Zichzelf via MET 85000 ANDEREN NAAR VALKENBURG NEE, MERCI... |DE GROET VAN EEN BOER DE ROEP VAN EN VOGEL HET GETOK VAN DE KIP Dieren bouwt ook door Fiets heeft in Nederland 7.400.000 practisanten mei ii and van de opmerkelijkste verschijn- elen van het moderne toerisme is de 13- «gegeneerde wijze, waarop reisbu- en VVV's de menselijke zwak- eid uitbuiten om een sluitende jaar- egroting te forceren. Hartvervettin- en, slopende kortademigheid, gebrek an rode en of witte bloedlichaampjes, m Platz }rt - -entrum ihkölten, iche Auft 0; 1, douche o im Baj ZATERDAG 17 MEI 1969 Dit zijn uw gastheren leldszadel te zetten: iranjcbotel, 18,- 20,- iterun aan de iutphen bU dreigende verkalking van het midden- handsbeentje en mogelijke aandoenin gen van de alvleesklier, het pancreas putje en de twaalfvingerige darm blijken opeens kapitale troeven te zijn, waarmee een hotelier ook zijn zolder kamers en de dienstbodenvertrekken bevredigend kan bezeten. De schrijver van een moderne folder hoeft maar even in een strakgespannen embon point te prikken en de drager gaat reeds onverbiddellijk door de brosse knieën: kermend aanvaardt hij het ar rangement, dat hem op basis van drie glazen melk per dag en een diep bord kwark uitstel van executie verleent. veluwe verkoopt ezondheidszadel tust is opeens een toverwoord worden, dat alle kwalen ge est en zelfs de trekkenek- ;ende Randstadneuroticus om- iuwt tot een blije dauwtrap- die vlinders vangt en op ijn buik het fluitekruid gade- laat. Waar zijn de tijden ge- j leven, dat reisbureaus er open- Wald- v jjk voor uit durfden te komen, g^fSt at hun vakantiereizen uitslui- )iez, Nas encj werden georganiseerd om w. Inclui Bi te trappen, dat er gega- DMlJ|andeerd vier polonaises in de 'rakke hotelvloer worden ge- tanst? Probeer ze nog maar ens te vinden, de rondborstige 54 Koblfioed'ers van grote gezinnen, dei de bus al hun mombakkes jrbonden en op een schorre,, apieren toeter het heerlijke oeperdepoep in bes inzetten? tij di herinneringen immingpi en periode, die nooit ugkomt. We hosten ijn. We zongen in Valkenburg oT)3Il n a^s denauwd kreeg, F an deed je gewoon je corset 'OST, ü|>s. midden Autob. aid at is er van al dat schoons ergebleven? Stap op een tuil- urige zomerdag de ontbijt- al van een landelijk hotel mien en u ziet ze zitten, de bberds met hun sacharine en argarine, uit zonnepitten ge- jrsf. Ze durven geen choco- idevlokken meer' ii^Tfëslellèfï, ie gegarandeerd door 9. vlie^ime, .famine botefT. tarnen donderen, en als ze i euvele moed hebben om een sje te bestellen, dan moe- daarna gelijk een ge weerde wandeling van drie r maken om dat opgebla- 9 gevoel weer kwijt te raken. 'ofbroek aan, paden op dat proces van menselijke fbraak neemt de fiets een teeds belangrijker plaats in. lat handige autootje met zijn oorgevormde anti-herhiakuip- kunt u rustig vergeten, leen broeder, er zal geploe- gezwoegd moeten wor- len voor uw zieleheil, er zal luchtig op de pedalen moeten vorden gestampt, voordat u meetelt bij de oude mak- De pofbroek aan, de pa len op, ziedaar het advies, dat Ie hartelijke toeroperators hun liënten in deze daverende da meegeven. i gemeul nel. doud cel, Elba )gelijkh< den, karai ratis. Lol chrempfb mit Garl [O. Ruhe os pekte (Tan Oosl' ting geeft de VVV-federatic Zuid-Veluwe, die als onverbid delijke tophit voor 1969 de fietsvakantie heeft geïntrodu ceerd. Om het uitzonderlijk nut te illustreren hebben de samen stellers van deze noviteit een handvol specialisten in hart en vaatziekten van stal ge haald, die zicfi stuk voor stuk als onbezoldigde propagandis ten van'boyengenoemde federa- tiè Ontpoppen. De Amerikaanse hartspecialist dr. Paul Dudley White merkt fijntjes .op, dat hij het liefst iedereen op de fiets zou zetten, niet