ÉÉÉéJ IN NAARDEN EINDIGT DE VICTORIE ;a 12 U Markant onderdeel van de vesting Naarden: de zogenaamde gebogen lage flank, waar drie twaalfponder; op rolpaarden in stelling zijn gebracht. Prins Bernhard zal woensdag (7 mei) het middelste kanon afvuren. OP woensdag 7 mei zal er een grote knal dav eren over de vesting Naarden, uitge lokt door prins Bernhard, die daartoe een lont, hem aangereikt door een verkleed persoon, in het zundgat van een twaalfponder zal hebben geplaatst, en is bang de nieuwe afdeling van het Vestingmuseum geopend. U wist niet, dat dat bestond? Geen paniek. Vorig jaar trok het 13.000 bezoekers een te ver waarlozen aantal, als men het vergelijkt met Madurodam of de Efteling. Toch mist men iet-s, als men er niet is geweest. In de ondergrondse kazematten, kanonkelders, kruitkamers, luis tergangen en manschapsverblij- ven van het 17e-eeuwse bastion „Turfpoort" herleeft, op een intieme, bijna huiselijke manier, sen brokje vaderlandse historie, dat, helemaal tegen de verwach ting in, leert, waarin een klein volk klein kan zijn. De stervormig binnen zijn dubbele grachtengordel gecondenseerde vesting Naarden mag er op luchtfoto's formi dabel en ongenaakbaar uitzien wie de geschiedenis nagaat, ontdekt met geamuseerde verbazing, dat de be woners door de eeuwen heen naar alle waarschijnlijkheid het wereldrecord witte-vlaghijsen hebben gevestigd en dat zij daarin nog gelijk hadden óók. gezien het feit, dat het bolwerk door oer-Hollandse krenterigheid steeds ach ter de krijgskundige ontwikkelingen heeft aangehold. Als de Nederlandse leeuw hier zijn tong liet zien, dan was het van het hijgen. De hoogbejaarde heer E. van Wijngaarden, stuwende kracht achter het vestingmuseum, bij t kluiten gewassen troeteldieren: een twaalfponder. barre werkelijkheden verstenen tot historische fossielen, waar je met be vreemde, niet met bange ogen naar kijkt. Zomin als je je kunt voorstellen, dat er eens mammoets hebben rond- gezeuld over de Leusder hei, zomin kun je de verschrikkingen voor ogen halen, die de Spanjaarden in 1572 in Naarden hebben aangericht. Toch is het erger geweest dan wat de Duitsers in Putten of in het Franse Oeradour heb ben gedaan. Wij citeren uit het boekje „De historie van de vesting Naarden" van dr. A. C. J. de Vrankrijker een uitgave van Van Dishoeck. Bussum. van harte aanbevolen voor ieder, die zo geïntregeerd is geraakt door zijn bezoek aan het Gooise bolwerk, dat hij het naadje van de historische kous wil weten. Onze excuses aan de auteur voor •de noodzakelijke bekortingen. Don Frederik was op tocht om de Nederlanden gehoorzaamheid te leren. Hij bezette Amersfoort en liet Naarden door 100 ruiters opeisen. Deze werden afgewezen. Terwijl er over en weer werd gepraat, loste een der stads- timmerlieden een schot op de Spaanse trompetter. Hierop reden de afgezanten van de graaf weg en beloofden, met groter macht te zullen terugkomen. Een laatste waarschuwing bereikte 30 november de stad. De burgerij zat in zak en as, gezien de geringe mogelijk heden tot verdediging. Op 1 december meldden zich zeven afgevaardigden van het stadsbestuur. Schepen Gerrit en rector Lambertus Hortensius waren hun aanvoerders. Zij kwamen met de zwakbezette veste achter zich en een volop bewapend leger ei-voor niet als onderhandelaars, maar als smeke lingen, die hoopten, het ergste te voor komen. De Spaanse overste Juliano Romero was met zijn compagnieën op de rug gestoken. Een der burgemees- teren is in zijn eigen woning opgehan gen. Sommigen werden gedwongen, hun bezittingen naar het Spaanse legerkamp tc dragen en werden daar vermoord. Hooi Hel verblijf voor de commandanten en officieren, zo als dat vlak den gebruikelijk was. Eveneens een beeld uit de nieuwe afdeling. Unicum Een unicum is de vesting wel. Nergens vindt men cr een, die zo gaaf bewaard is gebleven. Ook dit hebben we weet niet aan de bevolking te danken die hing de vlag uit, ditmaal een rood- wit-blauwe, toen de vesting Naarden bij koninklijk besluit van 28 mei 1926 als militair werk werd opgegeven, en hoopte vurig, dat het knellende keurs lijf van wallen en bastionen snel zou worden geslecht. Maar dat kon geluk kig niet, want het gebolsterde stadje stond sinds 1921 op de lijst van de rijkscommissie voor Mofiumenlenzorg. die vond, dat er geen sprake mocht zijn van ontmanteling, gelijk van zoveel steden voordien. Het ligt er dus nog in vrij ongerepte staat en glorie. Dit voor al maakt een bezoek aan het Vesting museum het offer van een vrije zater dag