KNVB MEER BESCHERMHEER cabrideWag, VAN BETAALD VOETBAL DAN BOND vaIIST' Jacques Duclos van Lourdes naar Parijs en Moskou TELEVISIE VANAVOND Vreemde bepaling waaraan NTS zich dient te houden ,Mrs. Robinson5 bleek beste liedje van 1968 Even klein als De Gaulle lang is Cola Debrot- prijs voor Pierre Lauffer Voetbalpubliek gaat over tot actie „Je kunt t toch niet meenemen Medewerkers verlaten de VPRO PAGINA 2 DE LEIDSE C0URAN1 DINSDAG 6 MEI 1969 Van onze sportredactie) DEN HAAG Het Nederlandse televisie- kijkersleger is in beroering en in beweging ge komen tegen de beslissing van de KNVB geen toestemming te verlenen de returnwedstrijd Manchester UnitedAC Milan op Hemelvaarts dag op het t.v.-scherm te brengen. De NTS doet alsnog pogingen de voetbalbond op deze beslis sing te doen terugkomen, maar verwacht zeker niet voor woensdag een definitief antwoord. Intussen vraagt heel voetbalrainnend Nederland zich langzamerhand af of de Koninklijke Neder landse Voetbalbond niet eerder de beschermheer van het betaalde voetbal kan worden genoemd. De beslissing om deze wedstrijd niet uit te zen den werd immers genomen op instigatie van het bestuur van de sectie betaald voetbal met de heer Jos Coler als voorzitter, een sectie derhalve die „partij" is. Want, zo werd gesteld, toen AjaxSpartak Trnava op zondagavond werd uitgezonden overigens een wedstrijd waarbij de KNVB. in casu de secretaris-penningmeester, de heer H. A. Burgwal, nauw was betrokken omdat deze bij de loting was en geen bezwaar maakte tegen de datum bleef het bezoek op zondagmiddag aan de wedstrijden beneden de verwachting. Een stelling, die nimmer kan wor den bewezen. Als voorbeeld werd genomen de wedstrijd Fortuna/Sittardia-Combinatie tegen Feijenoord, die slechts zevenduizend kijkers trok. Een slecht voorbeeld, want FSC trekt al sinds jaar en dag weinig publiek, zweeft al enige seizoenen op de rand van degradatie en is een voudig geen aantrekkelijke ploeg om naar te kijken. Zelfs niet als Feijenoord op bezoek komt. VARA-gids. Het tijdsl leid- lijks bestuur bestaat uit slechts twee personen, voorzitter W. Meuleman en secretaris-penningmeester H. A. Burg wal. Daaronder bevinden zich twee be sturen, een van de sectie betaald voetbal en een van de sectie amateurvoetbal. Het zou logisch zijn dat bij een vérstrekken de beslissing in een bond alle betrekke- nen worden gehoord. Dat gebeurt niet bij de KNVB. De sectie betaald voetbal, de belangen van een vijftien- tot zestien honderd betaalde voetballers behartigend die zijn verenigd in vierenvijftig betalen de clubs, maakt bij beslissingen inzake het wel of niet uitzenden van een wed strijd op de televisie de dienst uit. De vele honderdduizenden amateurvoetbal lers vallend onder de 6ectie amateur voetbal wordt niet naar hun mening gevraagd. Zij worden gewoon weg gevaagd. Men zal zich moeilijk kunnen voorstellen dat het enorme leger amateurvoetballers ach en wee begint te roepen indien in de avonduren een voetbalwedstrijd op het scherm komt. Men kan zich eigenlijk ook moeilijk voor stellen dat de betalende clubs dat doen. In die sector heeft men graag de mond vol over het grote aandeel in de pas sieve recreatie; terecht, want velen be leven hun genoegen aan de wedstrijden. Maar zodra er een machtig brok pas sieve recreatie op het scherm kan komen, gillen die verenigingen moord en brand. Produkt leveren Het is een bekend feit dat vele be- in de schuld. Al te snel wordt voorbijgegaan dat betaald voetbal dood eenvoudig een kwestie is van zaken doen. Men biedt een produkt, in dit geval een voetbalwedstrijd, en eist daarvoor ook terecht betaling van