De voddenraper is vergeten... Djilas ziet nieuwe klasse ook in Rusland HIER EN DAAR HANDVOL EMMAÜSGANGERS Speelt volgende boek Simenon zich in Luik af? HET GROTE AVONTUUR VAN ABBE PIERRE Dankwoord van koningin VRACHTVLUCHTEN VOOR SCHIPHOL Amerikaanse maatschappij vestigt zich op Schiphol VRIJDAG 2 MEI 1969 DB LEIDSE COURANT PAGINA 15 (Van onze correspondent Lucas Kleijn) PARIJS Zo heel veel pastoors zijn er niet in de wereld van wie men kan zeggen, dat zij geestelijke, verzetsheld, kamerlid, voddenraper en heilige zijn geweest. Abbé Pierre behoort tot die weinigen, maar de wereld is hem al weer half of helemaal vergeten. In zijn beroemde tijd heeft hij voor daklozen nood woningen gebouwd, in de barre winter van 1954 heeft hij met zijn Emmaüsgangers honderden half bevroren stumperds van straat geraapt, maar over die barmhartige Samaritaan praat tegenwoordig niemand meer. In een boek, dat zo pas bij de Pa- rijse uitgeverij Grasset is verschenen, hebben twee journalisten voor hem een standbeeld opgericht. 1) Abbé Pierre is het vijfde kind uit een gezin van acht. Henri Grouès zag 5 augustus 1912 het levenslicht in Lyon. Een vrome vader en een vrome moeder Geen avond, voor het slapen gaan, I zonder gemeenschappelijk gebed: „Heer, wij weten, groten en kleinen, dat wij niets zijn, niets vermogen door j onszelf, maar tot alles in staat zijn j met uw hulpAls Henri acht jaar is wandelt hij met een vrindje aan de hand van zijn tante, die aan dat vriendje vraagt, of hij niet geestelijke zou willen worden. Het vrindje zegt van ja, Henri van neen. Weet een jongen van acht jaar veel. Het vrind je is later getrouwd en vader van een J kroostrijk gezin geworden. Henri, die het op zijn achtste nog niet wist, werd priester. „De voorzienigheid leidt ons vaak langs kronkelige paden". Als Henri achttien is, komt hij bij de capucijnen van Lyon en studeert ze ven jaar filosofie en theologie. In 1938 Ij wordt hij tot priester gewijd, wil nog een jaar filosofie studeren, maar komt I in dat jaar tot de conclusie, dat hij j voor contemplatie niet is weggelegd. ("Hij \yordt vicaris van de basiliek van Saint Joseph in Grenoble en daar overvalt hem de oorlog. Zwak van gezondheid behoeft hij niet naar het front, maar wordt aalmoezenier. Henri Grouès verdwijnt uit de ge schiedenis. Voortaan heet hij Abbé T Pierre en zo zal hij blijven heten ook buiten de illegaliteit, waarin hij voor lopig onderduikt. Via Parijs, Lyon, de Pyreneeën, Spanje en Gibraltar be reikt hij de vrije Franse troepen in Algiers, waar hij dienst neemt als aalmoezenier aan boord van de „Jean Bart". Terug in het bevrijde Parijs in 1946. Daar is de campagne aan de gang voor de algemene verkiezingen. Waar om stel je je geen kandidaat, vragen een paar vrienden. Een of twee gees telijken in de volksvertegenwoordiging behoort tot de traditie van de repu bliek. Abbé Pierre zegt niet neen en waarachtig, de Meurthe-et-Moselle stuurt hem als deputé naar de kamer. Omdat Grenoble te ver is, vestigt hij zich in Parijs, in de buurt van Saint- Germain-des-prés. Emmaus Daklozen, op zoek naar een woning, zijn er in het naoorlogse Parijs bij honderdduizenden. Om iets voor hen te doen huurt Abbé Pierre in Neuilly- Plaisance onder de rook van Parijs, een oud huis rnetJ^vee verdiepingen en twee tuinhuizen. Alles bij elkaar voor 500 franc per jaar, wat niet veel is. Hij heeft zijn salaris als kamer lid achter de hand en laat daar de hele boel vertimmeren. Het wordt een jeugdherberg, een toevluchtsoord voor jonge arbeiders, die niet weten waar zij het in de wereldstad moeten zoe ken, en voor studenten, die wat van hun Sorbonnestudie willen maken. In eerste aanloop worden het er veertig. Abbé Pierre stroopt de Parijse vlooien markt af om aan wat meubilair te komen. De overige kamerleden kijken hem met een scheel oog aan, want een kamerlid is een. kamerlid, mon-, sieur le Deputé, en geen huisbaas voor armoedzaaiers. Aan zijn jeugd herberg geeft Abbé Pierre de naam van Emmaus als verzet