voor een enkele keer, maar regelmatig. „Dit", roept hij hartstochtelijk in de folder uit, „is de goede weg om hartziekten te ver hinderen. De invoering, van het fietsen als dagelijkse gewoonte kan de beslissende stap op de weg naar herstel van gezond heid van ons allen betekenen". Na deze hartelijke aanbeveling vervolgt de federatie zelf: „de fiets is een goedkoop genees middel en kan de plaats gaan innemen van heel wat pilletjes, poedertjes en tabletten. Fietsen betekent de strijd aanbinden tegen het autobuikje, tegen constipatieklachten, tegen ver stijving, hart-» en vaatziekten". Lof van rijwiel Zeg nou zelf, dat is gelijk an dere koek dan veertien dagen Torremelinos of de waterval van Coo. Dat is genieten op het gezondheidszadel. Joeghei. De Streek VVV Oost-Veluwe- zoom te Velp weet trouwens ook van wanten en heeft op haar beurt enige courante medische standwerkers laten opdraven om de leeftocht voor haar leden te garanderen. In het boekje „Fietsen op de Zuid Oost-Velu- we" struikelt men over de art sen en professoren, die de lof van het rijwiel zingen. De Zwitserse dokter Prokop roept uit, dat fietsen een aanbeve lenswaardige lichaamsbeweging is, die in verbinding met her nieuwde natuurbeleving van grote invloed is op het psy chische evenwicht van de mens". Het is een mond vol, maar deze wandervogel weet bliksems goed, waar hij over spreekt. Laat Prokop' maar schuiven, zeggen zijn vrienden en dat doen ze echt niet voor De volgende die het fietsen op de Zuid Oost-Veluwe van harte komt aanbevelen is dr. J. H. Page, voorzitter van de Ameri kaanse vereniging tot bestrij ding van hartziekten, die men sen boven de vijftig bezweert om door te fietsen teneinde de elasticiteit van de bloedvaten te behouden. „Fietsen voor komt vroegtijdig oud worden", voegt hij er nog aan toe. Kijk. zo'n zinnetje tekent Page. Dat is nou typisch helemaal Page. Zelf heeft het na zijn twintig ste verjaardag veertig volle jaren geduurd, voordat hij zes tig was. U begrijpt nu waar om. Als hjj niet op de fiets naar zijn patiënten was gegaan had het echt zolang niet ge duurd. Mooie benen aid, Resl« Wat houdt die fietsvakantie nu 'recies in? De VVV Federatie 'uid-Veluwe, die met grote ver enigingsdrift alle aanpalende itrcek VVV overkoepelt, heeft beschikking over een schitte rend net van fietspaden met een 1 otale lengte van bijna 200 kilo- 3.1 meter. Deze toeristische slang •lingert zich over heiden en door bossen, die samen het nicke paradijs van de Zuid- In de speciale folder „fietsva- 'sFarrüli# l;anlie °P de Zuid-Veluwe wordt het volgende opwekkende 'ijsje op de propagandatrompet geblazen: „Men fietst er langs boerderijen, waarvan de bewo- een goede dag toezwaai- hoort er het getok van de kippen, de roep van een vogel''- Zeg nou zelf, dat klinkt toch niet gek. Het punt is natuurlijk wel, dat de bewoners van de boerderijen afwezig kunnen zijn, i I als u r.et op uw elf en dertigst GIG I langs peddelt. U heeft er vast gerekend, dat u een goede °ag zal worden toegezwaaid en gebeurt geen fluit. Reken er op, dat zoiets de fut er wel uil- haalt. De VVV-directeuren van de Zuid-Veluwe zullen er daar om goed aan doen door op de uitgezette fietsroutes om de an dere boerderij een eenvoudige vrijgestelde agrariër te postéren, die snaaks zijn zijden pet licht, als er weer een toerist langs komt. Desgewenst kan ook zijn vrouw even ophouden met ken nen en in de moestuin de fietsei toezwaaien. Wat die roepende vogels en lokkende kippen be treft: het zit er dik in. dat die beesten het uitgerekend op het beslissende moment laten afwe ten en daarom is het beter, dat enige verdienstelijke kunstflui ters op part-time basis dit werk Wat de vakantie zelf betreft: de VW-Arnhem, Stationsplein 45, telefoon 08300 52921 (na 1 juni 085-452921) kan u er alles over vertellen. Houdt er wel reke ning mee, dat de fietsvakantie alleen kan worden gehouden in de periode van 1 april tot 15, juni of van 15 augustus tot en met 1 november. Hoe u in die tusentijd uw gezondheid op peil houdt is dus kennelijk niet de schaapskudde is één van de troeven, die de organisatoren van de stotend gezonde Fiets-Kurin het zalig Veluweland uitspelen. De routes zijn door fijnproevers samen gesteld en voeren de deelnemers door een paradijs vol eeuwen oude bossen en heidevelden. welijksadvfseur Len Schrader in de Veluwezak door te con stateren, dqt Nederlandse vrou wen over het algemeen op vallend mooie benen hebben. „Dat komt", zegt Schrader, „van het fietsen. Nederlandse mannequins wisten dat allang, maar ook hun Amerikaanse zusters zijn er nu van over tuigd en fietsen regelmatig terwille van de boterham". Die Schrader. Heerlijke kerel, prima adviseur. Onmiddellijk na zijn verklaring schijnt de bond van oud-mannequins in f eestvergadering bijeengeko men te zijn; de bijeenkomst werd geopend met het lied „Wiens Neerlands bloed door de spataderen vloeit". Dan is er nog een loslopende Franse psycholoog, die ook even op de bagagedrager springt. „Fietsen", zegt hij, „is het stillen van heimwee naar de vreugde van de kinderjaren, de wind die door je haren blaast en het gevoel dat je zweeft". U hoort het, een poëtisch baas je met een jeugdtrauma. Als hij een Lelijke Eend koopt is hij er waarschijnlijk- zo af. Hele Eiffeltoren Voordat we nu onverwijld met de knapzak het rijwiel be klimmen wil de Amerikaanse arts-publicist Peter de Kruyt nog even onze aandacht. Hij heeft namelijk uitgerekend, dat er vroeger in New York per dag zoveel tabletten werden geslikt, dat ze, op elkaar ge stapeld, even hoog zouden zijn als de Eiffeltoren. „Toen ech ter het aantal fietsen in New York verdubbeld was", ver volgt hij, „vormden de patent geneesmiddelen nog maar een halve Eiffeltoren". Nu kan men zich natuurlijk afvragen, of New York toch die hele Eiffeltoren niet kan krijgen, wanneer al dié fietsen bovenop de asperine worden gestapeld. Dan wordt gelijk het verkeer in het centrum wat verlicht en heeft De Kruyt ook zijn zin. Bedriegertjes Hoe het ook zij: de Zuid Oost- Veluwe blijft het doel, waar naar wij trappen. "Uitgezwaaid door hart- en vaatspecialisten, huwelijksmakelaars,1 psycholo gen en een door de VVV gesub sidieerde agrariër begeven wij ons neuriënd in de richting van het Rozendaalse Veld. Dat we reeds na honderd meter langs de „Bedriegertjes" komen is een toevalligheid, die aan het streven van de VVV-federatie Zuid-Veluwe geen afbreuk meer kan doen. We zien elkaar nog wel bij paddestoel 879. Ook Dieren levert weer eens het bewijs, dat de koplamp niet ver van het stuur valt. Deze gemeente, die de grootste fietsenfabriek van Nederland binnen zijn grenzen heeft (sta op Gazelle en u zit goed, meer hoeven wij al niet meer te vertellen) heeft zichzelf offi cieel uitgeroepen tot het fiets- dorp van Nederland. Dit koene initiatief heeft onmiddellijk een stichting tot gevolg gehad, die de popularisering van de fiets met kracht ter hand neemt (en wij maar vruchteloos denken, wie daar nou wel achter zal zitten). Inmiddels is het eerste besluit al door de vergadering gejaagd: er komt in Dieren een fietsdepot, waar 50 dames-, heren- en vouwfietsen voor een symbolisch bedrag gehuurd kunnen worden. Er komen ook arrangementen en andere acti viteiten voor dag- en meer daagse vrijetijdsbesteding. Er zullen voorts attractieve routes worden uitgezet en parkeer plaatsen worden aangelegd, zo dat de automobilist tot vlak bij de plaats kan komen, waar hij ernst gaat maken met zijn gezondheid. De restaurants in Dieren en omgeving zullen worden gevraagd