MARZINE KNVB weer jeugdcompetitie betaald voetbal Alles week voor geweld Fernandel Sociale uitkering binnenkort hoger „LEVEN OP VULKAAN" Pinksterprijzen op Duindigt en Alkmaar Meer klasse in Wassenaar In september verschijnt een autokrant MET 1,5 a 2 PROCENT Leraren naar Yeringa Vrijspraak in Belgische bruggezaak Vermoorde Chinees speelde gevaarlijk gokwereld spel in BIJ VIERING JUBILEUM MGR. JANSEN EENS MET ONTKOPPELING DONDERDAG 22 MEI 1969 DE LEIDSE COURANT en uit brom ind. Gevaarlijke stoffen: DEN HAAG (ANP) „Ik lieb het gevoel, dat we soms op een vulkaan le ven. Het stadium van zekerheid Is niet bereikt." Dit merkte mr. J. Klaasesz, commissaris der koningin in de provin cie Zuid-Holland op, naar aanleiding van het vervoer van gevaarlijke stoffen over de wegen in ons land. Mr. Klaasesz vindt, dat er een wette lijke regeling moet komen, die verder gaat dan de huidige. Thans moet een chauffeur van een auto, waarmee ge vaarlijke stoffen worden vervoerd, een boekje bij zich hebben, waarin staat wat hij vervoert. Maar komt zo'n transport in het ongerede, dan is het de vraag of de chauffeur zijn boekje kan tonen. Mr. Klaasesz is er voorstander van, dat op dergelijke transporten duidelijk grote afstand zichtbare kentekens staan, waaraan onmiddellijk het karak- an de gevaarlijke stof kan worden afgelezen, zodat bij een ongeluk politie brandweer onder meer weten of zij zonder gevaar voor eigen leven kunnen naderen en of zij bijvoorbeeld zand, water of een chemisch blusmiddel moe ten gebruiken. Oud-ambassadeur Pierre Duphuy overleden (72) OTTAWA (AP). Pierre Dupuy, de i roegere Canadese ambassadéur in Den Haag en commissaris-generaal van Expo 67, is in Cannes gestorven. Hij is 72 jaar geworden. (Van onze sportredactie) SxT^rJi^AG °P dc algemene vergadering betaald voetbal, die zaterdag In het KNVB-Sportccntrum in Zeist wordt gehouden, zal als punt op de agenda o.a. worden behandeld de wederinvoering van de jeugdcompetitie betaald voetbal. Op voorstel van de technische commissie hebben daartoe de heren A. H. Martens en bondscoach George Kessler een samenvatting van argumenten ingediend. Prestaties UEFA-jeugd nog nimmer zo bedroevend Hun conclusie is dat het besluit van het betaalde voetbal twee jaar geleden betreffende het opheffen van de 2e elf tallen en het in de plaats daarvan doen formeren van zgn. B-elftallen voor spelers van 16 jaar en ouder, funest is voor de juiste ontplooiing van de talentvolle voet- baljeugd. Twee jaar geleden, zo zeggen de heren Martens en Kessler. was sprake van een subjectieve beoordeling en niet van een beoordeling gebaseerd op door ervaring verkregen gegevens. Op grond van bijna twee jaar praktijk is thans een betere beoordeling mogelijk. Men wil de argumenten die destijds tot het instellen van de competitie voor (ADVERTENTIE) voorkomt reisziekte bij apotheek en drogist 19.