tegen de wan hopige gedachte, dat Christus niet uit de doden zou zijn opgestaan. Hebben volgens het evangelie de Emmaüs gangers hem niet in levende lijve ge zien en zijn zij daarna niet apostelen geworden om de herrijzenis wijd en zijd \te verkondigen? Die Jeugdherberg is i in de hooiberg. Alleen in Parijs zoe ken '.100.000 mannen en vrouwen met 600.0Q0', kinderen naar een dak boven .hun. hoofd. Waar r.ij^apen? Gndjnag het wulten: in de, opèn lucht£"^©Ocr bruggej:\. langs .de.lSeine, in portieken, op de s t toepen van ae Notre Dame, on der de bomen op banken van het Bois de Boulogne of het Bois de Vineennes, onder ee p paar planken van keten. Zelfs di(e| ene jeugdherberg komt in de knoei als Abbé Pierre bij een vol gende vel ;kiezing zijn zetel in het par lement kvnjtraakt en dus geen salaris Voddenraper Abbé Pierre' besluit voddenraper te worden. „La biffe" betekent in het Frans: in vuilnisbakken zoeken, en „La chine" is het ophalen van (soms waardevolle) prullaria, dat mensen in kelders of op rommelzolders hebben liggen en waar ze nooit meer naar omkijken. Vrijwillige Emmaüsgangers melden zich aan voor het vuilnisbak ken werk en voor het ophalen van oude metalen, papier, vodden, kleren, schoenen of flessen. Alles gaat naar Neuilly-PIaisance, waar het gesorteerd en verkocht wordt- Van de opbrengst worden op nog vrije terreinen de eer ste noodwoningen gebouwd. Heb je een bouwvergunnig, vragen de autori teiten? Vragen jullie soms ook, of mijn daklozen een verguning om te le ven hebben, is het antwoord van Abbé Pierre. Rusteloos bouwt hij, zonder vergunnig, voort, de ene na de andere noodwoning, die het nadeel heeft per manent te worden en op den duur weer een krot. Geleidelijk komen er drie noodwoningencentra: Champ Fleuris, La Réserve en La Pépinière. Radio-Luxemburg wijdt er een uitzen ding aan. De eerste geldbedragen stro men binnen. Wereldvermaard zal de naam van Ab bé Pierre pas worden, als de barre winter van 1944 begint. In Duinker ken wordt het zo koud, dat de zee langs de stranden bevriest. In Neuilly- PIaisance, buiten de jeugdherberg, sterft een zuigeling in de wieg van de kou. Op straat vriezen de mensen dood en, Mon Dicu, niet alleen maar clochards. Abbé Pierre en zijn Em maüsgangers mobiliseren Parijs. Na negen uur, iedere avond, moeten er vrijwilligers komen, met auto's, om daklozen van de straat op te rapen en ze naar tijdelijke centra over te bren gen. Voor die centra zijn kachels, stro, lampen, kleren, ondergoed, matrassen en tenten nodig. Inderdaad worden van de straat mensen met bevroren lede maten opgeraapt en ondergebracht in ontruimde scholen, kazernes en ver gaderlokalen. Ze liggen er in lange rijen naast elkaar onder toezicht van doktoren, verpleegsters en vrijwillig sters. Van de politie weet Abbé Pierre gedaan te krijgen, dat naar geen persoonsbewijzen zal worden ge vraagd en dat iedereen als vrij man zal mogen vertrekken zoals hij er binnen is gebracht. In de straten van Parijs worden in alle haast tenten op geslagen om verkleumden op te van gen, tijdelijk te herbergen en te voe den. Het is een triest gezicht al die stumperds daar te zien zitten, wier handen en voeten geleidelijk in ver warmde dekens worden ontdooid. Ie dereen doet mee. Ook een voorname dame uit de bourgeoisie die niet be grijpen kan, dat zij door een dronken clochard voor oud vuil wordt uitge scholden, want is ze haar leven lang niet een gooede en oprechte christin geweest? Boven het hoofd Als de ergste kou voorbij is en het kwa de geweten van de maatschappij sust is. komt Abbé Pierre voor grote moeilijkheden te staan. De organisa tie van de ene op de andere dag is hem boven het hoofd gegroeid. Zijn werk berustte hoofdzakelijk op vrij willigers, die niet altoos tot het bitte re einde volhouden. Abbé Pierre, toch als broos van gezondheid, heeft de boog te strak gespannen. Hij, die ne derig wilde blijven, is als een heilige vereerd, door de sensatiepers uitge kraamd tot een profeet, mensen heb ben hem de