rwee landingen op Venus Defferre wil Mendes France als zijn eerste minister Vaticaan heeft consequenties uit concilie niet getrokken Vandaag en morgen door Russen oeken naar geheimen hter dikke evelsluiers PIL NIET IN PAKKET VAN ZIEKENFONDS fliunHARors Volgend jaar iropaganda ioor behoud van natuur Weer generaal overleden in Sovjet-Unie Yenus 5 op Venus geland Politiek dak voor integere staatsman Wie zei er ook weer dat alle verpakte brood hetzelfde was? Aanslagen in Gazastrook Kardinaal Suenens in interview Formalisme beheerst centrum Executies in Bagdad UDAG 16 MEI 1969 DE LEIDSE COURANT mze ruimtevaartmedewerker *AP KENNEDY. De ko- le dagen zijn zeer belangrijk de ruimtevaart. Vandaag en ;en staan in het teken van onderzoek van de planeet is en zondag zullen drie Ame- ,nse astronauten worden ge- eerd met de Apollo-10 voor een irvlucht naar de maan. Maar aag zijn het de twee Russische j lieten die de aandacht van de ld zullen opeisen. 5 januari van dit jaar lanceerde de rUnie de Venera 5, een 1120 kilo- zware instrumentdrager, met be- ling Venus. Vijf dagen later volgde ïcering van de Venera 6. als twee sis water gelijkend op zijn voorgan- ook begon aan de vele miljoenen iters lange reis door ons zonnestel- ecies op koers lagen beide satellie- de lancering overigens niet, een jjke precisie is in de interplanetaire ■vaart onmogelijk haalbaar. Maar tjkLngen waren zo klein, dat slechts ■ringe stoot van de boordraket van 5 öp 14 maart, en van die van nera 6 op 16 maart, voldoende was beide trajecten zodanig te corri- dat de sondes nu recht op Venus egen. af de zon gerekend is Venus de planeet in ons zonnestelsel, de is de derde. Daardoor voltooid een omwenteling in een snellere 25 dagen) dan de aarde (365 dagen), eerstgenoemde planeet nu eenmaal ware de „binnenbodif heeft toe- d gekregen van moeder natuur, ndoor ook wordt de aarde eens in de anden door Venus ingehaald. Vlak at zo'n passage plaatsvindt, breekt iriode van enkele weken aan, waarin instig is satellieten naar Venus te en. Deze worden dan in een lang- ellipsbaan om de zon gebracht, danig in het zonnestelsel is gepro- ird, dat deze satellietbaan enkele iden later het cirkelvormige traject "renus snijdt, indien nu op dat mo- Venus zich preoies op dit „ruimte- bevindt. betekent dit dat de óf op deze planeet terecht zal rakelings langs zal scheren. [geheimen draait nu binnen de baan van de de aarde, en daardoor is het dat de planeet van hieruit gezien rechts van de zon staat en op tijden weer links. In het eerste i morgens voor de zon op en in het andere geval 's avonds zon ondergaan. Dat ook zijn de enten waarop Venus met het [oog zichtbaar is. Zien we haar des :en heldere ster boven de (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Roolvink (So ciale Zaken en Volksgezondheid) heeft be sloten, dat de pil niet in het pakket ver strekkingen van de ziekenfondsen zal worden opgenomen. Als uitzondering zal dit wel het geval zijn in bepaalde medisch geïndicerde gevallen. De ziekenfondsraad had besloten hier over geen advies uit te brengen. Minister Roolvink zei in de Eerste Kamer de pil niet als instrument voor een bevolkings politiek te beschouwen. Het gebruik van de pil komt volledig voor verantwoorde lijkheid van de echtparen, aldus de mi- ADVERTENTIE Kom. Laten wc die grijze gevel eens opfleuren. Zó moeilijk is dat niet. Want planten en bloemen geven een vrolijk, fris en fleurig balkon. Een paar bakken de hele zomer feest! (ADVERTENTIE) HOOFDPIJN POEDERS N HAAG (ANP) Volgend jaar [geroepen tot Europees natuurbe- mingsjaar. De activieiten zullen in ind vooral liggen op het terrein van oorlichting en opvoeding. In m een natuurboekenweek gehouden. de basisscholen komen er vier le net als kernthema de wederzijdse ikelijkheid van de mens en de na- Voor het voortgezet onderwijs gewerkt aan plannen de scholie- confronteren met het probleem iet milieubehoud en hoe zij hiertoe en bijdragen. Het Nederlands co- voor „N 70", zoals het Europees irbeschermingsjaar kortweg