EDERLAND, SPEEL GEEN PILATUSROL VOETEN- OKTERS IN CHINA BLOTE- REVOLUTIONAIR MUSJAWARAH IN PLAATS VAN HOOFDELIJKE STEMMING 'apoealeiders vragen tussenkomst: WE KIEZEN MET MES OP DE KEEL Boeren helpen zieken in communes ZATERDAG 10 MEI 1969 De tijd voor de Papoea's dringt. In juli vindt de zg. „act of free choice", de vrije keuze plaats, waarbij de bevolking moet kiezen voor aanslui ting bij of afscheiding van Indonesië. Nederland heeft met de uitvoering, die onder toezicht van de Verenigde Naties geschiedt, geen enkele be moeienis, al heeft ons land volgens de hier ver blijvende Papoea's wel morele verplichtingen. Feit is dat de VN-missie onder leiding van Ortiz- Sanz, die het land in alle richtingen heeft door kruist en Indonesië adviezen heeft gegeven, thans in ernstig conflict is met de Indonesische auto riteiten. Hoewel Indonesië de lucht heeft probe ren te zuiveren door o.a. het vrijlaten van 'n aan tal politieke gevangenen, durft het het kennelijk niet aan een hoofdelijke stemming te riskeren. Het door de VN-missie voorgestelde systeem van hoofdelijke stemming in de kuststreken gecombi neerd met een kiesmannensysteem in minder toe gankelijke gebieden, is door Indonesië niet aan- yaard. Het gaat in de richting van „musjawarah", d.w.z. praten tot een voor ieder aanvaardbare oplossing is bereikt. Dit overleg wordt gevoerd door de 1000 „volksvertegenwoordigers", waar van de kern wordt gevormd door de regent schapsraden die door Indonesië zijn benoemd. Daarbij is de propaganda volkomen eenzijdig. De mensen die pleiten voor afscheiding komen niet aan het woord, en een recente demonstratie voor onafhankelijkheid in de hoofdstad Djajapoera leidde onlangs tot ingrijpen door de politie. De Papoea's in Nederland, zoals blijkt uit de neven staande reportage, wensen hun land onafhanke lijk van Indonesië. De door Indonesië aangestelde Papoeabestuurders denken aan een autonoom West-Irian, in federaal verband met Indonesië, met een Papoea als gouverneur-generaal. (Van t i verslaggeefster) Nicolaas Jouwe: dan atste Papoea vechten tot de DELFT Zonlicht valt naar binnen door de hoge ramen van het oude grachtehuis in het hart van Delft. In een kamer met stapels papieren en documenten zit Marcus Kaisiepo achter zijn bureau. De blauw-wit gestreepte vlag van West-Papoea met de witte ster van de hoop hangt achter hem. Van de toren van de Nieuwe Kerk, vlakbij, klinken een paar maten carillonmuziek. Het leven in Nederland is veilig en goed. Maar Marcus Kaisiepo eens vice-voorzitter van de Nieuw-Guinea- raad schijnt er niets van te merken Nieuw-Guinea, het groene, ontoegankelijke eiland in de Stille Oceaan, beheerst de gedachten van deze Papoealeider in ballingschap Een toekomstig samengaan van Nieuw- Guinea met Indonesië is voor hem uitgesloten. Maar niet alleen vanwege terreur of wanbestuur. „Al zou Indonesië ons laten eten uit gouden borden, dan nog willen wij los van Indonesië". De heer Kaisiepo donker, streng gezicht met een kleine snor heeft geen goed woord over voor Indonesië, dat ondanks de waarborgen, neergelegd in de overeenkomst van New York, het politieke leven in West-Man onmogelijk maakt, de vrije meningsuiting verbiedt en geen politieke partij of vergadering tolereert. Over de schrikbarende armoede en de terreur, die er heersen, wil hij echter nauwelijks spreken. „Daarover hebben we al honderden feiten doorgegeven aan de V.N., aan de Nederlandse regering en aan het Internationaal Gerechtshof. Maar daar-om gaat het niet in de eerste plaats. Waar het om gaat, is dat ons volk de keus in het vooruitzicht is gesteld: samengaan ..met Indonesië of los van Indonesië. Een eerlijke, vrije keuze. Zonder dwang, zonder beïnvloeding. Maar (hij tikt met zijn knokkels op tafel), wat komt daarvan straks terecht bij een bezetting door meer dan tachtigduizend Indonesiërs, militairen en „ambtenaren" - en bij een verkeerd kiessysteem? Onze enige hoop vormen de Verenigde Naties. Die zijn medeverantwoordelijk voor een eerlijke gang van zaken bij het referendum. Maar we weten