- >95 ZW) ijopleidir nsteeg, Oegstgce CN derne kl gemakk 752. Voo n Omn 5834, W rage ïn, Hog tel. 2: 12-60 e ryopk Verkeer ed'lP2-6d (Van. onze paardesportmedewerker)s. DEN HAAG Het programma dat Duindigt op eerste pinksterdag geeft, is zeer goed. In de Grote Pinksterprijs ontmoet Felix grote broers als Chris- tiaan de Wet, Anton en Ernie Rita. De veertig meter die Felix van Anton krijgt aan de start kan wel genoeg zyn, maar op 2540 meter staat Christiaan de Wet tussen beide in en als het paard van Schoonhoven jr. niet al te langzaam vertrekt, zou hfj het Felix lastig kun- De eerste start is om half twee. Hei programma luidt: Klaverprijs (2000 m, autostart, met trio): Gisalda - Furie van Liktor - Gaai S. Outsider: Gento BH. Happy Jinksprjjs (ren, 2000 m): Fly Fella - Persian Path S - Blue Hat. Out sider: Edlé. Paardebloemprijs (2120 m, met trio): Goeam - Fletcher D - Danny Kaye. Outsider: Gracia Trickson. Grote Pinksterprijs (2500 m): Felix - Christiaan de Wet - Anton. Grote Sprinters Handicap (ren, 1350 m): Boodle - Perseus - Not Afraid S. BoterbloemprUs (2000 m, autostart, met trio): Feny Hollandia - Eronica W - Gallant Way. Outsider: Faola Hollandia. Anemoonprijs (2000 m): Entry Volann - Diogen - Bretteur P. Pinksterbloemprijs (2000 m): Henri Buitenzorg - Higgins - Hamran. Kartouprijs (ren, 1900 m, voor 5 B-elftallen (en het afschaffen van de betaalde jeugdcompetitie) hebben geleid, niet als onjuist kwalificeren maar in gro ter verband is gebleken dat onvoldoende rekening is gehouden met de wezenlijke belangen van het betaalde voetbal, Het is, zo wordt opgemerkt, bijvoor beeld ondenkbaar betaald voetbal te be drijven zonder zich daarbij rekenschap ■te geven van het feit, dat een degelijke onderbouw nodig is waaruit de toekom stige top9pelers moeten worden gereoru- teerd. Het overgrote deel van de dlubs aangewezen op het eigen opleidings apparaat en juist dat heeft men als het ware geamputeerd. De huidige deelname betaalde clubs aan de regionale jeugdcompetitie mag n.l. beslist niet als een afdoende oplossing worden gezien, omdat, zoals uit de praktijk blijkt, de kwaliteit van de tegenstanders spe ciaal in de provincie veelal te gering is. Verkeerd© invloed Met betrekking tot de opname van de meest talentvolle jeugdspelers in het zgn. B-elftal werd o.a. geconstateerd: dat het aantal zeer gering is waardoor de afstand tussen het betaalde- en het jeugdvoetbal (regionale jeugdcompetitie) groter is geworden; dat zij nog steeds bloot staan aan de verkeerde invloed van de zgn. groep te leurgestelde (oon/tract) spelers dat hun onevenwichtigheid is toege- >men (teveel herstellende A-spelers in -elftallen); dat zij met het oog op de ontwikkeling tot volwassenheid een logische aanslui ting met de bestaande leeftijdsgroepen missen; dat slechts zeven van hen deel uit maakten van de UEFA-jeugdselectie- groep, totaal bestaande uit 16 spelers); dat de prestaties van het UEFA- jeugdelftal nog nimmer zo bedroevend zijn geweest als thans. Om die reden wordt dringend verzocht met ingang van het seizoen 1967-1970 de jeugdcompetitie betaald voetbal weer v leven in te blazen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De directeur van de N.V. Uitgeversmaatschappij Interventura, de heer Fred v. d. Vlugt (38), bekend ook van zijn autotesten op de televisie, vindt dat er in Nederland stellig behoefte be slaat aan een autokrant voor het gewone publiek. De oplage zal over 5 jaar naar verwacht 75.000 bedragen. Zo'n wekelijk se autokrant wil de uitgeverij in sep tember laten verschijnen, een voortzet ting van het huidige autoweekblad „Rij dend Nederland", dat in september on der een nieuwe redactie en op normaal krantenformaat zal worden