PIERROT PIERROT Roman Polanski en Mia Farrow schitteren in Rosemary's Baby Academiegebouw uitgeroepen tot Democratiseringscentrum GOUDEN GOUDEN Prolongatie Studenten drukten in Pieterskerk door op eisen van het ultimatum Antwoord universiteit op ultimatum Fonds „Het Lourdes Kind" te Noordwijk maakte twee kinderen gelukkig Mac Kenna's Goud Drift in het bloed 0SS 117 speelt met vrouwen De vijf oetekenden 969 VRIJDAG 9 MEI 1969 DE LEIDSE COURANT Een bewogen oproep van pro-rector prof.' P. Muntendam blijft zonder effect. „Onze oudere generatie, mis schien te oude generatie, wordt ver weten, dat zjj een taal spreekt, die niet verstaan wordt. Wij proberen de jonge- ■e verstaan; mögeil1 Wy vragen, dat ns proberen te verstaan. Laat er ysrtrouwcn tussen ons bestaan,, hier in 'd«e kerk, onder deze kansel, van waar Ik vorig jaar een oproep deed I Hen massaal applaus klinkt hol op on- I der de eeuwenoude gewelven van de Pieterskerk. Het applaus is echter hol van in houd. Enkele minuten later geeft een grote meerderheid van de 1500 aanwe zigen in de Pieterskerk te kennen, dat zij het eens is met de motie Leijnse: het Academiegebouw wordt naar Nijmeegs voorbeeld uitgeroepen tot „een perma nent centrum van diskussie en informa tie, een vrijplaats voor open en eerlijke discussie". Nadrukkelijk wordt ver klaard, dat de inhoud van de motie geen mooie formulering is voor het begrip ..bezetting van de universiteit". Men wil het universiteitsbestuur niet het mes op de keel zetten de normale orde van het onderwijs zal in geen enkel op zicht belemmerd worden. De rector- magnificu8, prof. dr. L. Kilkenheim Ezn, die daarvoor eerder op de avond zjjn vrees heeft uitgesproken, kan wat dit betreft gerust zijn.;.... ALSV-man Mi chael v. d. Putten, die de vergaderingen van dinsdag en gisteravond heeft ge leid. neemt direct het initiatief in han den en formeert, terwijl een voorhoede reeds de kerk heeft verlaten en het ..democratiseringscentrum" in bezit ge nomen heeft, een ordedienst van stu denten, die gaat samenwerken met de universitaire gebouwendienst. De studenten laten geen gj-as over hun democratiseringscentrum groei en. In de Gewelfkamer, het oudste deel van het Academiegebouw aan 't Rapen burg, die reeds eerder door het Univer siteitsbestuur ter beschikking van de ALSV is gesteld, beginnen de stencil machines te draaieneen collegezaal, die pas om half twaalf vanmorgen ge- Er melden zich al direct een paar 'slapers. In andere collegezalen wordt gediscussieerd. Doodernstig, want na enkele uren staan op de borden sche-j ma's voor de organisatie van de nieuwe democratische en kritische universiteit,, waarom het allemaal begofthen' Is. Met broodjes en frisdranken houdt men zich onderwijl op de been. De universitaire veiligheidsman, ir. Cats, aan wie niet is aan te zien, dat hij om dit soort over werk gevraagd heeft („Het is allemaal wel aardig, maar wij zijn de sigaar", zucht een van zijn assistenten van de gebouwendienst) wordt het niet moei lijk gemaakt. Degenen, die een sigaret je willen roken gaan daarvoor naar het Academieplein. Dat is de eerste nacht, volgend op de vergadering in de' Pieterskerk. De oude kerk heeft men omstreeks tien uur verkozen boven het Aca demiegebouw, dat te klein is gebleken en waar geen behoorlijke discussie ge voerd kan worden. In de Pieterskerk BROCHES reeds vanaf 16,50 HANGERS MET COLLIERS reeds vanaf 25, JUWELIER - HORLOGER MAARSMANSTEEG 21 LEIDEN TELEFOON 20778 kan het hele gezelschap bij elkaar zit ten. Dat is het verschil met het Aca demiegebouw. Maar ook in de Pieters kerk is het wantrouwen jegens het uni versiteitsbestuur te snijden. Curatoren en Senaat krijgen van de vergadering nau welijks de gelegenheid te zeggen, dat het antwoord van de Senaat