Het geheim van Nicolaas Kroese: gesnejen koek voor betere wereld Wereldcommunis me finaal kapot KWESTIE VAN OPTELLEN EN AFTREKKEN j pede il j mexisexi wat een mensen MIJNS INZIENS SCHOOLVERZET ALS INSPIRATIEBRON TIJDENS DE OORLOG Oorlogsgraven NOG STEEDS DOEL VAN PELGRIMAGES ONDERHOUD VAN GRAVEN BLIJFT ZINVOL ZATERDAG 3 MEI 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 AMSTERDAM Het is natuurlijk wat sneu voor de kameraden in het Kremlin, maar de waarheid gebiedt de heer Nico laas Rrouse tot spcreken. Komaan Nico laas, voor de draad ermee. Maak van je hart geen moordkuil. Nicolaas grinninkt, Nicolaas hügt, legt twee goed doorregen knuistjes op zjjn machtige, ribfluwelen tors en zegt: „Het wereldcommunisme heeft afgedaan heren, dat gaat finaal kapot. Waarom hebben ze op 1 mei voor de eerste keer geen militaire parade in Moskou gehouden Juist, omdat het systeem totaal vermolmd is. De ondemo cratische en antisemitische Griekse we- reldwiskunde van Euclides en Erastos- thenes is ontmaskerd en zal nu plaats moeten maken voor een universele joods- christelüke levensbeschouwing. De ge dachten zullen gereinigd worden. Begrijp me goed, ik bedoel niet het christendom, dat verantwoordelijk is voor de H-bom en de kanker, het christendom van de wijwater, de dominees en de pastoors. Haha, er is geen ontkomen aan, als u wilt leven, dan zult u er allen aan moeten ge loven, anders sterft u. Ik ben nu 63 en dat betekent, dat ik nog niet eens op de helft ben. Wij worden dank zij de schen king van koningin Esther 127, wij alle maal. U en ik. Wij hebben de ziektes uit ons leven gebannen Ik zal u vertellen, dat kanker allang overwonnen is, al 33 jaar, maar de commercie houdt het ge heim, ze willen het niet publiceren". Nicolaas zwijgt een wijle en trommelt wrevelig op de buik. Hij heeft zijn ziens wijze zojuist in stencilvorm toegestuurd aan koningin Juliana, kardinaal Alfrink en het bestuur van de Christian Science. Waarachtig, ze zullen door de knieën moeten, ze zullen moeten erkennen, dat het kinderlijk eenvoudig is. Het is gewoon een kwestie van optellen en aftrekken. Johannes de ziener van Patmos en Mo- zes hadden het al lang door, Dante, Rem brandt, Van Gogh en Einstein hoef Nico laas niets meer te vertellen. Het gaat om delichtmaatgetallen, de lichtwijsheidge- tallen, de licht waarheidsgetallen, de licht- evenwichtsgetallen, ae lichtdisciplinege- tallen, de lichtbevrijdingsgetallen, de lichtverlossingsgetallen en de lichtomke- ringsgetallen. Hebben dedames en heren papier en potlood bij de hand Daar gaat ie dan 120 - 127 - 31 - 33 - 36 - 37 - 888 - ■144 - 222 - B-ft - p.- 24 r 4?.,-(49 50- '169 - 961. Dat is liet héle geheim. Daar .^eqjet het. fomtjiupsrrie gegarandeerd .op stuk, daarmee'is de mammoetwet gede gradeerd tot een waardeloos vod. Is dat iedereen duidelijk In de donkere sleuf van het restaurant De Vijf Vlieghen, in een roemrijk verle den druk gefrequenteerd door koningen en filmsterren wier namen op gedreven koper in de rugzittingen van de stoelen staan, zwijgt men verpletterd. Men kijkt naar demanshoge borden, die de muren bedekken, borden met cijfers, spreken van wijzen. Kreten van Kroese. God bewaar me, dat we daar nu niet eerder op geko men Eijn. Iemand roept met schorre stem: 1022 Is dat ook nog wat Gaan daar mijn aam beien soms van over 1, 2, 3, 4, 5 Nicolaas glimlacht en boetseert het ge duld der allergrootsten op zijn mild vle zig gezicht. Hij strijkt door zijn manen en kondigt vervolgens aan dat hij zijn al lesomvattende kennis der getallen, mits gaders de vijfde dimensie die hart, lon gen en alvleesklier doorgrondt, heeft op gebaard in de groeven van een grammo foonplaat, die hij genoemd heeft „Het ge heim van een, twee, drie, vier, vijf. Op