uitgegeven. Hoofdredacteur zal de heer Frank J van Haaren worden, thans hoofdredac teur van „Beroepsvervoer" en hoofd pers en publiciteit van NOB-wegtransport. Ambtenaren van Defensie willen behoud reiskosten DEN HAAG (ANP) De groep de fensie van de algemene bond van amb tenaren (ABVA) constateert ernstig onbehagen onder het defensiepersoneel, hetgeen kan leiden tot stagnatie in de dienstuitvoering. In een telegram aan de minister van Defensie protesteert de groep met klem tegen de inhouding van de reiskostenvergoeding van de per soneelsleden, die not, of nog niet in de nabijheid van hun plaats van tewerkstel ling wonen. Ook wordt bezwaar gemaakt teven de aftrek van 20 gulden per maand van de reiskostenvergoeding van dege nen die nog wel een vergoeding ontvan gen. Men verzoekt de minister voorts dringende maatregelen te treffen waar door een volledige betaling van reiskos tenvergoeding gegarandeerd wordt Margrietprijs (2000 m, autostart): Goudplevier S - Gehade Hollandia - Gold Westlandia. Alkmaar Alkmaar heeft maandag zijn Grote Pinksterprijs, een koers die in ieder ge val wat betreft dc afstand (2700 meter) niet onder doet voor Duindigt. Het veld is wat klasse betreft echter hier wel wat bescheidener. Ferdinandus R komt waarschijnijlk niet voor niets uit het noorden. Hij is sterk als de bekende beer en kan wel baantje met veel bochtenwerk heb ben. Een heel moeilijke concurrent voor hem kan nog Elite Mac worden, als die er in slaagt het op de zuivere draf te houden. Om half twee is de eerste start. Het programma luidt: Jubileumprijs (2040 m. lste afd., auto start, met trio): Heno Victoria - Go to War - Gea Alkestis van E. 1939-prijs (2040 m): Hoot Song - Her man - Hermance. Vooruitprüs (2380 m, voor amateurs, met trio): Filette Six - Dora Harvester D - Ger Westlandia. Outsider: Dacron Dear. Fcestprüs (2040 m, lste afd.): Cory phee RH - Brün Beer - Diana Sun shine. Zesde Lustruniprüs (2040 m, auto start): Gonda Scotch - Frieda Zele W - Emeline Heny. Outsider: Good Luck S. Alkmaars Grote Pinksterprijs (2700 m, met trio): Ferdinaudus R - Flying Vic toria - Generaal Padua B. 1969-prijs (2380 m): Helene Hanover - Geluk Frances - Farro Bond. Feestprijs (2000 m, 2de afd.): Erica - Bosvink S - Yellow Six. Sportprijs (2040 m, autostart, met trio): Gieteling S - Germanla - Gilia Amstel. Outsider: Fitis S. Jubileumprijs (2040 Hanneke d'Aster Outsider: Hanny. In Giro weer geen strijd VITTERBO Ooit in de zesde etappe van de Ronde van Italië hebben de gro ten de strijd gemeden. Pas twintig kilo meter voor de iinish kwam de ontsnap ping. die de beslissing zou brengen. Elf renners vormden een Icopgroepje, dat snel van de hoofdmacht wegliep. Het verschil liep op tot boven de twee minu ten. Toen in het grote peloton enige op leving kwam, moesten de elf vluchters iets van hun winst afstaan. Een minuut en 58 seconden na Cortinovis, Italiaans kampioen op de> weg 1968 bij de ania- teurs, ging Franco Bitossi. diefde sprint van het peloton w Vragen rijverbod in West-Duitsland DEN HAAG (ANP) Het Tweede- Kamerlid C. F. van der Peiil (CHU) heeft de staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat gewaagd, welke stappen hij denkt te ondernemen in verband me het voorstel van de Westduiitee minister van Transport Leber, in