aan Verin- ga nog maar een concept-antwoord is. De ALSV heeft de onvoorwaardeiyke in trekking daarvan geëist en men wenst door te drukken op de eisen (volledige openbaarheid van beleid en bestuur en meebeslissingsrechtdie dinsdagavond in het ultimatum zijn gesteld. De professoren Goslings en Berkhof hebben in het Academiegebouw een be roep gedaan de discussie in de door het universiteitsbestuur voorgestelde struc tuurcommissie volgens de spelregels van de democratie te houden. Ook de andere partij moet het recht hebben om te zeggen wat zij meent. Te vergeefs. „Een open gesprek dat wel, maar eerst onze eis tot democratise ring inwilligen en geen structuurcom missie", heeft Marcus de Groot geant woord. De vergadering zegt ln een mo tie, dat het antwoord van curatoren, senaat, lectoren, wetenschappelijke, technische en administratieve staf op het ultimatum van dinsdagavond niet ter zake doende en onbeleefd is. Men zegt ook, dat de stbdenten niet serieus genomen zijn. Men drukt rilcksichtlos door op de eisen van het ultimatum. Om elf uur gaat de kogel door de kerk. Een betrekkelijk klein aantal hooguit eer paar honderd man gaat naar 't Aca demiegebouw. Van de rest gaat ieder zijns weegs. „Nog even een pilsje drinken" In dit antwoord werd verklaard: „het College van Curatoren, de Senaat, de Lectoren en vertegenwoordigers van de wetenschappelijke staf hebben reeds in hun verklaring van 5 mei, waarbij vertegenwoordigers van de technische en administratieve staf zich inmiddels hebben aangesloten, te ken nen gegeven dat zij bereid zijn tot spoedig overleg over de modaliteiten van inspraak, medezeggenschap en medebeslissingsrecht, zowel binnen 't kader van de bestaande wet als met het oog op een mogelijke wijziging daarvan. Het college van Curatoren en het Presidium zullen in overleg met de lektorencommissie en het stafconvent binnen 14 dagen bekendmaken welke re presentatieve vertegenwoordigers zy af- ADVEBTENT1E JUWELIER - HORLOGER MAARSMANSTEEG 21 LEIDEN TELEFOON 20778 Hazerswoudse, slager werd kam pioen v. Nederland Tijdens de Nationale Slagerscompe titie, gisteren te Rotterdam, kwam de Hazerswoudse slager Jacques Koeleman als eerste uit de bus. Hjj verkreeg daar bij de titel „slager van het jaar". De heer Jacques Koeleman is fi liaalchef van een bekende Leidse slager. Op deze wedloop blonk hij uit door een uiterst goede behandeling van verschil lende vleessoorten. Vele prijzen en een oorkonde vielen hem ten deel. Proficiat, meneer Koeleman! Lente-kapshow te Oegstgeest Maandagavond, 12 mei te 19.^5 uur, wordt in de zaal van het Parochiehuis te Oegstgeest een grote Lente-kapshow gehouden. Men zal er onder meer mo derne dames-, heren- en kinderkapsels demonstreren. Het is tevens de 10e slotavond van de Leidse Vaktechnische Clubs in het Kap- persbedrjjf, aangesloten bjj de Tech. Artistieke Sectie en onderafd. van de Ned. Kath. Kapperspatroonsbond. Behalve van de demonstraties zal men ook kunnen genieten van een kleurig en fleurig optreden van de selectie volksdansgroep „Achalay". Tevens zal de uitreiking plaatsvinden van de jaarlijkse Ere-prijzen van ver diensten, de uitreiking van de wissel beker en diploma's. De huidige trainer, de heer P. Kruizenga en de trainster mevr. Brinkhuizen zullen na een periode van vier jaren afscheid nemen. Na afloop is er gelegenheid tot het maken van een dansje. Iedereen die be lang stelt ln het kappersvak, dus ook de nlet-kapper, is van harte welkom. De toegang Is gratis. Het bestuur ver zoekt een ieder tijdig aanwezig te zijn. vaardigen om samen met gekozen verte genwoordigers van andere groeperingen, binnen de universiteit, in overleg met hun achterban, gestalte te geven aan de begrippen inspraak, medezeggen schap, medebeslissingsrecht en