de (ADVERTENTIE) Er zijn donderbui vaders maar er zijn alleen maar lieve moeders en lieve moeders zijn op moederdag een elektrische pede snijmachine waard en roept: „Ik snap er de ballen van. voor mü hoeft het niet. maar over die plaat heb ik geen ogenblik hoeven na te den ken. Het is gesnejen koek. Cowboy-Ge rard heft het ook enorm gedaan. Kroese mag het allemaal in mün pel gooien, als het plaatje maar loopt. Honderdduizend gaan we ervan ver pen, roept Kroese triomferend. Hij doet het voor een betere wereld, zegt Pi Veriss. Hij wil alleen de royalties, kun je nagaan. Het zaaltje knikt, wat Nicolaas zegt is welgedan. Laten ze het dan niet helemaal begrijpen, maar het blijft een geruststel- j lende gedachte dat het communisme op de Dot kan. Zijn er nog vragen roept Kroese. Een man achterin steekt zijn vinger op. „Krij gen we nog wat te drinken vraagt ie korzelig. Het is duidelijk dat het zaaltje niet langer wilt talmen met die betere wereld. b-kant heeft hij als toegift de nieuwe wereldgeboden openbaar gemaakt. Prijs voor dit kostelijke schijfje vol troosten de redding: 6,25. zijn rijke leven Johnny JorcJsap en, ^/idy^. Christiah'i 'en Max van Praag heeft be-* dolver» onder smeuïge meezingers. Ook veronica dlscjockey Gerard de Vries werd door hem opgebouwd tot cowboy- Gerard, die enkele jaren terug met zijn ballade van het spel karten de tweede plaats in de hitparade beklom. Hetzelfde zeulende orgeltje heeft hij ook nu weer achter de belijdenis van ridder Nicolaas geplakt en met deze opzienbarende sound hoopt hij nu cowboy-Kroese op te stoten in het vaderlandse hitwezen. Begrijp me goed, zegt hij, we hebben helemaal niet aan de commercie gedacht en Nicolaas zelf vindt het volmaakt onbelangrijk. Hij wil alleen zijn boodschap kwijt. Daarom lieéft'hijThet^öök' '2d eenvdudig 'mógelijk gehouden. Een kind kan het begrijpen, ük -zal u iiü een deel van dé pléat laten horen. Niet helemaal, u zult dat billijken, laten we zeggen tot drie. Gesneden koek Platendirecteur Hans Kellenaars bqt terzijde wanhopig in zijn oude jenever IN UTRECHT Pastoraal werk voor wijding tot priester UTRECHT (KNP) De commissie priesteropleiding in het aartsbisdom heeft in overleg met kardinaal Alfrink beslo ten, dat voortaan aan de afgestudeerden van de theologische en pastorale oplei ding wordt geadviseerd om minstens een jaar gesuperviseerd pastoraal werk te doen voordat men zich voor de priester wijding kan presenteren. Het ligt in de bedoeling in de komen de jaren de kandidaten voor de ziel zorg te adviseren na het beëindigen van hun theologische en pastorale opleiding een jaar of langer onder toezicht en in teamverband pastoraal werk in het aarts bisdom te verrichten, voordat men zich definitief hieraan verbindt en besluit al of niet priester te worden. Men heeft dan niet alleen de gelegenheid pastora le ervaring in de praktijk van het aarts bisdom op te doen, maar tevens-'de mo gelijkheid om langs de weg van "dé er varing _te ontdekker); of mén3I&V- niet' Voor' dé priesterwijding" aarifeiedt."' Zij, die dan besluiten geen priestër te worden, kunnen, wanneer zij dat willen huwen, solliciteren naar een functie in de zielzorg. Wanneer er geen verandering in hun status komt, kunnen zij zonder meer pastoraal werkzaam blijven. Een gek idee Mijnheer Kloos van het NVV wordt dus voorzitter van het nieuwe Europese Vakverbond cn daarmee zoiets als dc generaal of misschien zelfs maarschalk van een leger van miljoenen welbewuste Europese arbeiders. Het her innert mij aan de glorieuze dagen, toen óók twee Neder landers, de vakbondsleider met staatsmanswijsheid Oude geest en de vurige Edo Fimraen, samen aan de niet min der belangrijke top van het Internationaal Verbond van Vakverenigingen