aullisten ,zien' Poher niet Desillusie rond de Jordaan EIND GAULLISME IN ZICHT? BEZETTEN AULA AMSTERDAM DE DROOM IS VOORBIJ oolvink laat zich e veel wegduwen CELIBAAT IN CHUR OOK IN DISCUSSIE Geen bezwaar presidium rwijt van Kloos in Kamer: Uitkering )W en AWW noet hoger Vredeswerk moet tot leven komen Vrees voor hernieuwde onlusten in W.-Irian Hoge prijs voor collaboratie Too NSDAG 14 MEI 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA I akket Viermaal Alain Poher, waarnemend, president van de Franse republiek, tijdens een rede, waarin hij zijn ideeën uiteenzet. Poher is momenteel de grote kanshebber in de komende presidentsverkiezingen. STTIDFNTFN 1 Studietoelagen vJ-L/l—J-L ^1 J- -LjI i voor Tsjechische (Van onze correspondent Lucas Kleyn) JS Poher, voorzitter van de Senaat, plaats ingend president van de republiek en kandidaat het presidentschap, zit op rozen. Figuurlijk ge- i wordt bij slapende rijk. Gebeuren er geen :iene dingen dan zal bij op vijftien juni op- ingerlr van De Gaulle en definitief president van de republiek zijn geworden. De jongste proef de ming geeft hem bjj de tweede ronde 54 procent Roe 46 procent op zijn tegenstander Pompidou. lleen hijzelf maar ook zijn tegenstanders bla- zijn zeilen. Het heeft op de openbare mening gïj lijzonder pijnlijke indruk gemaakt wat voor e verliezers de gaullisten zijn. De Gaulle zelf reen van het toneel zonder afscheid te nemen t volk en het onder een andere leider be vaart en goede wacht toe "te wensen. De [•blijvende gaullistische ministers noemden voorzitter van de Senaat, maar tijdelijk pre- van de republiek, wat Poher toch grondwet- ivas, kwam hun niet over de lippen. Als waar mee' nd president is Poher ook hoofd van de ge elde macht en toen De Gaulle er' niet meer was, Poher de vinger op de knop van alle Franse ibommen houden. Het heeft na de val van laulle vier dagen geduurd alvorens eerste mi- Couve de Murville en minister van Lands- iging Messmer aan Poher wilden vertellen die knop stond. Praktische betekenis heeft dat niet, omdat er geen atoomoorlog dreigt, het tekent de stemming bij de gaullisten tegen Er heeft ook geen overdracht van bevoegd plaats gehad. Toen Poher op het Elysée stukken over de beste ding van geheime fondsen uit de brandkasten ge haald en verdwenen. De paar keer, dat Poher een vergadering van de ministerraad presideerde, keken de ministers langs hem heen. Gistermiddag bood de plaatsvervangende voorzitter van de Senaat de fracties en commissievoorzitters een déjeuner aan, maar al wie er kwamen, geen gaullisten en com munisten, die Poher ervan beschuldigden uit dat déjeuner een verkiezingsslaatje te willen slaan. Poher heeft er In een paar grote lijnen zijn program ontwikkeld. Voortaan geen twee regeringen meer, een op het Elysée en een in hotel Matignon, zetel van de eerste minister. De president van de repu bliek geeft als animator de grote lijnen van de po litiek aan en het is de regering en de regering alleen die zulk een politiek uitvoert en verantwoordelijk is aan de volksvertegenwoordiging. CAMPAGNE In de komende verkiezingscampagne zal alles draaien om ontbinding van de Kamer. De gaullisten zullen er alles op zetten om Kamerontbinding en nieuwe verkiezingen te vermijden. Want daar ko men zij bekaaid af. De linkerzijde zal alles doen om de gaullistische Kamer naar huis te sturen want daar kunnen socialisten en communisten alleen maar zij bij spinnen. Tussen die twee uitersten zal Poher zo voorzichtig mogelijk manoeuvreren om noch rechts noch links tegen zich in het harnas te jagen. Wat hij doet is de logica zelf. „Ik stuur de Kamer in geen geval maar huis", is zijn standpunt. „Zodra ik president ben, benoem ik een nieuwe re gering en die regering zal zich aan de volksverte genwoordiging voorstellen. De Kamer moet dan zelf maar uitmaken wat zij wil. Laat zij de nieuwe regering zitten