Het gaat bij de klip om het spel en echt niet om de knikkers SLAAP- AUT0- TREIN Wales houdt drie maanden CR0ES0 bij installatie van prins ZATERDAG 3 MEI 1969 LEKKERKERK Mag hy zich even in alle bescheidenheid voorstellen: Adri Klip uit Lek- kerkerk, scheepsbouwer, reder, fabrieksdirecteur, plaatselijke dienstelyk kunstfluiter op beide handen. Vooralsnog is hij dan ook bereid zich rot te lachen. „Je moet mij niet vragen, wat ik in mijn leven allemaal ge daan heb", zegt hy uiterst op gewekt, „je kunt me beter vragen, wat ik niet gedaan heb. Verrek, dat is waar: reporter ben ik nooit geweest. Stukkies schryven in de krant, dat heb Ik inderdaad nooit gedaan. Maar ik ben wel dansleraar geweest. Quick, quick slow. En kruidenier. En fotograaf. Kom by Klip voor uw bruidsportret. Ik ben ook nog een tyd ker misexploitant geweest. En al lemaal zonder één cent in mjjn zak. Ga me nou niet vertellen, dat het niet kan, want zonder geld sta je juist verrekte sterk: als je niks hebt kun je ook niks verliezen. Ik kom uit een familie met origineel koopmansbloed. Een rijke grootvader, een rijke va der. Die man was in 1930 goed voor een paar ton, maar hij gaf alles weg. Toen hij in 1931 stierf was er geen rooie cent meer in huis. Een geweldige man. Een echte Klip. Het gaat bij ons nooit om de knikkers, „Een boterham met kaas en af en toe een stukje caviaar man, wat wil je dan nog meer"? maar alleen om het spel. Ik heb nou een vloot van vier Rijn schepen, maar zelf woon ik nog steeds in het kleinste huis van Lekkerkerk. Ik heb niet eens een bad. Nou komt er een moment, dat je denkt: Klip, ouwe jon gen, waar leef je voor". Je ligt op een nacht wakker en je laat alles nog eens rustig de revue passeren. Ik verkocht als jongen van acht al pakken zeeppoeder met een zeer royale winst. Dat duidt ergens op. Ik kocht op de markt tweede hands boeken voor een cent en begon een bibliotheek. En in de oorlog liet ik door een bak ker in het dorp koeken ma ken, die met honderden tege lijk wegvlogen. Logisch, ze hadden toen nog honger en al les was op de bon. Wraakgevoel Ik zit op de mts en op een gegeven moment zegt meneer De Jong: „Klip jongen je zult in de scheepsbouw nooit wat bereiken". Ik dacht: „laat hem maar kletsen, hij zal straks nog gek op zijn neus kijken". Sterker nog: ik word als leer ling-tekenaar aangenomen bij de werf Duyvendijk en binnen een paar weken sta ik weer op straat. Dat klopte ook wel, S g&s een onhoudbare zaak. Hoeveel boot kwam niet verder dan een zal ik toen in mijn porte- tientje. Ik heb dan ook altijd feuille hebben gehad? Meer toneelspeler willen worden. dan duizend gulden elk geval niet. Ik koop gammel laskarretje voor gulden, een lasapparaat 200 gulden en ik begin. Op gegeven moment had ik 'n grootste ideaal. Op een die boten was ik het magerste 600 scharminkel, dat op twee be door nen rondliep en als ik er ook een nog een zielig smoeltje bij ven trok, dan bleef ik uitdelen. door, dat ik goed zat, want In die tijd heb ik ook al paar jaar want ik ben nooit geschikt geweest voor werknemer. Ik moest het altijd zo nodig zelf doen. Op het moment, dat ik de zak kreeg, dacht ik: „die werf koop ik nog eens een keer". Dat was geen wraakge voel, weineen, dat was ge woon een spelletje. Rooie streep Die werf bestaat 257 jaar, één van de oudste in het land, maar de laatste tijd zat ie twee ton onder de rooie streep. Op zo'n moment begint het voor mij pas interessant te worden. Iedereen riep, dat ik gek was om in zo'n failliete boedel te stappen, maar voor mij was het een hele normale zakelijke affaire. Een kwes tie van instinct. Ik wist, dat die werf de zaak rond zou maken. Je moet er alleen dat kleine tikkie méér koopman schapvoorhebben. Gewoon lo gisch denken. Tegen jezelf zeg gen: „wat kan ik allemaal met zo'n werfje doen?,,. Voor mij was dat nauwelijks een punt. In de goeie tijd komen de or ders vanzelf en als er een slappe periode komt, dan bouw je op je dooie gemak wat scheepjes voor jezelf. Ik kon die werf dus heel Ipest gebrui ken. Nou denkt mijn oom Joost op een