AANGRIJPENDE „BEGRIJPT U NU WAAROM IK HUIL...' De Block gaat met Verblifa praten S)eGcidAc(Soii^CMit Zomerprogramma van de NTS: Bewoners van X Grote Dierenbos gaan drie maanden op vakantie Excuses aan H. Bakker van minister 1 Frans Hals gestolen DB LEIDSE COURANT VRIJDAG 16 MEI ici VRIJD/ Kamer lust hogere accijns ook al niet \TAAK gebeurt het, dat ons Nederland- se parlement in de schriftelijke voor bereiding van een Kamerdebat de indruk maakt verwoed te blaffen, maar dat bij openbare behandeling er toch niet gebe ten wordt. En niet altijd is het zo, dat het schriftelijk antwoord van een minis ter of staatssecretaris dan de oorzaak ervan is, dat de dames en heren volks vertegenwoordigers besluiten om hun kritiek maar wat in te binden. Gaat het zo ook weer met het voorne men van minister Witteveen om per 1 juli de accijns op benzine, bier en alco hol met elf procent te verhogen? De Nederlandse burger zal dan zijn ver trouwen in het parlement wel weer eens een deuk erbij zien krijgen, tenzij het kabinet ditmaal op de schriftelijke kri tiek van de Kamerleden eventuele ver keerde meningen duidelijk weet te weer leggen. Want de kritiek op het accijnsverho gingsplan van de Tweede Kamer liegt er in het voorlopige Kamerverslag niet om. De Kamer maakt de stellige indruk dat ze met een heel ruime meerderheid de hogere accijns niet lust en dat minister Witteveen met zware argumenten zal moeten komen om alsnog een Kamer meerderheid achter zijn plan te krijgen. lT\E kritiek valt feitelijk in twee grote ^groepen argumenten uiteen: in de eerste plaats wil de Kamer eerst wel eens bewezen zien dat minister Witte veen voor het lopende budget jaar deze accijnsverhoging nodig heeft om de ex- tra-N.A.V.O.-rekening te kunnen beta- Precies zoals wij al enkele weken ge leden opmerkten, vinden ook vele Ka merleden, dat de heer Witteveen eerst maar eens met een duidelijke tussen tijdse nota moet komen inzake de uit gaven en inkomsten over het lopen de jaar. Waneer hij bijzondere uit gaven heeft, maakt de kanselier van de schatkist van zijn hart geen moordkuil. Maar heeft de schatkist ook geen bij zondere meevallers? Zo ja, zouden die dan niet voldoende kunnen zijn om het tot 1 januari 1970 met de reeds gevo teerde gelden te kunnen uitzingen, zodat de Kr»"- - -'an de kwestie va-" "ns- verhoging kan be-- -1!i=pn bin nen het kader van de volgende jaarbe groting en de daarmee verbonden belas tingplannen van de regering? Bij sommige Kamerleden speelt dan ook nog de vrees mee, dat minister Witte veen te optimistisch is wanneer hij ver wacht dat uit de maatregelen die hij voor 1 juli vraagt, de kosten van het le vensonderhoud slechts met één tiende procent verder zullen stijgen. In de eer ste plaats kan het best eens gebeuren dat met name door de benzineprijs verhoging met 4 cent per liter bepaal de kosten weer doorberekend gaan wor den en dan is één tiende procent zo eeri heel procent geworden. Bovendien zou men kunnen stellen dat de overheid in een periode waarin ze elke ondernemer en detaillist die zijn prijs verhoogt met een proces-verbaal bedreigt, alles op alles moet zetten om zelf de prijzen rust te laten houden. "p^EN tweede hoofdgroep van bezwaren van de Kamer ligt bij de overweging dat de voorgenomen accijnsverhoging in Europees verband een eenzijdige maat regel is, waardoor bepaalde verhoudin gen gevaarlijk scheef beginnen te lig- Terzake van de benzine wringt dit feitelijk nog het minst; want op dit ge bied hebben ook andere Europese lan den de weg naar het „plukken" van de benzinegebruiker weten te vinden. Wel zal 't gevolg van het stijgen van de benzineprijs in Nederland zijn, dat de concurrentie met Duitsland nog ernstiger gaat worden en dat de benzinepompen in het grensgebied met Duitsland wel kunnen gaan sluiten. Met de accijns op alcohol en op bier ligt de discrepantie tussen Nederland en de andere Europese landen evenwel nog duidelijker. Vooral de accijns op bier. Met Italië