$zQaidte,<2&u/ïa/nt Haagse society rond 1900 in „Boeken der kleine zielen Couperus' grootste roman voor t.v. Opnamen kosten NCR V half miljoen Ortiz-Sanz bezorgd over Papoea-opstand Requiemmis voor Hitier Arrestatie van missionarissen in West-Irian? Shepard mag weer terug in ruimte Meer salaris wegenwacht PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT VRIJDAG 8 MEI 1969 Niet leuk voor Wit te veen A? het programma van de Nederlandse V regering staat voor 1970 een verdere, zij het beperkte, verhoging van de belasting op de toegevoegde waarde. Hoewel dit voornemen pas actueel wordt binnen het raam van de plannen voor het volgend begrotingsjaar, heeft in de persoon van minister Witteveen het kabinet al heel wat kritiek moeten slikken. De kritiek komt, politiek toegespitst, vooral hierop neer. dat de regering doorgaat met belastingmaatregelen die het prijspeil nog hoger kunnen opstuwen, j de belasting toegevoegde waarde per de E.E.G. met de B.T.W. veel coulanter omspringen ten opzichte van hun con sumenten dan het kabinet-De Jong heeft gedaan. In enkele landen (Frankrijk) vroeg het bestaande belastingstelsel minder ingrijpende maatregelen om in Europees verband op de B.T.W.-voet te J gaan leven; in andere landen, die, net als Nederland, wel veel moesten ver- I anderen, maakt de overheid veel minder haast Zo is bijvoorbeeld de mening gewettigd dat de Italiaanse regering zich in haar B.T.W.-beleid sterk laat beïnvloeden door op dit ogenblik bij de publieke opinie aan durft en wat niet. In Brussel heeft juist begin mei de Belgische rege ring de verontruste Vlamingen en Walen laten weten, dat ze bij het invoeren 55! terwijl dit óf budgettair niet noodzakelijk behoeft te zijn (als het kabinet maar wat zuiniger wil leven!) óf door het ongedaan maken van de verlaging van de loon- en inkomstenbelasting (het omstreden plan-Witteveen voor nieuw jaar 1970) niet aan de orde gesteld zou hoeven te worden. Waarschijnlijk weet minister Witteveen wel, dat hij met het hele pakket belastingplannen, waarmee hij belast is, op zwak ijs schaatst. Ook in het legioen van de regeringspartijen wordt bijvoor beeld gemord over de drie wets ontwerpen, die per 1 juli de accijns op bier, alcohol en benzine gaan verhogen. Dat de jenever een paar kwartjes per liter duurder gaat worden, interesseei-t een kleine groep; de paar centen meer voor een flesje bier ergert al meer burgers, maar de kans dat de benzine over een paar maanden weer drie a vier cent duurder gaat worden, heeft een massale protestactie ontketend. Bij een regeling per referendum zou minister Witteveen in deze zaak geen schijn van kans maken. Wat hem vooral kwalijk genomen wordt, is dat hij nu voor één extra NAVO-uitgave een belasting- verzwaring vraagt die wel jaren kan doorlopen. IS dit allemaal al voor minister Witte veen geen reden om op dankbaarheid van de natie te mogen hopen eerder is er reden om in de Kamer ditmaal fel verzet te vrezen nog minder leuk voor hem is, dat Nederlands partnerlanden in 1 januari niet de hoge tarieven zal gaan gebruiken die eerst in haar voornemen lagen. Wel heeft Brussel niet willen zwichten voor de druk om élle tarieven lager te stellen, maar de burger wordt toch meer ontzien dan eerst nemen lag. VOOR de hand ligt, dat de Belgische regering mede hiertoe is overgegaan omdat de gang van zaken in Nederland indruk op haar heeft gemaakt. Trouwens bij onze zuiderburen wierp de B.T.W. ook al haar schaduwen vooruit in de vorm van prijsstijgingen, winkel sluitingen en verhoogde belangstelling voor aankopen op krediet. Maar wat Brussel doet, ter Witteveen allesbehalve leuk; terwijl de Belgische regering al terugschrikt voor de reactie vóór de klap gevallen is, moet hij proberen, na onrustbarende prijs verhogingen en gevoelig aangekomen klappen, de B.T.W.