stonden, en toen op één wenk van hen beiden prompt de wapenleverantics aan l'olen werden stopgezet en de boycot van het toen fascistische Hongarije Mijnheer Kloos van het NVV, die ik overigens alleen maar Van de onvolprezen televisie ken, is een sympathiek man, die warempel in tegenstelling tot anderen geen trucjes en kunstgreepjes nodig heeft om zijn „image" veilig te stellen: eindelijk een man die is wat hij is! Een imponerend man: door zijn vlekkeloze takgebruik, door zijn overtuigende kennis, door de zakelijke beslistheid waarmee hij zijn standpunt verdedigt! Ik kijk en luister graag naar hem en ik zal het betreuren wanneer zijn Europese taak hem mogelijkerwijs zal be letten om als woordvoerder van de Nederlandse vakbe weging zijn zegje te blijven doen. Zogoed als ik het be treuren zal, wanneer zijn haast permanente tegenspeler, ir Bosma van de werkgevers, aanstonds terug zal treden. Wat voor Kloos geldt, geldt ook voor lBosma: eerstge noemde is alle demagogie vreemd en de laatste verdedigt dc werkgeversbelangcn op een wijze waarbij men geen ogenblik het gevoel heeft, dat het daarbij om „belangen" gaat. Vaak staan de twee tegenover elkaar, natuurlijk. Maar even vaak heeft men de toch wel bevrijdende indruk, dat het bij hun uiteenzettingen tenslotte en uiteindelijk om twee kanten gaat van dezelfde zaak: die van ons natio nale welzijn. Zó stellig is de indruk, dat ik wel eens de stoute gedachte bij mij voelde opkomen hoe het wel zou zijn. wanneer de twee en met hen de door hen vertegenwoordigde be langengroepen het over en weer nu óók eens met zoiets als medezeggenschap zouden proberen. Medezeggenschap aan de top. Bosma als weliswaar niet stemgerechtigde maar toch adviserende „waarnemer" in de vergaderingen van het verbondsbestuur van het NVV en Kloos als dito dito in de hoofdbestuursvergadering van onze centrale werkgeversorganisatie. Een gek idee? Natuurlijk! Maar zelfs gekke ideeën vind ik, zijn soms zo gek nog niet. Napoleon, met zijn departementen, heeft indertijd een soortgelijke aanslag op onze traditionele provincie- indeling gepleegd. Ook daarom werd hij, zeer verdiend, bij Waterloo verslagen! Vooral de Friezen mogen hun provinciale afzonderlijk heid dit laatste restje onafhankelijkheid binnen ons Nederlandse staatsbestel mijns inziens nooit en te nimmer opgeven. Zij zijn, toen zij de tolgrens met Groningen afschaften en niet-Friezen zonder paspoort het Heitelan binnenlieten volgens mij al ver genoeg gegaan! Ik wacht nu maar op een liefst vlammend protest van Vondeling en Ten Cate: dat hun Wiardi Beckmanstich- ting zó zot ontspoorde en zóveel heilige goederen aan tastte, dienen zij niet te nemen! Subsidie? Neen! Friezen, opgepasf! Sommige ideeën echter wjjs ik met uw goedvinden toch maar liever van de hand. Het idee bijvoorbeeld van de Wiardi Beckmanstichting (juist: het wetenschappelijk bureau van de PvdA) om Friesland, Groningen en Drente tot één provincie saam te voegen, die dan vanwege de betere bestuurbaarheid en zo „provincie Noord" zal heten. Men ziet waar het met al die wetenschappelijke partij bureaus naar toe gaat! En dan wil men voor hun bedrij vigheid ook nog staatssubsidie. Broederlijk hebben daarom zowel de socialistische als de katholieke, de liberale en de anti-revolutionaire en christelijk-historische partij gevraagd. Als subsidiëring van hun partijen niet haalbaar is, dan maar het kwalijke om- weggetje van dc wetenschappelijke bureaus. Zal het daar werkelijk van komen? Zo ja, dan acht ik dat een beschamende zaak. De partijen, uit vrijwilligheid ge boren, in vrijwilligheid door de burgers al of niet ver koren, verliezen op hetzelfde ogenblik dat zij zich tot ge subsidieerde staatsinstellingen laten degraderen, hun fei telijke