EUROPA IN SPECULATIEBAN 0LGA Mark zeer in trek, maar pond, franc, dollar naar beneden Beraad in Bazel Lekker eten met en nieuwe toeristische trips Rudi Carrell heeft genoeg van luchtrace l Fa. H. v. VEEN: Hogeschool Tilburg niet meer bezet Bende steelt caravans in Antwerpen en verkoopt ze in ons land MELKPRIJS TEGEN DE WINTER OMHOOG Tuitjehorn wil Boltini' redden van ondergang bitterkoekjes Uw motras Jongetje (3) na trappen en slagen overleden Vier inwoners van Monster gedood bij autobotsing Man sterft plotseling in ziekenhuis PAPENGRACHT 32-LEIDEN POSTBUS 11. TELEFOON 20935 REDACTIE 20015 en 25594 ADVERTENTIEAFDELING 20826 GIRO 10 30 03 Bank: Amro-Bank N.V., Leiden Dir.: Drs. J. H. M. Brader J. F. J. M. Koens HOOFDREDACTEUR; L C J ROOZEN ABONNEMENT (bij vooruitbetaling) p.w. 1.10, p. mnd. 4.70, p. kwart 14.10; fr p. post f 16.95 ADV (excl B.T.W.) 22 ct p. mm Telefoontjes 2,- KLACHTEN bezorging tel. 33839 (18 00—19.00 uur) DONDERDAG 8 MEI 1969 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VERANDERLIJKE BEWOLKING De weersverwachting, meegedeeld door het KNMf, geldig tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met plaatselijk regen of een bui. Overwegend matige wind, in hoofdzaak tussen zuidoost en zuidwest en weinig verandering in temperatuur. 60e jaargang, no. 17.743 UTRECHT Eten met NSdit is een nieuwe kreet, waarmee de spoor wegen een stukje van een miljocnenverlies hopen kwijt te raken. In de maanden juni, juli en augustus zullen de Spoorwegen in de sta- tionusrestauraties een zo- mermenu opdienen van 6, 7 of 8 gulden inclusief, dat niet zal behoeven onder te,doen voor dat in dc bes te restaurants. De menu's betreffen maaltijden, die be staan uit voorgerecht, hoofdgerecht -n nagerecht. De prijzen zij i inclusief be diening en B W voorts zal er waar mogelijk naar gestreefd worden ook te komen tot een bindermenu. aan te duiden met een gro te K. Deze nieuwe formule, die men populair gesproken zou kunnen aanduiden met „eten met NS", heeft mede ten doel duidelijk te maken, dat er wel degelijk plaatsen in Nederland zijn, waar men voor bescheiden bedragen goed kan eten. Dc toeristische reizen dra gen voor 15 procent bij aan dc totale inkomsten uit het rcizigersvervoer. Dat per centage mag niet zo indruk wekkend lijken het komt toch neer op een bedrag van zo om en nabij de 50 miljoen gulden. Vandaar dat de NS op toeristisch ge bied steeds meer activiteiten gaat ontplooien. De acht daagse abonnementen wor den het meest verkocht in de zomermaanden maar de toeneming van het gebruik in oktober en november en december is groter dan die in de rest van het jaar. De kopers daarvan leggen ge middeld 2000 km af ofwel 250 km per dag. De acht daagse vakantiereizen zijn ook gedurende een langere periode in trek dan het nor male vakantieseizoen, nl. zo'n 20 weken. Deze sprei ding werkt kostenverlan- gend voor de hotels. Vorig jaar rekende NS met de 40 bij de achtdaagse reizen be trokken hotels 2 miljoen gulden af, met de restau rants die onderweg werden aangedaan 250 duizend gul den en met de busbedrijven die de excursies tijdens dc reis voor hun rekening na men 350 duizend gulden. Voor de buitenseizocnpcrio- dc van oktober tot mei staan 10 nieuwe dagtochten op liet programma die vooral zijn gericht op muscumbe- zock e.d. Dit programma komt naast het programma van negen wandeltochten dat het gehele jaar geldt. Naar aanleiding van het be sluit geen fietsen meer te vervoeren in de reizigers treinen streven dc spoor wegen ernaar bij alle sta tions voldoende buurfietsen in voorraad te hebben. Prins Claus keef-t in Limpde de 22ste werktuigendag geopend. Hij mocht na de Brabantse koffietafel wat pakket Brabantse waren voor vrouw en kinderen. (Van onze correspondent) ROTTERDAM. Rudi Carrell heeft er de brui aan gegeven. De luchtrace hoogste punt Londen—hoogste punt New York vice versa en vooral de stad New York, hebben plotseling alle aantrek kingskracht voor hem verloren. De DC*-8 van Capitol Airways, die morgen naai Londen terugvliegt, zal dat zonder Rudi moeten doen. Rudi Carrell deed mee aan de race voor Coöp. Nederland. Een grillige grol van Rudi? Coöp. Nederland weet het nog niet te zeggen. Bij het hoofdkantoor van Coöp. Rotter dam was men vanmorgen nog niet op de hoogte: „Wij weten nog van niets, alle mensen die iets met deze stunt van doen hebben, zijn in Amerika". Vandaag nog komt Rudi Carrell naar Nederland, op eigen kosten met de KLM. Morgen zal hij zijn gezicht laten zien bij Mies Bouwman in haar t.v.