0LGA S)eC<2idAc(SouAatit Studenten praten met bestuur POLITIK BREEKT LUCHTBRUG AF IN APOLLO GAAT HET NAAR WENS ALLE HENS AAN DEK VOOR TOERIST Stukje romantiek in rumoerig Amsterdam Inkrimping busdiensten Z.-Holland BONA STARS- WASP TROTTERS Prijzen zullen in 1970 4 a 5 procent stijgen Traangas en water kanonnen gebruikt Ook Schmelzer voor minister De Block Astronauten uitgeslapen Nederland geen goedkoopte-eiland meer Speciaal aandacht voor hotelbouw Uw matras PAPENGRACHT 32-LEIDEN POSTBUS 11. TELEFOON 20935 REDACTIE 20015 en 25594 ADVERTENTIEAFDELING 20826 GIRO 10 30 03 Bank' Amro-Bank NV, Leiden Dir.: Drs. J. H. M. Brader J. F. J. M. Koens HOOFDREDACTEURL C J ROOZEN ABONNEMENT (bij vooruitbetaling) p.w MO, p. mnd f 4 70. p kwart 14 10; fr p post 16 95 ADV (excl B.T W.) 22 ct p. mm Telefoontjes 2,- KLACHTEN bezorging tel 33839 (18 00—19 00 uur) HOGERE TEMPERATUREN Zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog weer. Plaatselijk nachtvorst, morgen overdag ho gere temperaturen dan vandaag. Matige tot zwakke wind uit westelijke richtingen. DINSDAG 20 MEI 1969 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 60e jaargang, no. 17.752 (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN N.V. Verenigd Streek- irvoer West-Nederland (waarin sa- enwerken de voormalige Citosa, WSM tn Van Gogg's auobusdiensten) beeft bij de start van de nieuwe dienstregeling, die op 1 juni van kracht wordt verbete ringen maar ook enkele beperkingen aangekondigd. Zoals het streekvervoer ilders flink van streek is geraakt heeft ook West-Nederland te kampen met sterk stijgende kosten en een teruggang het vervoer. (De laatste drie maan- was er een verlies van tien procent passagiers, de totale teruggang ge durende de laatste vier jaar bedroeg /eneens tien procent). Het voortduren van deze ongunstige factoren dreigt thans de continuïteit van de vervoersvoorziening in gevaar te brengen, aangezien t.a.v. van de effi ciency van de bedrijfsvoering het uiter ste is gedaan, zijn maatregelen welke het voorzieningsniveau aantasten, in de naaste toekomst, naar de directie mee deelt, helaas niet langer te vermijden. Alles wordt in het werk gesteld om het ongerief voor het publiek zoveel moge lijk te beperken. Nauwkeurig zal worden afgewogen welke belangen het zwaarst moeten wegen. Een en ander betekent dat West-Nederland voort zal gaan met verbeteringen, waar deze gezien de be hoeften, verantwoord blijken. Maar dat [daarnaast ook beperkingen 'in de dienst regeling zullen worden aangebracht. Hierbij moet worden gedacht aan inkor- /an sommige trajecten en het laten Ivervallen van sommige ritten. De direc tie spreekt de hoop uit dat de overheid zal inzien dat het niet aangaa ten aanzien van de openbare vervoersvoor ziening de streek achter te stellen bij de stad en dat de voor ondersteuning van het streekvervoer uit te trekken post op de rijksbegroting voor 1970 aanzienlijk hoger zal zijn, dan die voor 1969, welke West-Nederland drie miljoen gul den bedroeg. Met ingang van donderdag 22 mei is de nieuwe dienstregeling bij de chauffeurs verkrijgbaar. Het Spui is helemaal afgezet. Voor een ogenblik echter gingen de dranghekken even opzij. Dat «>as voor dit bruidspaar dat in de En gelse kerk aan het Bagijnhof in het huwelijk trad. (ADVERTENTIE) Basketbalwedstrijd (U.S. A.) Aanvang hedenavond 20.00 uur Met medewerking van de „WASP-band" in de 5-mei sporthal Boshuizerlaan Bouwnijverheid: AMERSFOORT, (A.N.P.) De heer W. Kok, secretaris van de Algemene Nederlandse Bond voor de Bouwnijver heid, heeft de indruk dat ook in 1970 een prijsstijging van vier a vijf procent niet te vermijden zal zijn, mede ten gevolge van overheidsmaatregelen. Daarom, zo zei hij op een vergadering van de A.N.B. in Amersfoort, zou het rampzalig zijn als de algemene prijs maatregel al voor of in 1970 wordt op geheven. Daar waar handhaving moei lijkheden veroorzaakt bij de realisering van C.A.O.