, met een fotomodelletje. Hij belandtdan in allerlei gecompliceerde situaties en wordt mede door zijn gehuwde staat voor allerlei vragen gesteld. NIJMEGEN (ANP) Naar verluidt is in de centrale van het Ned. Kath. Vakverbond in Nijmegen een breuk j ontstaan. In totaal zouden vijf bonden j met rond de 3800 leden zijn uitgetre den. Zö zijn het niet eens met het be- j leid zoals dat door het dagelijks en algemeen bestuur van de NKV-centrale in Nijmegen wordt gevoerd, met name j het beleid ten aanzien van de belangen- verhoudingen tussen midden en hoger personeel enerzijds en handarbeiders anderzijds. Men vindt, dat de handarbeidersbon den te sterk overheersen. De vijf bon den zijn de unie van beambten en hoger personeel, de kath. bond van admini stratief, verzekerings- en bankpersoneel, de kath. bond van overheidspersoneel, de kath. bond van personeel in de han del en de kath. bond van leidinggevend personeel. Deze bonden gaan verder samen overleggen om te zien op welke wijze men verder gaat werken. De heer Mertens zei in een commentaar aan dit ruzietje niet zwaar te tillen. Beatles hebben nieuwe manager LONDEN (AFP) De Beatles heb ben een nieuwe manager gekregen. Het is de 35-jarige Amerikaan Allan Klein, die tot dusver de belangen behartigde van dc Rolling Stones. Na dc twee jaar geleden overleden Brian Epstein, die een groot aandeel had in het succes van de Beatles, heeft de groep geen mana ger meer gehad. Ondanks fervente pogingen zijn de Beatles er niet ingeslaagd de uitgeverij „Northern Songs", die het copyright heeft van een groot aantal hunner com posities, over te nemen. Zij hebben ge zamenlijk 30 procent van de aandelen van Northern Songs in hun bezit. De overige twee aandeelhouders, As sociated Television (ATV) en een con sortium van commissionairs in effecten en theateragenten, bezitten respectieve lijk 36 en 14 procent van de aandelen. De ATV krijgt nu de leiding van de maatschappij in handen. Aan de Beatles heeft men een plaats in het bestuur aan geboden. (Van o e correspondent) HEERLEN „Beste wensen voor veel succes bij begin tournee hartelijke groeten voor elkaar jullie verre Paul Küzer". Dit is de tekst van het meest opzienbarende telegram dat ooit aan de Heerlense stadsschouwburg is bezorgd. Sedert gistermorgen hangt de groet, die blijkens de altijd nauwkeurige PTT uit Madrid kwam als trots middelpunt tussen de talloze overgekabbelde geluk wensen die bij de kleedkamers van de spelers van de „Man van la Mancha" waren geprikt. Naar verluidt zou Paul Kijzer thans in Madrid in fundzaken zitten. Zijn nieu we werkkring hield hem toch niet zoda nig bezig of Kijzer, die de Man van la Mancha naar Nederland heeft gebracht, wilde althans op schrift de weder geboorte van zijn dolende Spanjaard meemaken, evenals minister Klompé, die met 600 genodigden in de welgevul de stadsschouwburg van Heerlen er per soonlijk getuige van was, hoe de mede door overheidsgarantie herboren Man van la Mancha zijn tournee door de pro vincie begon. Een fijne avond werd 't ook voor forumdirecteur, Chr. Burgers, want zijn operagezelschap heeft de mu sical onder zijn hoede genomen. Voor het begin van de voorstelling sprak ir. Schlosser nog eeq welkomst woord, waarin hij de aandacht vroeg voor de dag der Limburgse schouwbur gen, die gisteren in het goede gezelschap van de Man van la Mancha werd