VEROLME LAAT BOOOOOOT TE WATER MATROZEN PER FIETS OP NEDERLANDS GIGANT VERINGA WIL CONCRETE VOORSTELLEN OM WETSVOORSTEL IN TE DIENEN NAAST SCHIPHOL EEN LUCHTHAVEN VOOR DE VRACHT Chimpansee Tina op top Empire State Europa bouwt aan reuze computer „Stalen reus zal geen vloedgolf veroorzaken Medebeslissingsrecht studenten „Er kunnen snel goede veranderingen komen Taxi's bij openbaar vervoer Nixon bindt strijd aan met honger WOENSDAG 7 MEI 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 ROTTERDAM. 35.000 ton staal plonst zaterdagmorgen het water in, 35.000 ton staal aan elkaar geklonken tot het grootste schip, ooit in Nederland gebouwd. Dit gebeurt op de werf van Corne- lis Verolme op Roozenburg, waar dan de Essotanker Cambria te water zal worden gelaten. Verolme is trots op zijn record. Hij doet er dan ook alles aan om een tien- duizendkoppig publiek het naar de zin te maken. Hij doet er ook alles aan om de vele bewoners van het Westland de schrik van hun leven te besparen. „Er komt geen vloedgolf", laat Verolme weten. De 35.000 ton plonst zonder inci denten in het water. Hiervoor zijn vier kettingtrossen verzwaard met beton- keien van 35 ton per stuk om zo de mammoettanker wat af te remmen en in een bepaalde richting te dwingen. I Niet in de richting van de dijk tussen Vlaardingen en Maassluis, „want daar moet het publiek plaats nemen", zegt Verolme, daarbij vergetend, dat ook de vele Westlanders hun kassen graag droog willen houden. Als de 35.000 ton zware en 255.000 bruto register ton grote mammoet met een vaart van vier meter per seconde de helling afglijdt, vliegen achteneenhalf duizend duiven de lucht in. Alweer een record voor Verolme. Een dergelijke lossing betekent ook een unicum voor Nederland. De 2500 ballonnetjes, die Een kijkje vanuit een 90 meter hoge kraan op de 347 meter lange 9 Het neusje van Verolmes zalm. 13 bij 6 meter meet de „ball" van het grootste schip, dat ooit in Nederland werd gebouwd. schoolkinderen de lucht in laten vliegen niet, dat doet Verolme al lang. De Cambria is van kielplaat tot schoor steen 56 meter hoog. De diepgang is maar weinig minder dan de hoogte van het Groothandelsgebouw. Het dek is zo groot, dat de bemanningsleden zich per fiets verplaatsen. Brandgevaar maakt autorijden onmogelijk, maar als dit te doen zou zijn, zou parkeren geen pro bleem zijn. Op een van de verschillende dekken is al plaats voor 2400 auto's. Aan benzine ook geen gebrek: het ge hele Nederlandse autopark zou een maand op de inhoud van de Cambria- tanks kunnen rijden. Verolme Public Relationsdienst heeft nog treffender ver gelijkingen uitgedacht. De lading benzine weegt evenveel als een kwart miljoen tijgers, die Esso zo graag in zijn tanks (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Veringa (O. en W.) heeft vannacht in de Tweede Kamer gezegd dat het toekennen van medebeslissingsrecht op de universi teiten en hogescholen aan alle geledingen en op alle niveaus niet zonder meer mogelijk is in het kader van de huidige wetgeving. Zodra universiteiten en hogescholen echter met concrete voorstellen bij minister Veringa komen zal hij op zijn beurt bij de Tweede Kamer met voorstellen tot wetswijziging komen. Dit geldt ook voor de Tilburgse hogeschool. Deze toezegging van de minister het slot van het Tweede-Kamerdebat op zijn verklaring aangaande de gebeur tenissen aan de Tilburgse hogeschool was voor de oppositie uiteindelijk vol doende. Het kwam tenminste niet tot de indiening van enige motie, hoewel het er lang naar uitzag dat de socia listen dit wel van plan waren. „Houdt de motie maar in de zak", had de com munist Bakker de PvdA-woordvoervei dr. Tans toegeroepen. „De beste oplos sing voor Tilburg moet toch buiten deze kamer en buiten deze minister oir stand gebracht worden". Minister Veringa bleef zich in het de bat met grote stelligheid verzetten te gen de wens van een deel der oppo sitie om in de wet op het wetenschap pelijk onderwijs een experimenteer artikel op te nemen, dat de instituten vrijheid van handelen geeft. „Ik ga niet met gesloten ogen in een ravijn storten. Niemand heeft mij nog creet aangegeven wat men wil en onder welke voorwaarden men een experi menteerartikel gerealiseerd wil z aldus de minister. In zijn antwoord op de opmerkingen der kamerleden over het Tilburgse flict zei minister Veringa, dat het hem terdege ernst is met de herstructurering en democratisering van het wetenschap pelijk onderwijs. „Wat ik op dit gebiec reeds