S)e CcicbcSotiAcmt Hogeschool Tilburg weer open om rust te doen terugkeren Bezetting duurt voort Onenigheid tussen Sanz en Indonesië Carlos Hugo vliegt over Monte Jura KOTTER MET ZES MAN VRIJWEL ZEKER VERGAAN Afwachten wat studenten nu gaan doen Inzet: West-Irian Interpretatie te star... Spion loopt naar Westen over Ruim half miljoen buitenlanders in ons land Ajaxfans met meer vliegtuigen de lucht in Honorarium architecten niet omhoog Katwijk geeft de hoop op Israëlische aanval in lordanië Laatste eer aan Indiase president PAPENGRACHT 32-LEIDEN POSTBUS 11. TELEFOON 20935 REDACTIE 20015 en 25594 ADVERTENTIEAFDELING 20828 GIRO 10 30 03 Bank: Amro-Bank N V, Leiden Dir.: Drs. J. H. M. Brader J. F. J. M. Koens HOOFDREDACTEUR: L. C. J. ROOZEN ABONNEMENT (bij vooruitbetaling) p.w. 1.10, p. mnd 4.70. p kwart, 14.10; fr. p. post 16 95 ADV (excl BTW.) 22 ct p. mm Telefoontjes 2.- KLACHTEN bezorging tel. 33839 (18.00—19.00 uur) MAANDAG 5 MEI 1969 REGEN- OF ONWEERSBUIEN Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele regen- of onweersbuien. In de nacht en ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. Over het algemeen wei nig verandering in temperatuur. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 60e jaargang, no. 17.740 (Van t van de katholieke hoge- TILBURG De curatoren school Tilburg hebben de hogeschool weer geopend om t« pogen de rust te doen terugkeren. Ze willen af wachten wat de studenten nu gaan doen. De senaat is niet gekend in de beslissing. Wel de rector-magnificus, prof. dr. C. F. S. Scheffers. De curatoren hebben be wust de senaat hierin niet gekend, omdat zij dit lichaam niet willen belasten met een verantwoordelijkheid die duidelijk bij het curatorium ligt. De president-curator heeft vrijdag en zondag zeer uitvoerig gesproken met de minister van Onderwijs en Wetenschappen, dr. G. T. Veringa. Met beslistheid weigerde mr. Van Boven zich uit te laten over de gedrags lijn die de curatoren willen gaan volgen. ..Dat gaan we beoordelen aan de hand van de situatie over enkele dagen. We volgen die situatie van dag tot dag Een afkoelingsperiode dus die er in de opvattingen van de curatoren moet bij dragen dat het gesprek over de toekom stige structuur van de hogeschool nor maal kan worden hervat. Het Titburgse curatorium realiseert zich heel goed dat er een nieuwe structuur van het Neder landse universitaire onderwijs moet komen". ..We zijn niet gek", aldus mr. Van Boven, „maar dan zal die er langs De rector- maffiiificus van de Tilburgse hogeschool, dr. C. C. Scheffer, die met het curatorium de beslissing nam om de hogeschool weer open te stellen democratische weg moeten komen. Niet door eenzijdige acties. We nemen de studenten echt heel ernstig op dit gebied en Éijn ervan overtuigd, dat ze een be langrijke inbreng kannen hebbenMaar in de huidige constellatie hebben wij, curatoren, nu eenmaal een mandaat en DJAKARTA (Reuter) Er schijnen zich belangrijke verschillen van mening te ontwikkelen tussen Indonesische re geringsfunctionarissen en Ortiz Sanz, de vertegenwoordiger van de Verenigde Naties, over de „daad van vrije keuze", waardoor de bevolking van West-Irian (het voormalige Nederlands Nieuw- Guinea) zich over haar toekomst zal moeten uitspreken, aldus regeringskrin gen in Djakarta. Volgens deze kringen heeft Sanz gro tere constitutionele waarborgen voor het bestuur van West-Irian na de bevolkings uitspraak en grotere publiciteit voor de „daad van vrije keuze" gevraagd in voorstellen, die hij dezer dagen aan de Indonesische regering heeft overhandigd. De juiste inhoud van deze voorstellen is fnog) niet openbaar gemaakt. In ge noemde kringen zegt men, dat de rege ringsfunctionarissen in Djakarta geprik keld zijn door de „naar hun mening te starre interpretatie door Sanz van de New Yorkse overeenkomst van 1962 met Nederland, waarbij Indonesië het bestuur over het gebied kreeg." Indonesië zou moeilijk aan Sanz' ver langens tegemoet kunnen komen, omdat deze niet voorkomen in de Indonesische grondwet, die voor alle delen van het land geldt. Wat de publiciteit betreft zegt men „de regering heeft dit via radio en dag bladen gedaan, maar de heer Sanz wil zelfs de radiobulletins lezen om te zien wat we zeggen." (Van onze correspondent BONN. Een hogere officier van de Russische geheime inlichtingendienst, de K.G.B., die verleden maand naar het Westen is overgelopen, heeft inlichtingen met zich meegebracht die geleid hebben tot de arrestatie van 250 K.G.B.