open baarheid (waarvoor in een aantal fa culteiten reeds een basis is gelegd) opdat aan de verantwoordelijkheid van alle groeperingen reële inhoud wordt gegeven. Zij zijn van oordeel, dat deze gang van zaken iu overeenstemming is met de voor hen aanvaardbare strekking van de verklaring van Senaat en Cu ratoren van de Hogeschool te Tilburg, die aldaar tot opheffing van de bezet ting heeft geleid. De poging om te Leiden tot overleg te komen zou ernstig bemoeilijkt kunnen worden wanneer het overleg in strijd met de democratische spelregels zou worden gebonden aan voorafgaande inwilliging van eisen." Leidse politie rukt uit voor twee konijnen De bewaker van een fabriek in de Leidse Rooseveltstraat sloeg rond middernacht alarm, nadat hij vanuit de fabriek ongewoon ge ritsel had waargenomen. Alras arriveerde een eskadron po litiemannen, die zo snel mogelijk het gebouw omsingelden, waarna enkelen van hen binnendrongen. Nog steeds klonk het geritsel. Toen men het licht aanknipte zag men twee konijnen, die een beetje leven maakten De politie heeft ze niet gearres teerd. Met de N.V. Sajetfabrieken P. Clos en Leembruggen zijn onderhandelingen ge voerd ter verwerving van percelen gele gen aan de Ververstraat en op de noord en zuidhoeken van de Ververstraat en de Oude Herengracht. Deze verwerving is voor de gemeente noodzakelijk om de aansluiting op de nieuwe brug over de Oude Herengracht (onderdeel van de zgn. Oost-Westver- bindlng) te kunnen verwezenlijken. De onderhandelingen hebben tot het resultaat geleid, dat Clos en Leembrug gen bereid is de percelen aan de gemeen te te verkopen. De jaarlijkse bijeenkomst van het fonds „Het Lourdqs-kindte Noordwijk waaraan een ieder kan deelnemen door vrijtoiTlige bijdragen hetzij per maand of per jaar met het sympathieke doel jaarlijks een tweetal zieke kinderen een Lourdes-bedevaart te kunnen aanbieden is steeds een avond welke belangstelling trekt. Mevrouw van Schie-Vink, die deze bijeenkomst in Hotel Royal opende met een welkom in het bijzonder tot de eer waarde zutsers de Congregatie van J. M. J. deelde mede. dat het weer moge lijk is ook dit jaar twee zieke kinderen een bedevaartreis naar Lourdes te kun nen aanbieden, dankzij de offervaardig heid van velen uit Noordwyk en omge- Dank bracht zij aan haar trouwe mede werksters mevr. Salman-v. d. Raad, mevr. van der Zalm-de Haas en mevr. Heemskerk. Vooral de laatste zwaaide zij lof toe voor het byeen halen van de prijsjes voor de verloting, spontaan be schikbaar gesteld door de middenstan ders van Noordwijk, want hierdoor kan een stevige financiële grondslag voor het volgend jaar worden gelegd. SCHENKING Tevens deelde zij mede. dat door de schenking van een grote" gift van een onbekende het ook mogelijk is een zieke volwassene een bedevaartreis naar Ma ria's genadeoord te kunnen verstrekken welke mededeling met applaus werd ontvangen. De trekking had tot uitslag: 1 Hans Voorn 16 jaar, W. Botsstraat, Voorhout 2; Petra de Ridder 13 jaar, Van de Mortelstraat 57, terwijl twee reserves werden getrokken als de twee door ziekte of anderzins verhinderd zou den z(jn, deze namen werden echter niet bekend gemaakt. Voor de extra deel name werd aangewezen W. Caspers Gr. z. Katwljkse8traat 24. De bedevaart zal aanvangen 27 juni a.s. De avond werd opgevrolijkt door leuke schetsjes van een aantal jonge dames, welke schetsjes zeer in de smaak vielen en de klap op de vuurpijl: de lo- tsrö. LUXOR De bekwame Italiaanse filmregisseur Roman Polanski heeft een speciale voorkeur voor de maca berheid. Zijn films zijn dan ook ge baseerd op een afschrikwekkend ge geven: Cul de Sac, Met jouw tanden in mijn nek en nu Rosemary's Baby. Polanski is echter niet gauw tevreden met zo maar een spookkastelenver- haaltje. Hij