-tarieven per 1 ja nuari nog hoger op te schroeven. Die verhoging moge dan vergeleken bij wat al gebeuld is maar een „kleinigheid" zijn, ze zou wel eens kunnen neerkomen op de druppel die de emmer doet over- Hoe langer hoe meer blijkt, dat de rozen waarop het kabinet-De Jong heet wanneer die rozen er nog betrekkelijk wanneer die rozen er og betrekkelijk appetijtelijk uitzien, komt dat, doordat de bloemen van de oppositie zelfs door menig criticus van het regeringsbeleid als verlept onderkend zijn. KNVB weer fout HOE louter zakelijk de KNVB is inge steld, bleek weer eens uit de interland Nederland—Polen. Zonder meer waren de toegangsprijzen fors opgetrokken. De goedkoopste plaats ging van de hand voor vier gulden, de duurste was twintig gul den. De KNVB doet maar. Gelukkig be schikt Nederland over een economische controledienst, die attent was en het KNVB-bestuur, gewend als het is te doen en laten wat het wil. op de ringers tikte. Zowaar erkende de KNVB dat de prijzen r geen inderdaad te hoog waren e toestemming was gevraagd hoging. Met een breed gebaar stelde de voebalbond de meer-opbrengst ter be schikking van de sportbond voor invaliden. Nobel, maar gedwongen want daarmee werd een boete afgekocht want de contro ledienst nam hiermee genoegen. Horeca bedrijven, die te veel rekenen, krijgen evenwel een forse boete opgelegd. Komen die er voortaan ook af met wat te schen ken aan „het goede doel". Journalisten in West-Irian niet meer toegelaten DJAKARTA (Reuter) De afgezant van de Verenigde Naties voor West-Irian de Boliviaan Ortiz-Sanz, heeft vandaag zijn grote bezorgheid uitgesproken de Papoea-opstand in het gebied. Hij klaarde dat hij probeerde na te gaan wel ke gevolgen de acties van anti-Indonesi sche opstandelingen znllen hebben voor de tegen autustus te houden volksraad pleging over de toekomst van het ge bied. Hij bad alle betrokkenen opgeroe pen tot uiterste zelfbeheersing. Intussen heeft een blad van de Indo nesische marine. El Bahar, gemeld dat separatisten in West-Irian een eigen ka binet hebben gevormd en ook een „par lement van West-Nieuw-Guinea". Vol gens het blad had het net van de af- Op nieuw zware klappen voor Labour LONDEN (AFP) De gemeenteraads verkiezingen die deze week in Groot- Brittanië worden gehouden, lopen op een debacle uit voor de Labourpartij. Dat werd gisteren nog eens onderstreept door de verkiezingen in bijna 350 gemeenten in Engeland en Wales. Toen bijna alle uitslagen binnen wa ren stonden de socialisten op een verlies van 609 zetels, terwijl de conservatie ven er 591 gewonnen hadden. Een schrale troost voor Labour was de „Herovering" van Sheffield, dat zij vorig jaar aan de conservatieven hadden moeten afstaan na daar veertig jaar achtereen de meerder heid te hebben gehad. scheidingsbeweging zich uitgebreid tot Australië, Nederland, Japan en de Ver enigde Staten. Dr. Soedjarwo Tjondronegoro, hoofd van de afdeling Westirianese zaken het Indonesische ministerie van Buiten landse Zaken, heeft gewaarschuwd te gen de terreuracties. Dr. Soedjarwo deed dit op een persconferentie waar verslag gevers van niet-Indonesische persinstel lingen waren geweerd, nadat eerder de Indonesische regering journalisten en buitenlandse functionarissen had verbo den West-Irian te bezoeken. Soedjarwo verklaarde dat de in Ne derland gevestigde „Beweging vrij Pa- peoa" en