0LGA T.y.-gezin bij politie in bescherming Poher kandidaat, zoals verwacht BOZE SCHILDERSWIJK: Charges tegen oploop Relmaker in arrest Voor eigen huis renteloos voorschot van 2000 gulden Dayan geeft waarschuwing aan Egypte Rijk maakt huis kopen aantrekkelijker SAMKALDEN: BEZETTING VAN MAAGDENHUIS WAS OVERBODIG Uw matros Oogruil niet geslaagd Typisch geval van pech WINKELMEISJE Voornaamste mededinger van Pompidou PAPENGRACHT 32-LEIDEN POSTBUS 11. TELEFOON 20935 REDACTIE en 25594 ADVERTENTIE AFDELING 20826 GIRO 10 30 03 Bank- Amro-Bank NV, Leiden Dir.: Drs. J. H. M. Brader J. F. J. M. Koens HOOFDREDACTEUR: L C. J ROOZEN ABONNEMENT (bij vooruitbetaling) p.w 1.10, p. mnd 1 4.70, p. kwart 14.10; fr p post 16 95 ADV (excl B T W.) 22 et p. mm Telefoontjes 2,- KLACHTEN bezorging tel. 33839 (18 00—19 00 uur) DINSDAG 13 MEI 1969 REGEN- OF ONWEERSBUIEN Veranderlijke bewolking met enkele regen- of onweersbuien. Overwegend matige wind in hoofd zaak tussen zuid en west. Overdag minder warm. KATHOLIEK DAGBLAD VOOfi LEIDEN EN OMSTREKEN 60e jaargang, no. 17.747 (Va/n een onzer verslaggevers) DEN HAAG De explosieve sl'eer in de Schilderswijk in Den Haag naar aanleiding van de t.v.-uitzending over een gezin in deze wijk, waarvan wij jn een deel van onze edities van gisteren reeds melding maakten, is gedeel telijk gistermiddag", maar vooral gisteravond tot. uitbarsting gekomen. Gistermiddag was er bij de woning van het gezin De Koning, het pseudoniem in de film van de familie M. A. van 't Klooster, reeds een oploop, gisteravond verzamelden zich daar duizenden mensen. Deze wilden hun ongenoegen iten over de uitzending.' 's Avonds was er reeds politie naar de an de Baenstraat gekomen om de fami- ie. die daar woonachtig is, bescherming e bieden. Reden voor de baldadige jeugd, ie rijkelijk vertegenwoordigd was, de landen van de politieauto te laten leeg- open. Het was diezelfde jeugd, die bij iet. vallen van de duisternis vak tot mis- ïoegen van de wijkbewoners de ruiten i het huis van de familie Van 't Kloos- rmet stenen bekogelde. Dit was voor de politie reden de zeven Êderen en hun moeder per politiewagen in de woning naar het bureau aan de an der Vennestraat over te brengen, e vader weigerde aanvankelijk even- ns le vertrekken maar liet zich later ok gewillig overbrengen in een politie- uto, *iie bij het wegrijden met stenen ekogeld werd. Toen de jeugd niets meer voorhanden lad richtte deze haar belangstelling op uiten van andere woningen en winkels, e politie liet toen de straat met drang- lekken afzetten, waarbij zij "met stenen bekogeld werd. Later op de avond verscheen bij de woning de maker van de film, de cineast Hans Koekoek, die met de handen in de takken de situatie in ogenschouw kwam n. Hy werd door een man naar de keel gevlogen, die echter snel door twee ■genten in bedwang werd gehouden. Ook de voorzitter van de K.R.O., mr. Foto als bewijs AMSTERDAM (ANP) De landelijk leoretaris van Socialistische Jeugd, de 5-jarige elektrieiën Hego van der II., 5 verdacht van openlijke geweldpleging koninginnedag in Amsterdam door dc fecherche van het politicbureau Singel earrcstcerd. Hij stond op krantefoto's hij, met enige andere jongeren, de Munt een lid van hel fanfare korps „Ons Genoegen" vastgrijpt. Voorts heeft de recherche aangehou- i de 40-jarige schrijver Bouke J., die lekend heeft tijdens de ongeregeldheden op het Rokin een vat met olie in tand te hebben gestoken. Beiden zullen de officier van justitie worden eleid. In opdracht van de officier van jus- i hoofd