wil duidelijk iets meer en zijn demonen „zweven" dan ook rond op plaatsen waar zij helemaal niet ver wacht worden. In Rosemary's Baby wordt een jong, zorgeloos echtpaartje voorgesteld. Een alledaags tafereeltje. Geen zorgen, alleen maar idealen. Dat gaat goed tot het in contact komt met oudere boren. Een vreemd stel. Hoe eigenaardig, blijkt gaandeweg. De buren dringen zich steeds meer op en lijken een hypnotiserende werking te hebben op het jonge echtpaartje. De man interpreteert het als een uiting van vriendschap. De vrouw neemt ech ter een afwachtende houding aan. Zij wantrouwt de buren en hun vele ge schenken, waaronder onbekende drank jes en kruiden. Door die passieve hou ding vervreemdt zij ook enigszins van haar man die zich laat meevoeren op de mysterieuze vriendschapsgolven. Zij heeft geen aanwijsbare redenen voor haar gedrag. Zij heeft slechlts vermoe dens en ze wordt daarin gesterkt wan neer zij, eenmaal in verwachting ge raakt, gekweld wordt door gemene pijnen. Langzaam werkt Polanski toe naar de grote climax. Veel meer dan in „Met jouw tan den in mijn nek" wekt Polanski de spanning op met behulp van de mimiek van zijn acteurs. Van Mia Farrow vooral, die eerst weer de Allison MacKenzie speelt uit Peyton Place, het kindvrouwtje in haar droomwereld, maai- dat dan die sprookjesmantel af doet en gaat optornen tegen de moei lijkheden. Complicaties, waarmee zij alleen staat. Obsessies, die niemand begrijpt. Onbewust heeft zij het gevoel dat haar baby aan haar onttrokken zal worden. Nachtmerries zijn het gevolg, ze wotdlt zo nu en dan hysterisch' en radeloos! De film begint vol humor. De vrolijkheid wordt echter onder braken door' enkele doodstijdingen, hetgeen de humor wrang maakt en langzamerhand wordt het zelfs sadis tisch. De climax raakt de man (John Cassavetes) niet. Hij stoort zich niet aan het geweeklaag van zijn vrouw. Cassavetes speelt van meet af aan dezelfde rol, terwijl Farrow van het naïeve meisje switcht naar het pro- blemenvrouwtje. Al haai- talenten spreekt zij aan en dat betekent dat een geroutineerd actrice Roman Po lanski, die op zijn beurt het boek van Ira Levin knap verfilmde, aan een sterke hoofdrolvertoLkster heeft ge holpen. Keuring 18 jaar. REX Wie de pretentie heeft een beetje behoorlijke western te produ ceren begint met het aantrekken van een paar „harde" aoteurs van naam. Carl Foreman contracteerde Omar Shlarif, de man met de baby-face van wie vele vrouwen zwijmelen, en Gre gory Peck, de stoere gun-fighter. Fo reman was toen meteen verzekerd van een goede rolbezetting en dat is de redding van „Mackenna's gold" ge worden, want het verhaal op zich is niet bepaald geweldig. Wel komt er ales wat in een western thuis hoort voor: 'n vrouw, 'n Indiaan, een brok prairie, een gevecht en geld (in deze film goud). De hoofdrolspelers maken het echter tot een aantrekkelijk ge heel.. Het goud van Mackenna houdt de liefhebber een paar halfuurtjes aan genaam bezig. Toegang: 14 jaar. STUIO Een paar huurlingen, die in Katanga een fortuin bijeen hebben ge roofd, lelden op Corsica een leventje van lusten en luxe. Een van hen la de arts Hans Sorensen, die de vrouw van een van zijn mede-huurlingen tot minnares heeft verkozen. Valérie ls een hoogblon de creatie, die er duidelijk blijk van geeft onverzadigbaar te zijn in de ero tiek. Van de hele vrouwelijke mondaine menagerie, die op een bonte wjjze ge ëxposeerd wordt door de regisseur José Bónazéraf in een reeks modeshow- en strip tease-taferelen, bezit deze Valé rie wel de grootste portie drift in het bloed. Het kookpunt schijnt bereikt als zij een eenvoudige doch fraaie parel duiker, die de Adonis uithangt, heeft ontmoet. Zijn bewondering voor haar weet hij in de boeiendste kleuren (de