ÉÉÉéJ Stafford en Cernan vlak boven de maan APOLLO 10 VERTREKT MORGEN Blik op de maan RRI 'oung als redder i de nood KJ n Deze tekening geeft een duidelijk beeld van het moment waarop Stafford en Cernan aan hun afdaling zullen linnen. Geheel links zien we het bemanningsverblijf en het dienstcompartiment van de Apollo, waarin alleen [ung achterblijft. Rechts, met een werkende daalraket, vliegt het maanlandingsvaartuig. Het voorste gedeelte n, dat zulke grillige vormen heeft, is de klimtrap met de cabine voor de twee astronauten. .l.n.r.: Stafford, Young en Cernan. ïtu ;hoi }laa uis •gang vim verzocht if te slui te plaati ring va estemd kliuüi|i;iti jntvangen zette uite centraal keerstra' nieuwe i kan boven het Bei dit gemaakt in lbouw reeg de t dit dotf is. De ter bes is er nol rijgem; nrichtin? nogeiyk. Op 28 februari 1966 zagen de Ameri kaanse astronauten Stafford en Cernan praktisch vlak voor hun ogen hun twee collega's See en Bassett verongelukken toen deze met een straaljager tijdens een landing in slecht weer tegen een hoog gebouw aanvlogen. Later dat jaar had den de twee ongelukkige astronauten ge lanceerd moeten worden in de Gemini 9, welke taak na hun dood werd overgeno men door Stafford en Cernan. Thans zal dit tweetal samen opnieuw een lancering meemaken. Op zondag 18 mei, 's middags om elf minuten vóór zes, Nederlandse tijd, zullen Thomas Stafford, John Young en Eugène Cernan met de Apollo 10 van Cape Kennedy starten voor een vlucht, die twee van hen tot op 15 kilo meter boven het maanoppervlak moët brengen. :If minuten in beslag nemende lanceerfaze, zal derde trap van de bij de start 110 meter hoge en •e Saturnus 5-raket, de 45 ton wegende illo 10 in een baan om de aarde brengen op een 185 kilometer. Twee uur en 34 minuten tegen het einde van de tweede omloop, zal de trap voor de tweede maal ontstoken worden om snelheid van de Apollo 10 op te voeren tot bijna kilometer per uur waardoor het ruimteschip in richting van de maan zal worden geschoten. de lanceerfaze en de daarop volgende, uren zal kegelvormige bemanningsverblijf het bovenste ge- de Apollo vormen. Daaronder bevindt zich het dienstcompartiment met de boordraket en ten- opgeborgen achter een viertal stroomlijnkappen in de derde rakettrap, het insektachtige (landingsvaartuig. uur na de start zal Stafford het bemanningsver•- met het dienstcompartiment losmaken van het lan- 'aartuig, zijn ruimteschip een halve slag draaien vervolgens de neus van het bemanningsverblijf vasl- het dakluik van het maantoestel. Dan zal hij - lostrekken van de derde trap, die verder haar eigen in het heelal zal volgen, om tenslotte terecht te a in een baan om de zon. ;is naar de maan zal ongeveer 74 uur in beslag nemen, in welke periode de mogelijkheid bestaat viertal kleine koerscorrecties uit te voeren met be de boordraket. onderweg een defect optreden waardoor het Ier afwerken van de missie een onmogelijkheid wordt, hoeven de drie astronauten bij wijze van spreken n maar ernstig af te wachten. Het traject van de )Uo 10 zal nl. zodanig komen te liggen dat het ruim-, hip te allen tijde, wanneer de boordraket niet ge- eerti wordt, achter de maan langs zal vliegen op een ite van 110 kilometer en vervolgens door de werking het zwaartekrachtveld teruggestuurd zal worden in richting van de aarde. zetten, is het nu de taak van Stafford en Cernan van korte afstand een grote hoeveelheid foto's en film van dit gebied te maken en het met eigen ogen nog eens nader te inspecteren. Eigenlijk had de NASA de nade ring nog iets dichterbij willen laten plaatsvinden, maar ■angezien de hoogste bergtoppen op de maan tot acht a negen kilometer reiken, vond men het niet verantwoord de Apollo 10 verder te laten afdalen dan 15 kilometer. Na de inspectie zullen Stafford en Cernan de daalraket opnieuw ontsteken om het hoogste punt van de ellips baan te verleggen van 111 naar 355 kilometer. Dit is om te voorkomen dat het landingsvaartuig te ver zal uitlopen op het moederschip. 