-eisen zal volgens hem in overleg tussen werkgevers, werknemers en overheid- een oplossing moeten worden gezocht. AMSTERDAM Vertegenwoordigers van het universiteitsbestuur van de Amsterdamse uni versiteit en een delegatie van studenten uit het bezette Maagdenhuis zijn sinds vanmorgen aan het onderhandelen om tot een vergelijk te komen. Het gesprek is een gevolg van een bemid delingspoging van het P.v.d.A.-gemeenteraadslid drs. Ed van Tijn. De studenten hadden om deze bemiddeling verzocht. De studenten werden afgehaald door een auto van de directeur van de universiteitsbibliotheek. Zij mochten het Maagdenhuis ongehinderd verlaten en kregen van de politie de toezegging, dat zij ook weer mochten terugkeren. De politie heeft vannacht om vier uur de luchtbrug, die het Maagdenhuis met de buitenwereld verbond, neerge haald. De actie van de politie ging ge paard met het gooien van traangas granaten. Ook werden twee water kanonnen gebruikt om de politie te beschermen tegen de dakpannen en stenen, die de studenten naar de politie gooiden. De politieactie gebeurde op aandringen van het universiteitsbestuur om de insluiting van de studenten in het Maagdenhuis weer volkomen te maken. Het verwijderen van de luchtbrug was geen eenvoudige zaak. De politie moest gasgranaten gebruiken om de brug, die door de bezetters naar bin nen werd getrokken, in handen te krijgen. Terwijl een waterkanon trachtte de bezetters van de ramen weg te houden maakte een kraanwagen een kabel vast aan de neerhangende brug. Dit mislukte enkele malen. De traangas granaten deden beter hun werk. De bezetters verweerden zich fel en gooi den stoelen, flessen en dakpannen naar beneden, die de politie zo goed en kwaad als het iging met hun schilden afweerden. Die aanval, die alleen ten doel had de bezetters te isoleren dus de oude situatie te herstellen was het ant woord van de politie op het negeren van het ultimatum dat burgemeester Samkalden, in zijn hoedanigheid van president-curator had gesteld: voor 23.00 uur het Maagdenhuis ontruimen. En waarin hij tevens voorstelde een Tweede-Kamercommissie de zaak te laten beoordelen. Vanmorgen zei hij erover; „Alleen wanneer het Ijoogst noodzakelijk is wordt tot politie-optreden binnen de universiteitsgebouwen overgegaan. De ze actie was er alleen op gericht de bezetters te isoleren". De brief die burgemeester Samkalden na plenaire bezettersberaad, hoewel de geadresseerde de ASVA was gis teravond om half tien kreeg, maakte duidelijk dat de bezetters op geen en kele wijze wilden ingaan op het ulti matum. Om elf uur gisteravond de tijd van het aflopen van het ultimatum schalde nog eens duidelijk de tekst van de antwoordbrief door de luidsprekers die aan het Maagdenhuis hangen: „Eerst het politiekordon weg en tele- Niet altijd even gelukkig geweest „Geef hem de kans zijn beleid uit te werken" Ongeregeldheden in Newark NEWARK (ReuteriAFP) Honder den negers hebben in Newark, New Jer sey, winkels van blanken geplunderd en winkeliers geslagen na een bericht dat een blanke politieman een negerjongen had doodgeschoten. De politie maakte van traangas gebruik om de menigte uiteen te drijven. De politie deelde mee dat de jongen, die een auto had gestolen, door een zwar te politieman uit noodweer was neerge schoten. SCHIJNDEL (ANP) De fractielei- ;r van de KVP, drs W. K. N. Schmel- _jr, meent dat minister De Block de ge legenheid moet hebben zijn prijsbeleid verder uit te werken. Hij verklaarde maandagavond op een bijeenkomst in Schijndel, dat de minis ter in de presentatie en verdediging van zijn beleid niet altijd even gelukkig is geweest. Wij hebben echter de plicht, al dus drs Schmelzer, door de presentatie heen, in de eerste plaats naar de inhoud van dit beleid te kijken. Indien men ze inhoud beziet is de balans positief, al dus