knopen van zijn soutane afgerukt als souvenir, vrouwen hebben stukken uit zijn soutane geknipt, in de streek van Marseille hebben blin den gesmeekt hun het gezichtsver mogen terug te geven. Slapen doet hij maar een paar uur per nacht, want overal moet hij spreken: in Parijs, Lyon, Rijssel, Marseille, Nancy, Tou lon, Laon, in Londen, Brussel, Genève, Luik, Milaan, Amsterdam of voor 80.000 mensen in Keulen. Hij spreekt er in kerken, schouwburgen, bioscoop theaters, amfitheaters van universi teiten, sportpaleizen arbeidsbeurzen, circussen, voor rotaries voor de lion- clubs. Waar niet? Wat wonder, dat de man ziek, doodziek wordt, de dood nabij, pleuris, longontsteking, opera ties. De door hem opgerichte Emmaus- gemeenschappen verwateren, het geld is niet altijd besteed zoals het be hoorde, bij de profiteurs, de hyena's, op het slagveld, bleef veel aan maai en strijkstok hangen en geniepig werd gevraagd, wat Abbé Pierre met al die centen had gedaanEr kwam een tijd, dat Abbé Pierre lichamelijk en geestelijk de ondergang nabij was en bereid was uit dit aardse leven te verdwijnen. De dood heeft van hem nog niet willèn weten. Een handvol Wat er van zijn werk is overge bleven? De mensen zeggen: niet veel. Hier en daar, overal in de wereld een handvol Emmaüsgangers, ver enigd in gemeenschappen in Afrika. Noord- en Zuid-Amerika, Azië en in verscheidene landen van Europa. Misschien komt er later, in Parijs nog een smalle straat naar Abbé Pierre te heten. Maar daar zal het dan ook wel dik mee afgelopen zijn. Maar schalken en generaals zijn in Frank rijk in tel en in hoog aanzien. Geen voddenrapers. Gerard Marin et Roland Bonnet: La grande aventure d'Emmaus, l'Abbé Pierre et scs compagnons'. Que sont- ils devenus? Grasset, Paris, 21 francs. DEN HAAG (ANP) Koningin Julia- na heeft het volgende dankwoord voor de door haar ontvangen gelukwensen doen uitgaan: „Het aantal gelukwensen dat ik bij I mijn 60ste verjaardag heb mogen ont vangen, was zo groot dat het mij niet mogelijk is, die afzonderlijk te beant woorden. Daarom wil ik langs deze weg alien mijn bijzondere dank overbrengen voor de grote hartelijkheid die ik op de ze dag heb ondervonden". Prinses Christina, die enkele dagen in Nederland was ter viering van de ver jaardag van haar moeder is gisteren per vliegtuig naar Montreal teruggekeerd De prinses werd uitgeleide gedaan door de koningin, die vergezeld werd door prins Carel Hugo. Toon Hermans heeft koningin Juliana op haar verjaardag een complete ver rassing bezorgd met 'n speciale voorstel- 1 ling in paleis Soestdijk. De plannen ble- voor haar en vele leden van de ko- ninklijke familie een geheim tot het mo- ment van Toon's optreden. Na afloop van 't optreden werd Toon Hermans opgezocht door prins Bernhard die hem vroeg of hij het laatste liedje, j getiteld „Dit is een plek om lief te heb- l ben", nog eens wilde zingen. Hij deed I dat met genoegen, hoewel hij langer dan de geplande drie kwartier was opgetre- den. Voor zijn vertrek heeft hij nog ge ruime tijd met het koninklijk gezin zit- ten praten. Galerie De Tor, Czaar Peterstraat 95, Amsterdam, toont tot en met 25 mei buizen, zeefdrukken, tekeningen, wand borden, kinetische objecten en ontwer pen van Rob Schouten. In het stedelijk museum „Het Catharina Gasthuis" te Gouda wordt van 11 mei tot en met 27 juli een tentoonstelling gehouden uit de collectie van de Au gustijnen Missieprocuur onder de titel Bolivia, Land en Volk. NEW YORK (Reuter) Milovan Djilas, de ver stoten Zuidslavische schrijver en gewezen vice-president van dat land, zegt in zijn zojuist in New York verschenen boek „De onvolmaakte maatschappij, achter de nieuwe klasse", dat het heidsideologie voorbij is en dat er nog slechts na tionalistische takken van bestaan, verbonden door de vrees voor druk van de communistische su- perlanden en voor in terne of buitenlandse ge- De Oosteuropese landen gaan volgens Djilas lang zaam maar zeker in de richting van een demo cratischer bestaansvorm. Ten slotte