de toeschouwer. Is dat produkt niet naar blijft men weg. Dat is in het normale leven met elke zaak zo. Er zijn slechts weinig verenigingen, clubs of stichtingen in ons land die dat begrijpen en trachten zoveel mogelijk aan de gerechtvaardigde wensen van het publiek tegemoet te komen. Het publiek vraagt waar voor het geld en mag dat ook doen. Maar het publiek is er toevallig niet om geringeloord te worden ten gerieve van t de j huis te halen". Afgezien van het feit of een in de avond uitgezonden wed strijd als concurrentie kan worden be schouwd, moet de KNVB dan toch wor den gewezen op de starre houding in zake het uitzenden. Nog niet zo lang geleden mocht de KRO de wedstrijd tussen Rapid Wien en Manchester United niet uitzenden omdat in Deven ter voor helemaal achtduizend mensen het UEFA-elftal speelde tegen Duits land. Het is ook gebeurd, dat er niet werd uitgezonden omdat Ajax diezelfde avond een vriendschappelijke wedstrijd speelde. Het belang van enige miljoenen werd opgeofferd aan een enkele club, nota bene voor een oefenduel. Dat daar- werden gedupeerd, speelde blijkbaar geen enkele rol. Immers, de KNVB trekt de meeste revenuen van de betaalde die moet ten koste van alles worden beschermd. Overeenkomst De kritiek en bittere verwijten treffen ook de NTS, ten onrechte. Er is een internationale overeenkomst dat een wedstrijd dan mag worden uitgezonden indien de nationale voetbalbond daar voor toestemming geeft. Men kan dat een vreemde overeenkomst vinden, de NTS heeft er rekening mee te houden. En die toestemming heeft de KNVB in hoge mate de sectie betaald voetbal geweigerd. De NTS kan alleen, en doet dat ook, sterke aandrang uitoefe nen het besluit te herzien. Het gaat ten slotte om de tegenstanders van Ajax SIMON EN GARFUNKEL ONDERSCHEIDEN hebben met hun lied „Mrs. Robinson" de „Grammy", een jaarlijkse onder scheiding voor het beste op de plaat uitgebrachte nummer gewonnen. graduate". De andere kandidaten waten Jeanne C. Riley („Harper valley pta"), Glen Campell („Wichita linneman") de Beatles („Hey Jude") en Bobby Golds- boro („Honey"). Incident op bevrijdingsdag in Concertgebouw DEN HAAG (ANP) Mevr. Singer- Dekker. lid van de Tweede Kamer voor de PvdA heeft de ministers van Binnen landse Zaken en van Justitie schriftelijk gevraagd of het waar is, dat de burge meester van De Bilt vergunning beeft geweigerd voor het plaatsen van spandoe ken ter gelegenheid van de 4de mei in een particuliere tuin. Op deze doeken stond aangegeven, dat „ieder militair vertoon bij een oorlogsherdenking beschamend is en de grootste oneer die wij onze geval lenen kunnen bewijzen". „Is bet waar. dat de politie te Biltho- ven 6te<ncils, waarop eoortgelijke opvattin gen waren weergegeven, in beslag geno men heeft toen deze werden verspreid en dat een aantal Jongeren die een dergelijk stencil aan de burgemeester wilde aan bieden. Is weggeleid", zo vraagt dit Tweede-Kamerlid, er verder naar infor merend op welke wettelijke voorschriften deze maatregelen steunden. Bevrijdingsconcert in Rotterdam Voor een stampvolle Doelemaal hebben Jean Fournet en het Rotterdams Phil- harmonisch Orkest muzikaal cLe bevrijding herdacht. Met twee Beethoven symfonieën op het eerste gezicht misschien wat con ventioneel. maar uitermate muzikantesk en bewogen. Fournet liet de „Negende" door de acht ste symfonie voorafgaan; een goede keuze, omdat de achtste én qua vorm èn qua Inhoud een rustpunt vormt tussen ..ge weldenaren" al6 de zevende en negende, m Fournets directie kwam deze achtste In scherp contrast hiermee de drama tiek van de „Negende": fel en krachtig gedirigeerd, zonder