„Eén miljoen per uur' voor Stichting Bisschop Bekkers [pedepLj „Niets gebleken van warboel rond huren' Liberalisatie ook in deel van Westen RUST IN PRIJZEN Bisschoppen regelen katechese op school Gunstig jaar Holl. Beton Studentenblad verboden in Tsj.-Slowakije De film van vanavond PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT WOENSDAG 7 MEI 1969 Gevaarlijk vooroordeel |V U ondermijnen van bepaalde structu- - ren een vast onderdeel geworden is in de campagne van Nederlanders die een andere maatschappelijke orde begeren, wordt het andermaal actueel om zich de vraag te stellen of Nederland de monar chale staatsvorm ln stand moet houden. Uiterst Links en de groep die ..linkser dan gewoon links" wil zijn of heet te zijn. uiten periodiek liefdesverklaringen aan de mogelijkheid dat het Koninkrijk Ne derland zou omgezet worden in een repu bliek. We hebben niet de indruk dat hun invloed op de publieke opinie veel ster ker wordt dan ze tien jaar geleden was. Bij tijd en wijle, wanneer er in de ko ninklijke familie conflictstof gevonden of alleen maar gezocht wordt, schijnt de waardering voor de monarchie wat in te zakken, maar wanneer het gezond ver stand weer de boventoon krijgt, blijkt de voorkeur voor de monarchale staatsvorm meestal onomstotelijk. Des te meer valt het te betreuren dat bijvoorbeeld in de Partij van de Ar beid en in sommige kringen van de groe pen die ons staatsbeste) radicaal willen moderniseren vaak halfslachtig over deze kwestie gesproken wordt. DAN worden er verklaringen afgelegd dat het in principe prachtig zou zijn, indien Nederland een republiek zou kun nen worden en zijn eigen staatshoofd gaat kiezen. Want de echt democratische ge voelens zouden door het bestaan van de monarchie altijd nog gefrustreerd wor- Wel komt hierna dan dikwijls de aan vullende erkenning, dat op dit moment de koningin volkomen constitutioneel en verdienstelijk haar taak vervult, maar dit maakt dan toch maar dikwijls de indruk van het constateren dat we in Nederland te maken hebben met de minst- slechte van de categorie der op zich zelf niet verkieselijke vormen van staatsbestel. Hiertegenover willen we dan stellen de uitlating van dr. W. Drees: een man die ook door sommige eigen politieke vrien den wel beschouwd wordt als de stem van een verleden .maar die waarschijnlijk in de historie dc erkenning krijgen zal. meer voor de maatschappelijke ontwikkeling in Nederland te hebben gedaan en bereikt dan de vernieuwers die nu alleen maar tevreden zijn met zaken waar-op als etiket ..super-radicaal" geplakt kan worden Dr. Drees heeft in zijn Jongste bro chure over „Monarchie-Democratie- Republiek" verklaard: „Natuurlijk is een republiek democratie volkomen mogelijk; het is formeel zelfs een democratischer staatsvorm. Maar praktisch gesproken zou het in Nederland, gezien de 6ituatie van dit moment, alleen maar onnodige tegen stelling geven en geen wezenlijke demo cratische vooruitgang OMDAT onze nieuwe tijd er een worden gaats waarin we het concrete altijd voorrang moeten geven boven liet for mele, zou het znn hebben de propaganda voor de republikeinse staatsvorm uitslui tend over te laten aan hen. die iets for meels nodig hebben om de schijn te wek ken dat ze het concreet goed bedoelen. Wie in Europa rondom zich heen ziet. kan trouwens zelf op praktische gronden tot de conclusie komen, dat de republi keinse staatsvorm een bron van ernstiger crises kan zijn dat de constitutionele mo narchie in Nederland deze eeuw ge- Frankrijk. Oostenrijk, de Wcstduitse bondsrepubliek beleven keer op keer poli tieke crises rond de verkiezing en/of de persoon van hun republikeinse staats hoofd. Zelfs in Amerika waar de pre sident overigens meer regeringsleider dan staatshoofd is vallen meer nadelen