0LGA Studenten doen geen stap terug Djakarta geeft verzet papoea's in West-Irian toe Uitstoting van Griekenland onzeker Delft stelt eisen FRANSE COMMUNISTEN KIEZEN JACQUES DUCLOS Bond zeevarenden roept vissers op ontslag te nemen Leiden en Nijmegen overwegen ernstig bezetting universiteit Operatie rond Enarotali en en Biak COMITÉ VIERING 5 MEI '70 OPGERICHT Slechtziende autorijders en huisvrouwen Arbeiders voor groot dilemma Kind van 2}/i jaar na 50 uur uit graf Reders niet bereid tot praten Uw matros Eisen van werknemers aan directie van Verblifa PAPENGRACHT 32-LEIDEN POSTBUS 11. TELEFOON 20935 REDACTIE 20015 en 25594 ADVERTENTIEAFDELING 20826 GIRO 10 30 03 Bank: Araro-Bank N.V., Leiden Dir.: Drs. J. H. M. Brader J. F. J. M. Koens HOOFDREDACTEUR: L. C J ROOZEN ABONNEMENT (bij vooruitbetaling) p.w 1.10, p. mnd 4.70, p. kwart 14.10; fr p. post 16 95 ADV (excl BTW.) 22 ct p mm Telefoontjes 2.- KLACHTEN bezorging tel 33839 (18 00—19.00 uur) DINSDAG 6 MEI 1969 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PLAATSELIJK REGEN Vrij veel bewolking met plaatselijk regen of een bui. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. Weinig verandering in temperatuu*. 60e jaargang, no. 17.741 DJAKARTA (Reuter) Opstandige papoea's zün tegen het Indonesische be stuur in verzet gekomen en hebben vijf vliegvelden versperd. Dit heeft bet hoofd voor West-Irianzakcn van het Indonesi sche ministerie van Buitenlandse Zaken, dr. Soedjarwo Tjondronegoro, vandaag in Djakarta verklaard. Hy zei dat vijfhon derd parachutisten boven het gebied zy'n neergelaten om een eind aan het verzet te maken, dat twee weken geleden begon. Een aantal leden van de plaatselijke po litic heeft zich bij de opstandelingen aan gesloten. Soedjarwo sprak met journalisten na een anderhalf uur durende spoedbijeen- komst op het ministerie van Buitenlandse Zaken met de hoofden van de bureaus voor West-Irian en de Verenigde Naties. De bijeenkomst volgde kort nadat de Australische radio melding had gemaakt van een Indonesische militaire operatie in hel centrale bergland van West-Irian om een opstand onder circa dertigdui zend bewoners van net gebied te onder drukken. Volgens de correspondent van het radiostation in Djakarta had een In donesische bommenwerper raketten af gevuurd bij een aanval op de stad Ena rotali. nadat het vliegtuig van de leger bevelhebber van West-Irian, brigade generaal Edhie. vorige week woensdag was beschoten toen het boven het vlieg veld van Enarotali vloog. Enarotali ligt in het westen van het centrale bergland, dicht bij de Wisselmeren. Volgens Soedjarwo was bij de revolte slechts een klein gedeelte van de bevol king betrokken. Hij zei dat verscheidene problemen het verzet in de hand hebben gewerkt, nl. de weigering van een dis trictshoofd gevolg te geven aan een over plaatsingsbevel van Djakarta waarnaast de traktementen van de politie zijn ach tergebleven bij die van de burgerlijke Volgens de Australische radiocorrës- pondent, die maandag uit West-Irian ir Djakarta was teruggekeerd, is er ook een militaire operatie op het eiland Biak voor de noordkust van West-Irian gaande legen de ondergrondse beweging Vrij Papoea. De correspondent had van Indo nesische militaire autoriteiten te horen gekregen dat bij recente gevechten op Biak minstens zes vermoedelijke leden van de beweging en een Indonesische marinier om het leven waren gekomen. Sinds half april waren op het eiland bijna tweehonderd personen gearresteerd, r er verschenen nog' steeds Vrij-Papoea- vlaggen. verslaggevt 'CONGRES OPTICIENS LEEUWARDEN fANP) De Ned. Unie van Opticiens is in Leeuwarden een twee daags congres begonnen. De heer H. Pols, voorzitter van de Bond voor Veilig Ver keer, sprak bij de opening waarderende woorden over de Stichting Oog en Bril. De stichting is tot de conclusie gekomen dat 17% van de onderzochten niet vol doende ziet. legt men de nadruk op de automobilisten dan is dit cijfer nog hoger. Bij een ogentest aan de autosnelweg Utrecht-Arnhem werden 5491 autobezit ters getest, bijna 22% bleek met een of beide ogen onvoldoende te zien om veilig