In stedelijk gebied één politiekorps AVERECHTSE UITWERKING VAN HARDE KOERS VAKBEWEGING Defensie in de knel door prijsstijgingen Steeds zwaardere eisen a politiemannen er Werkgevers vrezen klassestrijd Bankwerker vrijgelaten na niet bewezen gewelddadige dood baby POHER KAN REKENEN OP VEEL AANHANG Nieuwe belastingtarieven om inflatie op te vangen Conjuncturele aanwending hans mogelijk Leven al 6 pet duurder BVD ontraadt kinderen reis naar Polen Israëlische overval in Jordanië Tankwagen slaat om, deel van Avignon ontruimd VRIJDAG 9 MEI 1969 DE LEIDSE COURANT DEN HAAG Hezieuing van de poli- nvetgeving wordt met het oog op d< lalschappelüke ontwikkeling nodig ge> bt. Aan de politietaken worden name steeds zwaardere eisen gesteld. De nisters Polak en Beernink willen tere organisatie van de politiediensten reiken door het aantal korpsen te inderen. De mogelijkheid wordt ge- end dat in stedelijke gebieden ééi litiekorps wordt opgebouwd. Voor de rijkspolitie ligt een taak ii idelijke gemeenten, maar ook in kleine iden. Voor de officieren van gemeente- litie zal een centraal personeelsbeleid rden gevoerd. In het recherchewerk zal dinatie en samenhang worden iracht. Er zullen richtlijnen worden gesteld om de bijstand ter handhaving de openbare orde soepeler te doen lij algemene maatregel van bestuur zal de rijks- als voor de ge- ehtepolitie in ons land een uniforme itructie in algemene lijnen worden op- teld. )e nadruk wordt erop gelegd, dat in personeelsbeleid te nbehoeve van de onderlijke korpsen en van de rijks eenheid moet worden ge acht. De doorstroming van leidingge- nd personeel vergt bijzondere aandacht. het grote aantai korpsen wordt die «■stroming belemmerd. Een afdoende ossing wordt gezien in de aanstelling de officieren van gemeentepolitie bij rijk, waarna de minister van Binnen- dse Zaken deze officieren bij de korp- gemeentepolitie plaatst. Ook zot de mogelijkheid bestaan om die offi- i met speciale taken te belasten, kleine politiekorpsen worden vooi goedeorganisatie en efficiency be- aarljjk geacht. Als minimum-sterkte korps denken de ministers Polak Bernink aan 80 man( wat overeen- mt met een nnwonertal van 60.000 Dp basis van dit voorontwerp van wet iden er 45 korpsen van gemeentepolitie 126 gemeenten met een totaal in- inertal van 7.492.000 beschikbaar kun- n zijn. Nu zijn er 127 korpsen voor 127 meenten. Het korps rijkspolitie doet na de reorganisatie dienst in de rest het land, waar ruim vijf miljoen Een samenhangend stedelijk gebied met n korps wordt politiekring gyioemd, ;lke kring onder een bestuur zou komen staan. In de kringraad zouden leden n gemeenteraden zitting moeten heb- Het dagelijks bestuur zou uit de be- ;ken burgemeesters moeten bestaan, centrale diensten zullen in het algë- 1 gevestigd zijn in de gemeente, waar de burgemeester als voorzitter op- jedt. n het voorontwerp behouden de af- nderlijke burgemeesters hun bevoegd den ten aanzien van het handhaven de openbare mrde. Zij blijft in zijn meente voor de openbare orde verant- oordelijk..jZt>ardejr zijn -instemming, mag sterkte van een politieafdeling in zijn nuente niet worden verminderd, lichtlijnen zullen worden opgesteld em betere samenhang tussen de verschil- korpsen en taken te brengen. Door gecentraliseerd beleid wordt een be- organisatie en werkverdeling bevor- I. De registratie van gegevens, die r de recherche belangrijk zijn zal vol- i een voor het hele land geldend pa ri worden opgezet. Volgens het voorontwerp van wet zal burgemeester niet langer opsporings- ïbtenaar en hulpofficier van justitie De onbezoldigde ambtenaren van en gemeentepolitie, die in feite geen ilitiefunctionaris zijn, maar alleen op- oringsbevoegwheid hebben, verdwij- n uit de politiewet. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG „Hoewel werkgevers en werkne mers volgens moderne maatschappelijke inzich ten moeten Samenwerken aan het welzijn voor een gestage groei van de welvaart, volgt de vak beweging kennelijk een hardere koers. Dit is ge vaarlijk en werkt averechts", zo schrijft de fe deratie van katholieke en protestants-christelijke werkgeversverbonden in zijn vandaag gepubliceerd jaarverslag over 1968. Onder erkenning van de betekenis van de vakbe- Veeleer is het zo, dat alle sociaal-economische groeperingen moeten samenwerken door middel van overleg om een gestage groei van de wel vaart te garanderen. Een agressieve confrontatie politiek kan dit streven slechts in de weg staan Het uitdragen van de strijdgedachte roept emo ties op, die een eigen leven kunnen gaan leiden, wat een averechtse uitwerking op het bedrijfs leven als geheel heeft. Hierdoor snijden de par tijen uiteindelijk in eigen vlees", zo meent de FCWV. Intussen wordt begrip opgebracht voor de moei lijkheden van de bonafide vakbeweging in deze welvarende tijd om de leden te binden. De fede- ivil daarover best praten met die vakbewe- weging wordt een heroriëntatie van die vakbewe- ging -Het uitgangspunt ging noodzakelijk geacht. De koers zal ten worden uitgezet op radicale strijd om de economische macht, die de werknemers persoon lijk steeds minder ervaren, maar opvërantwoor- ding van het gebruik, dat leiders van onderne mingen van hun macht maken, aldus de FCWV. Het lijkt er soms op, zo schrijft de federatie, dat de vakbeweging de gerafelde draad van de klas sestrijd weer opneemt. De gedachte echter, dat er een fundamentele tegenstelling in belangen lussen werkgevers en werknemers zou bestaan, wordt onjuist genoemd. „Het opnieuw koesteren van deze gedachte is op de weg naar overleg een stap terug, die wij niet gaarne zouden zetten". De FCWV meent, dat de huidige maatschappijstructuur niet meer beschre ven kan worden in termen van twee conflicteren de partijen, waarbij de partij van de arbeiders zich met hand en tand zou moeten verzetten tegen de materiële en morele uitbuiting door on dernemers. dergelijk sprek kan voor ons echter niet zijn enige be voordeling van erkend georganiseerden. Men zou wederom doodlopen op de discriminatiemotieven betreffende niet-georganiseerden. op de dreigen de fricties met categoraal georganiseerden en op de houding van ondernemers, die 't gevoel hebben dat zij hun natuurlijke tegenspeler zitten te sub sidiëren. Vruchtbaarder lijkt 't aan te knopen bij vakbondsactiviteiten, die tevens ten dienste staan van het bedrijfsleven als geheel en waarvoor ook de ondernemingen verantwoordelijkheid bezitten. Het uitgebreide terrein van de scholing en de vor ming leent zich hiervoor wel het meest". SPANNINGEN Aldus, zo meent dc FCWV, kunnen wellicht de spanningen in het overleg verminderen, voor zover die door de financiële frustraties vanwege verlies en vergrijzing van leden worden opgeroe pen bij de vakbeweging. Het functieverlies, waar de vakbeweging mee worstelt, zal er niet door verminderen en de veranderingen, die zij voor staat, zullen goeddeels dezelfde blijven. Maar wel licht zal het tempo waarin en de methode waar mee men dikwijls overhaaste voorstellen specta culair wil verwezenlijken, iets afnemen, zo ver volgt hel jaarverslag. Afdoende bestrijding