KRIVINE-DUCATEL KANDIDATEN OM MEE TE LACHEN Prijsstop leverde meer dan 1100 bekeuringen op doden bij instorting van brug Partij voor ontevredenen MIJNS INZIENS olleete op b-ê* 'inksteren SPECIAAL FONDS VOOR MISSIONARISSEN IN NOOD „Ik kan niet op de beurs van mijn moeder teren Massale arrestaties in Koeala Loempoer rERDAG 17 MEI 1969 DE T.ETDSE COURANT log goec die listij Vaessen IPBL (ANP) Twee mensen zijn iet leven gekomen bij een ongeluk. aA.°"' J jstermiddag is gebeurd bij de bouw ""een brug over de Maas bij Empel. irug wordt een schakel in de nieu- verbinding tussen Den Boscb en ht. Omstreeks balfvier stortte een ructie van beton en staal, die in de werd opgericht om de brug te n. Er stonden vijf mensen op. mannen werden gedood, één man lar, een ander licht gewond. De bleef ongedeerd. •ijf mannen, die bij dit ongeluk betrokken, waren aan het werk werkvloer die aan kabels hing. t nu toe onbekende oorzaak is een deze kabels losgeschoten waarna de andere de vloer niet meer konden 1, De vloer stortte met materiaal aar beneden. tragisch indirect gevolg van dit uk moet nog worden gemeld, dat. oeder van een van de omgekomen >n bij het vernemen van het over- sbericht van haar zoon door een rerlamming werd getroffen en even- i, heeft itige pj sing w; Proces over sekse-operatie in Brussel al mini werdei is wit En vedstrij( l'SSEL (ANP) Voor de Brusselse bank is gisteren een proces begon- cgen drie Brusselse artsen wegens tvoeren van een sekse-operatie, in op een jongeman die een vrouw worden, en die tien dagen na de ie aan een embolie overleed. drie beklaagden: de 48-jarige dr. au, een plastisch chirurg, de 78- dr. Slosse, een seksuoloog, en de •ige dr. Leclerc, een uroloog, zijn beschuldigd de 22-jarige Jean W. lelijk, doch zonder opzet tot doden, mdingen te hebben toegebracht die tod tot gevolg hadden, slachtoffer had de laatste maanden ijn leven als „barmeisje" gewerkt Jtwerpen. „Hij was een seksueel xd4, Pj geval", zo verklaarde dr. Fardeau "ag van het proces, „en hij - morele noodsituatie". -b5f, K andenlang onderzoek had uitgewe- dat hij nooit een echte man kon afges >n, waarop tot operatie was besloten, leratie zelf slaagde, doch na een 1 dagen overleed de patiënt als ge- 'an een embolie. gerechtelijke deskundigen stellen egenover, dat de operatie niet ab- nodig was geweest en dat de drie [i derhalve een niet verantwoord hadden genomen. (Van onze correspondent Lucas Kleyn) PARIJS Gelukkig ontbreekt de hu mor in de verkiezingsstrijd voor het pre sidentschap van de republiek niet. Er zijn twee kandidaten van de zeven over wie wü ons vrolijk kunnen maken en dat is maar goed ook. want anders worden wij in Frankriik veel te ernstier en*dat liet de Fransen niet. Wij hebben in de eerste plaats de 27- jarige Krivine, die net als Polier van zijn voornaam Alain heet, Met heel veel moei te is hij door de mazen van het militaire net heen gekropen om gedurende veertien dagen propoganda voor het trotzkisme te kunnen maken. Hij verliest het. natuurlijk en dan moet hij onmiddellijk terug naar zijn kazerne in Verdun. Want hij heeft nog een paar maanden militaire dienst tijd voor de boeg. Maar men moet er niet aan denken dat hij het zou winnen, want dan keert hij na twee weken terug naai de kazerne als president van de repu bliek. Als staatshoofd en wat moet de sergeant dan zeggen: „Mijnhere de presi dent, presenteer 't geweer?" „Mijnheer de president, voorwaarts mars Wij lopen in Frankrijk zo langzamerhand naar de 14de juli, nationale feestdag. Moeten dan de troepen van het leger, van de zeevloot en van de luchtvloot naar Verdun komen om