Benjamins liet grote winst in tijdrit van Olympia's Toer op straat liggen Slovan maakte beter gebruik van kansen DUITSERS SCHOTEN SJ CYPRUS EEI OMVER verki Rosolen: Eindelijk lekkere etappe Verademing in Cupstrijd Hans Kraay gaat weer voetballen bij DOS Speedboten daveren met 130 km over Bosbaan Schots voetbal legioen dol: 89 gewonden MEI 19 )NDERDAG 22 MEI 1969 DE LEUDSE COURANT PAGINA 11 CAMI :EG 3j TRA, A ezette C met van eig de fa! iting dse ischc JSSEN. West-Duitsland eeft gisteravond in het met 0.000 toeschouwers volledig Georg Melchesstadion in Issen weinig medelijden gehad Cyprus. Met 120 maak- n de Duitsers er een waar huttersfeest van en zij namen oor deze overwinning tevens leiding over van Schotland groep 7 van de eliminatie- onde voor het wereldkampioen- ?r iet ij de rust was de stand reeds 70. opscorer werd Gerd Müller met vier ■effers (3e minuut, 43ste, 49ste en 5ste). De overige doelpunten kwa- n op naam van Overath (5e, 12e 63ste), Haller (17e en 47ste), Lo- snz (38ste), Held (41ste) en Höttges lste). stand in gi-oep 7: West-Duitsland 5 9 171 Schotland 4 7 162 Oostenrijk 5 4 107 Cyprus 6 0 235 ige werk it aanbei ntietoesU Dr i 3d$; ERS ïNDI0 MAX MERKEL PROCEDEERT ui IEURENBERG. De hoofdredacteur ,Nürnberger Zeitung" en de irtredacteur van dat blad, Franz riskeren een geldboete van jepaalde hoogte of een hechtenis van iximaal zes maanden, als zij nogmaals dat Max Merkel het eerste i 1. FC Nürnberg, dat hij tot maand trainde, een „schavui- ielftal" zou hebben genoemd. Merkel voorts een schadevergoeding we- aantasting van de goede naam van 000 Mark. Deze eis zal in juni door rechtbank worden behandeld. Tennissters in kwartfinales 1THENE De Nederlandse dames- isploeg heeft zich gisteren in Athene laatst voor de kwartfinales van het mooi om de Federation Cup. In de ïtste finales versloeg Nederland met Indonesië. gedet rijke Schaar—LI KaligiS 6—2, 63; (Van onze sportredactie) NIJVERDAL Henk Benjamins begon vandaag de laatste ruk van Olympia's Tour als leider van het algemeen klassement. Toch heeft de hypernerveuze Drent gisteravond nodeloos een halve minuut weggegooid. Blind en doof door de spanning kwam hij veel te laat aan de startstreep voor de tijdrit. Hij vertrok zestien seconden, die de kille chronometer ijzig doortikte, te laat. Desondanks maakte Benjamins een tijd van 12 minuten 24,6 seconden, goed voor de vijfde plaats. Was hij op tijd gestart, dan zou hij niet alleen zestien seconden minder hebben gebruikt, maar ook winnaar van de tijdrit zijn geworden, wat hem nog eens vijftien seconden winst zou hebben gebracht. Behalve Benjamins waren er in de top van het klassement nog enige verliezers. In de eerste plaats kleine Wimke Prinsen, die op het tien kilometer lange parkoers rondom Nijverdal viel en van zijn derde positie in het algemeen klassement naar de vijfde plaats zakte. In mindere mate ook Jean-Pierre Monsere, die pas door een van de laatste renners in de tijdrit, Frans van der Ruit, van de derde plaats en vijf seconden tijdver- goeding werd beroofd. De grote winnaar van de voorlaatste dag was Piet Hoekstra, die aan de zenuwen van Benjamins de eerste plaats in de rit overhield en mede dank zij de bonificaties tot op vijfendertig seconden van de aanvoerder van het klassement oprukte. Henk Benjamins staat nog eerste. Zijn voorsprong op zijn naaste concurrent, Staf van Roosbroeck, is een paar secon den gegroeid, maar de grote winst die hij binnen zijn bereik had, heeft hij nerveus heen en weer rijdend, bij de startlijn in Nijverdal op straat laten liggen. De kort ste rit in de Ronde heeft meer wijziging in de rangschakking gebracht dan de aanloopperiode van de Peel naar Salland /er 151 km in de vroege middaguren. De amateurs in Olympia's Tour reden de voorlaatste echte etappe als profes sionals. De