van de radicaliseringstendens kan echter slechts gevonden worden in heroriënta tie van de vakbeweging. Thans dreigt een terug val in verouderde denkpatronen, die aandringen op machtsovername in plaats van controle op de machtsuitoefening, op onteigening van het bezit in plaats van een rechtvaardige verdeling van de groei. „Deze emotionele radicaliteit rondom oude thema's houdt nauwelijks rekening met de nieuwe mensen, die door organisaties en partijen zo gaarne in hun strijd betrokken worden. Hier dreigt een conservatief optreden ten aanzien van progres sieve doelstellingen". dersklasse als employés feitelijk tot de maat schappelijke middenlaag behoort. Het zou wel eens kunnen zijn, dat deze meerderheid van de onzelf standige beroepsbevolking andere verlangens heeft dan de vakbeweging terwille van dé minderheid bepleit Zeker is. dat juist deze groep niet tevre den is met een centralistisch en betuttelend vak bondsoptreden. BURGERS het zijn met name de burgers onder de arbeiders, die binnen de onderneming, georganiseerd of niet georganiseerd, zoveel mogelijk zelfstandig willen zijn. En het is terwille van dit potentiële leden bestand, dat de vakbeweging er verstandig aan zou doen haar optreden ten behoeve van de werknemers te beperken tot die onderwerpen, die werkelijk de spankracht van het intern onderne- mingsoverleg te boven gaan. ROTTERDAM (ANP) De 39-jarige Rotterdamse bankwerker Cor S„ die gistermiddag voor de rechtbank in de Maasstad terecht moest staan omdat hij ervan verdacht werd het zeven maanden oude dochtertje van zijn vrien din te hebben gedood, is onmiddellijk na behandeling van de zaak door de rechtbank op vrije voeten gesteld. De rechtbank achtte, in tegenstelling tot de officier van justitie, niet wettig en overtuigend bewezen dat Cor S. op 1 maart van-dit jaar in zijn zolder appartement aan de Putselaan in Rot terdam-Zuid de baby zo zwaar mishan delde dat het kindje later overleed. De officier van justitie had tevoren twee jaar ge'vangenisstraf geëist. Cor S. zat al twee maanden in voorarrest. (ADVERTENTIE) munHRRors HOOFDPIJN poeders Voor de materiële zekerheid en een maatschappe lijke bescherming, die de vakbeweging in het ver leden voor de Nederlandse werknemers bevochten heeft, is slechts 31,5 procent van de arbeidende bevolking haar daadwerkelijk (via lidmaatschap) dankbaar, aldus de FCWV. Het heeft er bovendien alle schijn van, dat de nieu\ van zekerheid naar openheid naar ontplooiing niet massaal georganiseerd sen af te leggen. De FCWV bestrijdt de stelling dal de geringe or ganisatiegraad zou aantonen, dat de arbeiders ver vallen zijn in de apathie van een welvarend bur gerdom. „Met evenveel recht zou men erop kun nen wijzen, dat zestig procent van de oude arbei- Ongetwijfeld zijn er dat minder dan wij nu veelal tot schade van de sociaal-economische verhoudin gen ervaren. Het realiteitsbesef van mensen is dikwijls groter dan dat van de gevestigde institu ten. De federatie voorspelt, dat de vakbeweging van haar harde koers zal moeten terugkeren „Voor het zover is kunnen de economische verhoudingen echter ernstig zijn verstoord en het overlegklimaat generatie de weg grondig zijn bedorven. Overleg en opvoeding wer- bescherming ken zeker minder efficiënt en opzienbarend dan geconcentreerde machtsmiddelen, maar de struc turele problemen rondom macht en bezit lenen zich nu eenmaal niet voor snelle en spectaculaire oplossingen. De kracht van de Nederlandse so ciaal-economische politiek ligt nog steeds in de gezamenlijkheid van standpunt van werknemers en werkgevers". VA> i bekendf Eind maken aan Na vele dagen zware regens trad de Arbognarivier buiten de oevers en raakte liet stadje Mortara over stroomd. De bewoners moesten zich met bootjes en lieslaarzen door de straten begeven. mi i96i t/ni 1961 196! 