De keukenmeid een schone maagd werd in de lengte doorgezaagd Met AOW op uurloon ER Moord van Raamsdonk opnieuw te boek gesteld ïijn Arbeids- werkplaats voldoet goed Is er in Raamsdonk sensatie te beleven? Dat lijkt onwaarschijnlijk, want van 25 januari 1317 af (toen volgens het oudste in Raams donk bewaarde document ene Willem, graaf van Henegouwen, aan Claes Gerritsz. van Wiel- drecht „het ambocht van Raemsdonck" te leen gaf) tot in 1969 toe, gebeurde er vrijwel niets, dat mensen buiten Raamsdonk in op winding kon brengen. Toch is er één zaak, waardoor Raamsdonk vele jaren tot in de uit hoeken van Nederland bekend was: het be roemde en beruchte lied „De moord van Raamsdonk". Zelfs nu kan het een Raams- donker nog overkomen, dat men bij het ver nemen van zijn woonplaats omstandig gaat informeren naar „de" moord. Het is echter opvallend, dat velen in Raamsdonk zelf weinig van het schone lied afweten. Om ervan af te wezen, zeggen ze maar, dat men aan het ver keerde adres is: het zou gaan om het Vlaamse dorp „Ramsdonk", gelegen tussen Antwerpen en Brussel. Dat is echter zeker niet juist, want in alle oude teksten is al sprake van „Raams donk", terwijl de taal evenmin Vlaamse spo ren vertoont. moord van Raamsdonk" behoort de zg. straatliederen, meestal erg .voudige verzen, zonder enige artis te pretentie. Ze werden vooral ge- toreven door mensen uit de „volks- lasse". De eerste ontstonden omstreeks 750, maar pas in de vorige eeuw kwam et genre tot bloei De straatliederen ouden populair blijven tot aan de Eer- Wereldoorlog en min of meer bekend it 1940. Hierna ging het er snel mee ergafwaarts. De laatste jaren echter, iet de opkomst van pop-art en nieuw ealisme, groeit weer de belangstelling het aloude volkslied. De bundels net deze „straatmadelieven", die de laarlemse leraar Tj. de Haan samen telde, worden grif verkocht. „Drs. P." r roem mee op onze beeldbuis, erwül het N.C.R.V.-programma „Farce najeure" telkens eindigt met zo'n luid- eels gezongen uit het leven gegrepen ed. Iet straatlied, waarvan er in totaal zo'n esduizend bekend zijn, kreeg zijn kans .ijd waarin de verbindingen lecht waren. Terwijl tegenwoordig rant, radio en t.v het nieuws uit alle oeken van de wereld binnen een paar bij de mensen brengen, zorgden in roeger eeuwen vaak liedjeszangers r de nieuwsverspreiding in afgelegen treken. Ze waren dan ook op het plat- eland bijzonder populair. Op markten, ermissen en bruiloften kon men de angers van het levenslied bezig zien. e beschikten vaak over een oprolbaar eildoek, waarop het verhaal getekend /as. Later verscheen zo'n lied ook nog druk, waardoor men voor enkele enten de tekst ervan op een los blaad- kon kopen; Nóg later bracht men ze i boekvorm samen. Het standaardwerk .pdit gebied is „Het straatlied" van D. fouters en dr. J. Moorman (2 dln., Am- rerdam, 1933-1934). straatzanger er zich sterk toe aange trokken voelde. Op de kermissen kon hij met een bloederig vers over moord en doodslag de aandacht van de toeschou wers trekken. Daarmee kon hij pas echt concurreren tegen de clowns, de potsen makers en de kiezentrekkers, die ook op de markt stonden. In zijn fel realis tisch levenslied kon hij niet nauwkeu rig genoeg zijn: zijn toehoorders geno ten van de meest sensationele en gruwe- lijke details. Het fascinerende aan die moordliederen was bovendien, dat ze allemaal echt gebeurd waren. In het begin van de vorige eeuw be reikten de moordliederen hun toppunt van populariteit. Maar dan treedt snel een oververzadiging in. Na honderden bloederige verzen aanhoord te hebben, kregen velen er schoon genoeg van. Op dat moment Swam iemand op het gran dioze idee een lied te maken, waarin definitief afgerekend werd met al die moorddadige smartlappen. Hij schreef een groteske parodie en liet daarin op een dermate drastische en schokkende wijze moordeni dat iedereen het be lachelijke van het genre wel moest gaan inzien. 