HARING HARING haring haring p i t\ i DAG EMMEREN BRACHT IN LEIDEN 20.000 GULDEN OP Burgerij kwam maar moeizaam over de drempel van Minerva WIJZIGING IN DE VUILOPHAALDIENST Meisje op slag gedood door rangeerlokomotief op Willem de Zwijgerlaan Alle universitaire geledingen gaan maandag met elkaar praten GELBE ROSE ZATERDAG 10 MEI 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Het eerste wat de Leidse bevolking gistermiddag van de Emmeraktie voor het geestelijk gehandicapte kind merk te, was een stoet reclamewagens van Hartevelt en Pall MaN. Luidkeels werd de boodschap door de straten geroe pen: „Geef voor het geestelijk gehan dicapte kind, geef, wat u maar missen kunt". Vijf emmer-prominenten, Alice Oppenheim, Ad Langebent en het Cocktailtrio grepen hun pastelkleurige emmertjes en togen aan het werk. De rust van mensen op het terras van de Aanhouden Vergulde Turk werd ruw verstoord door de geluidswagens. Zij kregen een sigaretje aangeboden van de Pall Mali-jongens en direct daarna de grote emmer onder hun neus: heeft u nog iets over voor het geestelijk gehandicapte kind? Om drie uur arriveerde het team in Minerva. Burgemeester Van der Willigen opende met enkele woorden de Leidse actie. De drempel van de studentensociëteit bleek erg hoog te zijn want veel publiek kwam er in het begin niet binnen. Het Cocktailtrio speelde eerst in de grote zaal. Maar er was te weinig publiek om een gezellige sfeer te scheppen. Het trio toog daarom met microfoons en luidsprekers naar het balkon vanwaar men de Breestraat lekker kon overzingen. Tussen de swingende liedjes door werden de voorbijgangers aan gemoedigd binnen te komen. Men bleef doorgaan met emmeren. Onder het wakend oog van een horde studenten trokken Alice Oppenheim en Ad Langebent de Breestraat in. Iedere automobilist werd aangehouden. Bijna iedere automobilist had ook nog wel iets over. Mensen die van plan waren iets te géven kwamen lachend aanrijden, mensen die liever niet ga ven reden met een stuurs gezicht hard door. Soms werden zij toch vermurwd door de smekende gezichten van de collectanten en gaven iets. door. Aan het eind van de avond, 11 uur werd een schatting van 19000 gulden gemaakt. Het bedrag kon nog aangroeien. Tegen middernacht Alice Oppenheim met al het geld ar Carré gegaan om het aan Mies Bouwman te overhandigen. Tsjilpen Een aantal Leidse artiesten had zich beschikbaar gesteld om in Minerva op te treden. Een man die, vooral later op de avond, veel publiek trok was de kunstfluiter Jean Martini. Hij zong lekkere Amsterdamse liedjes en dat sloeg bij de mensen wel aan. Tussen de liedjes door tsjilpte hij er lustig op los. Een ware leeuwerik, die Jean Martini. Wat hoger greep de opera zanger Johan de Bij. Hij zong enkele aria's en bleek ook een uitstekend imitator van koeien en ander vee, Inmiddels was Alice weer het balkon opgelopen. Studenten namen de taak van geldophaler over. Alice riep de mensen van de straat. Pas om een uur of zeven werd het druk. Marti Degens trad op, we kregen een staaltje ver sterkt geluid van de beatgroep Jolly Funs" te verwerken en de judomatten wei-den uitgelegd. Een klein incident veroorzaakte een jongetje dat in de zaal voor een ander doel ging lopen collecteren. Wist hij veelhij dacht ook, hier zijn tenminste mensen. Wim Ruska Na een optreden van de Franciskus- band kwamen de judoka's de zaal binnen. De kleintjes schaarden zich oin de mat, zqdat het publiek een beetje ruimte overliet voor wereld kampioen Wim Ruska en Chen, oud- kampioen van' Nederland: Zij gaven onder grote belangstelling een judo demonstratie. In een hoek van de zaal begonnen enkele mensen al het binnengekomen geld te tellen. Er werd een telmachine bij gesleept. Na tien uur kwamen de opbrengsten van de scholen binnen: tweehonderd van die school, drie honderdzevenenzeventig van een an dere school. Ook kwam er een bedrag binnen van het WD-congres, dat op dat ogenblik in de Stadsgehoorzaal plaats vond, opbrengst: vierhonderd gulden. Een de machine telde maar onmenselijk. In september zal op de nieuwe velden worden gespeeld, maar ieer eerst volgend jaar februari bij de viering van het 40-jarig bestaan de kantine voltooid zal zijn, dan is men ook dik tevreden. Is we