van het parket, mr. J. F. iartsuiker, heeft de Amsterdamse po litie nagegaan of op krantefoto's van relletjes personen kunnen worden 'erkend, die aan de ongeregeldheden ikebben deelgenomen en zich daarbij aan trafbare handelingen schuldig hebben emaakt. ADVERTENTIE zoekt U een GOUDEN RING voor dame of hedr JUWELIER v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 heeft hem. Ook in briljant. Altijd voordelig, 's Maandags gesloten- Van Doorn, was inmiddels naar de wijk gekomen om de reacties en de situatie gade te slaan. Hij verklaarde geheel ach ter de film te staan die, zo zei hij, echter niet maatgevend was voor de gehele wijk. De jeugd bezorgde de politie inmiddels nog handenvol werk; vier politiemannen werden door rondvliegende stenen ge troffen. Dit was voor de politie aanleiding wat harder op te treden. Er werden kele charges uitgevoerd, eerst met de korte knuppel en later met de lange penstok. Er werden enige jongelui arresteerd, die in een overvalwagen snel werden weggevoerd. Later werd ook het waterkanon ingeschakeld, de politie kreeg versterking en de jeugd, die begonnen was met het opwerpen van barricades, werd daarmee doelmatig verspreid. Tegen half drie keerde de rust weer en kon de politie inrukken, de straten die bezaaid waren met keien, klinkers, tegels, ser viesgoed, glasscherven en stukken hout en ijzer achterlatend. De gemeente Den Haag bekijkt inmid dels welke mogelijkheden er zijn om de familie'Van 't Klooster aan andere huis vesting te helpen. (ADVERTENT lil) morgen Wereldmissiedag van de kinderen TEL AVIV (Reuter) De Israëlische minister van Defensie, Mosje Dayan, heeft maandag gewaarschuwd dat Israël tot de aanval zou kunnen overgaan wan neer artilleriegevechten bij het Suez- kanaal met Egypte niet ophouden. Bij het Suezkanaal is nu een beslis send stadium bereikt en „hei is moeilijk aan te nemen dat wij van onze kant een zuiver verdedigende politiek zullen blij ven voeren, wanneer de Egyptenaren doorgaan met hun oorlogvoering lang? het Suezkanaal". Egypte heeft het be stand gebroken, maar nog geen poging gedaan de bestandslijn te overschrijden. Egypte is daartoe niet in staat, zei Dayan. „Het gaat er niet om of wij ip staat zijn nog meer gebied te bezetten. We kunnen in één klap Amman en Damascus bereiken", zei hij. - dankzijBreedbandgeld - (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De regering wil de aan koop van een eigen huis voor mensen met een kleine beurs stimuleren. Daar toe zullen uit het bezitsvormingsfonds renteloze leningen van ten hoogste twee duizend gulden met een looptijd van vijf jaar beschikbaar worden gesteld. Voor die leningen komen te zijner tijd mensen met een inkomen beneden f15.000 per jaar in aanmerking. Gehoopt wordt, dat door deze overheidshulp juist voor men sen met een klein inkomen, dc aankoop van een eigen huis aantrekkelijker wordt gemaakt. De leningen zullen worden verstrekt uit het bezitsvormingsfonds. Voor de in stelling van dat fonds heeft de regering bij de Tweede Kamer een nieuw wetsont- wef-p ingediend. Tegelijk is het wetsont werp van 1966 hierover, dat nog bij de Tweede Kamer ter behandeling lag, in getrokken. De regering is met een nieuw wetsvoorstel gekomen, omdat er teveel bezwaren bestonden tegen de wat inge wikkelde uitvoering in het oude wetsont werp. Verder zal het nieuwe ontwerp meer steun voor kleine spaarders bieden. Het bezitsvormingsfonds omvat nu 120 miljoen gulden. Dit bedrag is ver kregen, doordat uit de verkoop van de breedbandaandelen in 1965 100 miljoen