waard: dat je er kunt ronddolen over originele wallen, vrij om ze in ie fantasie te bemannen met krijgsvolk van eigen keuze; dat je in heuse luis tergangen je oren kunt spitsen om het geluid van stiekem overroeiende vijan den op te vangen; dat je door oprechte schietgaten met oprechte kanonnen er achter kunt uitturen over een met het oog op de diverse vuurlijnen opzettelijk plat gehouden omgeving. Het zal wel helemaal verkeerd zijn, maar je moet een pacifist van bazalt wezen, wil je je hier in een verborgen hoekje van je hart niet lekker voelen. Dwalen over het uitgestrekte museum - terrein is geconfronteerd worden met het ene malle, bloedige, tragische, knotsgekke verhaal na het andere Daarbij heeft men het voordeel, dat het allemaal al heel lang geleden is iets, waarin het Vestingmuseum zich ondanks zijn krijgszuchtige boedel wezenlijk onderscheidt van bijvoor beeld een oorlogsmuseum in het Bra bantse Overloon. Ons tachtigjarige qrijgsbedrijf tegen de Spanjolen moge een nare, levens vretende zaak zijn geweest, je ligt er niet zo gemakkelijk meer van wakker Dat gevoel krijgt men heel sterk in Naarden hoe snel Prins Bernhard komt nieuwe afdeling van vestingmuseum openen weg naar de Turfpoort om daar in één harde aanval binnen te dringen. Op deze man stuitten de zeven Naarders. Romero heeft getracht, de afgezanten terug te wijzen. Toch kregen ze gedaan, dat naar hen werd geluisterd, toen zij de sleutels van de stad aanboden. Dit moet de overste even in verlegenheid hebben gebracht, want hij wist, dat de legerleiding de vorige avond besloten had, onder geen beding genade te schenken en zonder iets of iemand te ontzien de stad aan verwoesting prijs te geven. Hij zal bedacht hebben, dat hem hier de gelegenheid geboden werd, zonder verlies van manschappen binnen de muren te komen. Hij heeft deze aan gegrepen en beloofde tot driemaal toe op handslag, dat geen burger een haar zou worden gekrenkt. Hij kreeg een maaltijd aangeboden op het stadhuis. Daarna werden de burgers met trom geroffel opgeroepen om aldaar bijeen te komen. Bij de vijfhonderd Naarders verzamelden zich en wachtten binnen of buiten op nadere bevelen. Ze ver wachtten een mededeling omtrent de voorwaarden van de overgave. Het werd anders.... Er trad een priester op de samen gestroomde burgers toe, die hen op wekte, zich op de dood voor te be reiden. Dadelijk na het beëindigen van zijn toespraak drongen Spaanse sol daten binnen, in het wilde weg schie tend, stekend en houwend, tot geen leven meer in de bloedende massa te bekennen viel. Tezelfder tijd snelden andere krijgsknechten de stad door om al degenen te vangen en te doden, die niet waren gekomen Van menigeen namen zij eerst een losprijs aan om hem daarna te doorsteken. Slechts weinigen trachtten zich te verdedigen Onder hen was de smid Huibert Wil- lemsz van den Eyken. Men zegt, dal hij zich met een zwaard in de ene en een driepoot in de andere hand in de deurpost opstelde en hevige strijd leverde. Op het laatst greep hij twee zwaarden tegelijk van zijn aanvallers, die hun wapens terugtrokken en hier mee Huiberts vingers afsneden. Daarna sneden de soldaten hem voor de ogen Nan zijn dochter de hals af. Andere Naarders werden met een ponjaard in wwisseling in de vesting Naar- Confrontatie met het ene malle, bloedige, tragische, knotsgekke verhaal na het andere Na de bestiale afslachting en grondige plundering staken de Spanjaarden de stad op vele punten in brand. Ver scheidene op de kerktoren gevluchte mannen sprongen in wanhoop naar beneden. De Spanjaarden hadden hun de pas afgesneden door grote hoeveel heden smeulen hooi onder tegen de smalle wenteltrap te leggen. Daarna vonden de krijgsknechten tijd om zich met de vrouwen bezig te houden, ook met die in het klooster Toen ieder het zijne had verrit1" 1 kwaqgpp D$n Frederik en Bossu in de middag een kijkje nemen in de bran dende stad. Zij toonden geen ontroe ring; de bevelen waren uitgevoerd. Er restte nog het werk. de vestingmuren omver te halen en de grachten te dem pen. Dit moesten de boeren uit de omgeving doen; de stad herbergde geen mannen meer. Men telde 800 lijken, buiten die, die onder het puin bedolven Wie gruwelt er. als hij over het paard van Troje of het turfschip van Breda hoort? Zij staan hoogstens als handige krijgslisten in de geschiedenis te boek. Iets soortgelijks overkwam het arme Naarden een kleine honderd jaar, voor dat de Spanjaarden het als een nest vol ongedierte uitroeiden. Het was 1481, het jaar van de grote