een nieuwe groep, die zich „West-Papoea vrijheidscommando ge neratie 69 noemt, Indonesië-welgezinde leiders in West-Irian hadden ontvoerd of geïntimideerd, onder wie een leider van de wetgevende vergadering. Eerder had een functionaris van het min. van Voorlichting, Soebagio, ge zegd dat een verbod voor buitenlandse functionarissen en journalisten om West- Irian te bezoeken van tijdelijke aard is. Minister van Buitenlandse Zaken Adam Malik zei dat het verbod een gevolg was van „overdreven persberichten" over ongeregeldheden van de afgelopen da- Volgens mededelingen van de Indone sische regering is het vliegveld van Ena- rotali door Indonesische strijdkrachten heroverd en zijn enkele opstandelingen gevangen genomen. De regeringsradio in de hoofdstad was gedaan en door de Indonesiërs na een kort vuurgevecht was afgeslagen. Op het eiland Biak heerst een oorlogs stemming, aldus Westiriaanse kringen in Djakarta. De beweging vrij Papoea wordt op Biak geleid door Baldus Mofu die kort geleden uit gevangenschap is vrijgelaten. Men weet niet of hij opnieuw is ge arresteerd. Sinds april zijn 187 Westiria- n merendeels regerinsemployés gearresteerd. (Van onze correspondent) MADRID In de St.-Marcuskerk in het hartje van Madrid is een requiem mis opgedragen voor de zielerust van Adolf Hitler. Ongeveer 200 rechtse falangisten en fascisten woonden deze merkwaardige plechtigheid bij. Dat was ongeveer de helft van het aantal mensen, dat verle den jaar deze dienst bijwoonden. Na de dienst bracht een kleine groep de fascistengroet en zong het oude falan- gistenlied „Cara al sol" (met het ge zicht naar de zon) bij de deuren van de kerk. Het Horst Wessellied werd dit keer niet gezongen. (Copyright th^Guardian). Hogere bijdrage Kamerfracties (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet heeft in beginsel besloten tot een verdere verho ging van de rijksbijdrage in de appa raatskosten van de Tweede-Kamerfrac ties. Dit heeft minister Beernink (Bin nenlandse Zaken) gisteren medegedeeld in een bespreking met de voorzitters van de Tweede-Kamerfracties en de voorzitters van de aan deze fracties ver wante politieke partijen. Rechtstreekse subsidiëring van de po litieke partijen zal, zoals minister Beer nink mededeelde, niet door het kabinet worden bevorderd. Het verzoek om subsidie, dat onlangs bij het kabinet werd ingediend door de politiek-weten- schappelijke instituten, die verwant zijn aan 'n aantal politieke partijen, zal nog nader worden bestudeerd. In de be spreking van gisteren is onder meer ook een eventuele verhoging van de bijdra gen aan de televisieuitzendingen van de politieke partijen onder het oog gezien Over het geheel van mogelijkheden zal het kabinet zich nog nader beraden, zo is medegedeeld. (Van onze om roepcor respondent) HILVERSUM Al ruim een maand werkt de NCR V-televisie aan de opna men van tien afleveringen van Louis Couperus' „Boeken der kleine zielen". Pas in november zal het eerste deel van deze Nederlandse „Forsyte Saga" op de beeldschermen te zien zijn. Het is de kostbaarste produktie geworden, waar voor de NCRV-tv ooit opdracht gaf. Da vid Koning, hoofd van de afdeling dra ma bij deze omroep schat de kosten op een half miljoen. Er werken niet min der dan 80 acteurs en actrices en liefst 100 figuranten mee, om deze roman, waarin Couperus het leven beschrijft van Constance van der Wcleck, een da me uit de Haagse society rond de eeuw wisseling, gestalte te geven. Onder regie van Johan de Meester Bob Löwenstein zullen Ellen Vogel, Jack Gimberg, Josephine van Gasteren. Lia Dorana, Eric