werd gereserveerd voor de stimulering van de bezitsvorming. Met de nieuwe op zei; van het bezitsvormingsfonds wil de regering de aankoop van een eigen huis aanmoedigen en het effectenbezit bij kleine spaarders bevorderen. Wie een nieuw huis koopt of laat bou wen komt nn al in aanmerking voor rijkssubsidie, ook worden gemeentelij ke garanties voor rente en aflossing ge geven. Die garantie maakt het mogelijk een hoge hypothecaire lening te sluiten. Kopers van een huis moeten echter over een basisbedrag beschikken, van 10 tot 35 procent van de koopsom. Voor een aantal mensen met een klein inkomen kan dit net een te grote hindernis zijn. Daarom wil het bezitsvormingsfonds de renteloze leningen van maximaal twee duizend gulden gaan verlenen onder de volgende voorwaarden: personen van 21 tot en met 59 jaar komen voor zo'n lening in aanmerking. de geldnemer mag niet in de vermo gensbelasting zijn aangesloten. het belastbare inkomen in het tweede jaar, voorafgaande aande aanvrage mag niet hoger zijn dan f 15.000 per jaar. De renteloze leningen worden zowel voor de aankoop van een nieuw als een bestaand huis gegeven. Verder zullen voortaan niet alleen garanties van rente Presidium blijft bereid tot praten (Van f vei'slaggevers) AMSTERDAM Burgemeester Sam- kaldcn heeft vanmorgen in zjjn hoedanig heid als voorzitter van het presidium der Amsterdamse universiteit de Algemene studenten Vereniging Amsterdam laten weten, niet te zullen dulden, dat een enkele groep met dwangmiddelen zijn visie probeert door te drukken. „Bezet ting van het administratieve centrum (het Maagdenhuis) is volkomen overbodig", al dus de burgemeester. „Er zal met de ge ijkte methoden tegen worden opgetreden. Elders in de universiteit is alle ruimte voor iedere gewenste discussie. De admi nistratie moet te allen tijde door kunnen werken". De bezetting van het Maagdenhuis is isteravond afgebroken nadat de burge- mesiler met politie-ingrijpen had gedreigd. Volgens burgemeester Samkal«jen is de toestand in Amsterdam niet te vergelij ken met die in Tilburg en Nijmegen. „Daar moest een begin worden gemaakt met de discussie, bij ons is de discussie al lang op gang. Wat de ASVA nu doet, is een reeds bestaand overleg doorboren. Ik heb er fundamenteel bezwaar tegen, een standpunt te aanvaarden, waarvan de definitieve vorm pas kan vast komen te staan, wanneer de optelsom van het overleg op de verschillende niveaus is voltooid. Ik wil vermijden, dat er een overgangsbestuur komt, dat nu het be sturen van de universiteit, waarin de gemeenschap grote bedragen investeert, niet aan kan en dat een toekomstig be stuur compromiteert'". Vanmorgen heeft het presidium van'de Amsterdamse universiteit schriftelijk ge antwoord op het om 2 uur aflopende ulti matum van de ASVA. In de brief staat onder meer: „Aan de universiteit van Amsterdam zijn in afwachting van een nieuwe regeling in het kader van de her ziening van de wet op het wetenschap pelijk onderwijs, op tal van punten maat regelen genomen over voorbereiding die een democratisering van de universiteit beogen. Door u \vordt. thans een hiervan geheel afwijkend standpunt ingenomen, dat de op gang zijnde procedure onder mijnt. Onzerzijds willen wij hiertegen nogmaals stellen, dal wij bereid zijn en blijven in goed overleg met alle geledin gen in de universiteit, tot democratisering van de bestuursstructuur te geraken. Dit houdt mede in een verdere uitwerking van de gedachten betreffende het mede beslissingsrecht in representatieve orga- ASV A-voorzitter Johan