Henk Elsink: i „Ik houd van het goeie, sjieke entertainment" lillsSllfe „VAN HUIS'JIT HAD IK WEINIG MEE, EEN NUCHTERE TWENT, DAT WAS IK" Fokker fuseert met Duitse onderneming Zetel naar Düsseldorf Fikse boetes overtreders horecaprijzen Stampend protest m worESl DINSDAG 13 MEI i969 DE LEIDSE COURANT AMSTERDAM „Ik geloof toch, dat ik je teleur moet stellen. Als ik nou maar een ader had gehad, die op bruiloften en partijen zong. Of desnoods een moeder, die was van een gemengd koor. Of een oom, die in zijn fcugd een duo had gevormd oj«t tante Jo. Dan was het illemaal te begrijpen ge weest, dan had je rustig kun nen schrijven: „Elsink heelt het niet van een vreemde". Maar wat heb ik? Ik heb niks. Ik kom uit een net, burgerlijk gezin, waar ze de pest hadden aan artiesten. Dat is nog te merken, zeggen de collega's. Artiesten waren goorlappen, die deugden voor geen cent. Ik vertelde mijn moeder, dat ik het vak in wilde en gelijk stuurde ze de commensaal op me af. Die man woonde bij ons op ka mers en had in zijn wilde jaren een zangnummer ge had. Avonden lang heeft hij me uitgelegd, hoe gruwelijk het artiestenbestaan was en hoe snel je daarin naar de verdommenis ging. Hij was zelf monteur geworden en vond dat voor mij ook de oplossing. Nou had ilc ook vreselijk wei nig mee, dat moet ik toege ven. Een goeie, nuchtere Twent, meer was ik niet. Je hebt jongens, die op school al de lollige broek zijn, maar ik was een stil, gemiddeld kind. Ik heb nooit de behoefte ge had om een kleedkamerko miek te woi-den. Maar ik wist wel, dat ik cabaretier zou worden, ik was gewoon enorm eigenwijs. Weet je, wat voor mij het absolute einde was? Amster dam. Dat was het beloofde land, daar gebeurden de ge weldige dingen. Ik liftte op mijn veertiende elke zaterdag met een vrachtwagen mee en dan belde ik vanuit een telefooncel achter het Cen traal Station alle theater bureaus en artiesten op. God. die eerste keer, dat ik in Amsterdam kwam. Amster dam, dat was voor mij het einde van de werelcj, ik was een keer met een oom naar Giethoorn geweest, daar werd in de familie nog maan den over gepraat. Ik herin ner me alles van die eerste keer, nog steeds, als ik dooi de Ferdinand Bolstraat rijd, dan denk ik: „ja, zo was het, die huizen, die sfeer". Ut keek iedereen met open mond aan en op een gegeven moment riep iemand: „hé joh, heb ik soms wat van je an". Die man wist niet, wat er in me omging. Ik zag geen Amster- dammei-s, ik zag alleen god delijke verschijningen. Pracht vak Ik was naar Amsterdam ge stuurd om getest te worden voor lithograaf. Ik was van de mulo getrapt en had op de ambachtschool gezeten. Li thograaf was een prachtvak, zeiden ze thuis. Ik had een beige colbert van 45 gulden en de bijpassende bruine broek had ik van een com mensaal geleend. Het was in die tijd ook de grote mode om bruine overhemden met een gele das te dragen, maar hij zelf bij ons in Enschede waren die fratsen niet te koop en daarom heb ik persoonlijk één van mijn witte over hemden geverfd. Ik voelde me geweldig, ik liep door de Fer dinand Bolstraat eivik dacht „nou gaat het gebeuren". Die i^gjtkon me gestolen wor den, ik moest en ik zou ar tiest worden. Ais ik achteraf de teksten be kijk, die, ik toen geschi-even heb, dan zeg ik toch: „hoe is het mogelijk, dat je daar mee de bühne op durfde'. Ik had een half uur reper- toii-e en daar stond ik mee in Culemborg tussen be roepsmensen. Ik was zes tien jaar, ik had eindelijk succes gehad met mijn tele