en daar is het biergebruik gering staat Nederland nu al eenzaam op een hoge top en men kan zich met reden de vraag stellen, hoe het na een verdere verhoging van deze fiscale druk nog ooit in Europa tot een rede lijke harmonisatie van de accijnsen moet komen. Met de B.T.W. hebben we, nu Nederland zich in de voorhoede heeft geschaard, ook al niet zulke plezierige ervaringen. Leest men in het voorlopig Kamerver slag al deze kritiek, dan krijgt men de indruk dat" bij de openbare behandeling ook alle Kamerleden met een poster „pro test" op hun auto naar het Binnenhof komen en misschien zelfs met een flesje bier en een kruik gedistelleerd met op het etiket woorden van afkeuring. Het zou wel leven in de ditmaal politieke brouwerij brengen! TV AAR onze mening stemt de kritische stemming van de. Kamer evenwel niet in de eerste plaats voort uit mede lijden met de benzine-, bier- en jene- verprijs. Zelfs niet wanneer in deze kritiek bij menig parlementariër ge paard gaat de. mening dat men voor iets als extra-belasting vanwege defensiekos- ten iet bepaalde categorieën burgers' moet laten opdraaien. Wij geloven dat de kritische stemming van de Kamer veeleer uitgelegd moet worden als kritiek op het totale budget beleid van de regering. In deze kwestie der accijnsverhogingen werpen de moei lijkheden die bij de volgende miljar dennota verwacht worden inclusief de kwestie van de omstreden verlaging van loon en inkomstenbelasting hun schaduwen reeds vooruit. De éne groep Kamerleden blijft fel te gen belastingverlaging voor andere groe pen dan de minst betaalden opponeren; een andere groep ziet liever niet, dat het kabinet haar fiscaal beleid in stukjes versnippert omdat de kans op sterke neerwaartse druk op de overheidsuitga ven als maar minder wordt; weer een andere groep maakt zich zorgen over de gevolgen van Nederland eigen belas- tingsbeleid op de Europese harmonisa tie. Maar hoe dan ook: bijna iedereen heeft ditmaal kritiek. En Kamer plus minister zullen met krachtige argumen ten moeten komen, willen ze de burger, wanneer het kabinetsplan nu geslikt wordt, het „waarom" hiervan duidelijk maken. Doen ze dat niet, dan kan heel Nederland wel met een bordje „protest" voor de regering én volksvertegenwoor diging samen gaan lopen. Excuses door anderen IIEMELV AARTSDAGAVOND heeft de KRO op een merkwaardige, maar toch wel duidelijke manier de fouten in de belangrijke reportage over het op de Haagse Schilderswijk toegespitste krot woningprobleem op het scherm gebracht: in de Brandpuntrubriek kwamen wijkbe woners vertellen, wat er fout geweest was aan de KRO-uitzending. We kregen de indruk dat ondanks mr. Van Doorns vroegere verklaring dat hij volledig achter de film stond excu ses werden gemaakt via de mond van anderen. Ook de Brandpuntreporters namen met hun schaarse opmerkingen niet als eindindruk weg, dat de reportage over de Haagse krotwoningenwantoestand deels haar doel gemist heeft, omdat op een verkeerde manier deze uitzending was gemaakt en omdat men de erbij betrokken persoon te direct op het scherm bracht. Het slot van deze Brandpuntreportage was een sneer op het Haagse gemeente bestuur. We zijn bet met Brandpunt er over eens. dat gemeentelijke overheden ook de Haagse het krottenproblem dik wijls met een fluwelen handschoen pro beren aan te pakken, terwijl alleen een ijzeren vuist baten kan. In het onderha vige geval deed de Brandpuntkritdek even wel ook weer niet zo sympathiek aan. De kijker zal vermoedelijk de indruk gekre gen hebben van „De KRO een kat, dan ook de Haagse gemeentebestuurders!" En dat heeft allemaal niets meer te maken met de bedoeling waarmee de KRO de aandacht op de woningmisère heeft willen vestigen. T yphusepidemie in Oostenrijk LINZ (AP) De dienst voor volksge zondheid In Linz. de hoofdstad van de provincie Opper-Oostenrijk, heeft de hulp van het Rode Kruis ingeroepen om tien tallen personen die aan tyfus lijden, in ziekenhuizen te doen opnemen. Een