zullen naar zijn mening ook in de Sovjet-Unie vrijere so ciale patronen ontstaan. Daar gaat het langza- „omdat de demo cratische tradities zwak ker zijn en de politieke bureaucratie stagneert". In het Sovjetblok is be- ciale laag te ontstaan specialisten on derwijzers, technici, kun stenaars en geschoolde arbeiders die geen speciale leer aanhangen slechts uit zijn op per soonlijke levensvervul- en verhoging van de levensstandaard. Deze nieuwe klasse, aldus Dji las, is het gevolg van het voortschrijden van de wetenschap, mede waar door ook de marxisti sche leer uit haar ver band is geraakt, omdat zij uit gaat van statis tische sociale lagen. Einsteins relativiteits theorie en de vorderin gen van de wetenschap ondergroeven de leer van Marx, maar het com munisme wilde dat niet erkennen. Het ging al leen op militair gebied met zijn tijd mee. Voor het overige wurgde het zich technologisch en isoleerde het zich van de rest van de wereld, zo schrijft Djilas. (ADVERTENTIE) De formule tot plezieriger studeren is King. Elke King pepermunt is namelijk een „rondje energie" i waardoor u nèt iets sneller reageert. Omdat King stimuleert en activeert. Natuurzuivere King houdt monden fris en mensen monter, Beroemd schrijver dagje teiug in geboorte) ilaats LUIK De st< id Luik mag verwach ten straks in het,' zoveelste verhaal van de fabelachtig a -eatieve auteur Geor ges Simenon tot plaats van handeling te dienen. De vad ïr van Maigret, 's we relds meest beke nde politiecommissa ris, heeft een dag :je geflaneerd in „la cité ardente". de vurige stad, en ge woonlijk betekent bij hem zo'n schijn baar zorgeloze wa indeling in een be paalde plaats, dat hij het milieu voor een nieuw, nog gis tend gegeven wil si tueren. Ontdekt, zo niet betrapt op zijn weg door verslaggi ïvers, waarmee hij kennelijk niet erg gelukkig was, zei hij hen dat de behc efte om Luik weer eens te zien, plotsell ng was opgekomen en zijn chauffeur he m toen zonder dra len van zijn vorste lijk, landgoed aan het meer van Genèvinaar de Maasstad had moeten rijden. Voor de nu 66-jarige Simenon, die ver moedelijk wel de gra otste bankrekening van alle levende ai iteurs ter wereld bezit, moet het telkei is weer een bele venis zijn als hij 'n iuchtje kan schep pen in het oord van izijn jeugd. Uiter aard zal hij dan ook wel zijn goed ge sternte danken, dat hiem ingaf zijn ge luk in Parijs te gaan beproeven toen hij zijn baantje als stadsverslaggever bij de plaatselijke krant „La gazette de Liège" had verlore n. De nu nog le vende vroegere hoofdredacteur van dit blad motiveerde toer» het ontslag op grond van Simenons g ebrekkig schrijf talent. Een oeuvre van nu tweehonderd en twee verhalen en rom ans heeft op de ze kwalificatie een I ironisch dementi gegeven. Maar behalv e deze nu grap pige herinnering, is die Luikse tijd voor hem ook nog deels gqvuld met andere ervaringen, die onthull end waren voor een toen levende bekroi mpenheid in be paalde kringen. In het nu ruim een kwart eeuw geleden ge) aubliceerde „Pe digree" (Stamboom). i;en autobiogra fisch werk van erkendle literaire bete kenis, voerde hij uit diie kringen ter nauwernood verhulde Ifijguren ten to nele. De nog levende personen herken den zich en kregen milddels een rech terlijk vonnis gedaan, (jat „Pedigree" in België uit de handel werd genomen. Steeds zelfde draad De kleine man die, evenals zijn onop vallende held Maigret, uiterlijk slechts gekenmerkt wordt door slappe gleuf- hoed en pijp, flaneerde nu een dagje door zijn oude stad om een passende achtergrond voor het boek nummer 203 in z'n verbijsterend produktieve schrij verscarrière te vinden. In de grond spint hij steeds voort aan dezelfde draad. Toen hij, zich herinnerend toch ook als verslaggever te zijn be gonnen, met zijn achtervolgers in de schaduw van het Prins-Bis schoppelijk paleis een babbeltje wilde maken, wees hij zelf op die continuï teit. „In mijn eerste Maigret, Pietr-de-Let- lander", zei hij, „heeft d? commissa ris de dader te