IN LEIDERDORP BEGINT BOUW VAN CHR. STREEKVERPLEEGHUIS Misleidende titel voor 'n sfeervolle, moderne Franse film Anjertoernooi zonder Duitsers en Belgen MEDISCHE DIENSTEN „Detective voor louche zaken" Nederlands Madrigaalkoor en de oude „Musica Nova" Ik, een vrouw II Slechts moord kon z'n wraaklust bevredigen Villa Rides Mackenna's goud Prolongatie PROGRAMMA LEIDSE VOETBALBOND VRIJDAG 2 MEI 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA .3 Stichtingskosten op f 7,5 milj. geraamd Resultaat van samenwerkende kerk te Leiden Omstreeks 1 juni wordt de eerste paal geslagen voor een protestants in terkerkelijk verpleeghuis voor lang durig lichamelijk zieken. Het uit twee gebouwen bestaande complex zal ver rijzen bij het ontmoetingspunt van de Persant Snoepweg en de Hoogmadese- weg te Leiderdorp. Het ontwerp is van het architectenbureau Schutte en Bellaard en de voorbereidingen voor de bouw van dit verpleeghuis zijn al in 1961 begonnen. De capaciteit zal rond 160 bedden bedragen. waarvan, ir. J. A. N. de Leeuw voorziter is en waarin onder meer de classes Lei den van de Geref. Kerken en de Her vormde Gemeenten samenwerken. Ook de Christelijk Gereformeerden zijn in het stichtingsbestuur vertegenwoor digd en verwacht wordt, dat nog andere protestantse kerken zich zul len aansluiten. VOORSCHOTEN DODENHERDENKING Evenals voorgaande jaren zal ook dit jaar op de avond van de 4de mei in Voorschoten de herdenking plaatsvin den van de tijdens de oorlog en bezet ting gevallenen. 18.00 uur: Halfstok hijsen van de nationale vlag van alle openbare en particuliere gebouwen; 19.40 uur; Aan vang van het luiden van de klok in de gemeentetoren; 19.45 uur: Bijeenkomst bij het monument op de Kon. Juliana- laan; 19.50 uur: Einde klokgelui. Uit voering van enige toepasselijke muziek nummers door de harmonieverenigingen uur: Aanvang twee minuten stilte. Aanvang en einde van de stilte zullen door middel van trompetsignaal worden aangegeven; 20.02 uur: Kranslegging met muziekbegeleiding waarna tot slot het le en 6e couplet van het Wilhelmus worden gespeeld, welke door de aan wezigen worden meegezongen De aanbesteding had veertien dagen geleden plaats; de gunning werd toen aangehouden tot omstreeks 8 mei Aanvankelijk waren er 78 inschrijvers; dit aantal werd teruggebracht tot 52. De stichtingskosten zijn op 7,5 mil joen geraamd. Ook polikliniek Het kruisvormige hoofdgebouw krijgt beneden de „bestuurs-afdeling" met administratie en polikliniek en gelijke. De polikliniek is bestemd voor Toch circa 1054 wedstrijden Een van de hoogtepunten In de orga nisatie.van de tafeltennisver. „De Tref fers" is het jaarlijks terugkerende gi gantische tournooi dat sinds jaren door hen met succes wordt gehouden. Een tournooi dat ln binnen- en buitenland bekendheid heeft verkregen en de meest prominente spelers en speelsters naar zich weet te trekken. Jammer is het echter dat men niet zelf de datum van dit te houden tournooi kan bepalen. In den lande zijn er n ten op het gebied van tafeltennissport en zo heeft de organiserende vereniging „De Treffers" dit jaar genoegen moeten nemen met de datum van zondag 4 mei waarop het jaarlijkse anjertournooi ver speeld mocht worden. Dit betekende dat met name de Duitse deelname alsook die vanuit België dit jaar niet naar het tournooi kunnen komen, dit vanwege de in deze landen nog te spelen com petitiewedstrijden. Over de dodenher denking op deze dag zullen wfl in dit verband maar niet nader spreken. Toch heeft de organisatie van dit jaarlijkse mammoettournooi