tyfusepidemie van ongekende om vang teistert op het ogenblik Opper-Oos tenrijk. Gisteravond lagen de afdelingen voor besmettelijke ziekten in alle grote ziekenhuizen in de provincie vol. Het aantal gevallen bedroeg toen bijna 300. Ambulances van het Rode Kruis rijden af en aan naar Freistadt, waar een deel van het plaatselijk ziekenhuis gereedge maakt is om te dienen als isolatie-afde ling voor nieuwe patiënten uit andere de len van de provincie. Het zwaarst ge troffen is Linz, waar honderd tyfuslij- ders in het stedelijke ziekenhuis zijn op genomen. I Beelden op gras heet de tentoonstelling, die van 22 mei tot en met 31 augustus wordt gehouden in de tuin van het ANWB-gebouw, Wassenaarseweg 220, Den Haag. De vijf deelnemende beeld houwers zijn.: Jef van Leeuwen, Eric Boot, Phil van der Klundert, Snoeck en Pim van der Maas. DÖPFNER IN ROTTERDAM ROTTERDAM, (K.N.P.) Op 14 mei, precies 29 jaar nadat de Duitsers de city van Rotterdam bombardeerden, werd dc gedachteniskerk „Wederkomst van de Heer" aan dc Reyerdjjk in Rotterdam- IJsselmonde, geconsacreerd. Voor deze gelegenheid was ook kardinaal Döpfncr van MUnchen naar Rotterdam gekomen om daar het monument in te wijden, dat In de kerk is opgericht. Hierin is de verzoening gesymboliseerd ran vriend en vijand ter nagedachtenis aan de gesneuvelden van de laatste wereldoorlog. Kardinaal Döpfner sprak ever de wederrechtelijke inval, die be- ■chamend was voor alle Duitsers. De consecratie van de kerk mondde uit in een eucharistieviering in concele bratie, waarin de kardinaal voorging. Om die reden werd dit ook een Latijnse mis viering! HILVERSUM Jacob de Uil co al le dieren uit het Grote Dierenbos gaan op 1 juni met een welverdiende vakan tie. Kapitein Zeppos neemt op 17 juni afscheid. Alexander Scott en Kelly Ro binson keren op 27 mei met „Dubbel spion terug". Een serie opvallende do cumentaires over „de 21e eeuw" (waar mee in 't winterseizoen 1967-1968 een begin werd gemaakt) wordt op 16 juli wekelijks met een nieuwe afleve ring voortgezet. Dit zijn enkele van dc belangrijkste veranderihgen die het NTS-programma voor het komende zo- i heeft. De NTS zal met ingang van 1 juli aanstaande de uitzendingen van de kleu terserie „De fabeltjeskrant" tot 1 sep tember onderbreken. De voornaamste reden hiervoor is gebleken in de nood zaak om het producerende team enige tijd vakantierust te gunnen, tijdens wel ke periode het zich tevens kan voorbe reiden op de uitzendingen na 1 septem ber. In juni, juli en augustus wordt „De fabeltjeskrant" vervangen door de Franse poppenserie „Plum-plum", die evenals de Fabeltjeskrant in kleur wordt vertoond. Op zondagmiddag worden uitgezon den Eurovisiereportages, sportreporta- ges en jeugdprogramma's. Tot de laat ste behoren onder meer documentaires uit een door de Eurovisielanden gepro duceerde serie. Op 1 juni wordt begon nen met de Nederlandse bijdrage die door Johan Blansjaar werd gemaakt en die de bedoeling heeft de jeugd in an dere landen te informeren over de be tekenis van de Deltawerken. In het zondagmiddagprogramma is voorts weer plaats ingeruimd voor de korte journaaluitzending, 't weekjour- naal en de verkeersinformatie. Het tijd stip van uitzending van NTS-Sport on- Dubbelspion terug In het dinsdagavondprogramma van de NTS op Nederland 2 keert „Dubbel spion" terug op het vanouds bekende tijdstip (20.20 tot 21.10 uur). Op dins- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De ministers De Block (Economische Zaken) en Roolvink (So ciale Zaken) gaan praten met de di rectie van Thomassen en Drijver-Ver- blifa N.V. om te zien of het oordeel van de onafhankelijke deskundigen, die moeten bekijken of de voorgenomen fabrickssluitingen wel juist zijn, nog een rol kan spelen bij de uitvoering van het directiebesluit Dit is het concrete resultaat van een uitvoerige discussie die de Tweede Ka mer woensdag j.l. over deze zaak voer de bij een interpellatie van de heer Bakker (C.P.N.) over de