maar een eigen huis hebben. Hier aan de Boshuizerkade moesten wij altijd delen met Leidse Boys. Is het te veel gevraagd als wij als vierdeklasser, die volgend jaar jubileert, een eigen on derkomen verlangen?". Volleybalduels Leiden-Delft Vanmiddag om half zes zal in de Sporthal aan de Bosuizerlaan een ste- denontmoeting worden gehouden tus sen volleybalteams van Leiden en Delft. Voordat de senioren in aktie komen zullen om vier uur de junioren aote de presence geven. In verband met de viering van He melvaartsdag op donderdag 15 mei a.s. wordt de ophaal eburt van huisvuil door de gemeentelijke reinigingsdienst van die dag verschoven naar woensdag 14 mei. Omstreeks vijf uur gistermiddag is op de onbewaakte overweg over de Willem de Zwijgerlaan in Leiden een 20-jarig meisje op haar brom fiets door een passerende rangeerlokomotief aangereden. Zij werd op slag gedood. Het eensporige zijlijntje van de spoorwegen naar het kleine goederen emplacement aan de Herensingel wordt slechts tweemaal per dag door een rangeerlokomotief bereden. De- machinist heeft verklaard bij het passeren de voorgeschreven signalen te hebben gegeven. Het meisje, Wilhelmina Vermond, woonde in Leiden-Noord. Zij zou over twee weken in het huwelijk zijn getreden. JEUGDTOERNOOI ASC De Leidse voetbalvereniging ASC or ganiseert morgen op het terrein aan de Kempenaerstraat in Oegstgeest weer een traditioneel jeugdtoernooi voor „pioniersclubs" om de Oude Roem-be- ker. Aan dit toernooi, dat om tien uur begint, nemen de volgende verenigingen deel: Concordia (Delft 1885), Kon. HFC (Haarlem 1879), Kampong (Utrecht 1902), Olympia (Gouda 1886), Ouick (Den Haag 1896), Robur et Velocitas ZOETERWOUDE EMMERAKTIE De gisteren gehouden Emmeraktie voor de Bisschop Bekkers-stichting ten behoeve van het geestelijk en lichame lijk gehandicapte kind, heeft in Zoeter- woude f 3398,01 opgebracht. INITIATIEF WETENSCHAPPELIJKE STAF VTL'ers willen (en gaan n.a.w.) naar Vliet-complex „Hebben we een andere keus? We willen niet terug naar dat kolenhokwat het derde veld toch is" VTL-voorzitter F. C. de Boer kreeg o.m. deze opmer king te horen tijdens de ledenvergade ring in de kantine aan de Boshuizerka de. Hij heeft een moeilijke week achter de rug, waarin hij zo'n grote tegenslag te incasseren kreeg. Veertien dagen ge leden had hij nog in een geanimeerd gesprek met de LFC-bestuurders de za ken besproken. Er bleek niets meer fout te kunnen gaan, totdat afgelopen dins dag het bericht doorkwam dat LFC zich terugtrok als gegadigde voor het Vliet-complex. Weg waren alle plannen van de heer De Boer. Hij had zijn leden achter zich weten te krijgen. Hij had hen weten te winnen voor zijn ideeën, die nu opeens een utopie werden. Hoe moest hij zijn leden ervan verwittigen? Wel, het is allemaal vrij soepel verlopen. Zijn angst bleek ongegrond te zijn. Er was begTip bij de leden, die bereid waren de klap te vergeten en opnieuw te beginnen. Samen met Sportsticthing-voorzitter J. P. v. d. Reyden1 en de heer P. F. S. Biegstraaten laatstgenoemde bracht ook hier de emmeraktie ter sprake: op brengst tachtig gulden) werd gezocht naar een nieuwe weg en kordaat werd die ook 'ingesliigén, V. d. Réjrden: i,U hèeft de onderhandelingen met LFC keurig en netjes gedaan. Op een fat soenlijke en behoorlijke manier. U heeft een teleurstelling moeten verwerken, maar u moet geen medelijden met u zelf hebben. U zult de handen uit de mouwen moeten steken. De inzet is de moeite waard dacht ik zo. Door de ge beurtenissen bent u het meest bena deeld. Daarom heeft u voorrang. Voor LDWS zou er nog wel een andere op lossing gevonden kunnen worden, maar voor jullie niet. Jullie moeten weg". De vraag van VTL-voorzitter F. C. de Boer kreeg een duidelijk antwoord. Men wilde naar De Vliet, daar bestond geen twijfel over en gaarne is me reid ook tot aktie over te gaan. Om door zelfwerkzaamheden de kosten te kunnen drukken. Er Is ƒ80.000- dig. VTL zal dat stellig niet allemaal op kunnen brengen. Zij kan ƒ20.000, op tafel leggen. Men heeft vertrouwen in de gemeente Leiden dat zij VTL niet in de kou zal staan. „Als het geraamte van de kantine wordt neergezet, dan kunnen wij wel voor de afwerking zorgen", klonk het enthousiast. Aan de eisen