wordt eduid, gaf opdracht tot het ver- ligen van een film over de wilde In het zoologisch museum in erdam wordt een expositie gewijd le problemen rond de Waddenzee. Q en ander werd in het internatio- perscentrum Nieuwspoort in Den door het comité, onder voorzitter van prof. dr. K. H. de Voous, mee lid. Prof. De Voous vond, dat het eem voor Nederland is: hoe in dit stbevolkte land van Europa nog iets le gevarieerdheid van de natuur kan en gered, opdat de huidige en ko- de generatie nog iets van de natuur en beleven, ervan kunnen leren en e mogelijkheden tot lichamelijke estelijke recreatie in kunnen vinden, in verborgen liggen, centrale thema valt volgens hem in :hema's uiteen: het behoud van de Europa unieke weidevogelland- •pen, het behoud van de roofvogels, ehoud van overwinteringsmogelijk- voor de wilde ganzen, het behoud de Waddenzee, en het probleem van ater-, bodem- en luchtverontreini- De nationale thema's zijn „opge- en" aan vogels, die de mensen aan- 'en als in het wild levende dieren, ndat in 1970 in Den Haag ongeveer ind vogelkenners uit circa veertig n het vijftiende internationale orni- gisch congres houden. oostelijke horizon staan, dan wordt ze ..ochtendster" genoemd. Zien we Venus avonds na zonsondergang aan de weste lijke hemel, dan heet ze „avondster". Voor het overige is Venus nog een pla neet vol geheimen. We weten dat ze iets kleiner is dan de aarde en dat haar op pervlak altijd schuil gaat achter een dicht wolkendek, dat het waarnemen van ver schijnselen daar beneden volkomen on mogelijk maakt.. Vroeger koesterde men nog wel eens de hoop dat Venus mogelijk leven zou kunnen herbergen, waarbij men vooral dacht aan een weelderige planten groei, omdat de wolkenlaag ongeveer het zelfde effect sorteert als het glas van een broeikas. Welnu, een broeikas is Venus. Uit eer dere satellietwaarnemingen is komen vast te staan dat de temperatuur aan het op pervlak rond de 500 graden Celsius schom melt, hetgeen boven het smeltpunt van lood ligt. Dit sluit de mogelijkheid van eventuele aanwezige levensvormen prak tisch uit. Daarnaast mag veronderstelt worden dat de dampkring byna geheel uit koolzuur bestaat .hetgeen op zich overigens geen bezwaar vopr plantenleven hoeft op te leveren omdat juist planten bij de adem haling koolzuurgas opnemen. Wel een be- r daarentegen is de luchtdruk aan het oppervlak, die 75 tot 100 atmosfeer bedraagt tegen één atmosfeer aan de grond op aarde. Maar ondanks het feit dat' men dit weet. kent Venus nog te veel geheimen niet de onderzoekingsdrang van de geleerden op aarde te prikkelen. Middels de Venera 5 en -6 hopen de astronomen deze nieuwsgierigheid nu te kunnen be vredigen. Instrumentendrager Venera 5 zal vandaag bij Venus arrive ren. Enkele duizenden kilometers van de planeet verwijderd zal daarbij een bol vormige, ongeveer 250 kilogram zware in strumentencapsule worden uitgestoten, die is uitgerust met. een hitteschild om het toestel tijdens het binnendringen van de atmosfeer niet in vlammen te laten op gaan. Dit lot is de rest van de Venera wel beschoren, maar dit gedeelte zal dan zijn taak als drager tijdens de interpla netaire reis hebben volbracht. Zodra de snelheid van de instrumentencapsule vol doende zal zijn afgeremd, moet automa tisch een parachute naar buiten komen om de rest van de val te breken, zodat het toestel intakt de grond zal kunnen be reiken. Tijdens de daling zelf zal de ingewik kelde apparatuur aan boord reeds begin nen gegevens naar de aarde te 6einen omtrent temperatuur, luchtdruk en at mosferische samenstelling, meetwaarden die men ook tot enige dagen na de lan ding hoopt te blijven ontvangen. Dan, de volgende dag, zaterdag, zal de Venera 6 MOSKOU, (A.F.P.) „Rode Ster", het orgaan van het Russische ministerie van Defensie, heeft vandaag het overlijden na een langdurige zieken bekend gemaakt van de reserve-generaal van de infanterie Pavel Ivanovitsj Gorlanov. Gorlanov is de veertiende Russische generaal wiens overlijden sinds 10 april is bekend