Middendorp vindt de verklaring van het presidium teleurstellend. Volgens hem houdt de brief geen enkele concrete toezegging in. „Het presidium wil ons een adviserende functie geven. Dat vinden wij niet ge noeg. Wij willen zitting hebben in de be stuursorganen waar de beleidsbesluiten worden genomen". Generaal De Gaulle heeft zich gisteren bi Ierland voor het eerst buiten het hotel in Parnasilla gewaagd. Met zijn vrouw Yvonne en zijn, lijfwacht FlOhlc maakte De Gaulle een rit over de kustweg en een wamdelbig over het strand. en aflossing worden gegeven voor nieu we huizen en woningwetwoningen, die agn de huurder worden overgedragen, maar ook zal die garantie worden ver strekt aan mensen, die Voor een rentelo ze lening in aanmerking komen. Onder bepaalde voorwaarden zal het rijk de helft deelnemen in het risico van een gemeentelijke garantie voor rente en aflossing van een lening, voor aan koop van een bestaande woning. Een extra-stimulans aan het sparen wordt verder gegeven door een belasting vrije premie van 35 procent toe te ken nen aan kopers van spaareffecten. Deze premie zal na acht jaar wórden uitge keerd over maximaal 250 gulden aan koop per jaar per deelnemer. Behalve deze premie over een gekocht spaaref- fect wordt de premie van de algemene premiespaarwet verleend, alsmede de gebruikelijke bankrente. (ADVERTENTIE) MONNIKENDAM (ANP) Op de rijksweg tussen Monnikendam en Edam zijn maandagavond twee personenauto's met grote snelheid op elkaar gebotst. De vier inzittenden, twee neven en een echt paar, van de beide auto's kwamen om het De oorzaak van het ongeval, dat plaats vond bij een brug, is niet bekend. De beide auto's werden geheel vernield. Vroeg in de avond verzamelden zich duizenden mensen rondom de woning van het fil/mgezin Van 't Klooster. Er was toen wel enige opschuddmg maar dat het tot een complete rel zou uitgroeien, was op dat moment) nog niet te voorzien. Voornaamste aanstoker daartoe was de jeugd, die, zoals de foto toont, rijkelijk vertegenwoordigd was. HOUSTON (AFP) De fotograaf John Madden, die op 22 april een oog- transplantatie onderging waarbij, met behoud van eigen netvlies en oogzenuw, het voorste gedeelte van de oogbal werd vervangen, kan desondanks niet zien. Hij verliet gisteren het ziekenhuis in Houston. LONDEN Tom Ravensdalc strompelde gisteren hel ziekenhuis uit en verklaarde dc houder van een nieuw record te zijn: dc meest gekneusde deelnemer aan dc race van Londen naar New York. Hij nam drie keer aan de race deel: een keer met een schildpad, een keer met een haas en een keer zonder begeleiding. De eerste keer brak hij zijn linker enkel, toen hij in Manhattan van een motor viel. De schildpad was ongedeerd. Daarna, tijdens een proefrace op Heathrow in Londen met de haas, brak hij zijn rechter enkel toen hij over een stoeprand viel. En de derde keer, toen hij in een rolstoel over het vliegveld van Kennedy-Airport in New York naar het vliegveld geduwd werd, bleef de rolstoel achter een elek triciteitskabel over de grond han gen en viel hij voorover op het beton. Hij had een gebroken neus. Tot overmaat van ramp was de auto, die op Heathrow op hem en de haas zou wachten, door de politie weggesleept- Ravensdale moest toen een taxi nemen. Hier door was de haas langzamer dan de schildpad, wat niet in de be doeling had gelegen. Een ander record dat hij in deze race geves tigd heeft en hierin wordt hij door de BOAC gesteund is dat hij in vier dagen tijd zes vluchten over de Atlantische Oceaan heeft gemaakt. Ongelukkigerwijs