gegeven moment een baggerpomp uit. die nog niet vertoond was. Ik bekijk dat ding en ik heb het allang gezien: dat verkoopt zichzelf, dacht ik. Vraag me nou niet, hoe je dat merkt, want dat derdaad als t wonderde r die pijpen 3 weet ik zelf niet. Je bekijkt zo'n apparaat en dan is het gelijk „ja" of „neen". Bij die pomp van oom Joost was het „ja". We zijn er met een paar broers ingestapt en het ding liep in- :n trein. Het ver- niks, want met s het ook uitste- Ik zat bij een loodgietersbedrijf en daar merkte ik al gauw, dat de boekhouder de zaak bedonder de. Ik vertel het de directeur, ik zeg: „je mag wel eens op die kerel letten, want die gaat er toch mooi met je zuurver diende centen vandoor". Het resultaat: ontslag op staande voet voor Klip. Dat zal in 1947 geweest zyn. Ik had inmiddels al bekeken, hoe je zo'n pijpje buigt en ik huur dus een oude smederij voor zes gulden in de week. Of wacht effe: in het begin heb ik zelfs nog thuis staan buigen, maar dat was dacht: „eens Klip, zul jij zelf zo'n boot hebben en op de Rijn varen". Het heeft achter af wat langer geduurd, dan ik het toch zover. Ie dereen verklaarde me weer voor gek, iedereen zei: „de Rijn zit al stampvol met plezierboten en daar hebben ze echt meneer hüd"ik tadTai'VeVder. Klip niet bij nodig". Ik heb Akkoord, 4 koop ik een hoop grond op het had aangenomen, industrieterrein en daar hebben ,,,oc we toen een loodsje neergezet. Ik geef toe, dat het materiaal daar beter was dan in die ou we smederij. Maar het vertrou- dat zegt genoeg. Misschien had begonnen met drie bo- bereikt, als ik het alle- ten, die Ik op gunstige condi- 'ergenomen. We 5867 mensen mee i dat betekende in een bezettingsgraad procent. Begin mei komt er nou een vierde schip by, het grootste van mijn dat ik me te bare ten "heb vloot. Een pracht boot. Dat verkt, dat ik niks cadeau wordt het vlaggeschip van mijn maal wat geraffineerder had *1£jS had aangepakt, maar wat koop je hebben r daarvoor? Als je in zaken ge- 7®™°®, niepig gaat doen, dan red je J»88 a^ het misschien een hele tijd, maar verliezen doe je toch op den duur. Nou weten de omdat ik gek ben op het ter en er liep met buik en ik verdiende op mijn sloffen 25 gulden. Moet je gaan: op de Lekboten gewerkt. Hoe mischien houd ik het ook wel ik daar nou zo ineens op kom, zo. Ik weet het nog niet. Je raadsel, misschien, zit te denken: „waar leef je en dan kom je toch praat. Ik wel tot hele merkwaardige een bak vol choco- ontdekkingen. \ls je nou je sigaretten voor mijn boterhammetje met kaas hebt en "en toe een stukje kaviaar de verandering, dan heb ober op diezelfde je het toch wel gehad. Je kunt nog wat naar goeie muziek luisteren, een party tje scha ken en een dagje zeilen. Wat moet je daarna in hemels naam nog meer doen? Ik heb geen enkele ambitie om een tweede Verolme te worden. Wat moet je daarna in hemelsnaam nog meer doen? Ik heb geen enkele ambitie om een tweede Verolme te worden, ik vind één al genoeg voor zo'n klein land". Stalen monsterverbond twee erfvijanden BIASCA Tot de grootste toe ristische toppers van de laatste jaren behoort ook de autoslaap- trein, het stalen monsterver bond tussen twee motorische giganten, die elkaar lange tyd naar het leven hebben gestaan. Het was een gevecht op leven en dood, waarin de oude, ver trouwde trein aanvankeiyk als een aangeslagen bokser naar het canvas werd verwezen en op vrywel alle punten leek te ver liezen. De animo voor een spoorreis daalde tijdens de ze gevierende opmars van de auto zienderogen en ondanks rigo- reuze modernisering van het materieel en spectaculaire op voering van de snelheden, kreeg de trein zyn oude populariteit niet terug. In die toestand is echter nu een radicale verandering gekomen onder druk van de steeds groter wordende verkeerscongesties op de wegen in binnen- en buiten land. Kruispunten worden op elk vrij weekend getransfor meerd tot verstopte gootsteen- pijpen, waarin elke hoop op een handvol frisse lucht en een beetje natuurschoon onbarm hartig gefileerd wordt, vakan ties verdrinken reddeloos