-agenlen. De Weslduitse krant Well am Sonntag zegt, dat de man. Rupert Sigl (44), een voormalig Oostenrijks staatsburger is. Deskundigen zeggen, dal het wel een jaar zal duren voordat alle inlichtingen op hun waarde geschat zijn. Sigl werkte in Oost-Berlijn en daar was het zijn voornaamste taak om het netwerk van K.G.B.-spionnen in West-Berlijn en de Bondsrepubliek tot. stand te brengen. Volgens het Oostduitse persagentschap is een majoor uit het Westduitse leger, Kruse, die sinds vorige maand vermist wordt, in Oost-Duitsland opgedoken. Hij had tijdens een televisie-interview ge zegd, dat hij het land verlaten had van wege de toenemende invloed van de neo nazi's in het leger. In Hamburg is ge zegd, dat Kruse grote schulden achter gelaten heeft. Hij was stafchef van de militaire academie in Hamburg en had toegang lot geheime inlichtingen. The Guardia» IN LAATSTE DAGEN DEN HAAG (ANP) Van donderdag tol en met vandaag hebben weer vele buitenlanders een bezoek aan Nederland gebracht, waarbij de Noordzeekust, de bloeiende bollenvelden en de Keukenhof grote trekpleisters vormden. Het Na tionaal Bureau voor Toerisme schal hel aantal buitenlanders, dat deze vier dagen via de twaalf belangrijkste grensdoor- laatposten ons land binnenkw zijn we voor ons beleid tegenover de maatschappij verantwoordelijk". Prof. dr. C. F. Scheffer, rector magni ficus, vertelde dat het senaatsbestuur het unaniem eens is met de heropening van de hogeschool. In dat college is sinds de sluiting steeds gesteld dat heroperiing een oplossing uit de impasse zou kunnen brengen. Hij ontkent de wette lijkheid van de besluiten van de studen tenvergaderingen. „De hogeschool is nog steeds bezet. Dat feit is er", aldus prof. Scheffer, die toegaf zelf best voor mede beslissingsrecht over studieprogramma's te willen praten. Maar eerstejaarsstu denten kunnen beslist over die program ma's niet meebeslissen. Wel mensen die aan hun kandidaatsexamen toe zijn en doctoraal-studenten. De eerstejaars studenten behoren geen enkele mede zeggenschap te hebben. Ze komen van middelbare scholen en weten van het hele universitaire bedrijf niets af. De kandidaats-studenten hebben ech ter een belangrijke inbreng in het onder wijsprogramma. Prof. Scheffer stelde zeer duidelijk dat het nog niet klaar was hoe het met de gelijkwaardigheid van de verschillende geledingen en het stemrecht zou moeten staan. Dit moet nog nader bestudeerd worden. Opvallend is dat de tentoonstelling „Eeuwen wandtapijt", die in de hoge school wordt gehouden, een maand voor de vastgestelde datum zal worden afge broken. Het bestuur van de Stichting Nederlands Textielmuseum heeft zich ge noodzaakt gezien deze maatregel te nemen. Ondanks het feit dat de studen ten de expositie met de grootst mogelijke zorg omringen, meent het bestuur deze maatregel in het belang van de bruik leengevers te moeten nemen. Het is de bedoeling de tapijten tijdelijk in Tilburg op te slaan. Mogelijk zal de tentoon stelling als de situatie op de hogeschool wat duidelijker is geworden, weer kun- nen doorgaan. De directeur van het mu seum, de heer J. C. Sloekers weigerde desgevraagd te vertellen of de maat regel een gevolg was van het feit, dat de verzekering (de tentoonstelling zou 3.5 miljoen gulden waard zijn) deze eis afbreken heeft gesteld Spaanse meevaller voor luchtbrug (Van verslaggevers) SCHIPHOL Het Spaanse ministerie van Burgerluchtvaart heeft het luchtvaartmakelaars kantoor Amsterdam Air toegestaan ook bij buitenlandse luchtvaart maatschappijen vliegtuigen te charteren voor de luchtbrug van Aiaxsupporters naar Madrid. Spanje maakt hierbij een uitzonde ring op de beperkende bepaling, dat het luchtverkeer tussen beide landen uitsluitend mag geschieden met vliegtuigen