Samen naar de sauna, JA, GEZELLIG!! Samen naar de JA, sauna, GEZOND?? Wijnen liep ver weg van Belg die lijkbleek op zn stoel zat VRIJDAG 9 MEI 1969 PAGINA 13 De laatste jaren is het saunabad meer en meer in de mode gekomen. Behalve de publieke sauna-inrichtingen, gaan ook sommige particulieren een gedeelte van hun woning inrichten als sauna. Van het saunabad verwacht men de eeuwige jeugd en een nooit verzwakkende ge zondheid. In de geneeskunde kent men ook mode verschijnselen, denken we maar aan het enorm gebruik of misbruik van vitaminen, hormonen, antibiotica, tran quillizers, yoga enzovoort. Niet zelden is het zeer moeilijk om mode en werkelijke geneeskunde uit elkaar te houden. Gewoonlijk duurt het een tijdje voor er voldoende weten schappelijke gegevens ter beschikking staan om zich een objectief oordeel te kunnen vormen over een bepaald geneesmiddel of benadelingswijze. Onlangs hebben we mei veel belangstelling het in teressante boek gelezen van de Antwerpse specialist dr. H. Vastcenland over de toe passingsmogelijkheden van water als geneesmiddel. Het boek, dat bij de Standaard Wetenschappelijke Uitgeve rij verscheen onder de titel: „Hydrotherapie", verschaft ook interessante weten schappelijke gegevens over het gebruik en de betekenis van het saunabad. We zijn zo vrij enige gegevens te ontlenen aan dit degelijk gestoffeerd werk om het brede publiek wat gefun deerde voorlichting te ver schaffen over de betekenis, indicaties en contra-indica ties van het saunabaden. Hitte volgens medisch advies Dit geldt ook voor de sauna. Is het saunabad gevaarlijk? Doet sauna ver mageren? Verwijdert een saunabad de giftige stoffen uit het organisme? Is het goed voor het zenuwstelsel en de bloedsomloop? Geeft het werkelijk die geestelijke ontspanning die we ervan verwachten? Laten we eerst nagaan wat een sauna- inrichting is en wat erin gebeurt. Op die manier zal ons reeds veel duidelijk worden. De sauna-inrichting is in prin cipe een houten constructie, bestaande uit poreuze houtsoorten zoals populier, den, berk en esp. Het hout wordt ge droogd volgens een stoomprocédé, maar niet gevernist. De wanden, deuren en zolder hebben een dubbele uitvoering wet tussenin een isolerende, stof. In het hmertje zelf bevinden zich trap- rormige banken waarop men kan zitten of. liggen. De verwarming gebeurde aanvankelijk met hout, maar is nu meestal vervan gen door handiger brandstoffen zoals elektriciteit, gas of kolen. De oude I sauna-inrichtingen waren steeds voor zien van een grote partij vuurvaste stenen die tot gloeihitte opgewarmd werden en waarop met tussenpozen een hoeveelheid water werd gegoten die onmiddellijk in dampvorm over ging. Deze plotselinge verandering van 't vochtgehalte, in saunatermen „damp- stoot" genoemd, speelt een voorname rol in het saunabad. Wetenschappelijke onderzoekingen hebben uitgemaakt dat een houten sauna met een dampstoot op gloeiende stenen betere resultaten geeft en een dieper ingrijpende werking heeft dan een sauna met stenen wan den of een dampstoot op niet-gloeiende RICHTLIJNEN Dr. Vansteenland geeft volgende richt lijnen in verband met het saunabad: De saunabader gaat de sauna binnen met warme voeten, geen volle maag en lege blaas. De eerste saunagang mag maximaal tien minuten duren. Men gaat op de onderste bank zitten of liggen op zijn eigen handdoek. Tijdens het sauna verblijf bevordert men de bloedsomloop in de huid door deze te wrijven met een harde borstel. Juist voor het verlaten van de sauna wordt onder direct toezicht tfan de badmeester (in openbare sauna's) de dampstoot toegediend. Na de eerste saunagang volgt de afkoeling door middel van een stort bad, rolbad of bewegingsbad, waarna men een kleine rustperiode kan in lassen, eventueel gecombineerd met borstelmassage of gewone droge.mas- Dan komt de tweede saunagang: de warmte wordt nu reeds beter ver dragen en de persoon mag dan ook op de hoogste treden gaan liggen. De