Hogere accijns benzine en bier uit den boze Service N.S. ging te ver Vakantiegeld in zicht IN SCHIJNDEL AULA VAN HAVO BEZET r tt iiSL Is- Omwisseling aandelen Müller DE LEIDSE COURANT LUCKY LUKE: CALAMITY JANE Meerderheid iverkgroepen KVP: Overheid moet prijzen stabiliseren parlementaire redactie) DEN HAAG Van de 118 KVP- werlcgroepcn zijn er 80 legen de ac cijnsverhoging op benzine. 60 werk- verklaren zich bovendien tegen de optrekking van de accijnzen op bier cn alcohol. „Het regerings voorstel tot deze verhoging is niet te verkopen, zeker niet in een periode, absolute rust op het prijzen- front geboden is", aldus deze werk groepen. vies, dat de financiën, die de regering nodig heeft, niet gevonden moeten wor den via deze prijsverhoging, maar bin nen de begroting. Lukt dit niet dan moet het hele Nederlandse volk offers brengen en niet alleen de bezitters van een auto. de drankdetaillisten en de horecabedrijven. Anders moet de prijs- stop op deze dranken opgeheven wor- Ook door de ondernemersverbonden wordt de accijnsverhoging afgewezen. De vaste commissie voor Financiën zal nog vanavond eindverslag uitbrengen over deze materie. Als grootverbrui kers van benzine komt de accijnsver hoging -op 'benzine het ministerie van Defensie op 4 miljoen te staan. (Van onze correspondent ARNHEM Voor de rechtbank te Arnhem moest zich dinsdag een 24-jarige man verantwoorden, die de Spoorwegen had opgelicht voor ongeveer 1000 gulden. Hij had ongedekte girochèques aan de lokettiste gegeven en kocht daar drie retourtjes ArnhemIstanboel voor. Met twee vrienden reisde hij naar Turkije, bleef daar wat rondhangen en verkocht tan geld te komen, het retourkaartje eenTurk, die naar ons land wilde. Liftend kwam hij terug naar Nederland, waar hij zich korte tijd later zelf aangaf bij de politie. De man wordt sinds vorige in de inrichting .Groot Batelaar" behan deld op advies van een reklasseringsver- eniging. Daarom vond de officier van justitie het voldoende een straf te vor deren van twee maande voorwaardelijk, met als voorwaarde, dat de man voor lopig onder behandeling van een psychia ter blijft. De officier meende dat de service van de Spoorwegen in dit geval wel wat te vas gegaan. WEEKSTAAT NED. BANK AMSTERDAM «ANP' Blijkens de verkorte balans van de Nederlandse Bank I per 19 mei heeft bet saldo van de schat- kist deze week een zware aderlating on- aergaan. Niet minder dan f 254 min. is Ido afgegaan zodat nog slechts f 49 min. resteert. Medio deze maand heeft het rijk immers oirca f 350 min. moeten uitkeren aan de gemeenten. Voorts heeft het rijk uitkeringen van oir ca f 90 min. moeten verrichten uit hoofde I van woningwet-voorschotten. Als derde factor moet genoemd worden dat het rijk nog voor f 27 min. aan rente en aflossin gen heeft moeten betalen. Dit alles teza- vormt een stevig bedrag aan gaven, maar gezien het feit dat nog f 49 min. resteert, moet het rijk ook behoor lijke bedragen hebben binnengekregen. Aan het eind van deze maand of begin Juni komen nieuwe zware uitgaven in de vakantiegelduitkeringen. De banken hebben van de ontvangen uitke ringen een dankbaar gebruik gemaakt o het hoge bedrag aan voorsohotten wat te verminderen. Zij hebben afgelost I 351 min., waardoor de stand van voorschotten is gereduceerd tot f 267 min. In de biljebtencirculatie ls geen grote I wijziging ingetreden. Slechts voor f 17 min. aan bankbiljetten ls teruggekeerd, zodat nog het hoge bedrag van f 8.631 min. blijft uitstaan. Terwijl de goudvoorraad i onveranderd bleef, is de deviezenreserve met f 61 min. toegenomen. Goud en de viezen samen staan nu op f 7.105 min. Het ziet er naar uit, dat de geldmarkt voorlopig nog heel krap blijft. Daggeld staat al weken lang op het recordpeil van 5?4 pet. Een mededeling bij de weekstaat ver meldt het volgende: op grond van het met de bank gesloten seizoenarrangement heeft de staat voor een bedrag van f 50 min. schatkistpapier bij de bank onder gebracht. In verband met een terugbeta ling in guldens aan het internationale monetaire fonds ontving de staat f 29 min. van het fonds. De staat heeft deze guldens aangewend voor aflossing schatkistpapier, dat in het verleden bfi de bank was ondergebracht ter financie ring van guldenstrekkingen. SCHIJNDEL (ANP) De ongeveer 100 leerlingen van de Schijndclsc h.a.v.o. zijn gisteren bij het begin van de schooldag in staking gegaan en hebben de aula hun school bezet. De leerlingen hebben dit gedaan om blijk te geven van t solidariteit met de leraar handelswetenschappen, economie cn maatschappijleer, drs. G. J. Hamerlinck. Deze heeft al meermalen geprotesteerd tegen het slechte lesrooster voor de leerlingen. Bovendien heeft hij bezwaar tegen het feit dat hij voor het eindexamenvak ec mie maar 1 uur per week toegewezen heeft gekregen. Hij heeft al contact gehad met de inspectie, maar hij heeft tot dusver geen enkele reactie ontvangen. De leer lingen van de h.a.v.o. vrezen volgend