heb kunnen doen kan niet met het predikaat „vrijblijvendheid" den afgedaan", aldus minister Veringa. Hij herhaalde dat juist in de situatie van nu met een structuur die in bewe ging is. de bezetting van de Tilburgse hogeschool ongerechtvaardigd en on doelmatig is geweest. ,Er kunnen wel degelijk snel goede veranderingen ko- Minister Veringa verklaarde ■ts desgevraagd niet tevoren de slui ting van de Tilburgse hogeschool ge weten of verwacht te hebben. Daarom zei de minister ook niet te kunnen zeggen of de sluiting door de president curator op het bewuste moment wel verantwoord en noodzakelijk was. Hij nam aan dat 't curatorium tot 't inzicht was gekomen, dat normale voortgang van het bedrijf niet meer mogelijk was. De bewindsman zei voorts, dat juist van het Tilburgs curatorium tot dus ver de meest verstrekkende verklarin gen gedaan zijn voor wat betreft het recht op meebeslissen. In vergelijking met andere universiteitssteden. Minis ter Veringa zei uitdrukkelijk ook zelf voor meebeslissen en inspraak te zijn, „maar dat moet zich dan in concrete voorstellen manifesteren". Het kamerdebat werd gisteren bijge woond door vele studenten en weten schappelijke medewerkers aan de Til burgse hogeschool. Ook de Tilburgse rector-magnificus prof. Scheffer woonde het debat grotendeels bij. Nu de curatoren de hogeschool in Tilburg gelukkig hebben heropend zal er tussen alle groeperingen verder moe ten worden gepraat. Er moet aller eerst binnen de hogeschool en anders door een of meer vertrouwensmannen van buiten worden nagegaan hoe de communicatiewegen weer geëffend kun nen worden. Daarna moet in nauw overleg tussen alle betrokkenen de taak en de bevoegdheid van de structuur- commissie worden bepaald. Het is ir andere universiteitssteden gelukt, het moet ook in Tilburg zijn te realiseren. Dit zei minister Veringa (O. en W.) gisteren in de Tweede Kamer waar hij een verklaring aflegde over de gebeurte nissen aan de katholieke hogeschool te Tilburg. In zijn verklaring bestempelde de mi- Senator Meester vraagt tempo DEN HAAG De Eerste Kamer acht op een duidelijk standpunt van de regering over de vestiging van de tweede nationale luchthaven. Volgens socialistische senator E. Meester blij er maar drie serieuze mogelijk heden over: Woensdrecht, de Peel of de Hoekse Waard. Deze drie plaatsen liggen centraal ten opzichte van de Randstad Holland, België en het drukke Roergebied. „Maar dan moet de regering wel snel komen met een beslissing anders gaat voor wat de ruimte betreft precies als met Schiphol, dat nu ingebouwd is tussen woongebieden", zei de socialis tische woordvoerder gistermiddag bij de begrotingsbehandeling in de Eerste Kamer van Verkeer en Waterstaat. De heer Meester drong er bij minis ter Bakker op aan vooral internationale samenwerking te zoeken voor deze grote luchthaven, omdat dit vliegveld volgens hem in de toekomst een grote rol kan spelen bij het Westeuropese containervervoer per vliegtuig. Verbrokkelend Voor wat het openbaar vervoer op de begane grond betreft vond het Ka merlid dat dit veel te verbrokkeld werkt. Het gehele vervoerswezen moet volgens hem gecoördineerd worden. Daarmede waren de K.V.P.'er J. Teijs- sen en de A.R.-senator P. Elfferieh het geheel eens. De heer Elfferieh pleitte in dit verband opnieuw voor taxiverkeer als deelgenoot van het Prof. C. F. Scheffer, rector-magnificus van de Tilburgse hogeschool (links) en prof. K. Posthumus, regerings commissaris t>oor wetenschappelijk onderwijs op de tribune in de Tweede nister de situatie in Tilburg als „zeer ernstig". De Tweede Kamer had recht op een verklaring „omdat een hoge school wordt bedreigd door haar zelf. omdat het onderwijs stagneert, omdat zaken dreigen te worden geschaad die met veel inspanning tot stand zijn ge bracht". Minister Veringa zei. dat het niet in de eerste plaats op zijn weg lag om schuldvragen te stellen. Wel zei hij het te betreuren dat de leiding van de hoge school niet tevoren met hem had over legd of in de Tilburgse situatie sluiting van de hogeschool als uiterst middel toe gepast diende te worden. Sluiting van een universiteit of hogeschool is slechts gerechtvaardigd als uiterst redmiddel 'in het geval van zeer ernstige calami teiten, aldus minister Veringa, die even nadrukkelijk verklaarde, dat de vorm van actie van de studenten „niet be paald in alle opzichten van construc tieve gezindheid getuigt". Spijkers weer uit Trevifontein ROME (AP) De werklieden die spijkers in de