aan het verkeer te kunnen deelnemen. Opmerkelijk noemde de heer Pols ook de resultaten van testen onder huisvrouwen. Bij een proef in Amsterdam bleek bij niet minder dan 58,8 procent het gezichtsver mogen onvoldoende of twijfelachtig te zijn. Tweederde van deze groep was ouder dan 40 jaar. De heer W. J. Biesels oefende kritiek uit op de oogartsen. Twee jaren werden reeds onderhandelingen gevoerd om ook opticiens het recht te geven zelfstandig de brillensterkte te doen bepalen. DEN HAAG Op 5 mei 1970 zal het een kwarteeuw geleden zijn, dat ons land zijn vrijheid terugkreeg. Om dit feit op passende wijze te vieren is op initiatief van do regering een nationaal comité gevormd. Daarin hebben zitting mr. H. A. M. T. Kolfschoten, oud- burgemeester van Den Haag, mevrouw mr. M. Rood-de Boer, presidente Vrouwencomité te Amsterdam, G. M. A. Lekkerkerker, student sociologie te Den Haag. Voor daadwerkelijke deel neming aan het comité zullen de be langrijkste nationale en overkoepelende organisaties uit het sociale en culturele leven worden uitgenodigd. Voor de dagelijkse werkzaamheden een bureau in het leven geroepen onder- leiding van mr. P. Kalma uit Amster dam. Het is gevestigd in Huis Randen broek te Amersfoort, telefoon 03490- 20217. (Van o>ize verslaggevers TILBURG-DEN HAAG Terwijl minister Veringa hedenmiddag in de Kamer een verklaring aflegde over het universitaire conflict, namen de studenten een steeds harder standpunt in. In Tilburg werd vanmorgen weder om de telefooncentrale van de hogeschool bezet, evenals het bureau van de senaat. De actiegroep Democratisering Leidse Universiteit heeft gedreigd de universitaire gebouwen te bezetten als niet het principe van het medebe slissingsrecht op alle niveaus wordt erkend. Delft heeft dienaangaande vragen gesteld aan het curatorium. De Nijmeegse studenten zullen vanavond beslissen of zij de aula en het auditorium zullen bezetten. Hier is trouwens alweer een tegenactie ontketend door „gezagsgetrouwe" studenten. In eeri atelier in Hoofddorp wordt momenteel hard gewerkt, aan het beeld van Che Guevara, idat een belangrijke rol gaat spelen in de opera „Reconstruction", die op 29 juni in het kader van het Holland Festival in première zal gaan. „Che" ■wordt vervaardigd van schuimplastiü en krijgt een lengte van'maar liefst elf meter. Nederland en Denemarken vóór LONDEN (Reuter) Minister Luns is er niet zeker van, dat Griekenland uit de Raad van Enropa zal worden gestoten op de bijeenkomst van het ministerscomité, die op het ogenblik in Londen wordt gehouden. De minister zei gisteren tegen verslaggevers het onwaarschijnlijk te achten, dat er krachtige stappen zullen worden ondernomen als de kwestie van Griekenlands lidmaatschap vandaag in Londen aan de orde komt. Hij liet*doorschemeren, dat er diverse landen zijn die niets voelen voor strafmaat regelen tegen of kritiek op Griekenland. Nederland en Denemarken zouden de twee landen zijn die het meest voelen voor een krachtige houding tegenover het militaire bewind in Griekenland. Vooral Engeland is tegen. Voor de schorsing van een lid van de Raad van Europa is een unaniem besluit'van het ministerscomité noodzakelijk. Het beraad wordt in ieder geval in juni in Straatsburg voortgezet. De nieuwe bezetting in Tilburg ge beurde. terwijl bijna alle colleges hervat war enen een groot aantal studenten op weg was naai- Den Haag voor de Kamer debatten. Niemand weet op welk gezag de studenten de nieuwe bezetting uitgevoerd hebben. In de hogeschool ontstond na deze coup een enorme chaos. De chef van de telefooncentrale stuurde de telefonis tes naar huis en ook het administratief personeel kreeg van zijn chef opdracht te vertrekken. De Leidse actiegroep verlangd van de Senaat, dat zij haar eergisteren uitgeko men rapport over de organisatie en het bestuur van de universiteit onmiddellijk intrekt. In het gewraakte rapport, dat een antwoord is op de vragen van minister Veringa, staat: „Heit is merkwaardig, dat het idee van fundamentele democratie bij een groep jongereinherent is aan liet idee, dat voor elk besluit iedereen moet