1966 1966 DEN HAAG (ANP). De minister 1961 B de staatssecretaris van Financiën 1903 lebben vandaag in de staatscourant een oorontwerp gepubliceerd van een wet, voorzieningen worden getroffen n jaarlijkse bijstelling van het an de inkomsten- en loonbelas- jj In de toelichting- op het voorontwerp ordt opgemerkt, dat de stijging van i inkomens zonder inflatie in amenhang met de' progressiviteit van iet tarief er toe leidt, dat de opbrengst i de belasting in verhouding tot het ationaal produkt bij voortduring stijgt ibc u-j, 'il betekent dat de belastingplichtige belasting moet betalen, maar at zijn draagkracht overeenkomstig toe- eemt. Een dergelijke ontwikkeling wingt de regering steeds tot de politieke op welke wijze de meerdere op- ilONS erkoeht. (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG. Van half maart tot alt april zijn de prijzen gemiddeld met Una 1 procent gestegen. Om precies te |jn met 0,9 procent. Daardoor is het wen tot half april 6,1 procent duurder sworden. Wij meldden dit gisteren al. Deze ifers worden thans bevestigd door die lr» het ministerie van Economische aken. Half januari was het prijsindex- jfer ten opzichte van eind december 3,5 procent gestegen, half februari 4,4, half maart met 5,2 procent. brengst moet worden aangewend. Zoals bekend wordt in de huidige kabinets periode deze opbrengst voor overheids uitgaven bestemd, maar er is ook een andere keuze mogelijk en op den duur noodzakelijk. De jaarlijkse aanpassing van de tarief tabel richt zich evenwel tegen een andere werking van de progressiviteit. Er kan zich oojc een verzwaring van de belas tingdruk voordoen, indien de stijging van het geldinkomen louter nominaal is, dat wil zeggen indien zij gepaard gaat aan een overeenkomstige prijsstijging. In dat geval moet de belastingplichtige meer be lasting betalen zonder dat zijn draag kracht toeneemt. Deze verzwaring van de belastingdruk komt tot stand zonder dat de regering en het parlement hiertoe een besluit hebben genomen. Er is geen afweging van de totale belastingdruk tegenover het uitgavenniveau en er is geen bewuste verdeling van de belastingdruk over de burgers. Hel tot dusver gevolgde systeem van incidentele aanpassingen, die schoksge wijs en met tussenruimten van ongeveer 4 jaren lol stand komen, heeft verschei dene bezwaren, o.m. dat de inflatiewcr- king haar invloed heeft uitgeoefend op de belastingdruk voordal de neutralisering plaatsvindt. In de toelichting wordt erop gewezen, dat het onjuist zou zijn ervan uit te gaan. dat na de invoering van het nieu we tariefsstelsel, er nooit aanleiding is de inkomstenbelastingdruk te wijzigen. Uiteraard kunnen door besluiten van regering en parlement verhogingen en verlagingen van de loon- en de inkom stenbelasting normaal voortgang vinden. Deze verhogingen of verlagingen zullen dan het bestaande tarief tot uitgangs punt hebben zoals dit na de laatste wet telijke wijziging is vastgesteld en in een tabel is uitgewerkt. Na verhoging of verlaging zal hel alsdan vernieuwde tarief weer het tarief zijn zoals dat, ge corrigeerd voor de inflatie of deflatie, jaar voor jaar in tabellen wordt neer gelegd. Door het scheppen van een zekere speelruimte voor de datum van ingang van de jaarlijkse tabclbüstelling zou conjuncturele