gemaakt. Rode Ster heeft woensdag tevens de dood gemeld van kolonel Vassili Ivanov „een van de be kwaamste invliegers van de Sovjet-Unie". bij Venus arriveren en op gelijke wijze, op een andere plaats, de dampkring binnendringen om af te dalen naar het onbekende oppervlak. Voorgangers De kans is groot dat beide instrumen tendragers zijn uitgerust met kleinere pa rachutes dan de op 18 oktober 1967 op Venus gelande Venera 4. Toen nam de afdaling 94 minuten in beslag, hetgeen veel langer was dan men had voorzien en waarbij bovendien aan het einde bij het vermoedelijke neerkomen op de begane grond, alle radiokontakt voorgoed verloren ging. Achteraf is overigens gebleken dat de metingen van de Venera 4 min der waarde gehecht kan worden dan aan vankelijk door de Russen werd gedaan. Nog eerder, in maart 1966. was het de Venera 3. die als eerste door mensenhan den gemaakte voorwerp, in de dampkring Venus terecht kwam. Maar deze sa telliet moet volgens later vrijgegeven in formaties reeds spoedig vergaan zijn. zon der iets van de geheimen van Venus te hebben kunnen ontsluieren. Andere Rusissche Venussatellieten wa ren de Venera 1 en de Sonde 1 die beide weinig of geen resultaten opleverden, en de Venera 2, die Venus op korte afstand passeerde, toen de numimer 3 daar landde. Pas echt succes boekten de Russen in ok tober 1967 met de Venera 4. Ook Amerika is in het verleden wel ac tief geweest bij het verkennen van Venus. Driemaal werd een satelliet, met het doel deze planeet op korte afstand voorbij te JODRELL BANK, (A.P.) Het on bemande Sovjetruimtevaartuig Venus-5 is vandaag de dampkring van de planeet binnengedrongen en heeft per parachute een capsule instumenten naar de planeet gezonden. Volgens het station voor radio- astronomie hier was de Venus-5 na zeven uur de danmpkring binnengedrongen. Twintig minuten later werden de signalen van de uitgestoten capsule opgevangen. Deze signalen bleven binnenkomen tijdens de afdaling per parachute naar het Venusoppervlak. Morgen rond dezelf de tijd zal het Sovjetruimtevaartuig, Venus-6 de planeet naderen. Op deze manier zullen Venera 5 en 6 een zachte landing maken. Tijdens proeven met zachte leunding van Venera 4 werd in de Sovjet-Unie deze opname gemaakt; vliegen, gelanceerd. De eerste keer mis lukte dit, maar de twee laatste vluchten a succesvol. Zelfs kan van de derde ;d worden dat dit toestel alles bij el kaar meer geheimen wist te ontsluieren dan de Russische insfcrumentendragers. die natobene de atmosfeer binnendrongen. Verdeling Overigens hebben de Verenigde Staten dit jaar het Venusonderaoek door middel satellieten gelaten voor wat het is. Wel zijn momenteel twee capsules van het type Mariner op weg naar de planeet Mars, die ze eind juli, begin augustus, op 3200 kilometer zullen passeren. Naar aanleiding van het feit. dat de Russen op htm beurt geen Marssateliieten hebben gelanceerd, wordt door sommige nemers het vermoeden uitgesproken dat dit wel eens het gevolg zou kunnen van een geheime overeenkomst tus- de Verenigde Staten en de Sovjet- Unie. volgens welke beide landen elk een deel van het onderzoek der nabije planeten (Van onze correspondent Lucas Kleijn) PARIJS De socialistische kandidaat voor het president schap van de republiek Gaston Defferre, tevens burgemeester van Marseille, heeft op Hemelvaartsdag een goede slag ge slagen. Manoeuvreren is hem, raszeiler, toevertrouwd. In een Het was in Parijs tussen deze twee be kende politici een historische goedvoor- bereide ontmoeting. „Tijdens de oorlog", zei Defferre. „was ik in Londen, waar generaal De Gaulle mij had gezegd dat hij Mendes France graag als minister van Economische Zaken in zijn voorlopige regering wilde opnemen. Ik probeerde Mendes France daartoe over te halen maar Mendes France gaf er voorkeur aan om piloot bij de R.AJP. te blijven en nog diezelfde avond zat hij in een bombarde mentsvliegtuig op weg naar Duiteland." Dat verhaal zal het bij de Franse kie zers natuurlijk goed doen, want het zijn twee vliegen in een