duur wordt ook nu beperkt tot een gemiddelde van tien minuten. Voor het einde van de tweede saunagang kan men een tweede dampstoot toe dienen. Dit is evenwel niet noodzake lijk. Na een tweede afkoeling volgt een verplichte rust van tenminste een half uur. Het beste is zich lekker in te wikkelen. De gemiddelde frequentie va saunabad wordt beperkt van één- tot tweemaal per week. VERMAGEREN Een eerste vraag die onmiddellijk rijst is de volgende: doet het saunabad werkelijk vermageren? In het saunabad verminderen we wel enigszins in gewicht, maar echt mageren doen we niet. Dit vergt wel enkele woorden van uitleg. Het ge wichtsverlies dat in de sauna optreedt, gemiddeld 580 gram per keer, is hoofd zakelijk toe te schrijven aan 't zweten. Nu weet iedereen dat het zweet groten deels bestaat uit water, met andere woorden, we verliezen een flinke hoe veelheid water maar een lozen hoeveelheid aan vetstoffen. Na het saunabad zijn de meeste perso nen dorstig en in een minimum van tijd hebben ze hun oorspronkelijk ge wicht herwonnen door het drinken van diverse dranken. Diegenen die denken dat ze kunnen vermageren door saunabaden zonder het volgen van een aangepast dieet, draaien zichzelf, bewust of onbewust, een rad voor de ogen. In verband met het probleem van het vermageren bestaan er inderdaad niet weinig vooroordelen of verkeerde op vattingen. Alle soorten stoom- en dampbaden zijn totaal nutteloos om een dik persoon weer gestroomlijnd te maken. Hetzelfde moet gezegd wor den van massage. FACTOREN Twee factoren zijn van overwegend belang voor het goed functioneren van het saunabad: de temperatuur en de vochtigheidsgraad. Medisch gezien is de beste gemiddelde stooktemperatuui gelegen lussen 80 en 100 graden Celsius terwijl de gemiddelde vochtigheids graad rond de 15 procent dient te schommelen. Onder die omstandig heden is het dauwpunt gelegen onder de 37-38 graden Celsius, zodat er zich geen condensatie van waterdamp voor doet op de huid van de bader. Onnodig te vermelden dat dit slechts kan ver wezenlijkt worden met een goede in stallatie die uitgerust is met een goede isolatie.en ventilatie, alsook met een degelijke thermometer en vochtigheids- Tevens moet tocht tijdens het verbliji in de saunakamer beslist voorkomen wórden. Het saunabad, dat van Finland naar onze streken is overgebracht, heeft natuurlijk veel van zijn originaliteit verloren. De tocht op het meer om verse berketwijgen te snijden waarmee de huid tijdens het baden geslagen wordt, de reuk van het hout stoken, de eeuwige rust van het Finse land schap, de afkoeling in het ijskoude meer ln een natuurlijk kader zijn uiteraard moeilijk te imiteren in een flatgebouw. Nochtans kunnen de voornaamste componenten van het saunabad be houden blijven mits een correcte toe- MASSEUR Wanneer t I zijns aanschijns onder handen i ir niet de dame mager. Inderdaad, hij werkt en verbruikt calorieën, terwijl de dame in kwestie geen enkele calorie verbruikt. Samen vattend zijn er maar twee manieren om een zwaarlijvig persoon zijn over tollig vet te doen kwijtraken: meer arbeid verrichten, dus meer calorieën verbruiken en minder eten. Concreet gesproken zou de zwaarlijvige dame de masseur moeten masseren en dan liefst nog op de nuchtere maag. Maar keren we terug tot onze sauna. Is zweten gunstig voor ons organisme Alhoewel liet gunstige effect van hel zweten dikwijls overdreven wordt, zijn er toch enkele gunstige aspecten te vermelden. Vooreerst bevat het zweet verschillende giftige stoffen, zoals aceton bij suikerzieken en urinezuur- kristallen bij nierlijders. Het zweten heeft dus een ontgiftigende werking. De werking is echter zeer gering in vergelijking met het zuiveringsproces en de werking van de nieren. Tevens is er een invloed op de huid. Door het zweten wordt onze huid zuurder. Deze tijdelijk gevormde zure zweetmantel is gunstig voor de huid omdat deze daardoor meer weerstand Gedurende de sauna loopt de pols