zijn gehoord. De hele groep en dat i6 geen kleine moet zijn zegje hebben gezegd. Teneinde een efficiënt bestuur mogelijk te maken, is het noodzakelijk, da/t de verantwoordelijkheid voor de gang van zaken wordt overgedragen aan een kleinere groep". Het is deze zin. die bij de actiegroep grote verontwaardiging heeft gewekt. Het curatorium, de senaat de lectoren en vertegenwoordigers van de weten schappelijke staf van de Leidse universi teit hebben inmiddels getracht olie op de golven te gieten door te verklaren, dat gesproken dient te worden over inspraak, medezeggenschap of medebeslissingsrecht en dat geen dreigementen in de discussie betrokken moeten worden. De Delftse studentenraad heeft in een brief aan het curatorium geëist, dat zü zich uiterlijk voor morgenavond 6 uur uitspreken over het standpunt van de Tilburgse studenten. De eis van de DSR is geenszins een ultimatum. Mochten de curatoren zich negatief uitspreken dan zal men niet zonder meer tot bezetting YS-studenten in Praag vast INNSBRUCK (AP) Drie Amerikaan - se studenten zijn gearresteerd en acht uur in Praag vastgehouden, ofschoon zij louter keken naar een botsing tussen politie en betogers op 1 mei, zo heeft hun woordvoerder Joseph Holzgraefe gezegd Holzgraefe zei dat het drietal uit een bus met een buitenlandse nummerplaat de betoging op het Wenceslasplein had gade geslagen. De Amerikanen hadden hun visa terug gekregen, nadat zij hun films hadden in geleverd. Luchtrace in zee geëindigd KOPENHAGEN (Rtr.) Voor de 33- jarige Amerikaan Fred Clauser is de transatlantische luchtrace New York Londen in zee geëindigd. Hij moest maan dag wegens branstofgebrek met zijn een- motorig sportvliegtuigje bij de Faroer- eilanden een noodlanding op de oceaan maken en werd door vissers opgepikt. Hij bleef ongedeerd. Clauser was zondagavond van New Foundland vertrokken en ter hoogte van Ierland uit de koers geraakt. Bij de Fa- roerarchipel aangekomen, probeerde hij te landen op het eilandje Vaagoe, maar door mist kon hij het vliegveld niet vin den. Tenslotte, na 24 uur in de lucht te zijn geweest, raakte zijn brandstoftanks uitgeput. PARIJS Na de verwarring op het socialistische congres van zondag in een Parüse voorstad was te verwachten dat de communisten van die verdeeldheid zo.uden gebruik maken om een eigen kandidaat te stellen. En dat is maandag middag gebeurd. Voor de Franse com munisten zal de 72-jarige Jacques Duclos. senator voor de Seine, meedoen aan de wedloop naar het Elysée. Dat hü het zal winnen is volkomen uitgesloten, maar hü zal wel gek zijn als hü zich deze gratis propaganda voor radio en televisie voor zijn party liet ontgaan. Alleen al het feit dal de communisten met een eigen kandidaat voor het Elysee durven uitkomen, bewijst hoe onder tien jaar gaullisme de invloed van de Franse communistische partij is toe- genoemen. Bij de presidentsverkiezingen van december 1965 dachten zij er niet aan een eigen kandidaat te stellen. Zij waren toen maar wat blij met Mitter rand als kandidaat. In een eigen kandi daat zat veel risico. Kreeg die kandidaat maar 20 de communisten kunnen in het kiezerskorps rekenen op een aan hang van ongeveer 25 dan zou iedereen van de daken schreeuwen: de communisten verloren 5 Maar toen Mitterrand bij de herstemming 45 Af haalde tegen De Gaulle 55 konden de communisten op hun beurt huizenhoog krijgt Duclos de concurrentie van een jonge trotzkist, de 27-jarige Alain Krivine. En verder gaande: laat ons een ogen blik veronderstellen dat Pompidou het bij de eerste ronde niet haalt. Dan blijven bij de tweede ronde, op 15 juni, nog maar twee kandidaten over: Pompidou en Duclos. In wat voor ellendig gewetensconflict zullen hondderdduizenden democratische socialisten komen als zij moeten kiezen tussen deze twee, van wie de een con servatief en de ander de beul van Tsjecho-Slowakije is. (Zie ook elders in deze krant) Olielevering van Sovjet-Unie aan West-Duitsland KARACHI (AP) Een meisje van 2 ft jaar is maandag na vijftig uur levend in het graf aangetroffen, waarin zy zaterdag was begraven. Het kind zat zoet op haar duim te