foontjes uit die cel achter het Centraal Station. Paul Ostra had een voorstelling „Ik geef toe, dat ik verrekte weinig mee had voor dit vak. Geen vader, die op bruiloften en partijen zong, geen moeder, die een gemengd koor zat. Maar ja, ik moest zo nodig". schnabbelconferencier, die het goed meende. Ik geloof, dat een oeverloos enthousiasme me door die eerste periode heeft gesleurd. Ik wilde zo Achteraf zeg je: „Hoe is het mogelijk dat je daarmee de bühne op durfde te gaan" graag" en dat straalde van al les af. Misschien vonden de mensen me alleen ontroerend. Provinciale branie Ik ben nou 34, ik merk, dat het allemaal niet meer zo soepel en eenvoudig gaat als in die begintijd. Vroeger vond je alles leuk. wist ik veel. Je hooi'de Toon Hermans en je dacht alleen: „zo wil ik hel ook". Van timing had ik nog nooit gehoord. Totdat je op een gegeven moment een con- tractje krijgt bij Tom Man deis. Dan kijk je voor de eer ste keer in de keuken en klap je gelijk dicht met al je pro vinciale branie. Als ik nou naar een collega luister, dan hoor ik nauwelijks, wat ie zegt. Hij kan een geweldige witz vertellen, maar ik zit ondertussen te denken„hoe is hij geconstrueerd, hoe is de timing. Een man als Her mans is geniaal in zijn timing, maar het is wel gruwelijk, als je daar op gaat letten. Echt lekker ontspannen in een zaal zitten is er voor mij niet meer bij. Ik merk ook. „Ais je ouder wordt, word je steeds minder creatief. Als ik it een liedje schrijf, denk ik bij de derde regel al: is het eigenlijk wel zo leuk als ik denk dat je minder creatief wordt, naarmate je ouder wordt. Voor mij is dat een uitge maakte zaak. Vroeger schreef ik een liedje in een vloek en een zucht en dan was hel vaak nog aardig ook. Nu zit je bij de derde regel te dub ben. of het wel zo leuk is. Daar komt nog bij, dat je in de loop van de jaren over elk onderwerp al wat geschreven hebt. Je zit aan je bureau en je krijgt ineens het idee om een liedje te maken over een wasbaas. „Wasbaas", denk ie het volgende moment, „heb ik die eigenlijk al niet eens verkocht?" Tien tegen een, dat je er in 1947 en 1953 ook over geschreven hebt. In principe zou je je daar geen fluit van moeten aantrekken en als je 18 bent, doe je dat ook niet, Dan kan het je geen duvel schelen, of Louis Davids nou toevallig dezelfde witz heeft verkocht. Mij wel. Ik kan tegenwoordig einde loos tobben over een vondst. mieken zulke sombere Bittere noodzaak Je merkt het zeker al: het is een leuk vak, waar een hoop inzit. De ellende is alleen, dat Nederland veel te klein is voor een echte carrière. Ga nou eens na. wat je hier als artiest kunt bereiken. Je hup pelt 25 jaar rond, je bouwt een naam op en als dank mag je dan op je ouwe dag nog steeds naai' Appelscha en Tiel. Drie maanden De la Mai-, een half jaar Carré, dat is het hoogste, wat je kunt bereiken in dit vak. Verder kom je niet En als je dan niet de moed kunt opbren gen om bijtijds op te houden, dan breng je ook nog eens je eigen legende naar de knoppen. Een vrouw als Heintje Davids moet voor alle collega's een waarschu wing zijn. Als ze op d'r 50e was opgehouden, zou er niks aan de hand zijn geweest. Dan had iedereen gezegd: „een geweldige artieste". Nou springen de tranen in je ogen I als je haar naam hoort. Ik heb Chevalier vorig jaar zien optreden. Het is prach tig. als je op die leeftijd nog zo vief op je benen staat, maar een zielige vertoning bleef het. Om het geld hoeft hij het niet te doen maar die man kan