gedachten aan het tijdritje avonds het was technisch on mogelijk het parkoers daarvoor langer te maken dan tien kilometer verlamde activiteiten van ieder die als kanshebber kan worden beschouwd. Pas in de laatste faze van de rilt van Oploo naar Nijverdal, in de finale, waarmee prille profs bij de be roepsrenners zo grote moeite hebben, kwam er strijd in de koers. Naamlozen Een slimme strijd, waaruit de 22-jarige Italiaan Giuseppe Rosolen als ritwinnaar te voorschijn kwam. Belangrijker win naars echter waren Henk Benjamins, die zijn leiderstrui behield, en Wimke Prin sen, die fél sprintend de tweede plaats en tien seconden bonificatie greep. De strijd was, met uitzondering van die laatste kilometers, betrekkelijk ge neutraliseerd en een winst opbouwen die uitliep tot tweeëneenhalve minuut. Ver meulen, Leunnis, Schoofs (met zijn acht tiende plaats in het algemeen klassement het hoogst genoteerd op zeseneenhalve minuut achterstand), Nielsen, Rosolen en Jans Vlot kregen steun van Ron Bakker, die wel een handje wilde toesteken. Een overwinnaar uit deze groep immers kon geen kwaad en de dreiging van aantrek kelijke bonificatiewinst voor de snelle Belgen zou daardoor meteen verdwenen De zeven, enige uren nauwelijks opge jaagd, bezaten echter te weinig kwaliteit om het geschenk te kunnen aanvaarden. Op ruim veertig kilometer voor de finish, in Ruurlo, stopte een gesloten spoorweg overgang de vluchters. Het kostte hen ruim een halve minuut en de nog over blijvende twee minuten verspeelden zij door jachtwerk in de laatste dertig kilo- Nieuwe actie Nieuwkamp, weinig indrukwekkend in deze Ronde, en Tabak vormden de basis voor de achtervolkingsgroepen, waaraan later o.m. Janbroers. Monsere. De Koning, Hoekstra, Spetgens, Van de Ruit en Aling hun krachten gaven. Door eennieuwe aotie van renners De groep die tijdens het eerste ge deelte van de zesde etappe voort durend op kop lag, onderweg gezien: v.l.n.r. Leunis, Bakker en Vermeulen. als als Roosbroeck, Janbroer en Hoo- gerheide wei-den de ontsnapten eindelijk gepakt. Alleen Rosolen bleef voortvluch- ten. Voor de ploeg van Benjamins was Rosolen een geschenk van de hemel. Als bij de kwartminuut tijdsvergoeding zou grijpen, kon Benjamins de leiderstrui in deze rit niet kwijt raken. De Caballero's stopten af en Rosolen, onkundig wat ach ter hem gebeurde, ging door naar zijn eerste succes buiten Italië. Toen de groep dichtbij kwam, vertelde hij „dacht ik nu of nooit. Ik wilde het proberen. Boven- moest het wel eens gebeuren. In de eerste dagen reden wij slecht. Wij voel- ons gewoon verraden door de wind de regen in dit land. Maar nu was een lekkere rit, eindelijk ook eens niet zo koud. Wij hadden een gelijke kans die heb ik gepakt". Ploegleider Gé Peters, de baas van Caballero, lachte. Als Benjamins van avond de trui houdt, geven wij hem don derdag niet meer uit handen. Ik neem dat wij onze plannen kunnen aan passen aan die kansloze ploegen. Wij zullen, net als vandaag, meehelpen aan ontsnappingen,waardoor de tijdsvergoe ding buiten het bereiik van werkelijk ge vaarlijke renners kan worden gehouden. En Benjamins behield 's avonds de trui. Zesde etappe (eerste deel) Uitslag eerste gedeelte vao de zesde etappe 191 lom van Oploo naar Nijverdal: 1. Rosolen at.) 3 uur 119 frnln. 38 sec. (met bonificatie) 3.19.23: 2. Prinsen 3.19.51 (met bon. Pustjens z.t. (met Van onze sportredactie) BAZEL „De beslissende factor in de nale zal het geluk zijn", voorspelde dc rainer van Slovan Bratislava, Michael 'ican, daags voor de eindstrijd van het •ernooi om Europa Cup II tussen zijn loeg en FC Barcelona. Vican kreeg ge- ik. De botsing van het Middeneuropecs Latijns voetbal leverde vijf doelpunten Slovan was het gelukkigst met drie effers (32). In de slotfaze probeerden Spanjaarden van alles om nog tot de eljjkmaker, en daarmee de verlenging, komen. Het lukte echter niet meer. De nverzettelijkheid van de Tsjechen en et geluk hielden de score onveranderd. „Ik geloof, dat de grootste kracht van e Spanjaarden ligt in hun snelheid en lardheid, die zo dikwijls ontaardt in on- portiviteit", was een andere profetie van rainer Vican. Wat de unfairheid betreft tad hij het bepaald aan het verkeerde ind. De wedstrijd, die in het St.