Utrechtse oorlog. In de nacht van 10 op 11 december ge lukte een overrompeling door de Stich tenaren. Van de weerbare Naardense mannen waren er toen veel op reis om de wolmarkt van Deventer te bezoeken. Die van het Sticht zo vertelt een Utrechtse geschiedschrijver kwamen met 600 man en verborgen zacfc bi i duisternis in de boomgaarden om de stad. Een aantal mannen had zich als vrouwen verkleed, die vergezeld van een „wijf" met eieren en boter ter markt zouden gaan. Naarden bezat namelijk sind 1376 het marktrecht en het gehele Gooi was verplicht, zijn produkten op de weekmarkt aan te bieden. In de vroege morgen meldden de „vrouwen" zich aan de poort, die nog gesloten was. Een van hen sprak de wachters aan en liet opendoen. Onmiddellijk daarop grepen de man nen de poortwachter, sneden hem de hals af en gaven het afgesproken leken, waarop de gehele bende aan stormde en binnendrong. De slim op gezette aanval is op een moordpartii uitgelopen, tot in de kerk toe. Een in steen gehouwen ..graflegging" werd dermate besmeurd, dat het beeldhouw werk niet meer schoon te krijgen was. Wagens vol buit reden de overvallers weg. Daar waren ook de kerksieraden bij. behalve de kelk van het klooster, want deze hadden de zusters in een tonnetje onder de grond verstopt. De Stichtenaren ontzagen „Godt ende niemandt", zo schreef de kronikeur van hÉtr"gebenrde.-Het was ook de bende N-ao Verrol jjvcl de .rode hapj", een beruchte, woeste figuur, die deze' streken toen onveilig maakte. Sleutelgatinformatie Zo geeft een bezoek aan het Vesting museum curieuze sleutelgat-informatie over de vaderlandse geschiedenis in het bijzonder en over de wetmatigheid dei historische verschrikkingen in het al gemeen. Een nuttige ervaring te meer, omdat zon grote spanne tijds wordt overbrugd, van 968 na Christus namelijk, toen Naarden voor het eerst in de stukken werd vernoemd, tot en met de eerste wereldoorlog, toen alle bomen langs de wegen en op de kwe kerijen tot 400 meter afstand van het stadje sneuvelden en hel voorterrein onder water werd gezet om paraat te zijn. mocht Nederland in de interna tionale slachtoing worden meegesleurd. Dat gebeurde niet. Het gebeurt wel in 1940 en als de Naarders ooit geluk hebben gehad, dan was het in dat jaar. N ahet roemloze einde van de Grebbe- linie namelijk heeft de Nederlandse legerleiding even overwogen, de ves ting Naarden opnieuw te mobiliseren en te gebruiken als vertragingspunl. maar men zag bijtijds in. dat de wallen in een oorlog, waarbij vliegtuigen de strategie dicteerden, nutteloze mols hopen waren. Zo is Naarden voor een nieuwe gesel bespaard gebleven en kon hel vijftien jaar geleden zonder al te recente littekens beginnen aan de in- richtoing van zijn vestingmuseum, dat eerder als een visualering van zijn gekke kwakkelhistorie bedoeld lijkt dan als een monument voor een roemrucht verleden Dat men zich. een vrije zaterdag lartg. in Naarden kan verbazen over wat zich in dit volle-melkse-stadje allemaal heeft afgespeeld, is te danken aan de Stichting Vrienden van de Vesting Naarden, die tot doel heeft, de belang stelling van landgenoot en vreemdeling voor hun culturele curiositeit te wek ken om zo tot de instandhouding en bekendheid bij te dragen. Vooral één naam moet genoemd worden, die van de nu 78-jarige heer E. D. van Wijn- raaiden. Veel van wat in het museum te zien is heeft hij eigenhandig ver zameld. gerestaureerd en geconstrueerd. Het is een typisch doe-h'et-zelf museum en in elk detail vindt men de mania- i'-ile liefde terug, die deze hoogbejaar de Naarder zijn woonDlaats toe moet dragen. Zelfs de militaire plunje uit 7'in ei"pn mobilisatiedaren ziet met in een v'trinc eeëxposeerd. inclusief de l'Mzenkam. Voor de nieuwe afdeling. H>e prins Rernhard zoals gezegd op 7 mei komt onenen. heeft hij overal et-Nla°eDonnen gebietst en iedere vin- Per. die zich kromt om de tuekker van een vuurwaoen. heeft hïi eigenhandig met olastie voleePoten. Reden te meer. waarom dit museum vol moord en doodslar. dat nog met krijgshaftig kanongebulder wordt eeonend ook, in wezen zo ontwapend werkt. De zogenaamde mortiernis in de nieuwe afdeling. Hij laat de bediening van een 29 cm-mortier zien, zoals die tijdens de eerste wereldoorlog in de vesting; Naarden stond opgesteld. Deze ruimte in hel museum geeft een indruk van de inrichting werkzaamheden van Naardens Infirmerie, later Militair Hospitaal, er de oprichting van het Rode Kruis in Nederland in 1867.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 11