frequentie op tot gemiddeld 110 per minuut, terwijl de maximale frequen tie gemiddeld 160 per minuut bedraagt. Wanneer men minstens tweemaal per week saunabaden neemt, treedt er een zekere aanpassing op en is de stijging van de maximale polsfrequentie dui delijk minder. Vooral de dampstoot vormt een flinke belasting. Indien men met patiënten te doen heeft, mag alleen geschoold personeel de dampstoot toedienen terwijl de patiënt zelf liggend of zittend zijn bad neemt. De bloeddruk reageert verschillend: de bloeddruk vertoont zowel stijgingen als dalingen en dit meer in verband met de zittende, liggende of staande houding. Ook de toestand van de bloedvaten en het feit van uitgerust of vermoeid aan een sauna te begin nen heeft een weerslag op het stijgen of dalen van de bloeddruk. De perifere bloedvaatjes zetten zich uit, wat de optredende roodheid verklaart. Tevens VOOR OUD EN JONG EERST 'N DOKTER... gaat er meer bloed naar de uiteinden het bloed wordt anders verdeeld en de bloedreserves uit de nieren en de lever komen in omloop. ASPECTEN Er zijn zeker enige gunstige aspecten aan het saunabad, die onmiddellijk in het oog springen. De meest opvallende zijn de volgende: verbetering van de huidfunctie, vermeerdering spieront- spanning, ontgiftigende zweetwerking, zij het dan ook op kleine schaal, stimulering van de bloedsomloop, lijde lijke stijging van de temperatuur en tenslotte een zekere psychische ont spanning. Dit laatste punt vraagt wat meer uitleg. Sommige lezers zullen alles behalve aangename sauna-ervaringen hebben. In plaats van psychisch ont spannen het bad te verlaten, strom pelen ze geradbraakt naar buiten Sommigen halen zelfs niet het einde van de zitting en moeten vroegtijdig de frisse lucht opzoeken. Meestal be treft het personen die angstig en ovei - gevoelig zijn met oen labiel bloedvaten stelsel en niet zelden een neiging tot 5 hoge bloeddruk. AANPASSEN Iedereen reageert verschillend op een saunabad. Het is goed zijn eigen reac tievermogen te kennen. Alhoewel een geneesheer wel een zekere voorspelling kan doen over de manier waarop een bepaald persoon gaat reageren in de sauna, weet men het toch maar met zekerheid op het ogenblik dal de eerste saunazitting achter de rug is. Zelfs dan is de hele waarheid nog niet gekend, want er bestaat een niet te miskennen aanpassingsvermogen, waardoor be paalde personen na geregeld gebruik van het saunabad aangepast raken, alhoewel zij bij de aanvang een eerder onaangename sensatie hadden. In ver band hiermee is het zeer belangrijk dat de sauna individueel gedoseerd wordt. Zwangerschap, althans voor gewende personen, is geen bezwaar. Niet ge wende zwangere vrouwen kunnen beter wachten tot na de vierde maand. De ouderdom is geen bezwaar op voor waarde dat men eerst advies vraagt aan een geneesheer die een zekere ervaring heeft met de sauna. In prin cipe zouden alle personen boven de zestig jaar en kinderen onder de tien jaar een voorafgaande medische con- trole moeten ondergaan. Nog beter ware het indien men steeds een medisch advies vroeg omdat er toch enkele absolute tegenaanwijzingen zijn zoals nierziekten, epilepsie, long- luberculos^ en infectieziekten, .Voor degenen die méér 'gegevens wensen over het saunabad zijn toepassingen kunnen we ten zeerste het boek ..Hydrotherapie" van dr. Vansteenland aanbevelen. Tot besluit zouden we dit willen zeg gen: het saunabad is meer dan een statussymbool. Het is inderdaad een instrument ten dienste van de gezond heid. Het dient echter oordeelkundig toegepast te worden. Het is geenszins een wondermiddel maar verdient toch met recht zijn plaats tussen de andere vormen van hvdrotherapie. Dr. ICKX Europees kampioenschap 47/2 in Maassluis MAASSLUIS „Wat ben ik blij met dit ene puntje", zei Hans Vultink toen hij zijn eerste partü voor het Europese kampioenschap anker kader 47/l in Maassluis in de nastoot tegen de West duitser Dieter Muller remise had gefor ceerd. De