van deze vierdeklasser is te voldoen. Ze zijn niet De „Permanente diskussies" in het Abademlegebouw zijn vandaag hun derde dag ingegaan. Honderden studenten waren doorlopend aanwezig om de laatste ont wikkelingen te bespreken en vooral aandacht te besteden aan de kardinale vraag: Wat nu? Een voorlopig antwoord op die vraag is gevonden: maandagochtend zal er een vergadering worden gehouden van afvaardigingen van alle universitaire geledingen, dus met kuratoren, senaat, wetenschappelijke staf, studenten en technisch-administratief personeel. Deze bijeenkomst met kuratoren kwam tot stand dank zy een initiatief van drie leden van de wetenschappelijke staf. De plenaire vergadering van de studenten heeft een aantal agendapunten ingediend en een afvaardiging samengesteld van zeven personen. De agendapunten vragen vooral om verduidelijking van woorden als „verantwoordelijkheid, inspraak eri medezeggenschap", om informatie over punten, die door het nniversiteitsbestuur onduidelijk zyn geformuleerd, en vooral staat er de zeer konkrete vraag op de agenda: „Is het universiteitsbestuur bereid, het medebeslissingsrecht van alle geledingen op alle niveau's als uitgangspunt te erkennen?" Mr. Geertsema kwam afkeuring uitspreken Voorts vragen de studenten om een senaatsvergadering, ter formulering van een uitspraak van de hoogleraren over de organisatie van de universiteit. Het rapport van het senaatsbestuur is een van de struikelblokken voor de studen ten geweest. Deze vergadering zal vol ledige openbaarheid achteraf garande ren. Er worden geen besluiten genomen. De Informatie, die de studenten uit deze vergadering verkrygen, zal gebruikt worden voor de plenaire vergadering maandagavond. Deze grote vergadering zal de kon- sekwenties moeten trekken uit de bij eenkomst van de ochtend. Wat er dan besloten zal gaan worden is totaal niet te voorspellen. Op de vergadering van gisteravond zijn er acht werkgroepen geformeerd over projekt-onderwijs, medebeslissings recht, verantwoordingsplicht, decentrali satie, openbaarheid, bestuursstruktuur, pers en maatschappij en universiteit. Voor deze werkgroepen hebben vele per sonen zich opgegeven. Het ligt in de bedoeling deze werkgroepen in te scha kelen i Na de vergadering kwam mr. W. Geertsema, kamerlid voor de VVD, een kjjkje in de Akademie nemen. Hy kreeg het zwaar te verduren, toen hy de be zetting het woord wordt voortdurend angstvallig vermeden afkeurde. On der een sarkastisch gezongen Io Vivat werd het ook hem duidelyk, hoe zeer deze studenten verschillen van het klas sieke type. Ondertussen gaan de minder luidruch tige veranderingen, die voor betrokke nen vaak even ingrijpend zijn, met grote snelheid door. Gisteravond is op een vergadering van de staf van de leraren opleiding besloten, de opleiding van le raren voor het middelbaar onderwijs vol ledig te herstruktureren en te demokra- tiseren. De studenten krijgen medebe slissingsrecht voor zowel de manier als de inhoud van de lerarenopleiding. Dit betekent een groot succes voor de werk groep Didaktiek, die enige maanden ge leden gestart is. De aktiegroep Demokratisering Uni versiteit roept de leden van de Tweede Kamer op vanaf heden naar Leiden te komen, „zodat de aktiegroep he'n kan uitleggen, wat het begrip demokratie inhoudt". Zij kunnen in werkgroepen meedoen aan de diskussies, aldus de ak tiegroep. Mr. Geertsema hoeft vai studenten niet meer te komen. VOOR BAD OF DOUCHE Jf J 'V. k ft Ja 7/ t»/ i Het luxe schuimbad tegen normale prijs De luxe van weelderig koesterend schuim. De luxe van flonkerende flacons. De luxe van diep-fonkelende tinten. En de luxe van keus uit vier betoverende geuren en kleuren. Voor wie prijs stelt op de luxe van een in dividueel schuimbad is er nu Gelbe Rose. Kies uw favoriete geur en kleur: 't roman tische Gelbe Rose, het exquise Orchidee, het delicate Daphne of de frisheid van Citrus. Betaal toch de normale prijs. U weet het nu: 't is Gelbe Rose. De nieuwe luxe serie individuele badpreparaten van internationaal niveau. tube 4.25 - flacons van 7.50 tot 22.50 Gelbe Rose heeft ook crème-bad (speciaal voor droge huid], a af ter-bath-lotion, fijne toiletzeep en speciaal babybad. Staat u er wel eens bij stil, dat de