juli vrachtwagens van meer dan 7% ton tussen vrijdagmiddag drie uur en zondagavond tien uur een rij verbod op te leggen. SUCCES VOOR BLOEMERT" 55' (Van onze paardesportmedewerker) WASSENAAR Fernandel won gis teren in die gezien het weer for midabele km-tyd van 1.21.9 de mijl voor dravers op Duindigt. Het veld werd een tijdje aangevoerd door Artie van 's-Gra- venhof, die het echter na de laatste bocht niet meer kon bijbenen. Toen kwam Emma Quichotte geweldig opzet ten maar ook zij moest wijken voor het geweld van Fernandel die helemaal uit het midden van het volle veld zijn eind sprint inzette met doorslaand succes. Het begint er op te lijken dat de zon voor Rees van der Lubbe weer wat doorkomt. Deze jonge trainer uit Voor burg begon met Fantast CH naar de winst te sturen in de openingsdraverij en vervolgens reed zijn leerling-ama teur, de student J. Osnabrug, Edward Kinley met een zeer sterke eindsprint naar de winst in de amateurkoers. Gay deed het best met Van der Togt. Dit duo sleurde zo geweldig door in de strijd met Gipsy, dat de winst met een km-tijd van 1.26.4 werd binnengehaald. Gipsy ging het tenslotte te hard, maar zijn vermoeidheidsgalop kon hij nog tijdig reduceren omdat hij ver voor op Her Areta. Bijna maximum Stal De Bloeihert haalde uit de ren nen bijna het maximum: Just in Time S won voor de verlossend dapper door gaande Pim Money en in de eerste ren de stal de eerste plaats in door Persian Path S en de derde door Jolly Espresso S die juist niet tegen twee, Willy, op kon. De uitslagen waren: DRAVERIJEN Aldaprfjs (2000 m): 1. FantE d. Lubbe) km-tijd 1.26,2, Toto: w. f 11,80, pl. f 1.80, f It CH (R. Q. J. 2. Guido Six, pl. f 2,50. 12,60; koppel I, pl. f 1,41 f 3,80. 11.9, 2. Emma De TU-144, waarvoor de KLM be langstelling zou hebben, op een vlieg veld bij Moskou. Toto: w. f3,10, pl. f 1,40, f2.10. f4.50: kop pel f7,70; cov. f5.60; trio: f 105,80. CarmenprUs (2120 m): 1. Diogen (J. van Dooyeweerd) 1.22.6, 2. Cherle Spencer. 3. Boy van Quick. Toto: w. f 2.40, pl. f 1,20, f 1,40; koppel f2.30, cov. f3,90. ToscaprUs (2000 m): 1. Fedde B (P. M. Smit) 1.23.6, 2. Fernanda D. 3. French Mac. Toto: w. f3,40, pl. f2,—. f 2,70, 4,20; kop pel f 10,30; cov. f 11.20; trio: f188,—, FaustprUs (2140 m): 1. Flrmin <J. van Dooyeweerd) 1.25.8, 2. Fltls S, 3. Grace Again. Toto: w. f2,10, pl. f 1,40, f2.—; koppel f6,60; cov. f4,io. RENNEN Rolling on-prüs (1900 m). 1. Persian Path S (P. Perkins) 2.10.4, 2. Willy, 3. Jolly Espresso S. Toto: (stal) w. f 1,50, pl. f 1,10, f 1,10; kop- P Tehranprljs (2150 m, lste afd.): l. Just in Time S. (P. Perkins), 2. Pim Money, 3. Cambroussard. Toto: (stal) w. 11,90, pl. f 2.40, f2,70; kop pel f 17,cov. f 14,30. Tehranprljs (2150 m. 2de afd.): 1. Mario (H. J. van der Kraats) 2.29.4, 2. Moonstar, 3. Quelle Musique. Toto: w. f 3.10, pl. f 1,50, 12.