aanwending mogelijk wor den. In verband met de technische be zwaren daartegen lijkt het beter al dus de toelichting een ander con- junctuurpolitiek instrument in de be lastingwetgeving in te bouwen. De aan passing van de belastingtabel zal moeten geschieden aan de hand van het ver loop van het prijsindexcijfer voor de gezinsconsumptie. Aangezien indexcijfers eerst achteraf worden vastgesteld, zal de jaarlijkse aanpassing van de belasting tabel in beginsel moeten plaatsvinden door vergelijking van de indexcijfers van twee opeenvolgende jaren. De jaarlijkse bijstelling van het tarief van de inkomsten- en de loonbelasting leidt ertoe, dat de opbrengst van de be lastingen een geringere stijging te zien zal geven dan tot dusverre. 'spondent I OLDENZAAL. De B.V.D. (Binnen landse Veiligheids Dienst) heeft dc ouders van twee leerlingen van het Twents Carmellyccum in Oldenzaal geadviseerd hun kinderen niet met vakantie naar Polen te' laten gaan. Dit advies is een gevolg van het feit dat de betrokken vaders beroepsmilitair zijn. Eén van hen werkt op de vliegbasis Twente, terwijl de andere is gestationeerd op een NAVO- basis in Duitsland. De heer J. Heisterkamp, leraar Frans aan het Carmellyceum. bracht het boven staande ter-sprake tijdens een politieke teach-in in de aula van het lyceum. In eerste instantie zou de B.V.D. de vader van een der leerlingen de reis van zijn dochter zonder meer verboden hebben. Naderhand zou de B.V.D. daarop zijn teruggekomen en enkel het advies heb ben gegeven van de reis naar Polen af te zien. Beide leerlingen zullen nu thuis blijven. atoomwapens TEL AVIV (Reuter-AFP) Israëli sche commando's zijn vaunaclit de Jor- daan overgetroken en hebben op Jor daans gebied een aantal gebouwen op geblazen, die een basis vormden van Arabische sabotagegroepen. Dit is offi cieel in Tel Aviv bekendgemaakt. De basis bevond zich te Wadi Jabes, twee km ten oosten van de Jordaan, te genover het dal van Beit Sjean. De com mando's zijn behouden teruggekeerd. Enkele uren tevoren hadden Israëli sche vliegtuigen een basis van Arabi sche guerrillastrijders te Bir al Harir in Zd.-Jordanie aangevallen. Ook woens dag was deze basis bestookt. Israël heeft de berichten als zou het beschikken over vijf atoombommen en daarmee de zesde kernmacht van de we reld zijn geworden „speculatief, onnauw keurig en niet gezaghebbend genoemd". Een woordvoerder va hel ministerie van Buitenlandse Zaken, Gideon Saggi, v erklaarde ten aanzien van de berichten die in het West-Duitse blad ..Der Spie gel" zijn verschenen: „Israël is geen kernmogendheid en zal, zoals herhaal de malen in het verleden is gezegd, niet als eerste atoomwapens in zijn deel van de wereld introduceren". Hoewel Israël zich toelegt op atoomon derzoek sinds 1948. is de volledige om vang van-zijn speurwerk en de resulta ten daarvan met grote geheimzinnigheid omgeven. Niemand twijfelt er evenwel aan dat Israël beschikt over de vaardigheid voor de vervaardiging van atoombommen. De weigering het verdrag tegen de sprei ding van kernwapenen te tekenen heeft bij velen wantrouwen gewerkt. het gaullisme PARIJS. Het wordt nu als vrijwel Jeker aanvaard dat de katholieke demo craat Poher, voorzitter van de Senaat en tjjdeljjk president van de Republiek, zich maandag kandidaat zal stellen. Op Poher is de laatste dagen zoveel druk uitge oefend, dat hij bezwaarlijk meer kan weigeren. Bij de 25ste herdenking van de bevrij ding van Frankrijk legde hij op het graf van de Onbekende Soldaat onder de Are de Triomph in Parijs een krans. Uit