de fractieleider van de KVP. Men kan er van mening over verschil len of de algemene prijsmaatregel eer maand eerder of later had moeten wor den genomen, maar minister De Block dient de kans te krijgen dit beleid ver der uit te voeren, aldus drs. Schmelzer. Andere lof Hij verdedigde voorts met klem het be leid van de minister van Onderwijs Wetenschappen, dr. Veringa, die niet onder de druk van de gebeurtenissen in Tilburg, maar reeds eerder had klaard voorstellen voor democratisering van het onderwijs tegemoet te zien en de gedachte van democratisering in alle ge ledingen volledig is toegedaan. Drs. Schmelzer was ook vol lof voor het beleid de minister van Financiën, dr. Wit- teveen en diens staatssecretaris dr. Grap- perhaus. Bij de verkiezing van 1971 zullen wij mét geduchte concurrentie te kampen hebben, aldus de katholieke fractieleider. Hij verklaarde, dat de drie christelij ke partijen de voorkeur geven aan sa menwerking met een partner, die de gro te lijnen van het programma onder schrijft. Het is echter eveneens moge lijk zonder partner le regeren. Drs. Schmelzer zei niet te weten of alleen de WD zich als partner voordoet. Hij sloot de mogelijkheid van samenwerking met D'66 niet uit en merkte op, dat, dien de P.v.d.A. niet wil samenwerken met de huidige KVP, dit jammer de P.v.d.A. is. Post voor de bezetters. De post kon zijn bestelling niet kwijt door de brievenbus, raaar moest deze in een mandje deponeren, dat van de eerste verdieping omhoog werd gehesen. foonlijnen weer in tact om met de de- mocratiseringsacties in de faculteiten te kunnen spreken". Burgemeester Sam kalden: „In deze brief ligt geen aan knopingspunt tot enig verder contact". En even later wat smalend: „Er staat nog hoogachtend onder". Twee waterkanonnen moeten nu voorkomen, dat weer een luchtbrug wordt aangelegd. Het verhindert de bezetters niet om langs touwen ftoch levensmiddelen over de Handboogsteeg te krijgen. De rode vlag wappert van de gevel. De „geheime zender" van de bezetters roept op tot actie. Vlugschriften worden verspreid in de stad: „Op naar het Spui. Het isolement is nog niet vol komen". Een uithongeringsactie? Neen. Bur gemeester Samkalden: „Alleen maar duidelijk maken, dat er tal van mid delen zijn om hun actie in de stad bui ten de universiteit te voeren". Wanbetalingen zigeunerkoning al opgelopen tot drieënhalve ton (Van onze politieverslaggever DEN HAAG. Nog steeds komen er aangiften binnen van winkeliers, die benadeeld zijn door de drie weken ge leden in Baarn gearresteerde 26-jarige zigeunerkoning. De Haagse politie schat de waarde van de goederen, die de man zonder te betalen in diverse plaatsen kocht, Ithans op drieëneenhalve ton. Daarvan is reeds voor meer dan 200.000 gulden achterhaald. Momenteel staat vast, dat de zigeuner- koning zeker vijfentwintig middenstan ders heeft bezocht om dure horloges, elektronische apparatuur en andere kostbare artikelen te „kopen". Na berichten over de aanhouding van de zigeunerkoning op 26 april er waren toen acht aangiften binnen kreeg de Haagse politie tal van andere aangiften binnen. Ook gebeurde het, dat stamgenoten van de gearresteerde zigeu nerkoning spullen bij benadeelde winke liers kwamen terugbrengen. ochtenduren werd een bewusteloze student uit het bezette Maagdenhuis gezet. Politiemannen ner :r van studenten. De studenten hadden via een zender laten weten, dat de actie van de politie enkele ge wonden had opgeleverd, waarna de politie de GGD waarschuwde. HOUSTON (AP) De drie ruimte vaarders van de Apollo 10, met een snelheid van meer dan 4.500 km per uur onderweg naar de maan. hebben van morgen geslapen. Zij maken het uitste kend, zo heeft Houston gemeld, zij zijn goed uitgerust, eten behoorlijk en wach ten met spanning op de dingen die gaan komen. Aan boord gaat alles naar wens. Commandant Stafford, die gisteren van 'n afstand van 