ge- De Man van la Mancha was door schouwburgdirecteur Van Bergen al lang DEN HAAG (ANP). De Commissie 'poor de Orkesten ziet geen aanleiding om uit artistiek oogpunt andere orkesten 'dan het Concertgebouworkest en het rjResidentie-Orkest in de uitzonderings positie te brengen die deze orkesten op grond van een eerder advies van deze '^commissie verworven hebben. In een thans uitgebracht vijfde rapport aan de minister van CRM gaat de commissie nog verder: zij meent dat het niveau van de orkesten dermate naar elkaar is toege groeid dat het begrip „uitzonderings positie" in het geheel niet meer gehan teerd behoort te worden. Wèl meent zij dat bijzondere voorwaarden moeten wor den geschapen, o.m. door een geheel pgen slarisregeling, voor het Concert gebouworkest Een diergelijke regeling brengt bijzon dere consequenties met zich mee voor het Residentie-Orkest De salariring van dit orkest mag uiteraard niet worden teruggebracht. In dit verband herinnert de commissie eraan dat in de orkest- wereld algemeen wordt aangedrongen op verbetering van de huidige salarisrege- Kng. De commissie adviseert te bevorderen, dat het vraagstuk van de salariëring van de orkestleden op korte termijn tot op lossing wordt gebracht. Voor zover en voor zolang een nieuw te treffen salaris- regeling beneden het niveau is van de huidige regeling voor het Residentie-Or kest, zal voor dit orkest de thans gelden de regeling gehandhaafd moeten blijven. Tijdens de discussies die in de com missie zijn gevoerd, is de commissi tel kens geconf ronteerd met de problematiek van het orkestembestel als zodanig. Aan bevolen wordt dat door de Raad voor de Kunst in studie te laten nemen. De op lossing van het salarisvraagstuk zou ech ter niet dienen te wachten totdat de Raad een advies over de totale problematiek heeft uitgebracht. Afwijkend© mening De uit 13 leden bestaande oommissie onder voorzitterschap van mr. Y. Schol len kwam tot gezamenlijke conclusies met uitzondering van de heer J. van Vlijmen die een afwijkende mening for muleerde. Hij riet als enig juiste oplos sing: gelijkschakeling in salarisniveau van alle orkesten, inclusief het Concert gebouworkest. Aangezien dit lid er rich van bewust is dat deze gedachte, gezien de huidige constellatie van het Neder landse orkest enbestel illusoir is, zou hij de voorkeur aan geven structurele her vormingen van het Nederlandse orkest- Simon Vinkenoog spreekt voor Jeugdpaspoorters DEN HAAG Vrijdag 23 mei a.s. zal het Theater in de Steeg opnieuw in het teken staan van het cultureel jeugdpas- poort. De succesvolle serie „CJP-avon- den", die ook eerder deze en vorige maanden in het Theater in de Steeg zijn gehouden, wordt dan voortgezet met een optreden van Simon Vinkenoog. Deze be kende Amsterdammer zal uit eigen werk voorlezen en vervolgens met de aanwezi ge CJP-houders discussiëren. Nieuwe wet op onderneming niet voor zomer DEN HAAG (ANP) Minister Rool- vink verwacht niet, dat een nieuwe wet op de ondernemingsraden nog voor het zomerreces bij de Tweede Kamer kan worden ingediend. In antwoord op vra gen van het. Tweede-Kamerlid E. R. Wlel- draaijer (PvdA) zegt hij voorts, dat het ontwerp op het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid is voltooid, maar dat interdepartementaal overleg en de daarop volgende verdere voorbereiden de stadia van behandeling nog moeten