dan gebeurt er niets. Stuurt zij de regering het bos in dan volgen automatisch nieuwe verkiezingen". Daar is geen speld tussen te krijgen en dat voelen de gaullisten zelf ook wel. Maar zij zullen met wat De Gaulle met het referendum gedaan heeft de brave burgers de schrik op het lijf proberen te ja gen door te voorspellen, dat er bij nieuwe verkie zingen een volksfront komt en de hemel mag weten wat nog meer. Het lijkt een sterke troef die De Gaulle tien jaar lang met succes heeft uitgespeeld. Met het referendum is hem dat voor de eerste keer mislukt. Zal het Pompidou dan wel lukken? GRENDEL Toen de klok in de nacht van dinsdag op woensdag op twaalf uur stond deed de voorzitter van stitutionele raad de grendel van de deur geen sterveling zich meer kandidaat stellen. Aan gezien er geen linkse eenheidskandidaat is, staan de volgende kandidaten in de arena. Achter hun naam geven wij de percentages van de jongste proef stemming: Pompidou (43), Poher (34), Defferre (10), Duclos (10), Rocard (3). Dat zijn de percentages voor de eerste ronde op 1 juni. Bij de herstemming op 15 juni blijven over Pompidou (44), Poher (56). Als dus aanstaande vrijdag de officiële verkiezings campagne begint, ligt Poher op Pompidou een heel stuk voor. Ook woensdagmorgen is de conservatief-liberale Figaro nog altijd niet verschenen. Daar duurt de staking van de redactie tegen de directie, die zich met de journalistiek wil bemoeien, nog derd voort. AMSTERDAM Ongeveer 500 van de 16000 Amsterdamse studenten hebben gisteren besloten de aula en de aan grenzende senaatskamers van de ge meentelijke universiteit aan het Spui (tegenover het Lieverdje) te bezetten. Ze hesen er de rode vlag en ze hingen spandoek aan de voorgevel. Het presi dium van de universiteit staat positief tegenover de actie. Wel zou het presi dium bezwaar hebben gehad tegen de bezetting van het aangrenzende admini stratieve centrum, maar de vergaderende studenten besloten bijna unaniem, daar van af te zien. Eerder had Johan Middendorp, de voor zitter van de Algemene Studenten Ver eniging Amsterdam, hen gewaarschuwd. „Ik weet", zei hij, „dat de politie op dracht heeft gekregen om het admini stratieve centrum in het maagdenhuis met 200 man te beschermen. Er komen grote kordons omheen. Het heeft geen zin om te proberen het te bezetten. Ik ontraad het jullie". De vergadering (door de studenten zelf niet als representatief gevoeld) leg de zich gretig neer bij 't compromis, dan in 's hemelsnaam maar de aula te be zetten, waarvoor noch het presidium van de universiteit noch de politie be langstelling hebben. Er werd ijings een bezettingscommissie ingesteld. Haar eer ste taak was, voor luchtbedden en broodjes te zorgen. Later zal zij er voor moeten zorgen, dat de aula een perma nent actie- en discussiecentrum wordt, van waaruit onder de nog steeds niet warmlopende Amsterdamse studenten sympathie wordt gekweekt voor het ge- eiste medebeslissingsrecht. Tekenend voor de sfeer was, dat staande de dis cussie de helft van de studenten onge ïnteresseerd verdween. Nadat het besluit gevallen was, ook de aula te bezetten en er gediscussieerd moest worden over de praktische vorm van het medebeslis singsrecht, waren er van de 500 nog maar 200 over. Daarvoor wz DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gisteren met algemene stemmen een motie van de heer Daams (P.v.d.A.) aanvaard, die er bij de regering op aan dringt om gevluchte studenten uit Tsje- cho-Slowakije op dezelfde voet als Neder landers in aanmerking te brengen voor rijksstudietoelagen. Het gaat hier om Tsjccho-Slowaken die in -erband met de Russische inval in augustus 1968 in ons land verblijf hebben gekregen. De motie vraagt deze studietoelagen ook te geven aan personen die de sta- /erdragsvluchteling hebben. Mi- enkele moties aangenomen. De rector- magnificus, prof. Belinfante, moet, als