Schneider, Ton Kuyl, Ank v.d. Moer, Gijsbërt Tersteeg, Al- bert van Dalsum, Sara Heyblom, Johan Schmitz, Luc Lutz, Caro van Eyck nog vele anderen aan de Nederlandse romancyclus meewerken. De afgelopen maand was een filmploeg dagelijks be zig met een deel der buitenopnamen, welke werden gemaakt in het prachtige buitengoed „VreedenhoF' langs de pi- toreske Vecht in de provincie Utrecht. Dramaturg David Koning ziet als be langrijkste ontwikkeling van het televi sietoneel de opkomst van de seriepro- dukties, vooral na het geweldig van de Forsyte Saga. Daarom brengt de NCRV-televisie na de avonturen „Ritmeester Buat" nu de romancyclus van Couperus. Het boek is in vijftien maanden bewerkt door de schrijfster Yvonne Keuls, die daarbij voor literaire en historische adviezen terzijde were gestaan door Hella Haasse, Wim Braa- sem, Albert Vogel en Stefan Felsenthal. Haagse schandaaltjes In deze monsterproduktie ontstaan al lerlei verwikkelingen, die het Haagse societyleven rond 1900 met zijn schan daaltjes, romances, maar ook zijn rukkelijke sfeer uitbeelden. In het kort komt het hier op neer, dat Constance van der Welck (Ellen Vogel) jarenlang verblijf in Italië, v op een ambassade een schandaal heeft veroorzaakt, terugkeert Residentie en daar het middelpunt i wordt van de meest onverwachte af- Om dit allés we denkëtf aéfh^dè gro te societybals zo goed mogelijk te kunnen uitbeelden, heeft de NCRV een gedeelte van het draaiboek laten op nemen in patriciërshuizen in Den Haag en omgeving en het landgoed Vreeden- hoff te Loenen, dat nog geheel in stijl is gemeubileerd. Binnenkort vertrekt een filmteam voor enige scènes naar West-Duitsland, waar met behulp van de Ned. Spoorwegen een oude stoom- NEDERLAND I STER (Reclameuitzendingen om 18.56", 19.03, 19.56 en 20.16 uur) NTS •18.50 uur: De fabeltjeskrant 19.00 uur: Nieuws in het kort VPRO 19.07 uur: Concert voor jonge NTS 20.00 uur: Journaal •20.20 uur: Een miljoen per uur, actie bisschop Bekkers MEDERLAND II STER (Reclameuitzendingen om 18.56, 19.56 en 20.16 uur) NTS •18.50 uur: De fabeltjeskrant 19.00 uur: Nieuws in het kort 19.03 uur: Scala, magazine KRO •19.30 uur: De Sovjets, documentaire NTS 20.00 uur: Journaal KRO •20.20 uur: Hij en zij, t.v.-serie 20.45 uur: Brandpunt, actualiteitenrubriek •21.30 uur: Bonanza, t.v.-serie NTS 22.20 uur: Tweede journaal TELEAC 23.00 uur: En France avee Nicolas Televisie morgen NEDERLAND I TELEAC 10.00 uur: Levende wiskunde 10.30 uur: Filmkunde in het voortgezet onderwijs 11.00 uur: En France avec Nicolas NTS 16.00 uur: Nieuws in het kort AVRO •16.02 uur: Teleskoop. programma voor de jeugd De met aangegeven programma's zijn kleurentelevisieprogramma' RADIO PROGRAMMA Ellen Vogel, Eric Schneider en Ank van der Moer (van links naar rechts) spelen de hoofdrollen in de t.v.- bewerking van Couperus' „Boeken der kleine zielen", waarvan de NCRV de eerste aflevering op 10 november uitzendt. trein uit het museum wordt gehaald er voor deze opnamen in dienst wordt ge steld. Men heeft eerst nog een poging gedaan om de NS-locomotieven uit het spoorwegmuseum van het Maliebaan- station'te 'Utrecht liièrvoor te gébrui ken, maar het werd te kostbaar Om de ze exemplaren weer op de drukke Ne derlandse spoorbanen te laten rijden. „Baron" Gimberg DJAKARTA (Reuter) De Indone sische autoriteiten hebben in het cen trale bergland van West-Irean verschei dene buitenlanders gevangen gezet, zo melden welingelichte regeringskringen in Djarkarta vandaag. Naar verluidt zouden alle aangehoudenen blanke mis sionarissen zijn. Over hun nationaliteit wilden genoemde