—: koppel 13.80 ;cov. f 2,80. Total isatoromzet f 157.254,— DEN HAAG (ANP) Waarschijnlijk over enkele maanden zullen de sociale uitkeringen met anderhalf a twee pro- I cent worden verhoogd, aldus heeft de minister van Sociale Zaken cn Volksge zondheid, B. Roolvink, in antwoord op vragen van Tweede-Kamerleden meege deeld. De welvaartsvastheidsbepalingen bie den de mogelijkheid om de uilkeringen te verhogen. Minister Roolvink zegt be reid te zijn te bevorderen, dat van mogelijkheid gebruik wordt gemaakt zodra het indexcijfer der lonen een hoging van de sociale uitkeringen - de orde van grootte van anderhalf a twee procent mogelijk maakt. Hij voegt hier aan toe de indruk te hebben dat dit enkele maanden het geval zal kunnen zijn. In juni komt er over deze zaak SER-advies. DEN HAG (ANP) Morgenavond om zes uur zullen vertegenwoordigers van de raad van leraren, van de algeme ne vereniging van schoolleiders, en van de vereniging van conrectoren en ad junct-directeuren door minister dr. G. H. Veringa en staatssecretaris mr. J. H. Grosheide van Onderwijs en Weten schappen op het departement in audi ëntie worden ontvangen. De leraren heb ben in telegrammen de bewindslieden hun ongenoegen kenbaar gemaakt o.m. over de nieuwe formule voq|f het toej kennen van de lerarenlessen, over de planprocedure en over de verminderde beloning van de eerstegraads uren- leraren. (Van onze correspondent) BRUSSEL De twee ambtenaren van het Belgische ministerie van Openbare Werken, de ingenieurs Van Damme en Rasschaert, die begin mei voor de cor rectionele rechtbank van Antwerpen ver schenen. als verantwoordelijk voor het instorten van een autowegbrug in Pulle. zijn gisteren vrijgesproken. De poging om de verantwoordelijkheid m hogere ambtenaren op hen af te schuiven is dus mislukt. De brug van Pulle, nabij Antwerpen, stortte in tij dens de nacht van 12 op 13 november 1966. Twee personen verloren daarbij het leven, 19 werden gewond. De brug in 1958 in gebruik genomen, en het onderzoek wees uit, dat grote zorgeloos heid bij de bouw tot de instorting had geleid. Gebrek aan onderhoud zou de ramp nog bespoedigd hebben. De over wegingen van de rechters waren: „Ie dereen die hoger stond dan beklaagde Van Damme", aldus de president van de rechtbank „kende de erbarmelijke toe stand waarin de oevers van het Meteka naal waarover de brug gebouwd was zich bevonden. De heer Van Damme zijn ondergeschikten hebben daarover herhaaldelijk nota's opgesteld, maar zij kregen niet de kredieten om die werken uit te voeren. Men kan hen niet verant woordelijk stellen voor nalatigheden". Rome toont veel interesse voor priesterenquète HILVERSUM (KNP) -- Dr. W. Goddijn, directeur van het Pastoraal In stituut der Nederlandse kerkprovincie, heeft in de KRO-rubriek Eoho gezegd, Rome de indruk te hebben gekregen, dat paus Paulus reeds met het resultaat de Nederlandse celibaatsenquete op de hoogte is. Hij heeft vorige weck vrij dag de stukken bij enkele belangrijke i afgegeven, maandag bleken ve- reeds gelezen te hebben. „Ik had zelfs aanwijzingen, dat het zondag al met de H. Vader was besproken." Pater Goddijn vond de situatie sinds zijn laatste bezoek vooruit gegaan. Toen bleek kardinaal Villot, als hoofd van de congregatie voor de clerus, nog pijnlijk getroffen te zijn door het feit, dat er überhaupt een celibaats-enquête was ge houden. Nu toonde men allerwegen een grote belangstelling, zoals trouwens ook elders in het buitenland, met name in Afrika, waar diverse bisschoppenconfe renties al in Rome gevraagd hebben het celibaat opnieuw aan de orde te stel len. Er zal spoedig een Franse vertaling van het stuk verschijnen, aldus pater Goddijn. Het Nederlandse onderzoek is het eerste grote wetenschappelijke