een fiets- menu aan hun spijsijst toe te voegen. Wat dit inhoudt kon de stichting ons vooralsnog niet duidelijk maken: waar schijnlijk zal de amechtig hij gende wielrijder straks ont haald worden op een gegrilde achterband en een medium ge bakken balhoofd. Voorlopig wofdt het secretariaat waar genomen door de fetfcHting Streek VVV Oo$t-Veluwezoom, Larensteinselaan 1 in Velp, telefoon 08302-2832, maar dit jaar nog zullen de koene pe daalridders hun intrek nemen in Dieren zelf. U hoort daar nog wel meer van. Laat dat maar aan Gazelle óver. Broeders, er zal geploeterd en gezióoegd moeten worden voor uw vakantievreugde. zorg van de VVV-Arnhem. Mis schien kunt u het dan eens in Drente proberen. Dat de fiets ondanks de spreekwoordelijke menselijke luiheid en de hijgende influisteringen van het vvelvaarts- spook nog steeds een grenzeloze populariteit geniet, bewijzen de spectaculaire verkoopcijfers. In West-Duits- land werden vorig jaar 2 miljoen fietsen verkocht (je zou het niet zeggen, als je Heinrich in zijn vetleren broek achter zijn pilsje ziet zitten), in Nederland vlogen er in 1968 670.000 nagelnieuwe tweewielers de winkels uit, wat een stijging van 50.0Q0 betekende ten opzichte van 1967. Op 1 januari 1969 hadden de volijverige statistici in Nederland 7.400.000 fietsen in ons vaderland geturfd. Dat betekent overigens nog niét, dat er ook 7.400.000 fietsers in Neder land zijn, want goddank zijn er ook nog stallingen, handige bomen, muren en sous-terrains, waar je je karretje met een gerust hart kunt achterlaten. Je zou de mensen, die de auto nemen om een brief te posten de kost moeten geven. Kun je gelijk een gaarkeuken beginnen. Er zijn een paar redenen te bedenken waarom een artiest wel uitkijkt om ijn vakantieplannen te verklappen. Zijn rust bijvoorbeeld, die hem erg lief is. Zijn eindelijk een beetje ongestoord luieren op een plekje waar hij dat mag omdat toevallig niemand hem daar kent. Dat laat hij zich niet door een nieuwsgierige journalist verknallen. Want ook artiesten hebben gewoon wat weekjes vakantie nodig zoals u en ik. Willem Duys Daarom zegt Willem Duys voorzichtig dat hij het echt nog niet weet. Ja hoor, hij kijkt wel uit. Hij zegt zeer romantisch: „Ik ga gewoon naar de zon, overal waar de zon is". En hij gaat „in mei of juni". Willem Duys gaat ieder jaar naar de zon. Vorig jaar straalde die toevallig in de Verenigde Staten en in Zuid-Afrika en op beide plaatsen moest hij ook toevallig voor zaken zijn. Dat werd daarom toen zijn vakanticterrein. Je moet het treffen, natuurlijk. „Ik ga dit jaar waarschijn lijk met de auto", zegt hij. Aha, denk je dan, gecombineerd met die zon moet dat Spanje of Italië of zo worden. Maar Duys zegt het toch niet. Willeke Albert! Je moet toegeven: de mensen hebben groot gelijk als ze het eenvoudig alle maal niet verklappen. Die paar week jes in dat grote jaar dat ze make-up en show-business zomaar mogen ver geten. Die luttele dagen dat de schijn werpers ingeruild worden voor pure zonnesefxijn. De artiesten die in de volgende regels dan ook hun vakantieplannen prijs- Zangeres zonder naam „Mijn man en ik, wij zijn echte zon- zoekers", zegt de Zangeres Zonder Naam. En daarom gaat ze naar Spanje, naar de Costa del Sol. Van 2 tot 20 september pas. Zij zegt: „Ik blijf nooit in Nederland. En dat is niet alleen omdat ik hier het weer nooit vertrouw. Ik heb in Nederland geen rust. Iedereen herkent je". Haar vakantie is zo laat gekozen, omdat zij voorlopig nog midden in de voorberei dingen van een eigen show zit, als toer- nee door Nederland bedoeld. Tel daarbij de tv-shows „een lach en een traan" die nog dienen te worden gemaakt en een rechtstreeks televisie optreden op 11 augustus vanuit Wage- ningen (samen met Johnny Hoes), dan