vrijheid. Terwille van een „schotel linzemoes", waarover u reeds in het Oude Testament kunt lezen: zeker iemand verkwanselde toen terwille daarvan zijn eerstgeboor terech t. Werkelijk, wat ik de paarden van circus Boltini bepaald niet misgun een portie haver uit de staatsruif gun ik onze politieke partijen bepaald niet. Zijn zij armlastig? Goed, laat hen dan ofwel ondergaan ofwel ervoor zorgen, dat u en ik staan te dringen om ons voor het betaalde lidmaatschap op te geven! lvl ijn stem gaat straks principieel naar die partij, die alsnog op eigen benen durft te staan en kan staan, door geen staatskruk gesteund. Ik hoop alleen maar, dat ik geen al te beperkte keus zal hebben JOHAN WINKLER. Modern boek van bejaarde dr. De Pater (Van onze correspondent AMSTERDAM „Het schoolverzet tijdens de jaren van de nationaal-socia- listische overheersing heeft niet alleen als manifestatie van geestelijk verzet in zichzelf betekenis gehad, maar het heeft ook weergegeven in berichten in de Illegale pers inspirerend gewerkt op velen in Nederland, die aan andere vor- njën, van: verzet deelnamen". Tot deze conclusie komt dr. J. de Pa ter in zijn boek „Het Schoolverzet 1940 1945", dat hij in opdracht van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie heeft geschreven. Uitg. Martinus Nijhoff. Oorspronkelijk was 20 jaar geleden (Van onze correspondent) HOLTEN „Als u er geen behoefte meer aan hebt, doe het dan voor ons". Dit kreeg de pas ver trokken Canadese ambassadeur Buil te horen van Holtens burgemeester mr. W. H. Enklaar, sinds het midden van. de vorige maand voorzitter van het Nederlands oorlogsgravencomité. „Ik heb het gevoel, dat je de herdenking van de gevallenen moet door zetten. De emotionaliteit is wel weg. Je staat niet meer met de tranen in de ogen bü de graven. Het is toch goed, dat je je van tUd tot tüd herinnert, welke offers er zjjn gebracht om weer in een vrö Neder land te kunnen leven". Weer gaan in vele steden en dorpen Nederlanders op stille tocht langs de graven van de gevallenent Nederlanders, Canadezen, Engelsen, Amerikanen en Fransen. Mr. Enldaar, op basis van zijn burgemeester schap van Holten, de gemeente waar honderden Canadese militairen een laatste rustplaats vonden, sinds 1946 lid van het Nederlands Oorlogsgraven comité, beschouwt zijn functie als een zeer zinvolle. „Het is voor onszelf zo goed, dat we eens per jaar stil staan bij de offers. Er is een opdracht achter gelaten. De geallieerde militairen, die oceanen over staken om ons de vrijheid te hergeven, waren ook liever blijven leven. Deze en de volgende generaties moeten ervoor -zorgen, dat het niet weer voorkomt. Er wordt veel over vrijheid gepraat. Ik heb echter vaak de indruk, dat we met die vrijheid te roekeloos omspringen. We moeten, dacht ik, bedenken, dat we met de vrijheid in gebondenheid dienen te leven. Anarchie ligt heel dicht bij vrijheid. De les van Duitsland heeft ons dat wel geleerd". PDen belangrijk aspect van het werk van het Oorlogsgravencomité is de organisatie van hel bezoek van familieleden aan de graven van de gesneuvelden op Nederlandse bodem. „Iedere keer wanneer Engelse, Canadese. Amerikaanse en andere geallieerde nabestaanden naar Nederland komen, klinkt uit onze gastvrijheid de ondertoon, die besloten ligt in de woorden van Multatuli „treedt bij ons binnen, want wij hebben uw vader gekend". We hebben die gesneuvelden natuurlijk niet persoonlijk gekend, maar wij kenden ze niettemin, omdat zij behoorden tot de volkeren om wier komst wij in de oorlogsjaren hebben gebeden. Ze waren ons ver trouwd en wij hadden al die jonge kerels, die zich voor onze bevrijding inzetten in ons hart besloten. Daarom kennen wij hen, die vaders, zonen en mannen, die in onze aarde rusten". De