die een Neder landse of Spaanse registratie Het Spaanse besluit betekent voor Amsterdam Air een meevaller. Af gelopen vrijdag reeds waren de beschikbare Nederlandse toestellen (vijftien vluchten) volgeboekt, zo wel voor dagvluchten als voor meerdaagse reizen en moest men wachtlijsten aan gaan leggen. ..Het huren van Spaanse vlieg tuigen is financieel minder aan trekkelijk. omdat deze leeg hele maal uit Spanje moeten komen om hier de passagiers op te halen, hetgeen een kostbare zaak is', aldus de heer Hougen. „Nu kunnen we echter weer gebruik maken van maatschappijen uit dichtbij gelegen landen, met name uit Engeland". Inmiddels zijn er con tracten voor een tiental buiten landse toestellen afgesloten, zodat voorlopig weer aan de vraag van de reisbureaus kan worden vol- De hotelsituatie in Madrid valt volgens de heer Hougen wel mee, omdat zowel Engelse als Ita liaanse reisbureaus een groot aan tal bedden hebben gereserveerd. ..Als donderdag de beslissing in Manchester is gevallen, zal een belangrijk deel van deze hotel bedden voor ons vrijkomen", zo zei hij. Rudi Carell sprint naar 't vliegtuig op het vliegveld S-tasted bij Londen4 in de hoop in de prijzen te vallen, die zijn uitgeloofd in de race LondenNew York (of New York Londen). Op pagina 5 rent hij UTRECHT (ANP). Het architecten- genootschap ziet in de recente loonstij gingen geen aanleiding de honoraria van de architecten te verhogen. Men acht het uit maatschappelijk oogpunt onver antwoord de tendens tot een verder gaande prijsstijging te versterken. Geen versnelde vermindering VS-troepen in Zuid-Vietnam WASHINGTON (DPA) President Nixon denkt niet aan een versnelde ver mindering van z(jn troepen in Zuid- Vietnam. Met deze vaststelling hebben goed ingelichte kringen in Washington gereageerd op een stroom van geruchten over de mogelijkheid van een eenzijdige en stapsgewijze terugtrekking van Ame rikaanse troepen uit Zuid-Vietnam, die de komende weken al zou beginnen. Aanleiding tot deze geruchten waren verklaringen van verscheidene Republi keinse congresleden, waarin een snelle terugtocht werd geëist. Carlisten (20.000) bijeen (Van onze correspondent) MADRID Prinses Irene bevond zich in Frankrijk, toen tachtig klometer van haar vandaan haar echtgenoot, Don Carlos Hugo, de carlistische pretendent voor de Spaanse troon, in een vliegtuigje over de menigte carlisten vloog, die op de Monte Jurra hun jaarlijkse bijeenkomst hielden. Volgens de carlisten bestuurde Don Carlos Hugo het vliegtuigje zelf. Klaarblijkelijk is hij over de Frans-Spaanse grens gevlogen, want verleden jaar december is hij uit Spanje verbannen. De 20.000 carlisten trotseerden zowel de Spaanse politie als de hevige regen om hun trouw aan de zaak der carlisten te bewijzen. Later negeerden de leiders van de beweging in hel naburige Estella het verbod van de politie en spraken de gemaskerde, doornatte carlisten toe, die trots hun rode baret droegen. De sprekers oefenden kritiek op generaal Franco en diens regering uit, maar zover bekend zijn er geen arrestaties verricht. De politie bleef zoveel mogelijk uit de buurt. Copyright The Guardéan. iet Pas dit 530.000). Het bezoek van Nederlanders en bui tenlanders aan verschillende attracties was als volgt: Keukenhof 140.000 legen 50.000 gedurende de paasdagen. Madu- rodam 45.000 (39.000 met de Pasen). Scheveningse Pier 20.000 (35.000). de Efteling 25.000 (45.500), de Rotterdamse Euromast 16.000 (19.500). Diergaarde Blij- dorp 10.000 (30.000), Dierenpark Wasse naar 5200 (13.000). Artis in Amsterdam 8000 (18.500). de Spido rondvaarten in Rotterdam 21.000 (15.000). Rijksmuseum in Amsterdam 16.000 (18.000), Panorama Mesdag in Den Haag 1600 (1500), het Kröller Muilermuseum 7500 (7000) en tenslotte het Nederlands openlucht museum in Arnhem 5000 (8650)-- Het verkeer is vooral druk gefeest op Rijksweg 12. Arnhem—Den Haag v.v. Er deden zich hier filevormingen voor, soms over een afstand van vier kilo meter. Het verkeersplein Oudenrijn gaf geen moeilijkheden. 