dan voordelen te constateren voor een repu blikeinse staatsvorm boven de Neder landse constitutionele monarchie in haar huidige praktijk. En met de praktijk hebben we in de eerste plaats te maken. Waar bovendien de politieke opvattingen van 6ommige profeten die de zegeningen van een repu blikeins stelsel voorspellen, in hun prak tische uitwerking elders bekend zijn. is er een reden te meer om ach bij de rea liteit te houden. Met andere woorden: de vooroordelen tegen onze constitutionele monarchie koesteren zelf een verwerpelijk concreet doel en zijn daarom gevaarlijk. En wie in zijn haai wel republikein is maar dat verwerpelijke doel niet begeert, doet ver standig door niet de indruk te wekken dat hij bereid is andersgerichte tegenstan ders van de monarchie een pink of een wijsvinger te geven. Want als het moment komt waarop er in het politiek spel echt vuur uitbreekt, dan beperken de blaren zich niet tot die éne pink of vinger. Dan worden anderen gedoemd om met de principiële republi keinen op de blaren te zitten. Waarom ze niet. wagen en wat in him ogen een symptoom zal zijn van grootscheepse schade voor het algemeen welzijn. „Koek van eigen deeg" voor boze herrieschoppers 140 telefonisten bedienen in de RAI 131 lijnen AKTIE START VRIJDAG MIDDAG AL (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM Ter ondersteuning van de vrijdag 9 mei te houden actie van de Stichting Bisschop Bekkers, waar van de opbrengst bestemd is voor de zorg voor het geestelijk gehandicapte kind, zendt de NTS 's avonds van 20.20 tot ongeveer 01.30 via Nederland-l een programma nit, dat onder de titel „een miljoen per uur" voor het grootste ge deelte in kleur op 't scherm verschijnt. Het centrum van dc uitzending bevindt zich in 't Theater Carré in Amsterdam, waar de kleurenreportagewagen van de NTS staat opgesteld. Andere reporta gewagens staan bij het RAI-gebouw in Amsterdam en in St.-Oedenrode. de ge boorteplaats. tevens laatste rustplaats van mgr. Bekkers. van alle in het land gevestigde handels banken, spaarbanken, raiffeisenbanken en boerenleenbanken, waar men zijn bijdrage kan afgeven. Per provincie melden de banken de opbrengst aan hun hoofdkantoren, zodat tenslotte uit 44 punten de afzonderlijke opbrengsten van deze bankenactie naar Carré wordt doorgebeld, waar het totaal wordt be cijferd. 131 telefoonlijnen Wie niet naar een bank kan of wil gaan kan van andere stortingsmogelijkheden (gireren bijv.) gebruik maken, maar men kan ook telefonisch zijn bijdrage opgeven. Dit geschiedt via drie tele foonnummers, die aan het begin van de uitzending bekendgemaakt worden, de telefoontjes komen binnen in de gla zen zaal van het RAI-gebouw, waar 140 telefonistes de gesprekken aanne men. Aangezien het aantal telefoonlij nen voor dit doel uiteraard ontoerei kend was, hebben drie grote Amster damse bedrijven gezamenlijk 131 lijnen afgestaan. Tellen maar Op de dag zelf collecteren ongeveer 200 bekende Nederlanders overal in 't land, MINISTER SCHUT IN KAMER: ANTENNE VAST staat nu, dat de Amsterdamse studenten- en jongerenorganisaties, die graag een rel schoppen tegen alles wat naar hun mening op lange tenen getrapt moet worden, anderen niet de vrijheid van meningsuiting gunnen die ze zelf opeisen. De relschoppers van koninginnedag 1969, de Amsterdamse afdeling van de feiten worden verdraaid en de betrpjjkenen nauwelijks, aan het woord worden gelaten". De jongeheren en de lui, die achter hun acties zitten, hebben kennelijk een koek van eigen deeg te slikken gekregen. Volgens de Socialistische Jeugd zelf ls de demonstratie van 30 april in wanorde ontaard, omdat de politie niet opgetreden is op de manier die de S.J. de beste leek. Een advies van het motto: „Ik geef je eerst een klap en als je dan