in benzinedampen, voordat men de zee gezien en geroken heeft. De radio heeft mensen en zendtijd tekort om alle fuiken te ver melden, waarin het verchroom de welvaartsblik terecht kan komen, complete politiebrigades en snelle stoottroepen van we genwachters rukken telkens uit om kersverse gordiaanse kno pen te ontwarren. De trein heeft van deze situatie dankbaar gebruik gemaakt en de bedreigde auto moederlijk aan haar stalen borst gedrukt. Van een huwelyk kon uiteraard geen sprake zyn daarvan lopen de karakters te ver uit een maar de locomotief was wel bereid om haar erfvyand liefdevol op sleeptouw te ne men. Dat deed ze door middel van de autoslaaptrein, die sinds haar verschyning in 1955 een kapitale spoorwegvondst is ge bleken. Speculerend op de spreekwoordelijke menselijke luiheid en de steeds groter wor dende verkeerschaos kwamen de spoorwegdirecties met het verleidelyke aanbod om auto mobilisten een ferm stuk op weg te helpen in de richting van hun vakantiedroom. Het re sultaat overtrof gelijk alle ver wachtingen: British Rail in Londen, die als eerste de markt voor de autoslaaptrein verken de. begon aarzelend met een dienst van de Engelse hoofd stad naar Schotland en heeft nu een net van autoslaaptrei- nen, dat Good Old England tot in de verste uithoeken bestrijkt. Duitsland en België waren op het vasteland de eersten, die het Britse voorbeeld volgden en op bescheiden schaal speciale sta len slepen voor auto's en hun berijders in de dienstregeling opnamen. Fraaie voltreffer In Nederland waar volgens de hardnekkige overlevering alles vijftig jaar later gebeurt duurde het tot 1960, voordat de eerste autoslaaptrein vanuit Amsterdam naar het Franse Avignon vertrok. Het was gelijk een fraaie voltreffer: de animo overtrof het aantal beschikbare plaatsen, de trein had de ver- madelyde automobiel in zyn weke achillespees getroffen. Ter blyde illustratie: in 1960 werden door de NS 370 auto's met circa 1000 passagiers ver voerd, dat aantal liep in de vol gende jaren in snel tempo op. In 1963 3900 auto's met 10500 reizigers, in 1966 7100 auto's met 2400 passagiers, in 1967 7400 auto's met 21500 passa giers. In 1968 kwam er een kleine terugslag, waarschijn lijk onder invloed van de fraaie zomer van het jaar ervoor, die vele Duitsbewuste vaderlanders deed besluiten het toch nog maar een keer te proberen in dat geinige pensionnetje op de Hoge Veluwe. Maar voor 1969 verwachten de NS-experts al weer een vergroting van het aantal reizigers en auto's met 40 procent. De verbinding Am sterdam AmstelstationDen BoschNarbonne vertoont van alle lijnen nog steeds het groot ste groeicijfer, maar deze stalen uitvalsweg door België en Frankrijk krijgt vanaf 2 juni geduchte concurrentie van een nieuwe autoslaaptrein, die Hoek van Holland als begin en het Zwitserse Biasca als logisch eindpunt heeft. Aanvankelijk was het Italiaanse Domodossola als eindstation gekozen, maar de goedwillende Italiaanse spoorwegbaasjes maakten van de afhandeling ter plaatse een onoverzichtelyk bord spaghetti, waar geen mens meer wys uit kon. Biasca, dat strategisch even meesterlyk is gelegen als Domodossola (net achter de ver vaarlijke bult van de Gothard en met het Zwitsers-Italiaanse merengebied open en stralend bloot voor zich) kan zich daar entegen beroemen om de goed- doorregen degelijkheid, die al eeuwen het gebrek aan humor bij de Zwitsers verdoezelt. Wat mag men nu van de auto slaaptrein verwachten en wat niet? Allereerst mag de tradi tionele service verwachten, die een goed geoliede maatschappij als Wagon Lits moeiteloos uit de bruine mouwen van de ste wards schudt. In de meeste autoslaaptreinen rijdt een wel voorziene restauratierijtuig mee waar de inwendige mens uit bundig aan zyn trekken komt Alleen op het traject Amster dam AmstelMilaan/Genève en Hoek van HollandBiasca wordt men geacht de honger voor elf uur 's avonds afdoende gestild te hebben, dan wordt het luilekkerland afgehaakt en is men aangewezen op de pinda's en zoutjes van de steward. De zelfde man beschikt ook over een