klap: minister onder De Gaulle en piloot tegen Hitier. De po sitie van het tandem DefferreMendes France zou daardoor niet onbelangrijk worden versterkt. Mendes France neemt in Frankrijk een speciale positie in. In bekwaamheid doet hij voor niemand onder. Zelfs niet voor Pompidou. Geen blad papier of aantekening had hij op het spreekgestoelte nodig om een briljante speech te houden en in felle debatten zijn vijanden van repliek te die nen. Alle dossiers kende hij uit zijn hoofd. Hij was de man die het Franse expeditie- leger na de militaire nederlaag in Tndo- China (Dien Bien Phoe) van totale ver nietiging redde en de akkoorden van Ge neve sloot. Ook was hij de wegbereider van de onafhankelijkheid van Marokko. Hij begreep, dat er in de Kamer onder sterke druk van De Gaulle in Colombey- Les-Deux-Eglises geen meerderheid is vinden was voor de E.D.G.. de Europese defensiegemeenschap. En hij stak geen hand uit om die gemeenschap te redden, maar om dat verlies goed te maken sticht te hij de Westeuropese Unie met Engeland als lid. ter controle op de Duitse herbe wapening. Blaffen In het begin van haar bestaan was deze Westeuropese Unie niet veel meer dan assepoester, maar onbewust blies De Gaulle daar volop leven in door er met volle muziek uit weg te lopen. Nog horen en zien wij de haat van zijn tegenstan ders, toen Mendes France in de Kamer ten val werd gebracht. Bleek stond hij op de tribune en wilde na de fatale stemming nog een paar waarschuwende woorden laten horen, maar de jachthonden roken bloed en overstemden door hun geblaf de eenzame man op de tribune, die de wijs te partij koos en de paar treden afdaalde naar de uitgang. In dat geblaf stak veel antisemitisme, want de drie grote demo nen van Frankrijk: clericalisme.amtdole- ricalisme en antisemitisme zijn nog lang (ADVERTENTIE) 'Zeker niet die mevrouw die vorige week voorde verandering eens géén King Corn nam King Corn wordt elke nacht overal;inNederland vers gebakkenen komt dus dagelijks vers op tafel. King Corn blijft dagen langer vers. King Cbm ..."t enige dat u weggooit, is de verpakking (alleen King Com kan dat zeggen) GAZA (AP) In verschillende delen van Gaza zijn gisteren handgranaten ont ploft waardoor 35 Arabieren werden ge wond. Het was de ergste golf van Ter reur in de Gazastrook sinds de oorlog van 1967. Onder de mensen die in ziekenhuizen zijn opgenomen bevinden zich twee Isra ëlische burgers. Op de Noesseirat markt te Gaza ont«- ploften de granaten temidden van hon derden mensen die bezig waren hun pro- dukten naar de markt te brengen. In Arabisch Jeruzalem werd 'n granaat ge worpen naar een Israëlische agent. (Van een onzer redacteuren) BRUSSEL. „De spanning tussen het centrum te Rome en de kerfc van de periferie is reëel en ze schept een ernstig onbehagen. Ik geloof dat het fundamentele probleem dat ons scheidt, een theologisch probleem is, een van meet af verschillende kerkopvatting". Aldus kardinaal Suenens (64), aartsbisschop van Mechelen-Brussel in een interview, dat dezer dagen in de Internatio nale Katholieke Informatie is ver schenen. Hij meent dat de kerkleer die door het concilie is uitgewerkt, onvoldoende tot de leiding van de Kerk en meer bepaald tot de Ro meinse curie is doorgedrongen. „In het centrum blijft de overheersen de tendens sterk gekenmerkt door een formalistische, juridische kijk op de din gen" zegt kardinaal Suenens. Dit in te genstelling tot de visie die van de peri ferie uit naar het centrum gaat: „De ze ziet de Kerk allereerst als een evan gelische werkelijkheid in haar diep gees telijk en sacramenteel mysterie". Een en ander wreekt zich in de ver houding tussen pauselijk primaatschap en bisschoppelijke collegialiteit. Kardi naal Suenens meent, dat Vaticanum II, de consequenties van de nieuwe visie voor de Paus onvoldoende heeft uitge werkt: „Dat is een ernstige leemte waar we op het ogenblik mee te kam pen hebben". Volgens hem iïioeten de particuliere kerken openlijk en collec tief geraadpleegd worden bij het opstel len