terugslaat doe het dan op de manier die ik wil, anders volgt er nog een klap Als excuus voor het fiasco en de vrijwel algemene ergernis van vorige week woensdag wordt genoemd de ontevredenheid bij de Nederlandse jongeren over prijsverhogingen, woning nood, NAVO-politiek en Amsterdamse tramtarieven. We hebben vorige week al geschreven, dat echte, integere, bezorgd heid hierover tot meer positieve daden dan kwajongenswerk zou moeten leiden. Na de huilpartij over het de Socialis tische Jeugd aangedane onrecht, zouden we nog de vraag willen stellen of de betreffende Amsterdamse betogers zelf voor de leniging van noden, die ze ver klaren te willen oplossen, al veel meer gedaan hebben dan demonstreren, dis cussiëren en provoceren? rt is wel eigengereid om alles wat zelf doet als een kruistocht en de kritiek van anderen als „hetze" voor te stellen. Waarschijnlijk denkt menig gedu peerde van woningnood, prijsverho gingen en dure tramtarieven: „Laat me zulke beschermers ook maar ge spaard blijven". DEN HAAG Minister Schut (Volks huisvestiging) heeft de kritiek van het socialistische Tweede-Kamerlid Van den Doel als zou er rondom de huren per 1 april een warboel zijn losgebarsten, als overdreven van de hand gewezen. Uit de informaties van de huuradvies commissie is niet gebleken, dat er over de toelaatbaarheid van de huurverho ging een algemene verwarring heerst, zei de minister gisteren in de Tweede. Kamer. Ook in de Kamer kreeg drs. Van den Doel weinig steun. Wel gaf hij toe dat in incidentele gevallen misverstanden bestaan over de gronden, waarop servicekosten mogen worden verhoogd. De minister legde er nog eens de nadruk op dat waar een huurverhoging van 6 procent wordt toe gepast, deze betrekking moet hebben op de kale huur en niet op de service kosten. Bij verhoging van de service kosten moeten de verhuurders zich hou den aan de algemene prijsvoorschriften. „Op z'n minst voorbarig", noemde de minister de opmerking van drs. Van Geen vervolging officieren van Pueblo WASHINGTON (DPA) De beman ning van het Amerikaanse spionageschip Pueblo komt niet voor een krijgsraad. Minister van Marine John Chaffee heeft meegedeeld, dat er geen disciplinaire maatregelen worden genomen. Een commissie van onderzoek van de marine had na verhoren van maan den aanbevolen dat de commandant, Lloyd Bucher, en de chef van de ver- kenningsdienst aan boord, Stephen Har- ris, zich voor een krijgsraad dienden te verantwoorden, terwijl de eerste offi cier, Edward Murphy, een officiële be risping verdiende. Minister Chaffee vindt dat de mannen genoeg geleden hebben. De Pueblo is op 23 januari 1968 door Noord-Korea buitgemaakt toen het schip op verkenning voor de kust van dat land was. De bemanning is tot Kerstmis 1968 in Noord-Koreau gevangen gehou- DEN HAAG (ANP) Sedert op 8 april .11. de algemene prjjsslop is uitgevaardigd, heerste, zoals trouwens na een dergelijke ingrijpende maatregel te verwachten rust op het prtfzenfront. Naar wij bij informatie bij het ministe rie van Economische Zaken vernemen zijn er sedert 8 arpil vrijwel geen prijs verhogingen meer voorgekomen. In de enkele gevallen, dat men toch tot prijs verhoging overging, heeft de economische controledienst onmiddellijk ingegrepen en werden de prijzen weer teruggeschroefd. De rust heerst natuurlijk niet in de sector, waar de prijsstop niet geldt, na melijk daar waar de prijzen op veilingen en markten tot stand komen. Zo zijn de prijzen van aardappelen en sommige groenten gestegen. Waarheen na lagere school? DEN HAAG (ANP) Van de 212.000 leerlingen van de xesde en hogere klassen van de lagere school ging in 1967 zeven procent naar een school voor voortgezet lager onderwijs, 32 pet naar een ulo school, 19 pet naar een school voor voor bereidend