'Van t verslaggevers) KATWIJK Terwijl velen genoten van het fraaie lenteweer was de spanning in Katwjjk allerbedroevendst. Katwijk treurt om zes dorpsgenoten, die niet meer terugkeren. Al dagenlang verkeerden zes gezinnen in het onzekere over het leven van vader, man of zoon. Zondagochtend, terwijl de Katwijkers hun radio hadden afgestemd op de noodgolf, bleek dat men de hoop kon opgeven. Schipper Cee« Haasnoot en >(jn bemanningsleden keren niet meer terug. i bij In de loop van zondagmiddag sloot de vrouw van schipper Haasnoot de gor dijnen, zij wist voldoende. En terwijl de zon scheen kwam de verslagenheid over t' vissersdorp. Zoals dat in Katwijk gaat: velen leefden de afgelopen dagen mee met de gezinnen, waarvan de bemanning van de Wiron 1 deel uitmaakte en waar van men sinds woensdag niet meer hoorde. Nu is men in rouw gedompeld, omdat het droeve lot van de bemanning bekend is geworden. De bemanning van de Wiron 1 uit IJmuiden bestond uit de Katwijkers schipper C. Haasnoot (35), stuurman Rijn Krijgsman (27), de motordrijvers Willem Nijgh en Hendrik Messemaker (35f. matroos Dirk van Beelen (38) en de 16-jarige scheepsjongen Nico van Rijn. Twee van hen vielen in voor vaste be manningsleden, die verstek lieten gaan toen de Wiron 1 uitvoer. Jacob Haasnoot, de broer van de om gekomen schipper ging niet mee omdat zijn vrouw ziek was. Ook Cor Guyt (32) die vaste kok van de kotter was, bleef thuis. Beiden voeren het afgelopen week einde mee uit om naar de vermiste Wiron 1 te zoeken. Tot op het laatste moment bleven ook zij hopen. Toen bekend werd dat door een Neptune van de marineluchtvaartdienst aangetroffen wrakstukken van de Wiron 1 afkomstig waren, moesten ook zij, eventals zovele Katwijkers erin berusten hun vrien den en collega's zullen niet terugkeren. Burgemeester A. G. Vermeulen had maandagochtend nog geen officieel be richt. „Theoretisch kan het nog altijd zijn dat de opvarenden zijn ontsnapt. Als TEL AVIV (AFP) De Israëlische luchtmacht heeft gisteren een basis van het Palestijnse bevrijdingsfront aangeval len. Een woordvoerder van de Israëli sche strijdkrachten verklaarde in Tel Aviv, dat de aanval een bij Sjonesj, op Jordaans gebied gelegen kamp. gold vanwaar eenheden Palestijnse saboteurs aanvallen op in Israël gelegen doelen deden. De operatie duurde een klein half uur. Alle vliegtuigen keerden op hun basis terug, aldus de woordvoerder, die het aantal toestellen dat aan de actie deel nam klein noemde. Uit Amman is gemeld, dat zich zondag in het dal van de Jordaan een hevig vuurgevecht tussen Jordaanse en Israë lische strijdkrachten heeft voorgedaan. Een Jordaanse woerdvoerder zei, dat de Israëliërs het vuur hadden geopend op 4 km ten zuiden van de AUenbybrug ge legen Jordaanse posities. Bij het vuur gevecht, dat twee uur duurde, zouden de Israëliërs materiële verliezen hebben ge leden, de Jordaniërs niet ik definitief bericht krijg ga ik de gezinnen op bezoek". „Is er een bom geëxplodeerd of is de kotter topzwaar geworden en gekapseisd? Van mijn leven zet ik geen voet meer aan boord van een hekkotter, de Wiron kan wel met de netten ergens achter zijn blijven haken en naar de diepte getrok ken zijn. Ik vind het risico op zo'n hek- kotter te groot", aldus Cor Guyt, die door een wonder aan de dood ontsnapte. NEW DELHI (AFP-Reuter) Meer dan 100-000 mensen hebben zaterdag in New Delhi de laatste eer bewezen aan dr. Zakir Hocsain, eerste moslimpresident van een land dat voornamelijk door hindoes wordt bewoond. Dr. Hocsain overleed zaterdag aan 'n hartverlamming. De 72-jarige dr. Hoesain, die in 1967 president werd, nadat hij vijf jaar vice- president was geweest, was een geleerde die vele jaren van zijn leven wijdde aan de ontwikkeling van de nationale mos limuniversiteit van India. Hij trachtte de nationale cultuur te verrijken met de islamitische ethiek en filosofie. De 74-jarige vice-president, dr. Vara- hagiri Venkata Giri, die als waarnemend president is beëdigd, was vele jaren vak bondsleider. Hij was tweemaal voorzit ter van het vakverbond voor geheel India en onder meer minister van Arbeid en achtereenvolgens gouverneur van drie Indiase staten.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 1