9e£eid4c(5öllrta/nt Radio en televisie in kader dodenherdenking Geen NTS-sport Veertig jaar in dienst van VARA-omroep De Raiffeisenbank is goed voor uw geld ook voor uw reisdeviezen F9 RAIFFEISENBANK PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT ZATERDAG 3 MEI 1969 Een vleugje Benelux- perspectief TWEE weken geleden heeft mr. V. Marijnen, als voorzitter van het co mité van Belgisch-Nederlands-Luxem burgse samenwerking een dringend be roep gedaan voor een versnelde Bene- luxontwikkeling. Hij voegde aan die op roep de concrete suggestie toe om een vaste club van gezaghebbende politici te vormen, die doorlopend suggesties zou den moeten doen om de verwezenlijking van de Economische Unie op tempo te brengen Een soort van pressuregroep dus, net zo als op Europees gebied met het comité-Monnet bedoeld was. En het lijkt erop, alsof de Haagse burgemees ter voor een deel op zijn wenken be diend is; na een wat somber begin heeft de Beneluxconferentie eind vorige week immers kans gezier om met de verdere afbraak van grens-'en tolbarrières vor deringen te maken. Niet zulke grote vorderingen als de Nederlandse regering had gehoopt, maar wel meer dan ze waarschijnlijk heeft gevreesd. Op die manier mogen we spreken van oen vleugje perspectief met betrekking tot de verdere toekomst van de Bene lux. een instituut waarover zijn voor standers zich de laatste jaren niet zon der goede redenen zorgen hebben ge maakt. Immers, het leek erop, dat de samenwerkingsvormen der drie kleine landen in plaats van stimulerend te wer ken op de Europese politiek veeleer be gonnen weg te kwijnen in de elkaar in snel tempo opvolgende Europese crisis. Bovendien is er tot nog toe veel te wei nig terecht gekomen van een echte po litieke samenwerking tussen Nederland en België, de twee voornaamste pijlers van deze Benelux IN dit opzicht hebben Brussel en Den Haag elkaar alles of niets te verwij ten. Want om de beurt hebben de rege ringen van beide landen maatregelen getroffen zonder een reële poging om tot de dringend gewenste coördinatie te ko men. De ene keer handelde Den Haag of Brussel eenzijdig op het zuiver poli tieke vlak; een ander maal vergat men per ongeluk of met voorbedachte ra de om op het terrein van de econo mische politiek de zaken eerst met el kaar uit te praten vóór men nationaal tot beslissingen kwam. We hebben de indruk, dat een der laatste Nederlandse bijdragen aan deze kortsluiting de onvol doende coördinatie bij het invoeren van de B.T.W. geweest is. Wanneer we het succes van de jong ste Beneluxconferentie in Den Haag dan wel een beetje opgelucht, maar bepaald nog niet helemaal gerustgesteld begroe ten, komt dat omdat er geen enkele garantie is, dat het in de nabije toe komst veel beter zal gaan met de coör dinatie van het regeringsbeleid in de Be- neluxlanden. Wij betwijfelen of' men, o* hier tot- een bevredigende oplossing te geraken, er wel komen zal met eeiLClub \üui voor aanstaande politici zoals mr. Marijnen heeft aanbevolen. Wie kritisch is, zal 1 ten erkennen dat het succes van het co mité-Monnet in feite ook maar „een papieren tijger" geworden is. Waar men de oplossing veeleer moet ten zoeken, dat zijn de nationale par lementen, die op kritieke momenten be reid zijn Beneluxconsequenties te verge ten als die niet in hun op nationale po litiek gerichte kraam van pas komen. Het is de bekende kwaal van het bestaan bovennationale of internationale parlementaire organen die in feite niets te betekenen hebben; organen waarvan de bijeenkomsten wel altijd in het teken staan van roerende verklaringen, soms >k van bittere protesten, maar nooit in echte politieke beslissingen. Natuurlijk is de wettelijke macht van