beroemde Trevifontein hebben geslagen om de toeristen en op muntjes jagende jongetjes ervan te weerhouden ze uit het water te vissen, hebben het verloren. De watermaatschappij gaf bevel de spijkers te verwijderen en heeft bepaald dat van nu af aan de muntjes die in de fontein gegooid worden naar de stad zullen gaan. WASHINGTON (Reuter) President Nixon heeft in een bijzondere boodschap tot het Congres een program ontvouwd voor de strijd tegen de honger in de Verenigde Staten, waarvoor hij 8.75 mil jard gulden wil uittrekken. De president noemt het ontoelaatbaar dat in de Verenigde Staten honger en ondervoeding bestaan. In het uit vijf punten bestaande program is het be langrijkste voorstel om de „voedselze- gels", waarmee behoeftige gezinnen noodzakelijke aanvulling op hun voedsel pakket kunnen kopen, zonodig gratis ter beschikking ts stellen. Luchtrace Londen-New York NEW YORK (AP-Reuter) Chimpansee Tina, deelneemster aan de luchtrace Lon denNew Y'ork, Is gisteren op de top van het Empire State-gebouw aangekomen. Tina maakte de tocht van de Londense televisietoren naar de.Empire State in 9 uur 52 min. en 88 sec. Na een kop thee te hebben gedronken onmiddellijk na haar aankomst, tikte Tina en beetje op een schrijfmachine en at daarna het carbonpapier op. De 32-jarige Amerikaan Ben Garcia die met zijn eenmotorige „Piper Colt" deelnam aan di transatlantische luchtrace heeft maandag te Lykens in de Amerikaanse staat Penn sylvania een noodlanding gemaakt. Ben Garcia heeft geen letsel opgelopen er wil dan ook zo gauw mogdijk naar New York om vandaar met een lijnvliegtuig naar Londen te vliegen. Dit zal echter niet gaan omdat hij eerst het resultaat van net onderzoek van de plaatselijke politie moet afwachten. Het ongeluk gebeurde toen Garcia naar New York wilde vliegen omdat de autoriteiten van het vliegveld van Moncton in Canada hem geen vergunning wilden geven voor de oversteek naar .Londen. Zij waren van mening dat hij aan boord niet over de apparatuur beschikt# voor «en veilige overtocht. openbaar vervoer. „Het individueel ervoer kan natuurlijk rustig blij- bestaan omdat daarvoor altijd is. Maar daarnaast moeten er taxidiensten met populaire prijzen ko- Waarom kan in Nederland niet, in het buitenland steeds meer in- gangi vindt?';, zei de Elfferiqfy% Los' van deze principiële verkeers problemen pleitte de heer Meester voor een, :^topverbod .lïjj bushalten voor ,het ander gemotoriseerd verkeer en verder voorrang voor vertrekkende bus- Het streekvervoer heeft op de bui tenwegen bovendien meer invoegstro- ken nodig. KAMERLID VRAAGT: Wanneer komt landelijk alarmnummer DEN HAAG (ANP) Het Tweede- Kamerlid C. F. Kleisterlee (KVP) heeft de minister van Verkeer en Waterstaat gevraagd wanneer in Nederland een landelijk alarmnummer ten behoeve van politie, brandweer en ongevallendienst dat de PTT reeds in 1965 ter be schikking zou hebben gesteld zal wor den ingevoerd. Philips e.a. LONDEN Vijf van de belangrijk ste compulerfabrickcn van Europa ple gen reeds enige tijd overleg over de mo gelijkheid een grote Europese compu ter te ontwikkelen. Dc vijf: Philips, Oli vetti (Italië), Siemens en Telefunkcn (Duitsland) en Compagnie Internationa le Informatique (Frankrijk), willen'hier mee eën dam opwerpen tegen de Ame rikaanse vloedgolf van IBM en Univao. De Londense Evening Standard meld de gisteravond dat de vijf concerns En geland hun samenwerking hebben aan geboden. De Engelse Internationaal Com puters Ltd, die vorig jaar is ontstaan uit het samengaan van bijna alle Brit se computermaatschappijen en zodoen de over een kapitaal van 870 miljoen gulden beschikt, is benaderd. Een woordvoerder van deze voornaamste Europese eomputermaatschappij heeft verklaard dat het aanbod bestudeerd wordt, maar dat het nog te vroeg is om verder commentaar te geven. De ICL is als enige niet-Amerikaanse maat schappij in staat zelf een groot deel van zijn onderdelen en programmeer technie ken te ontwikkelen. In Engeland wint de ICL het van zijn grootste concurrent, de IBM, terwijl de ICL tevens de groot ste leverancier van computers is aan de communistische wereld. Het schijnt dat het idee van de Euro pese samenwerking is geboren in Euro- marktkringen. Samenwerking met de ICL zou daarom beschouwd kunnen wor den als voorbode van een Britse toetre ding tot de „Zes". Het gezamenlijke pro- dukt, de Europese reuzencomputer, zou in 1980 gerreed moeten zijn.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5