voorgenomen sluitingen in Krommenie, Utrecht, Dor drecht en Leiden. In totaal dreigen hierdoor 900 werknemers te worden ont Parachutisten patrouilleren bij Wiisselmeren DJAJAPOERA, (A.P.) In de bergen van het oerwoud rond de wisselmeren jagen legerpatrouilles op leden van op standige stammen en brengen hen terug naar hun dorpen, zo hebben missionaris sen verteld i, die donderdag voor het eerst sinds de opstand eerder deze maand een vlucht naar Enarotali moch ten maken, zeiden dat de militairen, hoofdzakelijke paratroepen, de toestand in het gebied meester zijn Zij vertelden dat Enarotali en de omringende dorpen „Spookplaatsen" zijn geworden na het vertrek van de inheemse bevolking. slagen, waarvan 428 in Krommenie, De discussie mondde uit ding van onder meer een motie Wiel- draaijer (PvdA) waarin de regering ge vraagd werd de directie te bewegen het besluit tot sluiting op te schorten en te onderwerpen aan het oordeel van de onafhankelijke deskundigen. Alleen de Boerenpartij stemde tegen deze motie. Aanvankelijk stond ook in de motie, dat de regering geen rijkssteun zou mogen geven aan uitbreiding van bestaande vestigingen zolang de directie niet be reid was de voorgenomen sluitingen op te schorten. De heer Wieldraaijer schrapte deze passage om de motie voor de regeringspartijen en minister De Block aanvaardbaar te maken. Er is namelijk al op 30 januari j.l. een brief van Thomassen en Drijver bij minister De Block binnengekomen, waarin stond dat tezijnertijd een officiële steunaan vraag voor een fabrieksuitbreiding in Hoogeveen zou worden ingediend Mi nister De Block wilde die aanvraag niet de pas afsnijden terwille van de werkgelegenheid in het probleemgebied Hoogeveen. Het was deze brief die minister De Block al in het begin van het debat da nig in moeilijkheden bracht. Tegenover de communist Bakker hield de minister namelijk aanvankelijk herhaaldelijk staande dat hem geen officiële steun aanvraag van Thomassen en Drijver bekend was. De heer Bakker zag zich toen genoodzaakt publiekelijk te ver klaren, dat minister De Block hem in een telefoongesprek op 24 april j.l. had gezegd, dat er wel een aanvrage was binnengekomen. Hij verzocht de verga dering te schorsen om minister De Block gelegenheid te geven dit uit te zoeken. Na de schorsing moest minister De Block bekennen dat hij zich in zijn te lefoongesprek met de heer Bakker had vergist door te spreken over een „aan vrage", terwijl de brief van 30 januari j.l. alleen maar een „voorlopige aan melding" bevatte: De minister maakte de heer Bakker zijn excuses voor zijn onduidelijkheid op dit punt en beloofde de Kamer de bewuste brief ter inzage te geven. De aanvraag zelf zal t.z.t. door de minister normaal getoest worden aan de alge- i geldende normen. dag 27 mei kan men de kennismaking met Scott en Kelly hernieuwen. Na „Dubbelspion" worden in deze zo mermaanden documentaires uitgezon den, nu en dan afgewisseld met onder neer het programma „Ik vind dat". De ivond wordt evenals in het afgelopen 'winterseizoen besloten met Eurovisie- uitzendingen in de serie „Verbinding met. In de vooravond blijft kapi tein Zeppos nog tot en met 17 juni daar na wordt begonnen met „Woobinda" een Australische jeugdserie over de be levenissen van een dierenarts. Op de woensdagen van 4 juni tot en met 2 juli zendt de NTS weer Holland Fes tival-magazines uit. Op woensdag 9 juli is een deel van de avond gereserveerd voor de finale van het Songfestival in Scheveningen. Met ingang van 16 juli wordt op woensdagavond de serie „De 21e eeuw" voortgezet. De hoofdschotel van de avond wordt als vanouds ge vormd door een speelfilm, en enkele malen zal ook een programma worden getoond uit de kunstserie „Eigentijds". Burgemeester klaagt Simon van Collem aan HEEMSTEDE (ANP) De burgemees ter van Heemstede, mr. A. ridder van Rappard, heeft zich met een brief tot de Raad voor de Journalistiek gewend waarin liy vraagt Simon van Collem ter verantwoording te