'I wee uur later zullen de beide astronauten opnieuw laag over het landingsgebied van de Apollo 11 vliegen. Dan moeten ze de daaltrap afwerpen en de klimraket ontsteken voor een remmanoeuvre welke hen in een geheel andere omloop zal brengen die overigens pre cies gelijk zal zijn aan die van de Apollo 11, nadat dit vaartuig na de eerste maanlanding en een verblijf van 22 uur op het maanoppervlak weer is gestart. Ellips lanbaan andere geval zal na die 74 uur it behulp van de boordraket worden uitgevoerd de Apollo 10 in een ellipsvormige baan om de maan brengen, in hoogte variërend van 111 tot 314 kilome- Twee omwentelingen later zal deze baan met dezelf- boórdraket cirkelvormig worden gemaakt op een gte van 111 kilometer. zover is eigenlijk alles nog precies hetzelfde als bij kerstvlucht van de Apollo 8 met Borman, Lovell en ders. grote verschil is echter dat Stafford en zün beman- een maanlandingsvaartuig meevoeren, terwijl de •Ho 8 alleen uit een bemanningsverblijf en een istcomparliment was samengesteld. En om het be ven van dit landingstoestel, als generale repetitie de eerste maanlanding van de Amerikanen in juli dit jaar. gaat het nu juist bij de Apollo 10. dag na aankomst in de maanbaan zullen eerst vervolgens Stafford door de tunnel in de 's van het bemanningsverblijf naar de cabine van het Mngsvaartuig, dat door de astronauten zelf schert- >d „Spider" (spin) wordt genoemd, kruipen en daar hi systemen aanzetten en op hun betrouwbaarheid IrnaT' zullen zij hun toestel losmaken van de rest van Apollo, waarin dus alleen Young achter blijft, voor korte formatievluoht teneinde nog eenmaal een al- ia tsie controle uit te voeren Commandant van de Apollo 10 is de thans 39- jarige luchtmachtkolonel Thomas Stafford (op de foto rechts). Voor hij in 1962 als astronaut bij de NASA kwam werkte hü als vlieg- en theorie- instructeur aan de luchtmachtschool voor test- piloten op de beroemde vliegbasis Edwards. Zijn eerste ruimtevlucht maakte Stafford als tweede piloot van de Gemini 6 waarmee hij samen met Schirra de Gemini 7 in de ruimte achtervolgde, in wat 's werelds eerste ruimterendez-vous was. Dit gebeurde in december 1965. Daarvoor was hij al eens reserve geweest voor de Gemini 3 en dal was hij opnieuw (samen met Ccrdan) voor de Gemini 9. Toen de bemanning daarvan echter bij de vliegramp in februari 1966 om het leven kwam, kregen Stafford en Cernan de Gemini 9- missie toegewezen.' Stafford is gehuwd en vader van twee dochters. John Young (op dc foto middenin) de tweede piloot van de Apollo 10, is slechts een weck jon ger dan zijn commandant. Hij is marine-officier. Young kwam gelijk met Stafford als astronaut bij de NASA. Hij ging voor het eerst de ruimte in als tweede piloot van de Gemini 3 in maart 1965 waarbij hij zich de toorn van dc vluchtleiding op zijn hals haalde door in de zak van zijn ruimte- pak een kaassandwicli mee te smokkelen cn dit tijdens de vlucht op te peuzelen. In juli 1966 was Young commandant van dc Ge- mini 10, waarbU hij drie dagen in de ruimte bleef samen met Michael Collin, die nu als tweede piloot zal meegaan aan boord van de maanlan- dingsvlucht in juli. Ook Young is getrouwd. Hij beeft een zoon en een dochter. Ook de derde piloot van de Apollo 10. Eugene Cernan (links) is een veteraan uit hel Gemini- programma. Hij maakte samen met Stafford de vlucht van de Gemini 9. Daarbij maakte hij een ruimtewandeling van ruim twee uur. Cernan werd astronaut in 1963. Evenals Young is hü een marineman. Toen hij in 1966 de ruimte inging, was Cernan 32 jaar. waarmee liü tot nu toe nog steeds de jongste astronaut van de Amerikanen is die een ruimtevlucht maakte. Thans is Cernan 35 jaar oud. Hü is gehuwd en heeft een dochtertje van zes jaar. De reservebemanning voor de Apollo 10 wordt gevormd door Gordon Cooper, een van de eerste zeven astronauten van de NASA, Donn Eisele. die tweede piloot was van de Apollo 7 en Edgar Mi- chell, een nieuweling onder de astronauten. Door de langgerekte ellipsbaan, waarin Stafford en Cernan zich een omwenteling eerder hadden geschoten, zullen ze nu onder en achter het moedervaartuig van Young vliegen. Via een aantal korte en langere stoten van de standrcgelingsraketjcs aan