190.000 km kleuren opnamen van de maan heeft gemaakt, zei „dat je van zo'n afstand niet met een de indruk krijgt dat er op de maan iets leeft". Cernan keek terug naar de aarde, die op dat moment iets verder verwijderd was, en zei dat het hem nu hélemaal duidelijk was geworden dat de aarde rond was. Vanmorgen om 9 uur was de Apollo reeds 265.000 km van de aarde verwijderd. De Apollo ligt pre cies in koers, en er zullen geen koers correcties nodig zijn. Wel blijft de Apol lo in een draaiende beweging om de zon nestralen gelijkelijk over het hele ruim teschip te verdelen, maar dit zal de astronauten geen hinder meer opleve ren. Gisteren heeft het gestomp van de draairaketten de astronauten in hun rust gestoord. Ook hebben zij last van het drinkwater, dat op een afschuwelijke ma nier naar chloor smaakt, en dat een brandend gevoel in hun mond geeft. Zij moeten het water blijven chloreren, maar volgens een betere methode. (ADVERTENTIE) Koop 'm en win II. I.OOO - DEN HAAG Nederland bevindt zicb voor wat betreft zün toeristenindustrie in een uitgesproken minder gunstige positie in vergelijking met andere landen. De B.T.W. heeft sterk prijsverhogende ge volgen gehad, en dit dan nog naast de stijging der loonkosten, de verkorting der werktijden, de stij ging der sociale lasten en andere prijsverhogende factoren, waardoor ons land zijn imago van goed koopte-eiland wel geheel verloren zag gaan. Deze uitspraken deed de voorzitter van Horecaf, de heer G. E. van Goor, in zijn jaarrede op de jaar vergadering van zijn bond, vandaag in Den Haag gehouden. Zijn verheugenis uitsprekend over het feit, dat de kamerhuur is gebracht onder het vder- prooent B.T.W.-tarief, drukte hij er zijn spijt over uit, «fet Joai ministerie geen termen aanwezig achtte om ook de omzetten in het restaurant met een lager percentage te belasten. Het is, zo dacht de voor zitter, toch genoegzaam bekend, dat het met de ren tabiliteit van de Nederlandse restaurants droevig is gesteld. „Het toerisme in Nederland is zonder enige twijfel een sterk groeiende zaak en het is per se onjuist om onze bedrijfstak te omschrijven als een patiënt, van wie de dagen geteld zijn", meende de voor zitter verder. „Gezien de stormachtige ontwikkeling in de westerse wereld, dienen wij ons in elk geval op te maken om in studie en overleg, die problemen le lijf te gaan, die voor deze bedrijfstak van levens belang zijn". Braakliggend De voorzitter dacht dat dit in nauwe samenwerking met de zusterorganisaties sou kunnen plaatsvinden. En zijn nog vele deelmarkten, veel braakliggende gebieden, die de horeca kan bewerken, waarbij hij dacht aan de Nederlandse consument. Opvallend is b.v. dat de omzetten van Chinese en Indische restau rants van fcot (Iflö6 tfdenmaal zoveel zijn geste gen als die in de traditionele restaurants. Het toerisme is een der snelst groeiende industrieën en wie zijn in de toekomst de toeristen, wie is de horecaconsument van morgen, vroeg de voorzitter vervolgens. Laten wij ons wel realiseren, dat dit gasten zullen zijn, die meer onderwijs hebben ge noten dan tot nu toe gebruikelijk was, dat deze lie den andere bestedingsgewoonten hebben en andere behoefteschema's. Verbetering en aanpassing aan de klant van morgen is alleen mogelijk indien de overheid en de finan cieringsinstituten door financiële faciliteiten steun gaan verlenen aan de toeristenindustrie, spe ciaal voor wat betreft hotelbouw. „Maar u kunt niet verwachten van deze geldschieters dat zij dit in het wilde weg zullen doen", aldus de voorzitter van Horecaf. De economisch adviseur voor toerisme en dooenl aan de hogere hotelschool te Den Haag, dr. M. C. Tideman, verklaarde daarna dat de prodnktie van de horecasector in ons land dit jaar prijswijzi gingen buiten beschouwing gelaten niet hoger zal zijn dan in 1963.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 1