roepen. De burgemeester voelt zich ten zeerste in zijn goede naam aangetast doordat Simon van Collem volgens hem onjuiste mededelingen heeft gedaan tijdens de televisieuitzending voor de Emmer actie op vrijdag jl. Van Collem zou ge zegd hebben dat de burgemeester zijn neus had opgehaald in Heemstede toen de emmer werd voorgehouden. Volgens de burgemeester zou Simon van Col lem getracht hebben hem te bewegen tijdens een receptie van de Haarlemse burgemeester inhet Frans Hals Mu seum een gift in de emmer te depo neren. Er was echter afgesproken dat er niet gecollecteerd zou worden. Van Collem heeft de burgemeester laten aanwijzen door een bezoeker en is op hem afgestapt. Maar omdat er op de receptie niet gecollecteerd zou worden, ging de burgemeester niet op de geste van Van Collem in. Door de mede deling voor de televisie heeft de bur gemeester vele brieven uit het land ontvangen met grove beledigingen. Hij betreurt dit omdat hem de actie sym pathiek voorkomt, aldus de mededelin gen in de brief aan de Raad voor de Journalistiek. Kunstschandaal in Sovjet-Unie MOSKOU (Rtr) De Prawda, het orgaan van de Russische communistische party, heeft donderdag een schandaal ont huld, waarby omkoperij en veel te hoge honoraria voor kunstenaars een normaal verschijnsel zouden zi.in geweest. Het blad richt een aanval op de Stichting voor Schone Kunsten in de Sovjet-Unie die kunstenaars opdrachten geeft en hen be taalt voor hun werk. Functionarissen van de stichting die door het blad worden uitgemaakt voor zwendelaars en dieven, zouden op drachten waaraan hoge honoraria waren verbonden, aan vriendjes hebben ge geven en onbekende en jonge kunstenaars in de kou hebben laten staan. De corruptie had zich in het hele land voorgedaan, onder meer in Moskou, de Oekraine, Centraal-Azië en de Kaukasus. Functionarissen van de stichting hadden niet alleen fabelachtige hoge honoraria vastgesteld maar ook zo met de werk- classificatie gegoocheld dat typisten in dienst van de stichting het salaris van een ingenieur kregen. Voorts hadden zij kunstwerken gestolen die voor de uitvoer bestemd waren. Een groep kunstenaars die drie dagen gewerkt had aan een onderstuk voor een standbeeld in een park te Frunze in Kirgize, had hiervoor 15.000 gulden ge kregen en een beeldhouwer die vijf maanden gewerkt had aan een beeld voor een collectieve boerderij, ontving hier voor ruim 90.000 gulden. De Prawda dringt aan op spoedige reorganisatie van de stichting. LSD-ervaring met Louis van Gasteren Onder dc titel „Begrijpt u nu waarom ik huil" heeft Louis van Gasteren in nauwe samenwerking met de Leidse hoogleraren in dc psychiatrie prof. dr. J. Basliaans en prof. dr. N. Speyer een film gemaakt van ruim een uur over de mogelijkheid een psychotherapeutische behandeling met LSD 25 te ondergaan. Zeseneenhalf uur lang legde Van Gasteren met twee camera's de reacties vast van een verzetstrijder, die na vier jaar concentratie kamp, jarenlang geen communicatie meer had met zijn omgeving en nu in de eerste van vyf LSD- sessies inniger tot zichzelf tracht te komen. Uit de dertien uur filmmateriaal ontstond een aan grijpend document, dat woensdagochtend in hel Haagse Metropoletheater in aanwezigheid van H.M. Koningin Juliana en tal van genodigden zijn eerste vertoning beleefde. Het komt slechts zeer zelden voor dat leden van het koninklijk huis de première van een korte film bijwonen de laatste maal was de vertoning van Nico Crama's „De hoge Veluwe" waarbij prins Claus aanwezig was maar de aanwezigheid van koningin Juliana bij deze gelegenheid was ver klaarbaar. Wat Van Gasteren ons in één uur toont is het on noemelijke leed, waarmee vele gevangenen, die de concentratiekampen overleefden, heden ten dage nog te kampen hebben. Zij hebben zich tijdens hun verblijf aldaar trachten af te sluiten voor het leed om hen heen, met de vaste wil zelf deze gruwelijke ervaring te overleven. Terug in de geordende maat schappij bleek het vaak