de vergadering zijn zin krijgt, de woor den, dat hij medebeslissingsrecht een loze kreet vindt, intrekken en toegeven dat dft principe juist het uitgangspunt moet zijn voor de democratisering van de Amsterdamse universiteit. De verga deringen van alle bestuurscolleges moe- 7,,M j. ten openbaar worden (publieke tribunes, f'ister Veringa (O. gepubliceerde notulen). Muur een motie sering de motie ral uitvoeren. „cl gezag van „rol. Belinfante en stond dat taa -janzien van de vrijheid van menings uiting voor vreemdelingen in ons land het curatorium niet langer kennen en om een noodraad van studen ten in het leven te roepen, die het be heer over de universiteit in handen zou moeten nemen, werd rondweg wegge hoond. geen onderscheid gemaakt mag worden tussen vreemdelingen die wel en die geen visum nodig hebben om Nederland bin nen te komen. Ook mag geen onder scheid bestaan tussen vreemdelingen die al dan niet de nationaliteit bezitten van een door Nederland erkende staat. Mi nister Polak ontraadde deze motie. De motie is overbodig. Zelfs schadelijk en kan gemakkelijk een eigen leven gaan leiden, aldus de minister. Aanvaarding Izou het bijvoorbeeld mogelijk maken dat propagandisten van rechtse en linkse m 15 mei zullen de effectenkantoren j dictaturen in grote getale in ons land Lind en zoon, Jarman en zonen en kunnen gaan opereren, waarschuwde mi- Westerouen van Meeteren en Co NV een nister Polak. De motie werd vervolgens fusie aangaan. verworpen. Voor de motie stemden P.v. De zaken zullen vanaf genoemde datum d.A., D'66, P.P.R., P.S.P., C.P.N., de worden gevoerd onder de naam Van K.V.P.'ers Westerterp, Boot, Kleisterlee, Lind. Jarman en Westerouen van Meete- 1 Van Schaik en Van der Ploeg en de NV. A.R.'er Van Bennekom. Samenwerking tussen effectenkantoren onze parlementaire redactie) HAAG „Ik verwjjt minister k niet, dat hij een tekort aan so- [evoel heeft. Wel neem ik hem dat hU zich laat wegdrukken financiële en economische te en door zijn adviseurs". eze wijze liet de heer Kloos in de Kamer gisteren uitkomen, dat de :rs Witteveen (Financiën( en De (Economische Zaken) meer hun 1 op het kabinetsbeleid drukken inister Roolvink (Soc. Zaken). De loos plaatste zijn kritiek bij de be ing van de begroting voor Sociale en Volksgezondheid, eer Kloos zei, dat in deze tijd irijsstijgingen de positie van draagkrachtigen moet worden Dat kan gebeuren door 140 miljoen die aanvankelijk als subsidie op k was bestemd, beschikbaar te voor steun aan de minderdraag- gen. De AOW- en AW-uitkeringen net minstens twee percent moeten verhoogd. Ook andere sociale uit- zullen moeten worden opgetrok- de vrije loonpolitiek zei hij dat de te veel ongerechtvaardigde in doet. Hierdoor dreigen sociale ligen te ontstaan. Maar noch de noch het parlement is in staat op te vangen. Het parlement mag zien worden als de enige instantie mondigheid tot gelding komt. bemoeizuchtige optreden var 1 Sociale Zaken doet de vrije itiek geen goed, zei de heer Kloos. •VP'er Steenfeamp had lof voc wetgevende arbeid van minister ik. Hij had echter wel een aantal die later de steun kregen n Albeda (AR) en Heij (CHU). Bij- ongeduldig toonde prof. Steen- 'er de „lijdensweg", die de an het ondernemingsrecht aan. Grote haast met de democra- van de onderneming is geboden. De medezeggenschap van de werk- zal met spoed moeten worden be- Aan de vakbeweging kende prof. amp hierbij een uiterst vitale taak Steenkamp bepleitte subsidie "mingswerk van de vakbeweging, dlge totstandkoming van een jon- atuut voor de bedrijfsjeugd iging vair de ondernemingsraden, arbeidsongeschiktheidsverzekering hstandigen noemde de KVP-sena- tent. Aandacht moet worden be an een bundeling van de pensioen- De werkloosheid van oudere mers en het buiten spel raken van zelfstandigen verdienen bijzondere Donpolitiek zou, aldus prof. Steen- moeten worden omgebouwd tot een