'Zo ontstond „De moord vair Raamsdonk", een dol en dwaas lied, dat populairder werd als alle i moordliederen samen. Tophit Bloederig vers looiden hebben in alle eeuwen ge- uige de meest bizarre verhalen sterk ot de verbeelding der mensen gespro- i. Het is daarom te begrijpen, dat de „De moord van Raamsdonk" werd een onverbiddelijke tophit op bruiloften en partijen. Het was ook een zogenaamd optellied, d.w.z. iedereen kon er cou pletten aanbreien of ervan weglaten. Vele, onderling sterk afwijkende lezin gen van het lied gingen ontstaan: nette, gewaagde en ruwe, heel korte maar ook zeer lange. Er moet zelfs een versie be staan hebben, die meer als tweehonderd coupletten telde. Volgens dr. Moorman waren er omstreeks 1930 nog honderden verschillende versies van de Raams- donkse moord bekend. In sommige wor den wel zeven moorden gepleegd door maar liefst tien misdadigers. Nederlands kleinste en meest hippe uit gever Thomas Rap in Amsterdam heeft onlangs het boekje „De moord van Raamsdonk" od de markt gebracht. Guus Luyters stelde het samen en leidde het ook in; Norge Bend illustreerde het. Luy ters heeft bij de samenstelling van dit boekje een andere werkwijze gevolgd als zijn voorgangers Hij bracht zoveel mogelijk coupletten bijeen uit de be staande literatuur en vulde deze aan met coupletten die zijn vrienden en ken nissen leverden. Hij handhaafde het ka rakter van het lopend verhaal, maar probeerde tevens een zo lang mogelijke lezing van het gedicht samen te stellen. Hij kwam aan 97 verschillende, twee regelige coupletten. Daarnaast vond hij nog enkele tientallen varianten op deze coupletten, die hij overzichtelijk in een bijlage publiceert. Belangrijke steun bij zijn werk kreeg hij van de gemeente secretaris en de opticien van, Raamsdonk die de plaatselijke versie voor hem uil- schreven. Het is jammer dat Luyters aan zijn boekje nog een platvloerse tekst toevoegde die niets met de Raamsdonkse moord uitstaande heeft, al wil hij hem laten doorgaan voor een „erotische va- „De moord van Raamsdonk" vertelt, dat er in dit dorp eens een rechtschapen familie woonde, die „een beetje geld" had. Dit trok de aandacht van een cri mineel clubje Die v i fijn gew Dan verschijnt echter de politie ten tonele, die dc misdadigers in 't kippen hok arresteert. Men veroordeelt ze dan tot veler genoegen ter dood. Het lied eindigt met de terechtstelling, waarbij ieder nog een laatste wens mag uiten i die i Job z ik wil i ïtvergemme »tst nog een peestamp Dan breekt de slotepisode aan En toen ze aan de galleg hingen liever Ouwe Taaie. De wet van 17 september 1870 schafte de doodstraf bij ons definitief af. Uit dit alles mogen we wel de voorzichtige con clusie trekken, dat ..Dc moord van Raamsdonk" waarschijnlijk ontstond om streeks 1850. Is er in die tijd nu een echte moord ge beurd die model gertaan heeft voor het lied? Dat lijkt zeer onwaarschijnlijk. Het lied gaat immers in wezen niet over een moord, maar het vormt een bespotting van de moordliederen. In het boekje- van mr. Hans van Straten „Moorde naarswerk", waarin verschillende nc- gentiende-eeuwse moorden, waaronder de zaak Jut, beschreven staan, zal men tevergeefs naar een echte Raamsdonkse moord zoeken. In 