de talrijke details die het Philharmonisch „Toonkunst"-koor en het Rotterdams Conservatoriumkoor prij zenswaardig gezongen. Jean Fournet Het terecht Kees Stolwijk, de artistieke leider van deze koren, in de enthousiaste hulde delen. Ook met de solisten troffen de belang stellenden in de Doelenzaal het maandag avond beter dan vaak bij uitvoeringen van de „Negende" het geval is. De tenor loren Driscoü en de bas Donald Bell zongen goed: Rina Comelissen (opkomende ster onder de sopranen) en Aafje Heyrüs nog beter. Gevieren vormden zij "n goed kwar tet met de damespartij een tikkeltje do minerend. Tenslotte kwam op dit bevrijdingscon cert nog één feit vast te staan: Fournet is ln Rotterdam bezig ook een waarde volle Beefchovenreputatie te vestigen. Ad. int. Van ome correspondent Lucas Kleijn PARIJS De ParlJse uitgever Fayard al maar wat biy zijn dat hij een paar ïaanden geleden het eerste deel van Jacques Duclos' memoires heeft laten publiceren. Want na Duclos een gooi doet naar het Elysée, sal het boek de komen de dagen in alle etalages van de Franse boekwinkels liggen. Het kost 20 franc. cl os la 2 oktober 1896 in een dorpje de hoge Pyreneën geboren tussen Tarbes en Lourdes. Zijn vader was dorps timmerman die tevens een café had. zijn moeder naaister. Het dorp was een dorp van boeren. Wie arm was ging op zondag de lagere school ging. kon hij alleen maar het plaatselijke dialect en geen Frans uitspreken. De grootmoeder, die in het ouderlijke huis woonde, kon noch Voor de kleine Jacques stond het vast. dat de heilige maagd ln Lourdes was versohenen. Zijn in 1950 stierf, lag Jacques urenlang op de knieën en bad voor haar züeleheil. In een eerste conflict kwam Duclos met zijn pastoor, toen hij als leerling koeke- bakker naar Tarbes ging en daar op zon dag moest werken, wat de geestelijke als een doodzonde beschouwde. In de bakkerij was liet. hard werken: iedere morgen om half vijf op. Aan zijn pols had hij een touw gebonden waarmee de bakker hem ■s morgens uÜ de benedenverdieping wak ker trok. In de paar vrije uren die Duclos had. begon hij te lezen. Eerst Jules Verne, de Drie Musketiers van Alexander Dumas en de Toekomst van de Wetenschap van Renan. In Tarbes. toen een stad van 30.000 Inwoners, verloor Duclos zijn geloof. Wat beter op werd. toen hij in 1912 gelezen, de werken van Voltaire, Jule6 Guesde, een der voorlopers van het Franse moderne socialisme, Zola en Les Misera - Vlctor Hugo. Het proces Drevfus het eerst tot het besef gehoord. Bij die eerste later voor de leergierige ran Corneille, Molière. Shakespeare. Diderot en Töletoi. Met het tot vurig anti-militarist. In zijn geheugen waren een paar cijfers gegrift: 240.000 Duitse en 275.000 Franse soldaten gedood WILLEMSTAD (ANP) De Cola De- brotprijs is voor 1969 toegekend aan de dichter-schrljver Pierre Lauffer op grond van zijn letterkundige verdien- De prijs wordt periodiek door het be stuurscollege voor een prestatie op cul tureel gebied toegekend op bindende voordracht van een jury. die elk jaar door de culturele adviesraad-Curagao hiertoe wordt benoemd. De jury zei in de werken van Pierre Lauffer vooral ge troffen te zijn door de dichterlijke wijze, waarop hij zijn verbondenheid met het Antilliaanse volk, in het bijzonder met het Curacaose aan de lezer meedeelt. achterstand in algemene ontwikkeling i te halen. in 1928 maakte hij zijn eerste reis naar nog in de kracht van zijn leven. Uit Moskou nam hij de Indruk mee terug naar Parijs dat Rusland zich ge lukkig mocht prijzen een man als Stalin aan het hoofd te hebben. Het eerste deel van Duclos' gedenk schriften loopt tot het