apolitiek. dr. Albeda (AR) noemde de loon- na 1963 een „tragedie", ie hoogste tijd, dat een. begin met omenspolitiek wordt gemaakt. '"Ver Louwes besprak de „onrust stijging yan de collectieve be stedingen. „Er moet weer een frisse wind neer vrijheid waaien in de broeierige sfeer van de sociale verzekeringen. De >en moeten weer meer eigen risico's op zich nemen". Hij bepleitte o.m. af schaffing van de kinderbijslag voor het eerste kind. Minister Roolvink (Sociale Zaken en Volksgezondheid) is bang, dat de oudere werknemers een nijpend probleem gaan vormen. In de Eerste Kamer zei hij van morgen, dat het bedrijfsleven wat min der selectief moet worden. In de adver tenties wordt soms al een leeftijdsgrens van 35 jaar genoemd. Dat leek de m ter vreselijk overdreven- Oude werkne mers zullen zich ervan bewust moeten zijn, dat zij zich soms zullen moeten om scholen, maar de bereidheid tot omscho ling is in het algemeen nog te klein. De ADVERTENTIE 4anJpasfa Behoud vanUwtanden minister achtte het beter, dat de oudere werknemers desnoods met een toeslag op het loon aan de slag blijven dan dat zij een beroep op de werkloosheidswet moe ten doen. Over de sociale uitkeringen zei minis ter Roolvink, dat mogelijk over een paar maanden al een verdere verhoging van de uitkeringen tegemoet kan worden ge zien. De minister achtte het een grote opgave om tot afremming van de inflatie te komen. In grote loonsverhogingen zag de minister grote risico's zitten. ,,Als werk gevers en werknemers een te grote loons verhoging overeenkomen, probeer ik door minnelijk overleg tot een akkoord te komen en wijs ik op andere mogelijk heden om de positie van de werknemers te verbeteren, bijvoorbeeld door middel van spaarloon of winstdeling of pensioen verbeteringen". Minister Roolvink deelde mee, waarschijnlijk in het najaar een geheel nieuwe wet op de ondernemingsraden bij de Tweede Kamer zal worden ingediend. De luchthaven Rotterdam zegt het deze week met bloemen. Alle uitgaande buitenlandse passagiers op de lijndiensten krijgen bij vertrek een boeket bloemen aangeboden. Een geste, die plaatsvindt op het hoogtepunt van het bollenseizoen, waarin de luchthaven Rotterdam een belangrijke rol vervult. Men schat het aantal Engelse bollenbezoekers, dat dit jaar op het Rotterdamse vliegveld neerstrijkt, op 60.000. De bloemengroet zal worden gebracht tot en met aanstaande zondag. GRONINGEN (KNP) Gisteren en vandaag hebben de Nederlandse bis schoppen te Groningen hun maandelijkse vergadering gehouden. Ze waren voor de laatste keer te gast bij mgr. P. A. Nierman, wiens opvolger binnenkort be noemd zal worden. De Nederlandse bisschoppen zullen tij dens het symposion der Europese bis schoppen, dat van 7 tot 11 juli in Chur in Zwitserland" gehouden wordt en dat gewijd zal zijn aan het thema „het priesterbeeld in dezo tijd", ook de celi- baatsproblematiek bespreken. Bij de dis cussie over de bestaande celibaatswet zal de betekenis van het celibaat als evangelisch ideaal niet op de achter grond mogen raken. De naleving van dit ideaal is niet uit de tijd. De bisschoppen bespraken voorts de ervaringen van de afgelopen vier zittin- het pastoraal concilie mede met Interkerkelijk vredesberaad wordt geor- seerd van 21 tot 28 september, be spraken de bisschoppen de vredesactivi- teiten als de belangrijkste dienst van de kerk aan de wereld. Het vredeswerk moet meer tot leven komen in de hele kerkgemeenschap. Morele en financiële steun moet verleend worden aan concre te vredesactiviteiten, zoals die door de katholieke vredesbeweging Pax Christi in samenwerking met anderen wordt on dernomen. DJAWAPOERA (AP) In het dis trict Djawapoera groeit de vrees, dat nieuwe moeilijkheden zullen ontstaan na oog op de permanente pastorale raad mlalllkt(. opstand van doiaenden leden Ie Enarolali. Het Indonesische Ie- versterkt zijn posten in het berg