grazen, en laat hem dan toch lopen.... Dat is toch wel vreemd, nietwaar, voor een politie man?.... Ik heb echter mijn eigen vi sie op de mens. Ik geloof niet, dat de mens verantwoordelijk is voor zijn da den. Monsters in de echte zin, zoals die wel bij strafzaken worden beschre ven, bestaan niet volgens mij. Wij al len zijn slechts ongelukkigen, „des pau- vres gens", en ieder probeert er voor zichzelf het beste van te maken". Naar moeder Bij dit karig portie filosofie kan men slechts gissen, dat de auteur van toch ook dergelij k sterke romans als „De Negerorganisatie eist 1,75 miljard van Kerken NEW YORK (AFP) Een in het afgelopen weekeinde opgerichte neger- organisatie. de „Nationale Unie voor de Economische Ontwikkeling der Negers", eist een losgeld van 500 miljoen dollar (1,75 miljard gulden) van de „racis tische blanke kerken en joodse synago gen" in de Verenigde Staten. Het losgeld „vijftien dollar voor elke Amerikaanse neger" zal be stemd worden voor de oprichting van een bank voor negers in het zuiden der Verenigde Staten, een universiteit voor negers, drukkerijen en televisiezenders in zeven grote steden. Worden de „her stelbetalingen" geweigerd, dan zal de organisatie beginnen met de bezetting van de onroerende goederen van.de betrokken geloofsgemeenschappen. burgemeester van Veurne" of „Het huis aan het kanaal" niet meer dan een kort gesprek op de publieke plaats wil de voeren. Hij moest inderdaad na zijn Luikse trip ook op bezoek bij zijn moeder, die in een rusthuis in het grensgebied van de Voerstreek ver blijft. „Vandaag, moedertje, sta ik ge heel in uw dienst, zeg mij maar waar wij heengaan, wat wij gaan doen, ik volg u... En heren", met een wenk naar de verslaggevers, „laat een oude man als ik ongestoord van een dagje uit met zijn moeder genieten. VELTMAN GEORGES SIMENON ..ontslagen wegens gebrekkig schrijf talent SCHIPHOL (ANP) Dank zij nieuwe vergunningen om het luchtnet op vier Amerikaanse steden uit te breiden tot elf heeft Seaboard World Airlines, de enige Iata-luchtvaartmaatschappij, die over' de Atlantische Oceaan geregelde lijndiensten met vracht uitvoert, beslo ten ernst te gaan maken met een plan om op Schiphol een eigen vrachtgebouw op te trekken, zo groot als dat van de KLM. Daartoe heeft deze Amerikaanse maat schappij enige tijd geleden reeds 'n optie genomen op een nog braak liggend 'stuk grond van 10.000 m2 tussen het grote vrachtgebouw van de KLM en het douane-entrepot. De beslissing over de bouw van dit vrachtstation wordt nog deze maand verwacht. Het zou beteke nen, dat Seaboard naast de KLM en Aerogronddienst, die in het bestaande gebouw een afdeling heeft, de derde maatschappij wordt,, die op Schiphol de immer groeiende stroom van vracht zal gaan afhandelen. Het zijn president Nixon zelf en de Amerikaanse rijksluchtvaartdienst ge weest, die gisteren de goedkeuring voor nieuwe directie vluchten aan Sea board hebben verleend en wel vanuit de 11 Europese landen, waarop de maat schappij vliegt, naar de volgende zeven steden aan de Amerikaanse oost- en westkust: Chicago, Cleveland, Detroit. Los Angeles, San Francisco, Oakland en Washington DC. Seaboard vliegt reeds met geregelde vrachtdiensten vanuil Europa op Baltimore, Philadelphia, New York en Boston. Dank zij uitbreiding van de vloot heeft de maatschappij, die uit sluitend vracht vervoert en geen passa giers, in de afgelopen herfst in het vrachtvervoer over de oceaan de eerste plaats overgenomen van Pan American World Airways, hoewel deze maatschap pij, die zowel vracht als passagiers ver voert, nog veruit aan de top blijft staan voor het vrachtvervoer rondom de gehe le aardbol. Tot nu toe voerde Seaboard dagelijka per DC 8 vrachtmachine 5 retourvluch ten tussen Europa en Amerika uit. Nog dit jaar zal dit aantal tot 10 vluchten worden opgevoerd en dan bovendien uit sluitend met verlengde DC 8-machines, waarvan de maatschappij er 12 krijgt, zodat de capaciteit bijna verdrievoudigd

Leidse Courant | 1969 | | pagina 15