het Beneluxparlement bijzonder gering, die macht toch van be tekenis kunnen maken wanneer de da- heren parlementariërs maar be reid waren in „eigen huis" de conse quenties te trekken die nodig zijn. Maar het lijkt wel de bekende geschiedenis de verwisselbare petten: een Ne derlandse of Belgische parlemen heeft het Beneluxparlement een andere pet op dan in Den Haag of Brussel en in het eigen parlement worden de nationaal- politieke vraagstukken zo zwaar gewo gen, dat men er de Beneluxvraagstuk- tijdelijk voor naar het achterplan schuift. ZOLANG er bij het ontbreken van wer kelijke druk uit de parlementen geen wezenlijk gecoördineerde regeringspoli- de Benelux tot stand komt, zal het de Echternacher-springproces- sie blijven: wel vooruitgaan, maar zeer langzaam, omdat na elke drie stappen vooruit er weer twee terug gezet wor- Helaas geloven we niet, dat op dit punt en wat de toekomst betreft erg opti mistisch mag zijn. Een binnenlands-po litieke ontwikkeling als thans in België plaats vindt, gaat een heel andere kant uit als de politieke ontwikkeling in Ne derland. Hier probeert men te komen oudiging van het natio nale politieke beeld; het streven naar federatieve partijen in België daaren tegen maakt voor de Benelux het politiek beeld alleen maar meer ingewikkeld. We hebben een beetje de vrees, dat het opsplitsen van België twee grote par tijen de C.V.P. en de socialistische S P. in autonome formaties voor Vlaanderen en Wallonië, allerminst ga randeert dat deze formaties inzake na tionale vraagstukken echt zullen bevor- déren dat er spijkers met koppen gesla gen gaan worden. De kans is immers levensgroot, dat met name de Waalse formaties vooral op het gebied van politieke integratie graag „op de plaats rust" zullen blijven houden, zolang dit voor hun Waalse autonome gevoelens voordelig lijkt. TOCH zullen de drie regeringen van de Benelux en dan met name vooral Brus sel en Den Haag, meer moeten gaan doen dan afwachten of het klimaat be ter wordt en of fmen misschien door een pragmatische politiek erin slagen zal, waar te maken wat 25 jaar geleden in Londen door drie regeringen-in-balling- schap beloofd werd. Pajlera^ntaire druk, maar dan gecoör- Het AVRO-team dat in Praag een paar uur heeft vastgezeten was gis teren in Televizier. Wat zü over het incident te vertelen hadden was niet zo belangrijk. Van belang was wél wat zü aan filmmateriaal uit het onvrye land hadden weten te krügen: beelden van 1 mei in Praag. Die beelden gaven de indruk dat er momenteel geen land ter wereld is waar men zó de pest aan de Russen heeft als Tsjecho-Slowakye. Het belang van een dergelijke repor tage schuilt in het feit dat hier een machteloze woede werd gefilmd die eigenlijk helemaal niet zo machteloos is. Zo lang het immers mogelijk is dat dergelijke beelden vertoond kunnen worden blijven de Sovjets verzekerd van een slechte publicteit, hetgeen hen uiterst onaangenaam «moet zijn. Na hun vrijlating maakte de AVRO- ploeg nog een interview met een stu dentenleider wiens mening er bepaald niet om loog. We vragen ons af of het wel oportuun is om in zo'n geval de man. breeduit en met name genoemd, op het scherm te brengen. Nieuws is nieuws. Maar het is bepaald een on- prctige gedachte dal deze jongeman om dit interview in de hemel wete welke nesten raakt! De AVRO startte een programma Va- kantietips. Naar onze smaak te lang en teveel volgepakt met gegevens die zelfs de hevig geïnteresseerde kijker voor driekwart vergeten moet zijn voor de aftiteling begon. Dergelijke tips lenen zich beter voor een handig fol dertje dat men rustig kan lezen en herlezen. Duys maakte een Vuist. Hü presen teerde medewerkers aan het a.s. song festival