Nederlandse kampioen, die zondag bij het voetballen zijn rechter pols dermate had geblesseerd dat het er naar uitzag dat hij in Maassluis ver stek moest laten gaan, was kennelijk opgelucht. „In het begin heb ik het erg moeilijk gehad. Niet alleen met die pols, maar ook door de vreemde omgeving", zo bekent Vultink openhartig. Met o.a. series van 61 en 53 van Mul ler leek de situatie voor Vutink hope loos te gaan worden: 226113 na de zeventiende beurt van de Duitser. Toen echter was het er plotseling weer. Vul tink verzamelde de kunstkogels in de ideale positie op dc kruising van de kaderlijncn en hield pas na 140 schitte rend gescoorde caramboles op. In een slag was dc situatie totaal gewijzigd. Het pleit voor Muller, dat hij zich door deze explosie van Vultink niet liet imponeren. De Berlijner kwam in de volgende beurt met 28 praktisch ge sproken weer langszij en stootte vervol gens in de negentiende beurt met 46 het eerst door naar de finish. Dat Vultink zijn inzinking definitief te boven was. Amateurelftal naar Finland ZEIST Voor de interlandwedstrijd van het Nederlands amateurelftal tegen Finland, die op Hemelvaartsdag in Hel sinki wordt gespeeld, heeft trainer Siem Plooyer zestien spelers geselecteerd. Het is dezelfde selectiegroep als voor de wedstrijd tegen Schotland, die op koninginnedag met 30 werd gewonnen. De zestien spelers zijn Mel (DCG), Kiel (Go Ahead Kampen). Schinkel (Go Ahead Kampen), Van Londen (De Graafschap), Westland (Huizen), Delmotte (Middel burg), Kiburg (Rheden), Tip (SC En schede), Te Veldhuis (SC Enschede), v. .d Avoirt (TSC), Holl (UVS), Posthumus (WOG), Hoek. De Vries, J. de Wit (allen ZWL v. d. Giessen (Zwart-Wit '28), Hans Vultink blesseerde pols bij voetballen bewees hij nu door in de nabeurt zorg vuldig de hem ontbrekende 44 punten •bijeen te spelen, zodat de eerste remi se van dit toernooi een feit was. Een belangrijk resultaat van Vultink, want in dit kampioenschap dat in de anderhalf jaar oude Olympia Sporthal met zijn glazen dak 'n wel wat overbe licht toernooiveld heeft gevonden, gaan nederlagen zwaar tellen. Daarom was de eerste zege van Tini Wijnen, inval ler voor de Spanjaard Aguilera, ook zo belangrik. De Ossenaar, die de laatste tijd weinig opzienbarende wapenfeiten heeft laten noteren, speelde een gran dioos sterke partij tegen de Belgische „kader-kroonprins" Leo Corin. Wijnen, wiens remmende privé moeilijkheden achter de rug schijnen te zijn, biljartte weer als in zijn beste jaren. Hij schit terde in een reeks van 98 in zijn tiende beurt, die op een iets te licht ingezette massee strandde en liet tenslotte in twaalf beurten Corin ver achter zich 300—166. Minder voorspoedig verliep de ope ningsronde voor de derde Nederlandse deelnemer, de lange Brabander Bert van Nijnatten. Hij werd door de Span jaard Galvez in de eerste beurt met een serie van 116 aangeslagen en kwam deze teleurstelling, hoewel Galvez hem nog 24 beurten bood, niet meer te boven: 123300. Dat tenslotte de kleine Belg Tonny Schrauwen met groot verschil (30081 in twaaL" beurten) van de Fran se nestor Jean Galmiche won, was geen verrassing. Want Schrauwen behoort tot de favorieten, Galmiche daarentegen hee{t geen enkele pretentie wat de titel betreft. Topper Een regelrechte „topper" werd ech ter pas het duel tussen Wijnen en Schrauwen. waarin onze landgenoot na een zenuwslopend slot in 16 hearten Na een gelijkopgaand begin (107—97 in 5 beurten voor Schrauwen) liep Wij nen met series van 59 en 99 ver weg van het Belgje, dat lijkbleek op zijn stoel genageld zat. De laatste serie van Wijnen, waarmee zijn totaal op 255 kwam strandde op een simpel trekstootje, dat hij niet had mogen missen. Als deze bal raak was geweest had hij ook een positie gehad om ineens naar het einde door te stoten. Schrauwen nu greep de nieuwe kans met beide handen. Met een serie van 127 tastte hij het moreel van Wijnen zoda nig aan, dat de Brabander voorlopig geen goed