achtige gebied. na het concilie zal worden ingesteld. De bisschoppen stelden vast, dat het concilie de betekenis heeft van een plat form, waarop de kerkgemeenschap In Enarotali is het thans rustig streven, dat het concilie nog dan tot hun zaak wordt beschouwd en gevolgd. Naar aanleiding van de vredesweek, die dit jaar voor de derde keer door het (Van onze correspondent) TEL AVIV De kans dat de Israëliërs op de verkeerswegen in hun eigen land worden gedood, is vier keer zo groot als het risico dat ze lopen bij gecombineerde aanvallen van de fedayeen, sluipschutters en artilleristen. Dit feit is de leiders van El Fatah een doorn in 't oog en geeft de burgers de Israëlische VVV in het bijzonder moed. Zelfs in het bezette gebied langs de westelijke Jordaanoever (hoewel niet in Gaza, dat er minder vredig uitziet) kan je bijna de gehele dag rijden zonder een soldaat of een wegversperring te zien. De pas geopende korte route van Jeruzalem naar de Dode Zee wordt iedere sabbath door automo bilisten uit Tel-Aviv en uit andere steden gebruikt. Moeders met hun kinderen rijden helemaal alleen door de eenzame heuvels van Juda, die uitermate geschikt zijn voor hinderlagen, om daarna een duik te nemen in het zilte nat van de Dode Zee Op dit alles heeft de recente bomexplosie in een supermarkt, die op andere explosies in een cafe taria van de universiteit van Jeruzalem en bij een bushalte volgde, geen merkbare invloed gehad Deze explosies waren grotendeels het werk van amateurs, die al spoedig werden gearresteerd Bushaltes worden sindsdien beter bewaakt en je komt de openbare gebouwen niet meer met een uitpuilende aktetas binnen, zonder dat deze eerst gecontroleerd is. Toch is deze drukke bedrijvigheid iets, dat alleen maar aan de oppervlakte ligt. Duizenden soldaten langs de oevers van het Suezkanaal worden nu al vele weken lang dagelijks onder vuur genomen. En een ieder van hen heeft een gezin en voor hen duurt de zesdaagse oorlog nog steeds voort. Dan zijn er de mensen die zich gevestigd hebben in Gesher, Ashod, Ya'acoy, Yad Mordecai en in een twintigtal kibboetzim en moshavim langs de rivier de Jordaan en ook ln het zo kwetsbare stadje Beth Shean. 1 .Voor oorlog was het hier aan de grens rustig en men kon zelfs spreken van een behoorlijk grote mate van verbroedering tussen de boeren die aan weerszijden van de grens aan elkaar gren zende stukken land verbouwden. Nu slapen de kleine kinderen elke nacht in schuilplaatsen (de schuilplaats die ik in Gesher zag, maakte de indruk van een keurige en goed onderhouden bewaar school). En de meeste ochtenden zenden de sirenes hen en hun ouders voor een paar uur naar de schuilplaats terug. Het betreft hier ongeveer 25 nederzettingen met een totale bevolking van misschien 12000 mensen. Ook voor hen duurt de zesdaagse oorlog nog voort en hoewel de „kibbutzniks" de minst strijdlustigen onder de Israëliërs zijn, proberen sommigen van hen het toch gedaan te krijgen dat Israël dit ge deelte van Jordanië op de oostelijke oever zal be zetten. Maar tot op heden is er nog niemand ge weest die vanwege de bombardementen zijn huis heeft verlaten. De Israëliërs zijn niet zenuwachtig. Maar het uit blijven van de vrede heeft hen allen tot zelfs de premier toe gedesillusioneerd, verbitterd en verbijsterd. Na de oorlog nam praktisch iedereen aan dat vrede op handen was. Deze scheen trou wens al gekomen te zijn. In de eerste maanden gin gen de Israëliërs als toeristen en om te winkelen in grote getale naar Oost-Jeruzalem, Gaza, Nabloes en Jericho. Het was een droom die bewaarheid was. Ze konden eindelijk de oude stad bezichtigen, lunchen in Ramallah, groenten kopen in Jericho, terwijl de Arabische kinderen hen toelachten en shalom" riepen. In Oost-Jeruzalem vonden Israëlitische zakenlie den Arabische partners om Israëlische goederen naar Jordanië te exporteren en vandaaruit