1904 verscheen in Den Bosch een boekje met de „Inventaris van de oude archieven, bewaard ten gemeentehuize van Raamsdonk". De toenmalige archi varis van Noord-Brabant, A. C. Bon dam, was er de samensteller van. In zijn inleiding vertelt hij in 1895 voor het eerst een bezoek gebracht te hebben aan het Raamsdonkse gemeentehuis om er de oude papieren te ordenen. Hij verzekert zijn lezers „dat ik over „Den moord van Raamsdonk", waarnaar zoo velen mij vroegen, heusch niets gevon den heb". Parodie Raamsdonk ïrktuigei breekijze De verschillende bandieten worden kort maar raait getypëérfl in een ongewone poëtische stijl, waarvoor niemand min der als J. W. F. Werumeus Buning ruim 30 jaar geleden zijn bewondering uit- Wanneer ontstond „De moord van Raamsdonk"? De oudste teksten zijn in een vrij modern Nederlands gesteld. Dat wijst erop, dat het niet veel meer als ruim honderd jaar oud zal zijn. Dat klopt ook wel met een paar andere fei ten. „De moord van Raamsdonk" is 'immers een parodie op de'moordliederen en kon uiteraard pas geschreven wor den, toen deze liederen populair waren,, d.w.z. in de eerste helft van de vorige eeuw. Het slot van het Raamsdonkse lied behandelt de terechtstelling der moordenaars. Dat betekent weer dat het waarschijnlijk geschreven is vóór de af schaffing van de doodstraf in Neder land. Op 31 oktober 1860 werd het laat ste doodvonnis in Nederland en wel in Maastricht tot uitvoering gebracht. Waarom speeit het lied in Raamsdonk. terwijl een directe historische achter grond er kennelijk voor ontbreekt Hiernaar kan men alleen maar gissen. Misschien had Raamsdonk indertijd een grote kermis of markt. Waarschijnlijker is echter, dat we het moeten zoeken in dé toehmalige uitermate slechte sociale omstandigheden in enkele Raamsdonkse wijken, waaronder het huidige Raams- donksveer. Men troostte zich met drank, wat leidde tot vechtpartijen, waarbij nogal eens een slachtoffer viel. Vandaal- wellicht dat de parodist Raamsdonk als „entourage" koos. Het Raamsdonkse lied heeft ook enkele sporen nagelaten in de Nederlandse lite ratuur. In 1952 verscheen in Groningen een toneel- en zangspel „De moord van Raamsdonk". geschreven door D. Wou ters. Het lied komt ook voor in „Jaap", het vervolg op „Jaapje" van Jac. van Looy. Het belangrijkste feit is echter, dat een van onze bekendste vooroorlogse schrij vers. Eddy du Peron in 1928 een ver* publicerde, getiteld .De nieuwe moord van Raamsdonk", dat we hier als be sluit laten volgen i slotte nog de hond vermoord, hond had scherpe tanden, groot portret van de andere c FRITS niessen. N.a.v. Guus Luyters: „De moord van Raamsdonk". Uitgeverij Thomas Rap, Amsterdam; prijs f 4.90. Geraadpleegde literatuur: D. Wouters en dr. J. Moorman: Het straatlied. D. Wouters: Er is een moord gebeurd. ■afspra Dedrijfs Veijder Schooi De bejaarde vervult in de leven de gemeenschap een nogal wan kele rol. Eenmaal gepensioneerd heeft het er veel van weg dat hij buiten de maatschappij is terechtgekomen, zijn denk raampje ingesteld wordt op een bepaalde golflengte eri hij in de meeste gevallen vele van zijn sociale contacten verliest. Men kan echter op twee manieren de weg naar de ouderdom be wandelen: die van de rustige oude dag, mijmerend in de luie stoel, met het Goudse pijpje bin nen handbereik of zich doel bewust onttrekken aan de vorm van thuisrecreatie door zich nog ten dele nuttig te maken in deze technische wereld. Twee jaar geleden startte men bij Philips in Eindhoven met een expe riment wat snel oversloeg naar an dere delen van ons land: de werk