hoger en middelbaar onder wijs, 37 pet naar het nijverheidsonderwijs en twee procent naar een land- of tuin bouwschool, aldus cijfers van het CBS. DEN HAAG (KNP) Het college in bisschoppelijk gedelegeerden heeft een reeks regelingen getroffen voor het katholiek onderwijs ter veiligstelling van godsdienstige vorming en geloofsopvoe ding. Het college gaat daarbij uit van het beginsel dat, de katholieke school zich mede ten doel stelt door haar onder wijs bij te dragen tot de godsdienstige vorming en geloofsopvoeding van de jon ge mens. De verantwoordelijkheid hiervoor ligt bij allen, die bij het katholiek onderwijs zijn betrokken: ouders, besturen, docen ten en kerkelijke leiding. Zij regardeert de bisschoppen als kerkelijke leiders op bijzondere wijze, omdat deze in de kerk gemeenschappen de opdracht hebben het geloof te verkondigen en condities te scheppen voor de groei en de vrucht baarheid van dit geloof. Op grond van deze speciale verant woordelijkheid menen de bisschoppen na overleg met de Nederlandse katholieke RIJSWIJK, (A.N.P.) Voor Hollandse Beton Groep N.V. is 1968 een gunstig jaar geweest. De werkvoorraad bleef op peil terwijl de omzet en de winst zich bevredigend ontwikkelden, zo zegt hel jaarverslag. De bedrijfsresultaten worden bevre digend genoemd. Blijkens de geconsoli deerde cijfers bedroeg de bruto winst 71.2 min. (v.j. ƒ70.1 min.), opbrengst deelnemingen bleef vrijwel gelijk, op brengst beleggingen vertoonde een stijging, er was een boekwinst op ver kochte activa ad 723.000 (v.j. nihil), terwijl diverse baten en lasten opliepen tot 1.03 min. Algemene kosten stegen van ƒ29.2 min. tot 33.1 min. Na af schrijvingen voorzieningen voor belas tingen en toevoegingen van 4.5 min. (v.j. 4.2 min.) aan de algemene reserve resteert een winst van 5.1 min. (v.j. ƒ4.6 min.). Zoals gemeld, wordt voor gesteld een dividend van 3.80 per ge woon aandeel van 20.-, overeenkomend met negentien pet. Hierbij moet rekening worden gehouden met het reeds in 1968 uitgekeerde interimdividend van 1.- of vijf pot. (over 1967 werd 18 pet. uitge keerd). schoolraad onder andere het volgende te moeten vragen: 1) Aan katholieke scholen worden slechts personen benoemd, die door hun gedrag en ordening van leven het ver trouwen kunnen genieten van de leerlin gen en hun ouders, van het bestuur, de schoolleiding en de docenten en van de burgerlijke en kerkelijke overhéid. Zij zullen in hun functie niet gehandhaafd mogen worden, indien zij in de naleving van het bovengestelde op ernstige blijvende wijze te kort schieten. 2) Omdat in het kleuter- en basison derwijs de docenten optreden als kate- chist, kunnen slechts zij, die een vol doende katechetische opleiding ontvin gen, op verantwoorde wijze deze taak vervullen. Dit geldt in het bijzonder voor de hoofden van scholen. 3) De leiders van katholieke scholen dragen als zodanig verantwoordelijkheid de katholiciteit van de school en de godsdienstige vorming van de leerlingen, voor zover deze behoort tot de doelstelling van de katholieke school. 4) Leden van katholieke schoolbesturen mogen slechts personen zijn, die de to tale doelstelling van de katholieke school in hun scholen willen verwerkelijken en bereid zijn, rekening te houden met het beleid van de bisschop ter zake van de godsdienstige vorming en geloofsop' ding. Ieder bestuur verzekert zich a het vervullen van zijn taak van voldoen de pastorale deskundigheid. PRAAG (AFP) De autoriteiten in Praag hebben de vereniging van Tsje chische studenten laten weten dat de tij delijke vergunning voor de publikatie van het studentenweekblad „Studentske Listy" niet verlengd zal worden. De vergunning was op 13 februari ver leend en liep eind april af. Het besluit van de autoriteiten zou genomen zijn in