kringen echter niets Het aantal missionarissen en zende lingen en hun gezinsleden in West-Irian bedraagt enkele honderden. Zij komen uit Nederland, de Verenigde Staten, Australië en andere westelijke landen. Enkele tientallen van hen werken in het centrale bergland van West-Irian. Onder hen zijn twee paters franciscanen in Enarotali gestationeerd en één in Waghe- te. Voorts werken in Enarotali op het ogenblik vier zusters van de kleine zus ters van de H. Jozef uit Heerlen. In enige andere plaatsen in de omgeving zijn ook paters franciscanen uit Woerden werkzaam. De Nederlandse ambassade had geen berichten over Nederlandse missionarissen ontvangen. Overleg over compensatie in grafisch bedrijf AMSTERDAM (A.N.P.). Op verzoek van de werknemersorganisaties in het grafisch bedrijf heeft een gesprek plaats gehad met een delegatie van de werk geversorganisaties in verband met een eventueel toe te kennen compensatie voor de prijsstijgingen van de laatste maanden. De werknemersorganisaties hebben hun gedachten over een compen satie kenbaar gemaakt. Besloten is het beraad voort te zetten nadat het overleg in de S.E.R. heeft plaats gevonden. Naar de mening van de N.K.V.-centrale Breda dienen aparte bonden niet nu reeds in de bedrijfstakken aparte onder handelingen te openen over het open breken of wijzigen van CAO's. De aparte bonden dienen, volgens de N.K.V.-cen trale Breda, niet vooruit te lopen op de onderhandelingen in de S.E.R. bij welke onderhandelingen het N.K.V. met alle kracht moet blijven strijden voor een verschuiving van d« 2 pet sociale lasten. Het zal vooral de oudere kijkers goed doen te weten,, dat de Nederlands- Amerikaanse filmacteur Jack Gim berg voor een half jaar is gecontrac teerd om aan deze omvangrijke tv-pro- duktie mee te werken. Jack Gimberg heeft onder de naam John van Dreelen een internationale carrière opgebouwd. Deze slanke, ge bruinde acteur, die een prachtig bui tenhuis bezit vlak bij Hollywood in Californië, staat in Amerika bekend als de gentleman-killer van de Ameri kaanse televisie. Vijf jaar geleden trad hij in ons land nog op in „Vadertje Langbeen". Thans vervult hij in „Boe ken der kleine zielen" de rol van ba ron Henri van der Welcke, een hoge ambtenaar uit Brussel. Hij is de echt genoot van Constance (Ellen Vogel) en beiden hebben een zoon Addy, welke rol gespeeld wordt door de jonge Ne derlandse acteur Lex van Delden. Lex komt in vrijwel alle tien afleveringen voor en moet de leeftijdsperiode van 15 tot 26 jaar geheel overbruggen. Voor een jong acteur, die binnenkort een engagement krijgt bij de Nederlandse Comedie, een zware opgave. Anders dan in V.S. Tussen twee korte camerarepetities door vertelt Jack Grimberg, dat men hier in Nederland bij de tv heel anders werkt dan bij de Amerikaanse tv-film- industrie. Hier staat de tv-regisseur je van seconde tot seconde te observeren in je werk en vertelt precies hoe je je moet bewegen en hoe ie een bepaalde claus moet intoneren. ..In de States la ten ze je zovee' mogelijk drijven op je eigen talent. Natuurlijk krijg je ook daar aanwijzingen als een bepaalde scene wat moet worden aangezet, maar er wordt lang niet zo minitieus ge werkt als hier". Terloops vertelt Gim berg nog dat hij zijn vrije uren benut om voorbereidingen te treffen voor een grote televisiedocumentaire in kleur, die de National Broadcasting Company (NBC), een van de drie grootste Ame rikaanse tv-maatschappijén gaat ma ken over Nederland. „Maar, niet over de Nederlandse klompen, molentji tulpen en alle overbekende magneten van de vaderlandse toeristenindustrie, maar