zich niet laten depri meren. Men heeft hard gewerkt om het tournooi op de gebruikelijke manier vlot te kunnen laten verlopen. En dit is nodig als men bedenkt dat ook nu weer op één dag niet minder dan 1054 wedstrijden gespeeld moeten worden en wel op 48 wedstrijdtafels. Er zijn 120 prijzen beschikbaar met als hoofdprijs de door de plaatselijke bloe menveiling beschikbaar gestelde wissel- prijs „de zilveren anjer". Er zijn in de 36 klassen 1090 inschrijvingen met on geveer 600 deelnemers. Dit jaar is de buitenlandse deelneming zoals reeds ver meld zeer beperkt en er is dan ook slechts deelname uit Luxemburg. De winnaar van de zilveren anjer van vorig Jaar Arminia Berge uit Duitsland zal Leiden: Leidse huisartsen: tot zater dag 10 uur dient men de eigen huisarts te raadplegen; na zaterdagmiddag 12 u. belle men voor spoedgevallen de dokters telefoon 22222. Apotheek van Driesum, Mare 110, tel. 20406. Alkemade: dkt. van Haselen, Kerk straat 91. Oude Wetering, tel. 01716- 2217dokter van der Werf, Koppoellaan 1, Rypwetering, tel. 01712-202; zr. Koot, Spoorstraat 1, R. A. Veen, tel. 01713- 2420. Boskoop Dr. J. de Goeje, Dorpsstraat 20. Benthuizen, tel. 01790-3636. Wijk verpleging: zr. N. J. van Dam, Over slag. Tel. 2141. Alphen a.d. Ryn za. dkt. Platte- schot. Burg. Visserpark, tel. 2858, zo. dkt. Van der Steen, Wilhelminalaan 66, tel. 2738. tandarts; dkt. G. v. Puyl, Ste- venstr. 12. Apotheek Allart, Raadhuis straat 216, zr. Ditmar, Florszstraat 124, tel. 2542. Bodegraven: dkt. van Beek, tel. 2268; zr. Bos, Vosholstraat, Zwammerdam, tel. 2566; apotheek Bodegraven; dieren arts: dkt. Hofland, Vyverlaan, tel. 3798. Hillegom: dkt. van der Kaaden, Hoofd straat 14, tel. 5114. Leidschendamdkt. Ludwig, Voor- burgseweg 4a, tel. 3532; dkt. v. d. Mee, Pr. Margrietlaan 10, tel. 4535; tandarts voor spoedgevallen tel. 070-543035; wijk verpleging: Willem Pijperlaan 49, tel. 4161; ziekenauto 3923; apotheek v.d. Schaaf, Voorburg, Herenstraat 28, tel. 118767. Katwijk aan den Ryn: dkt. v. Delft, Hoofdstraat 16, Valkenburg, tel. 5366; apotheek: Kon. Julianalaan 18, tel. 4370. Katwijk aan Zee: dkt. Visser, Hoge- weg 21, tel. 2023. Langeraar: zr. Brouwer, tel. 01723- 3646 b.g.g. 01723-264; dkt. Sandkuyl, tel. 01722-139. Leiderdorp: dkt. Hennink, Mauritssin- gel 166, tel. 33686; zr. van Maarle, Boni- faciusstraat 15, Zoeterwoude, tel. 01710- 34673; bij ongevallen aan de Rijndijk bellen: 01714-2278. Lisse: dkt. Holl, Veldhorststraat 50, tel. 3155; zr. Dubbeldam, Wagehstraat 40, tel. 3882 b.g.g. 4117. Nieuwkoop en Noorden: dkt. Sanders, Nieuwkoop, tel. 01725-1555. Noordwyk: dkt. Kruyt, Voorstraat 85, telefoon 2030. Wijkverpleging: Van Panhuysstraat, tel. 2907 b.g.g. 2338; Duinrand Apotheek, Nwe. Zeeweg, tel. 2487 (za. van 8 tot 18 uur en zondag van 12-13 uur eu van 17-18 uur). Noordwykerhout: dkt, van Heesch, He renweg 17, tel. 02533-2385; zr. Lanke, Duin en Dal 55, tel. 2468. De Bollenstreek tandarts; dkt. De Wilde, Weeresteinstr. 27, Hillegom. Apotheek: Apotheek Muyzert, Hoofdstr. 198, Sassenheim. Oegstgeest dkt. Van Walcheren, Oranje 29, tel. 52130, zr. Van der Kley, tel. 33773, b.g.g. 22222. Sassenheim dkt. Van Riet, Gouver neurlaan 40, tel. 7777. Voorhout zr. Muhlhaus, Dkt. Kuyper- laan 3, tel. 02532-8122. Voorschoten dkt. Swen, Veurseweg 20, tel. 2375, Voorschotense apotheek, Leldseweg 66, tel. 2525, wijkverpleging: Wijngaardenlaan 2, tel. 2177. Wassenaar De artsen dkt. R. S. ten Cate, Burchtlaan 9, tel. 3027 en K. de Wit, Jonkerlaan 83, tel. 2460. Apotheek- dienst: Apotheek Langstr. 