daar met volle muziek te paraderen voor staatshoofd Krivine De Gaulle in Ierland moet het besterven als hij daar Dan hebben we in de tweede plaats de schertskandidaat Louis Ducatel, die zich de partij van alle ontevredenen noemt. Dat zijn er heel wat in Frankrijk, want wie brengt met opgeruimd gemoed en met een blij gezicht zijn geld naar de ontvanger van de belastingen als hij weet dat een deel van dat geld niet besteed wordt voor de telefoon waar honderddui zenden op zitten te wachten en die bo- Vijftiende Russische generaal overleden O MOSKOU (AFP) De Russische generaal van de genie Georges Volkov is gisteren op 70-jarige leeftijd overleden, zo meldt het orgaan van het Russische ministerie van Defensie, Rode Ster. Het blad geeft geen doodsoorzaak. Volkov is de vijftiende Russische gene raal, wiens overlijden door de Rode Ster bekend wordt gemaakt sinds 10 april. Generaal Volkov was een van de tech nische leiders van de Russische militaire luchtmacht. vendien ook nog slecht functioneert, maar voor atoombommen die nooit gebruikt zullen worden en voor atoomónderzeebo- ten, die nimmer een projectiel zullen af schieten Telt men het aantal ontevre denen in Frankrijk op, dan zou Louis Du catel al bij de eerste ronde kans maken om staatshoofd te worden en naar het Elysée te verhuizen. Een heel merkwaardig man. deze Louis Ducatel. „Ik ben er trots op", zegt hij, „dat mijn vader schoenlapper is geweest. Maar ik heb mijn handen uit de moi gestoken en met God en met ere ben ik miljardair geworden. Daar heb ik boek over geschreven, dat iedereen i winkel kan kopen en dat tot titel heeft „Met de kracht van mijn vuisten". Nie mand zal kunnen ontkennen, dat Duca tel het in de wereld ver geschopt heeft. Hij is een van de giootste ondernemers van openbare werken en legt met 2000 ar beiders en 60 ingenieurs randboulevards aan in Parijs. Hij heelt een weelderig in gericht woonhuis, waar de muren vol han gen met doeken van meesters uit de naissance, met schilderijen van Toulou se Lautrec en ook met werken van hem zelf. niet minder dan 50 in totaal. Ook hij in zijn vrije tijd goochelaar en hij kan zelfs voor fakir spelen. Wanneer hij al zijn belastingen betaald heeft, houdt hij nog maar 35 miljoen per jaar voor zichzelf Zijn politiek program Daar behoeft hij niet lang over na te denken en d in een paar woorden gezegd. Vanzelfspre kend staat hij noch rechts, noch links maar is een centrumman. Trouwens alle Fransen staan tegenwoordig in of vlak bij het centrum, want dat is na de val van De Gaulle mode geworden. Zodra hij gekozen is schaft hij het salaris voc president van de republiek af, wa' zich als miljardair gemakkelijk kan oorloven. Aan een bcom zo vol geladen mist met een paar pruimpjes niet. Wie per jaar minder dan 12.000 franc dient, zal vrijgesteld worden van belas ting. De „negerpotentaten" in Afrika krij gen van hem als president van de repu bliek geen halve stuiver meer los. Of schoon bewonderaar van generaal De Gaulle de liefde zal vermoedelijk wel niet wederkerig zijn is hij vurig aan hanger van de Verenigde Staten van Europa en zit hij eenmaal op het Elysée. dan laat hij onmiddellijk een regering vormen. Niet van technocraten, maar kameraden. Toen Louis Ducatel gevraagd werd of hij een redelijke kans aanwezig achtte om te worden gekozen, aarzelde hij geen ogenblik. „Iedereen zal op mij stemmen", zei hij, „want in Frankrijk is iedereen ontevreden". Wij kunnen dus lachen als Louis Du catel op 1 juni op de televisie komt. Hij mag in totaal ongeveer twee uur praten. De keren die hij spreken gaat, kunnen de cabarets wel sluiten Voor gevolgen BTW 200 miljoen voor Defensie Verkeer en Volkshuisvesting DEN HAAG Minister Witteveen van Financiën deelt de zorgen, die zijn col lega's Den Toom van Defensie. Bakker van Verkeer en Schut van Volkshuisves ting hebben over de gevolgen van de B.T.W. voor hun departementen. Hij heeft 200 miljoen gulden beschikbaar gesteld om de B.T.W.