van documenten, die een levensbelang zijn voor de hele kerk. Bisschop De bisschop, die zich hoofd van zijn plaatselijke kerk weet, kan voor moei lijke problemen komen staan, bij het bepalen van zijn houding tegenover het centrale gezag, bijvoorbeeld wanneer de wensen van die kerk stuiten op bestaan de kerkelijke wetten. „Men zal hem vragen de wegen vrij te maken en hij zal moeten antwoorden dat er geen mogelijkheid bestaat, de uni versele wetten plaatselijk aan te passen, dat experimenten, die zouden kunnen leiden tot en soepeler toepassing van die wetten niet toegestaan zijn, dat de wet tot nader order voorrang geniet boven de ei6en van het concrete leven een dramatische situatie, die de armslag van de naconciliaire pastoraal beknot en de kritische proteststromingen in de hand werkt, die per fas et nefas (zonder on derscheid) de politiek van het voldon gen feit aanprijzen". Kardinaal Suenens kan het binnenker kelijk protest wel begrijpen, gezien de rechtsdwang, waaronder de gelovigen lange tijd hebben geleefd: „Onze wet geving was en is nog steeds verschrik kelijk ten achter bij de evolutie van het leven". Hij vergelijkt haar met een gletsjer, die verhindert dat de planten uitschieten. „Van die rechtsdwang moet men zich rekenschap geven, indien men het waarom en de kracht van de huidige reactie wil begrijpen". Een oplossing ziet de kardinaal in de erkenning van het subsidiariteitsbeginsel en in de in voering van zogeheten kaderwetten, die ruimte laten voor een nadere uitwer king in de verschillende kerkén. Pauskeuze Hij meent dat de wijze waarop de Paus gekozen wordt, opnieuw moet worden bezien in het licht van de bisschoppelijke collegialiteit. Dit geldt ook voor de keuze der kardinalen: men voelt het onbeha gen iedere keer dat een nieuwe bevor dering van kardinalen wordt aangekon digd. „Het is een voorbeeld van een be slissing die aangenomen wordt volgens criteria die niemand kent, buiten alle dialoog om". Kardinaal Suenens wil kritiek op het pausschap niet verwarren met kritiek persconferentie heeft liü aangekondigd, dat wanneer hü 15 juni tot president van de republiek wordt gekozen, hü Mendes France tot eerste minister zal benoemen. Mendes France zat naast Defferre en bevestigde in een korte toe spraak wat de burgemeester van Marseille had gezegd. niet uitgebannen. Zij vergiftigen ook he den nog het politieke leven van het land. Het zwaarste argument van de communis tische kandidaat Duclos tegen Poher luidt: „Hij is een olericaal". Wij citeren letterlijk. Ondanks zijn vijanden heeft Mendes France in Frankrijk een goede naam be houden. Speciaal bij het kader, de onder wijzers en ook bij de jeugd. Dat hij in de meidagen meed emonstreerd e met de linkse studenten hebben de communisten hem nooit vergeven. Toen hij zich in die bewogen dagen toen het politieke leven van De Gaulle en van Pompidou aan een zijden draad hing. bereid verklaarde onder Mitterrand eerste minister te worden, scholden de communisten hem uit voor „kwakzalver" en „wonderdokter". Tot diep in de nacht zaten de Fransen te luisteren naar een gepassioneerd radio debat tussen Mendes France eu de vech tersbaas Charls Debré in 1965 en and er tussen Mendes France en Pompidou. Mendes France verspeelde zijn kamerzetel maal in 1967 naar een opwindend debat voor Grenoble en leed een nog veel groter verlies toen hij zijn intelligente vrouw ten grave droeg. Hij werd een eenling, een roepende maar tegelijk schrijvende in de woestijn van het gaulMsme. Het is niet alleen voor de Franse link' zijde maar voor geheel Frankrijk te hopen, dat deze békwame en integere figuur weer een politiek dak bo ven zijn hoofd krijgt. Dat ls mogelijk ge worden met de gematigde Defferre. Want Mendes France en de vroegere secretaris van de Franse socialistische partij Guy Mol let waren vijanden. De een wilde niet dienen onder de ander. Ander doel Met Mendes France heeft Defferre nog een heel ander doel. Defferre is verstan dig genoeg om tc begrijpen, dat hij bij de tweede ronde op 15 