86, tel. 2141. Tandartsendienst (za. en zo. van 18.00- 18.30 uur): J. T. Ancion, Lange Kerk- dam 63, tel. 4207. Storingsdienst gas, water en electriciteit: tel. 2248. Zwammerdam dkt. Van der Ent Braat, Aarlanderveen, tel. 01725-131 om bovenvermelde redenen dit jaar deze trophee niet kunnen verdedigen. Ove rigens zal het zondag a.s. in de veiling hallen te Roelofarendsveen waar het tournooi wordt gespeeld niet aan promi nente figuren uit de Nederlandse tafel tenniswereld ontbreken. Voor de deelname noemen wij o.a. de Nederlandse kampioen Bert v. d. Helm en niet te vergeten de Nederlandse kam pioene de eigen Veense Mary van Ruiten alsmede de nieuwe ontdekking bij de heren Nico van Slobbe. Als out siders voor winnaar van het tournooi bij de heren noemen wij de altijd onbe rekenbare Mauri Colthof, de winnaar van 1967 Gé Bakker van Scylla. of mis schien wel Wim Schonemeyer. Bij de dames mogen wij voorts noemen Aukje Wynia en Veronlque v. d. Laan welke beiden met succes hebben deelgenomen aan de wereldkampioenschappen in Mtinchen. De aanvang van het tournooi is 's mor gens om 10 uur. De halve finales zullen gespeeld worden van ongeveer 15 tot 17 uur n.m. en de finales van 17 tot 19 uur. Over de resultaten van dit tour nooi zal men via het radioprogramma ln de namiddag „langs de lijn" door ver slaggever Bas de Breejen nader ge ïnformeerd worden. Roelofarendsveen zal zondag weer een waardig gastheer zijn van tafeltennis minned Nederland welke naar blijkt weer gaarne op dit jaarlijkse tournooi acte de precence zal willen geven. Voor organisator Herman Klein en assistenten zal het weer ere-zaak worden om alles volgens het geplande schema te doen verionen Ge zien de resultaten uit voorgaande jaren zal dit voor hen weinig moeilijkheden het reactiveren van mensen, die alleen overdag bepaalde handelingen moeten ondergaan. Het eigenlijke verpleeg huis telt vijf verdiepingen en de groot ste ziekenkamer hierin zal vier bed den tellen, dit terwille van een zo groot mogelijke privacy. Het gebouw zal open staan voor iedere protestant. Verwacht wordt, dat het in een enor- behoefte zal voorzien. Daarnaast wordt een huis gebouwd voor de zde- kenverzorgsters, die een opleiding van drie jaar krijgen. Er zal in dit ge bouw plaats zyn voor 51 ziekenver- zorgsters. Het verzorgingsgebied telde in 1961 180.000 mensen en maatstaf is, dat er 1,5 tot 4 personen per duizend in aan merking komen voor een dergelijk verpleeghuis. Het Academisch Zieken huis gaat ook een soortgelijk ver pleeghuis bouwen, maar dan met hon derd bedden. Voor de behandeling van ongevallen Is het Academisch Ziekenhuis doorlopend geopend, behalve dinsdagmiddags van 13 uur tot woensdagmiddags 13 uur (dan Diaconessenhuis) en vrijdagmid dags 13 uur tot zaterdagmiddags 13 uur (dan St.-Elisabeth-ziekenhuis). Met eigen solisten in Brussels concert HET NEDERLANDS Madrigaalkoor (dirigent Herman Strategier) uit Lelden heeft dezer dagen op uitnodiging van het Utrechts Symfonie Orkest en de Italiaanse dirigent Bruno Maderna medewerking verleend aan een abonne mentsconcert in de concertzaal Tivoli te Utrecht. Uitgevoerd werd het door de dirigent bewerkte Magnificat van Josquin des Prez. Het kan algemeen bekend zijn, dat Maderna een uitgesproken mening heeft over moderne én oude muziek. In de pauze van de uitvoering zei hij: „Ik vind, dat we ons voor alle soorten mu ziek moeten interesseren, dus ook voor de oude muziek uit bijvoorbeeld de mid deleeuwen. We weten veel over de to nale muziek van de barok tot