-stügingen op de exploita tierekeningen van deze departementen te compenseren. Hoeveel de drie ministers krijgen is nog niet bekend. Het kabinet overlegt hierover nog steeds. De minister van Financiën deelt ook de mening van zijn collega Den Toom van Defensie, dat deze extra-lasten als ge volg van de B.T.W. onaanvaard zijn. „Ook ik vind dit onaanvaardbaar", zei hij gis teravond in een commentaar op de pro blemen van de minister van Defensie. Een deel van de Tweede Kamer verbond aan dit „onaanvaardbaar van Den Toom" onmiddellijk de consequentie voor de mi nister dat hij dan zou moeten aftreden. „Mijn collega heeft dit onaanvaardbaar geloof ik niet bedoeld in politieke zin", zei minister Witteveen gisteravond. „Trouwens ik acht dit met hem onaan vaardbaar en met ons het gehele kabi net". Los van deze B.T.W.-compensaties voor verschillende departementen hebben alle departementen plannen uitgewerkt en deels ook al uitgevoerd voor een beper king van de uitgavën, dit om binnen de toegestane begrotingsruimte te blijven en tevens op verzoek van het parlement om zoveel mogelijk te bezuinigen. Dit zou een totale verlaging vaa ruim 319 miljoen gulden betekenen. Alarm Ik heb ergens een aoort alarmartikel gelezen over bet Amsterdamse Concertgebouworkest, naast de bloembollen onze nationale trots. Ook daar gerommel en onrust. De musici willen meer salaris. Salaris, dat nog een stuk hoger ligt dan het salaris dal aan de musici van andere orkesten bü rijksregeling wordt betaald. Salaris, dat hen in staat stelt bet Concertgebouw trouw te blijven. Er schijnen nogal wat gevallen van het tegenovergestelde voor te komen: van ontrouw dus.. Dan verdwijnt er weer een musicus naar een ander orkest, waar hij officieel misschien minder verdient maar dat in een plaats geves tigd is waar het met de bijverdiensten makkelijker ligt. Zulke mutaties, en men schijnt daarvan hoe langer hoe meer last te krijgen, zijn niet bevorderlijk voor wat men de continuïteit pleegt te noemen. Vraag het maar aan de vaste dirigenten, die onmogelijk het uiterste uit eefi orkest kunnen halen, als zij telkens weer nieuwe gezichten voor zich zien: vandaag een violist uit het eigen Amsterdam, morgen een Japanse als zijn opvolger, want de gast arbeider heeft ook hier zijn intree gedaan. Mengelberg zou er onder zulke omstandigheden al lang de dirigeerstok bij hebben neergesmeten. Hij overigens had bepaald niet met zo'n „verloop" onder zijn mensen le maken. Ik idealiseer hem niet ten koste van de dirigenten die na hem kwamen, maar hij hield zijn mensen dan toch maar en dat in een tijd waarin zij waarschijnlijk lang zo goed niet betaald werden bij elkaar. Kennelijk omdat men er toen een éér in stelde om onder* zijn leiding te wei-ken en om deel uit te maken van een orkest, dat onder hem letterlijk en figuurlijk die heel bijzondere klank en glans gekregen had, die je nog ontroerd opmerkt, als je een van die „historische opnamen" op je platenspeler ligt, die na de oorlog en na Mengelbergs dood op de markt zijn gekomen. Herinner je je de glorietijd waarin die opnamen ontston den, dan besef je ineens hoeveel er, zoals in héél de wereld, ook in de orkestwereld van die unieke persoon lijkheden afhangt, die hun mensen bij elkaar kunnen houden. Zou het door