on derzoek ter wereld en daarom is de in teresse ervoor begrijpelijkerwijze groot. DIERENMISHANDELING Katjes op de spoorrails en een zwanenpaar doodgeslagen (Van onze correspondent) ALKMAAR Op het Alkmaarse sta tionsemplacement ontdekten drie jon gens, dat twee jonge katertjes met een touw aan de achterpoten aan een rail waren vastgebonden. De jongens zagen de beestjes, toen zij het station kozen als kortste weg naar huis. Ze waren alle drie lid van de jeugd dierenbescherming in Alkmaar en hebben meteen de diertjes bevrijd. Een ander geval van dierenmishande ling komt uit Schagen (N.H.). Bij het historische slot Nuwendoorn vond men een met bloed besmeurd zwanennest, waarin nog zes bijna uitgebroede eieren. Van het zwanenpaar was geen spoor, maar aangenomen wordt, dat beide die ren zijn doodgeslagen. In de gracht vond men een van spijkerpunten voorziene stok, waaraan veren en bloed kleefden. Trouwens, de her en der verspreide ve ren wezen erop, dat die zwanen het nest tot het uiterste hebben verdedigd. r de finish. Vitterbo (198 k 5. Baldan: 6. Colór 9 Conti ;10. Morotti dezelfde tijd als C Rota (allen Italië) n°Het' aleemeen klassement luidt: i Pniifiorl (It °2 38.48; 2. Merckx (Belg.) op li J Ann! (It op l.K: Benfatto OU on 1 16' s' Adorni (It.) op 1.32: 6. Gimondi (It.) op 1.33; 7. Zlltoll Ot.) op 1.39. 8. Michelotto (It) op 1.50; 9. schtavon (It.) op 2.14; 10. Co lombo (It.) op 2.30. Weer profzege Laver LONDEN De Australiër Rpd Laver heeft gisteravond in de Empire Pool in Londen een proftoernooi gewonnen. In de finale versloeg Laver zijn landge noot Ken Rosewall met 86, 6—0 en legde daarmee beslag op een prijs van 2500 pond (bijna 22.000 gulden). Laver had de finale bereikt door de Nederlander Tom Okker met 105 te verslaan. De 34-jarige Rosewall, kwam in de finale door een zege op zijn land genoot Tony Roche: 108. Okker en Roche verdienden ieder 4500 gulden. Dader is nog steeds spoorloos AMSTERDAM (ANP) Het onder zoek in de moordaanslag, die vorige weck op de 31-jarige Maleisische Chi nees Wong Sik Yin is gepleegd in de Amsterdamse Chinczenwijk heeft aan het licht gebracht, dat deze Wong wel een heel brutaal cn gevaarlijk spel heeft gespeeld. Gebleken is namelijk, dat Wong door intimidatie cn het ge bruik maken van wapens zich in korte tijd meester heeft weten te maken van een heel belangrijk aandeel in de win sten van een gokhuis in de hoofdstad. Dgar weet de politie nu alles van. Maar in de aanslag op Wong is men steeds niet veel verder gekomen. De Haagse Chinees blijft namelijk volhou den niets met deze zaak te maken te hebben. Het totaal aantal aandeelhou ders in de goktent is zes of zeven. Wong opereerde al ruim een jaar in Amster dam. Hij maakt geen deel uit van bepaalde groep en stond bij de politie niet bekend wegens misdrijven. Herdenkingsrede Schillebeeckx Salarisverhoging bij Philips EINDHOVEN (ANP) In de Chinese gokhuizen wordt ge kaart, domino en majong gespeeld en gedobbeld, alles om grof geld. De spe lers zijn verplicht drie procent van hun inzet aan de bank (e geven en dit geld wordt onder de aandeelhouders, eens in de veertien dagen verdeeld. De twee verdachten die de politie nu vast heeft, Ch. uit Den Haag en M. Ch., res tauranthouder uit Düsseldorf, waren beiden aandeelhouder en zijn er door Wong uitgewerkt. K. Y. Ch. uit Den Haag, die op 18 mei is gearresteerd, zal morgen voor de officier van justitie worden geleid, omdat gebleken is dat hij de aanstich ter is geweest van een op 2 mei 1968 gegeven „afstraffing" (intimidatiepoging). 