gewoon geen af scheid nemen. Het barst in dit vak van de eenzame, on gelukkige mensen. Ik kan je wat mij betreft geruststellen: Elsink zal echt niet zo lang op het toneel blij ven staan. Ik krijg er trou wens de kans niet voor, want binnen tien jaar worden er elke dag zeven, acht televi sieprogramma's uitgezonden. Dan krijg je elke avond Sam my Davis en Frank Sinatra in je huiskamer. Mijn God, ik weet niet, wat er dan met het vak zal gebeuren. Je moet je nu al niet afvragen, hoeveel mensen echt geïn- Feresséerd" zijn in een artiest. Als je dat "serieus gaat tur ven. houd je gelijk op. Waarom ik dan toch met die Koopermolen ben* begonnen? Weet jij dan een andere ma nier om als artiest van de grond te komen? Hermans en Sonneveld treden in hun een tje op, de revues liggen op hun gat. De enige, waar je nog terecht kunt is Wim Kan, maar als je daar één sei zoen hebt meegedraaid, weet je het ook wel. Dat eigen theater een droom? Vergeet het maar. Het is gewoon bit tere noodzaak. Als je denkt, dat je gelijk voor drie maan den met een one-man-show in Carré kunt gaan staan, dan ben je een ijdele fantast. Je zult toch eerst een publiek moeten opbouwen, heel lang zaam je naam moeten vesti- Geen moppentapper Ik ben nu zover, dat ze weten dat. je bij Elsink een avond redelijk plezierig onder de pannen bent. Je moet als ar tiest weten, wat je kunt en niet kunt. Gewoon koeltech- nisch beredeneren, wat je sterke en zwakke kanten zijn. Ik kan bijvoorbeeld geen witz vertellen, ik ben geen moppentapper. Ik kan wel op een aanvaardbare manier een liedje ten gehore brengen. Een hele kunst overigens, kijk maar een avondje naar de televisie. Tk vind verder, dat ik aardig begin te confe reren. Dat is het moeilijkste onderdeel in dit vak. Gewoon een aardige, normale man zijn, dat is razend moeilijk. Van mij zul je ook nooit een politieke dreun krijgen. Daarvoor mis ik gewoon de vereiste geëngageerdheid. Ik houd van het goeie, sjieke entertainment, het vermaak, zoals Sonneveld het brengt. Dat vindt ik veel volwasse- ner dan het politieke kleun- werk. Mijn enige zorg is het om het publiek een avond te uren uit de sores te halen. Je moet maar eens op de mensen letten, die hier in de Koo- permolen komen. Weken te voren hebben ze hun plaat sen al gereserveerd en als hel moment gekomen is, dan ling i Als nspel lutje werkt, dan kan het eigenlijk niet meer mislukken. Dat er desondanks avonden tussen zitten, die de mist in gaan. komt dat door de stand van de man. Ik zit nou vijf tien' jaar in het vak en ik heb gemerkt, dat alle koffers tegelijk op één bepaalde avond naar mijn theater ko men. Dan kun je doen wat .ie wilt, maar een rotavoud blijft het. Na afloop kijk ik naar de hemel en ja hoor. De maan. Het is een moord vak"» LEO THURING H SP 'n weldoortimmerd (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL Precies 50 jaar na zün oprichting is Fokker opgehouden, een puur Nederlandse onderneming te zijn. De directie heeft gistermiddag op Schiphol medegedeeld, dat het bedrijf met terug werkende kracht tot 1 januari van dit jaar is gefuseerd met de Vereinigte Flug- technische Werke te Bremen. Het hoofd kantoor van deze eerste Europese tendem op luchtvaartindustrieel gebied komt te staan in Düsseldorf waarin ook de raad van bestuur van Fokker zal emigreren. Fokker heeft deze concessie moeten doen in ruil voor een deelname op fifty-fifty- basis in de nieuw op te richten centrale onderneming, die Central Gesellschaft V.FAV.