onmogelijk hun omgeving het pantser van al die jaren af te leggen. Niet in staat hoe zeer zij dit ook wilden tot een ge woon menselijk contact. Niet voor miets roept de verzetstrijder Joop tijdens de LSD-sessie voortdu rend uit: „Jullie begrijpen me niet. Hoe kan ik jullie overtuigen van al dat leed. Ik wilhet wel kwijt, maar ik weet niet hoe ik het kwijt moet". De film begint conventioneel met een man. die al wandelend door de tuin van zijn concentratie- kampervaringen vertelt, geïllustreerd met bekende, buitgmaakte journaalopnamen. Maar dan komt de vrouw van de man in close-up aan het woord en vertelt van de eerste ontmoeting na zijn bevrij ding. Aangrijpend in zijn eenvoud maar geladen met een spanning, die van dat moment de film niet meer verlaat. Tussen de verklarende tekst van professor Bastiaans, die de verschijnselen bij een zgn. KZ-syndroom uit de doeken doet. zien we de reacties van de man tijdens zijn eerste psycho therapeutische behandeling met LSD. In 60 tot 80 meter lange shots zien we hem afwisselend huilen en in machteloze woede met de vuisten bonken. "Wij zien hem wegzakken in een soort apathie en dan weer zijn verleden opnieuw beleven. „Wat doen jullie met me" roept hij vertwijfeld uit en latei- rustiger „Ik hoop dat het geholpen heeft. Voor Na een uur getuige te zijn geweest van deze eerste LSD-behandeling kan het niet anders of de toe schouwer is diep onder de indruk. Van Gasterens grote verdienste is geweest, dat hij alles zo objec tief, bijna terughoudend, heeft vastgelegd. Minder terughoudend is hij op de persconferentie, die na afloop plaats vindt. Koningin Juliana heeft de hofauto bijna een half uur laten wachten om nog met de cineast en de beide professoren van gedachten te wisselen. „Ik heb toch wel erg bin nenskamers gekeken", im -haa» commentaar ge- Professor Bastiaans, maar vooral professor Speyer vonden, dat de film wel voor een non-professioneel publiek vertoond kon worden, maar dan met een gedegen inleiding en een „begeleiding' 'achteraf. Op scholen zou de film b.v. vertoond kunnen worden, maar een t.v.-uitzeliding zou gevaarlijk zijn „om dat hij dan voor vele mensen, die je niet kunt con troleren ernstige gevolgen zou hebben". In 1.957 had professor Bastiaans zo'n 3500 gevallen van een min of meer ernstig KZ-syndroom bij 4000 concentraiekampgevangenen in Nederland gecon stateerd, In 1968 behandelde hij in zijn kliniek zo'n 40 gevallen, waaronder zes oud-verzetstrijders, De man in de film is na vijf LSD-sessies de la tere waren meer succesvol doordat er geen camera was, die afleidde veel beter, hoewel nog niet helemaal genezen, „Ik zat op slot. Nu kan ik weer met mijn vrouw en kinderen praten", heeft de man gezegd, die er na enkele maanden wel tien jaar jonger uitziet. Toch is professor Bastiaans nog al lerminst gelukkig met. LSD. „Het. geeft kans op chromosoom-beschadiging en zodra er een middel ontdekt wordt dat veiliger is, zullen we daar op overgaan. Bij een niet te grote dosering is het gé- vaar uiterst gering". Van Gasteren, die zelf sedert 1960 zo nu en dan LSD gebruikte „Ik probeer alles in dit korte leven, zelfs parachutespringen" had bij de op namen veel nut van zijn eigen ervaringen gehad. „Ik wist ongeveer wat er zou komen". Hij pleitte echter bij LSD-gebruik voor de ontsluiting van de menselijke geest voor medisch toezicht. „Voor e<^n zachte landing in het menselijk contact", voegde professor Bastiaans daar lachend aan toe. Een be- v rijdende lach na een zeer indrukwekkende ochtend. NEDERLAND I (Reclameuitzendingen om 18.56, 19.03, 19.56 en 20.16 uur) NTS •18.50 uur'. De fabeltjeskrant 19.00 uur: Nieuws in het kort NCRV 19.07 uur: Twien, tienermagazine NTS 20.00 uur: Journaal NCRV 20.20 uur: Hier en nu, actualiteitenrubriek 20.45 uur: Cinderella Rockefella, t.v.-show 21.20 uur: Bureau Bristol, t.v.