kosten, die aan deze pelgrimages verbonden zijn, betaalt het oorlogsgravencomité uit de opbrengst van de jaarlijkse klaprooscollecte. Het Nederlandse volk is graag bereid om jaarlijks een bedragje voor dit werk te offeren. Probleem voor'het oorlogsgraven comité is echter om steeds weer mannen en vrouwen bereid te vinden met dc collectebus langs de huizen te gaan. Mr. Enklaar hoopt vurig, dat de plaatselijke comitc's er in slagen dit collecteprobleem tol een oplossing te brengen. Het oorlogsgravenoomité heeft het geld namelijk dringend nodig om de nog steeds grote belangstelling onder de familieledeu voor graf- bezoek te kunnen beantwoorden. Ben belangrijk aspect van de pelgrimages vindt mr. Enklaar ook, dat het een demonstratie is van het feit, dat we als landen van de westelijke wereld bij elkaar horen. „In tijd van vrede hebben we elkaar even hard nodig als in tijd van oorlog". Canada waardeert de Nederlandse zorg voor de oorlogsgraven in hoge male. Het bleek mr. Enklaar toen hij in september 1967 in Canada was om daar de aan het gehele. Nederlandse volk toegekende onderscheiding „International Award of Merit" in ontvangst te nemen. „Ons werk heeft een taal ge sproken, die het Canadese hart diep heeft ontroerd en getroffen. Niets is meer over de in het begin wel eens gekoesterde vrees, dat wij de zorg voor de Canadese graven op ons namen met een zakelijk motief. De secretaris-generaal van de Royal Canadian Legion heeft die vrees wel eens aan me overgebracht. Die vrees isgqlukkig al lang weg. Ze zien, dat de Nederlandse zorg voor de geallieerde graven recht streeks uit het hart komt". dr. A. M. Tonger uitgenodigd oip de ge schiedschrijving van het schoolverzet te verzorgen, maar die kreeg het te druk en moest wegens overplaatsing de op dracht terug geven. Het Rijksinstituut zocht toen dr. De Pater aan. Hij was 72 jaar oud, toen hij helemaal opnieuw begon. Thans is hij 81. Dr. De Pater promoveerde 52 jaar geleden, was lan ge tijd leraar aan het Haagse Christe lijk Gymnasium en gold reeds voor de oorlog als een historicus van faam. Hij schreef zijn 500 pagina's tellende standaardwerk op zijn Haagse bejaar denflat. „Het is een unicum", aldus prof. L. de Jong, directeur van het Rijksin stituut, „dat een zo hoog bejaard man, een zo modern, fris en kritisch historisch boek kon schrijven". Een pikante bijzon derheid is, dat dr. De Pater zelf niet aan het schoolverzet heeft deelgenomen en zoals hij toegeeft klakkeloos die ariërverklaring heeft ondertekend. Verdwijnen In zijn boek behandelt dr. De Pater het principiële verzet tegen elke vorm van nazificatie van het onderwijs, zoals die in het bijzonder bij het protestants confessioneel onderwijs tot uiting is ge komen. Reeds in november 1940 gaf rijkscommissaris Seyss-Inquart de lei ding van een nieuw gevormd departe ment van onderwijs in handen van de Amsterdamse hoogleraar in het Duits, dr. J. van Dam, die weliswaar geen NSB-er was, maar wel grote sympathie had voor het Derde Rijk. Van Dam wil de dan ook precies als Seyss-Inquart, dat op den duur het bijzonder onderwijs in Nederland zou verdwijnen en dat alle bijzondere scholen van staatswege zou den worden geannexeerd. Een eerste stap tn die richting was de verordening, die de staat invloed gaf op de benoeming van leerkrachten bij het confessionele onderwijs. Dat het, toen deze eerste benoemings verordeningen afkwamen, niet tot een gesloten verzet kwam van rooms-ka- tholieken en prtestanten, heeft volgens dr. De Pater de volgende oorzaak. In januari 1941 hadden de rooms-ka- tholieke bisschoppen een heimelijk j schrijven doen uitgaan, waarin zij scherp stelling namen tegen de NSB. Seyss-Inquart besloot daarom bij wijze van straf de salarissen van de