en met het impressionisme, maar eigenlijk we ten we nog maar erg weinig over de muziek vór de barok. De problemen van het maatschappelijk bestaan of van de muziek in de periode van de Renais sance zijn in feite wel te vergelijken met de problemen van nu. Ook in die tijd sprak men van „musica Nova"! Tegen die achtergrond zijn de con certen van a.s. vrijdag en zaterdag, waaraan het Nederlands Madrigaalkoor ook weer medewerking verleent, des te interessanter. Het USO heeft een con certserie „muziek van toen en nu" en het programma van deze laatste con certen in die serie vermeldt behalve het Magnificat van des Prez, de „Serenata I" voor blaasinstrumenten en slagwerk van Jan van Vlijmen, de „Eclat" voor plano, celesta, harp, klokkenspel, vi brafoon, gitaar, huisklokken, fluit, en gelse hoorn, trompet, trombone, altvi ool en cello van Pierre Boulez en de suite uit de eerste opera „l'Orféo" van Claudio Monteverdi volgens de Instru mentatie van Maderna. „De functie van de muziek toen en nu is totaal anders. Tijdens het musi ceren werd er ln de Renaissance gege ten en gedronken; e si ha baciatoü (en men kuste. handen bezwerend om hoog en ogen glunderend van pret). Tegenwoordig luistert men heel anders. Maar juist daarom is het noodzakelijk om door middel van bewerkingen en heruitvoeringen deze oude muziek uit de bibliotheken weer in de concertzaal te brengen". EN MADERNA doet dat op een vol ledig verantwoorde, maar onmis kenbaar eigen manier. Hoe belangrijk dat werk is, wordt wel bewezen door de radio-opname van vrijdagavond en het concert, dat zaterdagavond in Brus sel wordt gehouden op uitnodiging van Leidse afdeling Roode Kruis blikte terug op goed jaar In de jaarvergadering van de afde ling Leiden van het Ned. Roode Kruis, dinsdagavond in „De Doelen" gehouden, maakte de voorzitter prof. dr. P. J. Gaillard, dankbaar gewag van de toe nemende activiteiten van de Roode Kruiscolonne. Aan het eind van vorig jaar telde de colonne Leiden onder com mando van de heer W. B. Heus, arts, 73 leden, die gedurende het gehele jaar tal van oefen- en cursusavonden in Leiden en Oude Wetering hielden. Door een noodzakelijke aanvulling van het beno digde materiaal is de colonne thans in staat steeds een kerngroep van 15 man ter beschikking van de burgemeester te kunnen stellen, om zo nodig bij evt. rampeyi onmiddellijk te kunnen optre- Daarnaast is de colonne op velerlei wyze behulpzaam, o.m. bij de Bloed transfusiedienst, waartoe per avond 8 tot 10 helpers(sters) nodig zijn. Ook by de boottochten, het Ziekentriduum, de 3 oktoberoptocht, bij wandelmarsen en sportdemonstraties verlenen de colonne leden dankbare hulp. Meer donors De Bloedtransfusiedienst zag zijn werkzaamheden wederom belangrijk uitgebreid. Het aantal bloedafnemingen bedroeg in het afgeolpen jaar 12678, wat een vermeerdering betekent van 665 bij 1967; het aantal keuringen en herkeuringen beliep 13756 tegen 12820 in 1967. Het aantal donors steeg met niet minder dan 905 tot 8881 en dit on danks het feit, dat 832 donors om ver schillende redenen moesten worden af gekeurd. Ook de Thrombosedienst, werkzaam over Leiden en 21 omliggende dorpen, uitgevoerd door 1 laborante en 10 ver pleegsters, verrichtte veel werk. In '68 werden totaal 4129 gevallen behandeld en het aantal verrichtingen steeg van 86240 tot niet minder dan 99280, zodat de 100.000 bijna werd bereikt. Ook over andere werkzaamheden van de afdeling en haar vele instellingen kon prof. Gaillard in zijn openings woord z(jn tevredenheid betuigen, maar jammer