naar de gehele Arabische wereld. Dat was al lang de aller mooiste droom geweest. Landbouwprodukten uit Jordanië en verder, die oorspronkelijk bestemd waren voor de westelijke oever, vonden nu hun weg naar markten in Tel-Aviv. Toen werd men wakker geschud. Binnen een paar maanden hadden de de fedayeen in Gaza kleine ex plosieve ladingen onder de motorkap van de winke lende mensen geplaatst. Schoolkinderen begonnen op goed georganiseerde wijze te demonstreren, tot verbijstering van de Israëlische soldate-" die op geleid waren o.n andere zaken te behartigen. Collaborateora men.de guerrillagroepen met nieuwe leiders naar voren. In afgelegen straatjes begon men „colla borateurs" neer te schieten (gemiddeld sterven er op het ogenblik drie per week). De Israëliërs gin gen niet meer in Gaza winkelen, en daar is het toeristenverkeer nu volledig opgehouden te be staan, waardoor de ontevredenheid, die er al was vanwege de bezetting, nog groter is geworden. Om dezelfde reden gaan de zaken in de eens zo wel varende hotels en bazars in Oost-Jeruzalem slecht. Het deelgenootschap in exportzaken werd haastig ontbonden, de huwelijksreis was voorbij. Het grote optimisme van. na de oorlog maakte plaats voor het tegenovergestelde daarvan. Als de Arabieren hun les van juni niet hadden geleerd, zouden ze dat nooit doen. En als er geen mogelijk heid was om tot vrede te komen, waarom zouden we dan tijd verspillen door eraan te denken? Gene raal Dayan, die, meer dan elke andere minister, spreekt over „het zal tijd kosten", en probeert be reidheid te vinden voor „het soort verplichtingen die deze lange tijd van wachten ons op zal leggen, en voor die dingen die we op zo'n manier moeten doen dat we een lange tijd niet in actie hoeven te komen". Israëlische soldaten, die beroemd zijn om hun mobiliteit, zitten nu op de daken van huizen in Gaza, met verrekijkers en machinegeweren. Samen hiermee valt er een steeds harder wordende toon in de officiële verklaringen over een regeling te ontdekken. Niet lang geleden veroorzaakte Eshkol een storm van protest, toen hij suggereerde dat Israël er geen belang bij had de dichtbevolkte steden Nabloes en Jericho te behouden. Nu zegt zijn opvolgster mevrouw Meir, dat de grenzen van 1967, net zoals die van 1947 „dood en begraven" zijn. Een domper De bezette Arabieren hebben ook een dergelijke ontgoocheling meegemaakt. Na de oorlog ging de eerste schok die ze gekregen hadden omdat ze verslagen waren, vergezeld van een nog grotere schok, toen ze ontdekten dat de joden niet stalen den, roofden en moordden, maar gi -.ag zaken sche nen te willen doen. „Dus we hebben een oorlog gestreden en verloren, nu zullen we tenminste vrede hebben", was het gevoel dat alom heerste en waar nog met verlangen aan terug gedacht wordt. Toen begon Amman een domper op de vreugde te zetten. De regering van Hoessein stelde geld be schikbaar voor da menua die de regering zouden steunen, da de grootst* aanhang kon men in Xfr" haar verschillende geledingen zich vn] d van strijd op de hoogvlak ten uitspreken De bisschoppen willen le „„g de wisselmeren. e„, dat het concilie nog meer hee„ he, hele gebied a(. toe door alle gelovigen als deld en alle vUlchten. met uitzon- h..cho„wd VBi.nlod dering van mültair(, zij„ geslaak,. Ver- wacht wordt echter, dat de moeilijkhe den rondom de meren zullen voortdu ren. Duizenden leden van de Kepakaoe- stam zijn naar de bergen en oerwouden gevlucht. Een zestig manschappen van de gewapenden Iriaanse politie hebben zich bij de opstandelingen gevoegd. Gevreesd wordt dat de opstandige po litiemannen grote moeilijkheden gaan veroorzaken en dat zij de kern zullen vormen van het toekomstige gewapende verzet. Volgens onbevestigde berichten zijn bij de opstand tenminste 500 personen om het leven gekomen. Het leger houdt ech ter vol dat er geen sprake is geweest bloedvergieten