verband met de resultaten van het con gres van de studentenvereniging. Dit in de laatste week van april in Olomouc gehouden congres werd voor onbepaalde tijd verdaagd omdat men het niet eens kon worden over de toetreding van de Tsjechische studentenvereniging tot het nationale front. den Doel als zou de niet-verplichte huur verhoging worden betaald door bijna iedereen, die er maar voor in aanmer king zou komen. Als huurders zonder enig verweer een voorgestelde huurver hoging aanvaarden, wil dat niet zeggen dat hun onderhandelingspositie zwak is. De minister zag in ieder geval de nood zaak niet in om de positie van de huurders te versterken. Door wijziging van de richtlijnen en de samenstelling van de huuradviescommissies. Over de positie van de krotbewoners zei minister Schut, dat onbewoonbaar verklaarde woningen van de huurverho ging zijn uitgesloten. Zodra een woning onbewoonbaar wordt verklaard, valt de huurprijs terug op die van 31 december 1950. Dat gebeurt ook voor nog niet onbewoonbaar verklaarde woningen, die tot krot worden verklaard. De minister deelde mee dat ook dit. jaar, zij het op bescheiden schaal, met de huurliberali8atie verder wordt ge gaan, mogelijk ook in bepaalde delen van het westen. De minister deelde voorts mee, dat binnenkort een wetsontwerp tot een be tere bescherming van de huurders het departement van Volkshuisvesting zal verlaten. Het is de bedoeling dat dit wetsontwerp, tot wijziging van enkele bepalingen in het burgerlijk wetboek nog in dit parlementaire zittingsjaar zal worden ingediend. ieder naar eigen inzicht, met een plas tic emmer of collectebus. Zij komen 's avonds naar Carré, waar de inhoud van de emmers door 50 sorteerders en tellers van de Spaarbank van de Stad Amsterdam met behulp van tien sor teer- en telmachines wordt geteld Bovendien is er de mogelijkheid om 's avonds tijdens de uitzending bijdra gen in welke vorm dan ook in Carré af te geven. Hel programma, dat door Mies Bouw man wordt gepresenteerd, begint om 20.20 uur met een door Ad Zonneveld vervaardigde documentaire over het doel van de actie. Om plus minus 20.45 uur worden en kele korte filmpjes vertoond over de activiteiten die overdag in het kader van de Emmeractie" hebben plaats gevonden. St.-Oedenrode Na een pauze, tijdens welke men de gelegenheid heeft zich naar de dichts- bijzijnde bank te begeven, wordt om plus minus 21.15 uur overgeschakeld naar St.-Oedenrode, waar een impres sie wordt gegeven van het verloop van de actie op de plaatselijke Boerenleen bank. Verslaggever daar is Niek Hei- zenberg. Hierna volgt een op film vast gelegd interview, dat Mies Bouwman met de moeder van mgr. Bekkers heeft De verdere avond in Carré staat dan geheel in het teken van de inzameling zelf. Regelmatig zullen de gebeurtenis sen in Carré worden onderbroken voor het overschakelen naar het centrum van de telefoonactie in de RAI en zul len tussenstanden, hopelijk van „een miljoen per uur" bekendgemaakt wor- Tientallen mensen hebben vele weken lang gewerkt aan de voorbereiding van dit programma, waaraan in totaal on geveer 500 personen hun medewer king verlenen. De produktie staat on der leiding van Fred Oster, die ook de regie heeft, en Rens van Dorth. NEDERLAND I (STER-reclame- uitzendingen om 18.56. 