de zükant van hun cabine zullen de twee astronauten de rest van de De allerlaatste faze van de rendez vous- en koppelings- cperatie zal daarna slechts een kwestie van routine zijn. Bijna negen uur nadat ze hem verlaten hebben zullen Stallord en Cernan via het verbindingsluik weer terug kruipen naar Young in het bemanningsverblijf. Overigens mag men zeker niet de indruk krügen dat Stafford en Cernan hel zware werk gaan opknappen, lerwül "Young maar rustig op hun terugkeer wacht. Büna het tegendeel is waar. De commandant cn de derde piloot zullen uiteindelük een vaartuig besturen dat er op gebouwd is een tweekoppige bemanning te hebben. Young daarentegen blü'ft achter in een ruimte schip dat normaal gesproken door drie man bestuurd dient te worden. Daatbij komt nog dat er altijd rekening mee moet wor den gehouden dat defecten er oorzaak van kunnen wor den dat Stafford en Ceman geen kans meer zien naar het moederschip terug te keren. In dat geval zal het nodig zijn dat Young een zogenaamde spiegelmanoeuwe uitvoert om zijn beide collega's uit hun benarde positie Evenals bij vorige Apollovluchlen zullen wü. aoh- terblüvers. weer direct bü het ruimtegebeuren be trokken worden dank zü een elftal rechtstreekse televisie-uitzendingen die de bemanning van de Apollo 10 hoopt te verzorgen. Een primeur hierbü is dat de astronauten naast de standaard zwartwit camera thans ook een kleu- rencamera zullen meenemen. Er zal gepoogd wor den alle uitzendingen met behulp van deze camera te laten plaatsvinden. Slechts in het geval dat de kwaliteit van de beelden te wensen overlaat zal worden overgegaan op het zwartwit apparaat. Elk van de elf uitzendingen zal ongeveer een kwartier duren. De eerste twee zullen plaatsvin den tijdens de heenreis waarbü men beelden te zien krügt van bet interieur van het ruimteschip en ook van de steeds kleiner wordende aarde en de groter wordende maan. Nadat de Apollo 10 In een baan om de maan te recht is gekomen, zal men beelden van het maan oppervlak zelf te zien krügen. Voorts zal men ge tuige kunnen zün van een gedeelte van het ren dez vous nadat Stafford en Cernan van hun laag vliegmissie in de buurt van het mocdervaartnig zijn teruggekeerd. Na 't rendez-vous, 't overstap pen en het losmaken van het landingsvaartuig, zullen opnieuw beelden naar de aarde worden ge zonden en tüdcns de terugvlucht naar dc aarde kunnen we dan nog wel enkele half-komlsche, half-onderhoudende praatjes verwachten over hel wel en wee van dc bemanning cn de werking van het ruimteschip, Wanneer na een 45-tal minuten weer radiocontact met de aarde mogelijk is, moet het moeder vaartuig zich nog steeds in een cirkelvormige baan bevinden op 111 kilo meter hoogte, terwijl daarentegen de „Spider" een ellipsbaan is gaan volgen waarvan het laagste punt .slechts 15 kilometer boven de maan ligt. Het bijzondere hieraan is dat dit laagste punt, dat een uur na de manoeuvre van het landingsvaartuig zal wor den bereikt, schuin boven de plaats komt te liggen waar de twee astronauten van de Apollo 11 in juli ho pen te landen. En eigenlijk is tot hier.de Apollo 10- rnissie gelijk aan wat in juli zal gaan plaatsvinden. Maar terwijl Armstrong en Aldrin met hun Apollo 11- Spider" op dit laagste punt de landingsfaze zullen in 63 uur omwentelingen lang bezig te houden met het verken nen van het onder hen door glijdende maanoppervlak en het uitvoeren van navigatiewerkzaamheden. Dan zal het moment aanbreken dat iedereen zich nog zo goed moet kunnen herinneren van de Apollo 8-vlucht. Voor de laatste maal zullen dc drie astronauten in hun ruimteschip achter de maan verdwünen en als ze er enkele tientallen minuten later aan de andere züde weer achter vandaan komen moet de boordraket inmiddels al drie minuten hebben gewerkt om de snelheid van de Apollo zodanig op te voeren dat het toestel voorgoed de maanbaan verlaat op weg naar de aarde. Dit is het meest kritieke moment van de hele missie. Hier zou een weigering van de boordraket onherroepe lijk het einde van de drie astronauten betekenen. Im mers. dan zal de Apollo nog jarenlang om de maan