gebrek aan dat soort leidende figuren komen, dat alles en iedereen zich tegenwoordig alleen maar door wat we dan maar „het financiële aspeci der dingen" zullen noemen, zo hopeloos en zo ordinair verblinden laat? p.ial te bekennen, nergens een „kaak", waaraan dat soort lui eertijds „gesteld" werd. Neem die ambassadeur van hare majesteit, die de school boekjes en schriften van zijn twee zoontjes eventjes voor liefst zestienhonderd gulden per vliegtuig liet vervoeren, omdat dat allemansvervoer per boot voor maar drie honderd gulden meneer te goedkoop was. Minister Luns werd als baas van die ambassadeur, wiens naam respectshalve niet genoemd werd, „op zijn vingers getikt", zo lees ik. Nu, heel hard schijnt dat niet te zijn aangekomen: ik heb 'onze bewindsman sindsdien ettelijke keren op de t v. gezien, als hij weer eens van huis was weggelopen geen enkele keer echter had hij zijn bewindsmannelijke hand in verband. En natuurlijk, tegenover die lastige mijnheer Peschar van de Rekenkamer heeft hij zijn ambassadeur weer gedekt'. Wat verbeelden die Rekenkamerkerels zich Volgend jaar? Als er weer zoiets ontdekt wordt? Alles van hetzelfde laken een pak, daar kunnen wij burgers> die vijf gulden boete krijgen als we op het gras van hel plantsoen lopen, staat op maken. Kompjoeter U heeft er misschien n A. C. Aten heeft in de technologische oi verteld. Over het Tik op de vingers De jaarlijkse lectuur van wat de Rekenkamer weer aan grotere en kleinere smijterijen met overheids- en dus belastinggeld heeft ontdekt, verschaft mij altoos een grandioos genoegen. Ook dit jaar weer. Dat er, in tegen stelling tot wat ik mijzelf verbeeld te zijn, zoveel bewuste en onbewuste oplichters binnen onze landpalen te betrappen zijn! i niet naar geluisterd, maar ene doctor en plechtige lezing voor de radio, over twikkeling en zo. een aardig verhaaltje wonder dezer eeuw, de kompjoeter. Een Amerikaans heer dan liet onlangs, door zo'n mechanisch brein zijn dieet berekenen. Hij wilde niet dik worden, maar toch zoveel mogelijk eten en daarbij natuurlijk van alle vitale voedingsstoffen, zoals eiwitten, vitaminen enz. voldoende krijgen. Hij gaf van allerlei bekende levensmiddelen de gegevens op en wachtte af wat de kompjoeter hem zou voorschrijven. Er kwam uit wat gedeeltelijk wel te verwachten was: de man moest elke dag wat groente, wortels, fruit enz, eten, maar ook zou hij. en dat had hij niet verwacht," dertig liter azijn per dag moeten drinken. De man had vergeten de kompjoeter op te geven, dat het dieet ook nog smakelijk moest zijn! En zo ziet u. als zo'n kompjoeter dan al iets dwaas zegt. dan nog is het niet zijn schuld, maar die van dat nog dommere ding- de mens. (Vm een onzer verslaggeversj DEN ïlAAér Tussen half januari, toen het effect van de B.T.W. zichtbaar werd, en 9 mei, toen de prjjsbeschikkin- gen (prijsstop en opdracht tot herbereke ning van prijzen) een maand oud waren, heeft de economische controledienst ruim 13.000 onderzoeken ingesteld. Deze con trole leidde tot het aanzeggen van 1120 processen-verbaal. Van deze onder zoeken vielen er bijna 6000 in de maand na afkondiging van de prijsbesohikkin- gen (8 april) in 745 van deze gevallen leidde het onderzoek tot onmiddellijke prijscorrecties, waarbij aanpassing van meerdere prijzen in één onderneming als één correctie zijn geteld. De' economische controledienst stelt in haar verslag over de eerste maand na het afkondigen van de prijsmaatregelen, dat het effect van de prijsmaatregelen al zichtbaar is, vooral wat betreft het bevriezen van de De aanvankelijke controle van de E.C.D. in dit jaar had tot