plaatsvinden. Zoals bekend heeft de regering beslo ten de bestaande wet niet te wijzigen, maar een geheel nieuw ontwerp in te geleden geconstateerd als cultureel klapstuk van het jaarlijkse mijnstreek festival dat in Heerlen traditiegetrouw het einde van het theaterseizoen inluidt. De hoop van de heer Van Bergen dat de Man van la Mancha ook na de moeilijkheden van zeven weken geleden toch wel naar Heerlen zou komen, werd dus gisteravond bewaarheid met een mi nister toe. „Dit is niet alleen meer een Amster damse zaak, maar een zaak die het ge hele Nederlandse volk aangaat". Dat zei minister Veringa gisteravond tij dens het Tweede-Kamerdebat over de gebeurtenissen rond de Amsterdamse universiteit. We zijn het daar helemaal eens. We geloven dat me belangstelling, c.q. nieuwsgierig heid, is rond deze affaire. We hadden het daarom passend gevonden als juist dit debat in zijn geheel rechtstreeks door t.v. zou zijn uitgezonden. Het had gemakkelijk gekund. Als alter natief op de voetbalwedstrijd op „I" had de KRO op „II" een speelfilm staan, benevens wat behang- en auto- tips. Het een noch het ander zat aan deze 21e mei vast Omdat „Amsterdam" naar onze smaak heel zwaar woog had de KRO het zwaarste moeten laten wegen. Waarbij we nog moeten aantekenen dat de NTS in gebreke bleef door om 0.15 de uitzending domweg af te kap pen. Verwijzend naar de ochtendbla den die de uitslag van de stemming over de verschillende moties wel zou den brengen. Met ongetwijfeld vele tienduizenden belangstellenden voor wie die nitslag van het allergrootste be lang is was dit een domme beslissing. Brandpunt had weer het reporters- geluk dat het in de lucht was op de dag dat van het Amsterdamse front echt nieuws te melden viel. Dat nieuws werd voortreffelijk in beeld gebracht. Er was ook een door Ad Langebent uit gesproken slotcommentaar. Dat luidde in de geest van de PPR-woordvoerder in de Tweede Kamer. Van de partij dus die wèl Kamerzetels maar volgens opiniepeilingen nauwelijks aanhang heeft. Onder die aanhangers bevindt zich KRO-voorritter mr. Van Doorn. Reden voor ons om het een beetje griezelig te vinden dat Brandpunt in een dermate genuanceerde kwestie een der gelijk standpunt inneemt Vg. NEDERLAND II (Reclameuitzcndingen c 18.56, 19.56 en 2 NTS •18.50 uur: De fabeltjeskrant 19.00 uur: Nieuws in het kort #19.03 uur: Scala, magazine NCRV 19.30 uur: Studio thuis, amateurprogramma NTS 20.00 uur: Journaal NCRV 21.50 uur: Hier en nu, actualiteitenrubriek 21.05 uur: Kijkkijk, uit het lev^ gegrepen 22.15 uur: Dagboek van Rembrandt •22.20 uur: Dokter in Afrika, documentaire NTS 22.50 uur: Tweede journaal Televisie morge| NEDERLAND I NTS'NOT 11.00 uur: Naar het voortgezet I onderwijs 11.25 uur: Walter and Connie i De met aangegeven programma's zijn kleufentelevisieprogramma's, 18.41 Actualiteiten. Tussen 18.45— r evtl. reportage over Olympla's Tour J 19.00 Lichte grammoloonmu- HILVERSUM II (298 Israël. Messias. Kerk: gesprek. AVRO: 20.05 gÉHHMgl (gr). 24.15' muziek. 23.55-24.00 Nieuws. 18.03 Voor de soldaten. 18.28 Paardesportuit- slagen. 18.30 Franse les. 18.33 Grammofoon- muziek. 18.35 Verkeerstips. 18.40 Lichte mu ziek. 18.45 Sport. 18.52 Taalwenken. 18.55 Lich te muziek. 19.00 Nws., weerbericht en actua liteiten. 19.40 Lichte muziek. 19.45 Politieke 19.55 Lichte muziek. 20.00 Open- 1 Boekbespreking. 