over een Nederland zoals het werkelijk reilt en zeilt". Op 10 november Yvoïmë^Keuls, die attdei'hölf 5aaV''liarig 8 uur per dag aan de tien dikke draai boeken werkte en vaak tot diep in de nacht zat te schrijven, omdat overdag haar drie kinderen steeds haar aandacht opeisten, vertrouwde ons toe, dat ze bij de eerste repetities wel even geschrok ken was, toen zij de hoofdfiguren van Couperus' roman in levende lijve zag re peteren voor de camera's. Maar nui s ze er al aan gewend en naarmate de voor bereidingen vorderen gelooft ook zij steeds meer in het succes, dat deze ech te Nederlandse tv-serie bij kijkers zal oogsten. De afleveringen, elk met een lengte van zeventig minuten, zullen na 10 november met tussenpozen van onge veer een week op Nederland 1 door de NCRV worden uitgezonden. Als de eer ste aflevering verschijnt, is men in Hil versum nog druk bezig met de montage van de t.v.-beelden uit minstens zes van de tien uitzendingen in deze serie. We kregen in de Hilversumse studio's de indruk, dat de NCRV geen beter ge schenk aan de kijkers had kunnen pre senteren bij gelegenheid van haar vijf enveertigjarig bestaan als met de t.v.- bewerking van deze romancyclus, die Louis Couperus in 1904 voltooide. De NCRV had het gisteren voortreffe lijk voor elkaar. Ze begon met aan dacht te vragen voor sport. Voet bal uiteraard. En ze deed het heel apart: niet nazeuren over de interland van de vorige dag, niet voorbeschou- wen op de komende Europa Cupwed strijden. Neen, 'n programma gewijd aan de Britse club Leeds United. Niet ac tueel? Juist wel! Als Leeds United over een paar jaar misschien ook eens een kans krijgt om in de Europacupwed strijden mee te spelen is 't de vooruit ziende NCRV-sportrubriek geweest, die het vroegst aandacht voor deze club op eiste. Verder stond de avond helemaal ten dienste van de bejaarden en dat mag best af en toe. Eerst „Breng eens een zonnetje" het programma, waarin Bert van Dongen en bejaarden zingen en waarin Rien van Nunen óók zijn mond opendoet. Vervolgens Hier en Nu, gewijd aan „de studenten" waarin gezien het karakter van de avond al leen ouderen aan het woord kwamen daarna „De zangles", een verhaal v Katherine Mansfield, dat heel lief werd voorgedragen door Kathenka van Werff. Dat verhaal behelsde een stof, die populair was in de tijd. toen de vrouwelijk bejaarden van thans bak vissen waren en was dus vertederend passend. „Durf te leven" werd voortgezet met een aflevering, waarin optimistisch werd gedaan over hart- en vaatziekten en heel erg uitvoerig, althans landnrig, werd gepraat over bejaardentehuizen. Toen liep het tegen tienen, bedtijd de ouderen dus. %Ze werden naar gejaagd met een slaapverwekkend t.v.-spel „De drummers" van Erik Brent^esemer. Erg effectief dus. Nor maal zouden we echter zeggen, dat ons kunnen voorstellen, dat zo'n spel per ongeluk wordt geaccepteerd, dat het per ongeluk ook tot uitvoering komt maar dat er dan iemand moet zijn, die zegt: Sorry, we hebben ons vergist, maar het is niet geschikt voor uitzending Omdat, gezien het speciale karakter van deze avond, in Hier en Nu de stem van de jeugd over „de studenten" niet kon klinken, maakte NCRV-radio daar tijd voor vrij. De jongelui hadden niets van belang te vertellen, helaas. Er was nog een fijnzinnig staaltje van coördinatie tussen beide tietten. „Durf te leven" was gewijd aan medische-so- ciale problemen van bejaarden. De AVRO overlapte die uitzending voor 'n groot deel met het volmaaktste con trast: medische problemen (rugklach ten) van de jeugd. Het gaat goed in Hil- Vg. tualltelten. 