zuigen. De moeder van het meisje, Hajran, verklaarde tegenover ver slaggevers, dat. nadat het kind za terdag was gestorven en begraven zy zondag droomde, dat haar doch tertje niet dood was. Een oude man in het wit gekleed, vertelde haar in de droom: „Ga naar het graf. Uw kind leeft". Maandag vertelde zy haar droom aan buren en vrien den. sommigen geloofden haar, door anderen werd z\j uitgelachen. Maar de moeder stond erop, dat het graf zou worden geopend. Dat gebeurde en men vond het kind inderdaad levend. Zy is nu weer terug by haar moeder in Liaquata- bad, een voorstad van Karachi. Duizenden mensen die van het „wonder" gehoord hebben, zijn haar al komen opzoeken. Dagelijks brengen de vissers van Scheveningen, IJmuiden, Katwijk en Urk vaten met zwaar vergif binnen. Een gedeelte wordt m deze schuur in IJmuiden opgeslagen. Waar het cichloorfrojaan, dat in de vaten zit, vandaan komt, weet men nog niet. Vermoedelijk zal het wel een industrieel afvalprodukt zijn. Het gif vormt een érnstige bedreiging voor de visstand. leeuwen-aandeel. Dat risico van 1965 presidentsverkiezingen van 1969 niet I land c meer in. De socialisten hebben ten aan- stellen n bod i bij de om BONN Bonn overweegt n met Oost-Duitsland en Rus- langlopende overeenkomst op te lor levering van Russische aard- schouwen van heel Frankrijk hun ver-I olie en aardgas aan West-Duitsland. Een deeldheid en onmacht gedemonstreerd, i suggestie luidt dat de „vriendschapspyp- De socialistische burgemeester van Mar1- lijn" van Rusland naar het Oostduitse seille Gaston Defferre zal in de komende j grensstadje Schwedt dagen hard moeten bijbenen wil hij de povere indruk die het socialistisch con gres van zondag op het publiek heeft gemaakt, kunnen utwissen Men stelle zich in de plaats van een eenvoudige Franse arbeider. Die zal geneigd zijn om als volgt te redeneren: de socialisten, dat is niets, want in plaats van een eenheidsfront te sluiten zijn zij bereid aan te pappen met het katholieke centrum, een partij van de kleine bour- geosie. Voor ons blijft er dus weinig anders over dan de communisten, die de best georganiseerde partij vormen met grote invloed ia de vakbeweging. Ook al Oder door Oost-Duitsland naar Neder- Saksen in de Bondsrepubliek doorgetrok ken zou kunnen worden. Zo n overeenkomst zou niet alleen van economisch belang zijn, maai' zou ook grote politieke betekenis hebben. De Oostduitsers zeggen dat dit het soort pro ject is, waarnaar in de Boedapestverkla- ring van de Oosteuropese staten van maart jl. verwezen wordt, en die het vooruitzicht bood op economische samen werking als voorwaarde voor de Europese VCopyrighl The Guardian) van de t.h. overgaan. Nu de sluiting van de katholieke economische hoge school te Tilburg inmiddels is opgeheven, verwacht men, dat de curatoren zich of wel zullen beroepen op het „niet meer actueel zyn" van de situatie, ofwel zich van de bezetting van de economische hogeschool zullen distanciëren, aldus een woordvoerder van de centrale commissie. Na het antwoord zullen de Delftse studenten zich nader beraden. Minister Veringa heeft gisteren na zijn gesprek met de ATSO-bestuurders De Graaf en Jansma ook een delegatie van het stafconvent van de Tilburgse hoge school ontvangen. Het waren de voorzit ter van het convent drs. L. V. Vlader en het bestuurslid voor externe betrekkingen drs. A. A. Wentink. Zij zijn van mening, dat het een fatale vergissing zou zijn al6 curatoren van de hogeschool in Tilburg niet op zeer korte termijn zouden herha len. dat zij in principe voor medebeslis singsrecht voor alle geledingen van de hogeschool zijn. Do heren Vlader en Wentink bepleitte de instelling van een voorlopige hoge- schoolraad bestaande uit vier geledingen, namelijk studenten, technisch en admini stratief personeel, hoogleraren en weten schappelijke medewerkers en leotoren. Als laatste Tilburgse groep ontving minister Veringa mej. Ermen en de heer De Beer, respeotievelijk voorzitster en secretaris van het technisch en administratief per soneel van de katholieke hogeschool. Zij zeiden dat dit personeel achter de wen sen om