blijven cirkelen waarbij dc mannen al na een week zouden omkomen bij gebrek aan zuurstof voor de adem- Maar de Amerikanen zijn zich dat probleem wel dege lijk bewust geweest bij het bouwen van de boordraket. Er zyn dan ook heel wal dubbel uitgevoerde systemen iii dit toestel aangebracht en een aanvankelijk defect zou dan ook spoedig verholpen kunnen worden door over te schakelen op een reservesysteem. Nadat Stafford en Cernan In het bemanningsverblijf Naaf huls zijn teruggekeerd, zullen ze het overgebleven gedeelte van het maantoestel afwerpen en er getuige van zijn hoe vanaf de aarde de klimraket ontstoken wordt met het doel het vaartuig in een eeuwigdurende baan om de zon te schieten. Inmiddels zal de Apollo 10 dan al zo'n 38 uur om de maan draaien (de Apollo 8 deed dat slechts 20 uur), met het vooruitzicht op nog eens een etmaal. Maar eerst zullen Stafford. Young en Cerdan van een welverdiende rust gaan genieten alvorens zich nog eens een vijftal Alles bü elkaar zal de terugvlucht naar de aarde ruim 53 uur in beslag gaan nemen. Daarbü zullen de astro nauten hun ruimteschip in een denkbeeldige corridor met een doorsnede van slechts 50 kilometer moeten manoeuvreren, opdat ze precies onder de goede invals hoek de dampkring van dc aarde zullen binnenvliegen. iaaK iling is het grote moment van de voorlopige scheiding 'gebroken. Terwül nu beide ruimteschepen vanaf de entrum gezien achter de maan verdwijnen en dus alle radiocontact tüdélük verbroken wordt, moet Stafford eedurende 26 seconden de daalraket ontsteken. Deze. daalraket is het onderste gedeelte van het landings vaartuig. In wezen is het een zeshoekig plateau waarin zich een raket, brandstoftanks en elektrische systemen bevinden en waartegen aan de buitcnzüde vier lan dingspoten zün bevestigd. Is deze toch al geringe hoek te kle;n dan zal de Apollo als het ware terugkaatsen in de ruimte en terecht ko men in een wijde ellipsbaan om de aarde, hetgeen on herroepelijk het einde zou betekenen voor de astronau ten, omdat de voorraden in het bemanningsverblijf -- waarvan vlak voor binnenkomst in de atmosfeer het dienstcompartiment is losgegooid slechts toereikend zijn voor één tot twee uur. Is de hoek van binnenkomen daarentegen te steil dan •zullen dc wrijvingshitle en dc vertraglnskrachten zo danig hoog oplopen dat de Apollo zal verbranden, dan wel geheel uit elkaar zal vallen. Overigens zul bij een goed terugkeertraject met een snelheid van 40.000 kilo meter per uur, de temperatuur op het hitteschild van hel bemanningsverblijf toch al o,vopen lot ongeveer 30 000 gi aden Celsius t Alles bij elkaar zal de hele daling slechts een kwartier in beslag nemen en eindigen met een landing in de Stille Oceaan, ten zuiden van de evenaar, acht dagen en acht minuten na het vertrek van Cape Kennedy, op maandag 26 mei, "s middags om drie minuten vóór zes, Nederlandse tijd. Overigens mag aan dit tijdschema niet al te strak wor den vastgehouden, omdat het alleen geldt indien de lan cering om precies elf minuten voor zes op 18 mei plaats vindt. Bij de start op een ander tijdstip of op een andere dag ('t A polio 10-iancc cnstei naar de maan blijft open tot cn met 5 mei) zal de duur van de hele vlucht variëren vuil 187 tot 195 uur. hoewel de totale tijd in een baan om dc maan in geen geval langer zal worden dan 63 uur. Landing Deze historische foto werd gemaakt door de bemgnning van de Apollo 8. Boven de maanhorizon komt de aarde op. Van een dergelijk tafereel zuilen ook Stafford, Young en Cernan getuige kunnen zijn. Slaagt de vlucht van dc Apollo 10, en daarin mogen we alle vertrouwen hebben, dan zal de Apollo 11, die op 16 juli van Cape Kennedy moet starten, op zondag 20 juli een landing op de maan maken. Dit zal geschieden in het gebied dat Stafford en Cernan nu bij dit optimaal verloop van hun vlucht moeten in specteren. De tijd die Armstrong en Aldrin daarbij op het maanoppervlak zullen doorbrengen, zal 22 uur gaan bedragen terwijl hun collega Collins alleen achter- olijft in het om de maan cirkelende moedervaartuig. GERARD J. PLUKKEE

Leidse Courant | 1969 | | pagina 9