20.25 VRIJDAG HILVERSUM 1 (402 m) KRO: 7.00 rd. 7.15 Stereo: .10 Het levende Badlnerle: klassieke muziek. (7.30 Nieuws; 7.32 Actualiteiten; 7.50 Overweging; 8.00 Nieuws). 8.30 Nieuws. 8.32 Voor de huisvrouw. (9.00-9.10 Gymnastiek v Ue huisvrouw!. 9.38 WafArstonH**r» O dn Snhi sleke muziek (grjJ— de zieken. 11.55 Mededelingen. 12.00 Van 12 (12.22 Wij (opn). TROS: 15.00 Mensen als ofiel van een volk: Bretons. Proefdraaien: nieuwe lichte plat I Sport kompas. 17.4 Woordelijk., vandaag de dag. NRU reo: Berlioz in woord en muziek. AVR< 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitai nen: populair verzoekplat! (11.00-11.02 Nieuws). 11.30 Stere klassieke muziel itara ipula 1 28 J jrllchting: Uitz< w y VARA: 13.11 Actualiteitei leke orkestwerken (gr.). NRl D de Fanfare orkest (gr.). 14.45 Sp- irspel. 15.50 Speli mma voor thuiszittenden. rermuziek (opn.). 17. 11.03 Micro-notiti Agent ooo. 13.00 Nieuws. 13. 13.30 Help. TROS: 14.00 Nieui Sio'SllK: inde mr :ijdighi lolder, VPRO: 12.00 Nieuws. i2.<i,aar ri Tvn loewel s.) 17.00 Nieui BRUSSEL (NED SOS-ber. voor de schippers). 12.55 Bultei lands persoverzicht. 13.00 Nws. weerberich dagklapper en beursberichten. 13.20 Tafelmi ziek. 14.00 Nieuws. 14.03 Schoolradio. (15,i Nieuws). 15.30 Balletmuziek, 16.00 Nieuw 18.03 Beursberichten. 16.09 Liederenrecila 16.30 Volksmuziek uit Canada. 17.00 Nieuw weerbericht en mededelingen. 17.15 Jaazcru Fons net g ervele Dit jaar 12e Jazzconcours Loosdrecht HILVERSUM (ANP) In juli en augustus a.s. wordt in jachthaven Van Djjk in Loosdrecht het 12e jazzcon- concours en het Ue Cabaret der Onbe kenden gehouden. De organisatoren Max van Praag en Phonogram hebben van dit concours een jaarlijkse tradi tie gemaakt. Twee jaar geleden wilde men er aanvankelijk mee stoppen maar de belangstelling bleek ook tij dens het 10e concours ao groot dat men tot voortzetting besloot Buiten het Loosdrechts Jazzconcours om is er in Nederland nog nooit een dergelijk evenement gehouden dat zo veel jaren in stand kon worden ge houden. De strijd om de trofee van de gemeente Loosdrecht en andere prij zen zal dit jaar gestreden worden op de zondagen 6, 13, 20 en 27 juli en 3, 10 en 17 augustus. De finale op 17 augustus wordt rechtstreeks door VARA-televisie uitgezonden. Verder zullen opnamen worden gemaakt die op de woensdagavonden na genoemde zondagen via Vara-radio worden uit gezonden. Het Cabaret der Onbeken den wordt gehouden op de woensda gen 2, 9, 16, 23 en 30 juli en 6 en 13 augustus. Als hieruit enig talent naar voren komt zal daaraan aandacht be steed worden in de VARA-radiouit- zending „Nieuw geluid". De van dit cabaret krijgt bovendien (Van een onzer verslaggevers) - Wat gaat het Concertgebouw zoen aan Amsterdam, Nederland vooraf te doen gaan aan een her- de wereld bieden? Hieromtrent zün we gisteren ziening van de alassificatie als bedoeld j in het door de commissie geformuleerde I Taxichauffeurs in hoofdstad demonstreren AMSTERDAM (ANP). Ongeveer 300 taxichauffeurs hebben donderdagavond met him auto's gedemonstreerd tegen het nachtvervoer en de speciale busdiensten van de gemeentelijke vervoersdienst en voor inspraak in het gemeentelijke be leid, het openbaar vervoer en de ver- keersfaciliteiten. Luid toeterend hebben de taxichauffeurs de bussen voor speciaal oer begeleid om zodoende de aan dacht voor hun belangen te