medebeslissingsrecht voor alle ge ledingen en op alle niveaus staat. Zij wa ren evenwel met de bezetting van de hogesoliool door de studenten „niet zo ge lukkig" geweest. De sluiting van de hoge school keurden zij eohter evenzeer af. Overspannen in rusthuis Huisarts kwam niet kijken naar zieke baby RIDDERKERK (ANP)— De Slikker- veeree huisarts A. J. Nolen ondergaat momenteel een rustkuur in Ermelo. Hij is overwerkt en overspannen en heeft zich voor een aantal maanden uit zijn praktijk teruggetrokken mede op ad vies van enkele collega's. Hem is ver weten dat hij niet tijdig hulp heeft verleead aan een 9 maanden oude doch tertje van een familie in Slikkerveer, dat later overleed. De hulp van dr. Nolen werd dinsdagmorgen vorige week ingeroepen. Pas anderhalve dag later kwam een assistent kijken. De familie meent dat het meisje misschien gered had kunnen worden wanneer het direct in het zieenhuis opgenomen zou zijn Men overweegt nog een klacht bij het medisch tuchtcollege in t* dienen. DEN HAAG (ANP) De Bedryfsorga- nisatie van Zeevarenden (BVZ), aangeslo ten bü de Onafhankelijke Vakbeweging (OVB), heeft haar leden opgeroepen tot actie voor betere loon- en arbeidsvoor waarden. nu de reders blyk hebben ge geven geen enkele bereidheid te hebben getoond tot enige toenadering om met de vissers te praten over hun verlangens. De BVZ adviseert de vissers ontslag aan te bieden by de aanvang van de eerst volgende reis. Wie vakantie heeft, dient ontslag te nemen waarby een opzegter mijn van een week in acht dient te wor- niet akkoord met uitsluitend een verho ging van het garantieloon. Enige keren wasser onofficieel contact met enkele reders en bestuurders van re dersverenigingen. De reders staan op het standpunt alleen met de erkende organi saties te willen praten. Volgens de BVZ zijn bij deze organisaties vrijwel geen vissers meer georganiseerd. De BVZ hield een referendum onder de vissers over het al dan niet invoeren een ander loonsysteem. De uitslag e werd de reders meegedeeld. De aan referendum deelnemende vissers gingen (ADVERTENTIE) Agent afgerost met kunsthand ASHTON-UNDER-LYNE (Reuter) In Engeland is de 20-jarige John Bolton tot 20 gulden boete veroordeeld wegens ge bruik van een aanvalswapen.... zijn kunsthand. Hij kreeg nog eens 200 gul den boete voor het slaan van een politie agent met die hand en 45 gulden wegens dronkenschap en ordeverstoring. Agent Willock vertelde de rechter dat Bolton zijn kunsthand had losgemaakt en hem ermee op het; hoofd had geslagen. (Van i verslaggevers AMSTERDAM Ruim 200 werkne mers van de vestiging in Krommenie van Thomassen en Dryver/Verblifa hebben gisteravond eisen en regels gesteld voor het geval werknemers het slachtoffer worden van sluiting. Deze zün heden ochtend in een verklaring aan de directie aangeboden. De eisen van de werknemdrs houden in, dat er door de getroffen werknemers in de bedrijven elders gelijkwaardige functies kunnen worden bezet; dat er wordt bemiddeld in het verkrijgen van een functie in een ander bedryf; dat er werkgelegenheid gehandhaafd moet blij ven voor werknemers, die door vermin derde validiteit of leftijd elders niet aan de slag kunnen; dat kosten voor omscho ling en overplaatsing worden vergoed; dat de datum van sluiting gedacht op 1 januari 1971 zoveel zal moeten wor den verschoven als nodig is om aan alle eisen te kunnen voldoen; dat de verlaten gebouwen bestemd zullen worden voor nieuwe industrie, waarin nieuwe werk gelegenheid kan worden geschapen. De vakorganisaties menen uit de ver gaderingen van de afgelopen week o.m. te kunnen opmaken, dat de directie bereid is het door haar gevoerde beleid, dat zo veel reacties heeft opgeroepen, achteraf te doen onderwerpen aan een kritische beoordeling door onafhankelijke deskun- Districtsbestuurder G. Suichies van de metaalbedrijfsbond NW had had in een korte Inleiding herinnerd aan de gebeur tenissen in Krommenie en in den lande sinds op 17 april het besluit bekend werd om de bedrijven in Krommenie, Leiden, Dordrecht en Utrecht te sluiten.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 1