plaats voor bejaarden. Het idee was v oortreffelijk, maar niet overal slaag de het unieke experiment als in Eindhoven waar een kapitaal ge bouw werd neergezet. Tienlallen be jaarden werkten drie uur in de werk plaats, waarna en masse huiswaarts werd gekeerd. Deze gehalveerde oude dag werd twee jaar geleden, in ok tober 1966, in Krommenie zonder veel bravour feestelijk ingehaald door middel van de Coöperatieve Werk plaats voor Bejaarden „Werklust". En Een klein lokaal, waar de bejaarden van „Werklust" een deel van hun vrije tijd doorbrengen. Een dagje vrij nemen is heel gemakkelijk, ledereen is vrij te doen en te laten wat hij wil. alles gaal redelijk goed. Achttien be jaarden, in leeftijd variërend van 66 lot 78 jaar, verdienen een 'aardig zakcentje aan het arbeidsproces. In het hartje van het Zaanse dorp Krommenie, waar de lucht van lino leum als een deken over de nauwe kom van het dorp hangt, staat een houten gebouw: op een sleemvorp al- stand van de Tufton Tapijtfabriek, Linoleum Krommenie en het concern van Thomassen en Drijver en Ver- blifa N.V. Oud-wethouder van Krommenie, de heer J. Blanken, voert de scepter in het lokaal, waar /.even bejaarden aan hel werk zijn. Een order van de Blikfabriek. zoals Verblifa in Krom menie wordt genoemd, om miljoenen ronde plakjes kurk in metalen dop pen te drukken, moet rap worden af gewerkt. Het lokaal is niet groot. Het dient ook als opslagruimte voor de gereed gemaakte orders, die „ambassadeur" mr. J. C. Provilybij tijd en wijle binnen sleept. Ambasadeur Provily („zeg maar ge woon vertegenwoordiger"), oud-bur gemeester van Krommenie, staat vol ledig achter dc opzet van de werk plaats voor bejaarden. Hjj zegt: „Ik heb bejaarden zien wegkwijnen.'Toen ze uit de fabrieken kwamen, na hun vijfenzestigste jaar. voelden ze zich een verlengstuk van de machine die ze hadden bediend. Het viel niet mee om zich om te schakelen en die vrije dagen nuttig te besteden. De bejaar den die bij ons werken, voelen zich nu doodgelukkig." Orders Het is een arbeidsgemeenschap waai de vruchten van dc arbeid gelijkelijk onder de medewerkers worden ver deeld. Linoleum, Verblifa en de Tuf ton stortten twee jaar geleden een beginkapitaal van 25.000 gulden, lieten een houten gebouwtje plaatsen en schaften enig materiaal aan. „Van dil kapitaal kunnen wij onze onkosten betalen, de huur van hoi gebouw, licht, water, elektriciteit De heer Provily zorgt er als voor zitter van de coöperatieve werk plaats voor dat de ordermap ge zond dik blijft. Hij zegt: „Als oud-burgemeester heb je in je ambtelijke loopbaan talrijke contacten gelegd en die komen nu goed van pas. Ze laten me nooit op de stoep staan, wanneer ik een con cern bezoek om orders „te pinge len" voor onze bejaarden. Mijn werk terrein ligt in de Zaanstreek. Ik kan van de niet-Zaanse bedrijven niet verlangen dat de kosten van de goederen omhoog worden geschroefd door het vervoer van en naar de Zaanstreek. De fabrieken leveren de goederen bij ons lokaal af en halen ze indien het werk is gereedgekomen. Meestal ontvangen wij orders van een houtwarenfabriek, de blikfabriek, Linoleum, Tufton of een bussen- fabriek uit Zaandam." Massa werk Het werk voor de bejaarden beperkt zich tot massawerk. wat geen stol mag veroorzaken. Het aanbod voor de coöperatieve werkplaats voor be jaarden in Krommenie is beperkt. De voorwaarde, om een werkplaats zo economisch mogelijk te laten draaien, is de vestiging in een industriestreek, liefst met fabrieken waar massawerk wordt geleverd. De Zaanstreek kent dergelijke in dustrieën niet, vandaar