in Scheveningen en verder was het een melige Vuist. Zonder aktuali- teiten. met nagenoeg louter huis, tuin en keukenonderwerpen die niet wer den verteerd maar herkauwd. Duys bepaalde niet zelf het tempo, liet dit zün gasten doen en dat is tvrüwel fa- aal als die gasten nauwelüks iets t vertellen hebben dat interessant is voor een miljoenenpubliek. Tusendoor hebben we even op „II" geneusd bij NCRV's Farce Majeure. We hoorden er o.m. het beste commen taar op de Amsterdamse Koninginne dag. Beter dan we in welke geschreven of gesproken uitspraak ook vernamen De somberlingen die meenden dat t.v.- satire na „Zo is het" dood is kregen weer eens ongelijk. De NTS zendt morgenmiddag na een aantal gebruikelijke zondagmiddagpro gramma's zoals het weekjournaal. de wegeninformatie en de jeugdserie Huck Finn vanaf ongeveer 15.50 tot 16.30 uur op Nederland 1 een rechtstreekse repor tage in kleur uit van de herdenkings plechtigheid bij het Nationale Monu ment op de Dam te Amsterdam, waar- bü koningin Juliana en prins Bernhard aanwezig zullen zijn. De klas Van 19.05 tot 20.15 uur wordt via bei de zenders een Nationaal Programma uitgezonden. Begonnen wordt met de film „De Klas" van de cineast Jan Wiegel. Een oude schoolfoto was de ba sis voor het idee, deze film te maken. Het is niet een herdenkingsfilm in die zin dat hij gaat over „helden die niet tevergeefs zijn gevallen". Want het gaat over joden, en vooral over joodse kinderen, wier dood meer „vergeefs" is geweest dan wat ook. Wiegel heeft dit gegeven niet verder uit willen werken, niet verder uit kunnen werken, want het lot van de joodse kinderen is heel kort samen te vatten. Om professor Pressers woorden te gebruiken: „Zij droegen een ster en gingen de gaska mer in". Daar valt niets aan toe te voegen. Het enige dat de cineast dan ook heeft gedaan is, met de oude schoolfoto in de hand het kleuterschool tje in Amsterdam-Zuid en de omgeving ervan opzoeken, het schooltje waar hij was toevertrouwd aan de hoede van juf frouw Baldal, samen met nog vele dere, vaak joodse kinderen onder t Anne Frank. Al die kinderen staan de foto. De meesten onder hen die t Joodse afkomst waren leven niet mt Zij zijn omgekomen in de Duitste c< centratiekampen. De niet-joodse zijn nu getrouwd, ze hebben kinde ren. Jan Wiegel heeft sommigen var hen opgezocht, hun de foto voorgelegd en hun naar hun herinneringen vraagd. Ook juffrouw Baldal, die nog steeds kleuteronderwijzeres is, komt „Ik wist van de meeste kinderen niet eens of ze joods waren of niet", zegt hij. „Daar lette ik niet op. Alle kinderen zijn toch gelijk". De film laat ziei dat helaas niet zo was. (Nederland I/II - 19.05 uur zondag) Bericht aan de levenden Van 19.30 tot 19.58 uur wordt het her denkingsconcert „Bericht aan de Le venden" uitgevoerd. De voormalige ille gale bladen Het Parool, Trouw en Vrij Nederland hebben er een traditie gemaakt om jaarlijks bij de dodenher denking in het Concertgebouw „Bericht aan de Levenden" te laten uitvoeren. De NTS wil deze traditie overnemen door de twee jaar geleden gemaakte opname van het concert te herhalen. Hans Henkemans schreef het 25 n ten durende stuk in opdracht va Stichting Kunstenaars-Verzet en ging daarbij uit van de tekst van H. M. Randwijk, zoals die staat gebeiteld in de muren van de erebegraafplaats te O verveen. Medewerkenden zijn het Kunstmaand- orkest, het Nederlands Philharmonisch Koor. het NCRV-Vocaal Ensemble Han Bentz van den Berg, die de tekst declameren. Het geheel staat onder leiding van ton Kersjes. (Nederland I - 19.30 uur. zondag) Dodenherdenking Het nationale programma via de tele- ADVERTENTIE) visie wordt besloten met een reportage van de dodenherdenking op