vragen. Op enkele punten heeft de politie ingegrepen. Er rijn echter geen arrestaties verricht. persconferentie uitvoerig geïnformeerd. Om het laatste te beginnen, men is doende uitvoering te geven aan drie waarlijk monumentale objecten: het volledig symfonisch oeuvre van Beethoven. Mahler en Bruckner wordt op de grammofoonplaat vastgelegd. Deze daad naar buiten legt begrijpelijker wijze het orkest meer dan gewoon vast aan zijn domicilie, het huis aan de Van Baerlestraat. waar onder artistieke verantwoordelijkheid van Eugen Jocbum en Bernard Haitink in de komende maanden tal van opnamen zullen worden gemaakt; van grote reizen kan daarom geen sprake zün. Wél in het seizoen 1970/71. wanneer o.m. Bonn, Edinburgh en Londen zullen worden bezocht. Van de dirigenten noemden we er reeds twee, maar behalve Haitink en Jochum treden er nog verschil lende andere op: Eugene Ormandy (Philadelphia), Karl Ancerl (Praag), Erich Leinsdorf (Boston), Claudio Abbado tenslotte, de Italiaan, die reeds in 1966 met het orkest opmerkelijke successen wist te behalen. Vraagt u ons naar bijzonderheden omtrent de talrijke en zeer gevarieerde offertes, dan zouden we op twee uitzonderlijke Mozartprogramma's willen wijzen. Het eerste bevat de In concertvorm uitgevoerde opera „Idomeneo", het tweede annonceert de drie grote symfonieën uit de laatste periode van de meester: in Es (K V. 543). in g (K.V. 550), in C (K.V. 551), de zo geheten Jupitersymfonie. Voor het overige wordt bewust een traditie aangehouden, waarin men aan dacht vraagt en blijft vragen voor de werken van Bruckner, Mahler en Strauss. Nederlandse en buitenlandse noviteiten: ze worden geboden door Van Delden. Cox. De Krujjf, Heppener. Ilenkemans. door Takemitsu (Japan), Donatoni (Italië). William Schuman en Carter (Verenigde Staten). Blomdahl (Zweden). i eigen tijd Wat gecontinueerd wordt, is de ser van vijf zondagmiddagconcerten, waarin men een o.i. zeer gelukkige combinatie heeft gemaakt van eigen tijdse composities met klassieke en preklassieke mu ziek; zo ziet men op het programma Vivaldi, Dona toni, Schönberg en Bach broederlijk met elkander verenigd. Omtrent deze serie een nadere bijzonder heid: de Nederlandse werken worden door Donemus op de plaat vastgelegd en na afloop de abonnees van deze reeks ten geschenke aangeboden. Namen staan nog niet geheel vast, maar waarschijnlijk zal men hierop muziek van De Kriiijf, Louis Andriessen en Heppener kunnen beluisteren. Nederlandse muziek dus, die men in de andere series wel te weinig hoort; met de Nederlandse herschep pende kunstenaars is het gelukkig beier gesteldt op de 26 solisten telden we 12 landgenoten. We noemen ze: Erna Spoorenberg, Elly Ameling en Sophia van Santé (zang), Herman Krebbers (viool). Klaas Boon (altviool). Tibor de Machula (cello), Hubert Bar- wahser (dwarsfluit), Frans Brüggen (blokfluit). Hans Henkemans en Daniël Wayenbcrg (piano), Han de Vries (hobo) en tenslotte de voordrachtskunstenaar Henk van Ulsen, optredend in Mozarts „Idomeneo". De bezetting van het orkest: alle eventuele sombere prognoses ten spijt kan men constateren, dat er geen vacatures zijn. En geen verloop: slechts twee nieuwelingen komen het ensemble aanvullen, een altist en een contrabassist. Wat doet het Concertgebouworkest voor de Neder landse gemeenschap? Buiten Amsterdam treedt het 21 maal op: te Rotterdam (4), Arnhem (2), Nijmegen (2), 's-Hertogenbosch (1), Eindhoven (1), Doetinchem (1) en tenslotte te 's-Gravenhage, waar men in het Nederlands Congresgebouw de tien traditionele zaterdagavondconcerten geeft: 8 november (Abbado), 15 november (Haitink), 6 december (Ormandy), 12 december (Haitink), 31 januari (Ancerl), 7 februari (Haitink), 21 februari (Leinsdorf), 7 maart (Jochum), 4 april (Haitink), 11 april (Haitink). Vermelden we tenslotte, dat in de Residentie het seizoen beëindigd wordt met de integrale uitvoering van Maurice Ravels „Daphnis et Chloe", met mede werking van de vocaal-soliste Heather Harper het koor van de Nederlandse Radio-unia „televisie-optreden in het VARA-pro-^ gramma „zomaar een zomeravond" Verder stellen de Nederlandse Radic_ Unie en de stichting Conamus elk 25(f gulden ter beschikking voor het win-J^ nende Hollandse liedje. Degene die s het jazzconcours en het cabaret wil len deelnemen kunnen zich aanmelden bij Max van Praag, postbus 451, versum. NRU „waakt" bij Apollo 10 HILVERSUM In de nacht van don derdag 22 op vrijdag 23 mei (vannach; dus) zal de NRU over de zender Hil versum-2 de gehele nacht rechtstreek* uitzendingen verzorgen van de belang rijkste manoeuvre in het vluchtpro- gramma van de ApoUo-10. Het hoogtepunt in deze reportage ligt, als alles volgens plan verloopt, om 04.08 uur Nederlandse tijd, als liet maanlandingsvaartuig, de LEM, terug keert van zijn reis op 15 km boven het maanoppervlak, naar de Apollocabine, en de twee bemanningsleden van de LEM weer aan boord terug zullen De NRU-ruimtevaartredactie, gev tigd in een van de VAR A-studio'i, heeft verbinding met Mission Control in Houston, de sterrewacht te Ouden bosch en die te Bochum en het Smitho- nian Institute in Cambridge U.S.A., waar coördinator Robert Citron de ge gevens van alle sterrewachten zal werken. In een kruisgesprek vii radio zullen dr. Kaminsky te Bochum en de waarnemers te Oudenbosch hun gegevens uitwisselen. Klaasjan Hindriks en Willibrord Nieuwenhuis zullen vanuit de Verenig de Staten de gegevens van Mission Con trol (NASA) van commentaar vo De radionieuwsdienst zal op de hele uren een kort nieuwsbulletin vei De afdeling studie en onderzoek NRU^NTS zal een onderzoek verrich ten naar de luisterdichtheid in Neder land voor deze nachtuitzending NRU. „Mies in Carré' op de plaat AMSTERDAM Nog geen veertien dagen na de televisiemarathon ten be hoeve van de Bisschop Bekkers Stich ting op 9 mei heeft Phonogram daag een elpee met de hoogtepunten uit deze tv-aclie. De verkoopprijs va elpee is 10,De baten zullen ten goede komen aan de Bisschop Bekkers Stichting. Uit de, door Mies Bouwman op volgbare wijze geleide uitzending zijn op de plaat onder meer fragmenten horen van het vraaggesprek met de moeder van mgr. Bekkers, reportages van Niek Heizenberg en Henk Stipriaan en een groot aantal muzikale bijdragen van Nederlandse artiesten als Heintje Davids, Willy Alfredo, Pipo de Clown, Willeke en Ton Albert i. Joop Dodeder, Rita Reys met orkest o.l Willem Duys, Mijnheer den Uil, Wi Sonneveld en Herman van Veen. De muzikale begeleiding van boven staande en vele andere artiesten wordt verzorgd door het orkest o-l.v. Tonny Eyk. De totaalopbrengst van de actie zal den bekendgemaakt na de tv-uitzen- ding AjaxMilan, donderdag 28 mei. politii Jacht

Leidse Courant | 1969 | | pagina 2