19.05 19.45 Wijd als^di muziekprograr 19.10 Jazz-rondo: Alb< orkest? NRU?' id: Socialistisch beke- Ayler-prijsvr. 9.35 Criterium: kunst nadei i Jazz- en Pop-live: BRT-jazz- 1.00 Internationale Jazz Quia 22.00 Stereo: Strijkkwartet: k (opn). 22.30 Nieuws. 18.03 Voor de soldaten. miek. 18.52 Taalwenkei Kiesgerechtigde leeftijd naar achttien jaar (Van onze parlementaire redactie) LEIDEN De V.V.D. is een voor stander van het kiesrecht voor achttien jarigen. Dezelfde leeftijd moet ook gel den voor de meerderjarigheid, maar daarover moet de partij nog een nadere studie uitwerken. Op het congres van de V.V.D dat vandaag en morgen in Leiden gehouden wordt, komt een reso lutie over deze leeftijdsgrens in stem ming, die door een grote (Van o e correspondent) WASHINGTON, 8 mei De eerste astronaut van Amerika. Alan Shepai'd, heeft een medische strijd van zes jaar gewonnen, waardoor hij weer ruimtepi loot kan worden en weer in aanmerking komt om uitverkoren te worden om vol gend jaar het maanoppervlak te mogen erkennen.* Shepard was in 1963 na zijn historische vlucht gedwongen aan de grond te blij?- vanwege een middenoorontsteking, waardoor hij aanvallen van duizeligheid misselijkheid had. Hij is weer in de gelederen van de astronauten terugge keerd na een operatie in Los Angelos, waarbij doktoren een plastic buisje in zijn linkeroor hebben aangebracht om de druk te verlichten. Dr. Charles Berry, de directeur van het medisch research instituut in Houston zei, dat specialisten bevestigd hadden, dat Shepard niet lan ger meer van plotselinge aanvallen te lijden heeft. (copyright the Guardian) ietkong doet nieuw voorstel KAMERLID VRAAGT: „Waar komen vaten met gif vandaan DEN HAAG (ANP) De heer Van der Lek, lid van de PSP-fractie in de Tweede Kamer, wil onderzocht zien of de tientallen vaten met een gevaarlijke vloeistof die de laatste weken op het Noordzeestrand zijn aangespoeld uit of via een Nederlandse haven zijn ver schept en hoe deze vaten in zee te recht konden komen. In een reeks schriftelijke vragen aan de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid en aan de minister van Verkeer en Waterstaat vraagt dit Kamerlid of, indien blijkt dat de op drachtgever de bedoeling had de ge vaarlijke vloeistof onschadelijk te ma ken door deze in zee te werpen, het niet wenselijk is maatregelen tegen der gelijke praktijken te heffen. Voor het geval dat mocht blijken dat de vaten door een ongeluk te water zijn geraakt dringt de heer Van der Lek aan op het stellen van aanvullende voorwaarden ten aanzien van het verladen van gevaar lijk materiaal. ZATERDAG HILVERSUM I (402 m) NCRV: 7.0 Nieuws. 7.10 Hel levende woord. 7.15 Op lie (I). programma gewijd aan prof. dr K Barth. 11.15 Solistenkamer: muzikaal vra gesprek. 11.55 Mededelingen. KRO: 12.00 S reo: lichte grammofoonmuziek. 12.14 Mar harinhtM fllchting: 12.16 De Mededelingen litelten. 12.50 Zonder missie en zending. Christian Dagelijkse problemen oplosse ven^8vl?z^pia?miUrou'immalivgende _SChi^"l tali ën. KROC:P14.00nPp.M!:a™Ma weekbUd veel plaatjes. <16.00- -Nieuws). NRU.' 16.30 hiro-M™™u-zik"Ie-.lez,ng" HIRO: 1" 0« KRO: Deze dag. VARA: 8 gramma. 1Ó.30' Werkgëven nieuw geluid: k 12.26 MededeUn 12.29 Tussen anvÏÏM.A»aï ij.15 stereo, tijd voor teenagers. 13 50 Uit- programma voor twintigers. 14.15 Uilen- itudentenprogramma. NRU: 14.45 c Magazine. 15.20 Frans - Duits - luisterprogramma. (16.00—16.02 Ïk Ii^cI VARA: 16.30 Lichte koorzang (opn.). I6.0O Stereo: Swing en Sweet: lichte gratn- MededeÏÏngin Radlowe**JournML 17.55 In (2i° m 6,1 FM-kanalen) - "O- 9-°0 Nieuws. 