de Waals- dorpervlakte. die duurt van 19.58 tot 20.15 uur. Radi oprogram m a's Het Nationaal Programma via de radio begint om 15.00 uur via Hilversum II met de uitzending van de herdenkings dienst in de oude Lutherse kerk in Am sterdam. Rond 16.00 uur volgt een ver slag van de herdenkingsplechtigheid bij het nationale monument. Het pro gramma woi-dt om 19.30 uur voortgezet via Hilvex-sum I met een concert door het Omroeporkest o.l.v. Leo Driehuys (Musique pour l'esprit en deuil van Ru- dolf Escher). Van 19.5219.57 uur houdt de heer Jan Kassies een toespraak. Daarna volgt een rechtstreekse verbin ding met de Dam in Amsterdam waar de herdenking wordt gehouden en de twee minuten stilte, gevolgd door het Wilhelmus. Van 20.0420.30 uur concerteert het Omroeporkest o.l.v. Henk Spruit; uit gevoerd wordt het Concerto per due orchestre d'archi van Lex van Delden. (Hilversum II - 15.00 uur, zondag) Eucharistieviering De KRO/RKK-radio zendt morgenoch tend een eucharistieviering uit met Nederlandse gezangen vanuit de kerk van de H. Antonius Abt te Schevenin gen. Onder leiding van de componist zingen koor en gemeenschap de gezan gen voor de paastijd, die Han van Koert ruim twee jaar geleden componeerde in opdracht van de Gregoriusvereni- ging. De gezangen bij de opening, tussen de lezing, bij de offerande en na de uit reiking van de communie werden geschreven voor vierstemmig koor, ge meenschap en orgel; in de openings zang komt bovendien een cantor voor. Bij de opdracht werd bepaald dat in de koorgedeelten wat hogere eisen aan de zangers konden worden gesteld. De teksten zijn van de hand van zuster Martha O S.A. Het te zingen ordina- rium is de Paulusmis. eveneens van Han van Koert. (Hilversum I - 10.00 uur) Geen NTS-sport In verband met de dodenherdenking komt het tv-programma van NTS- sport te vervallen, 's Middags zal in het NRU-sportprogramma „Langs de lijn" aandacht worden besteed aan: de bekerwedstrijd VitessePSV en de amateurwedstrijden Veerse Boys. Roer mondSportclub Irene en Alcides Sportclub Assen. Voorts de honkbal wedstrijd Sparta—ABC in Rotterdam, de hockeywedstrijd LarenHattem en de paardekoereen Mereveld in Gronin gen. Tenslotte is er nog een overzicht van het tafel tennistoernooi in Roelof- arendsveen (Zilveren Anjertoernooi). (Hilversum I - 14.30 uur) \oorzitter Broeksz NEDERLAND I STER (Reclameuitzendingen c 18.56, 19.03, 19.56 20.16 uur) NTS •18.50 uur: De fabeltjeskrant 19.00 uur: Nieuws in het kort KRO •19.07 uur: De Sovjets, documentaire 19.32 uur: Mijn broer en ik, t.v.-serie NTS 20.00 uur: Journaal •20.20 uur: Zaterdagavond akkoorden, show- programma 21.15 uur: Brandpunt, NEDERLAND I NTS 15.00 uur: Nieuws in het kort 15.02 uur: Weekjournaal voor gehoorgestoorden 15.25 uur: Wegeninformatie •15.28 uur: Huck Finn, t.v.-serie •15.50 uur: Herdenking op de Dam, reportage •18.55 uur: De fabeltjeskrant „We moeten iedere cent verantwoorden' (Van o e omroepcorrespondent) ANTENNE Nieuwe beeldbuis voor kleuren-t.v. EINDHOVEN (ANP) Philips is er thans als eerste ter wereld in geslaagd voor kleurentelevisie een 65 centimeter beeldbuis met 110 graden afbuighoek te ontwikkelen, tezamen met een vol ledig hierop afgestemd pakket onder delen en schakelingen. Als grote nieuwigheid heeft ir. F. J. Philips dit gistermiddag meegedeeld in de aan deelhoudersvergadering. Binnenkort zal Philips met de vinding op de markt komen. Het wordt een buis van dezelfde afmeting als van de zwartwitbuis. Op 5 mei zullen hierover bijzonderheden in de vakbladen be kend worden gemaakt. Met behulp van deze nieuwe beeldbuis zou men 'n minder diep kleurentelevisieapparaat dus e enkorter platter apparaat kunnen fabriceren. Begin uw