1969 per 1 juli a.s. te verhogen met ze ven procent. Hiermee vervalt de gelden de toeslag kosten van levensonderhoud. De vakantie van jeugdige werkne mers (tot en met 18 jaar) wordt ver hoogd van 19 tot 20 dagen. Het mini mum-vakantieniveau van 15 dagen wordt verhoogd tot 17 dagen, waarin be grepen de eventuele twee compensatie dagen voor het gebonden zijn aan de collectieve fabrieksvakantie. Alle werk nemers van 19 jaar en ouder, die gebon den zijn aan de collectieve fabrieksva kantie krijgen twee compensatiedagen. De toepassing van deze vakantieverbe tering geschiedt in het vakantiejaar 1970. ROTTERDAM (KNP) De priesters, die het ambt verlaten vanwege de on geloofwaardigheid der Kerk. waarin zij hebbeti gewerkt, hebben dikwijls ar gumenten. die op duidelijke feiten steu nen en waartegen geen verweer moge lijk is. De priesters, die in het ambt wil len blijven ondanks het heengaan van vaak hun beste vrienden, voelen zich niet zelden als zwemmers tegen een sterke stroom. Aldus prof. dr. E. Schillebeeckx OP in zij'n toespraak onder de eucharis tieviering in Rotterdam ter gelegenheid van het 40-jarig priesterfeest van bis schop M. A. Jansen. De bisschop had hiervoor de priesters van zijn bisdom uitgenodigd naar de Rotterdamse Doelen. Schillebeeckx stelde, dat blijven-in-het -ambt een ernstige gewetensvraag op roept. „Is ons blijven in het ambt een gemis aan persoonlijk stelling nemen of wordt dit blijven juist ingegeven door een evangelische inspiratie, die sterker is dan de bekritiseerde kerkstructuren, sterker dan de gewelddadigheid, die we in en door deze structuren vaak er varen, en die ook ons, die er toch bin nen blijven, zelfs soms „vuile handen" doet krijgen?" Prof. Schillebeeckx verdedigde het- blijven-in-het-ambt ondanks alle moei lijkheden als een goede keuze. De Kerk zal immers nooit volmaakt zijn, altijd hervorming behoeven. Hij kwam tot de conclusie, dat hqt „volhouden in het ambt een scherper protest is tegen wat er aan onzuivers en onheiligs in de Ker ken aanwezig is, dan welke andere stap ook, die men zou ondernemen". Tegen deze achtergrond ging prof. Schillebeeckx in op de taak van de pries ter. Over de kwestie van het celibaat zei hij niet te willen spreken, maar verklaar de met een duidelijke referentie aan het pas gehouden onderzoek onder de pries ters, dat er geen behoefte is aan een ce- libaatswet. Er moet vrijheid zijn om het ambt gehuwd of ongehuwd te bele- Daarna reageerde de jubilerende bis schop. Hij verklaarde van ganser har te het eens te zijn met het standpunt dat de meerderheid der Nederlandse priesters omtrent dc ontkoppeling heeft ingenomen. Hoewel zo voegde hij er aan toe hij persoonlijk altijd geluk kig met zijn celibaat geleefd heeft. Hij is er ook voor, dat de vraag van het celibaat openlijk aan de orde te stel len in het collegiaal overleg in de Kerk. Het probleem is duidelijk geen geval van individuen, wel een tijdsverschijn sel. Ook daarmee moet de Kerk rekening houden.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 13