-program- ma voor de geestelijk gehandicapte kin- (ADVERTENT1E) Voor Moederdag geschenken B N OOR D EIN DE 17 B ROELOFARENDSVEEN B TELEFOON 01713 -2494 Studenten eisen andere curatoren (Van onze verslaggevers) TILBURG - LEIDEN De bezetting door studenten van dc Katholieke Hoge school is opgeheven. Na negen dagen viel de beslissing op een vergadering, waarbij senaat en curatorium zonder voorbehoud het medebeslissingsrecht voor alle geledingen en op alle niveaus erkenden. In Nijmegen is de -universi teitsaula nog steeds door studenten be zet. De rector-magnificus heeft de eisen van de studenten verworpen. Hij be schouwt het actiecomité niet als groep om mee samen te werken. In Leiden heeft de wetenschappelijke staf van de juridische faculteit zich met grote meer derheid achter het ultimatum van de studenten gesteld. met hard optreden de eisen van de stu denten kunnen worden ingewilligd. In middels duurt de bezetting van de aula voort. In overleg met het curatoirum is de kantine ook ingericht als permanent discussiecentrum. In Leiden loopt vanavond om acht uur het ultimatum van de studenten af. Koortsachtige activiteiten hebben van morgen de universiteitsgroepen beheerst. In de sociologische sub-faculteit hebben de hoogleraren zich uitgesproken voor fundamentele demooratie. Zij zijn ac- coord gegaan met het principe van pro ject-onderwijs. De komende week zullen er geen colleges worden gegeven, zodat de studenten zich kunnen beraden over de concrete vormgeving van deze prin- BONN - LONDEN - PARIJS (Reuter-AP) Algemeen wordt speculatief rekening gehouden met een opwaardering van de Duitse Mark met acht procent, ondanks de verklaring' van bondskanselier Kiesinger, dat een dergelijke maatregel op dit tijdstip nog niet nodig is. Er gaan voorts ge ruchten over een devaluatie van de Franse franc en het Britse pond. Zouden deze valuta inderdaad in waarde worden verminderd, dan zou het opwaar deringspercentage van de Mark beperkt kunnen blijven. Allerwege in de monetaire sfeer zijn besprekingen geweest of op handen. Morgen komt de monetaire commissie van de EEG bijeen en in het weekeinde vergaderen de presidenten van de nationale banken van de „tien landen", waaronder ook Nederland, in Bazel. Als voorlopige maatregel heeft Duits land het SWAP-tarief ingetrokken. Dit houdt onder meer in dat Engeland nu gemakkelijk van de Bundesbank de pon den kan lenen, die als gevolg van spe culaties van de laatste dagen verloren zijn gegaan. Er schijnen in Duitsland verschillen van mening te bestaan tussen minister Schiller (Economische Zaken) en Strauss (Financiën) over de opwaarde ringskwestie. Er heeft verder overleg plaats gehad tussen Frankrijk en Duits land. De resultaten van dit overleg zijn niet bekend. De speculatie rond de Mark heeft op de verschillende de viezenmarkten ietwat chaotische toe standen veroorzaakt, ten koste van pond, franc en dollar. In Frankfort BRUSSEL (ANP) In Antwerpen en omgeving zijn in de afgelopen maanden tientallen caravans gestolen en vermoe delijk naar Nederland gesmokkeld, zo schrijft het Brusselse blad „Het Laatste Het blad wijst er op, dat het in België moeilijk is gestolen caravans op de markt te brengen, gezien o.m. de jaarlijkse controle door de verkeersinspectie. Voorts is grensoverschrijding naar Frankrijk en Duitsland zonder goede papieren niet ge makkelijk. maar overschrijding van de Nederlandse grens niet meer dan een formaliteit. Niemand kan nog betwijfelen, aldus „Het Laatste Nieuws", dat de talrijke caravandiefstallen van de laatste tijd het werk moeten zijn van een goed ge organiseerde bende specialisten, die van uit Nederland opereren en die een mid del ontdekt hebben om de aanhangers weer op de markt te brengen. Met ca. 3 a4 cent De verklaring van s vium, dat „senaat en curatorium van Til- burgs Katholieke Hogeschool het medebe slissingsrecht voor alle geledingen en oj alle niveaus zonder voorbehoud ex-ken- nen en dat dit medebeslissingsrecht in principe uitgangspunt zal moeten zijn van het overleg in een structuurcommis- j sie" kwam voor vele studenten als een verrassing. De verklaring kwam 2 uur af na de tijd, die de studenten in hun ultimatum hadden gesteld. Diep in de nacht viel de beslissing om de bezetting van de hogeschool op te heffen. Wel werd een voorstel aangenomen, waarin wordt gesteld, dat de curatoren ontslag moeten nemen en waarin het episcopaat gevraagd wordt een nieuw curatorium samen te stellen uit senaat, wetenschappelijk en technisch personeel ;tudenten. In Nijmegen reld duidelijk i de universitaire we- vee kampen verdeeld. De ene kant vertrouwt op de aanwezig heid van goede wil aan de zijde van hoogleraren en curatoren, de andere andere kant is van oordeel, dat slechts DEN HAAG (ANP) Dc regering is niet van plan een verhoging van de con sumptiemelkprijs toe te slaan. Het bestuur van het produktschap voor zuivel heeft dit kunnen concluderen uit een brief van het ministerie van Economische Zaken en uit de nadere toelichting van twee ambtenaren van dat ministerie. Het bestuur vond de brief bijzonder teleurstellend. Men sprak de vrees uit dat als tegen de winter de melkproduktie minder wordt, de consumptiemelkvooi-ziening in gevaar zal komen. Ook was men van mening, dat een lanr uitgestelde prijsverhoging een grote prijs verhoging zal moeten worden. Drs. Schelhaas (coop, zuivelindustrie) sprak van drie a vier cent per liter. Het produktschap had gevraagd cm een prijsverhoging van de consumptiemeik per I april jl. met 3,25 per honderd liter. De privaatrechtelijke zuivelorganisaties hebben om een nog grotere prijsverhoging van de consumptiemelk gevraagd dan het produktschap. Als argument voerden ze aan de ongunstige positie van de consumptiemelkbedrijven tegenover de industrie- melkbedrijvect kwam de dollar zelfs onder het officiële interventiepeil van 3,96703,9690. Het zelfde gebeurde in Zürich en Londen. In Amsterdam en Milaan werden op grote schaal Marken gekocht. De pre sidenten van de tien nationale banken zullen komend weekeinde, naar ver wacht wordt, in de eerste plaats na gaan op welke wijze de stroom specu latief kapitaal naar West-Duitsland, kan worden gekeerd. Zoals bekend hebben zij destijds een plan opgesteld voor het doen terugvloeien van dit soort geld naar het land van herkomst. Bevoegd heid om de wisselkoereen te wijzigen hebben zij evenwel niet Dat is een zaak van de onderscheidene regeringen. (Van een onzer verslaggevers TUITJENHORN De heer A. van Lent uit Tuitjenhorn wil het circus Toni Boltini van de ondergang redden. De dertigjarige Noordhollander gaat een landelijke handtekeningenactie ont ketenen waarna hij de lijsten met handtekeningen naar minister Klompé zal sturen. „Om Boltini te redden, want de vermakelijkheidsbelasting van twintig procent doet hem de das om". De man uit Tuitjenhorn is geen circusgek. „Ik wil alleen maar meewerken om Neer- lands enige circus te behouden". De heer Van Lent denkt aan scholieren, die huis-aan-huis handtekeningen op gaan halen. „Ik heb geen enkele binding met de circuswereld van Boltini. Het is een particuliere actie die moet worden over genomen door duizenden mensen. Het circus is het waard". (ADVERTENTIE) 250 gram van 92 voor 82 niet te geloven voor die prijst JAMIN (ADVERTENTIE) TILBURG (ANP) In een woning in de Alverstraat te Tilburg is gisteren het levenloze lichaam aangetroffen van een bijna 3-jarig jongetje. Het kind vertoon de verschillende kwetsuren die volgens