genoeg was er ook verlies, n.l. door het feit, dat in het afgelopen jaar mevrouw G. C. Lem-Gunnlng aan de afdeling ontviel, hetgeen vooral voor het Welfare-werk, waarvan zij de be zielende leidster was, een zwaar ver lies was. De voorz. zegde mevrouw Lem dank voor het vele werk, door haar voor de afdeling verricht. Vacatures De jaarverslagen werden onder dank goedgekeurd, waarbij het financieel verslag gelukkig gunstige cijfers te zien gaf ondanks het feit, dat de In komsten minder waren dan in het ju bileumjaar 1967. Ook aan het reserve bouwfonds, nog steeds een hoopvolle toekomst, kon een bedrag worden toe gevoegd. Het bestuur onderging enige wijzi gingen door het overlijden van mevrouw Lem en het heengaan van mevrouw H. W. Gallas-Dortland. Mr. J. G. Bergmeij- er, directeur van het St.-Elisabethzie- kenhuis, die reeds voorlopig in novem ber tot het bestuur was toegetreden, werd nu definitief benoemd, terwijl me vrouw K. M. v. d. Have-Boogert, echt genote van de burgemeester van Lei derdorp, mevr. Gallas zal opvolgen. de Belgische Radio en Televisie (BRT) in de grote concertzaal van het Konin klijk Conservatorium. Dankzij de hulp van het Ministerie van Cultuur, Recre atie en Maatschappelijk Werk en het Belgische Ministerie van Onderwijs en Kunsten kan dit concert gerealiseerd worden. De soliste Oralia Dominguez, mezzo-sopraan, werkt mee aan de uit voering van de Orfeo, maar het Madri gaalkoor kent eigen solisten by het Magnificat in Esther Hillinga, sopraan en Vera Verzijden, alt. J. D. Burgemeester en wethouders van Lei den brengen ter openbare kennis, dat de gemeentesecretarie en de bureaus der gemeentelijke bedrijven op maan dag 5 mei,a.s., des middag, voor het pu bliek gesloten zullen zijn. Propagandamiddag A. V. Holland De A.V. Holland organiseert zaterdag 3 mei a.s. op de sintelbaan in de Leidse Hou een propaganda atletiekmlddag. Deze middag staat open voor iedereen die belangstelling heeft voor de atletiek en eens daadwerkelijk met deze sport wil kennis maken. Onder leiding van des kundige trainers zullen een aantal num mers worden afgewerkt. Na afloop van deze training volgen wedstrijden (lopen, springen, stoten) waarop aantrekkelijke pryzen zijn te winnen. Korfbalprogramma Voor de Leidse Overgangsklassers zijn de zaken er na zondag niet beter op geworden. Beide kunnen zich ech ter het komende weekend in veiligheid stellen. Vicus Oriënt is ontmoet Span gen in eigen huis, hetgeen altijd een moeilijke opgave is. Vooral nu de Rotterdammers één punt achterstand op onze stadgenoten hebben. Beide ploegen hebben daarna nog één wed strijd voor de boeg, zodat Vicus bij een zege veilig is. Zuiderkwartier heeft nog slechts één punt nodig om dat voor elkaar te krijgen. We geloven dat dat ene punt er zaterdag tegen het reeds gedegradeerde Rust Roest zeker uit zal komen. Voor de eerste klassers staat er niets meer op het spel. De derby tussen De Danaiden en De Algemene heeft dan ook veel aan spanning verloren. Cres cendo (2e klasse) gaat voor haar laat ste duel naar Dubbel Zes, wat geen moeite moet opleveren. Noorderkwar tier, dat een heel eind afgezakt is. zal ook zondag weer alle zeilen moeten bijzetten om Ahoy van het lijf te houden. Madjoe zal zich van de uit wedstrijd tegen Tjoba beslist geen il lusies behoeven te maken. Een geluk kige omstandigheid voor de Rijnsbur gers is dat Hesco, dat evenveel pun ten had als Madjoe, twee punten in mindering heeft gekregen. Programma KNKB Hoofdklasse: Die HagheDeetos; RohdaRapiditas; HKVWesterkwar tier; SamosOns