-Jakobs- tadion in Bazel voor 22.000 toeschou wers werd gespeeld, was een verademing ygjv ia de bikkelharde halve finalewedstrijd 001 Europa ^up 1 Snel herstel Het was al direct van de aanvang dui delijk dat twee aanvallende ploegen tegenover elkaar stonden. Het rotsvaste geloof van FC Barcetona'voor het eerst sinds 1963 stond weer een Spaanse ploeg in de finale van de bekerwinnaars kreeg meteen al 'n geduchte knauw toen de Tsjechische rechtsbuiten Cvetler na twee minuten doelman Sadurni passeer de (1—0). Het herstel van Barcelona kwam snel. Rechterspits Zaldua benutte een aarze ling van twee verdedigers en van dicht bij gaf hij doelman Vencel, die op 16 april in Rotterdam in de interlandwed strijd Nederland Tsjecho-Slowakije speelde, geen enkele kans (11). FC Bar celona wilde doordrukken, maar pogin gen van Castro, Fuste en Rexach bleven zonder succes. Laiige solo Een enorme opmars van de Tsjechische rechtsback Hrivnak bracht een omme keer na een half uur. Een lange solo rondde hij af met een prachtig, beheerst schot, waarnaar Sadurni, op het laatste moment vervanger van International Gallegg, vergeefs greep (21). - In de 42e minuut werd het succes Slovan compleet. Met een uitgekiende pass sneed uitblinker Jokl door de Spaan se defensie en Jan Capkovic versloeg Sa durni (31). Effect Het was duidelijk dat FC Barcelona na de rust alles zou doen om in te lopen. Na zeven minuten kreeg Rexach een hoekschop te nemen nadat Vencel een schot van Pellicer over de lat had ge werkt. Rexach gaf de bal zoveel effect mee, dat deze via de paal achter Vencel verdween (32). Van dat morrient moest Slovan Bratislava zich met man en macht verdedigen tegen de talrijke aanvals- acties van de Spanjaarden. Castro had na de rust het veld moeten ruimen voor Mtndozza, die de aanvallen van Barcelona nog meer kracht moest geven. Slovan kwam goed weg toen doel man Vencel na een kwartier misgraaide op een voorzet van Rexach. Er was ter geen Spanjaard om van deze blunder te profiteren. Trainei Vican riep Hatar te hulp om de plaats van Moder in t( nemen en de defensie te versterken. Droomkans Vlak daarop miste Zaldua een droom kans. Vijf meter voor de uit positie ge speelde Vencel school hij te gehaast de bal verdween over de lat. Naarmate de tijd vorderde, werden de Spaanse ties onbesuisder en alleen een fout de Slowaakse verdediging of een geluks treffer kon Barcelona nog redden. Slo van maakte echter geen vergissingen Slovan Bratislava werd de opvolger van AC Milan, dat volgende week don derdag tegen Ajax in de finale zal strij den van het toernooi om Europa Cup I. (Van onze sportredactie) UTRECHT. Hans Kraay zal volgend seizoen weer voor D.O.S. gaan spelen. De huidige trainer van D.F.C., die al eerder dit sei zoen te kennen had gegeven voor lopig met trainen te willen stoppen, keert daarmee na lange afwezig heid terug naar zijn oude club. D.O.S. heeft voor Kraay de ama teur transfersom van drieduizend gulden aan Feijenoord betaald. Ook N.A.C. 