kleurenschakering is in deze film heel apartj tot uiting te brengen, maar baal komt hy niet veel verder dan „bro ze Valérie", „metaalachtige Valérie" dergelijke, zodat men al gauw de neiging voelt om met „hup falderie" wat meer leven in de brouwerij te brengen. De mediterane zon straalt heel gul op dit ongebreidelde liefdeleven, totdat, o schrik, de oorspronkelijke echtgenoot van Valérie uit het niet opduikt, waarmee de moordlust de andere lusten komt aan vullen en tenslotte overheerst. Het verhaal van deze Franse film komt niet verder dan het platgetreden cliché stramien van drie- en meerhoeks verhoudingen, die evenwel vakkundig in zwoelë, donkergetinte close ups belicht worden. Het filmbeeld is bekwaam ge construeerd tot bloedwarme poëzie, waarin het dierlijke, ongetemde de bo ventoon voert. Het is de vraag of veel volwassenbioscoopbezoekers er een positieve bijdrage tot hun ont spanning aan kunnen overhouden. TRIANON Er was plastische chi rurgie voor nodig om OSS 117 (geheim agent Jonathan Robertste veranderen in misdadiger Chandler, althans zijn ge zicht. Dat blijkt nog de enige manier te zijn om een oplossing te brengen in een aantal duistere politieke moorden. Deze opzet lukt, ivant 117 komt zo in kontakt met de leider van de moorden de organisatie en weet na allerlei ver wikkelingen zijn opdracht perfect uit te voeren, door de bende te ontmaske- Dit is de hele opzet van de film „OSS 117 speelt met vrouwen", waarvan de titel de onjuiste indruk geeft, dat het hier eerder over sex zott gaan dan over een spionage-thriller. John Gavin speelt hierin als geheim agent een redelijk goede rol. De film zelf is een simpelere versie van het James Bondgenre, waar naast de opzet, ook het codenummer van de geheim agent een beetje mee coquetteert. Daarbij moet opgemerkt worden, dat regisseur André Hunnebelle met een minder dank baar gegeven werkt tenminste zo blijkt uit de filmische vertolking dan de makers van de Bondfilms met de vermaarde boeken van Ian Fleming. Niettemin steekt OSS 117 wel uit boven de middelmaat van de grote stroom van dit soort films, die ons sinds het Bond-succe8 hebben overspoeld. "iets directer worden de kijkers by deze film betrokken, omdat geheim agent Roberts, wanneer hy handlanger bemiddelaar Hendrik van Dyk te c ie vréde tussen twee bische stemmen bewerkt, hetgeen on voordelige financiële gevolgen heeft voor enkele groot-industriëlen die achter deze organisatie blijken te zitten. Zoals te verwachten was, wordt Van Dijks leven gespaard, hoewel door een list moet blijken dat hy wel is ver moord. Daarna volgt een spannende ontknoping en het zou niet redelijk zijn, die hier te gaan onthullen. Het zyn die enkele aparte scenes die het niveau van een goede spionagefiim halen. Keuring 18 jaar. LIDO „De Vyf Getekenden" biedt I geen bekende, maar wei goede hoofd- j rolspelers. James Garner speelt de rol van Wyatt Earp. die nogal wat cowboy- j leed te verwerken krijgt en het daarbij niet laat zitten. Vijf mannen maken I zich schuldig aan de dood van zijn broei', waarmee ze dan „getekend" zijn. Earp spoort ze stuk voor stuk op en moordt ze in koelen bloede uit. Allemaal niet zo leuk. Wat wel leuk is, is het vermakelijke spel van Jason Robards. Hij speelt de rol van Doo Holiday, de man die Earp hierbij as sisteert. Samen komen ze een heel eind. Garner, de stugge held (foto) en Ro- I bards, die met zijn laconieke optreden bij een moord een lach' doet ontstaan. Misschien is dit wel het ingrediënt, dat deze pistolen-party tot een alleszins j redelijke western maakt. Keuring: In CAMERA beleven „Baloo de Beer," „King Louie" de Aap, „Baghee- ra," de Panter. „Shere Khan" de Tij ger en „Kaa" de Slang de zesde week in „Jungle Boek."

Leidse Courant | 1969 | | pagina 3