bescheidenheid reed hij niet, zoals De Gaulle dat deed, over een afgezette Champs Elysées maar koos een binnen- boulevard. Maar op de Etoile bij de Are werd hij langdurig toegejuicht door spreekkoren die met stemverheffing riepen: „Poher au pouvoir Poher aan de macht". Aan de andere kant van de Are demonstreerden de gaullisten met hun geroep van „Vive De Gaulle". Wanneer Poher zich maandag kandi daat stelt, verdwijnen daardoor de kan sen van Pompidou om het 1 juni in eerste ronde te winnen. En het wordt zelfs de vraag of hij het bij de her stemming, veertien dagen later, nog kan halen. De Figaro publiceerde gisteren het resultaat van een eerste proefstem- ming: Pompidou 42, Poher 35, de socia list Defferre 11 en de communist Duclos 10 pet. Bij de herstemming vallen in dat geval Defferre en Duclos af. Defferre, dat heeft hij al aangekondigd, zal alle socialisten adviseren bij de tweede ronde hun stem uit te brengen op Poher. Vraagteken Wat bij de tweede ronde de commu nisten zullen doen is een groot vraag- tegen. Hun percentage bij de proef- stemming van de Figaro is uiterst ge ring: 10 pet, terwijl zij in het land onder de kiezers 25 pet vertegenwoordigen. Een zeer belangrijk deel van de kiezers is dus niet bereid al bij de eerste ronde op Duclos te stemmen. Om diverse rede nen. In de eerste plaats Praag. In de tweede plaats omdat een communist (Duclos) zich kandidaat heeft gesteld tegen een socialist (Defferre). In de derde plaats omdat Duclos, ook al kreeg hij alle communistische stemmen, geen enkele kans maakt president van de Republiek te worden. In de vierde plaats omdat, als Poher gekozen wordt, hij de tegenwoordige Kamer met haar over weldigende gaullistische meerderheid zal ontbinden. Wat niet het geval is wan neer Pompidou wordt gekozen. Wordt* het dus bij de tweede ronde een duel PompidouPoher, dan gaan ongetwijfeld veel linkse stemmen naar Poher. Steun buiten Parijs Vooral in het land buiten Parijs groeit de stemming voor Poher. Hij kreeg gis teren ongevraagd de volle steun van de burgemeester van Lyon. Nu men zondag Plan verijdeld om schip op te blazen NEW YORK (Reuter) In Brooklyn is een 34-jarige man gearresteerd die van plan zou zijn geweest een passagiers schip van 25.000 ton op te blazen. Hij heeft de politie 10 staven dynamiet over handigd. Het schip is vroeger van Is raël geweest en is nu onder de naam Hanseatic in de vaart voor een West- duitse maatschappij. Het is niet bekend of de man, die verklaard heeft lid van de Amerikaanse Nazipartij te zijn, op de hoogte was van de verkoop van het schip, aan de Westduitse maatschappij, nu twee jaar geleden. 27 april met De Gaulle heeft afgerekend, wil men op 15 juni bij de herstemming ook afrekenen met het gaullisme, om een derde macht, voortaan gegroepeerd rond om het katholieke centrum, de gelegen heid te geven een nieuwe Vijfde Repu bliek te beginnen. De vijandige stemming tegen het gaul lisme merkte men terdege tijdens het vragenuurtje van Radib EuropÉ? Jla het nieuws van zeven uur, gisteravond. De minister- van-BuitenlAnflse ZakeR^iDebré, moest antwoorden op vragen, maar de ene vraag was nog vijandiger en sarcas tischer dan de andere. Debré was merk baar nerveus. Ook al omdat hij weet dat hij zelfs bij een overwinning van Pompidou geen minister van Buiten landse Zaken blijft. De vrolijke noot komt van de trotzkist Krivine, 27 jaar, nu nog in militaire dienst, die zich eveneens heeft aange meld als kandidaat. „Zodra ik gekozen ben", heeft hij gezegd, „schaf ik de president en de regering af. In