'en Sparta hadden interesse voor deze international getoond. De in Krimpen aan de IJssel wonende Kraay wordt in Utrecht de opvolger van drs. J. Plageman, die aan het einde van dit seizoen met betaald voetbal stopt. PORTSMOUT (Reuter) De Britse oceaanzeilcr Nigel Tetley heeft bij de Azoren, op het laatste stuk van zijn 48.000 km lange reis om de wereld, schipbreuk geleden met zijn trimaran (boot met drie drijvers) „Victress". Hij werd in een rubberbootje waargenomen I door een Amerikaans verkenningsvlieg- tuig en later opgepikt. wijk; ■P (Belg.). i Roosbroeck (Belg Leunis (Belg. ploeg). Z temelk, Wouters. Groen. Van Vught. Bakl Aling, Oosterhof. Slueper, Schoofs. Wanders, Janbroe (allen 3.19.31); 27. Gakens (Belg.). Zesde etappe (tweede deel) Uitslag van de zesde etappe, individuele tijdrit over 110 km: 1. Hoekstra 12 min. ai,9 sec. (met bon. 1-1.56,9); (Van ome spi AMSTERDAM Als Arie den Boom rustig thuis zit, ziet hij in gedachten al de droomplaats die h\j op eerste en tweede pinkster dag hoopt in te nemen bi) het ronden van de eerste boei op de Amsterdamse Bosbaan. Daar wordt die twee dagen het eerste Europese kampioenschap voor speedboten in de NU- klasse de zwaarste met 125 pk's betwist. „Want", zo laat hU weten, „daar worden de kaarten ge schud". Er zal heel wat geschud worden want de kampiocnsstrijd bestaat uit vier heats van elk tien 1 zestienhonderd Arie den Boom is voorzit ter van de Nederlandse Speedboat, die de organi satie van het evenement op zich heeft genomen. Zijn bestuur heeft beslist dat het publiek op eerste pink sterdag naar de training (van 1214.30 uur) en de twee wedstrijden gratis mag komen kijken. Op tweede pinksterdag moe ten de grote klappen val len raison van zes kwartjes. „Eigenlijk is de Bosbaan te smal voor een start van tenminste twaalf boten", verklaarde Arie den Boom. En er zullen nog wel enige piloten meer komen want er ontbraken op de formulieren van enige cracks nog enige vereiste handtekeningen. Wereldkampioen Jörg Steinwasser (Duitsland) zal er zijn en de meervoudige wereldrecordhouder Her man Lieven uit Den Bosch. Voorts IU-kampioen (tot 1500 cc). Kees v. d. Velden, de Duitser Kühn, de twin tigjarige Frans van Maa- nen uit Amsterdam, het talent Neep v. d. Ruit uit Capelle aan de IJssel, de Brit Ron Buchel die als een stevige kanshebber mag gelden, de Franse kampioen Maurice Guil- lard, de Duitsers Pafel en Ludwig en tenslotte Arie den Boom, die zichzelf wel niet tot kampioen wil uit roepen maar bepaald wel een stevig robbertje wil meedraaien. „Het is een riskante baan", aldus Den Boom, „en wie als eerste de hoek omgaat, heeft de grootste kans". Dat zal een spektakel wor den als ze allemaal het eerst de boei willen ronden, na tijdig gas terugnemen want de coureurs halen zo'n honderdendertig kilo meter. En ze zijn bij de start al aardig op gang want het is een „vliegend vertrek". Behalve de strijd om de Europese titel zal in nog vijf klassen worden ge varen, tot 500, 700, 850, 1000 en 1500 cc. De wedstrijden beginnen op eerste pinksterdag om op tweede pinkster dag c i 13 i Roosbroeck (Belg) i 8. Leferink 12.33,5; 9 IV. Vlot 112.33,7; 10. Den Algemeen klassement 1. Benjamins 21.50.06; 2. Van Roosbroeck (B.) 21.50.27 3. Hoekstra 20.50.50; a. Monsere <B.) 21.51.07; 5. Prinsen 21.51.25; 6. Van Venrooy 21.51.54; 7. Den Hertog 21.51.57; 8. Leglerse (Belg. ploeg) 21.52.21; 9. Van Katwijk 21.52.45; 10. Comelisse 21.52.50; 1-1. Bravenboer 20.53.26; 12. Van der Kruljs 21.53.49; 13. Oosterhof 21.54.00; 34. Westrus 21.54,38; 15. Aling 31.54.49; Alg. ploegenklassement Het algemeen ploegenklassement na zes dagen is (de tijdrit telt niet mee): 0. Beige 65.21.56; 2. Amstel 65.24.01; O. Vredestetn 65.25.46 4. Batavus 65.30.33 5. Smith 65.33.58. Puntenklassement. Het puntenklassement luidt na zes etappes: 1. Van Roosbroeck 83 punten; 2. Prinsen Estudiantes won cup van Zuid-Amerika LA PLATA Het Argentünse Es tudiantes heeft gisteravond in La Plata de Zuidamerikaanse voetbalbeker ge wonnen. In de tweede wedstrijd van de finale wonnen de Argentijnen met 20 van de TJrugueze kampioen Nacional. De eerste ontmoeting was eveneens in een overwinning (10) van Estudiantes geëindigd. Estudiantes mag nu uitkomen in de strijd om de officieuze wereldbeker voor clubs. Tegenstander van de Argentijnen word de winnaar van de Europese beker voor landskampioenen, het Italiaanse AC Milan of Ajax. Internationaal zomervoetbal BAZEL Aan de zomercompetitie, die in de plaats is gekomen van de intertoto- reeks, zullen zesendertig clubs uit tien landen deelnemen. Voor Nederland ko men uit GVAV, Go Ahead en NEC. De poule-indeling voor die drie ploegen is: Go Ahead met Oester Vaexjoe (Zweden), Szombierki Beuthen (Polen) en Lugano (Zwits.); NEC met Oerebroe (Zweden), Zilina (Tsj.