Eibernest; Blauw Wit Luto. Overgangsklasse B: Rust Roest Zuiderkwartier (3 mei 16.00); Groen GeelPSV; DetoHet Zuiden; Roda Regenboog; SpangenVicus Oriëntis (14.30). Zuid West 1: SperwersOSCR; HSVReady; De DanaidenDe Alge mene; DKCFortuna. Zuid West 2A: BKCPams; Dubbel ZesCrescendo; ZwerversAnimo (3 mei); ODO Gymnasiasten. Zuid West 3B; DKV Oranje Nassau (3 mei); Vlaardingen Hoogvliet; NoorderkwartierAhoy; DeltaKwiek (3 mei). Zuid West 3C: TjobaMadjoe (3 mei 16.00); Hesco LKB. Jun. 1B: Noorderkwartier Het Zuiden (12.00). Jun. 2: Achilles Ready; WionEureka; FortunaCres cendo (12.00). Jun. 3: SchiedamDe Danaiden B (12.00). Crescendo De opstelling van het eerste team luidt: Dames: Tès Dries- sen, Liesbeth Beugelsdijk, Joke Geyer, Ank Mulder, Gusta Mulder, en Joke Schouten. Heren: Loek de Jong, Piet l'Ami, Louis Kok, Cees Cornel issen, Frans Cornelissen, Ton Ouwerkerk. Reserves: Leny Kok en Leo van Leeu wen. Het wedstrijdprogramma voor de zaterdagmiddag luidt: Crescendo A Vicus Oriëntis A (16.00); De Danaiden DCrescendo B (14.00); Crescendo C Madjoe C (14.00); Madjoe cen/do pup. (14.00). STUDIO: „Detective voor louche za ken" is een typisch produkt van het nieuwe franse film-tfjdperk. Een opeen hoping van vreemde, doch alledaagse gebeurtenissen, in improviserende, vaak lyrische stijl verfilmd. De hoofdrolspeler, Antoine Doinel (Jean Pierre Leaud), is een jongen wiens ge voelsleven bepaald dieper gaat dan dat van zyn vriendin Christine, een nogal koel meisje, dat zijn opvatting van lief de niet beantwoord Dientengevolge zoekt hij het elders. Als medewerker van een detective-bu reau komt hij ln aanraking met madame Tabard. Beiden raken zozeer in elkaar geinteresseerd, dat spoedig een tweede, intiemere ontmoeting volgt, die echter ook het einde van deze verbintenis be tekent. Regisseur Francois Truffaut geeft de indruk, dat hij de hoofdrolspeler is. Al leen aan zfjn gevoelsleven hecht hij waarde. De rest is voor hem duidelijk bijzaak. De manier, waarop Antoine na zijn teleurstellingen weer bij Christine terugkomt (hij is inmiddels televisie monteur geworden. Zij weet dat en maakt opzettelijk haar t.v. kapot, zodat ze van zijn komst verzekerd is is een belachelijke fictie. Maar de wijze waarop deze herontmoeting nu bindend wordt, is weer een geweldig stuk rea lisme, sfeervol gefilmd. De titel doet warempel niet vermoe den. dat hier van een echte detective film bepaald geen sprake is. De span ning, die men bij zulks doorgaans ver wacht, ontbreekt, terwijl ook pistolen en vechtpartijen uit den boze zijn. Afijn, wie de leeftijd van 14 jaar is ge passeerd, kan het allemaal zelf gaan zien. LIDO De debuutroman van Siv Holm in 1961 met het boek „Ik een vrouw baarde in de aexhoek nog al wat opzien. Het boek heette eerlijk erotisch te zijn. De verfilming van het werk steeg echter niet boven de middelmaat uit. Het vervolg op deel I, dat als onder titel „Het huwelijk" meekreeg, is ver onder de middelmaat blijven steken. Het behandelt het inhoudsloze huwelijksle ven van 'n jonge hoogmoedige vrouw die getrouwd is met een estheet. Zij wordt door hem zo psychisch ge kweld, dat ze de liefde zoekt bij een vroegere vriend. Een zelfmoordpoging van de eerste vrouw van haar man brengt Siv gespeeld door Gio Petré de waarheid over het verleden van haar echtgenoot aan het licht. Hy blijkt een rascist, een SS'er, een parasiet, kortom één brok perversiteit te zfjn. Toegang 18 jaar. HEX In het Rex-theater is dit keer een premie-moordenaar aan het werk. Slechts twee weken cel voor