tijdens de opstand die einde april begon. „Er is niet gevochten", 1 wordt hieraan toegevoegd. Vierhonderd parachutisten en twee honderd andere gevechtssoldaten hebben Enarotali en het omliggende gebied thans vast in handen. bloes vinden. Daarna kwamen de fedayeen die naar collaborateurs uitkeken. En om de vicieuze cirkel te voltooien, was er het besef dat 't mogelijk was dat Israël de nieuwe grenzen zeer op prijs stelde en deze zou willen handhaven. Waar een land door militairen bezet Is, hoort een terloopse bezoeker alleen maar aardige dingen over de bezetters en moet hij werkelijk diep grav_„, voordat hij de werkelijke klachten hoort. I11 Gaza en op de westelijke oever is het juist omgekeerd. De aankomst van een westerse correspondent Nabloes is genoeg om de plaatselijke notabelen t persconferentie te laten beleggen in het kantoor van de burgemeester. Hoofdonderwijzers verlaten hun school en de doktoren hun kliniek om de pers conferentie bij te wonen. Zij komen met verhalen over onderdrukking, eco nomische benadeling en martelingen in gevange nissen. Slechts later, in een privégesprek, de verzekering dat ze niet geciteerd zullen worden geven ze toe dat het beeld minder zwartwit is. De druk uit Jordanië is zeker groter dan die uit Israël. Behalve het geld en de fadayeen herinert iedereen zich wat er met de „collaborateurs" gebeurd, nadat de Egyptenaren in 1957 naar Gaza waren teruggekeerd. Verdeeld De Palestijnen zijn onderling zeer verdeeld. Som migen willen een eigen staat op de westelijke oever, anderen willen naar Jordanië terug. Het enige waar ze het over eens zijn is, dat ze de be zetting bijzonder onaangenaam vinden. Dit zijn politieke gevoelens; het is moeilijk om precies te zeggen wat nu precies de grieven zijn, die ze het leven van alledag hebben. De dagelijkse rij vrachtwagens bij de bruggen Damia en Allenby, beladen met fruit, groenten kleine handelswaar voor de westelijke oever, de rij vrachtwagens die wachten om. beladen met schapen, vee en ruwe grondstoffen weer terug te Peurvergunning voor sportvissers worden beperkt (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gisteren de voorstellen tot wijziging van de visserij wet aanvaard. De heer Van Bennekom (A.R.) boekte daarbij nog succes met een amendement waardoor verenigingen van sportvissers niet lan ger onbeperkt vergunningen voor een zo specifiek aasvistuig als de zogenaamde peur kunnen blijven uitgeven. Dit ter bescherming van de belangen van de beroepsvisserij De motie Egas (P.v.d.A.) inzake paritaire vertegenwoor diging van sportvissers in de Kamer voor de Binnenvisserij werd ingetrokken. STAATSGREEP IN CHINA? HONGKONG (AP) Chinese zeelie den hebben dinsdag verklaard, dat een clandestien radiostation ln communistisch China de minister van Defensie Lln Piao - verwijt de macht voor het leger in handen keren, suggereren dat het leven gewoon doorgaat, te hebben genomen ln een staatsgreep De Israëliërs geven hoog op over de hogere lonen tegen Mao Tfce-toeng. wel vijf keer zo hoog die in het „eigenlijke" Het radiostation heeft een beroep ge- Israël verdiend worden. Maar hiervan profiteren1 daan op de communistische luchtmacht alleen nog maar 15000 arbeiders uit een totaal vanen marine om een tegenaanval te onder een miljoen. Dat de Israëlische landbouwambte- nemen. Het ondergrondse radiostation, dat naren erg enthousiast zijn, kan men zien aan de zich ergens bij het stadje YentaJ op de met plastic bedekte tomateplantjes, nieuwe zaden kust ran Sjantoeng moet bevinden, roept en verpakkingsmethoden die in de landbouw op de marine en luchtmacht op „Mao Tse-toeng westelijke oever een kleine revolutie teweeg heb- te redden uit de handen van de aarts ben gebracht. /^>v sameneweerder Lin Piao, om het leger d« (II Pi* li ilb poJitdkie macht te ontnemen en om heö \55/ land te redden".

Leidse Courant | 1969 | | pagina 7