zoute, zure, gerookte of gebakken ha ring op uw bord al heel wat achter de rug heeft? Nee, eet u maar gewoon door, het gaat hier alleen maar over een familielid van' de Beenvissen. Katwijk, de Prins Hendrik kade, honderden kantjes haring, ze trekken toch wel de aandacht. Je kunt het je helemaal voorstel len, de diepzeevis, die al leen in de paaitfld aan de oppervlakte komt, zich tot de kust trekt om er kuit te schieten. Eén ei is geen ei, twee is een half ei, drie ei ls. het gaat hier niet op: de haring legt 10.000- 30.000 eieren. De groeityd is dan 3 tot 4 jaar. Uw ha- van de Witte Zee tot de Middellandse Zee. Vroeger ving men veel haring ten zuiden van de Doggers- bank, lan<ja de Engelse kust en in het Kanaal. Dit is echter verleden tijd, om dat deze visgronden prak tisch zijn uitgeput. Vrij veel haring is er nog te vangen om Ierland. Het bezwaar is dan dat het 2 a 3 dagen varen is om er te komen. Bovendien heb ben de Ieren de territoriale wateren uitgebreid tot 12 mijl, waardoor de haring onder Ierse hoede blijft. Wlaggetjesdag betekent V maatjesharing. De schepen liggen opgetuigd te wachten voor de start lijn van de race om het „groene" goud. Deze groe ne haring wordt in het voorjaar gevangen en is nog onrijp en vet. Dit is de hai'ing die wegsmelt op de tong, de „nieuwe". De ha ring wordt rijper en rijper, kleine kinderen worden groot: volle haring. De tijd gaat door, de haring raakt hom en kuit kwijt: yie ha ring, de twen onder de ha ring. De schakel tussen de Prins Hendrikkade en u is gelegd: haring en bord. Ooten varen uit, al eeu- wen lang. Stoere man met plunjezakken op de rug laten vrouw en kinderen achter aan de wal. Soms voorgoed, hij kwam niet meer terug, zij bleef achter, alleen, met haar kind, zijn kind, ver steend, van steen, een beeldhouwwerk aan de Katwijkse boulevard. kei. Vooral de Hollanders bedreven de haringvangst, in het bijzonder nadat Wil lem Beukelsz. uit Bier vliet het haringkaken had uitgevonden, het verwijde ren van de bederfelijke in gewanden. Zeilschepen voeren uit, bommen of bomschuiten. U kent ze vast wel van oude foto's van het Noordwijkse of Katwijkse strand, die grote houten bakken, die op het strand werden ge trokken om daar uit te rusten van gedane arbeid, gezouten arbeid. De bom schuiten moesten het on derspit delven voor de log- Honderden kantjes ha ring op de Katwykse Prins Hendrikkade. gers, die meer voordelen boden en tot een vrij recen te datum nog intensief aan de haringvangst deelna- Tegenwoordig worden de moderne en geriefelij ke trawlers ingezet. Snel heid en doelmatigheid zijn nu van het grootste belang geworden. De hektrawler neemt een steeds groter wordende plaats in. Bij dit type wordt het net via het achterschip binnengehaald. Van achterschip naar voor schip wordt de haring ver werkt, de haring wordt ge kaakt en gezouten; soms komt de haring in de vries cel terecht. Deze moderne schepen hebben een auto matische piloot, radar en nauwkeurig kan worden bepaald waar zich een school haring bevindt. Ook voor de haring zyn samen scholingen dus gevaariyk. Niet alleen de schepen veranderen, maar ook de manier van vissen. De loggers visten met dryf- netten, die 3-5 km lang zyn en vertikaal in het water hangen. De argeloze ha ring kan niet door de ma zen van het net glippen en blijft met zijn kieuwen achter het net hangen, zyn lot is dan bezegeld, maar daar gaat het ulteindeiyk om. De trawlers trekken 'n lang trechtervormig net achter zich aan, waar de haring wel in maar niet meer uit kan zwemmen. Br wordt tegenwoordig ook gevist met twee schepen tegeiyk, die samen een net achter zich aan slepen. Bovendien z'yn er zelfs mo derne schepen die het net op verschillende hoogten achter zich aan kunnen slepen, waardoor de kan sen op een goede vangst worden vergroot. Byzonder jammer is het, dat ondanks de moderne schepen en vismethoden de haringvangst afneemt; de visgronden zyn niet vrucht baar meer. Wat de haring betreft, is er niet veel veranderd: de haring is nog; steeds de haring die gevangen wordt, gekaakt en gezouten en. verschalkt! Ben' de Croock. Moderne hektrawler van N.V. Redery en Haringhan- del N. Parlevliet jr. te Kat wijk.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 3