doel na te gaan, of de B.T.W. goed werd toegepast en in een iets later stadium of de voor sommige branches uitgevaardigde prijs maatregelen niet werden overtreden. Was aanvankelijk de bereidheid tot fotomateriaal en kappers. In die periode bleek: bij dë onderiiefihingfen,' 'die niet onder de werking van een beschikking vielen, een duidelijke afneming van de 'bereidheid tot aanpassing aan de prijs- gedragsregels. Op 9 april werd het mogelijk door afkondiging van een alge mene prijsmaatregel, ook tegen hen op te treden. Die prijsmaatregelen (prijsstop op het niveau van 14 maart en daarnaast corrigerend calculatievoorschrift) heeft duidelijk waarneembare resultaten ge boekt voor wat het tegengaan dere prijsverhogingen betreft, zo rappor teert de E.C.D. verder. In een periode van een maand na hét van kracht den van de prijsstop behoefde nog slechts bij hoge uitzondering tegen nieuwe prijs verhogingen te worden opgetreden. Een graadmeter is in dit verband ook het ge ringe aantal klachten van het publiek. En daarbij waren dan nog heel wat klachten over aangekondigde prijsverho gingen, die bij controle bleken niet door gegaan te zijn. Slechts viermaal behoefde tegen een verhoging van na 9 april met proces-verbaal te worden opgetreden. „Of dit aantal in de komende weken gro ter zal worden, valt thans moeilijk te zeggen. Het komt aannemelijk voor, dat aanpassing van de prijzen bij consta-met enige toeneming rekening gehouden tering van overtredingen en aanzegging i zal moeten worden, gelet op de aard van proces-verbaal slechts in de helftde maatregel", aldus de E.C.D. land geaccrediteerde journalisten uit den vreemde re Den Haag hun jaarvergadering gehouden. Eregast was Liesbeth List. van de gevallen aanwezig, recentelijk is dit percentage aanzienlijk gunstiger ge worden nu de eerste berechtingsresul taten bekend zijn geworden en gebleken is, dat bij het bepalen van de strafmaat duidelijk rekening wordt gehouden met de ernst van de situatie. De bijna 800 processen-verbaal, die tussen half januari en 8 april werden aangezegd, hadden veelal betrekking op de horecasector en op autorijscholen en, in mindere mate. ook op pedicures, zelf bedieningswasserijen, afwerkers van 'J HAAG Nederland heeft nog altijd 8500 mis- fissen in het veld, verspreid over zeventig lan- "afcÉ buiten Europa, Noord-Amerika en Canada. De dal lc'er'n£ van de grote projecten, die zij onder- recte drc n' roePt meestal niet de grootste problemen op. moeilijker is het geld te vinden, nodig voor projecten en voor het onderhoud van de mis- s persoonlijk. iben wij tijdens een recent bezoek aan Chili in lijve ondervonden. In San Juan de La Cos- duizend kilometer bezuiden Santiago, is met instituten als vastenactie, Misereor en •en compleet centrum opgebouwd, met als een internaat voor 200 meisjes. De mis- zelf woont in een oud houten gebouw, waar tten de planken op en neer lopen. Zijn tiolet 9t primitief ook al heeft hij over een plank een Nederlandse „bril" gelegd. Als je hem of dat nou echt moet, of er niet wat geld übetering van zijn woongelegenheid beschik- antwoordt hij: „Vergeleken bij de huizen van lianen is het mijne nog luxueus". En dus wei- ij enig geld voor verbetering van zijn pastorie liken, ook al zijn het maar enkele honderden Eerst mijn werk, eerst de mensen, dan ik. de regel waaraan deze missionaris zich wenst iden. issiewerkers vinden het ellendig, dat ze alsmaar noeten organiseren: voor hun kerken, parochies, scholen, verpleeginrichtingen, ontwikkc- "sten, scholen, verpleeginrichtingen, ontwikke- rojecten en talloze andere zaken. Voor zichzelf Pr n ze