-serie 22.10 uur: The Young Credo Singers NTS 22.40 uur: Tweede journaal TELEAC 23.00 uur: NEDERLAND II STER (Reclameuitzendingen om 18.56, 19.56 en 20.16 uur) NTS •18.50 uur: De fabeltjeskrant 19.00 uur: Nieuws in het kort 19.03 uur: Scala, magazine AVRO 19.30 uur: Info, informatierubriek NTS 20 00 uur: Journaal 2020 uur: Peyton Place, t.v.-serie •21.05 I Love you madley, jazzprogramma 21.40 uur: Televizier, actualiteitenrubriek NTS 22.30 uur: Tweede journaal Televisie morgei TELEAC 10.30 uur: Filmkunde in het voortgezet onderwijs 11.00 uur: En France avec Nicolaj NTS 16.00 uur: Nieuws in het kort VARA 16.02 uur: Dagje ouder, bejaardenprogramma •17.00 uur: Komtdatzien - datzien, jeugdprogr. De met aangegeven programma's zijn kleurentelevisieprogramma's RADIO PROGRAMMA VRIJDAG HILVERSUM I (402 m) NCRV: 18.00 Stereo: Koorzang. 18.19 Uitzending van de Kerk maar Zomers: licht platenprogramma. 21.00 grens: Huisvrouw dagelijks, klank- gevarieerd programm dachte: 18.20 De clericale invloed op onder wijs en volksgezondheid, lezing. VPRO: 18.30 Hee, een programma voor onvolwassenen. 19.10 Jazzrondo. 19.30 Nieuws. 19.35 Criterium: kunst nader beschouwd. 20.00 De gedaante verwisseling, hoorspel. 18.03 Voor de soldat< slagen. 18.30 Grammofoonmuziek. 18.35 Ver- keerstips. 18.40 Grammofoonmuziek. 18.45 >rd. 7.15 Op het (gr). 9.00 Theologische en vliegwerk: tentoonstellingsagenda, dr. Karl Barth. 11.15 Reportage van de Al gemene Vergadering van de CHU te Utrecht. 11.55 Mededelingen. KRO: 12.00 Stereo: Lich- mofoonplatenprogramma voor de milltan KRO: 14.00 PM. een weekblad met veel plaatjes. (16.00—16.02 Nieuws). NRU: 16.30 6-8-6-9: muziek v HILVERSUM de week. KRO: 17.30 I m) VARA: HÜH BI Socialis tisch strijdlied. 7.23 Voor de jeugd. VPRO: 7.54 Deze dag. VARA: 8.00 Nieuws. Aanslui- i..„„..„or/i,»., DU -7 n ins- Moderne kunst naar Osaka DEN HAAG (ANP) De moderne kunst zal een belangrijke plaats inne men in en rondom het Nederlands pavil joen op de wereldtentoonstelling '70 in Osaka. Daartoe zal een aantal kunst werken worden aangekocht of gehuurd, terwijl voorts aan verschillende Neder landse kunstenaars opdrachten zullen worden gegeven tot het ontwerpen van nieuwe kunstwerken voor het paviljoen. Over de keus van aan te kopen kunst werken en het verlenen van opdrachten is uitvoerig overleg gepleegd tussen het team dat onder leiding van prof. J. B. Bakema met de vormgeving van het Ne-, derlands paviljoen is belast en een twee tal deskundigen op dit terrein, namelijk dr. W. Sandberg, oud-directeur van het Stedelijk Museum te Amsterdam en de heer J. Leering, directeur van het Van Abbemuseum te Eindhoven. Alvorens over definitieve opdrachten tebeslissen heeft het stiebtingbestuur, in overleg met het ministerie van CRM, overeenkomstig het advies van genoemde deskundigen, een aantal kunstenaars gevraagd een schetsontwerp in te dienen. Deze kunstenaars zijn: Woody van Amen, Frans Peeters. Wim Schippers, Ray Staakman en Peter Struycken. Het team van vormgevers en de ad viseurs zullen de schetsontwerpen beoor delen en daarna advies uitbrengen aan de leiding van de Nederlandse afdeling, die daarna, mede aan de hand van de budgettaire mogelijkheden, zal beslissen aan wie opdrachten worden gegeven. SALISBURY (AP) Zes schilderijen, waaronder Frans Hals' „Portret van een oude vrouw", dat een geschatte waarde heeft van 75.000 pond (plus mi nus 645.000 gulden) zijn woensdagavond gestolen uit het Longford Castle nabij Salisbury. In het totaal is nu in vier maanden in Engeland voor bijna een miljoen pond (8,7 miljoen gulden aan kunstvoor werpen gestolen. De schilderijen, die woensdag ontvreemd werden en een totale geschatte waarde hebben van 100.000 pond (870.000 gulden) waren het eigendom van de 73-jarige William Pley- dell-Bouverie, Earl Radnor, wiens fa milie sinds 1717 in Longford heeft ge woond. Lord Radnor is een bekende kunstverzamelaar en in zijn verzameling zijn een aantal bijzonder waardevolle Vlaamse en Hollandse meesters. muziek. 11.25 luropese kroniek, lifl )onmuziek. 12.30 Tussen tueel sportnieuws. 