19.03, 19.56 en 20.16) NTS: 18.50 uur: De fabeltjeskrant 19.00 uur: Nieuws in het kort 19.07 uur: Scala, magazine 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Politieke uitzending (VVD) 20.30 uur: Uitzending Socutera VPRO: 20.35 uur: Merel Laseur interviewt Serge Reggiani 20.45 uur: Der junge Törless, film 22.05 uur: Transit Theater, chansonprogramma 22.35 uur: NederlandPolen, voetbalsamenvatting (NTS) 22.55 uur: Tweede journaal (NTS) NEDERLAND II (STER-reclame- uitzendingen om 18.56, 19.56 en 20.16 NTS: 18.50 uur: De fabeltjeskrant 19.00 uur: Nieuws in het kort VARA: 19.03 uur: Coronation Street, 20.00 mir: Journaal (NTS) 20.20 uur: Achter het nieuws, actualiteitenrubriek 21.05 uur: Jörg Demus, pianomuziek 21.30 uur: Simon Carmiggelt 21.40 uur: De geldspin. tv-serie 22.05 uur: Tweede journaal (NTS) Televisie morgen I EDERLAND I NTS/NOT: 11.00 uur: Bronnen van onze geschiedenis 11.25 uur: De jonge Kerken in Indonesië 14.00 uur: Nederland in West-Europa 14.25 uur: Walter en Connie De met aangegeven programma's zijn kleuren televisieprogn (ADVERTENTIE) Conservatieven winnen in Engeland LONDEN (AFP) De gemeenteraads verkiezingen, die deze week in Groot- Brittannië worden gehouden lijken een groot succes te worden voor de conser vatieven. Zij hebben maandag en giste ren in Engeland en Wales 107 zetels ge wonnen. De Labourpartij heeft er 100 verloren. In Schotland, waar dinsdag in 26 plaat- sen werd gestemd, verloren de socialis ten 18 zetels, en won de coalitie van conservatieven en „progressieven" er 13, terwijl de Schotse nationalisten een winst van drie zetels boekten. Eerder genoemde coalitie behaalde de meerder- heid in Glasgow. In Aberdeen veroverde Labour de meerderheid, maar zij verloor, die in Paisley. weerbarstige vaders maar er zijn alleen maar lieve moeders en lieve I moeders zijn op moederdag een elektrische pede snijmachine waard Vereniging van dienstplichtigen 10.000 leden DEN HAAG (ANP) De vereniging van dienstplichtige militairen, die on langs een ledenbestand van tienduizend heeft bereikt en in de drie jaar van haar bestaan van een gezelligheidsver eniging een naar voorzitter P. Jorritsma en het bestuur menen belangenvereniging ls geworden, acht zich thans .representa tief genoeg om haar verlangens in pen aantal punten weer te geven. Deze zijn verbetering van huisvesting en voeding, welzijnszorg, herziening van de militai re vormen en gebruiken, herziening van het Uchtrechl. verbetering van de alge mene arbeidsvoorwaarden, voorlichting voor de aanvang van en gedurende de diensttijd, en verbetering van de inter menselijke verhoudingen in de krijgs- SCHOLIER AL MAAND ZOEK UTRECHT (ANP) De 17-jarige Henk Feer uit Vleuten is al ruim een maand onvindbaar. Op 2 april verliet hij de ouderlijke woning nadat hij ken nis had genomen van zijn minder goede resultaten op een Utrechtse nlo-school. De jongeman leeft na een operatie op één long. geregelde medische controle is noodzakelijk. De jongen is een vrij mager, donker type (Zuid-Europees), hij heeft donker bruin haar en grote bruine ogen. Hij is ongeveer 1.75 meter lang. TROS heeft nu 200.000 leden (Van o \epcorrespondent) RADIO PROGRAMMA )alwedstrijd Neder land—Polen te Rotterdam. NVSH: 22.20 Sex tant, radioweekblad van de NVSH. NRU: 22.30 Nieuws. 22.38 Parlementair overz. 22.45 Stereo: X, een sprong in het duister. 23.55— Parijs. 19.30 tuur. AVRO: 20.05 Residentie Orkest zangsoliste (Stereo): klassieke muziek. 21 Popularis: populair platenprogramma. 25 HILVERSUM Gisteravond heeft mr. J. Landré in het televisieprogramma van de TROS, niet alleen meegedeeld, dal zijn omroep definitief de 200.000 le den heeft bereikt, maar tevens ook het voorstel gedaan om, te komen tot vrije verkiezingen voor de omroepen. j Deze vrije verkiezingen moeten in de plaats komen, zo betoogde de directeur van de TROS. van het huidige systeem waarbij het ledental van een omroep praktisch bepaald wordt door het aan tal abonnementen op een omroepblad, j ..Stel je eens voor", aldus de heer Lan- 1 dré. dat bij algemene verkiezingen voor de Tweede Kamer, uw stem bepaald j zou worden door de krant die u leest j Natuurlijk is iedere kijker vrij om zich op het blad te abonneren dat hij het meest waardeen. Laat in vrije