dat oud-bur gemeester Provily nijver moet speu ren naar geschikte arbeid voor de werkplaats. De bejaarden lakken nu tafelpootjes, schroeven tafelpoten van allerlei leng ten in een blokje hout, drukken een rond plakje kurk in een metalen dop voor velerlei flessen, timmeren etalagerekken en solderen doppen op metalen bussen Vaste klanten voor dit werk zijn een houtwarenfabriek, een bussenfabriek. Linoleum. Tufton en Verblifa. De heer Provily: ..De beiaarden ver dienen per uur één gulden waarbij wij. van de coöperatie, nog eens tien cent bijdoen om het meerbedrag wat men aan de belasting moet betalen, op te vangen. Daai-naast ontvangt eenieder een gelijk deel uit de winst- pol. Een directeur of zetbaas is in de werkplaats niet te vinden. Ieder een is zijns gelijke. De administratie wordt door een ambtenaar van de gemeentesecretarie van Krommenie bijgehouden." Partijtje De werkplaats is naast de beschutte werkplaats „De Boerenjonker" te Zaandam een van de weinige ge legenheden waar bedrijven licht en Miljoenen schijfjes kurk verdwijnen in miljoenen metalen doppen. rk kunnen al- leveren. De heer Provily bakent zijn werkterrein nauwgezet af en hoedt zich ervoor in het vaarwater van de Beschutte Werkplaats te komen. HU zegt: „Mogelijk werk voor de Be schutte Werkplaats aanvaard ik niet. Ik kom in principe niet aan dc arbeid die voor die werkplaats is bestemd. Contact met de bestuurders ge- werkplaats heelt nog niet plaats ge had. Meestal weet de fabrikant wel of er werk voor de Beschutte Werk plaats aanwezig is. Trouwens: als de werkplaats te Zaandam het werk niet meer aan kan. stuurt de fabrikant een partytje naar onze werkplaats voor bejaarden." Krommenie ontvangt meermalen gas ten uit andere delen van het land waar iets dergelijks op stapel wordt gezet. Ook Utrecht kwam in het Zaanse dorp een kijkje nemen, „maai'"', zegt de heer Provily, „die wilde het te kostbaar gaan opzetten. Men verbouwde voor 70.000 gulden een oude school en plaatste er kost bare machines in. Ik meen dat die werkplaats momenteel is gesloten. Utrecht is een moeilijke stad. Gevan genissen, Beschutte Werkplaatsen en allerlei stichtingen voor gehandicap ten namen veel werk voor de bejaar den uit handen en de orderpot was gauw uitverkocht. Krommenie maakt hierop een gunstige uitzondering. We draaien nu twee jaar en ik mag wel zeggen met tevredenheid." De bejaarden m Krommenie merken in twee ploegen: één van 's morgeus negen uur tot 's middags twaalf uur en één van 's middags twee uur tot vijf uur. Tijd voor een pauze, waar een kopje koffie wordt gedronken en vele oude koeien uit de sloot wor den gehaald, heeft men echt wel. Het is gebleken dat de bejaarden in Krommenie bezig willen zijn en het voor velen een harde noodzaak is dat het A.O.W.'tje en het bedrijfspensioen worden aangevuld. Maar deze gelde lijke overwegingen om per dag drie uur te gaan werken, zijn niet door slaggevend. Velen zien met angst en beven de dag tegemoet waarop ze niet meer kunnen werken, waarop zij er niet meer bij zullen horen, vandaar dat die achttien bejaarden in Krom menie vijf maal per week met ple zier de buitendeur achter zich dicht trekken en er aan een nieuwe werk dag wordt begonnen ..Ik zal je dit vertellen- Ik voel me kiplekker", zei een besnorde werker (77) in het lokaal van „Werklust". En de ex-draaier, ex-kantinebaas. ex- corveecr. ex-stamper, ex-soldeerder en ex-kantoorbediende drukten weer de rond gesneden witte schüfjes kurk in dc metalen doppen. DIRECTEUR OF BAAS IS NIET TE VINDEN

Leidse Courant | 1969 | | pagina 9