dan maar niets' hoewel niet 3- verstandig. Want'zonder goede gezondheid, zon- metJ. en redelijke outillage en zonder de nodige ont- o 'inS kan je hen niet zo inzetten als je eigenlijk lillen. Velen proberen dat toch en dan breekt het lijntje wel eens met alle gevolgen van dien. Wat kost een missionaris persoonlijk? De uitzen ding wordt gesehat op een f 10.000 per persoon. Dit betekent, dat in de thans werkzame missionarissen rond 85 miljoen is geïnvesteerd. Zijn verlof per jaar komen er 1200 voor enkele maanden naar Nederland vraagt een bedrag van ongeveer zes miljoen-gul den. Dan is er nog zijn verzekering, die ongeveer zes miljoen per jaar zou kosten, indien de missiona- Hoe moeilijk veel missionarissen het persoonlijk heb ben. moge blijken uit enkele brieven. „We proberen de mensen te geven wat er te geven valt. We gaan de zaak niet laten schieten, omdat we niet alles heb ben wat er nodig is. Krijg je iets, dan zorg je dat er weer Iets verbeterd wordt. Tegen dat het eerste materiaal kapot is, kun je weer wat anders kopen naar gelang de goedgeefsheid van de geloofsgenoten als je op vakantie komt. Je moet proberen om bet te doen duren van de ene vakantie tot de andere". Tijdens hun verlof worden de meeste missionarissen door hun orde of congregatie behoorlijk onderhou den. Maar die staan, gezien hun dalende inkomsten en de stijgende kosten, soms voor een onmogelijke laak. En dan krijg je schrijnende gevallen als het volgende: „Ik logeer nu een week bij mijn moeder en heb ontdekt, dat ze alleen maar van de AOW leeft. Vader is al een paar jaar geleden overleden. De paar spaarcentjes zijn opgegaan, tpen hij ziek was. Ik vind het verschrikkelijk nu op de. zak van mijn moeder te moeten teren, want dat is het eigen lijk toch. Mijn broers geven me wat zakgeld. Het is goed bedoeld, maar het doet toch wel pijn. Dat zult u begrijpen. Dit schrijven vind ik trouwens al be schaamd maar het moet Voor deze en dergelijke gevallen is een speciaal fonds opgericht: het solidariteitsfonds voor missio narissen in nood. Dit fonds betaalt het reisgeld voor missionarissen, die aan vakantie toe zijn en de over tocht niet kunnen betalen, een verblijfsvergoeding voor verlofgangers, die anders op de zak van een fa- m'lielid zouden moeten teren, de eerste premiebe taling voor missionarissen die alleen langs deze weg in de AOW kunnen komen. Op het tweede Vaticaans concilie en het Nederlands pastoraal concilie is nadrukkelijk de verantwoorde lijkheid uilgesproken van iedere kerkprovincie voor haar eigen missionarissen. Voor ons betekent dit. dat wij de 8500 mannen en vrouwen, die missiewerk doen, in staat stellen hun werk te verrichten. Op pinksterdag, bij de collecte, die wordt gehouden voor hulp aan de missionaris persoonlijk, kunnen we laten zien, wat deze uitspreken waard «ijn. De E.C.D. verwacht, dat verdere con trole nog meer effect zal sorteren. Die eerst maand was namelijk nog maar een aanloop met nieuw aangetrokken ambte naren, die zich nog moesten inwerken- Tenslotte wordt nog opgemerkt, dat ook in de sector van de overheidstarieven een aantal prijsverhogingen werd gestopt Intussen heeft minister De Block van Economische Zaken de Tweede Kamer nog eens een analyse gegeven van de jongste stijging van het prijsindexcijfer (0.9 tussen half maart en half april). De minister komt tot de conclusie, dat met uitzondering van de huurverhoging en de typische seizoensinvloeden op de prijzen van aardappelen, groenten, fruit en eieren, waarvoor de algemene prijs maatregel niet geldt, de prijzen sedert 15 maart vrijwel niet zijn gestegen. Hij bespeurt hier een