verkie-1 zingen iedere Nederlander zich uitspre ken. welke omroeporganisatie zijn grootste sympathie heeft en dus zijn stem krijgt. Dat is naar mijn mening de enige manier, om een zuiver beeld te krijgen. Wij van de TROS hebben niet de illusie dat dit voorstel spoe dig gerealiseerd zal worden. Maar wij zullen die gedachte wel levend trach ten te houden. In deze televisietoespraak deed de heer Landré tevens een be roep op de velen, die waardering voor de TROS hebben, maar aan een ander- omroepblad de voorkeur geven, van die waardering blijkt te geven door begun stiger of zogenaamd „vijf gulden lid" van de TROS te worden. De TROS bouwde gisteren aan een bescheiden feestje ter gelegenheid van het feit dat ze dezer dagen het twee honderdduizendste lid kon inschrijven. Ze is daarmee de snelst groeiende omroep en gezien het feit dat de TROS'se t.v.-programma's de laatste tijd een duidelijke verbetering heb ben ondergaan zou hier onzerzijds wel licht een reden tot felicitatie aanwezig zijn. Wc kunnen dat echter piet op brengen omdat de TROS, verbeterd of niet. nog steeds niet in staat is ge weest eigep bestaansrecht te bewij zen. Nóg een neutrale omroep naast de AVRO: er is domweg geen plaats voor. Fusie zou de enige goede op lossing zijn. Wat ons betreft zou die fusie, zo de kijkers-luisteraars dat zouden wensen, voor AVRO-RTN-TROS desnoods een heel ruime zendtijd mogen opleveren. Willen die kijkers dat? TROS-voorzit- ter mr. Landré gispte gisteravond de huidige methode waarbij zendtijdtoe wijzing gekoppeld is aan het aantal abonnees van een programmablad en suggereerde een ander systeem waar bij elke kijkgeldbetaler recht heeft om deel te nemen aan een omroep verkiezing. Het huidige systeem heeft inderdaad iets onbevredigends. Of de door mr. Landré voorgestane methode beter zou werken is moeilijk te overzien. Het lijkt echter de moeite waard om het eens te onderzoeken. Via een opi niepeiling bijvoorbeeld, te organiseren door een super-neutrale instelling. We denken aan de NTS (c.q. Nederlandse Omroepstichting). de zendgemachtigde met de meeste zendtijd die bovendien niet gebonden is aan programmablad of kijkersgunst. Hoofdprogramma van de TROS was gisteravond Je kunt het toch niet mee nemen, het welhaast klassiek gewor den blijspel van George S. Kaufman en Moss Hart. We kennen het van de briljante Capraverfilming die we een keer of drie zagen, van de schouw burg en van een tweetal vorige t.v.- bewerkingen. De voorstelling van gis teren was gebaseerd op Jan Retèls regie voor toneelgroep Ensemble. We vonden het een teleurstellende voor stelling. De bedoeling van dc acteurs was een heel stel buitenissige mensen af te- zetten tegen een conventioneel den kend echtpaar en daarbij aan te tonen dat die buitenissigheid maar schijn baar is, dat het plezierig is om te le ven zoals je dat het prettigst vindt. In de Ensemble-opvoering was het buitenissige ruimschoots aanwezig, maar de levenswijsheid die eraan ten grondslag lag ontbrak. Het sterkst sprak dat in de centrale figuur van opa Vanderhof. Johan Kaart, o schande!, maakte er een halve idioot van in plaats van de wijze levensgenieter die dit karakter behoorde op te leveren. Door deze in stelling viel het blijspel terug tot een zouteloze klucht die alleen zou kun nen bestaan met een Saltimbanques- achtige medewerking van een thans afwezig publiek. Een mislukte voorstelling dus door een te grove aanzet. Sommige acteurs ont snapten eraan door op t.v.-formaat te werken. We noemen Mieke Verstraete. Ine Veen en Arnold Geldermans. De anderen werkten mee aan een desil lusie. waarbij we eerlijkheidshalve vaststellen dat de beide vorige t.v.