dat Soeharto al zijn listen zal aanwenden om het pleit te winnen, hoewel de bevolking als geheel geen enkele band wenst met Indonesië. Want Indonesië is ons vreemd". Hetzelfde zegt ook Papoealeider Nicolaas Jouwe (45), „groot, kaal en zwart" volgens zijn eigen signalement. Met beweeglijke handen en een diepe, rustige stem. „Hoe kunnen wij ons nu verbonden voelen met Indonesië? We hebben eeuwenlang gevochten met de Indonesische slavenhandelaren. Vandaar ook die grote concentraties Papoea's diep in de binnenlanden: ze trokken steeds verder weg van de kust. Voor de Papoea's wordt het dit jaar erop of eronder". Zonder ons Ook Nicolaas Jouwe, eens Papoeabestuursambtenaar, thans voorzitter van het Vrijheidscomité West-Papoea, actief en wel ter tale (ook in het Nederlands), heeft voor de overdracht van Nederlands Nieuw-Guinea in 1962 een functie bekleed in de Nieuw-Guinearaad: hij was «tweede vice-voorzitter. Ook hij is herhaaldelijk in New York geweest om de zaak van het Papoease volk te bepleiten bij de Verenigde Naties. En behalve dat heeft hij verschillende reizen gemaakt naar Afrika, de laatste keer in januari-februari van dit jaar. Hij legt graag uit waarom. „We hebben over onze zaak gesproken met regeringsautoriteiten en politieke leiders in West-Afrika, Centraal-Afrika en Oost-Airika. Destijds, in 1962, keerden de negroïde staten zich tegen de overeenkomst van New York, omdat het besluit tot tijdelijke overdracht genomen was buiten het Papoease volk om. Het was „over ons en zonder ons". Nu hopen wij opnieuw op steun van de jonge Afrikaanse staten. Want alleen lid-staten van de Verenigde Naties kunnen onze zaak op de agenda brengen van de algemene vergadering van de V.N. Nederland zou dat zeker moeten doen, als mede-ondertekenaar van de overeenkomst. Er zijn al te veel slachtoffers gevallen, er zijn duizenden mensen vermoord. Dat had de Nederlandse regering kunnen voorkomen als men tijdig had geprotesteerd. Het is onbegrijpelijk dat uw land, dat in het verleden steeds op de bres heeft gestaan voor de rechten van kleine en onderdrukte volkeren, nu niet voor ons op durft te komen. Daarom hopen wij vurig op de tussenkomst van de negroïde staten, ook die uit Zuid-Amerika. En op de conferenties die ik heb meegemaakt in Brazzaville, in Tanzania en in Addis-Abeba was er oog voor onze problemen. Viemand mag liet weten Redenen om aan te kloppen bij de Verenigde Naties zijn er. te over. Allerlei rechten, die ons gegarandeerd waren, zijn geschonden en worden nog dagelijks geschonden. In artikel 22 van de overeenkomst van New York is de vrijheid van meningsuiting en het recht tot het bedrijven van politiek voor de Papoea's uitdrukkelijk vastgelegd. Maar nog geen drie maanden na de overdracht aan In donesië, op 15 juli 1963, heeft Indonesië alle politieke activiteiten officieel verboden. In september 1963 Is het land hermclisch van de buitenwereld afgesloten. Nie mand mag weten wat er omgaat, hoe zwaar de militaire druk is. hoeveel mensen er in gevangenissen zitten en in concentratiekampen, hoeveel er zonder enige vorm van proces worden geëxecuteerd. Met het mes op de keel moet de papoea straks kiezen voor definitieve aanslui ting b(j Indonesië. Maar wat wij verlangen ztyn verkie zingen in volle vrijheid, volgens democratische begin- De heer Jouwe laat er geen twijfel over bestaan hoe het dan wel moet bij die komende verkiezingen: in de kustgebieden normaal via het systeem van algemene verkiezingen, elke man of vrouw een stem. In de gebieden waar de bevolking nog analfabeet is, laten kiezen door kiesmannen of door tekens en symbolen te gebruiken, zoals de Verenigde Naties die elders al hebben toegepast. „Zo is het door ons ook voorgesteld aan de heer Ortiz-Sanz, op 3 mei van het vorig jaar". Marcus Kaisiepo: steun ons liever zo lang er nog tijd voor is De heer Jouwe is absoluut zeker van de uitslag bij eerlijke verkiezingen. De Indonesische bezetting („Erger dan de Duitse", zegt hij) heeft 't nationale zelfbewustzijn van de Papoea alleen gestimuleerd- Da n maar