dood door schuld De Haagse rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen de 30-jarlge classificeerder uit Groot Ammers, die zich moest verantwoorden wegens het veroorzaken van dood door schuld. Met een auto, reed h(j zondag 4 november over de Zuidzyde te Bodegraven, nadat hy enkele café's had bezocht en daar en kele glazen cognac had gedronken. De remmen van de huurauto werkten niet al te best en by het remmen trok het stuur naar rechts. Bij het passeren van enkele fietsers remde verdachte, waarby de auto in botsing kwam met de wielrijder Van Beek, die zodanig werd gewond, dat hij na vier dagen overleed. Twee dochtertjes van het slachtoffer die op een andere fiets reden, werden in de sloot geslingerd, doch kwamen er goed af. De officier van justitie had twee weken geleden tegen verdachte een maand gevangenisstraf geëist, benevens twee jaar ontzegigng van de rijbevoegd heid. De rechtbank heeft verdachte ver oordeeld tot vier weken gevangenisstraf, waarvan twee weken voorwaardelijk en ontzegging van de rijbevoegdheid gedu rende een jaar. Een jongen, die rustig afwacht hoe zijn „collega's" een goudtransport onder scheppen. waarna hy de overvallers zelf te lyf gaat. Niet omdat hij het recht wil laten zegevieren, integendeel, maar lou ter en alleen omdat hij op deze manier (hy bedient zich van een „superkara bijn", een wapen dat met een kijker is uitgerust) goedkoop aan de beloningen kan komen. Wanneer hy namehjk in het bezit van het goud is gekomen dan spoedt hy zich naar de bank om daar zyn, aandeel voor zich op te eisen. Een aantrekkeiyke western, waarin veel geknald wordt, en waarin de span ning en zeker ook de ontspanning in ruime mate aangeboden wordt. Keuring 18 jaar. LUXOR Robert Mitchum en Yul Brynner zyn twee filmcracks, die hun sporen al ruimschoots verdiend hebben. Ven zo'n duo verwacht je dan zonder meer iets geweldigs. Dat is ons echter niet helemaal meegevallen. Ze kunnen er iets van. dat staat als een paal boven water, maar in deze film krygen zy niet alle gelegenheid hun talenten ten toon te spreiden. Met name Robert Mitchum niet. In deze „western", die zich in Mexico afspeelt, heeft hy een rol, waar in hij vaak onnatuurlijk onderdanig is. Hy maakt derhalve een wat lome In druk. Yul Brynner heeft ook nu weer de rol van heerser gekregen. Weliswaar heeft hy een keurig pruikje op zyn kale hoofd, doch dat neemt niet weg dat hij ook nu weer de onverschrokken, held haftige figuur uitbeeldt, die echter niet al yd even feilloos te werk gaat. Zowel Mitchum als Brynner spelen dus niet hun vertrouwde rollen. Mitchum is wat te onderdanig, terwyi Brynner geen zelfverzekerd persoon kan uitbeelden, maar als leider van een opstandelingen groep nogal eens op zijn feilen gewezen wordt. Voor de variatie is het natuuriyk altyd plezierig om de filmhelden eens in andere creaties te zien. De regisseur deinsde er niet voor terug enkele lu gubere en afschrikwekkende taferelen te verfilmen, om zodoende de sfeer in een rumoerig Mexico goed weer te geven. In deze film. die gebaseerd is op het boek „Pancho Villa" van William Dou glas Lansford, strijden verscheidene groepen om de hegemonie in dit om streden land. Tussen deze formaties be weegt zich een piloot (Robert Mitchum), die zich in eerste instantie aansluit bij de Colorado's en later, nadat hy geen andere keus had, by een op het eerste gezicht vredelievender groep zyn heil zoekt, doch dan tot de ontdekking komt dat ook deze opstandelingen zich niet bekommeren om mensenlevens. Dat de keuring op 