juni tegen Poher geen enkele kans maakt. Maar Defferre kijkt veel verder. In 1965 bij de toenmalige pre sidentsverkiezingen was Defferre eveneens kandidaat voor het Elysée. zij het voor korte tijd. In die dagen had hij het plan de zogenaamde grote federatie op te rich ten, bestaande uit socialisten, liberalen en progressieve katholieke democraten. Aan die federatie zou iedere groep ge leidelijk een stuk eigen souvereiniteit overdragen ter voorbereiding van een Franse arbeiderspartij, naar het voorbeeld van de Britse Labourpartij. De tijd was er door twee van de drie bovengenoemde de monen nog niet rijp voor. De grote fede ratie mislukte en Defferre trok zich op zijn burgemeesterspost terug, in afwach ting van beter weer. Die betere tijd achis hij thans gekomen. Zijn eerste doel is om bij de stemming van 1 juni met Mendes France de Franse communist Duclos te overtroeven. Proefstemmingen gaven tot dusver Defferre en Duolo6 ieder tien pro cent. Slaagt Defferre er in zijn eigen per centage op vijftden te brengen en dat van Duclos op tden te houden dan brengt hij het Franse communisme een grote neder laag toe. Poher zal daar met arendsogen naar zitten kijken, want hoe meer het tandem Defferre—Mendes France wint, des te onafhankelijker wordt Poher van linkse gaullisten en des te minder gaat het verwijt op van Pompidou, dat hij, Poher. staatshoofd wordt met steun van de communisten. Het centrum kan dan opschuiven naar links, in plaats van naar rechts. Slagen al deze plannen dan kan het Franse socialisme eindelijk bevrijd worden van de zware communistische hy potheek, waardoor het tot onmacht werd gedoemd. Het Parijse boulevardblad France Sou- wijdde aan Hemelvaartsdag een politieke prent. Men ziet een gelukzalige Poher ten hemel varen. Pompidou probeert hem aan zijn witte hemd tegen te houden en roept.: „Hela, helaDefferre zingt terzijde halleluja en de kleine Duclos sohreeuwt: „Ho. ho op de curie als systeem. Als het paus schap zou zijn vrij gemaakt van eer buitensporig centraliserend systeem zoi het zijn zending beter kunnen vervul len. „Welk een ideaal ontmoetings oord zou Rome zijn, als men nabij de koepel van Sint-Pieter plekjes voor uit wisseling en informatie vond, waai men zich niet zou hoeven rechtvaardi gen als men niet allemaal van dezelfde eendere gedachte was; waar men der vrees zou spreken over wat er moeten gebeuren, om de Kerk bij haar zending te helpen. Er weegt niets op te gen persoonlijke contacten, die mis standen soms la minute uit de weg ruimen eri zoveel meer waard zijn dan schriftelijke rapporten, verondersteld zelfs dat het voorbeelden van objectivi teit zouden zijn en niet, zoals wel ge beurt. holle of bolle spiegels". Nuntius De kardinaal laat zich verder kritisch uit over het statuut van de nuntii vindt hun functie „niet vrij van proble men", vooral op .binnenkerkelijk gebied. Als er echt broederlijke betrekkingen tussen de Paus en de bisschoppenconfe renties bestaan „zal het dan nog nodig zijn, een permanent inspecteur bij het episcopaat van elk land aan te houden?' Tot slot ziet kardinaal Suenens ruimte voor het binnenkerkelijk protest. „Het is in de allereerste plaats een veront ruste oproep, ons vrij te maken van al wat in onze structuren en in onszelf niet beantwoordt aan de christelijke (Van o e correspondent) BEIROET In Bagdad zijn gisteren tien Irakezen, allen islamitische Arabie ren, ter dood gebracht op beschuldiging van spionage voor Israël, Iran en de Verenigde Staten. Volgens radio Bagdad maakten negen van de tien mannen deel uit van drie afzonderlijke spionageorganisaties. De eerste bestond uit vijf soldaten en bur gers en werkte voor Israël en Iran. De tweede, een luchtmachtofficier en een burger, werkte voor Israël en de Ver enigde Staten. De derde, twee soldaten, werkte alleen voor Israël De tiende man was tijdens het eerste proces tegen spionnen in februari samen met veertien anderen veroordeeld, maar had uitstel van executie gekregen. TheGuanfeo

Leidse Courant | 1969 | | pagina 7