vechten De vraag ligt voor de hemd: wat zal er gebeuren als het referendum door een of andere slinkse list zal uitvallen ten gunste van Indonesië? Zullen de Papoea's zich dan schikken in him lot? „Op dat moment", zegt de heer Jouwe, „zal het Papoease volk beslissen dat besluit kennen we nu al dood. Dan maar veebten tot de laatste Papoea. De Papoea's worden nu al systematisch uitgemoord. Als West-Papoea straks definitief Indonesisch zou worden, heeft Indonesië de vrije hand om ons volk in zijn geheel uit te roeien. Daarom staat het Papoease besluit vast: als wij onze vrijheid niet krijgen, dan maar dood". Noch Kaisiepo, noch Jouwe heeft enige verbetering geconstateerd na de opvolging van Soekamo door Soeharto. Sinds 1966 is de toestand voor de Papoea's alleen maar verscherpt. „Geen Indonesiër vertrouw ik", zegt Jouwe, „als het over politieke zaken gaat. En het is onbegrijpelijk dat juist Nederland wel goed van vertrouwen is geweest. Geen land is zo vaak en zo grof door Indonesië bedrogen". Geboorte vau onze vrijheid Enkele honderden Papoea's in Nederland en een miljoen Papoea's in westelijk Nieuw-Guinea zien de toekomst vol spanning tegemoet. Ze zien de toekomst nog niet als hopeloos, en pleiten hartstochtelijk voor interventie Interventie door zwart Afrika en door blank, christelijk Nederland. „We verwachten de geboorte van onze vrijheid", zegt Marcus Kaisiepo, „en wie praat er bij een geboorte nu over eeu dood of een levend kind „Uw voorvaderen hebben tachtig jaar gevochten voor de vrijheid, wij zijn pas begonnen", zegt Nicolaas Jouwe. „Laat ons dan niet in de steek „Speel geen Pilatusrol, volk van Nederland", vraagt Marcus Kaisiepo. „Ook wij zijn een christenvolk. Als er toch Woed moet vloeien, is ons volk bereid. Maar steun ons liever zolang er nog tijd voor is". B STUDIEPROGRAMMA PEKING De medische opleiding in China ondergaat op het ogenblik als nasleep van de culturele revolutie ingrijpende veranderingen. De leiders van het land hebben hervormingen in voorbereiding en er worden nieuwe programma's opgesteld, die een vergaande uit breiding van het aantal artsen, verpleegsters en medisch jj geheel jas slaat, muzikaal huidige de dooit itles ;evoelige r happy" personeel iinds de overwinning van de commu- listen in de bevrijdingsoorlog, twintig jaar geleden, hebben zij grote vooruit gang geboekt op het gebied van de gezondheidszorg. Zij hebben een aan zienlijke farmaceutische industrie opge bouwd, die antibiotica als pènicilline en aureomycine in grote hoeveelheden kan produceren en zij hebben ziekten als cholera en pokken, waarvan het land eeuwenlang te lijden heeft gehad, praktisch uitgeschakeld. Ook hebben zij een opmerkelijke voor uitgang geboekt in de opleiding van medisch personeel. In 1949 telde China maar acht medische faculteiten en ongeveer 20.000 artsen., die een wes terse medische studie hadden gevolgd Tegen 1964 bezat China tachtig medi sche faculteiten en ongeveer 450.000 artsen, chirurgen, tandartsen, verpleeg sters en ander medisch personeel. In datzelfde jaar waren er ongeveer 90.000 medische studenten. Deze indrukwekkende cijfers worden echter door andere getallen teniet ge daan. In China, waar de bevolkings aanwas per jaar waarschijnlijk het dubbele van de totale Oostenrijkse be volking bedraagt, werd de kloof tussen hen, die medische verzorging behoef den en degenen, die deze hulp konden bieden, breder en breder. Mao Tse-toeng heeft, gestimuleerd door de overwinning van de culturele revo lutie, besloten het medische probleem op twee manieren aan te pakken: door de medische opleiding een meer revo lutionair karakter te geven en door een leger van getrainde en gespecialiseerde gezondheidszorgen op te leiden, van wie de meesten het platteland, waar 600 miljoen Chinezen leven, als werk terrein zullen hebben. Op de medische faculteiten worden de lesprogramma's en onderwijsmethoden aan de onmiddellijke behoeften aange past. En dit is geen eenvoudige zaak. Om vele redenen, o.a. door de invloed die het werk van westerse missionaris