13.00 13.11 VARA-Varia. 13.13 Actualiteiten. Stereo: Lichte grammofoonmuziek. 14.00 t laat: programma voor twintigers. 14.35 dio Jazz Magazine. NRU: 15.00 Frs Duits - Engels, een luisterprogramma. Nieuws. 16.02 Blinden en- slechtzienden blinde leraar, lezing. VARA: 16.15 Blu' HILVERSUM KRO: 9.00 Nieuws. 9.02 Djinn: gev rieerd programma. (10.00 en 11.00 Nieuws NRU: 12.00 Nieuws. 12.03 Sklvatoon: info matie over nieuwe langspeelplaten. NCRl BRUSSEL NED (324 m) 12.00 Nieuw 12.03 Gevarieerde muziek. (12.40-12.45 Wee bericht, mededelingen, programma-overziel 15.00-16.00 Ronde van Italië. 15.00 Nieuw 15.03 Feestweg. 17.00 Nieuws, weerbericht i mededelingen. 17.15 Jazz in Europa. Het KRO-programma van zondag j. Mensen van goede wil, heeft zove reacties wakker geroepen dat Bram punt er gisteren op terug moest ko men. Brandpunt begon deze uitzendim met een herhaling van een stukje portage van enkele weken terug, over de Haagse schildersbuurt, wa« een inwoner van deze wijk verte\d< zich een „blanke neger" te voelen ali hij na zijn werk (als bouwvakker) a een miljonairswoning 's avonds na eigen behuizing terugkeerde. We geloven dat heel wat van de v< ontwaardiging na „Mensen van goe wil" oprecht is geweest, omdat het n rendeel van de bewoners van df buurt zich (gelukkig!) niet herkende het getoonde gezin en zich daarrr niet wilde identificeren. Maar Wet fei blijft dat in Den Haag een wijk een inwonertal ter grootte van Goud- ligt waar woon- en leefomstandigheden beneden het peil zijn als anno 1969 ge- eist mag worden. Blijft ook het feit dat dit geen exclusieve Haagse aangelegen- Dit feit betekent een afschuwelijke so- siale misstand. Van die misstand zijo| de bewoners van dergelijke wijk: niet de oorzaak maar wel de dupe. Het was tegen him gedupeerd dat de KRO-film zich richtte. Dat hel door de keuze van juist dit gezin nii helemaal gelukkig uitpakte valt daar bij uiteraard te betreuren. In de uitzending van gisteren werd da een beetje goedgemaakt door met n al te veel nadruk in te gaan op de eveneens te betreuren, relverschijn- selen die op „Mensen van goede wil' zijn gevolgd. Men liet er over het a: gemeen „Schilderswijkers" aan h<| woord die actief en met veel persoon lijke inzet bezig zijn om van de wijk te maken wat ervan te maken valt. Te betreuren vinden we de Brand- puntsc sneer aan de gemeentelijke hcid van Den Haag waarin werd gesug gereerd dat deze zich maar we aan het lot van slecht-gehuisvestcn legen laat liggen. Ook bij die gemeen telijke overheid zullen wel eens foute: worden gemaakt. Maar binnen het ka der van het mogelijke is er in Den Haas enorm gebouwd de laatste tientallen jaren en is dc krotopruiming met krachl ter hand genomen. Bovendii door de gemeentelijke sociale diensten enorm veel werk verzet, vaak pioniei werk dat pas later in andere steden n gevolgd wordt. Hel maatschappelijke kwaad dat de KRO aan de kaak wilde stellen, waarvan wij hopen dat zij het aai kaak zal blijven stellen, wordt niet oorzaakt door gemeentelijke overheden. Het kwaad zit dieper; het is zoal! wij eerder stelden een kwestie verkeerde mentaliteit, van een Iceerd stellen van prioriteiten. Niet door de overheid, maar door ons allemaal. Met voorlichtende, zo indringend mogi lijk voorlichtende, tv-programma kan daar misschien iets aan gedaa worden. telling ièbleki Weet u overigens hoe het komt dat gisteren rechtstreeks hebt kunnen kijken naar die spannende voetbalwedstrijd Manchester UnitedA.C. Milan? Door uw eigen activiteit! De KNVB had hel volste recht om rechtstreekse uitzen ding te verbieden als zij var was dat daardoor de aangesloten clubi rechtstreeks financieel nadeel zouden lijden. U heeft dit „niet genomen" stuurde ingezonden stukken naar krant waarin u de KNVB bedreigde mei boycot van wedstrijden en toto. zorgde ervoor dat de KNVB bakzi.il haalde. U bent, ook met ingezonden stukken, belangrijker dan u zelf som: laat vermoeden zou! V6

Leidse Courant | 1969 | | pagina 2