- reconstructies (van Walter van der Kamp) ons evenmin enthousiast ver mochten te maken. Als afsluiting van haar programma bood de TROS een optreden van de Griekse actrice Dora Giannakopoulo in een Theodorakisprogramma. We zijn in deze dagen een beetje over voerd met Theodorakisteksten c.q. mu ziek, maar Dora maakte een heel aparte indruk. Typisch die van een goed actrice bij wie het meer om het woord dan om de melodie gaat. Re- i gisseur Jan Keja zorgde ervoor dat het woord alle aandacht kreeg. VgJ 5 Lichte muziek. (23.01 i. 11.55 Mededelingen. NCRV: 12.00 Los- gevarieerd programma. (Om 12.15 lespreking; 12.26 Mededelingen Lb.v. gehandicapte kind, reportage (herh. maandag jl.). 14.30 Stereo: Utrechts Blaas- kwintet. moderne muziek. 25.00 Hervormde middagdienst. NRU: 15.30 Meer over min- rederlands Koi 13.11 Radiojour- iek. 2 Kerkorgei- geschicde- e. 15.00 Voor de -nleldlne tot m no: moderne liederen. 16.50 Stereo: Opera muziek (gr). 17.00 Licht muziekprogramma voor de jeugd. 17.30 Voor de jeugd. 17.55 Me dedelingen. HILVERSUM III (240 m en FM-kanalen) NCRV: 9.00 Nieuws. 9.02 Voor de zieken. 9.40 Lichte Instrumentale muziek. 10.00 Nieuws. 10.03 Muziek bij de koffie. (11.00 Nieuws). NRU: 12.00 Nieuws. 12.03 Felix Meurders. KRO: 13.00 Nieuws. 13.03 Actualiteiten. 13.08 T.N.T.: lichte platen. 14.00 Nieuws. 14.03 Pop- in. 15.00 Nieuws. 15.03 Holster: pop- en coun- trymuzlek. 16.00 Nieuws. 16.03 lORRRrrr. hitparade. 17.00 Nieuws. 17.02 Actualiteiten. 17.07—18.00 Draaljijofdraaiik: verzoekplaten- BRUSSEL NED. (324 m) bericht en beursberichten. 13.20 Tafelmuz. 14.00 Nieuws. 14.03 Moderne muziek. 15.01 Nieuws. 15.03 Symfonische muziek. 16.00 Medewerkster KRO naar Indonesië HILVERSUM Binnen enige weken zal de KRO-medewerkster mej. Mar jolein Friederichs. regisseuse van het radioprogramma „Pizzicato" naar In donesië vertrekken. Ze zal daar eeu half jaar lang pater Daniels S.J. gaan assisteren die radioprogramma's pro duceert voor de Indonesische staats omroep in het kader van het ontwik kelingswerk. Pater Daniels heeft vorig jaar enig* maanden stage gelopen bii de KRO-radio. Mej. Friederichs die momenteel een cursus volgt aan het Tropeninstituut in Amsterdam, is in het voormalig Nederlands-Indië geboren en heeft daar tot de soevereiniteitsoverdracht gewoond. De heer Jacques van Kollenburg zal voorlopig de presentatie en samenstel ling van het KRO-programma „Pizzi- De film van vanavond is in 1966 be kroond met de prijs van de internatio nale kritiek op het filmfestival van Cannes en verwierf in Duitsland nog een aantal onderscheidingen en predi katen. „Der junge Törless" van regis seur Volker Schlöndorf, is die onder scheidingen dan ook ten volle waard. Schlöndorf is erin geslaagd op bijzonder subtiele wijze de sfeer te schetsen van een militair jongensinteinaat omstreeks de eeuwwisseling, waar op zekere dag de jonge Törless arriveert, een kind van aristocratische ouders, juist iets gevoe liger, gemanierder en intelligenter dan zijn kameraden. Hij blijft echter aan de kant staan; koel observerend. Ook als een paar sadistische klasgenoten een jongen aftuigen die geld heeft gestolen van een kameraad. De knaap wordt ge chanteerd. gemolesteerd en onteerd, ook seksueel. Törless ziet verbijsterd hoe de jongen dit zich alles laat aanleunen en ook hoe hij er niet onder schijnt te lij den. Törless worstelt met het waarom van het sadisme en ook met het feit dat het jonge slachtoffer zich gewillig laat gebruiken. Eigenlijk heeft de film de sfeer van de jaren dertig weergegeven. Die tijd toen ook een klein aantal machtswellustelin gen het voor het zeggen kreeg. Met fatale gevolgen. ..Der junge Törless" is door 't rake ca merawerk, door hel spel van Tories* (Matthieu Carrière en door de regie 'n film die stukken boven de middelmaat uitsteekt. (Ned. I 20.45

Leidse Courant | 1969 | | pagina 2