sen in China heeft gehad, zijn de medi sche opleidingen op westerse en Noord- amerikaanse leest geschoeid en veel van de doktoren die met het onderwijs zijn belast, zijn zelf op westerse scholen afgestudeerd. Onder deze groep bestaat er een vrij grote weerstand tegen ver anderingen. Dit kan men tot op zekere hoogte afmeten aan artikelen in de officiële pers, die spreken over de noodzaak „bourgeois-autoriteiten op medisch gebied" aan de kant te zetten. Genezen door Mao Dienovereenkomstig spant de pers zich in het huidige systeem van de medische opleiding in diskrediet te brengen, daarbij indirect appellerend aan het Chinese nationalisme. Herhaaldelijk verschijnen er artikelen over artsen, die gewapend met de studie van Mao's leer patiënten en zieken genezen en door volharding overwinnen in ziekte gevallen, dis door de westerse genees kunde als hopeloos worden afgeschre- „Blote-voetendokters" krijgen hier les van Hoe Hsiao-mei, een boerenvrouw die de noden opsomt waarmee de Chinese maatschappij vóór de bevrijdingsoorlog te kampen had door gebrek aan medische verzorging. staan niet langer op een voetstuk. De studenten behoeven uitspraken van onderwijzers en citaten uit boeken niet meer klakkeloos te aanvaarden. Meer zelfs, zij hebben nu een stem in het kapittel bij het opstellen van het leer plan. Dit komt in de praktijk neer op een verschuiving van louter theoretisch onderwijs naar de praktijk. Het aantal schooljaren dat studenten achter de rug hebben, wordt niet meer in aanmerking genomen. Studenten die de capaciteiten hebben, mogen toekijken en simpele medische ingrepen, als het hechten van wonden, onder supervisie van artsen, verrichten. Veelbelovende studenten worden uitgenodigd toeschou wer te zijn bij chirurgische ingrepen in de operatiezaal en mogen de doktoren instrumenten aanreiken. En zU mogen alweer afhankelijk van hun capacitei ten, eventueel 'n incisie maken en hech ten. Successievelijk mogen ze steeds meer doen, tot ze tenslotte, met een chirurg aan hun zijde, een eenvoudige operatie kunnen uitvoeren. Zo is het mogelijk, dat een student, voordat hij afgestudeerd is, al heel wat bevallingen heeft afgewerkt en dat hij een aantal hernia-, blindedarm- en an dere operaties heeft verricht. Deze afge studeerden mogen dan misschien een wat beperkte theoretische kennis heb ben, maar dat wordt niet als een tekort koming ervaren en is van tijdelijke aard. De voordelen wegen zeker op tegen het nadeel van de te lange op- leidingstijd. Het fraaiste verhaal, dat deze zuive ringscampagne opleverde, is wel dat over de universiteitskliniek van Peking, die in 1919 door de Rockefeller Stich ting is gebouwd en nu de nieuwe naam van ,.anti - imperialistenziekenhuis" heeft gekregen. Volgens het verslag experimenteerden dokters daar in de twintiger en dertiger jaren met patiën ten en doodden zelfs een kind om een exemplaar van een long te bemach tigen. Als onderdeel van deze campagne worden ook de traditionele Chinese geneesmethoden, inclusief het gebruik van kruiden en toepassing van acu punctuur (een methode, waarbij dunne naalden in het lichaam van de patiënt worden gestoken) door de kranten ge prezen. In een artikel werd verhaald dat van 168 doofstommen er 125, na een acupunctuurbehandeling, „Lang leve partijleider Mao" konden schreeu- De bedoeling van de campagne is echter niet zozeer om de westerse ge neeskunde aan de kant te zetten, als Onderwijs Voor het ogenblik wordt echter de, nadruk gelegd op wijziging van de oude onderwijspraktijken in de westers georiënteerde medische opleidingen. Wat al deze veranderingen precies inhouden is nog niet bekend. Maar men kan wel iets afleiden uit klachten die een paar maanden geleden aan het adres van het medisch college „China" werden gericht. Deze waren: het studie programma was te lang-, de studenten hadden geen tijd voor politieke activi teiten; er werdén niet genoeg studen ten aangewezen om op het platteland te werken; de medische opleiding zou alleen maar geschikt zijn voor het werken in stedelijke ziekenhuizen; de