is die late vakantie wel voldoende ver klaard. Och, in Spanje schijnt de zon altijd, daar hoef je hem niet te zoc- Oostenrijkse Riezlern". Tja, je moet boffen. Wat gaat hij in Spanje doen, naast luieren? „Inspiratie -opdoen, ja, je krijgt andere indrukken dan de alle daagse, en je gaat dat verwerken in je liedjes. Dat is de kracht van de afwis- Willy Schobben geven, mag u rustig als uitzonderin gen bestempelen. Zij zijn schaars. Het kostte genoeg moeite hen tussen ,,de 200 van Mies" uit te halen. ,,Wij gaan met ons dochtertje Da- niëlle de hele maand augustus naar Majorca"zeggen Willeke Alberti en haar man Joop Oonk, En deze laatste licht toe: „Ik ga wat eerder, met de auto, want ik heb een ontzettende hekel aan vliegen. Willeke en Danielle gaan per vliegtuig. Ik kan hen op Majorca fijn van het vliegveld halen, als ik met mijn auto op tijd aankom". Willeke Al berti kan op Majorca prachtignaden ken over de tv-show, die 'zij die seizoen nog voor de AVRO zal maken. Kees Schilperoort Kees Schilperoort zegt: „Ik ga van 18 tot 28 juli met zijn vrouw op vakantie naar Wenen. Ik ben gek op Weense Liedjes, vandaar. Ik Wou gewoon eens gaan kijken naar al die plekjes die in die liedjes zo mooi worden bezongen. Mijn vrouw en ik gaan alleen op va kantie. De kinderen vinden er niks aan om met ons mee te gaan en na mijn vakantie ga ik gewoon door. Hetzelfde werk voor radio en televisie. Ik ben nu eenmaal een honkvast man. Ik blijf zelfs bij de KRO". Willy Schobben gaat met Deense echtgenote plus hond op 27 juni voor drie vakantieweken naar Horbranz, een heerlijk dorpje bij het Oostenrijkse Bre- genz, voor zover u dat iets zegt. De va kantie is ol helemaal gepland en Willy Schobben kent zelfs al 't aldaar tegen Fons Jansen de berg genestelde hotelletje waar hij zal logeren: „We gaan er nu al voor de vierde keer naar toe: de verzorging is er al drie keer uit de kunst gebleken". Wat hij er in die drie weken gaat doen? „Nou, toeren met de wagen en erg veel wandelen, de bergen in. Die Oostenrijk se vakanties zijn voor mij erg inspire- rend". Willy Schobben zal er ook wel muzikaal wat rondneuzen, want Hor branz is toevallig ook het plaatsje waar hij met-zijn harmonie Utrechtover enkele maanden gastconcerten zal ge ven. Hij zegt: „Dat wordt daar een soort concours30 orkesten komen er bij elkaar. Dit is de vakantie van Fons Jansen: een weekje uit varen met een motorboot. Met vrouw en kin deren. Doodgewoon hier in Nederland. In Friesland tenminste. Hij zegt: „Het is zo heerlijk rustig en je hebt de tijd op een boot. Als je naar het buitenland gaat kost het je ontzettend veel tijd om heen en terug te gaan. Dan blijft er van je vakantie niks over". Fons Jansen blijft tot eind 1971 overi gens gewoon doorgaan met zijn pro gramma „driemaal andermaal". Johnny Kraaykamp En dan Johnny Kraaykarmp. Die zegt dat hij pas eind juni weet of hij met vakantie gaat. „En als ik ga, dan ga Waarheen? Hij zegt: „Veertien da gen lang naar de Canarische eilanden, om er te relaxen en vissen te schie ten. Mijn vrouw gaat niet mee, ze houdt niet van het buitenland, ze gaat veertien dagen naar d'r moeder". En waarom blijf hij zelf dan ook niet hier? „Ik ben dol op ons land, maar ik hou hier niet mijn vakantie, ik kijk wel uit. Lekker hoor, veertien daagjes naar Valkenburg, waar je dan 85.000 mensen met dezelfde wandel stokken ziet lopen. Nee, merci". Johnny Hoes Tamariu is een klein plaatsje aan de Spaanse Costa Brava, nog haast onbe kend, maar volgens Johnny Hoes bij zonder mooi". Hij gaat er met vrouw en zoon Johnny dan ook naar toe, vroeg in de zomer. Eigenlijk ben ik pas net terug van vakantie", zegt hij. „Met Johnny en mijn vrouw waren we een paar weken op wintervakantie in het

Leidse Courant | 1969 | | pagina 15