9.02 Djinn: gevarieerd •00 ra^uu-<a°i°,Vn 00. Nleuws). NRU: «m. Nieuws. 12.03 Skivatoon: informal -Jane?Peelplaten. NCRV: 13. mirll y Party: gevarieerd licht UB' """ïizoekni spiegel: (15.00 Niei o'clocl grammofoonplat 6.03 Foi hriSOtS-™eerichtenn8vn' p™gramma-°verz?cht dagklapper. 13.15 Gevarieerde mu- N?eüws) lLMUl^eUws03vi^e^teri^htZlek' (15M delingen. 17.1? jS£^rbeHcht en «ede- aangenomen wordt. De liberalen sluiten hiermee aan op de ontwikkelingen in onder meer de Skandinavische landen en Engeland. Het congres behandelt verder een rapport van de liberale fractievoorzitter, mr. E. Toxopeus over de procedure rond de kabinetsformatie. Enige maan den geleden heeft de partij een voor stel verworpen om de Tweede Kamer een voordracht te laten doen voor de kabinetsformateur. Het rapport van mr. Toxopeus houdt hiermee wel rekening maar pleit voor een zo groot mogelijke openheid bij de kabinetsformatie. PARIJS (AP) De Victkong heeft e t tien punten bestaand vredesplan vo< •derheid Gelegd dat behalve een aantal reeds e» verworpen eisen ook enige nieuwe ele menten beval die geallieerde diplomaten beloofd hebben zorgvuldig te bestuderen. Het plan voorziet in de vorming van een interim coalitieregering in Zuid- Vietnam en eist de eenzijdige terugtrek king van geallieerde troepen. Zowel de VS als Zuid-Vietnam hebben er zorgvul dig voor gewaakt dit zonder méér van de hand te wijzen. Woordvoerders voor beide delegaties hebben verklaard dat 't plan nauwkeurig zal worden bestudeerd voordat een standpunt zal worden be- Nieuw blad voor onderwijs DEN HAAG De onderwijswereld staat op het punt er een belangrijk nieuw tijdschrift bij te krijgen: „Onder wijs en media",, een blad dat informatie zal gaan geve over de audiovisuele middelen in het onderwijs. In hel nieuwe blad zullen vier reeds bestaande periodieken op dit terrein op gaan. te wéten: Toonbeeld, Signalement. Audiovisuele Instruktie en Geprogram meerde Instruktie. De prijs gaat f 19.50 per jaar bedragen. Het Nederlands Kamerkoor o.l.v. Felix de Nobel vertrekt morgen voor een v eertiendaagse tournee naar Italië. Op het programma staan o.m., verdeeld over twee concerten, alle motetten van Bach, voor de begeleiding, waar van clavecinist Rienk Jiskoot is uit genodigd. Voorts wordt o.m. in Lucca, de geboorteplaats van Boccherini, een mis van deze componist uitgevoerd. DEN HAAG (ANP) - De salarissen van de wegenwachten worden met terug werkende kracht tot 1 januari 1969 met P«x*nt verhoogd. Dit percentage moet evenwel gezien worden tegen de achtergrond van de huidige regeling arbeidsvoorwaarden wegenwacht, die e looptijd had van anderhalf jaar waarin zich een aantal loonstijgingen hebben voorgedaan. Di-t is het voor naamste resultaat van het overleg tussen de ANWB en de drie vakbonden, de al gemene bond „Mercurius", de katholieke bond „SLnl-Eloy" en de christelijke be- drijfsbond „H.B.V.". Voorts is de weke lijkse arbeidsduur teruggebracht van 4 tot 42 uur. Onder de regeling vallen i totaal ruim 425 wegenwachten. Voorlopige CAO maatkleding DEN HAAG (ANP) Partijen betrok ken bij de onderhandelingen over de C.A.O. voor het maatkledingbedrijf heb ben overeenstemming bereikt over een kortlopende C.A.O., waarin een loons verhoging van 7,1 is opgenomen, met ingang van 1 april j.l. Deze kortlopende C.A.O.» ingaande 1 april j.l. en eindigen de op 31 december van dit jaar, werd gesloten omdat over een 3-jarig contract op korte termijn geen overeenstemming werd bereikt. De onderhandelingen over een langer durende C.A.O. worden voort-

Leidse Courant | 1969 | | pagina 2