eenheidsfront in 1934, dat gevormd werd na een fascisti sche opstand in Parijs. Zijn tegenwoor dige functie is gewilde fi- klein van stuk als De Gaulle lang is. Op het Elysée zal voor hem een speciale stoel gemaakt moeten worden voor liet geval dat hij ooit president van de republiek wordt. Maar zover is het voorlopig nog niet. iartsdag vermeldt o.m. de wedstrij den TelstarFC Twente, Holland Sport Feijenoord, AjaxPSV. Go Ahead NEC. Wedstrijden die het meest in de belangstelling staan. Er is geen enkeie reden om aan te nemen dat de suppor ters niet tijdig thuis kunnen zijn. Al leen voor VolendamMVV en NAC— GVAV zou dat kunnen gelden. Maar er zullen bepaald niet duizenden MVV'ers GVAV'ers hun club vergezellen. Het mag dan ook geen verwondering wek ken dat het besluit van de KNVB sectie betaald voetbal wordt aan gemerkt als dictatox-iaal. als kleinzielig, als besluit dat geen basis heeft, althans geen redelijke. Enige miljoenen mogen niet worden opgeofferd aan de belangen van een gering aantal „voetbalzaken". Het zou ook niet nodig zijn geweest. Desnoods had men op Hemelvaartsdag in het geheel niet behoeven te spelen. De KNVB ziet toch geen kans de com petitie op een enigszins redelijk tijdstip te doen beëindigen. En dan kan het ook nog wel juli worden DEN HAAG Het Nederlandse voet balpubliek gaat actie voeren. De Gro ningse caféhouder H. Julsing heeft het plan geopperd en verbreid om de voetbaltoto te boycotten. Niet in vullen dus, niet inleveren. Daarmee worden echter ook de amateurclubs getroffen, die hun aandeel zullen moe ten missen. Er wordt gepoogd de voet balliefhebbers te bewegen op Hemel vaartsdag geen wedstrijden in het be taalde voetbal te bezoeken. Er is een actie gaande om handtekeningen te verzamelen en deze op het bonds- bureau aan te bieden met de mede deling dat men het „zat is". In elk geval blijkt hieruit dat het beleid van de KNVB, behalve wellicht bij de be talende clubs, nergens goedkeuring kan wegdragen. Wellicht heeft hét ook zin na te gaan of de destijds gesloten overeenkomst, dat alleen ming kunnen geven voor het uitzen den van een lelevisiewedstrijd,nog ge handhaafd dient te blijven. Als de KNVB hiertoe het initiatief zou ne men, zou misschien een deel van de verspeelde goodwill kunnen worden Gabri de Wagt trad op 1 januari 1946 bij de VARA in dienst. Gedurende een tiental jaren verzorgde hij voorname lijk jeugdprogramma's, waarvan er veie grote bekendheid kregen. Daarna richtte hij zich geheel op de samenstel ling van klankbeelden. Hij wit NEDERLAND I STER (Reclameuitzendingen c fabeltjeskrant euws in het kort zelir egenoi ledische wereld de publi- lalcte in 1957 kritische magazine „Marimba" onder zijn leiding voor de microfoon. In 1963 werd hij chef van de tijdelijk samengevoegde afdelingen klankbeel- reportagi menselijke angst en de mechanisatü van de arbeid) die sterk de aandacht trokken. Maar de radio bleef intussen zijn belangstelling houden. Zo bracht hij de veelbeluisterde rubrieken onder de titel .,De tijd verandert, de mens verandert de tijd" en „Werkgeven en -nemen" voor de microfoon. Na het vertrek van Max van Gijn als chef de radioreportage verzocht de leiding Denkbeeld over rietsuikeractie Willen wij strijd de (suiker-)indus kelingslanden en de onze? Moet de Nederlandse ontwikkelingshulp beperkt blijven tot „hulp" in de vorm van geldelijke bijdragen en vrijwillige v dienstverlening, of komen er herver deling van industriële taken en gron dige vernieuwing en democratisering van de wereldhandel aan te pas? In het, laatste geval: moeten wü dan niet oppassen dat dit niet ten koste zal gaan van onze