jaar, wanneer zij eindexamen moeten doen, in grote moeilijkheden koqjen. omdat van de Jl3 docenten er waarschijnlijk 8 aan het eind van dit schooljaar ontslag zullen nemen. De reden van dit ontslag is de slechte sfeer die volgens de leerlingen (en ook volgens de docenten zelf) op de school heerst. De heer Hamerlinck hield gisteren een eendagsstaking. Hij was wel aanwezig in de klas, maar gaf geen les. Overigens waren ook de leerlingen niet in de klas, want toen rij Van dit initiatief van de heer Hamerlinck hoorden, besloten zij spontaan tot een protestactie in de vorm van een staking en bezetting van de aula. WEER of geen WEER Onder invloed van een hogedruk- gebied boven Noord-Frankrijk was er in de nacht van dinsdag op woensdag weinig bewolking en een zwakke wind. De temperatuur kon dan ook flink dalen, zodat er op rele plaatsen nachtvorst optrad. Een kleine depressie, die over Ier land in oostelijke richting naar Engeland koerste, verplaatst zich intussen verder naar onze omge ving en zal ons in de komende avond en nacht passeren. Achter deze storing komt boven de Britse eilanden een rug van hogedruk K.N.M.I. DEELT MEE: tot ontwikkeling. Bovendien be gint boven Scandinavië de druk te stijgen. Samenhangend met deze ontwikkelingen wordt voor het ko mend etmaal veel bewolking met enige regen verwacht. Achter de storing zal de wind naar noorde lijke richtingen draaien, en zullen enkele opklaringen voorkomen. De kans op nachtvorst is klein. De middagtemperaturen zullen in het algemeen dezelfde zijn als woens- Zon: 04.37-20.37; maan00.17-01.23; hoogwater Schev. 6.32-18.59. Vooruitzichten voor vrijdag: Zon nige perioden, voornamelijk droog en een belangrijke stijging van temperatuur. Weersvooruitzicht voor vrijdag in cijfers gemiddeld over Nederland: Aantal uren zon 3 tot 11. Min. temp. omstreeks normaal. Max. temp. 1 tot 6 graden boven nor maal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal 60 procent. Weer in Nederland Resp.: max.temp., min.temp., neerslag Weer in Europa emzw.bcwteni Barcelona onbew' ii Berftjn ■wjbew! 1 6 BrusselUX Genève Zonbew! j 1 0 Helsinki g. bew. I 1 Vo Kopenhagen h' bew li n Locarno g. bew. ij Luxemburg zw. bew! 1 6 0 MUnchen onbew. 1 Oslo Parijs 1. bew. 2 zw. bew. 1 Stockholm onbew" 1 9 s7 o°'! Zürlch onbew. 1 3 0 Hoge prijzen bij Paul Brandt AMSTERDAM (ANP) Bij Paul Brandt N.V. in Amsterdam is gistermor gen een groot- aantal oude schilderijen geveild, waarbij opvallend hoge prijzen zijn betaald. Een stilleven van Peter Bi- noit bracht bijvoorbeeld f 37.000,— op. „De bespotting van Christus", toegeschreven aan Hieronymus Bosch f 13.000.—, een an der stilleven van Abraham Bosschaort f 30.000.—. f 10.000,— werd betaald voor een portret- van God de Vader van Ber nardino Luini; een Gericht op Venetië van Jacopo Marieschi ging weg voor f 11.000. Een luik met een Madonna en het Kind van Lorenzo Veneziano werd voor f 42.000.verkocht: een landschap van David Vinckeboons bracht f 26.000,— op en een stilleven van Jan Baptist Vornen- burgh f 33.000.—. Een viertal portretten van Willen de Zwijger. Prins Maurits. Prins Frederik Hendrik en Prins Lodewljk van Nassau geschilderd door Pieter Mi ere- veld bracht f 4.800.op; een Jan van Goyen. vervallen boerderij, ging weg voor f 30.000,—, welk bedrag eveneens werd uitgegeven voor twee werken van Salo mon van Ruysdael. 's Middags kwamen romantische en mo derne schilderijen onder de hamer. Een zomer- en winterlandschap van J. J. Spohler brachten tezamen f 18.000,— en een werk van Obto Eerelman, voorstellen de Koningin Wilhelmina rijdende In een door twee paarden getrokken slee, r 15.000,— op. Een werk getiteld „De Jacht" van J. F. Hoppenbrouwers en Oh. Rochussen ging weg voor f 10.600,een schilderij van A. J. Lamme, voorstellende een echtpaar dat zijn vijftiende huwelijks dag viert voor f 9.800.— en een winter landschap met schaatsers van L. P. Ver wee voor f 8.500.Andere prijzen warent f 7.000.— voor een zomerlandschap van J. A. Vrolijk; f 6.000voor een gezicht op de kerk van St. Denis In Luik van Jan Welssenbruch; f 6.400,voor een doek van F. Schlesinger. getiteld badende kin deren. f 6.000 voor een stalinterieur van C. Coene en f 7.400,voor een Holland» Interieur van F. de Brnkeleer. AMSTERDAM (ANP Naar een be richt aan aandeelhouders meedeelt, is de omwisseling van aandelen Müller moge- van 10 juni t.e.m. 29 augustus. Zoals op 2 mei meegedeeld, wordt aan houders van aandelen serie A der C.V. Nationaal Bezit van aandelen Wm. H. Müller en Co. aangeboden hun aandelen om te wisselen In gewone aandelen van deze commandi taire vennootschap, in de verhouding van nominaal f 3.000,preferente aandelen ic dividend "68) tegen nominaal f 1.000.— gewone aandelen, dividendgerechtigd van 1 Januari 1969 of. Dit aanbod wordt ge daan teneinde tot een vereenvoudig^ —n de kapitaalstructuur van het Müller. oonce )e komen.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 7