Invloed van de prijs stop, die op de avond van 8 april werd afgekondigd. Voorts meent mr. De Block, dat uit enkele prijsdalingen sigaretten en margarine met name sedert 15 maart mogelijk de eerste tekenen van toenemende concurrentie mogen worden afgeleid. Kunsthandel lna Broerse. Nieuwe Spie gelstraat 57, Amsterdam, exposeert van 17 mei10 juni schilderijen van Rémv Célis, ceramiek van Mariet Schmidt en etsen van Anne Mete. Mevrouw Sjoera Meuter-Kusima i.s gistermiddag van Schiphol vertrok ken naar Toronto (Canada) waar zij voor het eerst sinds 1942 haar moe der weer zal zien. Mevrouw Meuter is Russische van geboorte en werd in 1942 door de Duitsers gedeporteerd naar een werkkamp by de Neder landsDuitse grens, vanwaar -ij in 1944 vluchtte naar Swulmen Door een toével een foto in een kYant- vom/i zig haar moeder terug. LONDEN Dit jaar zal de „Royal Horse Show" voor het laatst op de gras mat van het Wembleystadion worden gehouden. De hoeven hebben de kwali teit van de grasmat zodanig aangetast dat de directie van het stadion tot een volledige vernieuwing van de grasmat en een verbod van concoursen hippique heeft moeten besluiten. KOEALA LOEMPOER (Reuter-AFP) Maleisische militairen, gesteund door helikopters, hebben gisteren in Koeala Loempoer een gebouw bestormd en daar 93 terroristen gevangen genomen, die van plan waren vanavond een slachtpartij aan te richten, zo heeft premier Abdoel Rachman in een radiotoespraak gezegd. De lelletjes tussen Chinezen en Maleiers sinds dinsdag hebben tot dusver officieel 96 doden geëist. Het zag er gisteren naar uit, dat de gewelddadigheden aan het afnemen waren. Premier Rachman sprak de verwachting uit, dat mede door de arrestaties van gisteren de toestand tegen maaijdag weer normaal zou zijn. Daartoe droeg mede bij de mededeling van vice-president Abdoel Razak, dat de Chinese groepering in de Alliantiepartij bereid is deel te nemen aan een interimkabinet, waarin ook de andere twee groepen in de Alliantiepartij de Indiërs en de Ma leiers zullen zijn vertegenwoordigd. De Chinezen hadden aanvankelijk besloten zich utt de hogere overheidsfuncties terug te trekken, nadat de Alliantiepartij bij DB. 3V&LJ£B 4» to be* vorig* weekeind» gehouden verkiezingen gevoelige verliezen had geleden. In Arnhem Leerlingen van kweekschool staken uit protest tegen slechte school ARNHEM (ANP) De leerlingen van de rooms-katholieke kweekschool in Arnhem zijn, krachtens een besluit van het schoolparlement, waarin ook leraron en directie vertegenwoordigd zijn, gis teren in staking gegaan. Reden hiervan is het uitblijven van dc bouw van een nieuw schoolgebouw. Leraren en leer lingen achten het oude gebouw, waarin thans gewerkt moet worden, uitermate slecht en ze willen op deze wijze de aan dacht van de betrokken ministers op de ze kwestie vestigen. De plannen voor een nieuw gebouw da teren van 1962. Aanvankelijk werden ze goedgekeurd, maar midden vorig jaar werden de werkzaamheden stilgelegd, omdat er nieuwe richtlijnen voor de scho lenbouw waren gekomen. Om uiting te geven aan hun misnoe gen zijn de leerlingen vanmorgen *n masse naar het bouwterrein getrokken, waar ze een paal hebben geslagen en on der een halve minuut boe-geroep een krans hebben gelegd. Vervolgens zijn ze volgens een omlijnd plan de stad inge trokken om op rustige maar huns In ziens opzienbarende wijze verschillende werkzaamheden te gaan verrichten, zo als bloemen brengen aan bejaarden, werken in kindertehuizen en het wegge, ven van kunstnijverheidsprodukten, dia tijdens de lessen zijn vervaardigd.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 7