nationale en Europese belangen in landbouw, industrie en werkgelegenheid? Deze en soortgelijke vragen worden besproken in het programma „Denk beeld", dat de NTS vanavond onder de titel: „Riet contra biet" uitzendt. Dit naar aanleiding van de zogenaamde Rietsuikeractie die door bepaalde groe pen in Nederland wordt gevoerd en waartegen bezwaren en bedenkingen worden geopperd vanuit d< (Nederland II 20.50 i TROS •19.43 uur: Je kunt 't toch niet 21.50 uurJen' P Dora Giannakopoulo in NTS 22.10 uur: Tweede journaal Levende wiskunde NEDERLAND II STER (Reclameuitzendingen 18.56, 19.56 en 20.16 i fabeltjeskn euws in het Denkbeeld 21.40 uur: Amateurs a Tweede journaal Televisie morgen Nederland in West-Europa 11.25 uur: De jonge kerken i Indonesië VARA 17.00 uur: Midweek, jeugd programma De met aangegeven programma's zijn kleurentelevisieprogramma's. RADIO PROGRAMMA raard stemmige programi op de avond van de nationale doe herdenking was er gisteren geert si van feestelijkheid op nationale be\ dingsdag. Wij vinden dat fout. He niet eerlijk om de kijkers 2 avon achter elkaar uitsluitend, en dat c netten tegelijk, bezig te houden problèemzware uitzendingen. Ook doeltreffend menen we omdat een i gelijke overladenheid er de kijkers doet neigen om al die problemen n van zich af te schuiven. werd niet van belang was. Maar 't w; te ongenuanceerd, er was geen mog lijkheid voor 'n luchtiger alternatief c er zaten nogal wat duplicaten in. W zondag en gisteren. Dezelfde Theodora- kisliederen gisteren door Christina Cün in „Zang als Bezwaar dus tegen de totaalprogram mering, niet tegen de programmaonder delen. We zagen Loet Steenbergens „Zang als Wapen", een voortreffelijk De Nederlandse Comedie geeft woena- j dag 21 mei in de Koninklijke Schouw- j burg de eerste vooretelling voor Den I Haag van „Tango'* van Slawomlr j Mrozek onder regie van Heinz Engels» Vermakelijk blijspel;' onder regie van Jan Retèl Kaufman en Hart/ „Ton cent take It with you" („Je kunt toch niet mee nemen") behoort met „The man who volle blijspelen van schrijversduo. Het s dertig jaar mee. is sterk tijdgebonden; a De belevenissen in Huize Sycamore waar elk lid van het gezin en de jaren geleden binnengelopen en nooit meer verdwenen gasten hun eigen leventje j leiden en hun vreemde hobbies be oefenen zijn te gecompliceerd en te amusant om allemaal te vertellen. Een I buitenstaander krijgt de indruk van ■eo soort dolhuis» maas ti) eijn het1 juist, die de regelmaat in het gezin van Penelope. Sycamore (Mieke Verstraele) en haar man Paul (Henk Molenberg) Jan Retèl heeft dit vermakelijke stuk 1 waarbij soms alle medespelenden I [elijk op de planken zijn met zorg j zich met „Je geregisseerd. Men verfilming de sfeer van het verzet sug gereerde en omdat er goed gezongen werd. Goed in 'n eerlijk-onopgesmukte zin waarin deze liederen bewust ontdaan werden van elke „kunstzinnigheid" die ze iets onechts zou hebben gegeven. Van de Russische documentaire .Alle daags fascisme" zagen we de eerste helft. Ze leek ons voortreffelijk. Maker Michail Romm had de beschikking over uniek filmmateriaal, maar hij deed er wonderen mee. Wonderlijkst: de haast on-Russische bijtende humor die des te harder aankwam naarmate ook heel gruwelijke beelden getoond werden. We hadden dit programma graag „uit gekeken", maar wilden het VARA-pro- gramma over ontwikkelingshulp niet missen. Dit „Vraagstuk van dc rijke landen" gaf een duidelijke informatie, maar liet toch vraagpunten over. Dui delijk was bijvoorbeeld dat ons tarie- vensysteem moordend is voor de ont wikkelingslanden. Minder duidelijk dat kapitaalinvesteringen niet