een eerste informatie door een val zou zijn veroorzaakt. Na sectie is echter ko men vast te staan dat het kind geslagen en getrapt is en dientengevolge, de dood heeft gevonden. Verdacht van deze mis handeling is een 19-jarige sjouwer en huisgenoot aangehouden en ingesloten. (Van t verslaggevers) DEN HAAG. Vier inwoners van Monster zyn gisteravond bU Boxtel dodelijk verongelukt toen de personen auto, waarin zij zaten bij het oprijden van de autoweg door een zware Belgische transportauto werd gegrepen. Een vijfde inzittende, de heer Valstar, eveneens uit Monster, werd ernstig gewond in het ziekenhuis van Boxtel opgenomen. Het gezelschap had de nationale werk- tuigdagen in Liempde bezocht. Op de terugreis naar Monster wilde de auto waarin zij zaten van de oude de nieuwe rijksweg oprijden. Op dat moment werd de wagen in de flank gegrepen door de Belgische truck met oplegger. De pei-sonenauto wex-d in de brede midden berm van de weg gedrukt. Daardoor ondervond het verkeer van het ongeluk weinig stagnatie. Aan het stuur van de getroffen wagen zat de 48 jaar oude W. Lagerwey, die tijdens het vervoer naar het ziekenhuis in Boxtel overleed. Voorts kwamen om het leven de 54-jarige C. Olsthoorn, zijn 22-jarige zoon Kees en 19 jaar oude neef Peter Olsthoorn. De chauffeur van de Belgische vracht - wagen, afkomstig uit La Louvièro, bleef ongedeerd. Bij een verkeersongeval op Oudenrijn gisteravond om kwart voor twaalf is een 20-jarige kraamverzorgster uit Amster dam, die met twee andere inzittenden in een personenwagen zat, om het leven gekomen. De bestuurder, een Turkse schilder, vergiste zich op het verkeers plein in het kiezen van de juiste rijbaan. Een vi-ouw naast hem trok aan zijn arm om de vergissing aan te geven. Daar door verloor hij de macht over het stuur en botste tegen de vangrails. De kraam verzorgster werd uit de auto geslingerd. Vanmorgen werd in Amerongen een 3-jarig jongetje doodgereden door een auto toen hij van de fiets van zijn zusje was gevallen. In het signalement van de Neder- der staat naast omschrijvingen als „loopt op klompen", „rookt sigaren op straaf' en „eet rauwe vis (ha ring)" ook vermeld: „beweegt zich uitsluitend voort op een tweewielig voertuig, de fiets". De Amerikaanse artieste Rusty Warren, hier niet zo bekend, maar in de V.S. een van de sterren vn Las Vegas, met negen platenalbums (twee gouden) mengde zich bij haar aankomst in ons land direct onder het fietsend volkje, gekker een weekje relaxen", zei ze, zich klaarblijkelijk niet bewust, dat zich op de fiets m Amsterdam voortbewegen een doldrieste onder neming is. NA GESJOUW IN DE NACHT j GELEEN De 66-jarige Geleense patiënt, die in de nacht van maandag op dinsdag in een ambulancewagen en- I kele malen heen en weer tussen de zie kenhuizen van Sittard en Geleen moest rijden om eindelijk zwaar ziek te wor den opgenomen, is woensdag in het Sit- tardse ziekenhuis plotseling overleden. In overleg met de familie heeft de di rectie van het ziekenhuis besloten sectie bp het lijk te laten verrichten om de juiste doodsoorzaak vast te stellen. De familie neemt het de waarnemend huisarts vooral kwalijk, dat hij de rege ling van ziekenhuisopname aan de fami lie heeft ovei-gelaten. Waarschijnlijk zijn ook mede daardoor de misverstanden en vertraging bij de opname ontstaan. Sjaak Roggeveen doorstond keurig het spervuur van vragen, die kreetjesvangers hem opdrongen, om dat hij „het nieuws" was. Weer had Sjaak Roggeveen het Neder lands elftal gered en wederom op de val reep. Ja en wat moet je dan schrijven over een wedstrijd waarin niet meer gebeurt dan tweemaal vijfen- vergeefs stormlopen? Dan is het toch een geschenk van boven, dat een jongen als Roggeveen een doel punt maakt. Enfin, 1 dat ene formidabele schot opende voor Oranje weer verloren gewaande mogelijk heden met betrekking tot een plaats m de eindronde van het wereldka mpioenschap in Mexico. Onze sport pagina onthult Neer- lands welverdiende

Leidse Courant | 1969 | | pagina 1