buitenlandse reis bij de Raiffeisenbank. Wij weten alles over de vreemde valuta die u nodig heeft. Natuurlijk kunt u bij ons ook terecht voor die veilige reischeques. Voor alle financiële zaken overigens, die met uw buitenlandse reis te maken hebben. Wij zijn u graag van dienstl SPAARBANK EN ALLE BANKZAKEN HILVERSUM Niet alleen de pro minenten uit „Hilversum", maar ook talloze andere vrienden en relaties uit geheel Nederland en ver daarbuiten hebben zich vanmiddag naar de VARA- studio begeven, om de voorzitter, de heer J. B. Broeksz tijdens een feeste lijke receptie geluk te wensen met zijn veertigjarig omroepjubileum. Eigenlijk had dit jubileum reeds op 1 januari jl. moeten worden gevierd, maar het feest is uitgesteld tot zaterdag 3 mei, omdat op deze dag de VARA haar nieuwe grote concertstudio officieel in gebruik zal nemen. De heer J. B. Broeksz werd 12 februari 1906 in Amsterdam geboren als zoon van een diamantslij per. Hij kwam op 22-jarige leeftijd als chef-de-bureau in dienst op de afdeling boekhouding van de VARA. Sinds dien heeft hij de stormachtige ontwik- keling van de radio en televisie groten- deels op bestuurlijk niveau meege- Hoewel men van deze vriendelijke en bescheiden man niet direct zou ver wachten dat hij op de voorgrond treedt, heeft hij in de loop der jaren een ongelooflijk groot aantal vooraan staande functies bekleed. De VARA- i I voorzitter is of was lid van de Ge- I meenteraad van Hilversum, voorzitter van de Federatie van Omroepvereni gingen. omroepsecretaris van de VARA. mede-oprichter en eerste program macommissaris van de NRU, lid van de staatscommissie ter voorbereiding van de tv in Nederland, lid van hel NTS-bestuur, Nederlands vertegen woordiger bij de UNO-conferèntie over de vrijheid van meningsuiting, bestuurs lid van het Holland Festival, bestuurs lid van het Concertgebouworkest, lid van de Raad voor de Kunst. lid van de Raad van Beheer van het ANP, vice-voorzitter van de NRU en sinds twee jaren voorzitter van de VARA. Ook in het buitenland staan de kwa liteiten van de beste omroepdiplomaat van „Hilversum" hoog aangeschreven en sinds enige jaren is de heer Broeksz president van de Europese Radio Unie. ledereen in de omroepwereld kan ver tellen hoe de heer Broeksz al die func ties met de grootste nauwgezetheid en plichtsbetrachting heeft vervuld. De laatste tijd heeft deze vitale 63-jarige omroepman in hart en nieren verschei dene taken moeten neerleggen, vooral op medisch advies. Felle aanval Wie de heer Broeksz twee weken ge leden tijdens de hearing over de roepwetgeving voor de vaste com sie van de Tweede Kamer heeft kun nen beluisteren, zal geïmponeerd ge worden zijn door de goede argumenten die hij wist aan te voeren en door zijn enorme kennis van de omroepproble matiek. De vertegenwoordigers va geïllustreerde pers deden toen felle aanval op het karakter en monopolie der omroepbladen. Door de groei van de omroepgidsen zouden de familiebladen ernstig worden bedreigd. Men drong zelfs aan op aanschaffing van het monopolie dei programma gegevens. De heer Broeksz weerlegde kalm het beeld dat de tijdschriftenuit- vere van de huidige situatie gaven. „In de gehele wereld verdwijnen vrije tijd schriften, maar dat is het gevolg van de opkomst der televisie". actualiteitenrubriek •21.40 uur: 22.05 uur: Cabaretaria. kleinkunstkalender 22.50 uur: Evangelie NTS 22.55 uur: Tweede journaal NEDERLAND II STER (Reclameuitzendingen om 18.56, 19.56 en 20.16 uur) NTS •18.50 uur: De fabeltjeskrant 19.00 uur: Nieuws in het kort 19.03 uur: Scala, magazine VARA 19.30 uur: Sporttribune NATIONAAL PROGRAMMA via NEDERLAND I en II 19.05 uur: De klas, film 19.30 uur: Bericht aan de levenden 19.58 uur: Dodenherdenking 20.15 uur: Journaal NCRV 20.20 uur: Kaddisj voor een overlevende, t.v.