hun plaats komen volkscommissarissen. Mijn overwinning zal niet komen door het algemeen kiesrecht, maar via de barri caden". Krivine heeft een delegatie ge stuurd naar het Elysée om van Poher gedaan te krijgen dat hij wordt vrijge steld van verdere militaire dienst om zich geheel aan zijn verkiezingscampagne te kunnen wijden. Vanzelfsprekend maakte hij geen schijn van kans. AVIGNON (AP) Een tankwagen met giftige chemicaliën is vannacht in de buitenwijken van Avignon verongelukt. Vijftig gezinnen moesten in nachtgewaad worden geëvacueerd. De vervoerde stof was een samenstelling van ethyl. Nie mand werd gedood, maar onder de vogels vielen verscheidene slachtoffers. De politie heeft door middel van luid sprekerauto's en vlugschriften gewaar schuwd dat alle levensmiddelen in het besmette gebied vernietigd moeten wor- Huisvrouwen zijn minister De Block beu HEN&^LO'/ (A&.P.) „wy huti- vrouwep ,zön het beu als dc kop- van JUrtr-mtfMSiminSSrETrr Wc Eélïfi'cn te maken met voortdurend wisselende pry- zen als wjj onze inkopen moeten doen. Het is onmogciyk ze langer allemaal te leren kennen. Ten onrechte zegt men van de huisvrouw dat ze niet prüsbewust genoeg is en dat ze daardoor mede schul dig is aan dc ontstane situatie ten aan zien van de prezen". In deze zin sprak de president van de Ned. vereniging van huisvrouwen, mevrouw drs. J. Muller-van der Wielen zich in Hengelo uit tijdens het jaarlijkse tweedaagse congres van de vereniging, dat door honderden huisvrouwen werd bijgewoond. „We zijn het beu", aldus mevrouw Muller, die ook zei te betreuren, dat huisvrouwen in de Kamer geen officiële spreekbuis hebben. De minister laat de prijzen uit de hand lopen en geeft dan de huisvrouwen de schuld, omdat dezen te weinig prijsbewust zouden zijn. ADVERTENTIE Zet moeder eens gezellig in de bloemetjes! Tekort van 65 miljoen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Den Toom (Defensie) voert op het ogenblik bespre kingen met minister Witteveen (Finan ciën) over de wijze waarop op de defen siebegroting tekorten kunnen worden gedekt, die zijn ontstaan als gevolg van de prijsstijgingen in de afgelopen vier maanden. Het zcu naar verluidt gaan om een tekort van 65 miljoen gulden op de lopende begroting, waaronder 25 miljoen ter zake exploitatiekosten en investerin gen. Deze cijfers konden evenwel door de woordvoerder van minister Den Toom niet bevestigd worden. Vast staat wel dat er wijzigingen in de Defensiebegroting moeten komen. Minis ter Den Toom zou zijn ambtgenoot van Financiën al de suggestie hebben gedaan om de defensietekortcn op te vullen door een bijdrage uit de opbrengst van de BTW, die waarschijnlijk hoger zal zijn dan oorspronkelijk was geraamd. Als dit niet lukt zou naar verluidt met staats secretaris Haex (landmacht) te praten zijn over uitstel van aanschaffing van 60 Leo- pardtanks ten bedrage van 65 miljoen grilden. De Defensiebegroting ondervindt niet alleen de gevolgen van diverse prijsstij gingen, maar ook van de verhoging van de wedde voor dienstplichtigen. Gelijk soortige problemen doen zich ook voor bij andere ministeries, die zoveel mogelijk po gen door interne begrotingsverschuivingen de financiële touwtjes aan elkaar te kno pen. Het indienen vaiP aanvullende begro tingen zal echter in sommige gevallen onverwijdelijk zijn. Duidelijk is wel dat het bedrag van 85 miljoen gulden dat voor de opvang van prijsstijgingen door de regering op begroting voor 1969 was uitgetrokken, volstrekt ontoereikend is.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 9