aantrekkelyk assortiment van miniatuur-slaapmutsjes, die hy voor civiele prijzen op uw dorstige hoofd zet, Jan Klaasen De bedden vormen ook in de autoslaaptrein 'n teer probleem Verwacht u voor de gepeperde prys. die u voor een rijdende legerstede moet neertellen, een perfecte Hilton-entourage, dan zult u zo goed als zeker teleur gesteld en geradbraakt op het eindpunt arriveren. Dat is ove rigens niet de schuld van de Wagon Lits, want die kunnen het ook niet helpen, dat de meer dan voortreffelijke matrassen over duizenden wissels en door tienduizenden bochten worden geslingerd. Het gevolg is, dat u onder de smetteloze lakens ligt als een Jan Klaasen, die door een drankzuchtige spullebaas tot de meest bizarre spasmodi- sche handelingen geprest wordt. In de oudere rijtuigen is het byvoorbeeld ook met Gods hulp onmogelyk om het hoofd langer HOEK VAN HOLLAND-BIASCA NIEUWE LOOT IN SNEL GROEIEND SERVICENET dan twee seconden stil te hou den; kijkt men tijdens de toevallig naar degene, die ir onclerbed voor anker is gegaan, dan lijkt het, alsof hij, gekweld door een intens leed hartver scheurend schreit. In de nieuwe treinstellen, die voorzien zijn van een perfecte luchtvering is het schokken beduidend minder, maar een roerloze vijver wordt uw bed nooit. Er zijn vele rei zigers, die daar weinig of geen last van hebben en een gewel dige uil knappen, terwijl hun lichaam als een hoestdrank ge schud wordt. Anderen schrik ken bij elk spookstation onmid- dellyk op en maken van de rei: een gestileerde hordeloop, die de prijs nauwelijks rechtvaar digt. Klop op deur Men kan ook gebruik maken van de couchette-service, die beduidend goedkoper is: onge acht de afstand betaalt mer voor een eenvoudig opgemaakt bed in een zespersoons c< partiment 11 gulden, wat vergelijking met de slaaprijtuig- toeslag (147,90 voor een single AmsterdamAvignon, 86.50 op het traject Hoek van Holland Biasca) te geef is. De slaapw: gen heeft echter de verrukke lijke suspecte sfeer, die men oob aantreft in keihard defectieve- films. Elk moment verwacht men een klop op de deur zijn compartement en een dempte stem van één var zalige vrouwen, die de komst van James Bond aankondigen. Ondanks de prysreducties, die met ingang van het zomersei zoen 1969 van kracht zijn ge worden (20 tot 60 procent op de brachtprijs van de auto, afhan kelijk van het aantal m zende personen) blijft de auto slaaptrein een vrij gepeperde grap. Een voorbeeld: gaat met 4 mensen van Hoek Holland naar Biasca, dan krijgt men de volgende rekening de verbaasde neus: retour auto (afhankelijk van de lengte) 164 tot 206 gulden, retour reizigers viermaal 213,10 in de eerste klas, slaapry tuigen toeslag maal 59,70. Zeg nou zelf: wil je nog wel eens voor met je hoofd schudden. Het kasteel Caernarvon was nog in aanbouw, toen koning Edward de Eerste van Engeland daar zyn één-week-oude zoon in de armen ophief en aan de opstandige stamhoofden toonde met de woorden: „Hier is uw eigen prins, geboren op de grond Wales, en hy spreekt geen woord Engels!" Dit was een meesterlyk staaltje van strategie en vanaf die dag in het jaar 1284 is het traditie gebleven dat de oudste zoon van de Britse rein Prins van Wales werd. Op 1 juli zal Prins Charles in die waardigheid geïnstalleerd worden op datzelfde kasteel. CAERNARVON CASTLE Edward de Eerste, bijgenaamd Longshanks ofwel Langbeen, :en van de grootste Plantagenetkoningen, soldaat, verove- versterker van het koninkrijk, ontwerper van wetten en kastelenbouwer. Caernarvon in de noordwesthoek van Wales is een van de meest indrukwekkende en best bewaarde kastelen. Dit ideale voorbeeld van een romantische, middeleeuwse burcht werd destyds niet gebouwd uit schilderachtig oogpunt, maar als zeer modern en militair deskundig bolwerk. Machtige grijs stenen wallen ommuren drie acres grond en veelhoekige donjons en geschutstorens, van waaruit een vernietigend spervuur op aanvallers kon worden afgeschoten. Caernarvon heeft eeuwen van stormachtige geschiedenis ach ter de rug voor de nu zo bekoorlijke vrede en rust er