-Fokker gaat heten. Oorspronkelijk de onderhandelingen blijken al vanaf 1965 gelopen te hebben wilden de Duitsers zestig procent heb ben en Fokker slechts veertig procent ge ven. Maar, aldus de directie gisteren op (Van t verslaggevers ARNHEM Maandag moesten ver schillende grote horecaondernemers voor de economische politierechter te Arnhem verschijnen wegens overtreding van de pïjjzcnbeschikking. De eerste was een exploitant van Jo's kelders te Nijmegen, die verreweg de hoogste boete, «000 gul den. Voorts stond terecht de exploitant van een lunchroom uit Ainhem, die verschil lende dranken hoger zou hebben gesteld. Hij kreeg 1500 gulden boete. De beheer der van een snelbuffel te Arnhem had zoals tijdens een controle was gebleken eveneens een te hoge prijs berekend, maar hij had ontzetting yan de prijzen- beschilcking bij het ministerie gevraagd op grond van de economische noodzaak. Hij had echter nog geen antwoord gehad. Desondanks veroordeelde de politierech ter hem lot 800 gulden Een hotel houder v. B. te Nijmegen kreeg een boete van 1000 gulden. De exploitant van hel buffel van de stadsschouwburg in Arnhem had ook zijn kopjes koffie eir andere dranken duurder verkocht. De economische poli tierechter maakte er 750 gulden of tien dagen van. Vervolgens kwam de exploi tant van de rotonde te Arnhem aén de beurt. Hij kreeg 1000 gulden boete. De beheerder van motel Arnhem moest 200 gulden betalen. Tenslotte kwam de direc teur van café-restaurant Royal uit Arn hem voor het verdachtehekje. Hij deelde mee, dat ontzetting was gevraagd, maar hij begreep niet waarom er nog geen beslissing was afgekomen. De eis tegen hem was 1250 gulden. De politierechter wilde echter aannemen dat het horeca bedrijf het in deze tijd zeer moeilijk heeft, maar niettemin veroordeelde hij de ex ploitant tot 1250 gulden boet». Schiphol, vijftig procent was voor ons een conditio sine qua non. We hebben er hard voor moeten knokken en we heb ben het gekregen. Dat V.F.W. de hoofd zetel in Duitsland zal hebben, is ook wel begrijpelijk .Zij hebben binnenlandse con currentie. Dan kom je in het nadeel te staan, wanneer je bedrijf een buitenlands tintje heeft. Wij in Nederland hebben geen concurrentie. Daarom kunnen wij het ons permitteren, een veer te laten en de hoofdzetel naar Duitsland te verplaat- De vakbonden zijn vroegtijdig ingelicht over de fusie, die volgens de Fokkerdirec tie onder meer tot doel heeft, de con tinuïteit in de werkgelegenheid beter te verzekeren. In een nadere toelichting zei de directie gistermiddag, dat de tot stand gekomen complete samenwerking met de Duitsers een positieve invloed zal hebben op de werkgelegenheid. Met name zal Fokkers construetiebureau onmiddellijk moeten worden uitgebreid. ,JDe bedoeling is niet, dat wij gaan in krimpen. maar juist dat wij gaan groei en. Dank zij de fusie komen civiele en militaire projecten binnen ons bereik, die we anders niet hadden gekregen. We denken aan de ontwikkeling van een luchtbus. Nederland kan daarin nu gaan participeren, want de luchtbus is een Frans-Duits project, waarbij V.F.W. al een vinger in de pap heeft." De fusie is tot stand gekomen in nauw overleg met deregering. De Fokkerdirectie is er dan ook niet bang voor. dat de re gering steun aan .nieuwe projecten zal onthouden. „Integendeel. De samenwer king werd door de regering juist gewenst, omdat Fokker erdoor in staat zou worden gesteld, grotere projecten aan te pakken." V.F.W. (11.500 werknemers) is