klooster- I lingen, die als leerkracht optraden, met 4U procent te verlagen en geestelijken le verbieden, als schoolhoofd op te tre- den. Deze strafmaatregel veroorzaakte j in katholieke kringen hevige verontwaar- cliging. Bij de protestanten was de ver- ontwaardiging veel geringer, hetgeen hun I door de katholieken zeer kwalijk geno- I men werd. Geluk Zo kwam het, dat de Vereniging voor j Christelijke Onderwijzers in verzet ging j toen bleek, dat de staat zich actief ging bemoeien met de benoemingen op bij- I /.ondere scholen, terwijl het episcopaat met verzet wilde wachten totdat de staat er metterdaad een ongewenste benoe- noeming door zou hebben gedrukt. De protestantse leerkrachten hebben bij hun principieel verzet tegen de be noemingsverordening het geluk ge had dat Hitiers algemene beleid er op gericht was de Christelijke Kerken in West-Europa niet al te zeer tegen zich in te nemen. In wezen kon elke vorm van niet-naleving van een verordening door de Duitsers als sabotage bestem peld worden en dus met concentratie kamp of zelfs de dood worden bestraft. Maar zo ver gingen zij, en zo ver ging ook Seyss-Inquart in zijn strijd tegen het schoolverzet niet. Werden da benoemingsverordeningen Franz von Papen (89), eens vicc- kanselicr onder Hitler is gisteren over leden. Von Papen volgde aanvankelijk een militaire carrière, maar ging later in de politiek. Met behulp van Hitler hoop te hü een rcchts-conservatief bewind te vestigen, doch de geslepen „Fiihrcr" overtroefde hem en Von Papen werd tenslotte „weggepromoveerd" in dc diplomatie. Hü was onder anderen Duits ambasadeur in Turküe tüdens de oorlog. Hü werd als oorlogsmisdadiger in Neu renberg berecht, maar het internationale tribunaal sprak hem vrij. genegeerd, dan liet de overheid door de inspecteurs van het onderwijs proces verbaal opmaken tegen de voorzitter van het betrokken schoolbestuur en te gen de betrokken onderwijzer. Wat de voorzitters van de schoolbesturen be trof, bleef het daar meestal bij, de on derwijzers evenwel konden hun betrek king niet meer uitoefenen en moesten, wilden zij niet als vrij geworden ar beidskrachten naar Duitsland gezonden worden, onderduiken. „Men kan uit dit alles de conclusie trekken", aldus dr. De Pater, „dat de toespitsing van de schoolstrijd ook door •de Duitse bezetter is vermeden, zulks om redenen van algemene politiek. Die genen in het protestantse kamp, die aan het schoolverzet deelnamen, waren er echter allerminst zeker van, dat de Duit sers terughoudendheid zouden blijven betrachten". Overziet men de sector van het pro testants onderwijs als geheel, dan mag geconstateerd worden, dat dc meeste besturen de verordeningsbenocmingen niet nalevend, trouw gebleven zijn aan hun beginselen en dat ook tal van leer krachten zich grote opo'ffcringen ge troost hebben. Daarbij moet nog be dacht worden, dat die besturen, noch die leerkrachten op het moment, dat zij verzet pleegden, weten konden tot welke strafmaatregelen dc Duitsers zou den overgaan. Bestuur zowel als leer krachten rekenden er op, dat hun na dc bevrijding in alle opzichten recht zou worden gedaan. In het laatste hoofdstuk van zijn boek beschrijft dr. De Pater, hoe en waarom dit op een teleurstelling uitgelopen is. Diegenen in het protestantse kamp, die aan het verzet deelgenomen hadden, hadden tijdens de bezetting de hoop ge koesterd, dat er na de bevrijding orga nisatorische eenheid zou komen in hun sector. Die hoop is niet in vervulling ge- Geen revaluatie van Mark BONN (Reuter). De Westduitse regering heeft voor de tweede maal deze week laten weten dat zij niet aan reva lueren denkt. Regeringswoordvoerder Conrad Ahlers zei dit op een persconfe rentie.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 7