18 jaar is gesteld zal derhalve dan ook geen verwondering wekken. TRIANON Sheriff Mackenna is door toeval ln het bezit gekomen van een kaart waarop aangegeven staat waar de legendarische goudschat van de Apachen zich bevindt. Hy verbrandt de kaart daar hy meent dat goud en zeker in deze grote hoeveelheden alleen maar ongeluk brengt. De misdadiger Colorado komt te weten dat de sheriff de plaats weet. Hy neemt hem gevangen en dwingt hem, hem de plaats te wijzen van de goudschat. Colorado heeft ook een meisje. Inga, gevangen genomen en belooft aan Mackenna dat na het vin den van de goudschat beiden hun vry- held zullen krijgen. Dan begint de grote trek, er vallen vele doden in onderlinge gevechten en door gevechten met Apa chen die hun gebied en de goudschat verdedigen. Het einde is zoals het in een western betaamt; ook nu loont de misdaad niet. Het is een spannende film geworden met een scherpe zwart-wit tekening van goed en slecht. Boelend is weergegeven hoe de goudkoorts zich van ogenschynlijk nette lieden meester maakt en hoe zy ook langzamerhand tot de misdaad gaan overhellen. De hoofdrol is op het lijf geschreven van een wat ouder wordende Gregory Peck, die het betere element in de film ver tolkt. Ook de onontbeerlijke liefdes geschiedenis die als een rode draad door de film loopt ontbreekt niet. In het genre westerns mag Mackenna's Gqld zeker een goede plaats Innemen. Toeeang voor 14 jaar en ouder. PROLONGATIES: Studio, heeft op nieuw de film „Jungle Boek" geprolon geerd. ZONDAG 4 MEI IA: ASC 2-WSB 2 12.00, UVS 4- DOSR 2, Altior 2-Lugdun. 4. II: Leidse B. 1-Meerb. 1 2.30. 2A: Or. Groen 2- Alph. B. 2. VTL 2-SVLV 2 12.15. 2B- Alphen 3-MMO 2 12.00. SJZ 2-Sp. Lisse 4. 3A: Rijpwet. 2-Teylingen 3. SJZ 3- Foreh. 3 12.00, VVOA 2-Sp. Lisse 5. DOCOS 3-SJC 4. 3B: ASC 3-Stompw. B. 2, Leidse B. 2-Roodenb. 5 10.00 Or Groen 3-LFC 4 10.00. St. Bern. 2-DOSR 3 2.30; 3C: St. Bernardus 3-Altior 4 12.— Lugdunum 5-VTL 3 12.30; Roo- denburg 6-LDWS 3 10.— ZLC 2-VN A 2 10.00; 3D: Alphen 4-Sp. Lisse 6 2.30; DOSR 4-SJC 5 2.30; MMO 3-Weter. Boys 12.— Rypwetering 3-WSB 4 12.— Teylingen 4-UDO 3 2.30; 4A: Al- phia 3-Meerburg 3 2.30; LFC 5-Rooden- burg 7 2.30; Lugdunum 6-Leldse Boys 3 12.30; SVLV 4-SJC 6 2.30; 4B: Alph. Boys 4-Rouwkoop 3 2.30; DOCOS 5-ASC 5 2.30; Roodenburg 8-KRV 3 2.30; VNL 3-Lugdunum 7 2.30; 4C: ZLC 3-Teylin- gen 5 2.30; 4D: LDWS 4-Warmunda 4 2.30; Stompwykse Boys 3-VNA 3 2.30; 4E: Meerburg 4-DOCOS 7 12.— SJC 7 -Weteringse Boys 4 12.—; 4F: Forehol- te 6-VTL 4 12.— LFC 6-UDO 5 12.15; 4G: Rouwkoop 4-Alph. Boys 5 12. VNL 4-Leidse Boys 4 12.—; 4H: Altior 6-St. Bernardus 5 12.Lugdunum 9- ASC 7 10.—; 4JASC 8-Unitas L. 5 10.LDWS 5-Stompw. Boys 4 12.15; Weter. Boys 5-Rypwetering 4 12. LFC 7-VNA 4 10.— 4K: Alph. Boys 6- ZLC 4 2.30; DOSR 8-VVSB 5 12.—; UVS 8-UDO 7 12.15; 4L: Alph. Boys 7- ASC 10 12.— KRV 5-DOCOS 10 12.—; LDWS 6-Meerburg 5 10.— SVLV 6- LFC 8 2.30; 4M: Stompw. Boys 5-Roo- denburg 11 12.Teylingen 6-DOSR 9 12.Weteringse Boys 6-ASC 11 12. ZLC 5-SJZ 5 12.15. VETERANEN JUNIOREN Al: ASC al-Sp. Lisse al 12.15; Docos al-SVLV al 12.—; LFC al-Roodenburg a2 10.Teylingen al-VVSB al 2.30; UVS a2-Lugdunum al 10.A2: Aiph. Boys al-SJZ al 12.Alphla al-Weter. Boys 12.DOSR a2-Meerburg al 12. A3: Sp. Lisse a2-LFC a2 12.—; VNL al -Or. Groen al 12.15; UDO al-LDWS al 12.A4: DOCOS a2-Foreholte a2 12.Roodenburg a3-SJC a2 12.15; SVLV a2-KRV a2 12.—; A5: ASC a2- UVS a4 10.—; SVLV a3-Warmunda a2 12.—j WSB a3-Sp. Lisse a4 12.—.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 3