wezenlijk zoden aan de dijk zouden zetten. Ten slotte zijn bijvoorbeeld de Verenigde Staten destijds economisch op poten ge zet door dergelijke investeringen, onder meer door Nederland dat grote belan gen nam in spoorwegen en mijnbouw. Nederland is daar niet minder van ge worden. maar de Ver. Staten werden er uiteindelijk rijk bij. graag bereid is om voor de camera's te verschijnen, was er gisteravond niet. We zouden zijn mening hebben willen horen over een forse stijging van de ontwikkelingshulp als die zou inhouden dat er voor de eerstkomende jaren op-de-plaats-rust zou moeten gelden op het loonfront of als een mildere opstelling in de tarie ven zou kunnen leiden tot 'n tijdelijke lichte stijging van de werkloosheid in sommige bedrijfstakken. Zonder 't door denken op dergelijke consequenties heeft namelijk zo'n programma naar onze dankei i de i s dat t rs. die woestbare dialoog bij elk; maar toch zeker ook aan de acteer prestaties van „Ensemble". Daar is bijvoorbeeld een Johan Kaart, die een prachtige typering van Opa Vander- noot op de planken zet of een Mieke Verst raete, die de onverstoorbare huis vrouw Penelope uitbeeldt Chris Baay zet als de zwijgzame meneer De Pinna een verrukkelijk typetje neet (Nederland I 20.22 uur) Als de Achter het Nieuws-extra over de ,.J'accuse"-bijeenkorast representatief is voor het totaal van wat daar te ber de werd gebracht dan heeft deze Am sterdamse manifestatie iets voortreffe lijks opgeleverd. Een protest namelijk tegen elke onderdrukking van vrijheid, ongacht in welk land of onder welk ni8ch systeem dan ook gepleegd. niet met lof te Voor de jeugd. Ie6 schippers). 12 55 (Va. •espondent) HILVERSUM Naar wij vernemen heeft de heer Warry van Kampen, chef van de afdeling gevarieerde programma's bij de VPRO-televisie gisteren schriftelijk zijn ontslag in gediend. Hij kan zich niet verenigen met het programmabeleid dat door de VPRO voor het komend televisieseizoen is uitgestippeld. De heer Van Kampen is sinds 1 januari 1963 bij de VPRO- televisie werkzaam en sinds 1968 chef van de afdeling gevarieerde tv- Ook de free-lance medewerker Ernst van Altena. die voor diverse VPRO- uitzendingen teksten schreef wil de band met deze vrijzinnig protestantse omroep verbreken. Hij had schriftelijk zijn bezwaren tegen de VPRO in gediend bij de voorzitter, de heer J. Kassies. Nu laatstgenoemde deze be zwaren ongegrond heeft verklaard, heeft de heer Van Altena besloten niet werken. Voorts vernemen wij dat een stencil is toegezonden aan de VPRO-leden van de oude kern, waarin hen verzocht wordt tegen de nieuwe koers van da VPRO stelling te nemen. Het geschrift is niet ondertekend en vermeldt uit sluitend een Haarlems postbusnummer. In kringen van de VPRO wordt deze anonieme actie ernstig betreurd ook al maakt men zich er voorlopig nog niet nenkort de benoeming kan worden verwacht van de heer S. J. Doorman tot algemeen directeur van de VPRO. De heer Doorman is psycholoog aan de technische hogeschool in Eindhoven en sprak menigmaal voor de VPRO- microfoon in de rubriek „Deze Dag" De AVRO-leiding heeft onlangs van de VPRO geëist, dat ze deze radiorubriek naar een ander tijdstip dient te ver plaatsen, „omdat de uitzending hiervan elke ochtend om vijf vóór acht te ver brokkelend in het totaalprogramma Radioreportage van NederlandPolen van de voetbalwedstrijd Nederland Polen via Hilversum 1. van 20.25 to« 22.20 uur. Deze wedstrijd in de voor ronde om het wereldkampioenschap wordt gespeeld in het Feijenoord- stadion. Verslaggevers zijn Wim Hoo- gendoorn en Dick van Rijn.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 2