-Sl.) en Bellinzona (Zwits.) en GVAV met Frem Kopenhagen (Den.), Linzer ASK (Oost.) en Pardubici (Tsj.- Sl.). De eerste wedstrijden zijn op 28 en 29 juni, o.a. Oester VaexjoeGo Ahead, NECZilina, LinzerGVAV. De reeks duurt tot 3 augustus. Inderdaad zoi voetbal. Remise MOSKOU De vjjftiendepartü in de tweekamp tussen de Russen Tigran Pe trosjan en Boris Spassky (uitdager) om het wereldkampioenschap schaken is gis teren in Moskou in remise geëindigd. De stand is 7'/j1/i De partij verliep als volgt WitSpassky. ZwartPetrosjan. I.e2e4 e7—e5, 2. Pgl—f3 Pg8—f6, 3. Pf3xe5 d7d6, 4. Pe5—f3 Pf6xe4, 5. Ddle2 Dd8e7, 6. d2—d3 Pe4—f6, 7. Lel—g5 De7xe2t, 8. Lflxe2 Lf8—e7, 9. Pblc3 c7—c6, 10 0—0—0 Pb8—a6, 11. Thl—el Pa6—c7, 12. Le2—fl Pc7—e6, 13. Lg5d2 Lc8d7 14. d3—d4 h7—h6, 15. fl—d3 d6—d5, 16. h2—h3 Ta8—d8, 17. a2—a3 0—0, 18. Ld2—e3 Ld7—c8, 19. Pf3h4 Tf8—e8. Remise. Damesvoetbal LONDEN Honderden Engelse meisjes, die niet alleen graag naar voetbal kijken maar het ook zelf willen spelen, zullen in augustus ln Londen een eigen voetbal organisatie oprichten. Het initia tief tot de oprichting van de damesbond de Engelse „Football Association" weigert de meisjes als lid aan te nemen nam Arthur Hobbs, een 46-jarige tim merman uit Deal. De heer Hobbs Is een groot voorvechter van damesvoetbal. ,,Een groeiende sport, die de F.A. niet zomaar op zij kan schuiven", zei hij. Stadion uitverkocht Newcastle Bij de rumoerige strjjd tus sen Newcastle United en Glasgow Ran gers in het toernooi om de Jaarbeursste- denbeker zijn gisteravond 89 mensen ge- I wond geraakt, van wie een ernstig. De I onrust bü deze tweede halve finalewed- I strjjd, die Newcastle in de finale bracht, begon reeds voor de aftrap. Een groep Schotse supporters, die on danks de waarschuwing dat alle 60.000 kaarten waren verkucht naai- het St - Jamespark in Newcastle waren getrok ken, vond de hekken gesloten. Bij de pogingen het stadion via de hoge muren toch binnen te dringen, werden velen verwond. Tijdens de wedstrijd, die drie keer waarvan een keer zeventien minuten werd onderbroken, vielen bij het optre den van de politie in totaal dertig ge wonden, hoofdzakelijk Schotse suppor ters. Ook twee politieagenten moesten in het ziekenhuis worden opgenomen. Na afloop trokken honderden van de 21.000 Schotse supporters door het cen- I trum van Newcastle, waarbij veel scha de werd aangericht. Bij nadering van de woedende supporters, sloten de mees te café's. Tenminste dertig winkelruiten werden ingegooid. Vanmorgen bevonden zich nog 30 voet balsupporters in het ziekenhuis; een zelf de aantal werd door de politie gearres- Newcastle United won met 20 en be- reikte de finale tegen Ujpest Dosza (Hon- gerije). De eerste ontmoeting was in Glas gow in 00 geëindigd. Voetballer was dronken: geschorst MOSKOU Anatoly Banlshevskl, Russisch voetbalinternationaal, is voor twee jaar geschorst wegens openbare dronkenschap. De 24-jarige aanvaller maakte deel uit van de Russische for matie, die in 1966 deelnam aam de eind ronden van het wereldkampioenschap voetbal in Engeland. Er liep tegen Ranishevski al een disciplinaire straf omdat hij enige weken geleden een tegenstander tijdens een wedstrijd had geslagen.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 11