-spel 21.50 uur: De vijfde symfonie door Radio Philhar monisch Orkest NTS 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Sporttribune, vervolg •20.40 uur: Snarenspul, cabaret 21.15 uur: Muziek om naar te kijken door het Metropole-Orkest 21.40 uur: Achter het nieuws, actualiteitenrubriek •22.05 uur: Hawaii-vijf-O, t.v.-serie 22.55 uur: De VARA viert feest, concert NTS 23.10 uur: Tweede journaal 22.25 uur: Ds. J. Overduin NTS 22.30 uur: Tweede journaal NEDERLAND II NTS •18.55 uur: De fabeltjeskrant 19.00 uur: Nieuws in het kort AVRO 20.20 uur: Het achterhuis, film NTS 23.00 uur: Tweede journaal I aangegeven programma's zijn kleurentelevisieprogramma's. RADIO PROGRAMMA Nieuws. 18.16 Commentaar op het nieuws. 8.22 Van Armoe Rammels Alles, document- e. 19.00 Reportage opening nieuwe studio. Lichte grammofoonmuzlek. 19.36 Artistieke Staalkaart, mus kwarter: klassiek strijk- hoogtepunten uit c BRUSSEL NED (234m) 18.00 Nieuws. 18.03 gevarieerd programma. 18.30 Franse les. 18.32 Lichte muziek. 18.45 Sportkroniek. 18.52 Taalwenken. 18.55 Grammofoonmuzlek. 19.00 Nieuws, weerbericht en actualiteiten. 19.40 Gevarieerd programma. 20.00 Lichte muziek. 22.00 Nieuws, berichten en De Zeven Kunsten. 22.15 Gevarieerde muziek. 23.00 Nieuws. 23.10 Gevarieerde muziek. 23.40— c en koorzang: derne werken. 14.10 Blnnert Philip en Sjoerd. literair, documentair programma. NRU14.30 Langs de lijn: sport reportages en -uitslagen en lichte grammofoonmuzlek. CVK: 17.00 Vrij-evangellsche kerkdienst. 18.00 Convent: wekelijks programma over en uit de kerk. IKOR: 18.30 Mensen: gesprek. 18.45 Kerk veraf en dichtbij. NCRV: 19.00 Nieuws. 19.07 Stereo: Musica Sacra: klassieke gewijde mu ziek (gr.). Nationaal Programma: 19.30 Ste reo: Het Omroeporkest: moderne muziek. 19.52 Toespraak: de toekomst van het verle den. 19.57 inleiding herdenking op de Dam. 20.00 Stilte op de Dam. 20.02 Wilhelmus. 20.04 Stereo: omroeporkest: moderne muziek. KRO: 20.30 Stereo: stereoclub: muzikale en technische tips voor stereofans. 22.00 Kruis punt: kerkelijk magazine. 22.30 Nieuws. 22.40 Mededelingen. 22.42 Overweging. 22.47 Audio: muzikale informatie voor kenners en liefheb bers. 23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM n (298 m) VARA: 8.00 Nieuws en socialistisch strijdlied. 8.18 Voor het platteland. 8.30 Weer of geen weer: geva- Jia. (9.00 Sportmededelingen). J. J. Lips. IKOR: AVRO: 12.00 Muzikaal prdgramma. 13.00 Nieuws. 13.07 De toestand in de wereld, lezing. 13.16 Radiojournaal. 13.30 Buitenbeeld, een progr: Johan Wilier NRU: 14.30 Moderr in de Oude Lutherse Kerk 15.30 Stereo: klassieke gra 16.00 Herdenkingsplechtigheid bij het Natio nale Monument. VARA: 16.30 Stereo: strijk orkest. 17.00 Stereo: licht instrumentaal trio (opn.). 17.30 Voor de Jeugd. NRU: 17.50 Nieuws. 18.05 Klassieke gewijde muziek. 18.50 journalistenfoi verschillende HILVERSUM Tegenover ons verklaarde hij dat de 1 uitgevers bij de hearing het voorstel- i den alsof de omroepen geen historische J zaïek. VARA: rechten hadden. Sinds 1923 bestaat er i een binding tussen de leden-luisteraars j van een omroep en het programmablad. Men was van uitgeverszijde van mening alsof men dit alles met een pennestreek ongedaan kan maken. 