neer daalde. Maar nóg waren er na zevenhonderd jaar herinnerin gen rond aan Edward en zijn vrouw Eleanor, die een heilige ze"er geliefde koningin moet zyn geweest. Zij stond haar n terzijde in oorlog en vrede, trok met hem op kruistocht ir het heilige land en de legende zegt dat zij hem het leven redde door het gif te zuigen uit een wond, hem toegebracht door een giftige pijl. Voor de prinselijke installatie met indrukwekkende plechtig heden, processies en militaire muziek, bieden de enorme ga- binnen de 15 voet dikke muren een schitterend decor. Na diensten en ceremonies in de twee talen Welsh en Engels, zal de koningin Prins Charles driemaal aan het volk van Wales voorstellen: voor „Koningin Eleanors poort", die over het stadsplein uitziet; op de trappen buiten de hoofdpoort; op de laagst gelegen wallen van het kasteel. Hoop op onafhankelijkheid Wie Wales bezoekt, wordt verrast door een warm welkom. Maar laat hy geen Welshman Engelsman noemen of hy loopt kans een stuk hartelijkheid te verspelen. Cymru, zoals het in heems heet, is een land in een land. Het bewaart zijn eigen identiteit en is trots op zijn eeuwenoude Keltische taal en tradities. Dertig procent van de 2% miljoen inwoners spreken het Welsh als eerste taal, ondanks het feit dat een halve eeuw geleden kinderen op school nog gestraft werden als zij Welsh spraken en dat pas verleden jaar officieel werd toegestaan ge meenteraadsvergaderingen in het Welsh te houden, Het is niet voor niets dat Prins Charles op het ogenblik koortsachtig Welsh studeert op een talenpracticum! Vanaf het ogenblik dat in 1536 Hendrik de Achtste het land na eeuwen strijd en onderdrukking officieel inlijfde bij Enge land, is het steeds onderdrukt gebleven. Wie zich destyds in de eigen taal uitdrukte, kon nauwelijks v/erk krijgen. Nóg is de strijd niet uitgestreden. Wales wil onafhankelijkheid binnen het gemenebest. Dit streven geldt niet in de laatste plaats het behoud van de taal. Als die zelfstandigheid niet binnen afzienbare tyd bereikt is, vreest men dat de taal zal verloren gaan. Croeso '69 In onderdrukking bloeit de poëzie. Wales is beroemd om zyn dichters, maar ook om de mooie zangstemmen. Deze natuur talenten bekampten elkaar in vredige stryd op de eisteddfo- dau, sinds zeven eeuwen poupulair en speciaal gehouden ge durende de Croeso (spreek uit croiso), het Welsh woord voor „welkom". Ter ere van de komende installatie zal de Croeso '69 drie maanden duren, van eind mei tot eind september. Een einde loze reeks festiviteiten deels op internationaal, maar deels op folkloristisch niveau, zal binnen- en buitenlanders (waaronder men Engelsen ook rekent) worden gepresenteerd: concerten, volksdansen, bloemencorso's, kermissen, tentoonstellingen, militaire taptoes, sport- en herdershondedemonstraties, vis wedstrijden, autorallies, historische optochten, toneelstukken. Maar Wales culmineert in de eisteddfodau. Ze worden op vel schillende plaatsen gehouden, maar de belangrijkste van deze zomer zal in Flint plaatsvinden van 4 tot 10 augustus. Aan de snelstromende River Dee ligt LLangollen dat op zijn 23ste internationale muziekeisteddfodau 10.000 mededingeis uit meer dan 20 landen verwacht. In Cardigan zal een uitvoering gegeven worden, geheel gelij kend op de allereerste eisteddfodau die daar in 1107 ontstond. Nog twee hoogtepunten uit de feestvreugde: de Ffestibiog oud ste smalspoortreintje met een staf in historische kostuums (het treintje werd van 1836 tot 1863 door paarden getrokken!) zal speciale excursies maken; en gebergte-reddingsbrigades geven demonstraties, waarbij men in gedachte moet houden dat het beroemde Mount Everestteam van 1953, hier ip ,Snow- donia trainde. Op cultureel gebied ligt de herdenking van Wales' beroemdste poëet Dylan Thomas. In het nietig dorpje Laugharne, waar hij leefde en werkte, komt een van zijn befaamdste toneelstuk ken „Onder het Melkwoud" (dat in het Nederlands is vertaald door Hugo Claus) eind juli en begin augustus op de planken.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 16