studenten konden niet aan lichame lijke arbeid deelnemen; studenten uit arbeiders- en boerengezinnen werden gediscrimineerd; er werd te veel nadruk gelegd op cijfers en de exameneisen waren te streng. Deze fouten, die overigens precies de zelfde zijn als die welke alle instellin gen voor hoger onderwijs tijdens de culturele revolutie werden verweten, zullen waarschijnlijk als uitgangspunt voor de op handen zijnde veranderin gen dienen. Ook zullen de studenten de correcte politieke lijn van Mao Tse-toeng gaan bestuderen en de kapitalistische theo rieën van de in ongenade gevallen Lioe Sjao-tsji bekritiseren. Men ver wacht van hen dat zij hun klasse- bewustzijn zullen vergroten door van de arbeiders en boeren te leren, hetgeen misschien een verklaring is voor het feit, dat een buitenlander een arts de vloer van een ziekenhuis in Peking zag boenen. Door vrijwillig lichame lijke arbeid te verrichten, bewees hij misschien dat hij zijn „hooghartige houding" had laten varen. Prettige kanten Voor de medische studenten moeten de komende veranderingen ook wel prettige kanten hebben. De professoren Platteland Het is interessant dat sommigen van deze nieuwe artsen zich op het platte land vestigen en de meesten van hen werken er minstens een maand na het behalen van hun bul. Het is waarschijn lijk een onderdeel van hun werk om de gezondheidszorgers van de communes, die de laatste maanden een nieuw sta tus hebben gekregeh, medische curcus- sen te geven. Deze gezondheidszorgers worden nu aangeduid met de term „blote-voeten- dokters" en de pers geeft hoog op van hun capaciteiten (zij redden ernstige zie ken van den dood) en hun altruïsme (zij trotseren het barre winterweer om visi tes af te leggen). Veel van deze „blote- voeten-dokters" zijn boeren, die aanleg vertonen voor medisch werk en die een aangepaste opleiding op het communaal medisch centrum hebben gekregen. Misschien zullen in de toekomst an deren geselecteerd worden uit de mil joenen leerlingen, die de middelbare scholen afleveren, en die de afgelopen zeven maanden naar de afgelegen plat telandsgebieden van China zijn getrok- Behalve in spoedgevallen beperken de „blote-voeten-dokters" hun diagnoses tot betrekkelijk eenvoudige gevallen. Op zichzelf moet men het belang hiervan niet onderschatten, omdat verwaar loosde lichte gevallen snel kunrfen ver ergeren en de dichtstbijzijnde (en waar schijnlijk overwerkte) arts kilometers ver weg woont. Ook Sjanghai Men is nu in de steden gestart met een dergelijk experiment dat er ook al op gericht schijnt te zijn het artsen tekort te compenseren. Deze interessan te ontwikkeling, die in Sjanghai gaande is, betreft een groep van elf fabrieks arbeiders, die ongeveer twee maanden in een ziekenhuis is geweest. Ieder van hen bestudeerde een speciaal onder deel. Aan het eind van deze periode konden volgens het nieuwsbureau Hinshua sommigen van hen hechtin gen maken, lipoma's wegnemen (een lipoma is een vetgezwel), een blinde darmoperatie verrichten, weer anderen konden de meer eenvoudige ziekten diagnostiseren en behandelen, leverziek ten vaststellen en de meer algemene hartklachten onderzoeken. Nog meer anderen leerden eerste hulp verlenen, zoals het aanleggen van verbanden en pleisters en het behandelen van fractu ren. Tezamen vormen zij op hun fa briek een medisch team, dat overdag en 's avonds zieke en geblesseerde ar beiders behandelt. Nu sturen andere fabrieken in Sjang hai hun arbeiders naar ziekenhuizen voor eenzelfde opleiding en het is niet onwaarschijnlijk dat het plan ook door de andere industriesteden in China over genomen zal worden. Als het succes heeft, zal dit project, in combinatie met de andere programma's en hervormin gen er veel toe kunnen bijdragen dat de gezondheidszorg zich over een veel groter deel van de talrijke Chinese be volking kan uitbreiden. Ook zal er iets worden weggenomen van de mystiek die er. althans in China, om de medische opleiding zweeft. COLIN MCCOULLOUGH (C^ 1115 Globe and Mail Toronto

Leidse Courant | 1969 | | pagina 11