zijn hiervoor geen prijzen in het voor uitzicht gesteld. GEVRAAGD H. AUGUSTINUS KERKSTRAAT 105A NOORDWIJKERHOUT TEL. 02533 -2778 (Van t correspondent Lucas Kleyn PARIJS. Poher heeft zich tenslotte kandidaat gesteld voor het president schap van de Republiek. Dat was geen verrassing meer. Iedereen had het ver wacht. De grote verrassing zou zijn geweest als hij het niet gedaan had. Poher stelde zich kandidaat op zijn bureau in de senaat, waar hü voorzitter van is. Hij deed het niet op het Elyséc. om de schijn te vermijden dat zijn tegenstanders zouden zeggen: wat ver beeldt hij zich wel, hij denkt blijkbaar dat hij al voorgoed op het Elyséc zit. Poher weet als ervaren parlementariër dat hü op glad üs staat en dat ieder van zijn woorden op een goudschaaltje wordt gewogen. Als kandidaat voor het presidentschap blijft Poher waarnemend president. Dat kan gemakkelijk, omdat hij er nog een derde functie bij heeft, namelijk het voorzitterschap van de senaat. Als kan didaat kan hij op zijn bureau in de senaat gaan zitten. Maar spreekt hij als waarnemend president, dan doet hij dat vanuit het Elysée. Zijn spel speelt hij bijzonder handig. Komt hij straks als kandidaat op de televisie, dan zien de kijkers en luisteraars hem niet alleen als kandidaat, maar tegelijkertijd als waarnemend president. Want in beide functies blijft zijn gezicht precies het zelfde. Velen zullen jjeneigd zijn te zeggen: als waarnemend president heeft hij het goed gedaan, de orde werd niet verstoord, de voorspelde chaos en troe belen zijn uitgebleven, dus laat hem rustig zijten waar hij zit: namelijk op het Elysee. Onder Poher werd de grond wet niet langer als een voetveeg ge bruikt, terwijl we onder Pompidou als gaullist nog maar moeten afwachten wat hij straks met die grondwet gaat doen. Wat hij er In het verleden onder De Gaulle mee gedaan heeft, stemt tot wantrouwen. Het referendum was in strijd met de grondwet, maar deson danks was Pompidou van dat mislukte referendum de motor. Dat alles bij elkaar zijn niet geringe voordelen voor Poher. Een van de eerste consequenties van Pohers kandidatuur is, dat Pompidou's kansen om het al bij de eerste ronde (1 juni) te winnen, verkeken zijn. Bij elkaar halen bij de eerste stemming Pompidou's drie grote concurrenten, Poher (Centrum), Defferre (socialisten) en Duclos (communisten), zoveel stem men, dat Pompidou de vereiste 50 plus 1 niet in eerste aanloop haalt. Bij de tweede ronde of herstemming (15 juni) blijven alleen die twee kandidaten over, die op 1 juni de meeste stemmen hebben behaald en dat zullen zo goed als zeker Pompidou en Poher zijn. Dat de gaullisten bang zijn voor Poher. blijkt uit een perscampagne die de paar laatste dagen is begonnen. Die cam pagne stelt het zo voor alsof Pompidou liefst morgen met de centrumjongens zou willen regeren en Poher met de linkse gaullisten. Wat is er dus nog voor verschil, zo zegt die campagne, tussen Pompidou én Poher? En waar om zouden we dus al niet in eerste of tweede aanloop op Pompidou stemmen, die voornemens is althans dat zegt hij een coalitieregering te sluiten met het centrum. Rechts en centrum zouden samen op het kussen komen en de ge hele linkerzijde zou voor 7 jaar zijn uitgesloten van de macht. Van een man als Poher kan nauwe lijks worden verwacht dat hij op zulke aanbiedingen zal ingaan. Hij zou er in de ogen van het publiek volledig zijn gezicht mee verliezen. Hij is niet le velde getrokken tegen De Gaulle om straks de bijwagen te worden van Pom-

Leidse Courant | 1969 | | pagina 1