volgens de Fokkerdirectie een uitermate gezond bedrijf. De omzet bedroeg het afgelopen jaar 500 miljoen Mark (Fokker 350 mil joen gulden». Het maakt een winst, die de afgelopen twee jaar telkens met 20 procent gestegen is. „Wij verwachten, dat de uitwisseling van know-how, die tot stand zal komen, de nationale know how zal vergroten", aldus de Fokker directie. De tot stand gekomen tendem schuwt uitbreiding niet. De verwachting is, dat andere Europese bedrijven zullen toetreden. Met name wordt Dassault ge noemd. de Franse vliegtuigindustrie, waarmee Fokker al eerder heeft geflirt. Maa'r de afspraak is. dal de fifty-fifty- basis lussen Fokker en V.F.W. te allen tijde gehandhaafd zal blijven. De raad van bestuur van Fokker te Amsterdam en dc raad van beheer van dc NV Lichtwerk te Iloogeveen, hebben het besluit genomen dat laatstgenoemde NV zal worden overgenomen door het Fokker- De directie van de Fokkerfabriek acht hel concentreren van de Nederlandse ac tiviteit op vliegtuigbouwkundig gebied in één concern van eminent belang voor de uiteindelijke plaats van onze nationale industrie in Europa, zulks met name in verband met de hergroeperingen die zich in de Eui-opese vliegtuigindustrie vol trekken. Pater F. van Waesberge prov. dominicanen NIJMEGEN (KNP) - Tijdens het pro vinciaal kapittel van de Nederlandse Do minicanen te Nijmegen hebben de 40 af gevaardigden pater dra. F. van Waesberge herkozen tot provinciaal voor de komende 4 jaar. Pater Van Waesberge is 56 jaar Het zal ook de bijna vogelvrij Ver klaarde verkeersdeelnemer de voetganger niet zijn ontgaan, dat al het rijdende blik dat het op hem gemunt heeft, de laatste weken is getooid met een oranje strookje waarop in kapitale letters het woord PROTEST. Nadere in formatie alleen mogelijk bij geparkeerde1 voertuigen leert dan dat de autobezitter PROTEST aantekent tegen de zwaardere las ten op het wegverkeer. Voor platenmaatschappij Polydor was dit protest aanleiding om en kele kubieke meters schellak vrij te maken voor het persen van een reeks e.p.-tjes waarop dit auto- bezittend PROTEST is verwoord door meneer J. de Nijs, getoonzet (door dezelfde heer De Nijs) en verklankt (door een formatie met de carnavaleske naam „Jan Mol en de Meestampers"). De heer De Nijs heeft het ..vera" waarschijn lijk „gedicht" toen hij niet geheel helder van hoofd was. Daaraan is het wellicht ook te wijten dat „Protest" vanaf de eerste tot de laatste letter één aaneenschake ling is van kromme zinnen, stop lappen en doodgewoon foutief ge bruikte uitdrukkingen. Een opstel van een kind van zeven jaar zou als het van hetzelfde gehalte zou zijn met een vijf min fors zijn beloond Met de muziek is het al even bar gesteld. Het is een doffe dreun, die in de verte doet denken aan een in een dronken bui gecomponeerde carnavalsmeedeiner. Mel dc flip- side is het al niet veel beter. Als Polydor nu toch per se wilde pro testeren. hadden ze het daar mis schien toch beter over een andere boeg kunnen gooien. Maar schellak is tenslotte niet zó duur. Ter illustratie het hooggestemde, meegestamptc, protesterende re frein Protest Protest We staan niet toe dat de benzine prijs naar boven, gaat Protest Protest DU wordt te gek, het is te duur, dat iemand dit nog ooit betaalt Protest Protest Het loopt volkomen uit de hand als dit zo door mocht blijven gaan Protest Protest Dit is le veel, de maat is vol, dus laat je niet in je hempie staan.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 9