meer kon doen. Schrauwen zelf trouwens ook niet, want hij miste te veel kansen die Wijnen hem nog bood. Met een zucht van verlichting maakte de. Ossenaar tenslotte in de zestiende beurt de resterende tien punten, die hem behalve de zege ook het leiderschap in deze knock-outcompelitie bezorgden. Een tweede sensatie na hel midder nachtelijk uur was de zege van de Frans man Galmiche, via een topreeks van 142, op de Bel Corin, die nu met twee nederlagen wel geen illusies inzake het kampioenschap meer zal koesteren. Galvez (Spa) :r Muller (W Did) Vultink (Ncd) SPAANS SUCCES 1\ KONDE V AN SPANJE PAMPLONA De 29-jarige Mariano Diaz, in 1965 winnaar van de Ronde van de Toekomst, heeft de vijftiende etappe (ZaragozaPamplona, over 176 km) van de Ronde van Spanje lot een Spaans succes gemaakt. Samen met zyn landge noot Mesa ontsnapte hU na 43 kilometer uit het nauwelijks reagerende peloton. Binnen 20 kilometer had dit tweetal een voorsprong opgebouwd van ruim drie minuten. De hoofdmacht, zoals steeds gecontroleerd door Roger Pingeon en zijn ploeggenoten, gunde de onge vaarlijke Spanjaarden deze marge, die dan ook tot de finish gehandhaafd bleef. In de laatste kilometers demarreerde Diaz opnieuw. Mesa bleef het antwoord schuldig en werd op zijn beurt nog bijna ingelopen door het peloton onder aan voering van Steegmans. De Belg ver sterkte door zijn derde plaats zijn lei dende positie in het puntenklassement Roger Pingeon blijft leider in het alge meen klassement. SC GOOILAND KAN WEER EEN JAAR VOORUIT Hans Vultink, enkele dagen geleden nog geblesseerd aan de pols wat uitermate lastig is voor een biljarter is gisteren toch van start gegaan in het Europees kampioenschap anker kader 47! 1. Tegenstander was de Duitser Muller. 6. Galmich» t Vut Nijuitten 300 16 99 18,75 Davis-Cupduel gaat door KOPENHAGEN De Davis Cupont moeting van het komend weekeinde tus sen Denemarken en Tsjecho-Slowakije kan doorgang vinden. De Internationale Lawn Tennis Federatie (ILTF) had van de Tsjechen een verklaring geëist dat zij, bij winst op de Denen in de eerste ronde, bereid waren in de tweede ronde tegen Zuid-Afrika uit te komen. De Tsjechen gingen akkoord met de beper king dat de eventuele wedstrijd op neu traal terrein gehouden zal worden. De ILTF had de doorgang van Denemar kenTsjecho-Slowakije laten afhangen van het antwoord van de Tsjechen. Vleugel Lenstra-Clavam Oud-internationals legen Engeland ASSEN Hel Nederlandse elftal van oud-internationals, dat zaterdag 17 mei in Assen tegen de Engelse oud-voetbal lers speelt, is als volgt samengesteld: doel: Frans <Je Munck. achter: Roel Wiersma, Rinus Schaap, Reinier Kreyer- maat en Kees Kuys, midden: Rinus Bennaers en Tinus Bosselaar, voor: Dick Tol, Tonny van der Linden, Abe Lenstra en Mick Clavan. Het Engelse elftal bestaat uit de vol gende spelres: doel: Jack Kelsey. achter: Graham Lcggat, Dave Sexton, Pat Sa- ward en Graham Williams, midden: Billy Wright en Neil Franklin, voor: F.ddie Firmani, Johnny Haynes, Tom Finney en Johnny Byrne. HILVERSUM De tweede divisie club SC Gooiland zag zijn bestaan in het betaalde voetbal gisteravond voor ten minste nog een jaar verzekerd. De Hil- versumse gemeenteraad nam met 24 te gen 10 stemmen een voorstel van de heer J. de Troje aan, waardoor de club een tegemoetkoming van maximaal 60.000 gulden krijgt voor dekking van het ontstane tekort. De tegemoetkoming is eenmalig, omdat de raad, die drie uur over het voorstel heeft gedebatteerd, op het standpunt staat dat Gooiland zich volgend jaar verzekerd moet hebben van steun van het bedrijfsleven. Betaald voetbal, zo meende de raad, is geen zaak die afhankelijk kan of mag zijn van subsidie uit de gemeentekas. RIGA Riga heeft gisteren voor de negende keer de Europese basketbal- beker voor bekerwinnaars (dames) ge wonnen. In de finale versloegen de Rus sinnen het Oostduitse Hemt Halle met 82—54.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 13