12.02 Met vrien- ,.Ze doen alsof ze recht hebben op die programmagegevens. Wij mogen toch ook niet hun tijdschriftartikelen zonder meer overnemen? Kijk eens naar Amerika met zijn commerciële stations. Als daar bepaalde culturele groepen of de vakbeweging over een eigen zender wil beschikken, dan moe ten ze ook beginnen met een vereni ging van medestanders op te richten. En terwille van het contact met hun gelijkgestemde leden, die tegenstanders zijn van commerciële exploitatie van radio en t.v. geven ze dan een blad met o.a. programmagegevens uit. Maar ze moeten van onder af aan beginnen, net als wij in de twintiger jaren. De Nederlandse auteurswet beschermt te recht onze programmagegevens. Gees telijk werk. dal materiële vorm heeft gekregen, mag je niet klakkeloos over- Overheidsin vloed Sterk keerde de jubilerende VARA- voorzitter zich tegen de zijns inziens veel te grote invloed van de overheid in omroepzaken. De wijze van financie ring van de omroepen, die door Den Haag tot in de kleinste details worden voorgeschreven, ging hem veel te ver. ..Men spreekt wel over autonome om roepen. maar in feite moeten we tegen over de regeringscommissaris elke cent verantwoorden. Er blijft zo weinig van die zelfstandigheid over bij die mini- tieuze beoordeling". Dat de grondwet in artikel 7 helemaal niet rept over de vrijheid van meningsuiting voor radio en televisie, is de heer Broeksz hele maal een doorn in het oog. De nieuwe omroepwet vond hij beslist niet ideaal, maar voor zulk een gecompliceerd om roepbestel is volgens hem nimmer een ideale wet te maken. (ADVERTENTIE) Zwartkijkers! Kijkgeld betalen moeten we allemaal. Dat staat in de wet. Wees verstandig en vraag een aangifte formulier aan. Dat doet u zo Schrijf uw naam en adres achter op een lege envelop en stuur die - zonder postzegel - aan Dan kijkt n gerust! «lelijke groeten: verzoekplatenprogramma. 13.00 Nieuws. 13.07 NAR: Nederlandse Artiea- ten Revue. NRU: 14.00 Nieuws. 14.02 Rome - Nieuws. 17.02 Actualiteiten. 17.05—18.00 Pop- BRUSSEL NED. (324 m) 12.00 Licht muziekprogramma. 13.00 Nieuw6. weerbericht, mededelingen, programmaoverzicht, dagklap per en SOS-berichten voor de schippers. 13.20 Open-a-^ en belcantoprogramma. (14.00— zers voor automobilisten. 15.3: Sport8 en muziek. (17.00 en 18.00 Nieuws). 18.30 Katho liek-godsdienstige uitzending. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.30 Gevarieerd muziekpro gramma. 22.00 Nws, berichten en De Zeven .10 Dansmuziek. (23.00 Nieuws/. MAANDAG HILVERSUM I (402m) KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Badinerle: oude, klassieke en moderne grammofoonmuziek (gedeeltelijk stereo). 7.30 Nieuws: 7.32 Ac tualiteiten; 7.50 Overweging: 8.00 Nieuws). I Gym w. (9.01 nei Nederlandse^ 10'°°De komende week lezing^ KRO: 11.00 Nieuws. 11.02 Voor dc zij delingen. NCRV: 12.00 Los-Vast: gevarieerd programma. (12.21 Voor bo er en tuindei 12.2G Mededelingen t.b.v. land- en tuinnbouw 12.30 Nieuws: 12.41 Actualiteiten). 14.05 Ste reo: Lichte orkestmuziek (gr.) 14.30 Stereo: Planorecital: klassieke en semiklassieke muziek. 15.00 Gereformeerde middagdienst. NR": 15.30 Zoeklicht op Nederland: Informa tie over Limburg, afgewisseld met muziek. - -idsvoorlichting: HILVERSUM rulturele patroon. Spre torpagina). VPRO: lezing. 13.00 Nieuws. 13.11 Inforn itwikkelingswerk. 13.20 Pro Memo- dotterne kamermuziek (opn.) 1( trompet cn pia- AVRO: 17.55 Mededelingen. HILVERSUM m (248m en NCRV: 9.00 Nieuws. 9-02 F programma. 10.00 Nieuws. 10 Lynx (of Los'. KRO: 13.1 platen} ster: pop- en countrymuziek. 16.00 Nieuws. 16.03 lORRRrrr. popmagazine. 17.00 Nieuws. 17.02 Actualiteiten. 17.07—18.00 Draaijljofdraaiikverzoekplatenprogramma BRUSSEL NED (324.M( 8 12.00 Nieuws. 12.03 Gevarieerde muziek. (12.08—12.15 Landbouw- kroniek. 12.40—12.48 Weerbericht, medede lingen. programma-overlzicht en SOS-be richten voor de schippers). 12.55 Buitenlands Voor de zieken. 17.00 Nieuws, weerbericht en mededelingen. 17.10 Jazzmuziek. 17.30 Blues.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 2